800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
18. 04. 2014
Činnost a pracovitost českých europoslanců v období 2009–2014 [nové okno]

Evropské volby 2014
Analýza Činnost a pracovitost českých europoslanců v období 2009–2014 z dubna 2014 přináší unikátní a v Česku poprvé sestavený žebříček hodnotící práci tuzemských poslanců Evropského parlamentu, a to za právě končící volební období.

18. 04. 2014
Stěžejní dokument pro čerpání z fondů EU byl odeslán do Bruselu [nové okno]

Regionální politika
Dohoda o partnerství, tedy klíčový dokument pro čerpání evropských fondů v období 2014-2020, byla dnes (18. dubna) odeslána do Evropské komisi do Bruselu. Komise má nyní tři měsíce na její posouzení a schválení. Členské státy EU měly dokument odevzdat do 22. dubna.

18. 04. 2014
Průzkum: Eurovolby by vyhrálo ANO, Paroubek přeskočil Úsvit [nové okno]

Evropské volby 2014
Pět týdnů před evropskými volbami vede průzkum veřejného mínění hnutí ANO (23,2 %), následuje ho ČSSD (20,1 %) a KSČM (14,5 %). Do Evropského parlamentu by se dostala ještě TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Naopak pětiprocentní hranici by nepřekročil Úsvit (3,2 %), který by navíc předstihl LEV 21 vedený bývalým premiérem Jiřím Paroubkem. Ukazuje to průzkum společnosti SANEP.

17. 04. 2014
Jižní Morava je vzorem pro inovativní regiony [nové okno]

Regionální politika
Jižní Morava patří podle Evropské komise mezi nejinovativnější regiony Evropy. V evropské soutěži RegioStars se totiž její projekt JIC Innovation park umístil mezi šesti nejúspěšnějšími účastníky. Porota si všímá výjimečných projektů, které inovativním způsobem přistupují k řešení problémů současnosti, mezi něž patří například zaměstnanost, udržitelnost dopravy či změna klimatu.

17. 04. 2014
Pravidla EU pro státní podporu v energetice jdou na ruku Německu, stěžují si průmyslníci [nové okno]

Energetika
Německu se podařilo do nových pokynů Evropské komise pro státní podporu v energetice prosadit změny, které mu umožňují nadále zvýhodňovat svůj průmysl, stěžují si české podniky. Samy by chtěly přenastavení podpory OZE. Nové obnovitelné zdroje už by podle nových pravidel neměly v EU dostávat přímou podporu, ale měly by se přiblížit trhu.

17. 04. 2014
EU chce usnadnit život řidičům aut na alternativní pohon, plnicích stanic má být víc [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Europoslanci tento týden schválili novou směrnici, podle které musí členské státy během dvou let připravit plán pro rozvoj alternativních paliv. Pravidla mají za cíl hlavně vytvoření hustší infrastruktury. Ta totiž není v evropských státech rovnoměrná. Peníze mají plynout například z evropského programu pro výzkum a inovace.

17. 04. 2014
Analýza: Nejpracovitější europoslankyní je Roithová [nové okno]

Evropské volby 2014
Nejaktivnější europoslankyní byla v posledních pěti letech Zuzana Roithová (KDU-ČSL), za ní se umístil Oldřich Vlasák (ODS) a Olga Sehnalová (ČSSD). Na druhém konci pomyslného žebříčku se umístil sociální demokrat Robert Dušek. Uvádí to analýza vydaná nadací Open Society Fond sestavená na základě vyčíslitelné aktivity europoslanců v tomto volebním období.

16. 04. 2014
Ekologická auta by státní správa nakupovala, vystačí si ale se starými [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Vláda sice před pěti lety vyhlásila program obměny vozového parku, podle kterého měly státní úřady nakupovat ekologická vozidla. Řada z nich prý ale nová auta nepotřebovala, a tak vozový park „neozelenila“. Některé úřady si stěžují na překážky, které stojí čistým automobilům v cestě. U elektromobilů je to infrastruktura, u aut na CNG garážování.

16. 04. 2014
Došlápne si EU na rybičky a papoušky? [nové okno]

Životní prostředí
Evropský parlament dnes (16. dubna) schválil legislativu, která má zabránit šíření nepůvodních rostlin a živočichů ve členských zemích EU. Nepůvodní invazní druhy způsobují v EU škody odhadované na 12 miliard eur ročně. Proti legislativě se i přesto postavili někteří poslanci, kteří tvrdí, že regulace představuje „přílišnou invazi do života lidí a přírody“.

16. 04. 2014
V koalici je zaděláno na další spor, Dienstbierův služební zákon narazil [nové okno]

Regionální politika
Přílišná koncentrace moci v rukou jednoho úředníka, odstavení ministrů na vedlejší kolej, zkrátka norma, která by v praxi nemohla fungovat. Tak vnímají koaliční partneři sociální demokracie návrh paragrafovaného znění služebního zákona, který jim předložil ministr bez portfeje Jiří Dienstbier (ČSSD).

