Alternativní bydlení na hypotéku? Jde to! A získáte ji nejen na mobilní dům

Hypotéka na alternativní bydlení? Jde to!

8. července 2022

7 minut

Celosvětový fenomén „Tiny House“ neboli malých domků se nevyhýbá ani Česku. Vysoké ceny nemovitostí a zdlouhavá byrokracie výstavby nahrávají výstavbě alternativního bydlení. Chalupaření se tak vrací do módy a lidé se častěji zajímají o mobilní domy, bydlení v kontejneru nebo v hausbótu. Získáte ale hypotéku na takový „dům“?

Získám hypotéku na bydlení v mobilním domě? Ano, ale...

Každý 7. rodinný dům, který se dnes v ČR postaví, je ze dřeva. Chcete, aby jeden z nich patřil i vám? Pak vás jistě potěší, že hypoteční úvěr můžete získat i na dřevostavbu nebo montovaný dům. Jedinou podmínkou je, že ho musí postavit firma, která je členem Asociace dodavatelů montovaných domů. K hypotéce přitom nepotřebujete ani žádnou další nemovitost jako zástavu.

Kromě dřevostaveb jsou také čím dál oblíbenější mobilní domy a kontejnerové bydlení. Mobilní dům (nebo také mobilheim či mobilhome) můžeme rozdělit na 2 typy:

 • Ty skutečné mobilní domy, které mají opravdu kola – můžete si je zapřáhnout za auto a odvézt prakticky kdekoliv. K výstavbě nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení. Počítejte ale s tím, že si na takový mobilní dům nemůžete vzít hypotéku a nemůžete na něj nahlásit ani trvalé bydliště.
 • Mobilní dům, který nemá kola, stojí na patkách a nebo má skutečné základy. Ve své podstatě už to není mobilní dům jako takový – nemá kola, proto není mobilní. Dostanete jej ale kompletně sestavený na klíč od výrobce. Na takový alternativní dům hypotéku dostanete, ale většina bank vyžaduje, aby byl mobilní dům pevně ukotvený k zemi. S tím se pojí vyřízení stavebního ohlášení, se kterým však získáte evidenční číslo a můžete si zde nahlásit i trvalé bydliště. Získáte tak prakticky stejnou hypotéku na dům jako v případě, že byste se rozhodli si vzít úvěr na stavbu klasického zděného domu.

Mobilní dům láká především svou mnohonásobně nižší cenou oproti klasickým novostavbám. A pokud si vyberete mobilní dům, který má firma skladem, může být jeho koupě prakticky stejně jednoduchá jako týdenní nákup potravin. Při realizaci mobilního domu na klíč v něm dostanete dokonce i vybavení v podobě: kuchyňské linky, kompletně připravené koupelny.

Bije vaše srdce pro ekologii? Pak vás potěší fakt, že je mobilní dům většinou i nízkoenergetický. Nově nabízíme speciální Hypotéku pro budoucnost na financování ekologického bydlení. Ušetříte na poplatcích až 15 900 Kč a rádi vás informujeme ohledně státních dotací Nová zelená úsporám.

Tip: Chcete vědět, na jak vysokou hypotéku dosáhnete?
Využijte naši online hypoteční kalkulačku. Orientační informace o výši hypotéky si vypočítáte z pohovky během přestávky na váš oblíbený pořad.

Častý mýtus: Na družstevní byt hypotéku nedostanu

Většina zájemců o hypoteční úvěr ví, že s ním mohou hradit koupi rodinného domu, bytu v osobním vlastnictví, stavebního pozemku nebo rekreačního objektu. Družstevní byty ale lidé často přehlížejí. Nemají žádnou nemovitost, kterou by ručili, a tak se domnívají, že hypotéku nedostanou. To je ale velká škoda. Už jen proto, že cena družstevních bytů bývá výrazně nižší, než kolik stojí byty v osobním vlastnictví. Banka vám zajistí financování většinou formou předhypotečního úvěru, který se po zřízení zástavního práva změní v klasickou hypotéku.

Mohlo by vás zajímat

Předhypoteční úvěr vám také zafinancuje převod družstevního bytu do osobního vlastnictví nebo pomůže s koupí:

 • nemovitosti od města, obce či státu
 • nemovitosti v dražbě
 • nemovitosti v insolvenci
 • pozemku od obce

Na které typy alternativního bydlení hypotéku nedostanete?

Sníte o bydlení v hliněné jurtě nebo v maringotce? Pak se budete muset poohlédnout po jiném způsobu financování. Většina bank vám totiž neposkytne klasickou hypotéku na dům na následující typy bydlení:

 • hausbót
 • karavan
 • maringotka
 • vyřazené letadlo
 • vlakový vagón
 • bydlení v jurtě
 • mobilní dům s podvozkem

Jak na financování skutečného mobilního domu?

Pokud chcete bydlet v přívěsu nebo jako Saturnin na obytné lodi, budete si muset vzít klasickou půjčku. Jestli máte možnost ručit nemovitostí (klidně i od rodičů), určitě se vyplatí Americká hypotéka.

Pokračujte dále