Nájem vs. Hypotéka: Co se vyplatí ve vašem městě?

Prvobydlení

29. srpna 2019

8 minut

Vlastní byt, nebo nájem? To je otázka, kterou kvůli rostoucím cenám bytů řeší stále více Čechů. Na jedné straně totiž stojí komfortní bydlení ve vlastním, na které jsme v České republice historicky zvyklí, na druhé straně pak ceny nájmů, které jsou v některých krajích výrazně nižší než průměrná splátka hypotéky. K čemu se tedy přiklonit?

Dívejte se na rozdíl

Ve většině krajů České republiky se hypotéka (nejen) z dlouhodobého hlediska vyplatí. Výjimkou je pouze Praha, kde čísla nehovoří tak jasně. Průměrná výše hypoték tu v některých městských částech přesahuje průměrnou výši nájmu i o 8 000 Kč měsíčně. V jiných je však cena srovnatelná, nebo je hypotéka vyšší jen o pár set korun měsíčně. Podívejte se na porovnání ceny bydlení v nájmu a na hypotéku.

Proč bydlet ve vlastním 

I když je na několika místech ČR nájemné nižší, dává i tak většina lidí přednost hypotéce. Vždyť „ve svém“ bydlí podle nejnovějších statistik 78,5 % Čechů. V rámci Evropy tak patříme k průměru. Hlavním důvodem pro takové rozhodnutí je vlastnictví nemovitosti. Nájemné totiž lidé často vnímají jako platbu „do kapsy“ cizího člověka. Mnoho lidí navíc argumentuje faktem, že platit se musí nejen splátky hypotéky, ale i nájemné, jinak hrozí výpověď nájemníka z bytu. Posledním impulsem pro hypotéku je pak skutečnost, že ve většině krajů republiky s Prahou v čele stoupají i ceny nájmů. V některých krajích je pak situace stále příznivá a přemýšlet o tom, zda se vyplatí nájem, nebo hypotéka, je zbytečné. Hovoříme například o Zlíně, Liberci, Olomouci, Ostravě nebo Ústí nad Labem (vize tabulka níže). Tady se hypotéka vyplatí na celé čáře.

Proti hypotéce však mluví částka, kterou musí mít žadatel o hypotéku naspořenou. 20 % z celkové částky totiž nemá našetřeno každý, a tak tento požadavek vyřazuje určitý počet lidí „ze hry“. Tito lidé pak musí sáhnout po variantě nájemného, což může v dlouhodobém horizontu ceny nájmů ještě zvýšit.

90% hypotéky

Věděli jste, že bydlet ve vlastním můžete i s menšími úsporami? V některých případech vám postačí pouze 10 % z ceny nemovitosti. U České spořitelny na 90% hypotéku dosáhnete, pokud je výše vašeho úvěru do 5 miliónů Kč a zároveň se jedná o prvobydlení – tedy o váš první byt v osobním vlastnictví. Získat tu navíc můžete i slevy na úrokové sazbě.

Mohlo by vás zajímat

3 jednoduché kroky, jak si pojistit finanční svobodu

4 důvody, proč je nejlepší čas řešit hypotéku

Výhody a nevýhody 

Pojďme se na výhody a nevýhody obojího podívat zblízka. Výhodou nájmu je svoboda a volnost. Nájem je tak ideální například pro mladé lidi, kteří se právě odstěhovali z bytu rodičů a nemají potřebné úspory pro získání hypotéky. Je vhodný také pro lidi, kteří neradi bydlí na jednom místě, musí se často stěhovat nebo rádi cestují. V nájmu se navíc nemusíte starat o údržbu nemovitosti ani o větší opravy. Nevýhodou je možná frustrace z vysokých měsíčních nákladů, které se nevrátí v podobě vlastnictví nemovitosti.

Hypotéku ocení lidé, kteří se chtějí usadit najednom místě – ať už kvůli práci, nebo rodinnému životu. Výhodou je stabilní a dlouhodobě jisté bydlení. Mezi plusy patří také možnost prodeje či pronájmu své nemovitosti. Nevýhodou je potom nutnost vlastních úspor (u nájmu je počáteční výdaj mnohem nižší – většinou se jedná pouze o vratnou kauci + první nájem). Kromě toho je nutné počítat s výdaji za rekonstrukce, opravy a administrativu. 

Čísla z krajských měst 

Podívejte se, jak se liší měsíční náklady na byt o velikosti 70 m2 s dispozicí 3+1. U hypotéky počítáme s 80% financováním, sazbou 2,91 % ročně, fixací na 5 let a dobou splatnosti 20 let.

Pokračujte dále