Pípněte si! Aneb proč se nebát bezkontaktních karet.

Bezkontaktní karta

5. 1. 2017

Namísto přepočítávání bankovek a hledání mincí po kapsách stačí jen mávnout a je zaplaceno. Kouzelné, že? Avšak místo proutku vezměte raději bezkontaktní platební kartu. S ní totiž můžete platit třeba za jídlo nebo oblečení mnohem rychleji a jednodušeji než hotovostí či kartou normální.

Jak? A na co si při tom dát pozor?  Tady je osm tipů pro vás.

Tip 1: Karta kontaktní a bezkontaktní – v čem je rozdíl?
Již samotný název odpovídá, ta kontaktní se musí platebního terminálu v obchodě přímo dotknout, při platbě ji do něj zasunete, případně projedete čtečkou. Bezkontaktní oproti tomu stačí přiložit. V čem je výhoda? Je to rychlejší. Což oceníte nejen vy, když zrovna spěcháte, ale i všichni ve frontě za vámi.

Tip 2: Jak zaplatit?
Po namarkování zboží si na obrazovce platebního terminálu zkontrolujte, že ukazuje správnou částku k placení - a jestli vše sedí, svoji kartu přiložte. Až uslyšíte krátké pípnutí, platba proběhla a vy ji můžete zase vložit do peněženky, převzít si účtenku a odejít. Jen si nezapomeňte vzít i nákup! Na celý postup se můžete podívat i na našem videu.

Tip 3: Při placení kartou po mně chce terminál PIN. Je všechno v pořádku?
Ano, je. U plateb za vyšší částky, nebo někdy i náhodně, je PIN kvůli bezpečnosti požadován. Ten tedy jen vyťukejte na číselné klávesnici a zeleným tlačítkem odešlete.

Tip 4: Bude vůbec kde s kartou platit?
Jen po celé Evropě je již přes milion míst, kde je platba bezkontaktními kartami možná. A těchto míst stále přibývá. Obchodníkům je totiž jasné, že hotovost s sebou nosí pořád méně a méně lidí. Tu tak dnes většinou potřebujete již jen v menších obchůdcích či na trzích.

Tip 5: Jak moc je bezkontaktní platba bezpečná?
Velmi. Všechny platby nad 500 Kč musíte potvrzovat svým PIN. Takže nikdo jiný kromě vás kartou platit nemůže. Sama platba je potom zakódovaná a zašifrovaná tak, že z karty nemůže strhnout víc peněz, než zadal prodavač. Vy si jen zkontrolujte, že před přiložením karty k terminálu sedí částka na jeho obrazovce s tou, co skutečně máte platit!

V případě, že byste kartu ztratili, ji jednoduše zablokujete, a nikdo ji již nemůže používat. Důležité je, abyste to udělali okamžitě, bez jakéhokoli odkladu. Pokud nám dáte včas vědět, bezpečnost vaší bezkontaktní karty bereme na sebe a všechny podvodné transakce provedené bez zadání PIN vám proplatíme zpět.

Tip 6: Nemohu omylem zaplatit, když procházím okolo kasy?
Okolo bezkontaktních karet se na internetu šetří mnoho mýtů, a toto je jeden z nich. Aby platba proběhla, musí se karta přiložit na několik málo centimetrů od terminálu, takže náhodné platby možné nejsou. Navíc je potřeba, aby prodavač před tím zadal částku k placení – bez toho terminál žádnou kartu ani nehledá.

Tip 7: Když při placení přiložím kartu dvakrát, nezaplatím dvojnásobek ceny?
Bát se nemusíte, to se stát nemůže. Jakmile po přiložení terminál pípne, žádnou jinou platbu již nepřijme. Takže i kdybyste na něm kartu nechali třeba i ležet, ničemu to nevadí.

Tip 8: Nemůže někdo údaje na mojí kartě zkopírovat?
Jestli budete dodržovat zásady jejího správného užívání, tak se není čeho bát. Jaké? V prvé řadě kartu nikdy nedávejte z ruky. V řadě druhé nikdy nikomu nesdělujte svůj PIN, ať již ústně, nebo po internetu. A za třetí, nikdy si PIN nepoznamenávejte na papírek nebo na kartu.

Mohlo by vás zajímat