Předschválená hypotéka: Buďte připravení, až se objeví bydlení snů

Předschválená hypotéka: Buďte připravení, až se objeví bydlení snů

8. října 2021

5 minut

Zařizovat hypotéku na poslední chvíli, to je jako balit na dovolenou ráno před odjezdem. Nestíháte a bojíte se, jestli jste na něco zásadního nezapomněli. Jakmile jste ve fázi „hledáme bydlení“, je lepší mít toho co nejvíc zařízeného dopředu. Pojďme se podívat, co všechno můžete udělat hned teď a jak to zvládnout bez zádrhelů.

Trh s hypotékami dál jede na plný plyn. V červenci roku 2021 jich banky sjednaly skoro 11 tisíc za 35 miliard korun. Klienti, kteří si hledají bydlení, pomyslně stojí zaklesnutí v blocích spolu s ostatními zájemci. Jakmile se někde objeví slušná nabídka, není čas ztrácet čas. Kdo se rychleji rozhoupe a má vyřešené financování, ten bydlí.

Ze všeho nejdřív si hypotéku spočítejte online

Abyste neztráceli už na startovní čáře a měli představu o svých možnostech, nemusíte nikam chodit. Stačí si otevřít online hypoteční kalkulačku na našich stránkách. I když ještě není nic vyřízené a bydlení teprve hledáte, stejně se z ní dozvíte hned několik zásadních údajů:

Údaje z online kalkulačky jsou zatím jen orientační, ale to nevadí – mantinely pro hledání máte vymezené. Propočítejte si klidně několik modelových scénářů podle ceny nemovitosti, doby splácení a dalších podmínek. Pokud jste údaje zadali podle pravdy, budete mít základní přehled a vyzbrojeni informacemi můžete vyrazit na pobočku za hypotečním specialistou.

Tip: Chcete vědět, na jak vysokou hypotéku dosáhnete? Využijte naši online hypoteční kalkulačku. Orientační informace o výši hypotéky si vypočítáte z pohovky během přestávky na váš oblíbený pořad.

Předběžné posouzení: Nechte se oskórovat

Naši hypoteční specialisté v hypotečních centrech vám rádi odpoví na všechno kolem hypotéky. Nakonec, sjednáváme jich nejvíc ze všech bank v Česku, takže nás jen tak nějaká otázka nepřekvapí. Zároveň si můžete nechat vypracovat předběžné posouzení neboli scoring. To je proces, během kterého si banka prověří vaši schopnost splácet hypotéku. Mimo jiné tak, že s vaším svolením nahlédneme do úvěrových registrů.

Předběžné posouzení je zdarma a k ničemu vás nezavazuje. Jakmile ho máte v kapse, můžete v klidu začít vybírat bydlení v mantinelech daných online kalkulačkou. A pokud ho v následujících pár měsících opravdu najdete, máte vysokou šanci, že schválení a vyřízení hypotéky bude jen formalita. Tedy alespoň za předpokladu, že se mezitím výrazně nezměnil váš příjem nebo třeba výše vašich závazků.

Kolik bude výsledná úroková sazba a z ní vyplývající splátka, to se při setkání s hypotečním specialistou dozvíte, ale příliš dlouho vám u standardní hypotéky dnešní podmínky „podržet“ nemůžeme. Možnost, jak mít pevně danou sazbu ovšem existuje – jmenuje se Hypoúvěr Garant a nabízí ho Buřinka, naše stavební spořitelna.

Tip: Pokud u nás máte účet, na který vám chodí výplata, v internetovém bankovnictví George najdete svůj předschválený limit na hypotéku (maximální částka, kterou vám půjčíme). Tento limit vychází z dat, která o vás máme, není ale závazný.

Co je a jak funguje schválený Hypoúvěr Garant

Hypoúvěr Garant je opravdová dopředu schválená půjčka na koupi bytu, domu nebo stavebního pozemku (není to hypotéka, ale úvěr ze stavebního spoření). Úvěrovou smlouvu s vámi podepíšeme, i když zatím nemáte nemovitost. Stačí doložit všechny podklady pro posouzení bonity: potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, v případě OSVČ daňové přiznání a potvrzení o bezdlužnosti apod. Podmínky, úrok i splátku víte dopředu.

Úroková sazba Hypoúvěru Garant je srovnatelná s tou, jakou dostanete u hypotéky. A i kdyby v následujících měsících úrokové sazby vyletěly až do nebes, vy máte své jisté. Po podpisu smlouvy pak máte dost času na to, abyste si našli nové bydlení – a to celé 2 roky. Jen pozor – pokud byste to nestihli, je s úvěrem spojený poplatek za nevyčerpání úvěru.

Mít předjednáno znamená mít náskok

Jakmile se objeví bydlení, které hledáte, můžete se do toho vrhnout po hlavě. Předjednaný, nebo dokonce schválený a podepsaný úvěr vám zaručí, že se zničehonic neobjeví nějaký zádrhel. Zároveň získáte výhodu před těmi zájemci, kteří oproti vám zaspali na startu, a ještě nic vyřízeného nemají. Což se hodí zvlášť v dnešní době, kdy si majitelé nemovitostí můžou zájemce vybírat.

Pokračujte dále