• Aplikaci pro akceptaci platebních karet mohou čeští a slovenští obchodníci používat jako jedni z prvních v Evropě
  • Aplikace doplňuje stávající síť platebních terminálů a je zejména vhodná pro drobné podnikatele a živnostníky, kteří často cestují za svými zákazníky

Novou aplikaci, díky níž bude možné proměnit mobilní telefon v platební terminál pro přijímání karet, spouští světová jednička v platebních technologiích Global Payments ve spolupráci s Českou spořitelnou a kartovými asociacemi Visa a Mastercard. Firmy tak reagují i na vyšší zájem o placení kartou kvůli obavám z nákazy koronavirem.

Podle statistiky Global Payments se lidé během loňské jarní koronavirové krize naučili více platit kartou a tento trend přetrvává. V roce 2019 utratili Češi 189 miliard korun. V roce 2020, navzdory několika měsíčním lockdownům, zaplatili nakupující kartou zboží za 198 miliard korun, což je nárůst o 5 procent. Průměrná částka činila loni 680 Kč. I v současnosti, kdy jsou obchody zavřené, lidé stále platí kartou za jídlo a nutné životní potřeby necelých 400 milionů korun denně, loni touto dobou to bylo téměř 600 milionů korun.

Rostoucí oblibu využívání bezkontaktního placení potvrzuje i David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. "Celkový objem kartových transakcí včetně výběrů z bankomatů v loňském roce byl podobný jako v roce 2019. Změnil se ale způsob, jak nakupujeme, a tím i struktura plateb. Došlo k rapidnímu nárůstu plateb kartou na internetu, které meziročně vzrostly v Česku a na Slovensku shodně o 41 %. Naopak výběry z bankomatů naopak poklesly o 10 % v Česku a o 9 % na Slovensku," popisuje David Navrátil."

"Plnohodnotnou aplikaci spouštíme jako první ve střední Evropě, nikdo jiný dosud stejné řešení na trh neuvedl. Chceme tím reagovat na vzrůstající zájem o placení kartou a pomoci obchodníkům a živnostníkům, aby svým klientům mohli umožnit pohodlně zaplatit kartou," uvedl generální ředitel Global Payments Igor Žganjer.

Platby kdekoliv

Aplikace, která nese název GP tom, umožní obchodníkům přijímat platby kartou svým mobilním telefonem místo klasického terminálu. Funguje na všech telefonech s operačním systémem Android 8 a vyšším a NFC čipem.

Největší výhodou aplikace je, že menší obchodníci již nebudou potřebovat žádný platební terminál, vše zastane jejich mobil. Platby kartami mohou přijímat kdekoliv, kde je signál. Vzhledem k tomu, že účtenka se odesílá SMS, emailem nebo přes QR kód, není GP tom určen pro supermarkety s velkým množstvím zákazníků, ale je ideální třeba pro taxikáře, kurýry, půjčovny vodáckého vybavení, řemeslníky, trhovce, lékaře nebo menší prodejny.

Druhou výhodou jsou rychlost a jednoduchost. Živnostník může začít přijímat karty v řádu několika hodin od podpisu smlouvy. Aplikaci lze doplnit i o pokladní systémy, což ocení zejména sezonní podnikatelé, kteří si už nebudou muset kupovat žádné další zařízení. Obchodník také přímo ve svém telefonu uvidí přehled a historii všech transakcí.

Kartu přikládáte k telefonu, PIN budete zadávat do plovoucí klávesnice

Platba přes GP Atom probíhá jako u klasického terminálu, obchodník zadá částku, zákazník zespodu přiloží kartu nebo svůj telefon, zadá PIN (v případě karty a pouze u plateb od 500 Kč) a aplikace se spojí s autorizačním centrem a platbu autorizuje. Účtenku obchodník pošle zákazníkovi emailem nebo SMS, případně si ji zákazník načte skrze QR kód pokud nechce sdílet kontaktní údaje s obchodníkem. Platbu zpracují Global Payments a peníze přijdou obchodníkovi na účet hned druhý den po provedení transakce.

"Pro nakupující bude nové, že najednou budou přikládat kartu místo k terminálu k telefonu. Z průzkumů ale víme, že pokud platba probíhá v prostředí, které je zákazníkovi známé nebo v situaci, kdy počítá s platbou, nemělo by se chování zákazníků měnit. Telefon samotný neuchovává žádná citlivá data o platbě a tak není třeba mít obavy o bezpečnost či zneužití údajů o kartě. Celé řešení je navíc plně certifikované a úspěšně absolvovalo všechny náročné bezpečnostní certifikace.," vysvětlil Radovan Bryx, manažer týmu, který novou aplikaci připravil.

Transakce do 500 korun není dle pravidel karetních asociací nutné potvrzovat PINem, nad tuto částku si aplikace potvrzení vyžádá u plastových karet. Na displeji se objeví speciální plovoucí klávesnice, do níž nakupující zadá PIN. Klávesnice se pohybuje, aby nebylo možné podle otisků prstů zjistit zadané údaje. Nutnost zadávání PINu odpadá při platbě telefonem nebo hodinkami s Google Pay či Apple Pay.

Aplikaci GP tom je možné si stáhnout si z Google Play, jakmile obchodník s Global Payments uzavře smlouvu o akceptaci platebních karet. O aplikaci je také možné se informovat v kterékoliv pobočce České spořitelny. Ta pro své klienty připravila i promo akci, v rámci které získají na 12 měsíců jeden z jimi vybraných produktů Global Payments za zvýhodněných podmínek. Pokud se například rozhodnou využít platební terminál v mobilu, získají navíc zdarma službu GP Analytics a snížené acquirer fee. A noví klienti k tomu navíc získají i podnikatelské konto Klasik na rok zdarma (standardně vyjde na 149 Kč měsíčně).

