Proč je penzijko užitečné i pro děti

Co s investicemi, když finanční trh kolísá

14. července 2022

6 minut

Děti a penzijko? Není to trochu brzy? Není! Naše děti budou v důchodu potřebovat každou korunu. Ale penzijní spoření má pro ně i jiný význam. Vede je k zodpovědnosti a učí je myslet na budoucnost. 

Když svým dětem penzijko založíte, mluvte s nimi o tom. Je to ideální příležitost začít své potomky připravovat pro život. A taky dobrý dárek při vstupu do světa dospělých. Než se postaví na vlastní nohy, budete jim spořit vy, ale jakmile jim na účet přijde první výplata, předáte jim žezlo a oni budou s penzijkem plynule pokračovat. Má to dvě výhody: jednak mohou se spořením začít zvolna, protože už budou mít určitou rezervu, a jednak budou spoření na důchod považovat za samozřejmost. A až jednou odejdou na zasloužený odpočinek, bude se jim finanční důchodový polštář velmi, ale velmi hodit. Představit si své děti v důchodu je pro vás dnes možná těžké, ale ta doba přijde. Ostatně, rodičů, kteří si to uvědomují, je dost. Své penzijko má v Česku již více než 110 000 dětí a toto číslo se každým rokem zvyšuje.

Státní příspěvky i pro děti

Penzijní spoření pro děti, přesněji Doplňkové penzijní spoření Studium+, má stejné výhody, jako když si jej uzavře dospělá osoba. Pokud budete dítěti vkládat na účet alespoň 300 Kč měsíčně, stát mu přidá 90 Kč. A s každou korunou se státní příspěvek zvyšuje. Nárok na nejvyšší státní příspěvek, 230 Kč za měsíc, vzniká při měsíčním vkladu 1 000 Kč a více. Ročně tak vaše dítě získá od státu 2 760 Kč. Logicky se vašeho potomka zatím netýkají daňové úlevy a příspěvek od zaměstnavatele, tyhle výhody využije až později.

V 18 může dítě třetinu vybrat

Na penzijko může přispívat úplně kdokoliv. Naspořenou částku tak mohou rok co rok zvyšovat třeba peníze k narozeninám od babičky. Úspory budou vždy patřit jen dítěti. Tím, že je jeho jméno uvedeno ve smlouvě, nemůže s penězi nakládat nikdo jiný. Ale v něčem se penzijní spoření pro děti přece jen liší: třetinu naspořených prostředků si může dítě vybrat v roce, kdy dosáhne 18 let, a bude zároveň spořit už 10 let. Peníze může využít třeba na studium na vysoké škole nebo v zahraničí. Případně jako základ na bydlení. 

Proč je penzijko výhodné

  • Státní příspěvky až 2 760 Kč ročně,
  • uzavření a vedení smlouvy zcela zdarma,
  • možnost vybrat v 18 letech třetinu naspořených peněz,
  • flexibilita − u doplňkového penzijního spoření je možné měnit výši příspěvku i penzijní společnost. A také strategii spoření, protože penzijko má investiční složku. Takže si můžete vybrat, jestli dáte přednost vyššímu výnosu, nebo jistotě konzervativních investic. A stejnou možnost bude mít v dospělosti vaše dítě.

Jestli vás zajímají podrobnosti, klikněte na www.studiumplus.cz. Kromě bližších informací na webu najdete také kalkulačku, na které si můžete spočítat, jak budou úspory na penzijku se státním příspěvkem vašemu dítěti přibývat.    

Pokračujte dále