1. Opravdu je kupovaná věc nutně třeba?
Člověk by si nejdřív měl dobře rozmyslet, jestli není lepší chvíli počkat a na danou věc našetřit nebo si koupit levnější model.
2. Kdy má půjčka smysl?
Zadlužit se má smysl ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné nebo když si člověk pořizuje věc, která v čase neztrácí cenu, nebo ji, ještě lépe, nabývá. Půjčovat si na zážitky se nedoporučuje.
3. Kdo je věřitel?
Důvěřovat, ale prověřovat je pravidlo, které v tomto případě platí dvojnásob. Subjekt, který půjčku nabízí, je třeba důkladně „proklepnout“. Jedná se o zavedenou instituci, nebo o lichváře, který pak naúčtuje úroky a poplatky, z nichž se člověku podlomí kolena?
4. Kolik se celkem zaplatí?
Vždy je třeba spočítat, kolik bude půjčka ve skutečnosti stát. Platí se úroky, různé poplatky… Vždy je nutné si nechat sdělit celkovou cenu, která se za úvěr zaplatí, a pak se rozmyslet, zda to stojí za to…
5. Neriskuje člověk průšvih při splácení?
Při propočtu výše splátek by měl člověk myslet na to, aby zbyla dostatečná rezerva i na horší časy. Když během splácení člověk onemocní a nemůže chodit na brigádu nebo do práce, na splátku se zkrátka nevydělá.Taky je třeba počítat s tím, že v průběhu roku přicházejí Vánoce, narozeniny blízkých a tak dále, což jsou měsíce se zvýšenými výdaji, kdy se také hůř splácí.
6. Jsou půjčka nebo úvěr vybrané s rozumem a čistou hlavou?
Reklamy lákají nové klienty tím, že uvádějí samá pozitiva, ale o nevýhodách moc slyšet není. Dostupné nabídky je tedy nutné porovnávat s čistou hlavou, detailně a rozhodně, ne pod tlakem.
7. Je pro vás to, co podepisujete, srozumitelné a jasné?
Člověk by měl podepsat pouze to, čemu rozumí a co si dobře přečetl. Pokud něčemu nerozumíte, není ostuda se zeptat. Naopak, konzultace s někým zkušeným může leccos odhalit a zachránit.
Tip: Přečtěte si, na co si Češi půjčují nejčastěji.