Co je to floatová sazba 

Floatová sazba, nebo také floatová hypotéka, je typ úvěru s pohyblivou úrokovou sazbou. Podle anglického slova „float“, které znamená plovoucí. Taková sazba tedy není fixní (pevná), ale odvíjí se od toho, jak se mění úrokové sazby na mezibankovním trhu. Pro Českou korunu se nejčastěji se jako základ pro výpočet používá sazba mezibankovního trhu depozit v Praze – tzv. PRIBOR na 1 měsíc. K této „referenční“ sazbě si banka obvykle připočítává přirážku (prémii).

Pokud si sjednáte hypotéku s floatovou úrokovou sazbou, neplatíte každý měsíc stejnou částku. Úrok totiž není fixní, ale může se měnit směrem nahoru i dolů.

V případě, že se „referenční“ úrokové sazby na trhu sníží, klesne i vám měsíční splátka. V případě, že  se úroky na trhu naopak zvýší, poroste i úroková sazba u floatové hypotéky. 

Výhody a nevýhody floatové sazby 

Floatová hypotéka se řídí aktuální situací na finančním trhu. A to s sebou nese určité výhody i nevýhody. Proto některé banky floatové hypotéky ani nenabízí.

Hypotéky s fixní úrokovou sazbou jsou totiž z hlediska splácení bezpečnější. Klientům tak nehrozí, že se najednou měsíční splátka výrazně zvedne.

Floatová sazba se může vyplatit v situaci, kdy dojde k poklesu úrokových sazeb. Na takovou situaci ale nejde spoléhat. hodí se spíše pro zkušenější klienty, kteří s výkyvy počítají. Ti mají často značnou finanční rezervu a jsou tak lépe připravení na výkyvy na trhu.