15. 04. 2014
EU je zase o krok blíže bankovní unii, poslanci schválili záchranný bankovní fond [nové okno]

Ekonomika a euro
Evropský parlament dal zelenou třem opatřením, která posouvají EU zase o kousek blíže k vytvoření bankovní unie. Europoslanci schválili vznik záchranného bankovního fondu, opatření týkající se restrukturalizace a ukončení činnosti problémových bank, a v neposlední řadě i opatření zajišťující, že za vklady do 100 tisíc eur budou ručit banky a nikoliv daňoví poplatnici.

15. 04. 2014
Založit si základní účet bude možné po celé EU, rozhodli europoslanci [nové okno]

Ekonomika a euro
Již žádná banka by v budoucnu neměla nikomu s legálním pobytem v EU odmítnout otevření si základního platebního účtu. Nová pravidla, která dnes (15. dubna) schválil Evropský parlament, počítají také se snazší změnou základního bankovního účtu a s transparentním uváděním poplatků a úrokových sazeb.

15. 04. 2014
Podpora britské proti-evropské strany UKIP trhá rekordy, říká průzkum [nové okno]

Evropské volby 2014
UKIP (United Kingdom Independent Party) je proti-evropsky laděná britská populistická strana, jejíž hlavní prioritou je vystoupení Británie z Evropské unie a omezení imigračních zákonů. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění dosáhla podpora strany UKIP rekordních čísel a strana má zřejmě šanci uspět jak v květnových eurovolbách, tak v britských parlamentních volbách, které se budou konat v roce 2015.

15. 04. 2014
EU rozšířila sankční seznam, ve hře jsou plošná opatření vůči Rusku [nové okno]

Vnější vztahy
Ministři zahraničí členských zemí EU včera (14. dubna) na svém zasedání v Lucemburku rozšířili seznam ruských občanů, na které v souvislostí s děním na Ukrajině uvalí sankce. Bude jim zmražen majetek a zakázáno cestovat. Ve hře i nadále zůstává zavedení plošných sankcí, o tom by mohl rozhodnout mimořádný summit EU.

15. 04. 2014
Bude různá kvalita potravin pro východ a západ EU jedním z hlavních témat eurovoleb? [nové okno]

Evropské volby 2014
Kampaně před evropskými volbami už se zvolna rozjíždí. Jednou z diskutovaných otázek je i rozdílná kvalita a cena potravin stejných řetězců v západní a východní Evropě. Mezi svá ústřední témata ji zařadila ČSSD, KSČM i KDU-ČSL.

14. 04. 2014
Víc peněz na zateplování bytovek MMR z fondů EU nedá [nové okno]

Energetická účinnost
Firmy z oboru šetrného stavebnictví kritizují ministerstvo pro místní rozvoj, že špatně nastavilo operační program, ze kterého se mají mimo jiné financovat energeticky úsporné renovace bytovek. Žádají například, aby ministerstvo pro zateplování vyčlenilo vyšší částku. To prý ale nejde, protože peníze by pak nezbyly na další oblasti. Resort se brání i dalším výtkám.

14. 04. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #10 [nové okno]

Evropa dnes
Ukrajinská krize, revize evropských smluv, britské politické strany a mnohá další zajímavá témata, kterým se v uplynulém týdnu věnovaly evropské studie. Přečtěte si jejich shrnutí v následujícím textu.

14. 04. 2014
České vysoké školy žalují ministerstvo školství kvůli fondům EU [nové okno]

Regionální politika
Některé české vysoké školy a univerzity podaly, nebo to alespoň zvažují, žaloby na rezort školství. Důvodem jsou evropské dotace, na které školy údajně kvůli „úřední šikaně“ ze strany ministerstva ztrácejí nárok. Ministr školství Marcel Chládek již oznámil, že nechá prověřit práci všech úředníků, kteří se profesně zabývají operačním programem Vzdělávání a vývoj pro inovace (OP VaVpI).

14. 04. 2014
EU chce v regionální podpoře více spoléhat na členské státy [nové okno]

Regionální politika
Evropská komise se rozhodla modernizovat pravidla veřejné podpory, které chce především zjednodušit a posílit v nich roli členských států. Revizí tak prochází i tzv. blokové výjimky, které mohou být poskytnuty bez toho, aby je schválila Evropská komise.

14. 04. 2014
Separatistům na Ukrajině vypršelo ultimátum. O krizi jednají ministři EU [nové okno]

Vnější vztahy
Ministři zahraničí EU se dnes (14. dubna) scházejí v Lucemburku, aby jednali o Ukrajině. V noci se sešla také Rada bezpečnosti OSN, která se však na ničem nedohodla. Ráno vypršelo ultimátum, které dal separatistům na východě Ukrajiny prozatímní prezident Turčynov. Teď má být zahájena protiteroristická akce s účastí armády.

