Stačí vám pár hodin týdně i hodina denně. Brzy ráno, přes den, večer či v noci. Můžete někam docházet fyzicky nebo pracovat jen online, doma, v kavárně i v parku. Nejen že zlepšíte svůj rozpočet, ale navíc získáte nové zkušenosti a dovednosti, poznáte nové lidi a prostředí. Podívejte se na své možnosti a vyberte si, která z nich vás láká nejvíc:
Zkuste zkrácený úvazek nebo práci na dohodu
Výhodou běžného zkráceného úvazku je regulérní pracovní smlouva, kdy se zaměstnavatel postará o všechny povinnosti související s administrativou a s odvody. Pracovat však můžete i na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, které se liší hlavně podle toho, v jakém hodinovém rozsahu můžete práci vykonávat – maximálně 300 hodin za rok u dohody o provedení práce a maximálně 20 hodin týdně u dohody o pracovní činnosti.
Nechte vydělávat svůj rukodělný koníček
Tvoříte šperky, kreslíte obrázky, děláte keramiku, pracujete s kůží, šijete, vyřezáváte ze dřeva nebo něco jiného? Můžete prodávat své výrobky. Kanálů, jak takový prodej uskutečnit, je spousta: Marketplace na Facebooku, prodejní platformy pro tvůrkyně a tvůrce jako Fler.cz, vlastní mini e-shop, stánek na nějaké prodejní akci, trhu nebo třeba jen na sousedském setkání. Nápomocné mohou být sociální sítě, populární je třeba Instagram, kde sdílíte fotky a zájemci o koupi se vám ozývají přímo.
Podělte se o přebytky ze zahrádky
Typickým přivýdělkem je prodej (nejen) ovoce a zeleniny ze zahrádky. Cukety, papriky, rajčata, jablka, ořechy, mrkev – co nespotřebujete, nabídněte dál lidem ve svém okolí. Prodávat můžete na stolečku před zahradou pro lidi, co jdou nebo jedou okolo, na sousedském trhu (klidně ho přímo uspořádejte) nebo přes web Sousedovazahrada.cz, který propojuje pěstitele a zájemce o jejich přebytky ovoce, zeleniny, vajec, ale třeba i bylinek nebo sazenic.
Pro zdraví svých financí si vždy dejte pozor na to, abyste u přivýdělku nezanedbali daňové povinnosti a odvody. V příjmech je několik obecných výjimek, kdy nemusíte podávat daňové přiznání. Platí to pro brigádu na dohodu o provedení práce (DPP), a to u svého zaměstnavatele nebo jinde, v případě, že hrubá měsíční odměna z dohody nepřesáhne částku 10 tisíc korun hrubého. Pokud máte DPP u jiného zaměstnavatele, než je váš kmenový, nesmíte také v souvislosti s DPP podepsat další prohlášení k dani („růžový formulář“). Pak se příjem z DPP daní jen 15% srážkovou daní. Do limitu 10 tisíc korun hrubého si můžete přivydělávat i u více subjektů, není to vázané na jeden.
Pokud máte tak zvaný příležitostný příjem, tedy opravdu občasný, nepravidelný, který nepřesáhne částku 30 tisíc korun za rok, které si vyděláte na vlastní pěst, nemáte povinnost podávat daňové přiznání a platit odvody. Pokud částku přesáhnete, daníte celou částku, například 31 tisíc, nejen tu, která jde nad třicetitisícový limit, je tedy výhodné si limit dobře pohlídat.
Když ale pracujete, byť jednorázově, pro nějakého zaměstnavatele, nejedná se o příležitostný příjem, ale závislou činnost a pravidlem pro příležitostný příjem se řídit nemůže. V takovém případě musíte mít smlouvu, typicky třeba právě DPP.
Příležitostný příjem také nemůže být ten, který získáte na základě živnostenského oprávnění. Například, pokud máte živnosťák na pronájem a pronajmete na jeho základě pokoj za 9 tisíc korun, byť jen jednorázově, nejedná se o příležitostný příjem a peníze musíte normálně danit.
To je obecný rámec, při jakékoliv pochybnosti nebo s ohledem na individuální potřeby však neváhejte a poraďte se s účetní nebo účetním. Podrobný seznam příjmů osvobozených od daně najdete přehledně sepsaný i na webu Finanční správy.