"Díváme se do budoucnosti a věříme, že jednou se lidé budou zase fyzicky potkávat. A platit si za služby, zboží a zážitky. S GP TOM k tomu nebudou potřebovat nic jiného než to, co už mají dnes v kapse - mobilní telefon. Svoboda zaplatit kdekoliv a bez dalších zařízení povede k dalšímu rozšíření plateb kartou, mobilem nebo třeba hodinkami. A bude to pohodlné a bezpečné," doplnil Michal Přikryl, manažer útvaru Corporate Cash Management v České spořitelně.

Revoluční aplikace by nevznikla bez spojení několika firem

Aplikace GP tom vznikala více než rok a její zrod by nebyl možný bez spolupráce kartových asociací.

"Z posledního výzkumu společnosti Mastercard vyplývá, že až 45 procent české populace nyní využívá bezhotovostní platby častěji než před vypuknutím pandemie. Je tedy důležité nadále přinášet relevantní inovace, které obchodníkům pomohou lépe a rychleji reagovat na potřeby zákazníků, a ještě více zjednodušit cestu k platebnímu terminálu. Tato mobilní aplikace navíc výrazně přispěje k tomu, aby se počet terminálů v České republice, který je aktuálně 25 terminálů na 1000 obyvatel, přiblížil evropskému průměru 32 terminálů na 1000 obyvatel," vysvětluje Martin Dolejš, ředitel obchodu a rozvoje společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Visa schválila řešení pro autorizaci bezkontaktních plateb s PIN kódem v rámci programu Visa Tap To Phone. S Tap To Phone lze přijímat platby pomocí smartphonů bez nutnosti využívat další zařízení. Je to téměř stejně snadné jako stažení aplikace. Všichni obchodníci díky tomu mohou přijímat bezkontaktní platby pouze prostřednictvím mobilních telefonů současné generace. Přínos z toho plyne i pro zákazníky, kteří mohou rychle platit přiložením své karty, mobilu či hodinek k mobilu obchodníka podporujícího TTP.

"Čím dál víc lidí očekává, že svou kartou zaplatí kdekoliv, ale na mnoha místech dnes stále neuspějí. Narazí například na venkovních trzích, u stánků s občerstvením a v různých rodinných podnicích. Na překážky spojené s běžným přijímáním karet narážejí také miliony živnostníků a malých firem po celém světě. Proto Visa usilovně pracuje na tom, jak tolik žádané digitální platby spotřebitelům zpřístupnit," řekl Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Česko, Maďarsko a Slovensko.

O úspěšném uvedení GP tomu do provozu se zasloužil i elektronický gigant Samsung, který bezplatně poskytoval mobilní telefony pro vývoj a testování. Aplikace je díky tomu kompatibilní s více než 2000 telefony a variantami operačního systému Android.

Kontakt

Ondřej Holoubek
Tiskový mluvčí Global Payments
Tel: 605 717 737, Email: oholoubek@globalpayments.cz

O Global Payments

Největší poskytovatel platebních služeb a technologií na světě. Působí ve 100 zemích světa, má 24 tisíc zaměstnanců a 3,5 milionu klientů. Ročně zpracuje přes 50 miliard transakcí. Zaměřuje se hlavně na drobnější obchodníky a podnikatele. Zajišťuje, aby u nich zákazníci mohli platit kartou. Prodejnu vybaví terminály na přijímání hotovostních i bezhotovostních plateb a EET. E-shopům poskytuje platební bránu, přes kterou mohou zákazníci pohodlně zaplatit, klidně i z mobilu.

Pro další informace prosím kontaktujte Tiskové centrum Finanční skupiny České spořitelny:

Filip Hrubý
Tiskový mluvčí ČS 
Tel.: +420 775 011 550
E-mail: fhruby@csas.cz
E-mail: tiskovecentrum@csas.cz    
                                                                    

Profil České spořitelny

Jsme nejstarší českou bankou, naše kořeny sahají až do roku 1825. Naším cílem je vést jednotlivce, firmy a celou společnost k prosperitě. Jsme největší bankou v České republice s více než 4,5 milionu klientů a zároveň bankou nejdostupnější - disponujeme největší sítí poboček a bankomatů. Máme relevantní nabídku pro všechny typy zákazníků od individuálních klientů a malých a středních firem až po velké korporace a veřejný sektor. Máme významnou roli v poskytování služeb v oblasti finančních trhů. Od roku 2000 jsme součástí evropské bankovní skupiny Erste. Naše postavení nám dovoluje udávat trend v technologických a digitálních inovacích a zavádění nových služeb a produktů.

  • Zaujímáme vedoucí tržní pozici v oblasti retailových i firemních úvěrů, hypoték i v celkových vkladech. Našich služeb využívá každá druhá municipalita v České republice.
  • Naše internetové a mobilní bankovnictví George má 1,8 milionu uživatelů a je nejvyužívanější bankovní digitální službou na trhu.
  • Nadace České spořitelny je největší bankovní nadací v ČR. Zaměřuje se především na systémové změny ve vzdělávání a v sociálním podnikání. Do podpory projektů v těchto oblastech a dalších obecně prospěšných programů investuje každý rok v průměru 60 miliónů korun.