Během studií do ciziny?
Tipy, na co si dát pozor a kam
a proč vyrazit

Brigáda a účet od ČS

7. října 2019

8 minut

Studovat, cestovat nebo pomáhat v dobrovolnické organizaci? Důvodů, proč během studií vyrazit do ciziny, je mnoho. Přečtěte si, co Vám cesta přinese i na co dát během příprav pozor.

Chystáte se strávit nějaký čas v zahraničí? Nebo pořád váháte, k čemu je to dobré? Na pár týdnů či měsíců se do zahraničí každoročně vydávají miliony mladých lidí z celého světa. 

Každý cestuje z jiných důvodů. Někdo si chce jen naplno užít studentský život a čerpat přitom programy a stipendia od EU. Jiné láká možnost obohatit si profesní CV a připravit skvělou půdu pro budoucí kariéru. Další se jedou zlepšit ve sportu nebo v cizím jazyce a někdo třeba jen utíká před stereotypem a každodenní nudou.

Příležitostí je naštěstí spousta. Pokud tápete, co je pro Vás nejlepší, mrkněte na některé tipy na konci článku.

Díky velkému množství účastníků a desetiletím, po něž zahraniční pobyty probíhají, mají zájemci o vycestování k dispozici i ověřená fakta. Co všechno tedy zahraniční zkušenost přinese?

 • Více než třetina absolventů Erasmu dostává nabídku na stálou práci v hostitelské zemi. 
 • Zahraniční pobyt výrazně zvyšuje schopnost řešit problémy a podporuje zvídavost a sebevědomí – hodnoty, na něž se při pohovorech zaměřuje 92 % zaměstnavatelů.
 • 64 % zaměstnavatelů považuje zahraniční zkušenost za důležitou a svěřuje větší profesionální odpovědnost absolventům se zahraniční zkušeností.
 • Každý třetí absolvent Erasmu nyní žije s partnerem z jiné země.

Na co si dát pozor při odjezdu?

Ať míříte kamkoliv, zařiďte z domova vše tak, aby byl Váš pobyt co nejpohodlnější. Zkontrolujte mobil, platební kartu a pojištění a ujistěte se, jak budou fungovat za hranicemi.

Tip: Pokud se chystáte platit například ubytování nebo nákupy v cizině převodem, koukněte i na podmínky svého účtu. Převody z korunového účtu na eurový a opačně, tzv. SEPA platby, jsou často zpoplatněné. U České spořitelny je mají mladí lidé do 26 let zdarma, stejně jako výběry ze všech bankomatů skupiny Erste Group. To znamená, že bez bankovního poplatku můžete v cizině přijímat stipendium a uhradit ubytování i dopravu.

Co vše pohlídat, abyste neplatili zbytečně moc?

Nejdůležitější je, aby úhrada byla v eurech a číslo účtu příjemce bylo ve formátu IBAN. (Na další detaily můžete kouknout sem.) Pak můžete posílat peníze prakticky po celé Evropě, od Kypru přes Island až po zámořská francouzská teritoria, jako například Martinik.

Výjimky se samozřejmě najdou, takže pokud jste si našli super univerzitu v Kaliningradu, Tiraně nebo třeba Istanbulu, pozor! Seznam lokalit si můžete ověřit zde.

Tipy, na jaký pobyt vyrazit

 • Erasmus – desetiletími prověřený program EU na podporu vzdělávání.
 • Erasmus+ – nechcete studovat? Fajn! Prostřednictvím Erasmu+ můžete vyrazit třeba za sportem nebo dobrovolničit. Kromě vysokoškoláků se programu mohou zúčastnit i středoškoláci a absolventi.
 • Student Exchange – pokud chcete studovat na zahraniční škole, klidně na několik let.
 • Letní školy / Summer Schools – kurzy různého zaměření na několik dní nebo i celé prázdniny.
 • Zahraniční stáže – několikaměsíční pracovní zkušenost ve vybraném oboru.
 • Au pair – život v rodině a péče o malé děti.
 • Work and Travel – pár měsíců práce a pak cestování.
 • Dobrovolnictví – můžete natírat ploty, pomáhat nemocným nebo nabídnout své schopnosti v kanceláři. Na jak dlouho chcete.

Pokračujte dále