Velký rozcestník dávek

8 minut

Žijeme v době velkého množství sociálních a jiných dávek. Ty jsou určené na pomoc lidem, kteří se dostali do obtížné situace nebo potřebují finančně pomoci dlouhodobě. Zvlášť v této době by byla škoda kvůli nedostatku informací přicházet o peníze. Přinášíme vám obsáhlý přehled s odkazy na konkrétnější zdroje informací. Podívejte se, na které dávky máte nárok.

Jste rodiče?

Peněžitá pomoc v mateřství (lidově řečeno „mateřská“) náleží prvních 28 týdnů po porodu matce, otci nebo pojištěnci, který dítě převzal do péče. Nárok na mateřskou budete mít v případě, že máte nemocenské pojištění. 

Tatínci mají v souvislosti s porodem dítěte nárok na dávku nazývanou otcovská. Aby mohl otec čerpat tento příspěvek, musí být nemocensky pojištěný a také zapsaný v rodném listě dítěte. Pokud podmínky splňuje, musí na otcovskou dovolenou v souvislosti s péčí o dítě nastoupit do 6 týdnů od narození dítěte, čerpat ji může po dobu 14 dnů.

Rodinám s nízkými příjmy stát vyplácí porodné. Nárok na porodné má rodina, které se narodilo první nebo druhé dítě a jejíž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Výše porodného činí 13 000 Kč na první narozené dítě, při narození druhého dítěte je to 10 000 Kč.

Méně známý je vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Na ten má žena nárok, pokud ji v průběhu těhotenství nebo mateřství (do 9. měsíce po porodu) zaměstnavatel přesunul na jinou pracovní pozici, na které dostává méně peněz. Váš šéf to udělá v případě, že je pracovní pozice nevhodná pro těhotné ženy nebo by mohla podle lékaře ohrozit průběh těhotenství.

Každý rodič, který celodenně pečuje o dítě do 4 let věku, má nárok na rodičovský příspěvek, a to bez ohledu na výši příjmu. Příspěvek se bere vždy jen na nejmladší dítě. Výši tohoto příspěvku si určuje rodič tak, aby do jeho 4 let vyčerpal částku 300 000 Kč (v případě více současně narozených dětí 450 000 Kč).

Další částkou, kterou stát podporuje méně finančně zajištěné rodiny s dětmi, je přídavek na dítě. Nárok na něj mají rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima. Podle věku dítěte činí 630–1 380 Kč na dítě měsíčně a dostává ho každé nezaopatřené dítě z rodiny, která má na přídavek nárok. Máme pro vás praktickou kalkulačku České spořitelny, ve které zjistíte, zda máte na přídavek nárok. A dozvíte se i to, jak si o něj zažádat.

Pokud vám onemocní dítě, kterému je méně než 10 let, nebo jiný příbuzný, který se o sebe není schopný sám postarat, můžete požádat o ošetřovné. To dostanete i v případě, že je školské nebo jiné dětské zařízení zavřené třeba kvůli pandemii, havárii nebo jiným nenadálým událostem. Pokud bude dítě nebo další závislá osoba ze zdravotních důvodů potřebovat vaši péči déle než jen na pár dní, požádejte o dlouhodobé ošetřovné.

Samoživitelky někdy netuší o možnosti náhradního výživného. Týká se situace, kdy je otci dítěte vyměřeno výživné, on ho ale neplatí nebo platí částečně a peníze jsou po něm vymáhány soudně nebo exekučně. Jde o záchytnou síť, aby měla matka alespoň nějaké finanční prostředky, než se k ní dostanou peníze od otce. Náhradní výživné je zastropované do výše 3 000 Kč měsíčně, ale i tak to je příjemná vzpruha. (A mají na něj samozřejmě nárok i otcové, kteří se starají o dítě, na něž naopak neplatí bývalá partnerka.)

V letošním roce byl navíc vládou schválen jednorázový mimořádný příspěvek na dítě ve výši 5 000 Kč. Je určený jen pro rodiče s hrubým ročním příjmem pod 1 milion korun za rok 2021. Rodiče pobírající přídavky na dítě dostanou tuto částku automaticky i bez žádosti, ostatní mohou zažádat mezi 15. srpnem 2022 a 1. červencem 2023.

Pokud jste pěstounem, máte nárok na dávky pěstounské péče.

Zjistěte si, jaké další možnosti podpory nabízí vaše město. Například v Praze byl začátkem září 2022 schválen tzv. Balíček okamžité pomoci Pražanům. Rodinám pobírajícím některé dávky a přídavky bude moci škola odpustit platbu stravného a družiny či školného v mateřské škole. Na úhradu školních a mimoškolních aktivit dětí mohou školy rodinám ze speciálního Fondu solidarity přispět až 10 000 Kč. Rozhodnutí je v tomto případě na ředitelství jednotlivých škol.

Jste v tíživé ekonomické situaci?

Nárok na příspěvek na bydlení máte, pokud náklady na bydlení převyšují 30 % čistého příjmu domácnosti, která byt užívá. Příspěvek platí pro nájemníky, podnájemníky, ale i pro majitele nemovitosti. Do nákladů na bydlení se započítávají i náklady na energie a vodu. Žádost se podává na dobu neurčitou a následně se každé čtvrtletí dokládají náklady na bydlení a příjmy rodiny za předcházející kalendářní pololetí. Průměrná výše příspěvku na bydlení je v ČR asi 4 100 Kč měsíčně. Pozor, státní příspěvek na bydlení čerpá jen jedna čtvrtina domácností z těch, které na něj mají nárok. Zjistěte si, jestli nejste mezi mlčícími třemi čtvrtinami, za pár minut v další praktické kalkulačce. Najdete zde i návod, jak si o příspěvek rovnou zažádat.

Pokud jste v opravdu složité situaci, ve které přes vaše úsporné chování nepomohl ani příspěvek na bydlení, můžete požádat ještě o doplatek na bydlení. Ten ale můžou dostat jen osoby v hmotné nouzi.

Když vám po zaplacení nákladů na bydlení nezbyde dost peněz na zajištění základních životních potřeb, jako je jídlo či ošacení, přičemž náklady na bydlení představují maximálně 30 % příjmů osoby či celé rodiny, máte za určitých podmínek nárok na příspěvek na živobytí. Ten je také jednou ze státních dávek hmotné nouze.

Spoustu pomoci všeho druhu umí samoživitelkám zajistit organizace Klub svobodných matek. Finanční pomoc je jen jednou z mnoha. Měsíčně rozdělí klub mezi potřebné „sólo rodiče“ téměř milion korun.

Brno a Praha mají navíc zřízené sociální nadační fondy. Z těch je možné čerpat pro pomoc lidem se zdravotním postižením, seniorům, dětem opouštějícím dětský domov nebo dětem z rodin postižených chudobou, případně lidem, kterým hrozí ztráta bydlení. Tyto prostředky není možné použít na úhradu dluhů.

Postihla vás nenadálá událost?

Někdy je život opravdu pes a přinese vám něco, na co jste prostě krátcí. Živelní pohroma, poškozené auto, které nutně potřebujete k práci, ztráta všech dokladů, nemožnost najít práci po propuštění z výkonu trestu či léčebny, vysoké vyúčtování energií, zkrátka něco, co člověka umí dostat pomyslně na kolena. Ani v takové situaci nemusíte zoufat. Pamatuje na vás dávka mimořádné okamžité pomoci. Kontaktujte svůj úřad práce s dotazem, zda se vás netýká. Je určena zejména osobám s minimálními finančními prostředky a týká se i mimořádné situace po infekci covidu-19. Také pro mimořádnou okamžitou pomoc máme připravený návod, jak o příspěvek od státu žádat.

Jste nezaměstnaní?

Pokud jste přišli o práci, požádejte o podporu v nezaměstnanosti. Tu dostanete v případě, že jste měli během posledních dvou let alespoň 12 měsíců důchodové pojištění. V praxi to znamená, že jste za poslední dva roky odpracovali alespoň 12 měsíců, ať už jako zaměstnanec, nebo při výkonu jiné výdělečné činnosti. Do této doby se započítávají také náhradní období, kdy člověk pobírá invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně, osobně pečuje o dítě do čtyř let věku nebo o jinou blízkou osobu. 

Odcházíte z evidence úřadu práce?

Pokud se rozhodnete opustit řady nezaměstnaných a začít vykonávat samostatně výdělečnou činnost, můžete zažádat o příspěvek na vybavení svého pracoviště. Pokud jste dlouhodobě vedeni na úřadu práce a máte naději, že získáte zaměstnání mimo místo svého bydliště, zkuste také příspěvek na mobilitu. Má pomoci těm, kteří by nemohli do nového zaměstnání nastoupit kvůli tomu, že nemají peníze na dojíždění. Pro stejný případ dříve býval vyplácen také jednorázový příspěvek na přestěhování za prací, ale ten byl od roku 2021 zrušen.

Jste osoba se zdravotním postižením?

Pokud podnikáte (OSVČ), můžete požádat o příspěvek na provozní náklady, zejména na náklady na dopravu materiálu a výrobků nebo na zřízení provozovny, a to do výše 48 000 Kč ročně. Pokud jste dlouhodobě nemocní tak, že jste závislí na pomoci jiné osoby, náleží vám příspěvek na péči, kterým můžete pečující osobu odměnit. Stát tím šetří náklady na péči, kterou by vám musel jinak zajišťovat v příslušných institucích. Výše příspěvku se počítá podle stupně závislosti na pečující osobě: od 3 300 Kč do 19 200 Kč u osob do 18 let a od 880 Kč do 19 200 Kč u osob starších.

Osoby s těžkou vadou mají také nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku. Sem patří i příspěvek na pořízení automobilu (a to i v případě, že automobil neřídí, ale jsou jím jen pravidelně převáženy).

Lidé se zdravotním postižením s průkazem ZTP či ZTP/P mají nárok na každoroční příspěvek na mobilitu, pokud se pravidelně za úhradu přepravují nebo jsou přepravovány. Výše dávky je 550 Kč měsíčně.

Každopádně byste si ale měli zažádat o průkaz osoby se zdravotním postižením, který vám přinese mnoho úspor (například na jízdném) a úlev.

Ubytovali jste Ukrajince?

Pro ty, kteří poskytli ubytování ukrajinským uprchlíkům, vyčlenil stát pravidelný měsíční solidární příspěvek. Od července 2022 je výše příspěvku stanovena na 3 000 Kč za osobu (maximálně však u více osob 9 000 Kč). V případě, že má ubytovaný pro sebe celý byt, jde o částku 5 000 Kč na osobu (nejvýše 15 000 Kč). Podmínkou je, že je ubytování poskytnuto bezplatně.

 

Pokračujte dále

Slevy na dani z příjmu přehledně

Zahrádka i koníček vám můžou vydělávat

Nechte si vrátit část peněz za nákupy

© 2024 Česká spořitelna, a.s. Všechna práva vyhrazena.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Jak využíváme cookies