14. 04. 2014
Německo varuje před předčasnou oslavou konce krize [nové okno]

Ekonomika a euro
Vrcholní představitelé Německa na zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) tento víkend ve Washingtonu varovali před předčasnými oslavami konce evropské recese. „Je dobře, že finanční trhy jsou opět sebejisté,“ řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. „Ale myslím, že už to s tou sebejistotou trochu přehánějí.“

12. 04. 2014
Omezují big data konkurenci v digitální ekonomice? [nové okno]

Spotřebitelé na internetu
Tzv. big data, tedy data, která spotřebitelé odevzdávají při každodenní návštěvě své emailové schránky nebo na sociálních sítích, upevňují pozici dominantních hráčů na trhu digitální ekonomiky. Upozorňuje na to i nedávná zpráva evropského inspektora ochrany údajů Petera Hustinxe.

11. 04. 2014
Češi jsou po Angličanech a Lucemburčanech největší střádalové v Evropě [nové okno]

Ekonomika a euro
Jak jsou na tom Češi, pokud jde o známé přísloví Kdo šetří, má za tři? V rámci Evropy dobře, v růstu úspor jim totiž patří třetí místo za Velkou Británií a Lucemburskem. Úspory podle mezinárodního průzkumu ING Bank vzrostly za poslední rok u 27 procent z nás, zatímco mezi Evropany se může jejich zvýšením pochlubit v průměru jen každý pátý. Do svých rezerv nejvíce sahají Italové a Španělé.

11. 04. 2014
Spotřebitelé doplácejí na neznalost rychlosti internetu [nové okno]

Spotřebitelé na internetu
Evropští spotřebitelé doplácejí na nedostatek informací o rychlosti svého připojení k internetu. Kvůli neexistenci jednotných pravidel při poskytování telekomunikačních služeb v EU je běžnou praxí, že se za stejné připojení platí v Evropě rozdílné ceny.

11. 04. 2014
Putin hrozí Evropě, že zastaví dodávky plynu na Ukrajinu [nové okno]

Vnější vztahy
Pokud Kyjev neuhradí včas své závazky vůči Moskvě, Rusko přestane dodávat zemní plyn na Ukrajinu. Objem dodávek se sníží i Evropě. V dopise evropským státníkům tím pohrozil ruský prezident Vladimir Putin. Washington v reakci odsoudil pokusy Kremlu využít plyn k nátlaku na Ukrajinu.

10. 04. 2014
Expert na telekomunikaci: Spotřebitel chce otevřený internet [nové okno]

Spotřebitelé na internetu
Větší transparentnost v případě omezování přístupu k obsahu nepomůže, spotřebitelé se nezajímají o omezení, ale chtějí otevřený a dostupný internet. V rozhovoru pro bruselskou redakci EurActivu to uvedl konzultant v oblasti telekomunikací, bývalý předseda asociace nových evropských telekomunikačních hráčů (ECTA) a současný předseda Evropská asociace poskytovatelů Internetu (EuroISPA) Innocenzo Genna.

10. 04. 2014
Výstavba nových bloků Temelína je u ledu. Přepište energetickou koncepci, žádají NGOs [nové okno]

Energetika
Elektrárenská společnost ČEZ dnes (10. dubna) definitivně ukončila probíhající tendr na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Vláda jí totiž nechce poskytnout garance, díky kterým by se jí investice vyplatila. Rozhodnutí vítají ekologické organizace, které po vládě žádají přehodnocení státní energetické koncepce.

10. 04. 2014
Průmysl: ČR by si měla v příští Evropské komisi vyjednat lepší portfolio [nové okno]

Evropské volby 2014
Česká republika by se měla snažit dostat více lidí na vrcholné unijní pozice, měla by usilovat o lepší portfolio v nové Evropské komisi a její europoslanci by se měli soustředit především na české zájmy, vzkazuje průmysl českým kandidátům pro evropské volby. Ti, pokud budou zvoleni, chtějí více spolupracovat s vládou a národním parlamentem.

10. 04. 2014
Lubomír Zaorálek: Na ekonomickou válku je EU připravena lépe než Rusko [nové okno]

Vnější vztahy
Rusko nemůže čekat, že by se EU začala tváří v tvář ekonomické válce drolit a že by její členové začali dávat přednost vlastním zájmům. I Česko je připraveno podpořit ekonomické sankce, říká v rozhovoru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). EU musí být jednotná, protože konflikt na Ukrajině by mohl přímo ohrozit život některých jejích států, říká. Nemyslí si, že by svým postojem k Rusku ohrožoval volební výsledek ČSSD.

