Peníze v bezpečí: Jak se bránit podvodníkům

Petr Dvořák

20. ledna 2021

3 minuty

Chystáte se nakupovat ve výprodejích online? Kromě pohodlí, na které si člověk snadno zvykne, máme všichni v současné době o důvod víc, proč dát přednost e-shopům: covid v nich zaručeně nechytíme. Připravili jsme pro vás proto několik rad a tipů, díky kterým podvodníci nebudou mít šanci a vaše peníze během nákupů na internetu zůstanou v bezpečí.

Prověřte si nové e-shopy

Pokud granule pro psa nakupujete každé tři měsíce od stejného dodavatele, můžete být v klidu. Ovšem nákupy zboží na různých, často neznámých e-shopech, vyžadují jistou opatrnost. Než online nakoupíte, mrkněte se na:

  • recenze na daný e-shop (nejen na samotný produkt), 
  • obchodní podmínky, reklamační řád a řádně uvedené informace o společnosti (pokud se vám něco nezdá, jděte na www.justice.cz
  • stránky České obchodní inspekce (ČOI), které nabízejí seznam rizikových e-shopů a seznam rizikových výrobků. Právě tato data vám mohou pomoci při výběru.

Nákupy na sociálních sítích

Třeba máte se slevovými akcemi na Facebooku jen pozitivní zkušenost, ale může se stát, že naletíte podvodné firmě, která nabízí značkové produkty jako kabelky, batohy nebo kosmetiku za „super akční“ cenu. V tom lepším případě vám po několika týdnech přijde produkt, který jste zaplatili – ovšem není to jisté. Většinou jde o „fejky“, které nemůžete nikde reklamovat a nemáte na ně žádnou fakturu o zaplacení.

Pozor si dejte nejen na odkazy na e-shopy, ale například také na Marketplace, sbazar.cz, bazos.cz a podobné stránky. Ověřte si také, s kým uzavíráte obchod. Lidé si například přes sociální síť vyhlédnout pejska, s majitelem štěňat se ústně dohodnou a zaplatí, ale štěňátko pak nedostanou.

 

Jak nepřijít o peníze vlastní neopatrností

Základní pravidlo bezpečného chování: Nikdy nesdělujte bezpečnostní údaje ke kartě nebo přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví (nickname, heslo, bezpečnostní kódy z SMS zpráv). V případě aplikace George klíč autorizujte jen úkony, které jste sami provedli. Říkáte si: mně se to nemůže stát. Ale znáte to, neštěstí nechodí po horách a podvodných případů přibývá…

Jak se chovat, abyste nenaletěli:

  • Nikomu do telefonu neříkejte informace o své kartě ani přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Česká spořitelna po vás nikdy nebude chtít po telefonu citlivé informace o vaší kartě.

Aktuální příklad: Paní Marii (Pelhřimov, 37 let) v brzkých ranních hodinách volal někdo, kdo se představil jako operátor České spořitelny, znal její jméno a příjmení, číslo karty, adresu bydliště a „chtěl si jen upřesnit“ další informace. Dokonce v přestávkách mezi hovorem zněla typická „spořitelní“ znělka. Marie tak bez jakéhokoli podezření sdělila přihlašovací údaje do George i kód autorizační sms. A pak se divila. Z účtu jí zmizelo 50 tisíc a banka jí bohužel nemohla pomoci.

Tip: Pokud se bojíte zneužití údajů své karty během placení na internetu, zdarma si v mobilním nebo internetovém bankovnictví George vytvořte Virtuální George kartu. Její údaje existují jen v on-line prostředí a nejsou nikde vytištěné. Další výhodou je, že ji založíte na pár kliknutí, po zaplacení ji ihned zrušíte a vzápětí si klidně založíte další. Pokud virtuální kartu zrušíte, její údaje už znovu nepoužijete ani vy, ani útočník.

  • Nereagujte na e-maily vyžadující potvrzení informací o kartě nebo internetovém bankovnictví (tato praktika se nazývá phishing). Do e-mailové schránky vám přijde výstražná zpráva o blokaci karty či účtu, o nutné změně hesla s požadavkem na zadání stávajících údajů karty nebo o platbě, kterou nečekáte. Bývá opatřena logem Visa, Mastercard a vypadá velmi věrohodně. Stejně tak podvodníci posílají podvodnou stránku, která vypadá jako přihlašovací stránka k internetovému bankovnictví. Nikdy tuto přihlašovací stránku ani žádný formulář o kartě nevyplňujte! Neberte vážně ani oznámení výhry v loterii nebo o losování, jejichž podmínkou je zadání údajů o kartě.

Aktuální příklad: Petra (Praha Holešovice, 51 let) obdržela e-mail, který na první pohled vypadal jako komunikace doručovací společnosti DHL. V e-mailu stálo, že Petra musí zaplatit 1 520 Kč za balíček, který jí měl přijít v příštích dnech. V e-mailu byl i odkaz, na který bylo třeba kliknout. Kdyby v odkazu vyplnila údaje své karty, podvodník by toho využil a na její kartu provedl nákup. Paní Petra si ale byla jistá, že si nic neobjednávala. Navíc jí bylo divné, že by měla zboží platit přímo dopravci. Proto zavolala na zákaznickou linku společnosti DHL. Dozvěděla se, že jde o podvodný e-mail, který v posledních dnech obdrželi i další lidé.

Tip: Tyto e-maily jsou často v angličtině. Známý učitel angličtiny Broňa Sobotka vás ve videu provede nejpoužívanějšími frázemi, které na vás číhají při této podvodné komunikaci.

  • Ujistěte se, že vaši kartu nepoužívá někdo z rodiny (této praktice se říká family fraud). Vždy si zabezpečte používání aplikací umožňujících online platby heslem (Google, iTunes, herní portály) a neukládejte si citlivé údaje pro platbu.

Aktuální příklad: Jaroslav (Uherské Hradiště, 49 let) nám volal celý naštvaný, že mu PayPal dvakrát stáhnul z účtu několik tisíc. Po prošetření se ukázalo, že si kdysi prostřednictvím této služby nakoupil a uložil veškeré platební údaje do systému. Jeho syn si pak bez dovolení (tajně) koupil drahé tenisky na holandském e-shopu a „zapomněl“ to otci sdělit. Tentokrát se vše vysvětlilo.

  • Chraňte svou kartu u bankomatu a při platbě v obchodě (této praktice se říká skimming). Z magnetického proužku karty se dá okopírovat spousta údajů, proto vždy, když u pokladny zadáváte PIN, zakrývejte si rukou klávesnici. U bankomatu si pomozte třeba peněženkou. Pokud to jde, volte bezkontaktní bankomaty, kde nemusíte vkládat kartu dovnitř přístroje. A ještě jedna věc: pravidelně kontrolujte pohyby na účtu. Při nesrovnalostech nás ihned kontaktujte.

 

Stačí zachovat si chladnou hlavu a ověřit si vše podezřelé

Když víme, na co si dát pozor, je nakupování na internetu bezpečné. Nejlepší způsob, jak ochránit své peníze, je následovat zdravý rozum a ověřit si vše podezřelé a neobvyklé. S podvodníky se však ani nemusíte setkat, pokud dáte přednost českým a ověřeným zahraničním e-shopům, které mají zabezpečený systém plateb. Tyto e-shopy také nabízí celou řadu garancí, díky kterým je nákup na internetu dokonce bezpečnější a výhodnější než v kamenných obchodech. Radost z nakupování vám tak nic nepokazí.

Pokračujte dále