Půjčka. Skvělý sluha, ale zlý pán. Kdy si půjčovat a na co si dát pozor?

Prvobydlení

5. října 2020

6 minut

Půjčka je bezesporu užitečná věc. Jen je potřeba postupovat s rozvahou a zodpovědně. Při rozhodování o půjčce by měly jít emoce stranou. I když to ve většině případů vůbec není snadné. Cílem totiž je racionálně posoudit přínosy toho, co si za vypůjčené peníze vlastně pořídíte. Nemáte dostatek vlastních úspor a rozbila se vám lednička? To je asi bez debat. Přemýšlíte o novém autě nebo chcete investovat do vzdělání? I v takovém případě může být půjčka rozumné rozhodnutí.

Jak postupovat, když si potřebujete půjčit?

Jestli jste ve fázi rozhodování, na co, kolik a kde si půjčit, mrkněte na rychlý přehled s názvem 8 rad, jak si půjčit a nezbláznit se. Chcete o půjčování vědět co nejvíc? Sledujte náš seriál Pravidla zdravé půjčky. Jestli v tom máte jasno, bude stačit rychlé shrnutí a jde se na věc.

  • Pečlivě a ideálně bez emocí zvažte, na co si půjčujete. Opravdu to potřebujete? Posune vás to k lepší práci, usnadní vám to podnikání? Vyřešíte tím problém při nečekaných výdajích?
  • Vyberte si důvěryhodného poskytovatele půjček. Např. u České spořitelny máte jistotu. Už dopředu víte, co přesně vás čeká, všechno si dopředu spočítáte a rozhodnete se. Mrkněte se na podrobný návod, jak vybrat poskytovatele půjček.
  • Poznejte své skutečné možnosti. Je důležité vědět, kolik můžete měsíčně celkem splácet. K tomu potřebujete znát kromě příjmů i pravidelné měsíční náklady (jídlo, bydlení, pojištění, doprava atd.). Pak už to není složitá matematika. Obecně se říká, že zdravá velmi zdravá míra zadlužení je kolem 25 % toho, co vám z měsíčního příjmu zůstává po odečtení nákladů. Chcete vědět víc? Přečtěte si článek Znám své možnosti.
  • Seznamte se s podmínkami půjčky. Doopravdy. Ptejte se na tzv. roční procentní sazbu nákladů (to je to, co je označované jako RPSN). Počítá se do něj nejen úrok, ale i další poplatky. Podle něj můžete posuzovat výhodnost půjček i mezi různými bankami. Kromě toho se ale ptejte také na poplatky za odložení splátek, předčasné splacení a podobně. Zjistěte víc o tom, podle čeho vybrat půjčku.
  • Připravte si záložní plán pro případ, že se změní vaše finanční situace. Informujte se u poskytovatele půjčky předem, ať jste případně připravení jednat rychle. Více se dočtete v článku Vím, co je třeba udělat, když se změní má situace

Když už víte, na co si půjčit, od koho a za jakých podmínek, podívejte se, které konkrétní situace, lidé často řeší, když jde o půjčky.

1. Mám nečekané výdaje a potřebuji rychle peníze

Doporučené řešení: půjčit si peníze v mobilním a internetovém bankovnictví nebo on-line

Když nemáte vlastní úspory, ze kterých můžete obratem pokrýt nečekaný výdaj, je půjčka jasnou volbou. A rozhodující bývá rychlost. Představte si, že vám přestane fungovat lednička – bez té se obejdete jen chvilku. Objevila se příležitost pořídit pod cenou například pozemek? Potom chcete jednat hned a neriskovat, že vás někdo předběhne.

Nejrychleji a nejpohodlněji si peníze půjčíte v internetovém a mobilním bankovnictví George. Jestli George nemáte, zkuste požádat on-line. Nemusíte nikam chodit, vše vyřešíte z pohodlí domova a peníze můžete mít na účtu i do 15 minut od odeslání žádosti.

2. Chci spojit své současné půjčky do jedné a ušetřit

Doporučujeme: sloučení půjček do jedné, čímž si můžete snížit měsíční splátky

Ano. Kromě toho, že si spojením svých půjček u různých jiných bank zjednodušíte život, můžete si tím snížit měsíční splátky a ušetřit peníze. V bankách tomu říkají konsolidace půjček, přičemž do jediné nižší splátky lze kromě klasických půjček převést také kontokorenty, kreditní karty i nákup zboží na splátky. Je to jednoduché, neplatíte žádné poplatky za vyřízení nebo vedení půjčky a žádost díky internetovému nebo mobilnímu bankovnictví George můžete poslat pěkně z pohodlí domova a nemusíte ani nikam chodit. Ale můžete se stavit i na některé z našich poboček.

Mimochodem, víte, že za řádné splácení se můžete zbavit až 15 měsíčních splátek?

3. Půjčku už mám a potřebuji další peníze

Doporučené řešení: sloučení půjček do jedné díky kterému můžete ušetřit a získat možnost půjčit si víc

Konsolidace neboli sloučení půjček může být řešením i v případě, že už nějaké splácíte, ale potřebujete zrovna půjčit ještě víc. Jak si můžete přečíst v článku výše, sloučením půjček totiž můžete snížit své měsíční splátky. Když tedy zachováte výši měsíčních splátek, můžete si půjčit víc peněz. Navíc si tím zjednodušíte splácení, protože nebudete muset hlídat několik různých úvěrů, termínů splatnosti apod.

Když vaši žádost o půjčku banka zamítne

Může se stát, že banka vaši žádost o půjčku zamítne. Důvodů může být několik. Třeba nebyly úplné nebo přesné podklady pro posouzení půjčky. Důvodem ale může být to, že banky při půjčování peněz postupují velmi zodpovědně a snaží se ochránit vás i sebe. Při každé žádosti o půjčku vaši žádost velmi pečlivě posoudí a vyhodnotí, jestli by vás tím nedostaly do nepříjemné nebo nepohodlné situace, kdy nebude ve vašich silách půjčku splácet. Dělá to tedy obvykle ve vašem zájmu. Více si na toto téma přečtěte v článku Vím, že když mi věřitel odmítne půjčit, není můj nepřítel.

Pokračujte dále