Hypotéka na rekreační objekt: Na chatu, chalupu nebo zahradu

Hypotéka

3. května 2021

6 minut

Zvyšující se poptávka a chudší nabídka. Tak by se dala charakterizovat současná situace na trhu s rekreačními nemovitostmi. Zájem o jejich nákup je oproti minulým letům enormní. Stejně jako ceny. Na řadu proto přichází otázka, jak vybranou chatu, chalupu nebo zahradu zafinancovat. Jako jedna z možností se nabízí právě hypotéka.

Hypotéka na chatu v České spořitelně

Češi mají chataření a zahradničení rádi od nepaměti. V posledním roce se ale s nákupy rekreačních nemovitostí doslova roztrhnul pytel. Přitom počet nabídek na pronájem a prodej chat je o polovinu nižší než loni. Za změnu na trhu chat, chalup a zahrádek může také současná pandemie, se kterou se pojí omezení volného času a cestování. Řada lidí tak volí klid daleko od města.

I když za poslední rok a půl ceny chat a chalup v republice stouply v průměru o 350 000 Kč (na průměrných 1 547 000 Kč oproti 1 198 000 Kč za chatu nebo chalupu v roce 2019), poptávka nad nabídkou pořád silně převažuje. Financovat nákup rekreačních objektů totiž lze nejen z našetřených peněz, ale také pomocí hypotéky. A toho mnoho zákazníků využívá.

Mohlo by vás zajímat

Kolik procent z ceny rekreační nemovitosti zafinancujete hypotékou?

Každá banka má jiná pravidla pro poskytování hypoték na chaty a chalupy. V České spořitelně vám poskytneme hypotéku do výše 80 % LTV. (Z anglického „Loan To Value, česky „půjčka proti hodnotě“. Jednoduše řečeno toto číslo udává nejvyšší možnou hypotéku vůči hodnotě nemovitosti – v tomto případě chaty nebo chalupy). Pokud je rekreační objekt v zajištění, potom můžete pomocí hypotéky od Spořky získat financování až do 80 % hodnoty nemovitosti.

Klíčové je slovní spojení „hodnota nemovitosti“. Tu totiž neurčuje prodejce pomocí cenovky, kterou na svou chatu „nalepí“. Zástavní hodnotu rekreační (stejně jako každé jiné) nemovitosti pro banku určuje znalec. To může být kámen úrazu, protože v dnešní době bývají nemovitosti nadhodnocené a jejich cena neodpovídá té skutečné. Rozdíl často činí 10–20 %, ale i více. Hodnota nemovitosti pak nemusí dosáhnout na kupní cenu.

TIP: Zjistěte více o hypotéce od České Spořitelny. Na stránce najdete hypoteční kalkulačku, podmínky získání úvěru, ale také nejčastější dotazy našich klientů.

Podobně lze financovat také koupi rekreační nemovitosti + její rekonstrukci. „Malá změna pak nastává u chat a chalup, které chce klient pomocí hypotéky koupit a rekonstruovat s výsledkem rekolaudace na rodinný dům. Podmínkou je v takovém případě přidělení čísla popisného. I na takový projekt v České spořitelně poskytneme až 80 %,“ vysvětluje Marian Holub z České spořitelny. 

Co na to klienti?

Petr Částka, 40 let, Brno: „Chalupu pro rodinu jsem sháněl už od loňského října. Nabídky rychle mizí a často vyhrává ten, kdo nabídne peníze nejrychleji. Naštěstí u České spořitelny jsem měl peníze k dispozici tuším do 10 dní. Dokumenty jsem měl připravené, takže to šlo rychle. Od března už jezdíme na chalupu do vesničky blízko Znojma.“

TIP: Hypotéka na alternativní bydlení? Jde to! A získáte ji nejen na mobilní dům

Hypotéka na nákup zahrady: Je to možné?

Zahrádku hypotékou financovat většinou nelze, pokud má sloužit bance zároveň jako zástava. „Zástava musí splňovat několik podmínek. Například alespoň číslo evidenční a možnost trvalého obývání. Zástavou pak může být alespoň pozemek, pokud je určen k bydlení,“ vysvětluje Marian Holub z České spořitelny.

Tento systém vychází také z podmínek pro oceňování rekreačních nemovitostí. Sleduje se zejména to, zda je nemovitost pevně spojena se zemí, možnost trvalého obývání (WC, koupelna, kuchyň, vytápění), zda existuje právně i fakticky přístup, míra opotřebení nemovitosti, existence sítí, existence jiných rizik. „Z toho vyplývá, že obyčejnou zahradní chatku banka do zástavy zpravidla nepřijme, respektive zástavní hodnotou je v takovém případě pouze vlastní stavební pozemek,“ dodává Marian Holub.

Pozor, bez přístupu k nemovitosti hypotéku nejspíš nedostanete

Aby vám banka schválila vaši žádost o hypotéku, je potřeba pohlídat ještě jednu důležitou věc. Fyzický i právní přístup k vaší vysněné nemovitosti. Přístupová cesta představuje častý problém zejména u chat a chalup v chatových osadách, ale i na samotách. „Fyzicky tam cesta je, ale vede přes pozemek někoho jiného a chybí věcné břemeno, takže po právní stránce vlastně přístup neexistuje,“ vysvětluje Marian Holub. Nemovitost, ke které se člověk nedostane jinak než helikoptérou, pak logicky nemá žádnou cenu a banky takovou nemovitost do zajištění nevezmou.

TIP: Zjistěte, jak dlouho v České spořitelně trvá vyřízení hypotéky.

Pokračujte dále