09. 04. 2014
Vláda schválila Dohodu o partnerství pro evropské fondy [nové okno]

Regionální politika
Vláda premiéra Bohuslava Sobotky na svém dnešní (9. dubna) zasedání dala zelenou klíčovému dokumentu pro čerpání evropských prostředků v programovém období 2014-2020. Tzv. Dohodu o partnerství mezi sebou uzavírá členský stát a Evropská komise.

09. 04. 2014
Úřady měly nakupovat ekologická auta, řada z nich se tomu vyhnula [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Pouze šest ministerstev splnilo dobrovolný program z roku 2008, podle kterého měly státní úřady obnovit svůj vozový park a zvýšit počet ekologických vozidel. Lepší bilanci mají například krajské úřady. K nákupu čistých aut nabádá státní správu i Evropská komise.

09. 04. 2014
Komise brzdí podporu OZE, dotace už nemají dostávat [nové okno]

Energetika
Evropská komise dnes (9. dubna) představila nová pravidla pro státní podporu v energetice a oblasti životního prostředí. Předepisují například postupné ukončování podpory pro obnovitelné zdroje. Počítají i s možností osvobodit průmyslové podniky od poplatků za rozvoj zelené energie. To je úspěch hlavně pro Německo, může ale zajímat i české průmyslníky.

09. 04. 2014
Eurovolby: ODS chce otočit EU správným směrem [nové okno]

Evropské volby 2014
Občanští demokraté chtějí k EU politice přistupovat aktivně a pozitivně a hodlají maximálně využít výhod, které České republice členství v EU přináší. Do květnových voleb do Evropského parlamentu jdou proto s heslem „Otáčíme EU správným směrem“. Uvádí to ve volebním programu, který představili dnes (9. dubna).

09. 04. 2014
Soud EU smetl ze stolu kontroverzní směrnici o uchovávání dat na internetu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Směrnice o preventivním uchovávání údajů o internetové a telefonní komunikaci odporuje právu EU. Včera (8. dubna) o tom rozhodl Soudní dvůr EU v Lucemburku. Legislativa prý „závažně“ zasahuje do soukromí a základních práv občanů evropské osmadvacítky.

08. 04. 2014
Spor mezi EU a Googlem ohrožuje internetové obchodování [nové okno]

Spotřebitelé na internetu
Výsledek antimonopolního šetření, které proti americkému internetovému gigantu Google již třetím rokem vede Evropská komise, se může negativně podepsat na důvěře v elektronický obchod v Evropě. Přesvědčení jsou o tom i čeští spotřebitelé.

08. 04. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #9 [nové okno]

Evropa dnes
Reforma evropské klimatické a energetické politiky, transatlantická spolupráce či vysílaní pracovníci v EU. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovali evropští akademici. Přečtěte si následující souhrn.

08. 04. 2014
Keller: Smlouva EU-USA omezí farmářské trhy. O zákaz ale zřejmě nepůjde, tvrdí analytik [nové okno]

Vnitřní trh
Podle lídra ČSSD pro evropské volby Jana Kellera by mohla vznikající dohoda o volném obchodu mezi EU a USA zamezit fungování oblíbeným farmářským trhům, protože tvoří konkurenci nadnárodním potravinovým řetězcům. Podle osloveného analytika zákaz předpokládat nelze, smlouva však může ovlivnit dotace poskytované na tyto trhy. O americkou prioritu by ale jít nemělo.

08. 04. 2014
Strany mají čísla pro eurovolby, šťastná sedmička patří TOP 09 [nové okno]

Evropské volby 2014
Politickým stranám byla dnes vylosována čísla pro volby do Evropského parlamentu. Sedmička, považovaná často za šťastnou, připadla TOP 09 – STAN, naopak pod číslem třináct bude kandidovat Fair play - Hnutí na podporu dobrovolných hasičů. V květnových evropských volbách bude kandidovat 38 stran a hnutí, z původního seznamu byla vyloučena Československá strana socialistická.

07. 04. 2014
Počet lidí, kteří nenakupují na internetu, v ČR klesá [nové okno]

Spotřebitelé na internetu
Obliba nákupů přes internet v České republice roste a důvodů, proč někteří lidé dávají přednost pořízení zboží v kamenných obchodech, ubývá. Upozornil na to nedávno zveřejněný průzkum Asociace pro elektronickou komerci.

07. 04. 2014
Východ Evropy je pro zahraniční politiku ČR prvořadá priorita, upozorňují experti [nové okno]

ČR v Evropské unii
Pro zahraniční politiku ČR jsou nejzásadnější vztahy se sousedy, především Německem a Polskem, a také vývoj ve východní Evropě. V pravidelném hodnocení zahraniční politiky to konstatuje Asociace pro mezinárodní otázky. Česko by se prý například mělo zasazovat o pokračování Východního partnerství, i když tento program přinesl v posledních měsících zklamání kvůli událostem na Ukrajině.

