Pravidelný report Fondy a trhy se hlouběji věnuje aktuálnímu vývoji na kapitálových trzích (akciové, dluhopisové a alternativní) a je doplněn o informace ke konkrétním produktům, spravovaným společností Erste Asset Management, pobočka Česká republika.
Co by vám nemělo tento měsíc uniknout
- I přes korekci na začátku srpna se do konce měsíce se akciové indexy dostaly nad úrovně z konce července zejména díky datům o přetrvávající silné spotřebě v USA a vcelku solidní reportingové sezóně amerických korporací za druhé čtvrtletí.
- Derivátový trh předpokládá snížení americké základní úrokové sazby o 1 % do konce roku 2024.
- Koruna výrazně posílila. Na paritě s eurem o 1,6 % a vůči dolaru o 3,6 %.
Měkké přistání, tj. postupný pokles inflace bez propuknutí recese, je v současnosti považováno za nejpravděpodobnější ekonomický scénář, i když zatím nelze jednoznačně posoudit, zda se skutečně naplní. Rozhodně by byl pozitivní pro rizikové třídy aktiv, jako jsou akcie.
Navzdory nedávnému propadu na akciovém trhu se objevují náznaky oživení japonské ekonomiky. Přestože překvapivé zvýšení úrokových sazeb centrální bankou Japonska (BoJ) na začátku tohoto měsíce vedlo k silným krátkodobým turbulencím na akciových a měnových trzích, trhy se od té doby opět stabilizovaly.
Domníváme se , že v posledních týdnech se zvýšilo riziko recese. To podtrhují především slabší ekonomické údaje v USA. Zároveň se však americká ekonomika zatím ukázala jako překvapivě odolná. Sahmovo pravidlo je důležitým ukazatelem recese, ale je také založeno pouze na statistických vztazích.
Vývoj vybraných indexů
+ 2,2 %
Pohyb německého indexu DAX
za měsíc srpen v EUR
- 0,4 %
Pohyb indexu MSCI US Small
za měsíc srpen v USD
+ 2,3 %
Pohyb indexu S&P 500
za měsíc srpen v USD
Akciové trhy
Technická korekce ze začátku minulého měsíce je zažehnána.
Americká centrální banka (Fed) v září zahájí cyklus snižování úrokových sazeb. To potvrdila na svém výročním sympoziu v Jackson Hole na konci srpna a dodala, že načasování a rychlost snižování se bude odvíjet od přicházejících dat formujících další výhled ekonomiky a od vyváženosti rizik. V této souvislosti bude hrát zásadní roli report z amerického trhu práce, který bude zveřejněn 6. září, zejména počet nově vytvořených pracovních míst mimo veřejný sektor. Právě přesun pozornosti k trhu práce potvrdil i Fed na svém posledním zasedání, poté co dostal pod kontrolu inflaci blízko ke svému cíli (až na některé komponenty v sektoru služeb). Zvýšení nezaměstnanosti z úrovně 3,4 % v lednu 2023 o 0,9 % na aktuálních 4,3 % není něco, co by si mohl dovolit ignorovat. Zkušenost s časovými řadami vývoje nezaměstnanosti v minulosti ukazují, že od obratu z minim dochází často k velmi rychlému růstu a riziko recese se zvyšuje. Z tohoto pohledu poněkud postrádá logiku nedávný vývoj na akciovém trhu, který se po turbulentním vývoji na začátku měsíce, kdy měřeno americkým indexem S&P 500 prošel během několika dnů více než 8% korekcí, během tří týdnů vrátil zpět téměř na úroveň historických maxim z července. K tomu mu napomohly i silné údaje o spotřebě (předstihové indikátory z průmyslu nadále zůstávají v pásmu kontrakce) jako maloobchodní tržby a revize růstu HDP za druhé čtvrtletí z 2,8 % na 3 % právě díky revizi údajů o privátní spotřebě z 2,3 % na 2,9 %. Trh ignoroval další pokles míry úspor obyvatelstva a další pokles reálného příjmu. Otázka tak visí nad udržitelností současného tempa spotřeby. Derivátový trh předpokládá snížení základní úrokové sazby z pásma 5,25 % - 5,50 % o 100 bazických bodů (1 %) do konce roku, což implikuje, že během následujících 3 zasedání (září, říjen, prosinec) dojde i na výjimečný posun o 50 bodů. Obvykle je tento posun vyhrazen pro nenadálé, nebezpečné situace v ekonomice, které ale nejsou příznivé pro ceny akcií, zvláště pokud se nacházejí na vysoké úrovni ocenění vůči své historii a s vyfouknutou rizikovou prémii vůči dluhopisům. Investoři tak sázejí na perfektně vybalancovaný scénář, který táhne trhy vzhůru už téměř rok: americká ekonomika přistane měkce a dále poroste tempem blízko trendu, trh práce se příliš neochladí, inflace zůstane na inflačním cíli, ale zároveň mzdový vývoj umožní rozumnou míru spotřeby a korporátní zisky porostou v příštím roce o 15 % (aktuální konsensus analytiků pro firmy v indexu S&P 500). A do toho přijde strukturální změna z využití umělé inteligence, která zvýší produktivitu.
