Chci bydlet – bydlím: Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

15. října 2021

7 minut

Kolik týdnů uplyne mezi rozhodnutím vzít si hypotéku a podpisem úvěrové smlouvy? A za jak dlouho po podpisu můžete hypotéku čerpat? Víme, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky.

Jak jsou na tom ostatní? Udělali jsme pro vás malý průzkum  

Cesta za hypotékou obvykle začíná hledáním obecnějších informací. Pokračuje pak porovnáváním konkrétních nabídek. Podle průzkumu České spořitelny se celých 44 % dotázaných o nabídce informovalo ve 2 až 3 bankách, 29 % pak ve 4 a více bankách. 27 % respondentů se spokojilo s informacemi z jedné banky, kde si hypotéku nakonec také sjednali.

Finální rozhodnutí lidé nejčastěji udělali sami na základě informací z internetu a od hypotečních poradců jednotlivých bank (35 %), nebo se poradili s nezávislým finančním poradcem (44 %). 13 % respondentů se pak rozhodlo na základě doporučení rodiny nebo známých.

TIP: Mezi oblíbené nástroje k porovnání nabídek patří hypoteční webové kalkulačky. Při rozhodování o výhodnosti nabídky je použilo celých 37 % respondentů. Vyzkoušejte i vy hypoteční kalkulačku České spořitelny a zjistěte, na jak vysokou hypotéku u nás dosáhnete, jaké budou vaše měsíční splátky a ověřte si výši úrokové sazby, kterou vám můžeme nabídnout. Buďte v obraze během několika sekund!

Co rozhoduje? Úroky, důvěryhodnost banky a rychlost vyřízení 

Úroková sazba představuje nejdůležitější položku při sjednávání hypotéky pro celých 65 % lidí. Na druhém místě pak najdeme důvěryhodnost banky (12 %) a na třetím rychlé vyřízení hypotéky (8 %). Mnoha lidem se však priority otočí, pokud o nemovitost „soupeří“ s dalšími zájemci. Často totiž rozhoduje pouze to, kdo majiteli domu či bytu vyplatí požadovanou částku rychleji.

Za jak dlouho vyřídíte hypotéku v České spořitelně?  

V České spořitelně víme, že rychlost je důležitým faktorem při koupi nemovitosti a že rychlejší vyhrává. Proto se snažíme udělat maximum pro to, aby naši klienti měli vše vyřízeno v nejkratším možném termínu.  

Pokud má klient všechny potřebné dokumenty a spolupracuje, je možné hypotéku vyřídit za dva až tři týdny. Najdou se však také klienti, kteří na vyřízení úvěru velice spěchají, mají vše připraveno, odhadli dobře své finanční možnosti a známe jejich platební historii, protože u nás mají svůj běžný účet. V takovém případě může být smlouva připravena i do jednoho týdne. Hypotéku lze pak čerpat už druhý den od podpisu úvěrové smlouvy,“ vysvětluje Marian Holub z České spořitelny.

TIP: Na stránkách Hypotéky ČS najdete záložku s odpověďmi na nejčastější dotazy našich klientů. Mezi nimi je uveden také seznam dokladů potřebných pro vyřízení hypotéky.

Výjimečně mohou nastávat i nestandardní situace. Například v první polovině roku 2021 byl zájem o hypotéky mezi klienty všech bank v České republice rekordní. A čekací doba byla v tomto období delší. Jednoduše řečeno –na hypotéku se v tomto období stála fronta napříč celým trhem.

Mohlo by vás zajímat

Očekávání vs. realita: Jaká je zkušenost lidí? 

Podle průzkumu České spořitelny 8 respondentů z 10 očekávalo, že svou hypotéku vyřídí do jednoho měsíce. Skutečně se to takto podle plánu povedlo dvěma třetinám žadatelů. To znamená, že pouze třetina respondentů na vyřízení hypotéky čekala déle než jeden měsíc. V drtivé většině případů byla příčina na straně klienta. Mezi nimi byla i Jana Hladečková z Prahy:

Na vyřízení hypotéky jsme čekali 6 neděl. Nejdříve jsme měli problém s tím, že manžel nebyl zapsán jako spoluvlastník bytu rodičů, který jsme chtěli dát do zástavy. Potom jsme zjistili, že mu končí platnosti občanského průkazu. Byli jsme z toho ve stresu, protože zároveň běžely nějaké lhůty pro zaplacení zálohy u developera. Kdybych měla hypotéku řešit znovu, vyhradila bych si na to více času. Ne kvůli bance, ta byla maximálně vstřícná. Ale abych měla podchycené lhůty, které úřady ze zákona mají na různé úkony.

Vyřídit hypotéku do jednoto týdne se povedlo 8 % respondentů. Dalších 22 % uvedlo, že měli hypotéku zařízenou do dvou týdnů. Dobrou zprávou je, že hypotéku lze vyřídit opravdu rychle. Koneckonců očekávání respondentů a skutečná doba vyřízení hypotéky se lišila jen v řádu několika málo dní.

TIP: Na jak dlouhou dobu nastavit fixaci hypotéky? Odpovíme v článku Fixace hypotéky od A do Z.

Pokračujte dále