Investujte sami do sebe

Investujte do sebe

3. srpna 2020

7 minut

Když něco umíte líp než ostatní, neztratíte se. A taky se máte líp než ti s průměrnými znalostmi a dovednostmi. Můžete si plnit své sny a naplňovat ambice v jakémkoli směru.

Návratnost investice do vzdělání je jistá

Když člověka jeho práce baví, je to vždycky znát. Někdo má ohledně profese jasno už od puberty a jde si tvrdě za svým, ale takových lidí je jako šafránu. Mnohem víc je těch, kteří „se najdou“ o něco později a rozhodně to není důvod k rezignaci. Nemusíte dělat něco, co vás nenaplňuje. Můžete zahájit obrátku o 180 stupňů a vykročit úplně jiným směrem – v jiné oblasti, v jiné pozici, ale také třeba založit vlastní byznys. Změna je možná vždycky, jen je třeba se na ni pořádně připravit.

Rada jednoho z nejbohatších mužů planety

Warren Buffett je známý investor, obchodník a filantrop. Začínal od nuly a dnes patří mezi nejbohatší muže planety. Co si myslí o sebevzdělávání? „Často zapomínáme investovat do svého lidského kapitálu. Nejlepší, co můžete udělat, je zlepšovat své dovednosti po celý život, abyste byli vždy žádoucí na trhu práce.“ Pokud to se změnou myslíte vážně, bude to chtít hodně času a taky hodně peněz. Vaše sebevzdělávání ve vysněném oboru si možná vyžádá zkrácený pracovní úvazek, a tedy i zkrácený příjem… Kvalitní studium je spojené se značnými náklady a rozjezd vlastního podnikání samozřejmě taky. 

Kde na to vzít? Málokdo podědí miliony, takže nejjistější cesta je plánovat a peníze s předstihem pravidelně odkládat. A co nejlépe zhodnocovat. Možností je víc. Když zkusíte investice, je to jednak cesta k cíli a jednak způsob, jak se v oblasti financí hodně naučit.

Když člověka jeho práce baví, je to vždycky znát

„Formální vzdělání vám dá živobytí;
sebevzdělávání vám dá bohatství.“

Jim Rohn, americký motivační řečník 1930−2009

Naplnění ambicí není zadarmo

  • Rok intenzivního studia angličtiny v Londýně bez ubytování vás bude stát zhruba 150 000 Kč, s ubytováním kolem 400 000 Kč. „Za kanálem“ samozřejmě nemusíte strávit celý rok, záleží na tom, kolik si našetříte. Každopádně − týden vás přijde v prvním případě na 7 300 Kč, v druhém na 13 500 Kč.
  • Pokud se například toužíte stát fotografem na volné noze, vyberte si grafické kurzy, které vám pomohou získat větší zakázky pro firmy, a pořiďte si kvalitní techniku. Můžete počítat s náklady do 300 000 Kč. Myslete i na finanční rezervu, než se vám podaří získat dost zakázek, aby vás nová práce uživila.

Jak na to

Svět investic je zajímavý, ale není zrovna jednoduchý. Můžete ho prozkoumávat sami, poznávat své emoce, míru citlivosti na riziko a reakce v různých situacích. Nebo se můžete obrátit na odborníka – investičního poradce, který investicemi žije a neustále sleduje vývoj finančního trhu. Když si vyberete kvalitního poradce a proberete s ním své představy, je to dobrá startovní čára, od které se můžete odrazit. Navrhne vám investiční portfolio přesně na míru a pomůže připravit finanční plán, s nímž postupně naplníte své ambice.

Pokračujte dále