Hypotéka vs. Státní půjčka. Víte, co pro vás bude výhodnější?

hypotéka a státní půjčka

20. října 2019

6 minut

Je lepší půjčit si od státu, nebo od banky? Jednoznačná odpověď sice neexistuje, ale situace, kdy se vám výrazně vyplatí první nebo druhá varianta, ano. Přečtěte si, kdy vám s bydlením pomůže státní půjčka pro mladé rodiny a kdy byste si raději měli zajít do banky.

Zájem o státní hypotéky klesá

Od loňského roku nabízí stát půjčky na bydlení. V roce 2018 tak pomohl celkem 298 rodinám, kterým vyplatil celkem 248 milionů Kč. Zájem o státní hypotéky ale letos výrazně poklesl. Důvodů je podle Radka Vachulky, manažera bydlení České spořitelny, hned několik: „Pro mnohé žadatele mohou být problémem maximální limity. 2 miliony na pořízení domu nebo 1,2 milionu v případě bytu nemusí k uhrazení nemovitosti, zvláště ve větších městech, stačit. Pro jiné mohou být překážkou další podmínky a poměrně velká administrativní zátěž, která se s vyřizováním úvěru pojí.“

Stát poskytuje na modernizaci bytu nejvýše 300 000 Kč se splatností 10 let, na koupi maximálně 75metrového bytu nejvýše 1 200 000 Kč se splatností 20 let a na koupi nebo výstavbu domu 2 000 000 Kč se splatností 20 let. Podlahová plocha domu přitom nesmí překročit 140 m2. Tím ale výčet podmínek, které musíte splňovat, pokud chcete stát o peníze žádat, zdaleka nekončí. Všechny je najdete na stránkách Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).

Kdy se vyplatí státní půjčka

Oproti loňskému roku už není státní hypotéka tak výhodná. Její úroková sazba, která začínala na 1,12 %, se stihla více než zdvojnásobit. V současnosti je na 2,27 % ročně, takže je téměř srovnatelná s úrokovou sazbou, kterou dostanete v bance. Program pro mladé se vám tak vyplatí především v situaci, kdy potřebujete na bydlení jen menší obnos.

Mohlo by vás zajímat

Pro některé žadatele může být také lákavá dotace 30 000 Kč při narození či osvojení dítěte. O tuto částku se vám totiž může snížit jistina státního úvěru. Další výhodou je možnost zdarma přerušit splácení jistiny až na 2 roky. O to můžete zažádat v případě narození či osvojení dítěte, z důvodu ztráty zaměstnání, při nemoci delší než 3 měsíce nebo když musíte řešit úmrtí člena domácnosti.

Bankovní hypotéky tolik neomezují

Druhou strategií, kterou můžete zvolit na cestě za vysněným bydlením, je klasická bankovní hypotéka. Oproti státní půjčce má hned několik výhod. Nebude vás tolik omezovat z hlediska volby nemovitosti a nemusíte u ní řešit tolik byrokracie. I banka od vás bude chtít vyplnit několik formulářů a dodat potvrzení, která dosvědčí, že budete „dobrým“ plátcem, její poradci vám ale se vším pomohou. Pokud chcete čerpat úvěr z Programu pro mladé, budete si muset vše zajistit sami. A papírování vás čeká daleko víc.

Porovnání státní a bankovní hypotéky

Podívejte se na základní rozdíly v čerpání hypotéky od státu a od banky.

Porovnání státní a bankovní hypotéky

Kdy se vyplatí hypotéka od banky

Bankovní hypotéku oceníte v případě, že potřebujete na uhrazení nemovitosti více než 2 miliony Kč. Nebudete se přitom muset spokojit s menším bytem či domem. Žádná omezení ohledně velikosti podlahové plochy u klasické hypotéky nenajdete. A pokud si chcete pořídit svůj první byt, stačí vám mít naspořeno jen 10 % z ceny nemovitosti.

Výhodou bankovní hypotéky také je, že si ji můžete sjednat jednoduše na pobočce – klidně i v Šumperku nebo Kamenici nad Lipou. Pokud se ale chcete pobavit s někým naživo o státní hypotéce, budete si muset zajet na jedno ze dvou pracovišť Státního fondu rozvoje bydlení. Do Prahy nebo do Olomouce.

Pokračujte dále