Podvodná faktura/změna čísla účtu

Buďte obezřetní při e-mailové komunikaci s dodavatelem.

Na základě e-mailu, který na první pohled vypadá, že byl odeslán dodavatelem, může dojít k platbě na podvodný účet nebo ke změně čísla účtu dodavatele a poté odeslání platby.

Jak to probíhá:

Osobě, která je zodpovědná za placení faktur (podvodník si to zjistí na internetu) přijde e-mail, který se tváří, že je od dodavatele. V e-mailu je uvedeno, že došlo ke změně čísla účtu pro úhradu plateb. V některých případech je zaslána i faktura s logem společnosti, někdy je opatřená razítkem. Účetní nebo fakturant/fakturantka zaznamenají změnu čísla účtu dodavatele a odesílají platby faktur v domnění, že je posílají na správný účet. 

Další možností je, že zodpovědným osobám přijde přímo faktura s požadavkem k úhradě. Jelikož se pracovník/pracovnice domnívá, že e-mail s fakturou přišel od dodavatele, uhradí ji. 

V těchto případech se bohužel firma o podvodu dozví až v momentě, kdy skutečný dodavatel začne platby urgovat. Někdy to může být až po dvou měsících a několika platbách odeslaných na podvržený účet.

Naše doporučení:

  • Rozklikněte v e-mailu odesílatele – místo jména se objeví skutečná e-mailová adresa. Porovnejte ji s doposud známými kontakty. 
  • Můžete nechat číslo účtu vyhledat pomocí internetového vyhledávače, většina firem je zveřejňuje na svých webových stránkách. 
  • Telefonicky ověřte se zástupcem dodavatele, zda opravdu dochází ke změně čísla účtu – nevolejte na tel. číslo uvedené v e-mailu, ale na kontakt, který jste použili v minulosti (např. v nějakém původním e-mailu apod.). 
  • Případně si s dodavatelem i s odběratelem určete, že faktury v e-mailu budou chráněné heslem. Heslo si pošlete jiným kanálem (např. SMS, hangout apod.) nebo si ho určete již ve smlouvě o dodávce zboží. 
  • Dohledejte si webové stránky společnosti. Většina velkých firem číslo účtu na svém webu zveřejňuje, případně informuje o jeho změně.

V případě, že se stanete obětí takového podvodu:

  • E-mail nám přepošlete do  schránky podvody@csas.cz (dříve phishing@csas.cz).
  • Kontaktujte svého bankéře a  požádejte o storno transakce. 
  • Podejte trestní oznámení na Policii ČR.

Kam dále

Bezpečnost a ochrana dat

Phishing

Skimming