Zdravá půjčka: Bez důkladného prověření vám zodpovědný věřitel nepůjčí

Prvobydlení

24. září 2020

7 minut

Půjčka bez doložení příjmů či bez registru. Podobných nabídek je na internetu spousta. Nicméně žádáme-li o půjčku u spolehlivého poskytovatele, čeká nás důkladné prověřování z jeho strany. Je to jeho zákonnou povinností. A povinností žadatele zase je, podat všechny informace pravdivě. Tedy otevřeně přiznat příjmy i všechny půjčky, které v současné době splácíte. Od kreditní karty až po kontokorent.

Může být moje žádost o půjčku zamítnuta?

Každý spolehlivý poskytovatel půjček si vás nejprve řádně prověří. Zajímá ho vaše bonita, tedy jak budete schopni splácet půjčku v budoucnu. Pokud tomu vaše finanční možnosti neodpovídají, žádost o úvěr vám zamítne. A zamítnou ho pravděpodobně i všichni další důvěryhodní poskytovatelé, na které se obrátíte, protože podléhají stejným regulacím. Podaří-li se vám zvýšit svoji bonitu, můžete půjčku v budoucnu bez problémů získat. Půjčkou bez doložení příjmů své bonitě ani finančním závazkům nepomůžete.

Půjčka bez doložení příjmu a registru? Minulost je důležitá

Posuzování bonity není formalita. A proto se běžně stává, že žadatel úvěr nedostane. Příčinou může být například nedostatečný příjem. Nebo má problémy se splácením aktuálních dluhů a není důvod se domnívat, že se jeho situace v blízké době zlepší.

Paradoxně rizikové může být i to, žádáte-li o první půjčku v pozdějším věku. Nemáte totiž žádnou dluhovou historii, podle které by věřitel poznal, zda budete spolehlivě splácet. V takových případech se obraťte na svoji banku, která vaše finance dlouhodobě spravuje, a díky tomu dokáže posoudit bonitu i z jiného pohledu.

Půjčky bez registru? Hledat jinde nemá smysl

Mnozí klienti se v případě odmítnutí obrátí na jiného poskytovatele půjček. Podle Davida Šmejkala, ředitele Poradny při finanční tísni, jde o ztrátu času. „Instituce se při posuzování bonity řídí striktními pravidly, a proto mají parametry nastavené velice podobně. Není tedy možné, že by vám jedna banka půjčku zcela zamítla a druhá vás přivítala s otevřenou náručí,“ vysvětluje. Banky v tomto případě pro ověření bonity, respektive k tomu, kolik a kde žadatel dluží, používají úvěrové registry – nejčastěji Bankovní a Nebankovní registr klientských informací a SOLUS.

Pokud vám po prvotním zamítnutí půjčku jinde nabídnou, měli bychom spíše zpozornět. Půjčka bez registru a půjčka bez doložení příjmů může být totiž extrémně riziková. Stejně tak je rizikové žádat o půjčku poskytovatele, který není uvedený v seznamu licencovaných poskytovatelů ČNB.

Aby vám banka příště půjčila: Jak zvýšit svoji bonitu

Setkáte-li se s odmítnutím, není třeba věšet hlavu. Pravděpodobně jste unikli závazku, který by v budoucnu zaváněl průšvihem. Navíc máte možnost na své situaci zapracovat a kdykoliv požádat o nové posouzení bonity a následně o půjčku. Pokud si nevíte rady, kde začít, můžeme využít služeb specialistů. Poradí, jak finance uchopit tak, abyste v budoucnu s žádostí o úvěr uspěli. Tato cesta je bezpečnější než se vrhnout do půjčky bez registru či bez doložení příjmů.

 
Seriálem provází David Šmejkal, ředitel společnosti Poradna při finanční tísni, o.p.s.

Pokračujte dále