3 pravidla
pro vaši bezpečnost
Ověřujte si,
s kým komunikujete, podvodník se může vydávat za kohokoliv.
Nesdílejte s nikým přístupy a hesla ke svému účtu nebo čísla ze své karty.
Dejte pozor,
co a komu potvrzujete nebo platíte.
Vyhněte se podvodným webům na internetu
Kliknutím na podvodný odkaz v SMS zprávě nebo e-mailu se můžete snadno dostat do problémů. Služba na rozpoznání podvodných webů vás na nebezpečnou stránku nikdy nepustí. Ochrání vás, i když kliknete, kam nemáte.
Měsíční poplatek: 49 Kč
Právě se děje
- George v mobilu,
- povolené push notifikace, alespoň ty z George,
- být na wi-fi nebo na datech. Prostě online.
- pošle vám do aplikace George jednorázový čtyřmístný číselný kód.
- vy se do aplikace podíváte a požádáte volajícího, aby vám kód přečetl.
- když to udělá a kód se bude shodovat, mluvíte se zaměstnancem České spořitelny.
- Často se vydávají za známé společnosti nebo státní instituce (např. ČEZ, Česká pošta, portál MOJE daně atd.).
- Falešně urgují doplnění údajů nebo od vás požadují nějakou další akci (např. aktualizaci osobních dat, vyzvednutí přeplatku, doplatek daně nebo cla z přepravy atd.).
- Posílají odkaz, který vede na podvodné webové stránky. Dostanete pokyn, abyste do něj ihned zadali přihlašovací údaje do bankovnictví nebo všechna čísla z platebních karet.
- Zkontrolujte odesílatele: Vždy se zaměřte na to, od koho vám zpráva přišla. Pokud se vám něco nezdá, nereagujte.
- Pozor na odkazy: Do internetového bankovnictví, klientských zón firem nebo na stránky úřadů se přihlašujte vždy pouze z oficiálních stránek dané instituce, ne prostřednictvím náhodného odkazu z vyhledávačů, z SMS nebo z e-mailu.
- Důkladně si prohlédněte webovou adresu: Podvodné stránky často vypadají jako ty legitimní, ale mohou obsahovat drobné rozdíly, jako jsou chybějící písmena nebo překlep. Vždy si ověřte webovou adresu předtím, než na odkaz kliknete.
- Falešná urgence: Falešná komunikace se vyznačuje tím, že na vás druhá strana tlačí. Když vás podvodníci vystresují, mají větší šanci, že bez rozmyslu uděláte, co chtějí.
- Nevyžádané žádosti o informace: Zastavte se a zamyslete se. Očekáváte od dané instituce nějakou zprávu? Je normální, aby vám vracela peníze tímto způsobem?
Určitě se vám čas od času stane, že vám na váš mobilní telefon volá neznámé číslo. Možná takový hovor ani nepřijmete z obavy, že by to mohl být podvodník. Ale co když jsme to my, vaše banka? Odteď už nás vždycky poznáte díky oznámení z George.
Kdykoli vám bude volat někdo z České spořitelny, na obrazovce vašeho mobilního telefonu, případně v jeho oznamovacím centru, se objeví push notifikace nebo chcete-li – oznámení s informací, že jsme to my. Můžete si být jistí, že číslo, které vidíte na displeji, je naše.
Aby vám oznámení z George přišlo, potřebujete:
Určitě znáte příběhy o podvodech, kde hlavní roli hraje falešný bankéř. Podvodník někomu zavolá a vydává se za pracovníka jeho banky. Tvrdí volanému, že jeho účet byl napaden a peníze je třeba okamžitě zachránit. Snaží se svou potenciální oběť přesvědčit, aby odeslala peníze na údajně bezpečný účet, který jí nabídne. Když vyděšený člověk poslechne, o své finance přijde. A přitom by stačilo málo – včas odhalit, že se lupič za pracovníka banky jen vydává. Což push notifikace z George dokáže. Přesněji – dokáže to tím, že vám nepřijde.
Pokud se někdo představí jako bankéř České spořitelny, ale vy jste žádnou notifikaci nezaznamenali, zbystřete. Naštěstí si v takovém případě můžete volajícího ověřit i jinak. Stačí ho požádat o ověření přes George. Pokud je to opravdu náš člověk:
Jestli volající namítá, že ověření v Georgi nefunguje, nebo vám ho neumí poslat, nebavte se s ním a zavěste. Pravděpodobně je to podvodník. Ale abyste měli jistotu, že jste nepoložili telefon našemu bankéři, obratem nám můžete zavolat přes George, případně na linku 277 207 207. Pokud byl telefonát od nás, kolegové to hned zjistí.
