K čemu je vlastně dobrá kreditka?

17. 1. 2018

Také si nejste úplně jistí, co je kreditní karta, co všechno umí a jak se liší od platební karty? Dovolte nám představit Pavla: ten také ještě před půl rokem nevěděl. Pak si kreditku pořídil a už se vyzná.

AHOJ, JÁ JSEM PAVEL…

… a už vím, co je kreditka
Před čtyřmi měsíci jsem si pořídil kreditku. Před tím jsem moc netušil, k čemu by mi mohla být dobrá. A že je nějaký rozdíl mezi ní a kartou platební. Když jsem se na pobočce Spořky zeptal, vysvětlili mi, že zatímco platební (též debetní) kartou platím v obchodě vždy vlastními penězi (třeba těmi, co mi na účet dojdou jako výplata), kreditka je jiná. Tam platím celý měsíc penězi banky (půjčuji si je, ale bez úroku). A pak je jednorázově na konci měsíce splatím. K čemu je to dobré, ptáte se? Třeba když dostávám výplatu až na konci měsíce, takže bych před tím neměl za co nakupovat. Jakmile peníze dostanu, můžu dluh splatit.

… za placení mi dokonce vrací peníze
Vždycky jsem si myslel, že když si něco kupuji, odevzdám v obchodě peníze a je to. Až do chvíle, než jsem dostal kreditku. Když jsem s ní totiž platil na internetu, dostal jsem zpátky 1 % z ceny. Už jsem si takhle vydělal pěkných pár stovek. A že prý v zahraničí dostanu peníze zpátky i za každou platbu v obchodě, nejen online. Tak to abychom konečně s rodinkou vyjeli do toho Rakouska!

… vždy mám dost času peníze splatit
Když celý měsíc platím kreditkou (třeba od 11. září do 10. října), mám pak 25 dní, abych všechno splatil zpátky. To se hodí, protože někdy mi zaměstnavatel peníze posílá o pár dní dřív, někdy o pár dní později. Nejsem tedy vázáný na pevné datum, takže se s takhle dlouhou dobou nemusím bát, že bych zaplatit nestihl.

Mohlo by vás zajímat