3 kroky k finanční svobodě aneb jak naložit s výplatou

Popisky

10. září 2018

5 minut

Kolik peněz by si měl člověk „ukládat stranou“, aby neměl nouzi v situaci, kdy zrovna nebude mít žádné příjmy? Tady platí jednoduché pravidlo.

Návod na to, jak mít vždy dostatek peněz, by chtěl znát každý. I Jan Zeman, designér aplikace Moje zdravé finance. A ačkoli nemá po ruce zázračné recepty na to, jak být věčně „ve vatě“, poradí vám jednoduché pravidlo, jak si správně rozložit výplatu a uspořádat rozpočet tak, abyste byli zajištění pro případ, že nedej bože přijdete o práci, ocitnete se v pracovní neschopnosti nebo až ve stáří odejdete do důchodu. A co je na tom pravidle nejlepší? Že se dá aplikovat úplně na každého.

1. Krátkodobá rezerva aneb Peníze pro všechny případy: šestinásobek měsíčních výdajů

Ztráta zaměstnání nebo nenadálé výdaje, jako je třeba rozbitá pračka. Pro takové situace byste si měli vytvořit krátkodobou finanční rezervu, která vás podrží. Výše této rezervy by měla být šestinásobkem takzvaných fixních měsíčních výdajů, tedy peněz, které každý měsíc nutně musíte zaplatit. Náklady na nájem nebo hypotéku, elektřinu, vodu plyn, jídlo a tak dále. Pro každého ale samozřejmě může tato „nutná“ částka znamenat něco trochu jiného. Někdo je odhodlán žít pět měsíců jen o vodě a o rohlících, pro druhého může být nepředstavitelné zříci se obědů v restauracích. Proto je třeba do fixních nákladů započítat i všechny radosti, které ani v nepříznivé finanční situaci nebudete chtít vyškrtnout ze svého rozpočtu.

Tato rezerva by pak měla být uložena na takovém místě, aby se k ní její majitel v případě nutnosti co nejrychleji dostal. Podle Jana Zemana je pro uložení krátkodobé rezervy vhodný spořicí účet, kde jsou finanční prostředky stále k dispozici, avšak s nízkým zhodnocením (0,2 %), nebo nějaké konzervativní smíšené fondy, které mohou mít o něco vyšší výnosy (1–2 %). Zhodnocení však není zaručené a hodnota investice může kolísat. Když si navíc budete potřebovat vybrat hotovost, nejde to v případě smíšených fondů úplně hned; obvykle ji však máte do jednoho týdne.

"Výše této rezervy by měla být šestinásobkem takzvaných fixních měsíčních výdajů."

2. Na životní pojištění dávejte pět procent z čistého měsíčního příjmu

Vážné zdravotní komplikace, jako je úraz, nemoc nebo invalidita, jsou samy o sobě velká zátěž. Dobré životní pojištění v takových situacích alespoň podrží váš rodinný rozpočet, takže nemusíte spoléhat jen na úspory. V případě toho nejhoršího, tedy smrti pojištěného, navíc „životko“ dokáže ochránit potomky či partnery pojištěného a platit jejich závazky, které by jinak padly do dědictví.

Pojištění v ceně pěti procent z čistého měsíčního příjmu by vás mělo při správném nastavení zajistit tak, že si dokážete udržet svůj životní standard. Produktový manažer životního pojištění České spořitelny Jan Šlápota radí uzavírat životní pojištění co nejdříve: „Čím dřív si člověk pojištění sjedná, tím bude levnější. S přibývajícím věkem totiž roste vaše rizikovost, kvůli které se pojistka může prodražit.“ Klientům také doporučuje, aby si vždy dobře rozmysleli, co všechno a jak moc chtějí mít pojištěné. S konečným sestavením pojistky na míru jim pak pomůže finanční poradce.

"Pojištění v ceně pěti procent z čistého měsíčního příjmu by vás mělo při správném nastavení zajistit tak, že si dokážete udržet svůj životní standard. "

Jak ušetřit na daních

Víte, že životní pojištění vám pomůže ušetřit na daních? Z daňového základu si díky němu odečtete až 24 000 Kč ročně.

3. Dlouhodobá rezerva aneb Peníze na důchod: až deset procent z měsíčního příjmu

Chcete si udržet svůj životní standard i po odchodu do důchodu? Pak nemůžete spoléhat jen na státní podporu, musíte si k tomu na stáří něco našetřit sami. Kolik peněz budete potřebovat? Podle Jana Zemana je ideální naspořit si na důchod pětinásobek svého čistého ročního příjmu. Abyste se k takové částce dostali, doporučuje ukládat 10 % čistého měsíčního příjmu do penzijního spoření, stavebního spoření či investičních fondů. A pokud zrovna nemáte v rodinném rozpočtu moc peněz nazbyt, zkuste si ukládat alespoň tisícovku měsíčně na dlouhodobou rezervu. Zbytek úspor ukládejte na rezervu krátkodobou.

"...je ideální naspořit si na důchod pětinásobek svého čistého ročního příjmu."

Získejte státní podporu 230 Kč měsíčně

Stačí, když si budete pravidelně posílat 1 000 Kč měsíčně na penzijní spoření. Když trochu přihodíte a začnete ukládat od 1 100 korun do 3 000 korun za měsíc, můžete počítat také se slevou na dani.

Pokračujte dále