Hypotéka a životní změny: Co vzít do úvahy, než požádáte o hypotéku?

18. června 2024

7 minut    

S partnerem si po společné diskuzi říkáte, že už nastal čas začít řešit první společné bydlení, které budete vlastnit. Před vámi je možná nový společný milník – hypotéka. Předtím než hypotéku podepíšete, je dobré se zamyslet nad dalšími životními okamžiky, které vás v průběhu života s hypotékou mohou potkat.

1. Hypotéka i bez svatby?

Pokud nejste manželé, máte dvě možnosti, jak k hypotéce přistoupit. Můžete si ji vzít oba – v tom případě si můžete dovolit vzít vyšší hypotéku, protože vaše příjmy se sečtou, ale výdaje budou společné. Budete spoludlužníci a zároveň vlastníci pořizované nemovitosti. Nebo si hypotéku vezme jen jeden z vás. Bude dlužníkem a majitelem. V takovém případě však musíte počítat s tím, že hypotéka bude nižší. 

Chcete vědět, na jak vysokou hypotéku dosáhnete? Využijte naši online hypoteční kalkulačku.

Pokud si vezmete hypotéku jako manželé, spadá koupená nemovitost (i hypotéka) pod předměty společného jmění manželů. Co to znamená? Společné jmění manželů je specifická forma vlastnictví, která vzniká uzavřením manželství. Společně nemovitost vlastníte, spravujete ji a každý jste vlastníkem bez vymezení podílu.

2. Hypotéka a mateřská nebo rodičovská, jde to dohromady?

Pokud jste zatím bezdětný pár, myslet na to, že se vám s příchodem miminka výrazně sníží rodinný rozpočet.

Splátku hypotéky, respektive parametry hypotéky, které ji ovlivní, tedy volte i s výhledem na případné rodičovství a dočasné snížení příjmů.

V článku Hypotéka na mateřské nebo na rodičovské dovolené vám poradíme, jak získat hypotéku, když už je nový člen rodiny na cestě.

3. Hypotéka a ztráta zaměstnání

Mějte vždy na paměti, že i když jste momentálně zaměstnaní, tato situace se může velmi rychle změnit. V případě ztráty zaměstnání máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, která nikdy není vysoká jako váš příjem a je jen dočasná. Doporučujeme sjednat si spolu s hypotékou také pojištění schopnosti splácet hypotéku, které vám i vaší rodině zajistí klid v případě pracovní neschopnosti, úmrtí, invalidity, ale i ztráty zaměstnání ze strany zaměstnavatele. Více se o něm dozvíte tady.

4. Hypotéka a nemoc, úraz nebo úmrtí člena rodiny

V životě nás nepotkávají pouze radostné okamžiky. A je dobré se na ně dopředu připravit. Při sjednání hypotéky zvažte uzavření životního pojištění.V případě nemoci, úrazu či úmrtí pomůže nejen s hypotékou, ale i s celkovým poklesem příjmů vaší domácnosti.

5. Hypotéka a podpojištění nemovitosti

Nezapomeňte průběžně aktualizovat pojištění nemovitosti, které je k hypotéce povinné. Hodnota bytů a domů se neustále zvyšuje. Pokud tedy platíte stále stejnou pojistku jako na začátku, v případě pojistné události vám pojišťovna může vyplatit finanční náhradu v mnohem menší hodnotě, než je škoda, a to z důvodu podpojištění.

Pokud vás téma podpojištění zajímá blíže, přečtěte si náš článek Pozor na podpojištění nemovitosti, aby vás nic nepřekvapilo.

6. Hypotéka a rozvod

Na začátku vztahu si pár nikdy nechce představit, že by se někdy mohl rozvést. Podle statistik však téměř každé druhé manželství v Česku končí rozvodem. Během rozvodu se musíte s partnerem domluvit, co budete se společným majetkem i společnými dluhy (a tedy i hypotékou) dělat.

Na výběr máte tři možnosti. Buď společnou nemovitost pořízenou na hypotéku prodáte, ze získaných peněz hypoteční úvěr splatíte a případný zbytek si rozdělíte. Nebo se jeden z vás rozhodne, že chce v domě či bytě zůstat. Pak ale obvykle musíte svého bývalého partnera vyplatit. Případně se jeden z vás z hypotéky vyváže a druhý si ji celou převezme na sebe a pokračuje ve splácení půjčky dál. Přečtěte si podrobnější článek o tom, jaké jsou vaše možnosti s hypotékou a rozvodem.

Pokračujte dále

Výhody hypotéky pro mladé do 36 let

Hypotéka a rozvod? Má to řešení

Hypotéka na mateřské nebo rodičovské dovolené: Jak ji získat?