Nedostatek vlastních financí je hlavním důvodem, proč mladí nežádají o hypotéku, vyplynulo z výzkumu IPSOS

  • Prvobydlení nabízí možnost získat hypotéku až do výše 90% LTV, tedy o 10% bodů více nad rámec standardu doporučení České národní banky. Je určena klientům, kteří podle Katastru nemovitostí ještě nevlastní žádnou nemovitost k bydlení.
  • Nabídka Prvobydlení není omezena věkem klientů, ale je limitována jedním z doporučení ČNB, kdy hypotéky s 90% LTV mohou tvořit pouze 15 % z celkového objemu poskytnutých hypoték. Maximální výše úvěru v rámci Prvobydlení je 5 milionů korun.
  • Spořitelna předpokládá, že celková nabídka úvěrů v rámci Prvobydlení se bude pohybovat okolo 6 miliard korun ročně.
  • Nedostatek vlastních financí (LTV) vnímají mladí lidé do 36 let jako hlavní bariéru pro pořízení hypotéky (41 %).

Podrobnosti o nabídce Prvobydlení naleznete na stránce hypotéky.

Vzhledem ke stále rostoucí nedostupnosti financování vlastního bydlení, zejména pro mladší generaci a lidi, kteří dosud nemají vlastní byt, se Česká spořitelna rozhodla vytvořit speciální hypoteční produkt Prvobydlení.

„Na základě doporučení České národní banky dodržujeme 15% limit u hypoték s 90% LTV již více než dva roky. Nicméně od zavedení dalších regulatorních doporučení ČNB v říjnu 2018 prudce stoupl počet klientů, kteří nemají dostatek vlastních prostředků na nákup bytu. Prvobydlení je proto určeno speciálně pro ty klienty, kteří zatím žádnou nemovitost nevlastní a chtějí financovat nákup prvního bytu,“ říká Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny a dodává: „V rámci Prvobydlení mají klienti samozřejmě nárok na standardní úrokové sazby a fixace z našeho hypotečního ceníku.“

„Průměrná výše hypotéky se u našich klientů pohybuje okolo dvou milionů korun. Předpokládáme, že většina klientů, kteří budou žádat o úvěr v rámci Prvobydlení, tak nejspíš nevyužije maximální výši úvěru pět milionů korun,“ říká Vachulka a dodává: „Jakkoli můžeme v souladu s doporučením ČNB nabízet Prvobydlení jen do výše 15 % našeho ročního hypotečního portfolia, předpokládáme, že budeme schopni uspokojit poptávku pro tisíce klientů ročně.”

Nedostatek financí brání mladým lidem na cestě k vlastnímu bydlení

Z reprezentativního výzkumu agentury Ipsos pro Českou spořitelnu na vzorku 840 respondentů ve věku 26-36 let vyplynulo, že:

  • nedostatek vlastních financí (LTV) vnímají mladí (41 %) jako hlavní bariéru při žádosti o hypotéku; maximální výši měsíčních splátek uvedlo jako hlavní omezení pro získání hypotéky 35,8 % respondentů; výše ročního příjmu je hlavní překážkou pro 23,2 % respondentů;
  • hypoteční úvěr má zhruba pouze třetina mladých (38,8 %);
  • ve vlastní nemovitosti žije jeden ze tří mladých Čechů (33,3 %), v nájemním bydlení takřka polovina (47,5%) a u rodičů pětina respondentů (19,3 %);
  • za nájemní bydlení vydají mladí lidé v průměru 5 000 - 10 000 Kč, což představuje zhruba čtvrtinu jejich průměrného měsíčního příjmu (20 0000 - 40 000 Kč);
  • více než tři čtvrtiny mladých (78,8 %), kteří bydlí v nájmu nebo u rodičů, chce v budoucnu požádat o hypoteční úvěr.

Nízká urbanizace a malá mobilita brzdí ekonomiku

“Produktivita ekonomiky a prosperita společnosti stoupá úměrně míře urbanizace, nedostatek bytů zejména v Praze a velkých městech nás proto ekonomicky brzdí. Při srovnání hustoty zalidnění s Berlínem či Vídní by Praha klidně pojala další milion obyvatel. Praha ale patří k místům, odkud se lidé nejvíc stěhují zejména do jiných míst ve Středočeském kraji a do Prahy dojíždějí. Navíc se v Praze od roku 2005 postavilo pouze 80 tisíc nových bytů, což absolutně nestačí poptávce," říká Michal Skořepa, makroekonomický analytik České spořitelny a dodává: "Stále méně a stále dražších bytů, na jejichž financování zejména mladí lidé nedosáhnou, je ale jen jeden z důvodů nízké urbanizace. Tím druhým je nedostatek obecního bydlení, jehož nabídka se v Praze od roku 1995 snížila třikrát z 36 % na pouhých 13 % bytového fondu."

linka

Pro další informace prosím kontaktujte Tiskové centrum Finanční skupiny České spořitelny:

Filip Hrubý
Tiskový mluvčí ČS
Tel.: +420 775 011 550
E-mail: tiskove_centrum@csas.cz

E-mail: tiskove_centrum@csas.cz
Tel.: +420 731 647 004                                                                         

Profil České spořitelny

Jsme nejstarší českou bankou, naše kořeny sahají až do roku 1825. Naším cílem je vést jednotlivce, firmy a celou společnost k prosperitě. Jsme největší bankou v České republice s takřka 5 milióny klientů a zároveň bankou nejdostupnější - disponujeme největší sítí poboček a bankomatů. Máme relevantní nabídku pro všechny typy zákazníků od individuálních klientů a malých a středních firem až po velké korporace a veřejný sektor. Hrajeme významnou roli v poskytování služeb v oblasti finančních trhů. Od roku 2000 jsme součástí evropské bankovní skupiny Erste. Naše postavení nám dovoluje udávat trend v technologických a digitálních inovacích a zavádění nových služeb a produktů.

  • Zaujímáme vedoucí tržní pozici v oblasti klientských i firemních úvěrů, hypoték i v celkových vkladech. Našich služeb využívá každá druhá municipalita v České republice.
  • Jsme jedinou bankou na trhu, která umožňuje získat půjčku zcela online, aniž by žadatel musel být naším klientem..
  • Naše internetové a mobilní bankovnictví George je nejvyužívanější bankovní digitální službou na trhu.
  • Nadace České spořitelny je největší bankovní nadací v ČR. Zaměřuje se především na systémové změny ve vzdělávání a v sociálním podnikání. Do podpory projektů v těchto oblastech a dalších obecně prospěšných programů investuje každý rok v průměru 60 miliónů korun.