Zavolejte nám i v případě, že se stanete cílem podvodného telefonátu, který včas sami odhalíte. Dejte nám vědět, když bude volající tvrdit, že je z České národní banky, České bankovní asociace, od Policie ČR nebo z jakékoli jiné instituce a bude vám chtít zachraňovat účet. Takové informace jsou pro nás důležité. Pomáhají nám v boji proti nepoctivcům.
Podívejte se, jak může vypadat oznámení z George, když volá Česká spořitelna. Podoba oznámení se může lišit v závislosti na operačním systému i typu vašeho telefonu.
Komu by se nehodily peníze navíc? Představa, že si brigádou, která spočívá jen v klikání na videa nebo jiný obsah na internetu, vyděláte za pár minut i několik stovek korun, je určitě lákavá. Za atraktivní nabídkou se ale skrývá podvod, který vás naopak o peníze připraví nebo může skončit i vaším trestním stíháním.
Podvodníci vymysleli nový způsob, jak z lidí vylákat peníze nebo je využít jako takzvané bílé koně , přes které ukradené peníze „vyperou“.
Jak podvod vypadá?
Na začátku dostanete SMS, zprávu ve WhatsAppu, Telegramu nebo podobné aplikaci od neznámého čísla. Odesílatel často i perfektní češtinou nabízí přivýdělek prostřednictvím jednoduché činnosti online. Ve zprávě vám představí kompletní podmínky a náplň „brigády“. Ta může mít více forem, které se mohou vzájemně prolínat, kombinovat.
Budete na internetu plnit drobné úkoly. Zpravidla jde o lajkování videí na YouTube, TikToku nebo jiné platformě. Za lajky budete dostávat drobné peníze, ale samozřejmě pokud budete plnit dobře a často, můžete si touto velmi jednoduchou činností vydělat stovky korun denně.
Co se doopravdy děje: V této fázi podvodníci zkouší, co mohou a na co přistoupíte. Lajkujete videa nebo profily a opravdu vám na účet chodí drobné platby za vaši „práci“. K těmto penězům ale nemáte platnou smlouvu a ani neznáte jejich původ. Čas od času vás podvodník požádá, abyste část platby přeposlali na jiné účty, nebo vás přesvědčí k „předkoupení“ kreditu, abyste mohli „pracovat“ dál. Reálně ale přeposíláte peníze z trestné činnosti, pravděpodobně peníze oběti, kterou podvodníci okradli před vámi. Stáváte se tudíž bílým koněm.
Vaším úkolem bude přeposílat „výdělky“ dalším „zaměstnancům“ firmy. Za přeposlání „výdělků“ samozřejmě dostanete provizi, abyste nepřišli zkrátka. Může jít o drobné částky, podobně jako za lajkování videí, nebo i částky větší, za náročnější úkoly.
Co se opravdu děje: V tuto chvíli se stáváte bílým koněm. Jste součástí řetězce, kdy přes váš účet podvodníci legalizují výnosy z trestné činnosti. Peníze, které dostáváte i posíláte dál, jsou peníze ukradené jiným obětem podvodů. Žádný řádný zaměstnavatel by po vás nikdy nechtěl, abyste vypláceli mzdu jeho dalším zaměstnancům. Ta se vyplácí vždy přímo z účtu zaměstnavatele, nikoli prostřednictvím třetích osob. Pokud ano, jde o podvod a vy jste jeho součástí.
Na třetí formu dojde zpravidla ve chvíli, kdy má váš nový „zaměstnavatel“ pocit, že vám může důvěřovat. Pozve vás proto do „VIP skupiny“, do chatu na některé z aplikací, nejčastěji jde o Telegram. Ve skupině od dalších členů společnosti dostáváte nové úkoly, zpravidla jde o přeposílání vyšších částek. Ostatní „VIP zaměstnanci“ si s vámi sdílí své zkušenosti a pochvalují si, kolik si vydělali peněz, a to ne jen plněním úkolů, ale i výhodným investováním se „zaměstnavatelem“. Zainvestujete tedy taky.
