K čemu je vlastně dobrá kreditka?

Kreditka nebo debetka

17. 1. 2018

Také si nejste úplně jistí, co je kreditní karta, co všechno umí a jak se liší od platební karty? Dovolte nám představit Pavla: ten také ještě před půl rokem nevěděl. Pak si kreditku pořídil a už se vyzná.

AHOJ, JÁ JSEM PAVEL…

… a už vím, co je kreditka
Před čtyřmi měsíci jsem si pořídil kreditku. Před tím jsem moc netušil, k čemu by mi mohla být dobrá. A že je nějaký rozdíl mezi ní a kartou platební. Když jsem se na pobočce Spořky zeptal, vysvětlili mi, že zatímco platební (též debetní) kartou platím v obchodě vždy vlastními penězi (třeba těmi, co mi na účet dojdou jako výplata), kreditka je jiná. Tam platím celý měsíc penězi banky (půjčuji si je, ale bez úroku). A pak je jednorázově na konci měsíce splatím. K čemu je to dobré, ptáte se? Třeba když dostávám výplatu až na konci měsíce, takže bych před tím neměl za co nakupovat. Jakmile peníze dostanu, můžu dluh splatit.

… za placení mi dokonce vrací peníze
Vždycky jsem si myslel, že když si něco kupuji, odevzdám v obchodě peníze a je to. Až do chvíle, než jsem dostal kreditku. Když jsem s ní totiž platil na internetu, dostal jsem zpátky 1 % z ceny. Už jsem si takhle vydělal pěkných pár stovek. A že prý v zahraničí dostanu peníze zpátky i za každou platbu v obchodě, nejen online. Tak to abychom konečně s rodinkou vyjeli do toho Rakouska!

… vždy mám dost času peníze splatit
Když celý měsíc platím kreditkou (třeba od 11. září do 10. října), mám pak 25 dní, abych všechno splatil zpátky. To se hodí, protože někdy mi zaměstnavatel peníze posílá o pár dní dřív, někdy o pár dní později. Nejsem tedy vázáný na pevné datum, takže se s takhle dlouhou dobou nemusím bát, že bych zaplatit nestihl.

Splácení kreditky

… úroků se děsit nemusím
Až 55 dnů se mi nic neúročí, takže pokud používám kreditní kartu jen na průběžné nákupy, a s každou výplatou dluh dorovnám, ne kreditce můžu jen vydělat.

… a platím kreditkou, ne za kreditku
Původně jsem myslel, že za tu kartu budu muset něco platit. Avšak omyl! Jak mi řekla ta paní na přepážce, jestli s tou kartou zaplatím alespoň 3000 Kč za měsíc, neplatím zhola nic. A to není těžké, jen za jídlo na měsíc pro celou rodinu dám víc.

... vím, na co si dát s kreditkou pozor
Naučil jsem se ale taky, že kreditka může mít i svá úskalí. První měsíc se mi stalo, že jsem zapomněl útratu na kartě zaplatit. Když jsem to řekl manželce, skoro vyletěla z kůže: že nám za to určitě vezmou minimálně dům. Pak jsem ale koukl do internetového bankovnictví a ulevilo se mi: za každou celou pětistovku, kterou jsem utratil, mi připočetli úrok jen 10 Kč. To za těch utracených 10 000 Kč dělalo celkem pouhých 200 Kč. Uff, prostě jednou nepůjdu do hospody a o střechu nad hlavou se bát nemusíme.

Náš tip:

Pokud si potřebujete půjčit peníze na delší dobu, využijte jeden z výhodnějších finančních produktů, například Peníze na klik.

… a které věci dělat fakt nemám
Již od začátku mi říkali: „Kreditka je dobrá, ale co nikdy rozhodně nedělej, to je výběr z bankomatu. Jeden stojí padesát korun. Takže místo výběru hotovosti plať přímo kartou v obchodě. Že to tam jde, to poznáš lehce: na vstupních dveřích budou mít tu žluto-červenou nálepku MasterCard. A jestli si nebudeš jistý, zda jde platit kartou, zeptej se obsluhy, oni ti řeknou.“

… s kreditkou jsem již kámoš
Ještě před rokem jsem si myslel, že kreditka je nějaký ďáblův nástroj: že se s ní zadlužím, nebudu schopný splácet, že nebudu ani vědět kolik bance dlužím a nakonec skončím v bankrotu. Dneska vidím, že to byl strach zbytečný: když si hlídám, abych splácel včas (poprosil jsem i manželku, aby mi to připomínala) a abych nevybíral z bankomatu, nestojí mě to vůbec nic – naopak dostávám peníze za nákupy zpátky. Skoro si říkám: škoda, že jsem ji neobjevil dřív!

… vím, kde si kreditku pořídit
Brácha před týdnem přišel, že když mě vidí, také jednu chce. Hned jsem mu řekl: „Žádný problém! Ty už máš normální účet u Spořky, že? Tak to pak stačí přihlásit se do internetového bankovnictví a tam tě to již provede.“

Ale i v případě, že byste zatím u Spořky nebyli, kreditku si obstaráte lehce. Stačí jít na stránku o kreditce a tam všechno je.

Jednoduché, co? Stejně jako kreditka sama. Jen počítejte s tím, že banka nemusí kreditku vydat úplně každému. Je možné, že si proklepnou vaši schopnost splácet a požádají vás o potvrzení o příjmu od zaměstnavatele.

Veškeré informace platí pro karty vydané od 1.9.2016. Pokud máte kartu vydanou dříve, můžete zažádat o novou kreditní kartu. Výměna je zdarma.

Mohlo by vás zajímat