Když máte v obci přemnožené holuby, nejlevnějším ani nejchytřejším způsobem není jejich likvidace. Ideální je vyrobit jim holubník, ve kterém nahradíte vajíčka atrapami, zdravě je nakrmíte a do vody jim přidáte kapku dezinfekce. Své o tom ví Michaela Klimšová.
Rozhovor vedla Aneta Petroušková
Michaela odmalička miluje zvířata, takže když před několika lety viděla na Facebooku fotky holubů v klecích odsouzených k smrti, dobře jí z toho nebylo. „Lidé ty klece náhodou našli tady u nás v Ostravě a v diskuzi řešili, jak se odchytávají, plynují nebo umírají v klecích hlady. Moc se o tom nemluví, ale děje se to, i v dnešní době. Začala jsem se proto zajímat, jak řeší holuby jinde.“
„V Německu stavějí holubníky, ve kterých mění vajíčka za umělá, takže mohou postupně a humánně snižovat jejich populaci. Holubi jsou navíc pod kontrolou, dostávají vhodnou stravu a pitnou vodu. V holubníku probíhá pravidelně úklid a do vody na pití se jim přidává kapka dezinfekce, takže se minimalizuje riziko, že by přenášeli nemoci.“
Jsou to přece škůdci!
Německý model tehdy Michaelu nadchnul. Před rokem a půl se k tématu vrátila a její nový přítel ji povzbudil, aby se do holubníků pustila aktivně. „Chtěla jsem podnikat, ale ne v tom smyslu, že bych si udělala e-shop s oblečením. Snila jsem o něčem, co je prospěšné, co ve společnosti něco změní. Téma zvířat mi bylo blízké a oblast holubníků evidentně v Česku nikdo moc neřešil.“ A tak zavolala ornitologům, jestli by jí neporadili nebo nepomohli. „Ale odbyli mě, že řeší věže pro jiřičky a holubníky je nezajímají. Holubáři mi zase řekli, že ve městech nejsou holubi domácí, ale zdivočelí, kteří jsou mimo všechny kategorie. Dokonce byli vyňati ze zákona na ochranu ptactva a jsou považováni za škůdce. Proto prochází těm deratizačním firmám, že je zavřou do klecí a nechají je mnohdy umřít hlady, místo toho, aby je alespoň rychle zabili plynem.“
Navíc tohle drastické řešení stejně moc nezabírá. Vybíjení holubů přispívá k omlazování jejich populace a náklady na deratizaci a čištění budov nebo na nákup sítí a hrotů jsou vysoké. I když během posledních dekád holubů ubývá, ve velkých městech stále zůstávají problémem.
Nechcete holubník?
Michaela tedy začala obcházet úřady a navrhovat, že pro město holubníky kompletně zajistí – od návrhu přes samotné vybudování až po jejich pravidelnou údržbu. „Všem to přišlo zajímavé, ale nikomu se nechtělo nic moc dělat. Navíc jsem měla k dispozici jen prezentaci, žádný zrealizovaný holubník nebo pořádný byznys plán.“ Michaela v té době ještě pracovala na plný úvazek jako manažerka v ostravském Street Food Marketu a holubníkům se věnovala ve volném čase. „Bylo těžké najít v sobě nadšení a disciplínu a věnovat se tomu x hodin denně. Člověk raději zaměří energii na práci, za kterou dostává zaplaceno.“
Veškeré úsilí navíc zaměřila jen na jedno město. Doufala, že se jí tam podaří postavit první holubník a od toho se pak budou odvíjet další. Jenže po volbách se změnilo vedení a suše jí oznámilo, že z holubníků teď nic nebude. „Byla jsem demotivovaná a říkala si, že to asi nemá smysl. A že se na to můžu buď úplně vykašlat, nebo to dělat na sto procent.“ V té době jí zároveň skončila v práci sezona a vypadalo to, že další už se ani neotevře. A tak se rozhodla, že se do holubníků zkusí opřít pořádně.
O holuby pečuje i pan ředitel
„Vytvořila jsem si databázi měst a začala rozesílat maily s nabídkou holubníků. Říkala jsem si, že když to někoho bude zajímat, když tam bude synergie, můžeme se bavit dál. Najednou se začalo ozývat více lidí a zaujala jsem i média: začaly vycházet články, točila jsem reportáže. Zatím jsem neměla ani jeden zrealizovaný holubník, jen jsem o nich hodně mluvila,“ směje se Michaela. Na základě jedné reportáže se jí ozval ředitel gymnázia v Bílovci, kde letos na jaře konečně vznikl první holubník.
