Česká spořitelna hostila ve své centrále poslední listopadový týden největší tuzemský Open banking & WebAPI festival. Paralelně probíhaly dvě akce - konferenční blok se zástupci České spořitelny, FinTech asociace a odborníků z dalších bank a samotný hackathon, kterého se účastnila řada významných hráčů z oblasti IT Developementu.

Konferenční část festivalu zahájil předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon, který mimo jiné uvedl, že: „Otevřené bankovnictví představuje příležitost dál zlepšovat služby klientům tím, že přiblížíme finanční služby jejich reálným potřebám.“

Česká spořitelna byla první bankou, která již v roce 2015 otevřela API třetím stranám a je tak na příchod nového bankovnictví připravena. Na jejím API portálu developers.csas.cz proběhly za uplynulý rok stovky testování desítek vývojářů a třetích stran, včetně zavedených start-upů jako je např. Zonky.

„Díky tomu jsme se naučili, jak s naším API rozhraním pracovat, aby byla spolupráce s třetí stranou co nejefektivnější a abychom zároveň maximálně ochránili data našich klientů,“ doplnil Tomáš Salomon.

Po roce testování a splnění všech právních PSD2 požadavků je Česká spořitelna připravena vstoupit do světa otevřeného bankovnictví. V prvních třech měsících roku 2018 tak oficiálně nabídne své API třetím stranám a na jejím základě chystáme i nabídku multibankingových služeb.

Hlavní přidanou hodnotou otevřeného bankovnictví pro klienty je úspora času, stresu a peněz. Přesně tuto hodnotu získávají uživatelé naší služby Moje zdravé finance, kterou již využívá více než 650 tisíc klientů České spořitelny.

V příštím roce chce Česká spořitelna nabídnout benefity služby Moje zdravé finance ve světě otevřeného bankovnictví. Nejvyšší prioritou i nadále zůstane bezpečnost klientských dat.
Druhá část, tedy samotný hackhathon, byla plná vývojářských výzev nejen v oblasti WebAPI. Účastníci měli jedinečnou příležitost vyzkoušet si koncepci PSD2 tak, jak ji v rámci chystané liberalizace bankovnictví připravuje Česká spořitelna.

Jednalo se o velmi intenzivní workshop, při kterém účastníci hledali odpovědi na to, jak sestavovat nové aplikace, nasazovat je a snadno dosáhnout jejich vysoké dostupnosti, například při detekci anomálních transakcí na účtu. A nejen to, během hackathonu také vymýšleli způsob, jak platit hlasem nebo pracovat s aplikací, která by hlídala vývoj kurzu Bitcoin.

Pro další informace prosím kontaktujte Tiskové centrum Finanční skupiny
České spořitelny:

Filip Hrubý
Tiskové centrum ČS
E-mail: tiskove_centrum@csas.cz

Profil České spořitelny

Na českém trhu jsme bankou s nejdelší tradicí. Naše kořeny sahají až do roku 1825. Jsme moderní bankou orientovanou na drobné klienty, malé a střední firmy, města a obce. Máme nezastupitelnou roli ve financování velkých korporací a v poskytování služeb v oblasti finančních trhů. Od roku 2000 se můžeme opřít o silné zázemí středoevropské Erste Group. Naším společným cílem je nabídnout klientům takové služby, jaké potřebují bez ohledu na čas a místo. Naše postavení nám dovoluje udávat trend v zavádění moderních bankovních služeb i v technologických inovacích.

  • Počet našich klientů dosahuje téměř 5 milionů. Jsme tak největší bankou v České republice.
  • Zaujímáme první pozici na trhu klientských úvěrů (20% tržní podíl), spotřebitelských úvěrů, včetně kreditních karet a kontokorentů (30% tržní podíl) i v celkových vkladech (20% tržní podíl). Na špici jsme i v oblasti hypoték (27% tržní podíl). Disponujeme nejširší sítí poboček a bankomatů.
  • Usilujeme o bezbariérovost našich služeb: máme první bezbariérové stránky www.bankabezbarier.cz; 239 bezbariérových poboček; 26 poboček se službou simultánního přepisu pro neslyšící; více než 700 bankomatů uzpůsobených pro nevidomé.
  • Vzděláváme ke konkurenceschopnosti, nejen tím že posilujeme finanční gramotnost a jsme dlouhodobými partnery vysokých škol. Prostřednictvím Nadace Depositum Bonum usilujeme o zkvalitnění výuky přírodovědných a technických oborů. Díky Nadaci České spořitelny jsme s těmi, od nichž se společnost odvrací - zaměřujeme se na podporu seniorů, lidí s mentálním postižením a prevenci a léčbu drogové závislosti.