Hypotéka na alternativní bydlení? Jde to! A získáte ji nejen na mobilní dům

Hypotéka na alternativní bydlení? Jde to!

7. října 2020

7 minut

Celosvětový fenomén „Tiny House“ neboli malých domků se nevyhýbá ani Česku. Vysoké ceny nemovitostí a zdlouhavá byrokracie výstavby tomu nahrávají. Chalupaření se tak vrací do módy a lidé se častěji zajímají o mobilní domy, bydlení v kontejneru nebo v hausbótu. Získají na ně ale hypotéku?

Získám hypotéku na bydlení v mobilním domě? Ano, ale...

Každý 7. rodinný dům, který se dnes v ČR postaví, je ze dřeva. Chcete, aby jeden z nich patřil i vám? Pak vás jistě potěší, že hypoteční úvěr můžete získat i na dřevostavbu nebo montovaný dům. Jedinou podmínkou je, že ho musí postavit firma, která je členem Asociace dodavatelů montovaných domů. K hypotéce přitom nepotřebujete ani žádnou další nemovitost jako zástavu.

Kromě dřevostaveb jsou také čím dál oblíbenější mobilní domy a kontejnerové bydlení. Mobilní dům (nebo také mobilheim či mobilhome) nestojí přímo na zemi, ale má kola nebo podstavec. Jeho výhodou je, že na něj většinou nepotřebujete stavební povolení a v případě potřeby ho můžete převézt. Nevýhodou ale může být složitější financování. Většina bank vyžaduje, aby byl mobilní dům pevně ukotvený k zemi. V takovém případě vám pak poskytne klasickou hypotéku, i když nemá objekt přidělené popisné ani evidenční číslo.

Tip: Chcete vědět, na jak vysokou hypotéku dosáhnete? Využijte naši online hypoteční kalkulačku. Orientační informace o výši hypotéky si vypočítáte z pohovky během přestávky na váš oblíbený pořad.

TIP: Jste OSVČ nebo máte nepravidelný příjem? Přečtěte si článek Pravidla hypotéky: Kolik vám banka půjčí a za jakých podmínek.

Častý mýtus: Na družstevní byt hypotéku nedostanu

Většina zájemců o hypoteční úvěr ví, že s ním mohou hradit koupi rodinného domu, bytu v osobním vlastnictví, stavebního pozemku nebo rekreačního objektu. Družstevní byty ale lidé často přehlížejí. Nemají žádnou nemovitost, kterou by ručili, a tak se domnívají, že hypotéku nedostanou. To je ale velká škoda. Už jen proto, že cena družstevních bytů bývá výrazně nižší, než kolik stojí byty v osobním vlastnictví. Banka vám zajistí financování většinou formou předhypotečního úvěru, který se po zřízení zástavního práva změní v klasickou hypotéku.

Mohlo by vás zajímat

Předhypoteční úvěr vám také zafinancuje převod družstevního bytu do osobního vlastnictví nebo pomůže s koupí:

 • nemovitosti od města, obce či státu
 • nemovitosti v dražbě
 • nemovitosti v insolvenci
 • pozemku od obce

Na které typy bydlení hypotéku nedostanete

Sníte o bydlení v hliněné jurtě nebo v maringotce? Pak se budete muset poohlédnout po jiném způsobu financování. Většina bank vám totiž neposkytne klasickou hypotéku na následující typy bydlení:

 • hausbót,
 • karavan,
 • maringotka,
 • vyřazené letadlo,
 • vlakový vagón,
 • bydlení v jurtě,
 • mobilní dům s podvozkem.

Produktový tip

Pokud chcete bydlet v přívěsu nebo jako Saturnin na obytné lodi, budete si muset vzít klasickou půjčku. Jestli máte možnost ručit nemovitostí, určitě se vyplatí Americká hypotéka.

Pokračujte dále