Není voda jako voda aneb druhy odpadních vod
Možná si říkáte, že odpadní voda je jenom jedna. Opak je ale pravdou. Odpadní voda se dělí na
- šedou vodu,
- černou vodu.
Šedá voda vzniká při sprchování a umývání, praní prádla v pračce a mytí nádobí v myčce. Nebývá tolik znečištěná, a proto v sobě skrývá velký potenciál dalšího použití. Černá voda je ta, která vzniká při splachování WC.
TIP: Bydlete v souladu s přírodou! Víte, proč byste při hledání vlastního bydlení měli vzít v potaz i PENB? V článku Co je to energetický štítek a jak ho může získat i vaše budova se dozvíte víc.
Jak využít šedou vodu v domácnosti?
Pokud doma nemáte žádné zařízení na zpětné využití odpadní vody, končí tato voda nejčastěji ve veřejné kanalizaci. Tam, kde není možnost se na ni připojit, musí majitelé domů řešit instalaci domácí čističky vod. Ještě donedávna majitelé novostaveb nejčastěji sahali po řešení v podobě žumpy nebo jímky. Vhodnější a ekologičtější je ale kombinace domovní čističky šedé vody a retenční nádrže.
Šedou vodu tak prostřednictvím pečlivé filtrace proměníte na bílou vodu (setkáte se i s označením užitková nebo provozní voda). Jak funguje čistírna šedé vody?
- Odpadní voda se svádí do velké jímky. Tam voda prochází několika fázemi čištění. Jako první se přes speciální filtry odstraní mechanické částice (vlasy nebo chlupy psích mazlíčků a nejrůznější vlákna).
- Poté je voda pomocí živých mikroorganismů vyčištěna od nebezpečných látek.
- Posledním krokem v čištění šedé vody je sedimentace, kdy se nežádoucí látky usazují na dně, odkud je pak čistička filtruje do kanalizace.
- Některé systémy využívají pro finální dočištění vody i UV záření – takovou vodu pak můžete kromě splachování využívat i na umývání a koupání.
- Přečištěná bílá voda se skladuje v akumulační nádrži, na jejíž vybudování můžete využít i státní dotaci Nová zelená úsporám.
Jen pozor! Abyste mohli vodu recyklovat, potřebujete mít v domě zabudované dvojí rozvody vody. Zákon jasně říká, že se užitková voda nesmí dostat do styku s pitnou vodou, protože by mohlo dojít k její kontaminaci
TIP: V článku Dešťová voda a její skrytý potenciál jsme pro vás sepsali, proč byste měli uvažovat také o využití dešťové vody.
Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu?
Podle společnosti Pražské vodovody a kanalizace byla průměrná spotřeba vody v Praze v roce 2021 na osobu za jeden den okolo 113 litrů. Níže si porovnejte, kolik vody spotřebujete průměrně (za jeden den) na jednotlivé denní činnosti (zdroj PVK):
- Na sprchování okolo 41 litrů.
- Na mytí rukou okolo 6 litrů.
- Na splachování okolo 26 litrů.
- Na přípravu jídla a mytí nádobí 10 litrů.
- Na praní a úklid 18 litrů.
- Na zalévání 5 litrů.
Teď si představte, že na většinu těchto činností můžete využít recyklovanou vodu.
Jaké jsou výhody využití šedé vody?
Kromě samotného snížení spotřeby pitné vody z vodovodu plynou z využívání šedé vody ještě další výhody:
- Ušetříte za vodné a stočné – omezíte svou spotřebu pitné vody z vodovodu. Tím snížíte náklady na vodné. Na stočném pak ušetříte díky čističce šedé vody, protože automaticky snížíte i množství odpadní vody, kterou vypouštíte do obecní kanalizace.
- Při využití šedé vody na praní snížíte riziko usazování vodního kamene ve vaší pračce. Kohoutková voda bývá často velmi tvrdá – obsahuje minerály, jako jsou hořčík a vápník. Ty se usazují v pračce a způsobují vodní kámen. Přečištěná odpadní voda ale tyto minerály neobsahuje.
- Přečištěnou šedou vodu můžete použít i na mytí auta, na napouštění bazénu, ale také na zalévání zahrady. A nezapomínejte ani na běžný úklid domácnosti – na umývání oken nebo na vytírání podlahy.
Na využití užitkové vody můžete získat i státní dotaci
Prostřednictvím státních dotací Nová zelená úsporám můžete zažádat o finanční příspěvek z programu Dešťovka. Ten vám pomůže pokrýt až polovinu nákladů na pořízení zařízení na úpravu šedé vody (a také dešťové vody). Program Dešťovka finančně podporuje využití
- odpadní vody (šedé vody) na splachování a pro zálivku zahrady – dotace ve výši až 60 000 Kč,
- odpadní vody (šedé vody) v kombinaci s dešťovou vodou (potřebujete 2 samostatné nádrže) – dotace ve výši až 105 000 Kč,
- dešťové vody pro zálivku zahrady – dotace ve výši až 55 000 Kč,
- dešťové vody pro splachování i pro zálivku zahrady – dotace ve výši až 65 000 Kč.
TIP: Na ekologické a energeticky úsporné bydlení vám dáme speciální Hypotéku pro budoucnost. Ušetříte až 16 500 Kč na vstupních poplatcích a 45 % na pojištění nemovitosti a domácnosti. Poradíme vám s dotacemi Nová zelená úsporám, kterými můžete splatit až 10 % hypotéky. Spočítejte si na hypoteční kalkulačce orientační částku, na kterou dosáhnete.