Když ztratím telefon, může mi zloděj vybrat účet?

Telefon

26. 12. 2016

Klienti se nás často ptají na zabezpečení mobilní banky. Mají strach, že přes ukradený telefon může vést snadná cesta k jejich bankovnímu účtu. Pojďme navždy vyvrátit jeden z mýtů, které kolují o mobilním bankovnictví.

Nervozita. Prázdná kapsa. Telefon, který byl ještě před chvilkou v bezpečí, je pryč. Vypadl při oblékání, nebo mi ho snad vytáhli z kapsy ve vlaku? Tyto nepříjemné pocity si prožilo mnoho lidí. K čemu všemu se zloděj/nálezce může dostat? A pokud byla v telefonu i mobilní bankovní aplikace, sáhne si na mé peníze?

Nebojte se, nesáhne. Musel by totiž překonat celou řadu bezpečnostních opatření, a to není jen tak. Jaké překážky tedy stojí lupiči v cestě?

ZABEZPEČENÍ TELEFONU

Svůj smartphone si obvykle můžete zamknout hned několika způsoby – číselnou kombinací, pohybem prstu po displeji nebo asi nejkomfortněji otiskem prstu. Pokud aspoň jednu z těchto variant používáte, můžete být bez obav. Zloději se nedostanou ani k vašim kontaktům, natož k mobilnímu bankovnictví.

Možnosti zabezpečení

ZABEZPEČENÍ BANKOVNICTVÍ

Nad rámec zabezpečení telefonu je svým heslem chráněna i mobilní banka. Na jeho zadání má případný útočník jen tři pokusy - a pak se vše zablokuje.

Jak si nastavit neprůstřelné heslo? Přečtěte si v článku: Jak vytvořit bezpečné heslo.

OBRANA PROTI PHISHINGU

Phishing, tedy vylákání přihlašovacích údajů, na mobilní banku vůbec neplatí. Proč? Protože do mobilního bankovnictví se přihlásíte jen a pouze z mobilu, který jste si zaregistrovali. Takže i kdyby někdo znal vaše přihlašovací údaje, bez vašeho telefonu mu jsou k ničemu.

Chcete vědět o Phishingu více? Přečtěte si: Jak se chytají hesla.

FAKT: Dodnes jsme se nesetkali s jediným úspěšným útokem na Mobilní banku, při němž by klient přišel o peníze.

Sečteno, podtrženo: cesta do mobilního bankovnictví je pro zloděje uzamčená. Ukradený telefon váš účet neohrozí. Pokud se vám ale stane, že přijdete o svůj telefon, stejně nám zavolejte na linku SERVIS 24 956 777 956 nebo mobilní bankovnictví deaktivujte ve svém internetovém bankovnictví. Pro jistotu.