Jde vůbec získat hypotéku na mateřské nebo rodičovské dovolené?
Ano. Počítejte ale s tím, že je to trochu složitější, než když máte standardní příjem ze zaměstnání.
Na mateřskou dovolenou nastupuje žena 6–8 týdnů před porodem. Pokud se jí narodí jedno dítě, pobírá 28 týdnů peněžitou pomoc v mateřství (tu může po šestinedělí čerpat i otec). Pro banku, která má poskytnout hypotéku na několik desítek let, je to ale velmi krátký časový úsek. Žádná z bank tak neuznává příjem z mateřské v plné výši.
Rodičovský příspěvek, který na pobírání mateřské navazuje, bývá navíc ve většině případů výrazně nižší. Jeho výši ovlivňuje délka rodičovské dovolené. Celkový příspěvek ve výši 300 000 Kč se v něm rozdělí do celého období, které může trvat až do 4 let věku dítěte. Tento příjem většina bank zohledňuje a započítává v plné výši.
Vetší šanci získat hypotéku na mateřské nebo rodičovské máte, když:
- Nežádáte o hypotéku sami. Pokud má například váš partner standardní příjem ze zaměstnání, bude vaše šance získat hypoteční úvěr výrazně vyšší.
- Máte i další příjmy. Výhodou je, pokud je peněžitá pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek jen doplňkem k některému z hlavních příjmů (jako jsou příjem ze závislé činnosti, podnikání či pronájmu, starobní důchod nebo výsluhový příspěvek). Co vám naopak nepomůže, jsou přídavky na děti, částečný invalidní důchod, podpora v nezaměstnanosti nebo příspěvek na bydlení.
TIP: Stačí vám částka do 1 milionu korun? Zvažte klasickou půjčku. Její vyřízení je výrazně jednodušší a rychlejší než u hypotéky.
Produktový tip
S koncem fixace můžete hypotéku refinancovat
Po skončení doby fixace můžete zvážit refinancování hypotéky. Pokud jste si ji ale vzali ve chvíli, kdy jste měli například s manželem oba pravidelný příjem ze zaměstnání či podnikání, bude vaše situace na rodičovské či mateřské jiná. Banka bude znovu ověřovat vaši bonitu a aktuální podmínky vám nastaví s ohledem na váš aktuální stav.