07. 04. 2014
V Bulharsku se jedná o licenci pro ČEZ, Komise má Sofii na mušce [nové okno]

Energetika
Evropská komise se zajímá o bulharskou energetiku ze dvou důvodů. Prvním je spor se třemi elektrárenskými společnostmi, kterým hrozí odebrání licencí na prodej. Je mezi nimi i ČEZ. Komisi se ovšem také nelíbí, že Sofie chce z evropské legislativy vyjmout „svou“ část ruského plynovodu South Stream, která by tak nemusela splňovat pravidla evropské liberalizace.

07. 04. 2014
OSN: Světu dochází čas na snížení emisí [nové okno]

Energetika
Světovým mocnostem dochází čas na to, aby snížily využívání vysoce znečišťujících fosilních paliv, pokud chtějí udržet míru globálního oteplování v dříve dohodnutých mezích. Vyplývá to ze studie OSN, o které budou příští týden jednat zástupci členských zemí organizace a klimatologové.

04. 04. 2014
Legislativa rušící roaming byla navržena „narychlo“, tvrdí někteří odborníci [nové okno]

ČR v Evropské unii
Europoslanci včera (3. dubna) hlasovali o telekomunikačním balíčku, který by měl mimo jiné zrušit roaming v evropské osmadvacítce. K tomu by podle představ europarlamentu mělo dojít již v prosinci 2015, nicméně zaznívají i hlasy, že se jedná spíše o předvolební tah, nikoliv závazný termín. Podle některých odborníků byl navíc návrh předložen po nedostatečné diskuzi, a může tak u členských států narazit.

04. 04. 2014
Kohezní politika EU 2014-2020: Nastartuje 167 mld. eur ekonomiku v regionu CEE? [nové okno]

Regionální politika
Evropská komise v rámci víceletého finančního rámce zveřejnila alokace finančních prostředků pro kohezní politiku pro jednotlivé členské státy na období 2014-2020. Konkrétní výše finančních prostředků, které budou státům přiděleny, není až takovým překvapením. Při detailním pohledu zde však můžeme najít řadu zajímavostí.

04. 04. 2014
Podnikatelé volají po jednodušším čerpání eurodotací [nové okno]

Regionální politika
O čerpání evropských prostředků je mezi českými podnikateli zájem. Společnosti by ale uvítaly, kdyby administrativa spojená s evropskými fondy byla v budoucnosti nižší a u jednotlivých operačních programů platila stejná pravidla.

04. 04. 2014
Čtvrtina eurokomisařů chce být aktivní v eurovolbách, bere si kvůli tomu dovolenou [nové okno]

Evropské volby 2014
Zatímco Česko stále hledá, koho nominuje do příští Evropské komise, například na Slovensku už mají jasno. Bratislava plánuje do evropské exekutivy opět vyslat současného eurokomisaře Ševčoviče. On, stejně jako řada jeho kolegů z evropské exekutivy, se navíc chystá pomoci své národní straně v nadcházejících eurovolbách. Český komisař Štefan Füle již v minulosti oznámil, že letos v Komisi končí.

03. 04. 2014
Roaming končí: europoslanci chtějí volání bez poplatků už o příštích Vánocích [nové okno]

Vnitřní trh
Europoslanci dnes (3. dubna) v Bruselu hlasovali o telekomunikačním balíčku, který počítá mimo jiné s koncem poplatků za roaming v EU. Skončit by roaming mohl už příští rok. Zásadní bylo hlasování také kvůli otevřenému přístupu k internetu. Provozovatelům se mají omezit možnosti, jak zpomalovat vybrané služby.

03. 04. 2014
Mezibankovní poplatky se mají zastropovat, rozhodli europoslanci [nové okno]

Ekonomika a euro
Europoslanci dnes (3. dubna) podpořili zastropování mezibankovních poplatků, které si mezi sebou při každé transakci platební kartou účtují banky. O návrhu budou ještě rozhodovat členské státy. Česko je mezi zeměmi, které jsou k zastropování poplatků skeptické. Není prý jisté, že pomohou snížit ceny pro spotřebitele.

03. 04. 2014
Češi a fiskální pakt podruhé [nové okno]

Evropské volby 2014
Česká republika se připojí k fiskálnímu paktu, zaznělo ze Strakovy akademie. Většinou ekonomů kvitovaný výrok byl doprovázen slovy: „toto však nijak neomezí vládnutí dnešního kabinetu“. Tato věta byla podstatná, bez ní by zřejmě vláda tento krok neučinila. A ukazuje zjevné meze „evropanství“ nového kabinetu. Možná i nedostatek porozumění tomu, jak se Unie v minulých letech změnila. Jinak by totiž vláda nestanovala své rozpočtové cíle v rozporu s pravidly, které pro nás již platí i bez tohoto rozhodnutí.

