Phishing

Chraňte své finanční prostředky před útoky podvodníků na internetu.

Co je to phishing

Phishing jsou podvodné e-mailové zprávy, které mají vzbudit dojem, že byly odeslány z e-mailové adresy České spořitelny, které mají za cíl získání a následné zneužití bankovní identity nebo klientského čísla a hesla adresáta (identifikační a autentizační údaje), bezpečnostního kódu nebo například PIN k platební kartě či dalších bezpečnostních údajů.

Zpráva je obvykle psána špatnou češtinou nebo je v angličtině, obsahuje link na údajné stránky České spořitelny a vyzývá k potvrzení osobních bankovních údajů.

Phishingová zpráva po vás nemusí vždy požadovat přihlášení do účtu, apod. ale může po vás pachatel chtít uhradit hotovost.

V současnosti se stále častěji objevuje, tzv. „Podvodná faktura“ nebo také „Podvodně vylákaná platba“.

Podvodník si na internetu vyhlédne několik firem, zjistí kdo je manažer a kdo je účetní, popřípadě kdo má na starosti placení faktur (to vše lze zjistit z internetu).

Potom v roli manažera odešle e-mail právě účetní, ve které jí/jemu většinou píše: „Právě jsem udělal/udělala objednávku u společnosti XYZ a potřebuji, jim odeslat peníze ještě dnes. Jde to poslat nějak expresně?“ Ve většině případů účetní odepíše, že ano a následuje email, ve kterém jí/jemu pachatel sdělí číslo účtu, částku, variabilní symbol, zprávu pro příjemce, apod. A dochází k odeslání peněz.

Naše doporučení:

 • telefonicky se domluvit s odesílatelem e-mailu, na podrobnostech, takto nejčastěji zjistíte, zda e-mail odeslal,
 • trvat na faktuře
 • podle IČO si následně ověřit firmu na internetu www.justice.cz nebo wwwinfo.mfcr.cz/ares/ v sekci ekonomické subjekty,
 • v případě, že fakturu nezískáte je možné vyhledat i název firmy v internetovém vyhledávači a nebo na výše uvedených stránkách,
 • je možné nechat číslo účtu vyhledat pomocí internetového vyhledávače, většina firem číslo účtu zveřejňuje na svých webových stránkách,
 • nejbezpečnější je domluvit si pravidla ve firmě, kdy takový způsob výzvy k úhradě faktury nebude možný.

Aktuální phishingové hrozby

Nejčastější typy phishingových zpráv

  informace o neprovedení úhrady

  výzva k aktualizaci bezpečnostních údajů

  výzkum klientské spokojenosti

Pokud jste podvodný e-mail obdrželi, budeme rádi, když nám ho pošlete na adresu phishing@csas.cz.

Na co se často ptáte

Poznáte ho poměrně snadno, protože my takové zprávy zásadně nerozesíláme. O zabezpečení nebo PIN ke kartě zásadně nekomunikujeme prostřednictvím e-mailu.

Česká spořitelna nepoužívá aktivní linky, které směřují na stránky internetového bankovnictví. 

Ukázka:

"Dobrý den,
z bezpecnostnich duvodu jsme vám museli zablokovat úcet a internetové bankovnictví, abychom ochránili vase peníze.Zkontrolujeme, jestli je na vasem úctu vsechno v porádku a zároven vám povíme, jak budeme dále postupovat.
klepnutím na níze uvedený odkaz zahájíte proces

Vstoupit

verime, ze se brzy uslysime
Prejeme vám pekný den"

Nejčastější chyba – špatná čeština, v tomhle případě chybí háčky. Dále chybí podpis, který obsahuje každý e-mail, který klientům zasíláme.

Na zprávu v žádném případě nereagujte, smažte ji a na link neklikejte. V případě, že se tak stalo, hrozí, že poskytnete citlivé údaje útočníkům k dalšímu zneužití.

Pokud se po použití aktivního linku otevře podezřelá stránka nebo se zahájí nahrávání obsahu do Vašeho PC, ihned tuto činnost přerušte.

 

Pokud pouze kliknete na odkaz a nezadáte žádný ze svých bezpečnostních údajů, nemůže dojít ke zneužití služby internetové bankovnictví.

Že se skutečně jedná o podvodný server, poznáte podle toho, že v adresním řádku internetového prohlížeče nebude uvedena adresa České spořitelny: www.csas.cz, www.bezpečnost.csas.cz, www.servis24.cz.

 

Pokud jste takto zareagoval, doporučujeme, abyste ihned kontaktoval naše klientské centrum na telefonním čísle 800 207 207, které je dostupné 24 hodin denně, a požádal o zablokování služby a vygenerování nových přihlašovacích údajů.

Pokud byste se z jakéhokoli důvodu nemohli dovolat na linku 800 207 207, lze přístup do internetového bankovnictví zablokovat zadáním chybného hesla třikrát po sobě.

 

Internetové bankovnictví České spořitelny je zcela bezpečná a komfortní služba za předpokladu, že dodržíte bezpečnostní pravidla, zejména dbáte bezpečnostních doporučení banky:

 • nepřihlašovat se do služby z neznámých nebo veřejně dostupných počítačů,
 • chránit své přihlašovací údaje,
 • nestahovat do svých počítačů a mobilních telefonů soubory z neznámých zdrojů,
 • věnovat pozornost aktuálnímu antivirovému zabezpečení svého počítače a mobilního telefonu.

Vysoká bezpečnost našeho internetového bankovnictví je zajištěna sérií bezpečnostních prvků, které na sebe navazují, ale jsou na sobě nezávislé.

V případě nového internetového bankovnictví George se jedná o:

 • bankovní identitu a heslo,
 • přihlašovací a autorizační SMS zprávy,
 • nebo nový způsob zabezpečení pomocí mobilní aplikace George klíč.

V případě internetového bankovnictví SERVIS24 se jedná o:

 • klientské číslo a heslo,
 • autorizační SMS zprávy,
 • klientský certifikát, který zajišťuje vyšší zabezpečení.

V žádném případě se nejedná o únik dat. Jde o typický případ spamu. Útočníci obvykle e-mailové adresy příjemců náhodně generují nebo je nakupují na černém trhu.

My úspěšně chráníme e-mailové adresy svých klientů, stejně jako ostatní citlivé údaje a nikdy je neposkytuje třetím stranám.

 

Podvodné e-mailové zprávy mají vzbudit dojem, že byly odeslány z e-mailové adresy České spořitelny. Záhlaví zprávy je útočníky záměrně paděláno. Jde o typický případ spamu.

Útočníci obvykle e-mailové adresy příjemců náhodně generují nebo je nakupují na černém trhu. Proto je možné, že jste obdržel podvodný e-mail a nejste přitom klientem České spořitelny.

 

Monitorujeme všechny pokusy o phishing. Podali jsme několik trestních oznámení a úzce spolupracuje s Policií ČR v úsilí najít pachatele a zabránit jim v pokračování podobných útoků. Spolu s technologickými partnery podnikáme i kroky, jak blokovat aktivity útočníků v zahraničí.

Důležitá je rovněž prevence, a proto opakovaně informujeme klienty, jak phishing poznají jak se zachovat, pokud jej dostanou, a co dělat v případě, že na něj reagovali.

 

Kam dále

×
George
Česká spořitelna
Bankovnictví budoucnosti.
Stáhnout