Jak spořit na budoucnost i na nečekané situace

Prvobydlení

9. dubna 2022

9 minut

Proč je dobré odkládat si část peněz stranou? Víte, jak být připraven na to, když vám například vypoví službu pračka nebo dojde k nenadálému výpadku platu? Nebo vás naopak zajímá, jak si přilepšit na důchod, a přemýšlíte, kde na to brát?

 

Připravili jsme pro vás 4 možné cesty, kterými se můžete vydat. Stačí si říct, proč chcete spořit, a spočítat si, kolik nastřádáte.

1. Aby mě výpadek platu nerozhodil

Oblíbený způsob spoření: spořicí účet, na který si pravidelně posíláte rozumnou částku hned z výplaty

Spořicí účet je při spoření mnohem lepší než vás běžný účet nebo pokladnička. Mimochodem za moudré to považuje už víc než třetina lidí využívajících bankovní služby.

Nejlepší je určit si rozumnou částku a tu pravidelně hned po výplatě posílat na spořicí účet. Odložené peníze nemáte tolik na očích a díky tomu se tak rychle „nerozkutálí“. Ale přitom je máte kdykoliv po ruce a můžete s nimi nakládat, jak chcete a kdy chcete.

Hlavně vydržet. Kouzlo totiž tkví v pravidelnosti. A často pomáhá si ujasnit, proč vlastně chcete spořit. Na nečekané výdaje? Dětem na studium? Když víte proč, je to snazší.

2. Jak zhodnotím peníze během několika let

Oblíbený způsob spoření: stavební spoření s vysokým zhodnocením a 10% příspěvkem od státu, které si můžete založit online

Jestli máte možnost si minimálně 6 let odkládat peníze stranou, je tohle v podstatě sázka na jistotu.

Nemáte z čeho odkládat a spořit? 

Podívejte se, kde se dá najít příležitost, jak ušetřit.

Vaše vklady jsou ze zákona pojištěné, zajistíte si solidní zhodnocení a získáte k tomu také státní podporu - např. když si uložíte 20 000 Kč ročně, stát vám k nim přihodí další 2000 Kč. Naspořené peníze včetně úroků a státní podpory můžete navíc využít na cokoliv, nejen na bydlení.

Kromě pravidelného spoření můžete využít i mimořádných vkladů. To se hodí třeba před koncem roku, když si chcete zajistit maximální státní podporu.

Mimochodem, věděli jste, že stavebko od České spořitelny je jedním z dlouhodobě nejvýnosnějších stavebních spoření na trhu?

3. Chci si přilepšit na stáří

Oblíbený způsob spoření: penzijní spoření, které zhodnotí vaše peníze, a stát vám k tomu přidá až 2 760 Kč za rok

Kdo by jednou nechtěl prožít příjemný důchod. S našetřenými penězi navíc to půjde snáz, proto zvažte penzijní spoření, které si můžete sjednat i online.

Příklad

Při spoření 1 000 Kč měsíčně, získáte od státu příspěvek 2 760 Kč ročně. Naspořenou částku si navíc můžete také odečíst z daní a to až do výše 24 000 Kč za rok.

 Je to užitečný produkt se zajímavým zhodnocením a navíc získáte příspěvek od státu. Naspořenou částku si můžete také odečítat z daní.

TIP: Víte, že penzijní spoření můžete založit nejen sobě, ale i svým dětem nebo vnoučatům? Více o penzijním spoření Studium+

4. Chci, aby mi peníze vydělávaly další

Náš tip: investování je cestou, jak můžete své prostředky efektivně zhodnotit

I z malých investic může být za pár let částka, která vás příjemně překvapí. Takže jestli vám měsíčně zbývá nějaká ta stokoruna, zkuste investovat pravidelně. Můžete pak třeba zaplatit dětem kvalitní vzdělání nebo si splnit vlastní cíle a sny.

Stačí vám již 300 Kč měsíčně. Výši investované částky navíc můžete měnit podle vaší aktuální finanční situace. V případě potřeby máte možnost pravidelné investování přerušit nebo investice odprodat.

Možností, kam investovat, existuje nespočet. Naši zkušení bankéři vám ochotně poradí a připraví investiční řešení vám přímo na míru.

Pokračujte dále