Kreditka a debetka: Dvě odlišné karty, které jsou téměř k nerozeznání

Praha

21. července 2018

5 minut

Jen 43 % Čechů zná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Těžko říct, jestli je to dáno přílišným sledováním amerických seriálů, kde se ničím jiným než “kreditkou” neplatí, nebo prostě jen nedostatečnou finanční osvětou. Důležitým faktem ale zůstává, že rozdíl mezi těmito dvěma kartami je zásadní.

Debetní karta je nejběžnější platební kartou vyskytující se v Čechách. Je spojená s běžným bankovním účtem, a pokud k ní nemáte zřízený další produkt, jako je například kontokorent, používáte s ní pouze vlastní peníze. Z toho vyplývá, že ve většině případů s ní nemůžete čerpat víc peněz, než kolik se na vašem bankovním účtu nachází. Jednoduše řečeno, nemůžete jít do mínusu. Ale žádný strach, jinak s ní můžete provádět veškeré obvyklé finanční transakce, jako je třeba platba přes internet či výběry hotovosti z bankomatů. Peníze se z ní strhávají většinou ihned po provedené transakci, takže pořád víte, na čem jste a kolik ještě máte.

Platba kartou video gif

Oproti tomu kreditní kartu můžete získat i od banky, u které nemáte svůj běžný bankovní účet, nebo dokonce od nebankovních institucí, jako jsou například poskytovatelé splátkových prodejů. Kreditní kartu nedostane každý, ale pouze bonitní klient, tedy takový člověk, kterého si daná instituce prověří a zjistí, že je schopen čerpané peníze řádně splácet či vrátit najednou. Jedná se totiž o druh spotřebitelského úvěru.

A proč se jí vlastně říká kreditní karta? Je to jednoduché. Banka vám jejím prostřednictvím totiž poskytuje určitý kredit – který v bankovním světě nazýváme „úvěrový limit“ – v jehož rámci můžete používat peníze banky.

Největší předností kreditní karty je takzvané bezúročné období, během něhož si můžete peníze půjčit zadarmo bez úroků. Toto období trvá obvykle 40 až 55 dnů, záleží na poskytovateli. Když do stanoveného data peníze splatíte, nebudete platit žádné úroky. Pokud se však rozhodnete peníze splácet postupně, a bezúročné období tak překročíte, úroky se vám začnou účtovat podle výše vaší úrokové sazby. Kvůli tomu je dobré si svůj zůstatek hlídat a průběžně sledovat, kolik jste si půjčili a kdy tuto částku musíte splatit. Pro ulehčení této kontroly Česká spořitelna například nabízí posílání automatické SMS, která vás včas upozorní na blížící se datum splátky. Díky tomu se vám kreditka neprodraží. Rozumné je také nastavit si na kreditní kartě jen takový úvěrový limit, který zvládnete zaplatit z jedné, případně ze dvou vašich výplat.

Různí poskytovatelé kreditních karet k nim pak nabízejí další výhody a bonusy. “Z každé platby kreditní kartou na internetu a v zahraničí vám vrátíme 1 % zpět. Takže za měsíc můžete získat až 350 Kč. Pokud navíc měsíčně vyčerpáte alespoň 3 000 Kč, máte vedení této karty zdarma,” poukazuje na některé z nabízených bonusů Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Zatímco debetní karta se vám bude hodit především v Česku na běžné platby, kreditní kartu můžete dobře využít v zahraničí. A to třeba při platbách v cizí měně na některých mezinárodních letech či mimo EU, kde nemusí akceptovat debetní karty a vy pak můžete zůstat daleko od domova bez peněz. Potřebovat ji budete také při půjčování auta, kde se bez ní neobejdete. S kreditní kartou je také chytré platit na internetu, především pokud dochází k blokaci částky na bankovním účtu, díky čemuž se vám nezablokují vaše peníze.

A jaký typ karty si tedy pořídit? Je výhodné vlastnit obě, nezapomínejte však na to, že je nutné je používat s rozumem.

Chcete si také zařídit kreditní kartu? Podívejte na naše stránky a zjistěte, jaké další výhody má!

Pokračujte dále

×
George
Česká spořitelna
Bankovnictví budoucnosti.
Stáhnout