Jde vůbec získat hypotéku na mateřské nebo rodičovské dovolené?

Hypotéka a mateřská dovolená

Ano, počítejte ale s tím, že je to trochu složitější, než když máte standardní příjem ze zaměstnání.

Na mateřskou dovolenou nastupuje žena 6–8 týdnů před porodem. Pokud se jí narodí jedno dítě, pobírá 28 týdnů peněžitou pomoc v mateřství (tu může po šestinedělí čerpat i otec). Pro banku, která má poskytnout hypotéku na několik desítek let, je to ale velmi krátký časový úsek. Žádná z bank tak neuznává příjem z mateřské v plné výši.

Tip: Přečtěte si, jaké jsou podmínky hypotéky. Dozvíte se, kolik vám banka půjčí a za jakých podmínek.

Rodičovská dovolená a hypoteční úvěr

Rodičovský příspěvek, který na pobírání mateřské navazuje, bývá navíc ve většině případů výrazně nižší. Jeho výši ovlivňuje délka rodičovské dovolené. Tento příjem většina bank zohledňuje a započítává v plné výši.

Tip: Pokud máte stavební spoření, můžete využít úvěr z něj nebo jiný úvěr od Buřinky.

Vetší šanci získat hypotéku na mateřské nebo rodičovské máte, když:

  • Nežádáte o hypotéku sami (jste tedy spolužadatelem). Pokud má například váš partner standardní příjem ze zaměstnání, bude vaše šance získat hypoteční úvěr výrazně vyšší.
  • Máte i další příjmy. Výhodou je, pokud peněžitá pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek je jen doplňkem k některému z hlavních příjmů (jako jsou příjem ze závislé činnosti, podnikání či pronájmu, starobní důchod nebo výsluhový příspěvek). Co vám naopak nepomůže, jsou přídavky na děti, částečný invalidní důchod, podpora v nezaměstnanosti nebo příspěvek na bydlení.

Pokračujte dále

Jak funguje hypotéka: 10 nejčastějších otázek

Výhody hypotéky pro mladé do 36 let

Pravidla hypotéky: Kolik vám půjčí a za jakých podmínek?