Hypotéka na mateřské nebo rodičovské dovolené: Jak ji získat?

„Tohle už nemůžu“ aneb Hypotéka není konec života

4. září 2020

4 minuty

Hypotéku má přibližně každý pátý Čech. Pro páry, které plánují rodinu, nebo už miminko mají, ale může být její vyřízení trochu problematické. Získat hypotéku na mateřské nebo rodičovské dovolené je totiž obtížnější. Není to ale nemožné.

Jde vůbec získat hypotéku na mateřské nebo rodičovské dovolené?

Ano. Počítejte ale s tím, že je to trochu složitější, než když máte standardní příjem ze zaměstnání.

Na mateřskou dovolenou nastupuje žena 6–8 týdnů před porodem. Pokud se jí narodí jedno dítě, pobírá 28 týdnů peněžitou pomoc v mateřství (tu může po šestinedělí čerpat i otec). Pro banku, která má poskytnout hypotéku na několik desítek let, je to ale velmi krátký časový úsek. Žádná z bank tak neuznává příjem z mateřské v plné výši.

Rodičovský příspěvek, který na pobírání mateřské navazuje, bývá navíc ve většině případů výrazně nižší. Jeho výši ovlivňuje délka rodičovské dovolené. Celkový příspěvek ve výši 300 000 Kč se v něm rozdělí do celého období, které může trvat až do 4 let věku dítěte. Tento příjem většina bank zohledňuje a započítává v plné výši.

Vetší šanci získat hypotéku na mateřské nebo rodičovské máte, když:

  • Nežádáte o hypotéku sami. Pokud má například váš partner standardní příjem ze zaměstnání, bude vaše šance získat hypoteční úvěr výrazně vyšší.

     

  • Máte i další příjmy. Výhodou je, pokud je peněžitá pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek jen doplňkem k některému z hlavních příjmů (jako jsou příjem ze závislé činnosti, podnikání či pronájmu, starobní důchod nebo výsluhový příspěvek). Co vám naopak nepomůže, jsou přídavky na děti, částečný invalidní důchod, podpora v nezaměstnanosti nebo příspěvek na bydlení.

TIP: Stačí vám částka do 1 milionu korun? Zvažte klasickou půjčku. Její vyřízení je výrazně jednodušší a rychlejší než u hypotéky.

Produktový tip

Pokud chcete potomkovi rovnou odkládat na budoucnost, založte mu stavební spoření. Vaše vklady zúročíme až 3,4 % a můžete získat státní podporu až 2 000 Kč ročně. Pro děti do 22 let teď máme navíc prémii až 2 000 Kč.

Mohlo by vás zajímat

S koncem fixace můžete hypotéku refinancovat

Po skončení doby fixace můžete zvážit refinancování hypotéky. Pokud jste si ji ale vzali ve chvíli, kdy jste měli například s manželem oba pravidelný příjem ze zaměstnání či podnikání, bude vaše situace na rodičovské či mateřské jiná. Banka bude znovu ověřovat vaši bonitu a aktuální podmínky vám nastaví s ohledem na váš aktuální stav.

Pokračujte dále