Glamping: kempování na vysoké noze

Glamping: kempování na vysoké noze

10. 8. 2017

Oprýskané korýtko místo umyvadla, zatuchlé chatičky nebo závodní jídelna se šunkafleky na menu. Takové vzpomínky už si z pobytu v přírodě vůbec odvážet nemusíte. Těšte se spíš na komfortní servis a sociální zařízení, které by mohl kempům závidět i leckterý penzion.

Komu klasický kemping nevoní, měl by zkusit glamping čili glamour camping. Je to vlastně takové kempování na vysoké noze. Stany jsou při něm vybavené tak, že směle konkurují hotelovým pokojům. Postel, zásuvky i wifi, topení a dokonce i vlastní koupelna: vše je jako ze škatulky.

Spacáky stranou, v luxusním stanu se spí pod peřinou. Akorát ti škvoři možná sem tam najdou skulinku i tady. Pravdou je, že glamping slaví velký boom. U nás ještě příliš rozšíření není, zážitek v tomto stylu si můžete dopřát třeba u Dobčických rybníčků nebo ve Dvoře Králové na Safari. Větší výběr tohoto typu dovolené najdete v zahraničí, třeba napříč Britskými ostrovy v posledních letech vyrostlo luxusních kempů požehnaně. Kempovat se vší parádou můžete i ve Španělsku, Portugalsku, Slovinsku a jiných evropských zemích.

Glamping: kempování na vysoké noze

Romantika pod hvězdami se dá strávit i ryze netradičně. V Evropě se ukrývá hned několik zajímavých míst, která trampskou aktivitu povýší na opravdový zážitek. Německo má například kemp Waldseilgarten, ve kterém můžete nocovat ve speciálních stanech zavěšených z korun stromů nebo ze skály. Skotsko vás zase ubytuje v hobitích norách, v Belgii a Holandsku se vyspíte na raftu a v Rakousku můžete přenocovat v betonových trubkách, dost podobných těm, které jste jako malí prolézali na sídlišti.

Kolik to stojí?

Výše popsané výstřelky vás v zahraničí mohou přijít i na pár tisícovek za noc - záleží na lokalitě a míře extravaganze glampingu. Suverénně nejdražší je stanování v korunách stromů - zde se cena za noc vyšplhá i přes 200 eur, zavěšeni na skále se speciálním vybavením si připravte ještě více.

Nicméně i klasické kempy už v dnešní době nabízí velmi kvalitní zázemí, čisté a moderní sociální zařízení a pohodlí. S cenami v kempech se to má stejně jako v jiném ubytování: odvíjí se od lokality, kvality služeb a prestiže. V zahraničí si za noc v karavanu nebo stanu pro dva dospělé připravte alespoň třicet eur, u nás asi tři stovky. Za to získáte noční zážitky, které se ničemu jinému nepodobají. A navíc i trochu ušetříte, takže pak přes den můžete podniknout něco skvěle bláznivého.

Milion trampů ročně

Dovolená pod širákem už dávno nepatří do nostalgických vzpomínek na minulý režim. Statistiky totiž ukazují, že Češi se v posledních letech do spacáků vrtají mnohem častěji, než byste si možná mysleli. A rozhodně ne pouze kvůli nízké ceně, kterou taková dovolená slibuje. Například jen u nás se pod stanem či v karavanu loni ubytovalo přes 1,1 milionů spáčů, z nichž 980 tisíc byli sami Češi. Roste nejen počet nocležníků, ale také samotných kempů. Dnes je jich na území republiky přes pět stovek, a to ještě nepočítáme chatové osady! Podle loňské ankety Kemp roku to nejvíc žije v Campingu Vranovská pláž, autokempu Sedmihorky nebo například v Campu Dolce v Trutnově.

Náš tip:

Už máte po dovolené? Jestli vám letos vytáhla z kapsy víc peněz, než jste čekali, možná je nejvyšší čas zařídit si službu Moje zdravé finance. Pohlídá vám rozpočet a dostane vás zpátky do plusu.

Mohlo by vás zajímat