Na účtu, v septiku i pod matrací. Češi mají peníze snad všude

Peníze

Vynalézavost Čechů je pověstná a platí to i v případě ukládání uspořených peněz. Kromě běžných a spořicích účtů si je totiž odkládáme i do hrnečků, šuplíků, matrací, košů na prádlo, záchodů a mrazáků. Odhaduje se, že v českých „slamnících“ se takto válí okolo 60 mld. Kč – peníze, které by mohly svým majitelům prokázat větší službu jako investice než jako izolace. A co vy? Máte také ruličky bankovek zastrkané za elektroměrem, nebo je posíláte někam ke zhodnocení?

Pokud si myslíte, že hotovost si doma schovávají především naše babičky, vyvedeme vás z omylu. Okolo pěti až deseti tisíc korun má doma přes 50 % obyvatelstva. Z pohledu budoucnosti jsou však tyto peníze neproměněná šance připravit si na později hezkou sumičku. Ať už pro sebe, nebo pro své děti.

V čem mají Češi peníze

Kde mají Češi uložené peníze

Údaje jsou v miliardách Kč. V grafu nejsou zahrnuta aktiva domácností v hmotném majetku. Zdroj: ČBA (2016)

České matrace však nejsou jediným úložištěm. Jak je vidět z grafu, podstatná část peněz našeho spořivého národa leží v bankách. Jen za loňský rok stouply vklady domácností o 8,4 %, což je nejvíc od finanční krize. Také se zvyšuje přesun úspor na netermínované vklady. To znamená, že přibývá peněz, které si mohou lidé kdykoli vybrat. Jejich zhodnocení je ale minimální nebo přímo nulové.

Když už vám tedy zbývají nějaké peníze navíc, zvažte možnost s nimi dál pracovat. I dobře vložených 300 Kč měsíčně udělá časem mnohem víc než 3 000 Kč doma v šuplíku nebo na běžném účtu. Chcete v této oblasti poradit? Stavte se u nás. Ukážeme vám, jaké máte možnosti.

Mohlo by vás zajímat