Česká spořitelna a společnost Sekyra Group se dohodly na společném záměru proměnit lokalitu současného smíchovského nádraží v moderní multifunkční čtvrť. Její součástí se má stát i nová centrála banky. Dohodu o záměru včera 19. září odsouhlasilo představenstvo České spořitelny.

Česká spořitelna také vypsala ve spolupráci se studiem MOBA otevřenou mezinárodní architektonickou soutěž na podobu nové budovy své centrály.

"Stejně jako jsme před téměř 150 lety darovali Praze krásnou budovu Rudolfina, chceme, aby i nová budova byla nejen příjemným místem pro naše kolegy, ale aby byla také přidanou hodnotou pro obyvatele Smíchova i celé Prahy,"přiblížil záměr banky vybudovat nové sídlo Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Nové sídlo spořitelny by mělo mít podobu kampusu, který bude kromě administrativních prostor zastřešovat i provozovny využívané jak zaměstnanci banky, tak i širokou veřejností. Spořitelní kampus by tak přispěl k občanskému vybavení celé lokality.

„Rozhodnutí České spořitelny vypsat architektonickou soutěž vítáme,“ uvedl Leoš Anderle, generální ředitel společnosti Sekyra Group. „Vstup takto významného a společensky odpovědného partnera do oblasti jižního Smíchova, tedy území přilehlého k nádraží, by umožnil rozvoj lokality ze dvou stran. Výrazně by to tak urychlilo výstavbu veřejné vybavenosti, pěší zóny a zelených ploch přilehlých parků," dodal k možnosti realizace projektu Leoš Anderle.

Vypsaná architektonická soutěž bude mít dvě kola. Soutěži bude předcházet kvalifikační kolo, do kterého se mohou přihlásit jak tuzemská, tak i zahraniční architektonická studia. Odborná porota následně do prvního kola  vybere15 uchazečů, aby zpracovali své návrhy. Z nich postoupí do finále 6 nejzajímavějších návrhů.

Odborná mezinárodní porota bude složená ze zástupců banky i nezávislých odborníků, jejím předsedou bude architekt Petr Hlaváček. Konkrétní návrhy včetně termínů projektu a dalších podrobností budou upřesněny až po vyhodnocení architektonické soutěže.

Pro další informace prosím kontaktujte Tiskové centrum Finanční skupiny České spořitelny:

Andrea Studihradová
Tiskové centrum FSČS