• Česká spořitelna uzavřela garanční smlouvu s Evropskou investiční bankou (EIB), která zajistí domácím firmám 100 milionů eur
  • Garanční smlouva pokryje 50 procent úvěrových rizik u nových investičních smluv se středně velkými firmami do 3 tisíc zaměstnanců
  • Jedná se o vůbec první případ ve střední a východní Evropě, kdy se EIB dohodla s bankou na sdílení úvěrových rizik

Sto milionů eur budou moci čerpat české firmy díky nejnovější smlouvě mezi Evropskou investiční bankou (EIB) a Českou spořitelnou. Investiční úvěry by měly být určeny zejména středně velkým firmám, které zaměstnávají až tři tisíce lidí. Při splnění podmínek je mohou čerpat i větší firmy či municipální klienti. Úvěry mohou být využity na projekty energetických úspor, využívání zdrojů obnovitelné energie, vědu a výzkum, či inovace.

Tyto projekty s sebou často nesou vyšší míru rizika, a proto je banky vnímají z pohledu financování jako rizikovější. EIB se ale v rámci nové smlouvy s Českou spořitelnou zavázala z poloviny pokrýt riziko případného nesplácení úvěrů. Jedná se o vůbec první případ ve střední a východní Evropě, kdy se EIB dohodla s bankou na sdílení úvěrových rizik.

„Naším cílem je zvýšit dostupnost financování pro projekty s vyšší mírou rizika v klíčových oblastech jako jsou energetické úspory, využívání malých zdrojů obnovitelné energie, inovace a další, které by jinak měly obtížnější přístup k dlouhodobému financování,“ řekl viceprezident EIB Vazil Hudak.

Dohoda o sdílení úvěrových rizik je pro dostupnost financování zásadní, potvrdil Ladislav Dvořák, manažer strategických projektů v České spořitelně. „Úvěrová rizika často představují značnou překážku pro financování nových projektů a inovací. Naše dohoda o sdílení těchto rizik se může stát pro řadu žádostí o úvěr rozdílovou,“ řekl Dvořák.

Česká spořitelna je nejvýznamnějším partnerem EIB ve střední Evropě. Domácím firmám zprostředkovala ve spolupráci s EIB zvýhodněné úvěry v celkové výši 1,15 miliardy eur.

Pro další informace prosím kontaktujte Tiskové centrum Finanční skupiny České spořitelny:

Kristýna Havligerová
Tisková mluvčí FSČS

tiskove_centrum@csas.cz

František Bouc 
Tiskové centrum ČS