Jak na hypotéku na pozemek a stavbu domu svépomocí?

Jak na hypotéku na pozemek a stavbu domu?

19. dubna 2022

4 minuty

Není to tak složité, jak to na první pohled vypadá. Hypotéky na pozemek a hypotéky na stavbu domu svépomocí řešíme každý den. Rádi vám v článku poradíme, co je třeba zařídit.

Získat hypotéku na pozemek je stejně snadné jako na byt

O stavební pozemky je zájem jako nikdy předtím. Svědčí o tom jejich ceny, které meziročně stouply o 23, 2 %, vůbec nejvíc ze všech nemovitostí. Hypotéka na pozemek má pro získání úplně stejná pravidla jako ostatní nemovitosti. Byty, domy, v některých případech také chaty a chalupy.

  • Pokud si chcete vzít hypotéku na pozemek , při níž ručíte kupovanou nemovitostí, musí to být pozemek určený k bydlení podle územního plánu. Zároveň by měl být zasíťovaný a musí k němu vést příjezdová cesta.
  • Půjčit si můžete maximálně 80 % hodnoty nemovitosti (to platí jak pro pozemek, tak pro stavbu). Zbylých 20 % buď doplatíte z vlastních zdrojů, nebo například zastavíte jinou nemovitost.
  • Hodnotu nemovitosti, ze které se výše hypotéky vypočítává, určuje odhadce, ne cenovka v nabídce realitní kanceláře. V době, kdy ceny pozemků lámou rekordy, tak může být o něco složitější dosáhnout v odhadu na očekávanou částku.

Tip: Chcete vědět, na jak vysokou hypotéku dosáhnete? Využijte naši online hypoteční kalkulačku. Orientační informace o výši hypotéky si vypočítáte z pohovky během přestávky na váš oblíbený pořad.

Na nákup pozemku i samotnou stavbu si můžete vzít buď dva menší úvěry (hypotéka na pozemek a hypotéka na stavbu), nebo jeden velký společný.

 

„U jedné velké hypotéky vás sice čeká větší porce papírování, protože již musíte mít dokumentaci k plánované stavbě. Můžete tak ale celou hypotéku vyřídit najednou a ušetřit na poplatcích,“

vysvětluje Marian Holub z České spořitelny.
 

TIP: Řešíte nákup zahrady, chaty nebo chalupy? Zjistěte, jak funguje hypotéka na rekreační objekt.

U hypotéky na stavbu domu svépomocí potřebujete připravené plány

Jakmile pozemek máte, potřebujete už „jen“ peníze, abyste se mohli pustit do díla. Pokud banka vyhodnotí, že jste schopní pravidelně splácet, neměl by být problém hypotéku na stavbu dostat. Kromě obvyklého papírování, které souvisí s každou hypotékou, počítejte i s pár dalšími aspekty:

  • Maximální částka, kterou si můžete půjčit, závisí na budoucí hodnotě nemovitosti. Tu vypočítává odhadce banky a může se značně lišit od vámi předpokládaného rozpočtu.
  • Do hodnoty nemovitosti se počítá i pozemek. Což mimo jiné znamená, že za stavbu vždy ručíte i stavebním pozemkem, na kterém stavíte.
  • Nejen kvůli odhadu musíte mít k žádosti o hypotéku na stavbu domu připravené stavební plány, jako je projektová dokumentace, rozpočet a harmonogram stavby.
  • Peníze nedostanete najednou. Hypotéku na stavbu čerpáte postupně podle toho, jak práce postupují a odhadce průběžně kontroluje, jestli jde stavba podle plánu. Po tuto dobu splácíte úrok, ale pouze z vyčerpané částky.
  • Abyste nemuseli otáčet každou korunu, je vždycky lepší půjčit si nějaké peníze navíc. Nejen u České spořitelny platí, že 20 % hypotéky na stavbu nemusíte dočerpat a nic se nestane.

Jak vidíte, dá se to v klidu zvládnout, i když vám banka bude koukat přes rameno. V případě, že o hypotéce na pozemek nebo stavbu uvažujete, určitě se obraťte na lídra na trhu, na Českou spořitelnu. Víme jak na to. Jen loni jsme sjednali 24 162 hypoték za celkem 66,08 miliardy Kč, nejvíc ze všech bank v Česku.

TIP: Přečtěte si, jak poznat nejvýhodnější hypotéku na trhu.

Pokračujte dále