03. 04. 2014
Češi nemohou v eurovolbách volit z ciziny české kandidáty [nové okno]

Evropské volby 2014
Češi pobývající během květnových voleb v zahraničí, nebudou moc volit z české kandidátky pro eurovolby, brání jim v tom stávající znění volebního zákona. Pokud se nicméně budou nacházet na území EU, budou moci vybírat z kandidátky dané země. Podle specialisty na volební právo Marka Antoše ale nejde o protiústavní situaci, ze zahraničí nejde volit také například v komunálních či senátních volbách, upozorňuje.

02. 04. 2014
EU musí sousedy připoutat blíž, tvrdí Varšava, Berlín a Paříž [nové okno]

Vnější vztahy
Evropská politika k sousedním zemím musí dostat novou dynamiku, shodli se ministři zahraničí Polska, Francie a Německa. Tento týden se sešli, aby hovořili o budoucnosti Ukrajiny a vztazích EU se zeměmi východní Evropy i jižními sousedy Unie. Těm „nejpokročilejším“ z nich má prý EU nabídnout vytvoření společného hospodářského prostoru.

02. 04. 2014
Poláci vyzývají k vytvoření evropské energetické unie [nové okno]

Energetika
Polský premiér Donald Tusk v reakci na ukrajinskou krizi vybízí Evropskou unii k bližší spolupráci na poli energetiky. Věří, že vytvoření energetické unie pomůže členům snížit závislost na Rusku a bránit vzniku plynových krizí.

01. 04. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #8 [nové okno]

Evropa dnes
Vnitřní bezpečnost, evropské volby, vztahy EU-Turecko nebo nová evropská průmyslová strategie. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovali evropští akademici. Přečtěte si následující souhrn.

01. 04. 2014
Agenda pro českou zahraniční politiku 2014 [nové okno]

ČR v Evropské unii
Jaká byla česká zahraniční politika v roce 2013 a kterých doporučení by se politici a diplomaté měli držet v zahraniční politice letos?

01. 04. 2014
Prezident Zeman je na návštěvě Srbska, bude jednat i o vstupu země do EU [nové okno]

Rozšíření
Prezident Miloš Zeman dnes zahájil dvoudenní oficiální návštěvu Srbska. Již v minulosti se Zeman nechal slyšet, že podporuje vstup této země do EU. Právě rozšíření Unie o Bělehrad a ekonomická agenda by měly být hlavními tématy prezidentovi návštěvy.

01. 04. 2014
Gazprom zvedl Ukrajině ceny plynu o třetinu. Kyjev dluží miliardy [nové okno]

Vnější vztahy
Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom podle očekávání zvýšil ceny pro Ukrajinu. V letošním druhém čtvrtletí země zaplatí skoro o třetinu více. Dohromady Kyjev podle Gazpromu za odběr plynu ruskému podniku dluží 1,71 miliardy dolarů.

01. 04. 2014
5 věcí, které byste měli vědět o evropských volbách [nové okno]

Evropské volby 2014
Koho budeme v eurovolbách volit? Proč by neměly být české zájmy pro europoslance zvolené v Česku na prvním místě? Kdy budeme znát první výsledky evropských voleb? Proč nemůžou Češi volit ze zahraničí? Zjistěte, co byste o evropských volbách rozhodně měli vědět.

31. 03. 2014
Respekt ke svrchovanosti [nové okno]

Vnější vztahy
Systematické podrývání svrchovanosti jako základu mezinárodního řádu nakonec světový pořádek zlikvidovalo. Nezbývá, než vytvořit nový řád. V něm pravděpodobně bude Evropský kontinent odsunut na vedlejší kolej. Ne proto, že se Evropu nepodařilo integrovat, ale proto, že integrace nabourala koncept svrchovanosti, což se velmocem docela líbí. Teď už Evropu nepotřebují. Nový řád už nebude euroatlantický, spíš bude asijský. Rusko se vědomě a programově odpojilo od Evropy a obrátilo se do Asie.

31. 03. 2014
Startují další dotace v Nové zelené úsporám, hraje se i o evropské peníze [nové okno]

Energetická účinnost
Zítra (1. dubna) začíná další kolo pro zájemce o dotaci na úspornou renovaci rodinného domu. Pokračuje Nová zelená úsporám. Bytovky a veřejné budovy pak mají peníze na zateplování a další úpravy dostávat z evropských fondů. Celkově by prý Česko mohlo na úsporné renovace dostat víc peněz. Závisí to na nastavení operačních programů a osudu evropských emisních povolenek.

31. 03. 2014
Komisař Füle: Za zdmi Kremlu se sankcím nikdo nesměje [nové okno]

Vnější vztahy
„Pokud nějaká země zpochybňuje evropské uspořádání, je to tak zásadní problém, že bychom se všichni měli zamyslet nad rovnováhou politických, ekonomických a dalších zájmů. Mám ovšem důvěru k představitelům členských zemí. Jejich prohlášení mluví jasným jazykem. V případě dalších kroků, které zvýší napětí, přijdou další sankce,“ říká k ukrajinské krizi komisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle.

