Co je to finanční derivát

Finanční derivát je finančních nástroj odvozený (derivovaný) od „podkladového“ finančního nástroje. (podkladového aktiva).

Jak finanční deriváty fungují

Fungují na bázi termínového obchodu (mezi sjednáním obchodu a jeho plněním je jisté zpoždění). Obvykle jsou vázané smlouvou mezi dvěma stranami. To, jak obchody probíhají, se odvíjí o typu finančního derivátu.

Typy finančních derivátů

Forward

Jedná se o jednoduchý derivát. Dvě strany se domluví, kdy obchod zrealizují, v jakém množství a za jakou cenu.

Swapy

Swap je vlastně výměna „plnění“ bez použití peněz. Například když si firma sjedná úvěr s pohyblivou úrokovou sazbou a domluví si s bankou tzv. úrokový swap s pevnou úrokovou sazbou. Kromě úrokového swapu existuje i měnový swap, kde dochází k výměně jistin v různých měnách, a také devízový swap.

Futures

Dohoda o dodávce zboží v budoucnu s konkrétním termínem. Cena za zboží se určuje v době uzavření dohody. Futures je na rozdíl od Forwardu burzovním derivátem – zisky vám vyplácí burza sama.

Opce

Opce znamená pro kupujícího právo koupit od prodávajícího konkrétní aktivum za předem domluvenou cenu v předem domluvený čas. Příkladem může být například opce na nákup akcií.

Finanční deriváty v praxi

V praxi se využívá například „Forward Rate Agreement“ (FRA) a jedná se vlastně o přizpůsobené finanční smlouvy. Umožňují primárně bankám a podnikům určit úrokové sazby pro smlouvy, které mají začít k budoucímu datu.