• Platnost anonymních vkladních knížek podle zákona o bankách skončila na konci roku 2002
  • Česká spořitelna lhůtu pro výplatu peněz několikrát prodloužila, aby vyšla klientům vstříc
  • Na konci roku 2016 však možnost vyzvednout si peníze z anonymních vkladních knížek definitivně končí
  • Nevyzvednuté prostředky převede Česká spořitelna do Nadace Depositum Bonum, tak jak slíbila
  • Klienti si již od roku 2002 vybrali více než 98 % prostředků z anonymních vkladů; za poslední dva měsíce si vyzvedli více než 24 milionů Kč

V říjnu a listopadu lidé přinesli téměř 6 500 anonymních vkladních knížek, ze kterých si celkem vyzvedli více než 24 milionů Kč. Vklady z anonymních vkladních knížek si mohou klienti vybrat naposledy 31. prosince 2016. Podle zákona o bankách skončila na konci roku 2002 platnost anonymních vkladních knížek a banky tak po tomto datu již nesměly dále úročit ani vydávat nové anonymní vkladní knížky. Klienti si však mohli prostředky ze zákona vyzvednout až do konce roku 2012. Česká spořitelna se nad rámec zákona rozhodla vyjít klientům vstříc a toto období prodloužila nejdříve o tři roky (do konce roku 2015) a později ještě o jeden rok, tedy do konce letošního roku. Šlo o takzvanou prodlouženou promlčecí lhůtu.

Podle zákona pak tyto promlčené vklady propadají bance a banka je nemusí vyplácet. Od roku 2012 jsou tak všechny nevyzvednuté vklady na anonymních vkladních knížkách majetkem správců těchto prostředků. Česká spořitelna si je však dobře vědoma jejich původu a ví, že jsou výsledkem poctivého střádání lidí. Proto se rozhodla věnovat všechny zbylé prostředky české společnosti prostřednictvím Nadace Depositum Bonum, kterou v roce 2012 založila. Nadace se s vkladem 1,45 mld. Kč stala největší nadací v České republice. Zaměřuje se na zlepšení úrovně vzdělání, zejména v technických a přírodních vědách. Za krátkou existenci se jí podařilo získat vysoký kredit u odborné veřejnosti (učitelů a vzdělávacích autorit). Více informací na www.nadacedb.cz.

Z částky, kterou Česká spořitelna do nadace v roce 2013 nepřevedla, vznikla rezerva pro klienty, kteří si ještě přijdou vyzvednout vklady i po zákonem daném termínu. Ke konci listopadu 2016 tvořila tato rezerva necelých 236 milionů Kč. Zbytek rezervy, tedy tuto částku poníženou o vyzvednuté vklady do konce roku 2016, převede Česká spořitelna do majetku Nadace Depositum Bonum. V současné chvíli Česká spořitelna eviduje přibližně 2,5 milionů anonymních knížek. Přibližně na 98 % anonymních vkladních knížek je uložena částka nepřesahující 5 000 Kč, na 41 % z nich je uloženo dokonce méně než 50 Kč. Klienti si již od roku 2002 vybrali více než 98 % prostředků z anonymních vkladů. Na konci roku 2002, kdy skončila platnost anonymních vkladních knížek, evidovala banka anonymní vkladní knížky s objemem 120 mld. Kč.

Jak postupovat, když doma najdete anonymní vkladní knížku:

  • Přineste ji fyzicky do jakékoliv pobočky České spořitelny, máte na to čas do konce letošního roku
  • Nezapomeňte si s sebou vzít také občanský průkaz
  • Jestliže má knížka heslo, musíte ho znát (informace, že je na heslo, bude napsána na úvodních stránkách knížky)
  • Poradce zkontroluje vaši totožnost, a pokud je knížka na heslo, ověří, že ho znáte
  • Poté vám vystaví pokladní doklad a vyplatí hotovost, která je na knížce
  • Na závěr vaši anonymní vkladní knížku znehodnotí (proděraví)

Pro další informace prosím kontaktujte Tiskové centrum Finanční skupiny České spořitelny:

Kristýna Havligerová
Tisková mluvčí FSČS

tiskove_centrum@csas.cz

Pavla Kozáková 
Tiskové centrum ČS