Výhled
Náš pohled je poněkud skeptičtější, a proto jsme se v srpnu na oživení podvážili v akciových investicích ve prospěch peněžního trhu a některých segmentů dluhopisového trhu. Pohled do historie ukazuje, že jen výjimečně se centrální banka při cíleném ochlazování ekonomiky a snižování inflace vyhne turbulentnímu vývoji (mírné přistání se povedlo dvakrát od roku 1957). Dalším faktorem je i výrazné zpomalování čínské ekonomiky (bublina na nemovitostním trhu a v kreditu), která byla motorem globálního růstu v uplynulých 20 letech. Rovněž deglobalizace negativně ovlivňuje marže firem. Tomuto makroekonomickému rámci odpovídá i naše taktická alokace na akciovém trhu, kde jsme posunuli portfolia do více defenzívní strategie. Snížili jsme podíl amerických akcií, ale jsme podváženi i v kanadských a australských akciích (vyšší podíl těžebních firem v indexech). Naopak vyšší podíl investic držíme na britském akciovém trhu. Ten nabízí globálně nejvyšší dividendový výnos (pozitivní v dobách klesajících výnosů dluhopisů) a rovněž i na své poměry se obchoduje s abnormálně vysokým diskontem v ocenění. Díky nízké betě se obvykle chová lépe než cykličtější trhy při akciových korekcích. Podobně v sektorové alokaci jsme otevřeli pozice v sektorech farmacií a consumer staples (necyklické spotřební zboží), které se na klesajících výnosech dluhopisů chovají lépe než cyklické sektory. Mezi investičními styly jsme otevřeli pozici v sektorovém ETF na minimum volatility. Nadcházející americké volby jsou výrazným faktorem, který může ovlivnit sektorové preference během pozdního podzimu. Vítězství Donalda Trumpa by znamenalo více inflační, prorůstovou vládní politiku a méně regulací. Z toho by profitoval finanční sektor ale i těžební průmysl, tradiční automobilky a industriální firmy.
Dluhopisové trhy
Slabá americká čísla z trhu práce ovlivňují i dluhopisové trhy. Očekáváme pokles sazeb u všech hlavních centrálních bank do konce roku.
Začátek srpna přinesl bleskový pokles výnosů státních dluhopisů napříč trhy. Spouštěčem byla zejména nečekaně slabá čísla ze Spojených států, ale také významná změna měnové politiky v Japonsku – vše za nízké prázdninové likvidity. Na trhy se po prvotním šoku poměrně rychle vrátil klid, výnosy dluhopisů už ovšem původních úrovní nedosáhly. Desetiletý americký výnos pouze mírně korigoval prudký pokles a dostal se „pouze“ k 3,9 %, jeho německý protějšek uzavřel srpen okolo 2,3 %. V reakci na další známky ochlazení americké ekonomiky zahájily výnosy začátkem září další pokles a dostaly se pod hladiny 3,7 % (USA) a 2,2 % (Německo).
Z trhů se po slabých datech vytratily jakékoliv pochyby ohledně budoucích kroků americké centrální banky (Fedu). Investoři pozorně sledovali každoroční konferenci v Jackson Hole, od níž se dočkali potvrzení brzkého snížení sazeb. Načasování a rozsah uvolnění měnové politiky se bude (dle slov Fedu) odvíjet od přicházejících dat. Trhy však již několik týdnů mají jasno: v základním scénáři zůstává alespoň 25bodové (1 bod = 0,01 %) snížení sazeb v září. Rizika přitom jsou podle tržních ocenění vychýlena směrem k 50bodovému snížení. Klíčové statistiky z amerického trhu práce nakonec neukázaly na potřebu rázně zakročit na podporu ekonomiky, byly však v souladu s jejím pokračujícím ochlazováním. Snížení sazeb Fedu o 0,25 % se tak stále jeví jako nejvíce pravděpodobné.
Vývoj v Eurozóně také otvírá cestu k zářijovému snížení sazeb evropské ECB, která zasedá necelý týden před Fedem. Po červencové pauze by se tak mohlo jednat o druhé 25bodové snížení v tomto cyklu na rovná 4 %. ECB podobně jako Fed nemá zatím podle nás důvod snižování sazeb uspěchávat. Inflace se stále pohybuje mírně nad cílem, podporovaná v neposlední řadě vyšší dynamikou cen služeb.
