Průvodce pro okradené. Kam jít, když vás připraví o doklady?

Peněženka

2. 1. 2017

Určitě vám už někdo říkal, že nemáte všechny doklady nosit v jedné peněžence. Ale vám se to zdálo jako malichernost a proto teď zjišťujete, na koho se obrátit. Tady je základní návod.

Ztráta peněženky je jednou z nejmrzutějších a nejotravnějších zkušeností. Nicméně platební kartu už zablokovanou máte a na policii jste také byli. Teď vám už „jen“ zbývá vypořádat se s ostatními doklady, které vám chybí. Na rozdíl od předchozích kroků to nemusíte dělat hned teď. Ale i tak vás nejbližší měsíc čeká běhání po úřadech. S tím se nedá nic dělat.

Projděte si náš seznam dokladů, které nejčastěji nosíme v peněžence.

Občanský průkaz

Ztrátu občanky musíte do 15 dnů nahlásit na obecním nebo městském úřadě, nejlépe ve městě, v němž máte trvalé bydliště. Ptejte se na oddělení „Odbor evidence obyvatel a osobních dokladů“. Zde vám dají náhradní doklad totožnosti. Tento papír s sebou budete muset nosit, dokud vám nevydají novou občanku. Pokud jste již byli na policii, tak tento bod přeskočte. Ztrátu stačí nahlásit jen jednomu úřadu.

Na stejném oddělení si také musíte zažádat o vydání nového občanského průkazu. Připravte si s sebou jednu pasovou fotografii, 100 Kč a kopii rodného listu. Pokud si budete chtít nechat udělat občanku s elektronickým čipem, tak vás bude stát 500 Kč.

Teď už stačí jen čekat. Obvykle to trvá 2–3 týdny, nejdéle však 30 dní.

Řidičský průkaz

Tady je to trochu komplikovanější, protože si o nový řidičák musíte zažádat na obecním úřadě obce s rozšířenou působností v místě trvalého pobytu. Pokud bydlíte jinde, než máte nahlášený trvalý pobyt, musíte cestovat. Alespoň se můžete zastavit za rodinou.

S sebou si vezměte občanku, fotografii a 50 korun. Pokud chcete mít řidičák už do pěti pracovních dnů, vyjde vás to na 500 Kč. Po nahlášení, stejně jako u občanky, dostanete dočasný doklad. Je platný po 30 dní, to vám bude bohatě stačit. Řidičák totiž budete mít za 20 dnů nový. Pozor! S dočasným řidičským průkazem můžete řídit jen na území České republiky. V zahraničí neplatí.

Průkaz pojištěnce

Tady je to snadné. Jednoduše zavolejte na linku své zdravotní pojišťovny a ohlaste ztrátu. Máte na to 8 dní, během kterých to podle zákona musíte stihnout. Lehčí to už být ani nemůže. Neplatíte vůbec nic a kartičku budete mít plus minus za dva týdny doma.

Malý technický průkaz

Krádež nejdřív nahlaste nejbližšímu útvaru Policie ČR, který vám vydá potvrzení. Pak budete muset vyrazit na obecní úřad s rozšířenou působností požádat o nové "osvědčení o registraci silničního vozidla" - neboli malý technický průkaz. Budete potřebovat potvrzení od policie, velký technický průkaz, občanský průkaz a pokud nejste majitelem vozidla tak předložíte i plnou moc od vlastníka. Poplatek za duplikát je 100,-Kč a většinou byste ho měli získat na počkání.
Pokud máte zařízeno, tak vás pravděpodobně čeká spousta dalších dokladů, bez kterých ale nějaký čas přežijete. Máme na mysli průkazy MHD, kartičky do knihoven, ISIC, permanentky, slevové karty a spoustu drobností, které nyní řešit nemusíte. Oddechněte si, to nejhorší máte za sebou. A nezapomeňte se odměnit, třeba si vyberte novou peněženku.

Mohlo by vás zajímat