9 pravidel pro zdravou půjčku 

8 rad, jak si půjčit a nezbláznit se

11. března 2021

5 minut

Půjčka – to je skvělý sluha, ale zlý pán. Díky výhodnému úvěru snadno vyřešíte nákup nového spotřebiče, drahou opravu auta nebo pořízení bydlení. Na druhou stranu vám ale nezodpovědné půjčování může pekelně zavařit. Podívejte se společně s námi na pravidla, která se vyplatí dodržet a díky kterým udržíte půjčky na uzdě.

1) Férový poskytovatel půjčky

Půjčku si berte u prověřeného, seriózního poskytovatele, s jasně stanovenými kritérii nabízené půjčky. Základním pravidlem je, že poskytovatel musí dodržovat zákon o spotřebitelském úvěru a být regulován Českou národní bankou.

Více jsme se o výběru poskytovatele půjčky rozepsali v článku: Zdravá půjčka: Vím, od koho si půjčuji.

2) Prověřovací povinnost

Poskytovatel má ze zákona povinnost prověřit si žadatele o půjčku v bankovním i nebankovním registru. Prověření má za úkol chránit obě strany. Takzvané půjčky bez registru nebo bez doložení příjmů jsou velmi rizikové.

Přečtěte si článek o tom, proč vám věřitel nemusí půjčit: Zdravá půjčka: Bez důkladného prověření vám zodpovědný věřitel nepůjčí.

3) Celková cena půjčky

Zjistěte si, kolik bude půjčka celkem stát. Zajímat by vás měla nejen úroková sazba, ale i RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. V té jsou zahrnuty všechny náklady spojené s čerpáním úvěru.

4) Sankce z prodlení

Přečtěte si dobře smlouvu o půjčce, která obsahuje i podmínky při nesplácení půjčky. Pokud vám například zabaví dům už při první opožděné splátce, pak se zcela jistě nejedná o dobrou půjčku.

Mimochodem, přečtěte si, co dělat, když nemůžete splácet: Zdravá půjčka: Vím, co dělat, když přijdu o příjem a nemůžu splácet.

5) Variabilita splácení

Dobrá půjčka má ve smlouvě zahrnutou i možnost variability splácení, tedy možnost upravovat si splátky při změně životní situace.

6) Účel půjčky

Půjčku si berte jen na něco s udržitelnou hodnotou. Určitě sem nepatří půjčka na vánoční dárky nebo půjčka na dovolenou.

7) Rozumná půjčka

Půjčka není od toho, aby vás vynesla do vyšších společenských sfér. Měla by svou výší vždy odpovídat vašim aktuálním příjmům a neohrožovat běžné fungování domácnosti. U půjčky je nezbytné znát své možnosti.

Kolik peněz z vašich příjmů „spolknou“ splátky?

Zdravá výše splátek je do 25 % vašeho čistého příjmu. Pokud každý měsíc z vašeho účtu odchází polovina čistých příjmů na splácení, už zbystřete. Pořád spadáte do kategorie „ekonomicky únosná míra zadlužení“, ale doporučujeme zjistit si, zda by vám neulehčila například konsolidace půjček. Splátky nad 50 % čistého příjmu už jsou velkou zátěží a velkým ohrožením rodinného rozpočtu.

8) Délka splácení

Dalším z parametrů dobré smlouvy o půjčce je i termín, do kterého byste měli půjčku finálně splatit. Bez přesně vydefinované smlouvy o půjčce se může stát, že budete platit a platit a platit.

9) Dokonalý přehled

Měli byste mít možnost se kdykoli podívat, kolik vám ještě zbývá doplatit nebo kolik jste už splatili. V České spořitelně máte o všech půjčkách dokonalý přehled v internetovém bankovnictví. V něm si nyní můžete i velmi jednoduše a pohodlně změnit i výši splátky, požádat o její odklad nebo o navýšení půjčky.

Pokud jste si právě teď uvědomili, že máte sjednanou špatnou půjčku, hlavu vzhůru, poradíme vám, jak se špatné a nevýhodné půjčky zbavit.

Pokračujte dále