Česká národní banka (ČNB) snížila 1. srpna své úrokové sazby pouze o 0,25 % na 4,5 %. Vyznění zasedání bylo „jestřábí“. Základním scénářem je v tuto chvíli už jen pozvolný pokles sazeb, které by se koncem letošního roku mohly pohybovat okolo 4 %. Bez velkých domácích překvapení po zbytek měsíce nezbylo českým státním dluhopisům než sledovat globální trhy. Jejich výnosy na začátku srpna prudce poklesly v reakci na události, jež zmiňujeme v úvodu, pokles však poté postupně korigovaly a vrátily se k 3,6 % u dvouletých dluhopisů a 3,9 % u desetiletých dluhopisů. Začátkem září začaly, podobně jako na hlavních trzích, opět klesat. Vzhledem k mírnému nárůstu zejména dlouhodobých výnosů si tuzemský trh za srpen připsal černou nulu (vztah mezi cenou dluhopisu a jeho výnosem je inverzní). Stále se ovšem dařilo krátkodobým dluhopisům, které jsou jednak méně volatilní a jednak těží z poměrně vysokých sazeb a očekávání jejich pokračujícího (byť pomalejšího) poklesu.
Výhled
Budoucí vývojje nadále zatížen nejistotou. Prostor pro další pokles výnosů je u nás i na hlavních trzích vzhledem k současným úrovním spíše omezený (vyjma například málo pravděpodobného scénáře „tvrdého přistání“). Případný nárůst výnosů by naopak mohl přinášet zajímavé příležitosti.
Alternativní trhy
Do komodit stále více investují hedgeové fondy.
ESG
Celosvětový objem plastového odpadu přesahuje 400 milionů tun ročně, přičemž 60 % končí v přírodě nebo na skládkách. V produkci plastového odpadu vedou Spojené státy, které ročně vyprodukují 42 milionů tun, což je více než celá Evropská unie dohromady. Pokud bude současný trend pokračovat, mohlo by znečištění oceánů plasty do roku 2030 převýšit množství ryb. Pohodlnost plastů vedla k jejich širokému používání, ale náklady na životní prostředí jsou ohromující. Každý rok se na světě vyprodukuje 400 milionů tun plastového odpadu, přičemž 60 % z něj končí v životním prostředí nebo na skládkách. Naše bezohledné používání a spotřeba plastů způsobily, že na světě každoročně vzniká přibližně 400 milionů tun plastového odpadu.
Komodity
Celkově byly hedgeové fondy čistými kupci všech sektorů v čele s obilovinami a měkkými materiály, zatímco na individuální bázi byla nejsilnější poptávka po ropě, zejména Brent, stříbře, mědi, sójových bobech a cukru.
Měsíční výkonnost vybraných podílových fondů
k 31. 8. 2024
Akciové fondy
Sporotrend - 0,99 %
Je vhodný pro dynamické investory, kteří věří v pozitivní vývoj na akciových trzích členských zemí EU i dalších států východní Evropy a chtějí se částí své investice na tomto vývoji podílet. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Top Stocks 1,66 %
Investiční strategie je založena na metodě aktivního výběru jednotlivých akcií pro dlouhodobé zhodnocení (stock picking). Investuje do akcií obchodovaných na vyspělých akciových trzích v USA, Kanadě a Evropě. Měnové riziko je průběžně zajišťováno. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Global Stocks - 1,47 %
Investuje do globálních akciových fondů. Měnové riziko není zajišťováno. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Stock Small Caps 2,18 %
Investiční strategie je založena na metodě aktivního výběru jednotlivých akcií pro dlouhodobé zhodnocení (stock picking). Investuje do veřejně obchodovaných akcií podniků s nižší tržní kapitalizací (Small Caps), které operují na rozvinutých trzích západní Evropy a Severní Ameriky. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Erste Stock Value 0,12 %
Erste stock value je aktivní akciový fond, který investuje do vybraných společností po celém světě. Investiční proces fondu je založen na kvantitativním předběžném výběru a také na analýze takto identifikovaných společností podle základních a technických hledisek. Doporučená doba investování je pět let a déle.
Erste WWF Stock Enviroment - 1,34 %
Fond investuje celosvětově do podniků v odvětví ochrany životního prostředí. Zaměřuje se především na následující obory: úprava vod a zásobování vodou, recyklace a nakládání s odpady, obnovitelná energie, energetická účinnost a mobilita. Při rozhodování o investicích je prvořadý měřitelný pozitivní dopad na životní prostředí a společnost. Je určen pro dlouhodobé investování, na 6 let a déle.
