Hypotéka na družstevní byt: Co je dobré vědět?

Hypotéka

27. prosince 2019

7 minut

Družstevní bydlení není jen pozůstatek minulého režimu. Naopak. Na družstevní byt si v poslední době bere hypotéku přibližně jeden ze 14 klientů České spořitelny. A toto číslo se bude pravděpodobně ještě zvyšovat. Proto jsme pro vás připravili návod, jak financovat byt v družstevním vlastnictví pomocí hypotéky.

Hypotéka a družstevní bydlení: Víme, jak na to

Družstevní bydlení je na vzestupu. Jeho výhodou je především nižší cena. Oproti bytům v osobním vlastnictví je totiž až o 30 % levnější. Tohoto zájmu si už všimly také developerské společnosti a družstevní byty začínají stavět stále častěji. Dá se proto očekávat, že otázka družstevního bydlení a hypotéky bude pro mnoho rodin aktuální i v budoucnu. Možná jste od známých zaslechli, že v případě družstevního bytu hypotéka nepřipadá v úvahu. To ale není pravda. Existují hned dvě možnosti, jak pomocí hypotéky plnohodnotně financovat nákup bytu v majetku družstva.

Hypotéka na družstevní byt se zástavou jiné nemovitosti – Družstevní bydlení má svá specifika. Tím klíčovým je fakt, že nekupujete konkrétní byt, ale „pouze“ podíl v bytovém družstvu. A to je důvodem, proč nemůžete za hypotéku ručit nově pořízenou nemovitostí (jako je to v případě bytu nebo domu kupovaného do osobního vlastnictví). Můžete však ručit jinou nemovitostí. Například bytem, domem nebo chatou či chalupou rodičů. To samé samozřejmě platí také pro nemovitosti, které patří členům širší rodiny – takto velkorysé přátele má však jen málokdo.

Hypotéka na družstevní byt, který přejde do osobního vlastnictví – Některá bytová družstva plánují jednotlivé byty postupně převádět do osobního vlastnictví svých členů. Pokud víte, že byt, který jste si vyhlédli, bude časem spadat do vašeho osobního vlastnictví a máte písemný příslib od družstva, že se tak stane do dvou let, připadá pro vás jako vhodná varianta tzv. Předhypoteční úvěr. V momentě, kdy bude byt váš a vy budete moci zřídit zástavní právo k tomuto bytu ve prospěch vaší hypotéky, změní se Předhypoteční úvěr v klasickou hypotéku s nižšími úroky.

Předhypoteční úvěr: Na co ho lze použít?

Předhypoteční úvěr je krátkodobý úvěr určený k pořízení nemovitosti. Slouží pouze pro krátké období, zpravidla dva roky, které je třeba překlenout (například v případě koupi družstevního bytu nebo když stávající majitel nemovitosti nechce převést vlastnické právo na žadatele o hypotéku před převodem peněz). Předhypoteční úvěr se zřizuje v kombinaci s navazujícím hypotečním úvěrem a k jeho sjednání není třeba zastavit žádnou další nemovitost. Slouží zejména ke:

  • koupi nemovitosti od města, obce či státu,
  • převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví,
  • koupi nemovitosti v dražbě,
  • koupi nemovitosti v insolvenci,
  • stavební úpravy a rekonstrukce nemovitosti s jedním z uvedených účelů,
  • koupě pozemku od obce a výstavba s převodem pozemku do vlastnictví klienta po kolaudaci,
  • refinancování překlenovacích úvěrů jiných bank.

Úvěr ze stavebního spoření: Když na družstevní byt postačí i menší obnos

Pokud družstevní bydlení pořizujete mimo (širší) centra větších měst, je možné, že vám postačí i nižší částka. V takových případech je jednou z možností úvěr ze stavebního spoření. K němu se však pojí několik omezení, které hypotéka nezná: jde především o něco vyšší úrok a kratší maximální délku splácení. Na druhou stranu není třeba ručit nemovitostí. „Mnoho lidí také neví, že není třeba mít založené stavební spoření k tomu, aby mohli čerpat úvěr ze stavebního spoření. Netuší, že tyto dva produkty nejsou propojené, a tak úvěry ze stavebního spoření ze seznamu svých možností zbytečně automaticky vyloučí,“ upozorňuje Milan Pospíšil za Stavební spořitelnu České spořitelny.

TIP: Na burinka.cz vám půjčíme až 3,5 mil. Kč s úrokovou sazbou 4,35 % p. a. bez zajištění nemovitostí. Pomocí Úvěru od Buřinky si můžete pořídit družstevní byt od právnické nebo fyzické osoby, novostavbu i starší byt.

Pokračujte dále