Co se doopravdy děje: Podvodníci váš účet již ke svým účelům využili, určité ukradené finance přes něj prošly dál. Rádi by si ale sáhli i na vaše peníze. „Kolegové“ v chatu jsou samozřejmě falešní a jejich cílem je vás přesvědčit k „investování“. Je možné, že pokud „zainvestujete“ menší částku, menší výnos vám pošlou, aby vás přesvědčili, že je vše v pořádku. Jakmile zašlete větší, už vám je zpět nepošlou. Klienti, kteří se stali oběťmi tohoto podvodu, většinou v tuto chvíli přišli na to, že byli podvedeni.
Pokud obdržíte neznámé peníze na svůj účet, nahlaste to přímo bance, musíte je vrátit. Pokud vás někdo přesvědčuje o tom, že máte dané peníze předat nebo poslat někomu dalšímu a nechat si z nich „provizi“, stáváte se bílým koněm. Tím se dopouštíte trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti.
Přečtěte si, jakou odpovědnost má takzvaný bílý kůň před zákonem. Více informací najdete zde.
V prvních měsících roku zpravidla přicházejí vyúčtování, kolik jste za zimu protopili a prosvítili. Také je to období zúčtování daní.
To všechno představuje příležitost pro podvodníky − posílají podvodné SMS nebo e-maily, v kterých se vás snaží nalákat na vrácení přeplatků.
Podvodné zprávy známé také jako phishing mají jediný cíl: odvést vás na falešné webové stránky a tam od vás vylákat přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, důležitá čísla z karet nebo hesla na různé weby jako třeba Netflix.
Co je typické pro falešnou komunikaci, ať už jde o SMS nebo e-mail?
Podvodníci používají stále stejné osvědčené „fígle“, jen je aktualizují podle situace:
Podvodníci své metody také často kombinují. Nejprve vám může přijít SMS nebo e-mail a potom vám volá např. falešný pracovník banky, že máte napadený účet. Přečtěte si, jaký podvod zkoušejí zrovna teď.
Jak poznat falešnou komunikaci?
Pamatujte: Žádná ze skutečných institucí po vás kvůli vrácení peněz nikdy nebude požadovat všechna čísla z karty nebo přístupové údaje do George. Pokud vám vrací peníze, stačí jim číslo účtu.
Nejlepší obranou je ostražitost. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, na komunikaci nereagujte, na nic neklikejte a ověřte si informace na oficiálních stránkách dané instituce nebo firmy.
Přišla vám podvodná SMS, e-mail nebo jste narazili na nějakou jinou falešnou komunikaci? Dejte nám vědět. Podezřelé e-maily, SMS, chat nebo nahrávky hovorů pošlete do naší speciální schránky podvody@csas.cz.
Podvedl vás někdo? Nebo máte podezření, že se o to někdo pokouší? Využijte první pomoc České spořitelny.
Podvody od A do Z
Zbohatnutí přes internet, falešné nabídky investic
Pachatel na telefonu
CEO Fraud
Láska přes internet a falešná charita na sítích
Praktiky dovolenkových podvodníků
Falešná komunikace přes SMS, e-maily a chatování na internetu
Podezřelé nabídky práce a snadné výdělky
Vydírání přes internet a hackerské útoky
Podvody při nakupování přes internet
Podvody v praxi
Zajímavosti z bezpečnosti
Zaměřeno na firmy
Mějte se na pozoru před podvodníky
Nové standardy kyberbezpečnosti. Je vaše firma připravená na NIS2?
Bezpečnost v digitální éře. Jak firmy reagují na kybernetické hrozby?
Umělá inteligence a ochrana dat. Jak předejít úniku firemních údajů (nejen) skrze ChatGPT?
Podvedl vás někdo?
Neváhejte a využijte naši první pomoc.
Okamžitě komunikujte s bankou, odložte ostych a volejte,
i když máte jen podezření.
Ze zahraničí volejte
24/7 na číslo
+420 956 777 901
Změňte si ve vašem Georgi přihlašovací údaje k bankovnictví
- Změňte si v Georgi bezpečnostní přístupy k Bankovní IDentitě.
- Podezřelé e-maily, SMS, chat nebo nahrávky hovorů pošlete do naší speciální schránky podvody@csas.cz.
- Nahlaste podvod policii, pomáháte chránit nejen sebe, ale i ostatní před podvodníky.
- Zablokujte si platební kartu v Georgi. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod.