Dotace na fotovoltaiku
Stát dotuje majitelům a stavitelům domů systémy využívající solární energie na ohřev vody, topení a akumulaci elektrické energie pro osobní potřebu. Jedná se podle použitého systému o částky 45 000–60 000 Kč. Pokud do systému zapojíte ještě tepelné čerpadlo, naroste dotace na 100 000 Kč. Dotace však kryjí nanejvýš 50 % celkových nákladů.
Dotace na využití dešťové a odpadní vody
Slouží k úspoře spotřeby vody. Ve hře jsou částky 27 000–105 000 Kč. Žádat může majitel domu (nikoliv novostavby), který zřídí nádrž k jímání dešťové vody např. k zalévání zahrady. Více dostanete, pokud budete vodu využívat i jako užitkovou v domácnosti (například ke splachování) nebo když použitou (tzv. šedou) vodu využijete znovu.
Dotace na ekologické topení
Pokud na vytápění používáte kotel na tuhá paliva, zbystřete. Od 1. září 2024 bude podle zákona o ochraně ovzduší povoleno používat pouze kotle 3. a vyšší emisní třídy podle ČSN EN 303-5. Provoz těch starých bude zakázán. Je tedy nutné je vyměnit za nové, ekologické zdroje vytápění. Dotace na výměnu kotlů z programu Nová zelená úsporám je určena všem, kteří nespadají mezi domácnosti s nižšími příjmy (výše průměrného čistého příjmu na člena domácnosti v roce 2020 nepřesáhla 170 900 Kč, tj. 14 242 Kč čistého příjmu na osobu měsíčně). Zmíněné domácnosti s nižšími příjmy mohou žádat o pomoc v rámci programu kotlíkové dotace, kde mají nárok na úhradu až 95 % ceny kotle, a to od svého kraje. Výše příspěvku je až 140 000 Kč..
Dotace na zateplení
Další peníze můžete získat na zateplení stávajícího rodinného domu nebo na výměnu oken za nová. Částka může dosáhnout až 650 000 Kč. Počítá se podle zateplené plochy a kvality zateplení a spadají do ní jen domy s vydaným stavebním povolením před rokem 2013. V době vzrůstajících cen za plyn se bude zateplení hodit, tak to zkuste! Navíc můžete v rámci dotace vyměnit i okna, dveře a zajistit další stavební otvory.
Dotace na úspornou novostavbu
Pokud se vám zdálo, že dosud zmíněné dotace se týkají jen starších domů, a vy chcete zrovna stavět, nevěšte hlavu. Stát pamatuje i na dotace na novostavbu, kterou vybudujete nebo zakoupíte. Pokud bude mít parametry velmi nízké energetické náročnosti, můžete získat zpět 200 000 Kč až 500 000 Kč. Stát vám bude platit za to, že šetříte.
Dotace na přípravu teplé vody a solární ohřev
Jde o příspěvek na pořízení a instalaci nového systému na ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo solárních panelů. Výše příspěvku je 45 000 až 60 000 Kč.
Dotace na stínicí techniku
Můžete ji použít na pořízení venkovních rolet, žaluzií apod., které pomůžou snížit tepelnou zátěž uvnitř budovy. Dostanete od 1000 do 50 000 Kč.
Dotace na řízené větrání s rekuperací
Je určena pro systémy větrání se zpětným získáváním tepla. Můžete získat 75 000 až 140 000 Kč.
Dotace na zelené střechy
Podporuje výstavbu zelených střech na rodinných domech, ale i dalších stavbách (například garáže) ve vlastnictví majitele. Nárok budete mít na 700 až 100 000 Kč.
Dotace na využití tepla z odpadní vody
Využijete ji na pořízení, zapojení i příslušenství systémů, které využívají teplo z odpadní vody. Výše příspěvku je 5000 až 50 000 Kč.
Dotace na ekomobilitu
Finanční podpora se týká i pořízení a instalace dobíjecí stanice pro osobní elektromobil. Přidáno na ni dostanete 30 000 až 60 000 Kč.
Dotace na projektovou podporu
Stát pomáhá i s přípravou ekologických stavebních prací: projektová příprava, odborný technický dozor, energetické hodnocení a měření průvzdušnosti obálky budovy. Stát vás podpoří 5000 až 35 000 Kč.
Bonus za využití více opatření
Další peníze navíc můžete získat, když zkombinujete více z výše uvedených „zelených“ opatření najednou. Čím více jich zkombinujete, tím vyšší bude i bonus, sáhnout si tak můžete až na 185 000 Kč.
Ekologické dotace nejsou jediné
Stát podporuje bydlení šetrné k přírodě, ale nejen je. Pomáhá i v dalších situacích. Proto existují třeba:
Dotace pro začínající podnikatele – pokud chcete začít podnikat, můžete zažádat o finanční podporu od úřadu práce. Výše příspěvku se potom odvíjí od toho, ve kterém kraji budete podnikat. V krajích s vysokým procentem nezaměstnaných můžete dosáhnout až na příspěvek 200 000 Kč.
Dotace na včely – příspěvek je to poněkud netradiční, ale chovatelé včel ho uvítají. Žádat o něj můžete, pokud jste fyzická nebo právnická osoba, která je registrována jako chovatel včel u Českomoravské společnosti chovatelů. Za dotace můžete pořídit nové technické vybavení, na které dostanete až 100 000 Kč. O další peníze (až 150 000 Kč) je pak možné žádat na racionalizaci kočování, na boj proti včelí nemoci – varroáze nebo na náklady na rozbory medu a obnovu včelstev.
Dotace z rozpočtu obce/města – dobré je také projít si webové stránky vaší obce nebo města. Ty totiž často nabízí zajímavé dotace, o kterých se dozvíte třeba jen náhodou.
Možností, jak doplnit své finance díky solidárnímu státnímu systému, je celá řada. A to je dobře. Společně jsme vždycky silnější.