Dluhopisové fondy
Sporoinvest 0,27 %
Dluhopisový fond velmi krátkodobých investic, investující do nástrojů peněžního trhu, státních dluhopisů ČR a omezeně i do evropských korporátních dluhopisů investičního stupně s krátkou dobou do splatnosti. Je určen pro krátkodobé investování, i na dobu jeden rok a déle.
Sporobond -0,32 %
Dluhopisový fond, investující do státních dluhopisů ČR a omezeně i do evropských korporátních dluhopisů investičního stupně, který je určen pro střednědobé až dlouhodobé investování s doporučeným investičním horizontem dva roky a déle.
Trendbond - 0,82 %
Investiční strategie fondu je založena na konvergenčním efektu, tj. sbližování úrovně úrokových sazeb středoevropských zemí k sazbám Evropské měnové unie. Je určen pro střednědobé investování, na dobu tři roky a déle. Tento fond není měnově zajišťován.
ČS Korporátní dluhopisový 0,01 %
Tento fond investuje zejména do evropských korporátních dluhopisů investičního stupně, částečně i do východoevropských korporátních dluhopisů. Měnové riziko je plně zajištěno. Fond je určen pro střednědobé investování, na dobu tři roky a déle.
High Yield dluhopisový 0,58 %
Nakupuje vysoce úročené (high-yield) dluhopisy evropských firem. Investor může jeho prostřednictvím dosáhnout možného vyššího zhodnocení, přičemž je vystaven vyššímu kreditnímu riziku. Je určen pro střednědobé investování, na dobu tři roky a déle.
Smíšené fondy
Konzervativní mix 0,36 %
Smíšený podílový fond vhodný pro méně zkušené investory, kteří preferují pevně úročené finanční instrumenty, nicméně chtějí v omezené míře investovat i na akciových trzích. Podíl akciové složky na portfoliu podílového fondu je aktivně řízen, taktéž její regionální a sektorová skladba je aktivně řízena. Neutrální váha podílu akciové složky na majetku v podílovém fondu činí 10 %. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučený investiční horizont jsou tři roky a déle.
Optimum 0,41 %
Smíšený podílový fond s komplexní investiční strategií zahrnující i realitní složku, která pružně reaguje na tržní vývoj. Fond je vhodný pro konzervativněji laděné investory. Doporučený investiční horizont jsou čtyři roky a déle.
Universum 0,51 %
Smíšený podílový fond s komplexní investiční strategií a akciovou složka portfolia, která je z velké části tvořena přímou investicí do konkrétních akciových titulů. Je určen především pro konzervativněji laděné klienty. Doporučený investiční horizont jsou čtyři roky a déle.
Vyvážený mix 0,38 %
Podíl akciové složky na portfoliu podílového fondu je aktivně řízen, taktéž její regionální a sektorová skladba je aktivně řízena. Neutrální váha podílu akciové složky na majetku v podílovém fondu činí 30 %. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučený investiční horizont jsou čtyři roky a déle.
Dynamický mix 0,56 %
Podíl akciové složky na portfoliu podílového fondu je aktivně řízen, taktéž její regionální a sektorová skladba je aktivně řízena. Neutrální váha podílu akciové složky na majetku v podílovém fondu činí 50 %. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučený investiční horizont je pět let a déle.
Akciový mix 0,81 %
Podíl akciové složky na portfoliu podílového fondu je aktivně řízen, taktéž její regionální a sektorová skladba je aktivně řízena. Neutrální váha podílu akciové složky na majetku v podílovém fondu činí 75 %. Měnové riziko je aktivně řízeno. Doporučený investiční horizont je pět let a déle.
ČS fond životního cyklu 2030 0,31 %
Podílový fond vhodný pro investory, kteří plánují odchod do penze v roce 2030 (nebo okolo roku 2030).
Přehled výkonností všech podílových fondů
Výše uvedené informace nepředstavují investiční doporučení ani investiční poradenství dle příslušných právních předpisů a nemohou být považovány za nabídku k nákupu či prodeji jakéhokoli investičního nástroje. Můžete se nacházet mimo cílový trh výše uvedených investičních nástrojů. Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, přičemž není zaručena návratnost původně investované částky. Minulá výkonnost nezaručuje stejnou výkonnost v budoucím období. Váš konkrétní investiční záměr doporučujeme konzultovat s odborným poradcem, který ověří, že plánovaná investice bude přiměřená vašim odborným znalostem a zkušenostem, že bude v souladu s vašimi potřebami a prioritami, majetkovými poměry a vztahem k riziku, a že se váš investiční profil shoduje s cílovým trhem konkrétního investičního nástroje. Zároveň vás seznámí se všemi případnými riziky konkrétního investičního nástroje. Více informací naleznete na investičním portálu www.investicnicentrum.cz.