Pojištění hypotéky: Co všechno si můžete pojistit?
Hypotéku si nejčastěji bereme na 30 let. Za tu dobu se může stát prakticky cokoliv. Ne nadarmo se o hypotéce říká, že je to závazek na celý život. A pokud se nechcete zbytečně stresovat z nejisté budoucnosti, je pojištění hypotéky na místě. Existují 3 typy pojištění, které si můžete v souvislosti s hypotékou vzít:
- Pojištění nemovitosti a domácnosti
- Pojištění schopnosti splácet hypotéku
- Životní pojištění
Pojištění hypotéky, které je povinné: Pojištění nemovitosti
Pojištění nemovitosti je jediné povinné pojištění, které si společně s hypotékou musíte pořídit. Banka nebo stavební spořitelna se tak chrání před ztrátou hodnoty zastavené nemovitosti, v případě, že váš dům postihne nečekaná situace jako třeba požár. Věřitel má ze zákona nárok na pojistné plnění. To znamená, že v případě škody dostane peníze banka a ne vy. Pokud se ale jedná o menší škody, banka vám peníze předá.
Takto si kryjete záda i vy. Jeden požár může na vašem domově napáchat milionové škody, které byste asi nezvládli jen tak zaplatit ze své výplaty. A nezapomeňte zhruba co 2 roky pojištění nemovitosti společně s pojišťovnou revidovat, aby vaše nemovitost nebyla podpojištěná.
Pojištění hypotéky, které není povinné: Pojištění schopnosti splácet
Pojištění schopnosti splácet má několik názvů, se kterými se můžete také setkat: pojištění půjčky, pojištění úvěru nebo pojištění proti neschopnosti splácet. Nejčastěji se s ním ale potkáte, když si sjednáváte hypotéku a chcete se pojistit na nečekané události, které mohou do vašeho splácení hypotéky v průběhu času vstoupit.
S čím vám pojištění schopnosti splácet hypotéku pomůže? Zpravidla (vždy záleží na dané nabídce pojišťovny) vám kryje záda, když:
- Onemocníte a budete delší dobu na neschopence.
- Přijdete o práci.
- Pokud se vlivem úrazu nebo nemoci ocitnete v invalidním důchodu.
- V ideálním případě kryje pojistka i záda i vaší rodině. V případě vaší smrti pojišťovna doplatí zbývající část hypotéky.
Výhody pojištění schopnosti splácet hypotéku: Je obvykle levnější než zřízení životního pojištění a dostane jej zpravidla i ten, kdo má rizikovou práci (hasič, elektrikář atd.). Co to pro vás znamená? Máte stejné podmínky jako běžně pracující osoba. V případě sjednání životního pojištění byste kvůli svému rizikovému povolání zaplatili více. V České spořitelně vám také poskytneme slevu na úrokové sazbě ve výši 0,1 % – když si společně s hypotékou sjednáte také pojištění schopnosti splácet.
A co nevýhody? Na pojištění schopnosti splácet nemůžete uplatnit daňové odpočty. Pojistné plnění pak zaplatí jen měsíční splátky hypotéky, vy ale kromě splátek máte i další výdaje. Máte vysokou hypotéku? Může se stát, že vám pojištění nebude krýt celou jistinu, ale jen část.
Vždy si pohlídejte podmínky, které se mohou nabídka od nabídky lišit. Mějte také na paměti, že jakmile hypotéku splatíte, pojištění se ukončí.
Pojištění hypotéky, které není tak úplně pojištění hypotéky: Životní pojištění
U životního pojištění si sami zvolíte pojistné částky a rizika. Navolíte si, jak přesně vám má pojistka pomoci a v jakém případě budete mít nárok na pojistné plnění (vyplacení). Peníze z pojistky pak jdou rovnou vám – v případě pojištění schopnosti splácet jde pojistné přímo bance. S vyšším pojistným plněním tak zaplatíte kromě splátek hypotéky i vaše další pravidelné měsíční výdaje. V případě vašeho úmrtí dostane peníze obmyšlená osoba – ve smlouvě si jasně určíte, kdo po vaší smrti obdrží pojistné plnění.