„Najednou jsem měla co ukázat, všechno se to posouvalo rychleji. Škola si holubník na půdě vytvořila sama na základě mého projektu. O jeho chod se starám já a ještě jedna paní z Ostravy, kterou tohle téma velmi zajímá. A občas chodí vyměnit vodu holubům i pan ředitel!“
Už nejsem sama
Michaele se začali ozývat další lidé, že se jim tohle téma líbí. „Postupně vznikla síť ambasadorů, kteří v daných městech žijí a chtějí, aby u nich holubník vznikl. Nejdřív jsem nevěděla, jak je zapojit, ale pak jsem jim začala posílat svoje materiály a prezentaci a oni tak projekt sami představují na úřadech. Máme i skupinu na WhatsAppu, kde sdílíme zkušenosti a zážitky. Jsem z toho nadšená, dlouho jsem si myslela, že jsem na tohle téma sama. Že nikoho dalšího holubi ve městech nezajímají. Ale teď už vím, že to není pravda.“ V Mladé Boleslavi, Chomutově, Znojmu, Teplicích, Berouně, Hradci Králové a Mostě tak ambasadoři už chodí na úřady místo Michaely, a když se jim podaří holubník rozjet, mohou se podílet na přípravě projektu a provozu.
„Mám představu, že by se o chod holubníků mohli starat i aktivní senioři. Byla by to pro ně příležitost, jak se realizovat a něco si přivydělat. Dost mi jich píše. Možná brzy vznikne i pozice manažer/ka holubníků!“
Aktuálně vzniká několik dalších holubníků – na střeše magistrátu v Kounicově ulici v Brně, v brněnské věznici, další dva brněnské prostory jsou v jednání. Dva holubníky vzniknou i v Plzni a možná až tři v Ostravě. „Ambasadoři mi hodně pomáhají. Mají skvělé nápady a navazují kontakty s dalšími lidmi.“
Cena Social Impact Awards i České spořitelny
Na jaře se Michaela také přihlásila do programu Social Impact Award. „Cítila jsem, že potřebuju mentora, někoho, kdo mě posune dál. Potřebovala jsem poradit s byznys modelem a důležitá byla i psychická podpora. Každý týden jsem měla dlouhé hovory se svými mentorkami, během nichž vznikly i balíčky služeb a fáze při zřizování holubníků. Obce a majitelé budov si mohou vybrat, jestli chtějí jen poradit a zbytek si zařídí sami, nebo jestli chtějí, abychom se o všechno postarali my.“ Městské holubníky nakonec získaly jak cenu poroty Social Impact Award, tak speciální cenu České spořitelny, která je partnerem programu.
Co se děje uvnitř holubníku
Holubi tráví v holubníku až 80 % času, takže zdaleka tolik neznečišťují okolní budovy nebo ulice. Navíc jsou v dobré kondici, protože dostávají vhodnou stravu, pravidelně se odčervují a hlídají. Plus má město pod kontrolou jejich vajíčka a tím pádem i počet mláďat, která se vylíhnou. Michaela přiznává, že téma výměny holubích vajíček je pro ni citlivé. „Musíme to stihnout do pátého dne, to se zárodek ještě nijak nevyvíjí. Proto také do holubníku chodíme dvakrát až třikrát týdně.“ Holubi jsou podle ní velmi pečliví a zodpovědní rodiče: samec se při sezení na vejcích střídá se samicí. „Po osmnácti dnech zjistí, že se z vajec nic nevylíhne, a hnízdo opustí. Občas o tom přemýšlím. Jedna věc je o tom mluvit a druhá jít a vajíčka vyměnit. Jenže tohle je jediný humánní způsob, jak holubí populaci regulovat.“
Na kolik vlastně takový holubník město nebo majitele domu vyjde? „Výstavba půdního holubníku stojí přibližně 200 000 Kč, záleží na prostoru. Následný provoz holubníku stojí zhruba 13 000 Kč měsíčně včetně veškerého krmení a péče. Když bude v obci holubníků víc, náklady na provoz budou nižší.“
Pokud také hledáte způsob, jak snížit ve svém městě počet opeřených hostů, nebo se vám prostě líbí Míšino úsilí a chcete se přidat do její party, podívejte se na www.mestskeholubniky.cz.
Další příběhy
Nenašli jste odpovědi na své otázky?
Neváhejte se nás na cokoli k programu Silnější hybatelé zeptat.
Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své postřehy i nápady.
Podporujeme
#SilnejsiHybatele #DobrySoused #JsmeSporka
© Česká spořitelna, a.s. Všechna práva vyhrazena.
Podmínky užívání | Ochrana osobních údajů | Jak využíváme cookies | Webmaster