28. 03. 2014
Ředitelka o.p.s.: Odpovědné zadávání pomůže firmám v konkurenceschopnosti [nové okno]

Regionální politika
Odpovědné veřejné zadávání může místním firmám pomoct, aby prodávaly nové a inovativní technologie nejen soukromému sektoru, kde je to běžné, ale i v případě veřejných zakázek. „Tam to po nich dosud nikdo nechtěl,“ říká v rozhovoru pro EurActiv ředitelka obecně prospěšné společnosti Nová ekonomika Leona Gergelová Šteigrová.

28. 03. 2014
Peněženky obchodníků mohou snížit výnosy bank až o třetinu [nové okno]

Ekonomika a euro
Pokud banky nezareagují na svižný nástup nových digitálních technologií, mohou do roku 2020 přijít až o 30 procent svých výnosů. Tvrdí to studie Everyday Bank poradenské společnosti Accenture, podle níž jsou příkladem takového trendu úspěchy digitálních peněženek jako Google Wallet, Alipay či Square. Významní maloobchodní hráči se díky těmto platebním aplikacím významně přesouvají na doposud bankovní území a představují v tomto segmentu tvrdou a progresívní konkurenci.

28. 03. 2014
Europoslanec Mynář: Čerpání fondů EU je nyní efektivnější [nové okno]

Regionální politika
Podle českého europoslance Vojtěcha Mynáře (ČSSD), který se jako jediný Čech účastnil kontrolní mise Evropského parlamentu v České republice, se systém čerpání prostředků z evropských fondů v poslední době zlepšil a je efektivnější. Zbytek delegace ale přesto upozorňuje na problémy s korupcí a zdůrazňuje potřebu lépe informovat veřejnost o nakládání s evropskými prostředky.

28. 03. 2014
Ukrajinská krize ničí plány českých firem [nové okno]

Vnější vztahy
Pokles odbytu a nejistota. To jsou problémy, s kterými se potýkají české firmy podnikající na Ukrajině. Jak potvrdily společnosti Hamé a PSJ, napjaté vztahy na východě už mají pro jejich firmy důsledky.

28. 03. 2014
Jsou europoslanci přeplacení? [nové okno]

Evropské volby 2014
Od roku 2009 jsou europoslanci placeni z evropského rozpočtu a jejich plat je pro všechny národnosti stejný – přesahuje dvě stě tisíc korun před zdaněním. Europoslanci dále získávají příspěvek za účast na zasedáních orgánů Evropského parlamentu, cestovné, či peníze na platy asistentů. Celková měsíční „cena“ jednoho europoslance tak dosahuje mezi 30.000 a 40.000 eur, čili přibližně mezi 800 tisíc a milionem korun.

27. 03. 2014
INFOGRAFIKA: Prorazí do europarlamentu ženy? [nové okno]

Evropské volby 2014
Evropské volby budou opět především mužskou záležitostí. Alespoň jednu třetinu žen má na kandidátce ze sněmovních stran pouze hnutí Úsvit, polovinu listiny tvoří ženy u zelených. Naopak TOP 09 má na eurokandidátce pouze 14 % žen, první z nich je navíc až na osmém místě. EurActiv se zaměřil na deset českých politických stran, které ve sněmovních volbách 2013 překročily 2 % hlasů.

27. 03. 2014
Kontrola dotací EU: ČR musí vyšetřit podvody [nové okno]

Regionální politika
V České republice by měl vzniknout parlamentní výbor, který by prošetřil případy korupce spojené s některými projekty spolufinancovanými z evropských fondů. Dnes to uvedla německá europoslankyně a členka delegace Evropského parlamentu, která se v Praze zajímá o současné čerpání prostředků z evropských fondů.

27. 03. 2014
Spotřeba plynu v EU klesá. Paradoxně ho vytlačuje méně „zelené“ uhlí [nové okno]

Energetika
Zemní plyn v Evropě ztrácí oblibu. Celková spotřeba ve 28 členských státech EU klesá již třetí rok po sobě. Podle posledních odhadů Eurogasu poklesla v roce 2013 o 1,4 procenta, v roce 2012 o dvě procenta a o rok před tím dokonce o 10 procent.

26. 03. 2014
Obama na summitu s EU: Na Ukrajině nejde jen o jednu zemi [nové okno]

Vnější vztahy
EU a Spojené státy vůči Rusku pokračují koordinovaně a budou v tom pokračovat, shodli se na dnešním (26. března) summitu americký prezident Barack Obama, předseda Evropské rady Herman Van Rompuy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Na prvním místě je podle nich deeskalace situace. Pokud k ní nedojde, čekají prý Rusko další sankce.

26. 03. 2014
Irsko má hospody bez kouře už deset let. Co na to Česká republika? [nové okno]

Vnitřní trh
V Irsku se v restauracích a barech nekouří už deset let. Podle zdravotníků se díky tomu podařilo zachránit téměř 4 tisíce lidských životů. Irové by chtěli jít ještě dál. Zakázat se dá třeba kouření v autě, ve kterém sedí dítě. Odpůrci kouření v České republice se zasazují o to, aby se Češi irským příkladem inspirovali. Jenže zákon o zákazu kouření v restauracích má i řadu odpůrců.

26. 03. 2014
Komisař Andor: Ztráta dotací z ESF Česku letos nehrozí [nové okno]

Regionální politika
Situace z prosince loňského roku, kdy Česká republika přišla o miliardy z evropských fondů, by se letos neměla opakovat, alespoň ne v případě čerpání z Evropského sociálního fondu. „Ještě se s tím dá mnoho dělat,“ uvedl v exkluzivním rozhovoru pro EurActiv komisař pro zaměstnanost, sociální věci a začlenění László Andor.

26. 03. 2014
Litevský ministr prosí o americký plyn. Zmírnil by ruský tlak [nové okno]

Energetika
Litevský ministr energetiky Jaroslav Neverovič vyzval americké zákonodárce k urychlenému uvolnění vývozu stlačeného zemního plynu (LNG) z USA do Evropy, který vláda prezidenta Baracka Obama zatím brzdí. Přimluvila se za to i vlivná demokratická senátorka Mary Landrieuová.

25. 03. 2014
Banky vymetají pochybná aktiva, bojí se nejtvrdších testů [nové okno]

Ekonomika a euro
Evropské banky začaly mít strach. V předvečer nejrozsáhlejšího testu kvality svých aktiv v dějinách eurozóny odepsaly bezmála stovku miliard eur ze svých aktiv.

25. 03. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #7 [nové okno]

Evropa dnes
Je evropská hospodářská a měnová unie připravena na budoucí otřesy? Proč je v evropských institucích tak málo žen? A jak je to s cílenými sankcemi EU?

25. 03. 2014
Opozice: Přistoupení k „fiskálnímu paktu“ je nevratný krok do eurozóny [nové okno]

ČR v Evropské unii
Vládní strany se shodly na tom, že by se Česká republika měla připojit k takzvanému fiskálnímu paktu. K ratifikaci budou potřebovat podporu i části opozice, za určitých podmínek slíbili své ano poslanci TOP 09. Přistoupení se naopak nelíbí ODS, která jej označuje za nevratný krok směrem k členství ČR v eurozóně. Podle Úsvitu by o této otázce mělo být vyhlášeno referendum.

25. 03. 2014
Eurobarometr: Češi sportují méně, než je průměr EU [nové okno]

Sociální politika
Zřídka či vůbec sportuje 64 % Čechů, zjistil průzkum veřejného mínění Eurobarometru z konce loňského roku. To je o 5 % více než průměr zemí osmadvacítky. Příčinou je pro 52 % českých občanů nedostatek času. Podle průzkumu jsou nejaktivnější severské země a na druhém konci žebříčku jsou jižní státy EU.

25. 03. 2014
Situace na Ukrajině urychlí vyjednávání pro ČR důležité obchodní smlouvy s USA [nové okno]

Vnější vztahy
Zítra (26. března) se v Bruselu uskuteční summit EU-USA. Ve světle událostí na Ukrajině by měl Brusel s Washingtonem jednat o vzájemné smlouvě o volném obchodu (TTIP) a s tím spojené možnosti importu břidlicového plynu ze Spojených států do Evropy. Obchodní smlouva by měla Česku přinést 2,6% nárůst HDP a až dvacet tisíc nových pracovních míst.

24. 03. 2014
Ukrajinu ovládli extremisté: pravda, nebo mýtus? [nové okno]

Vnější vztahy
Ovládli prostřednictvím nové vlády Ukrajinu extremističtí nacionalisté? Nebo jde spíše o výplod ruské propagandy? Radikální složky Majdanu podle odborníků nemají v novém ukrajinském vedení takový vliv, jaký se jim v černých scénářích přikládá. Přesto prý „mýtus“ o revoluci ovládané extremisty nachází živnou půdu.

24. 03. 2014
Vláda má jasno: Česko chce podepsat fiskální pakt EU [nové okno]

Ekonomika a euro
Kabinet Bohuslava Sobotky se dnes shodl na tom, že Česká republika bude chtít přistoupit k fiskálnímu paktu EU. Rozhodnutí musí ústavní většinou schválit obě komory Parlamentu. Česko pak bude muset zavést opatření pro hlídání rozpočtové kázně. Pravidla ale začnou platit až poté, co Česká republika přijme euro.

24. 03. 2014
Země G7 jednají v Haagu o dalším postupu vůči Moskvě [nové okno]

Vnější vztahy
Zástupci G7, tedy Spojených států, Velké Británie, Německa, Francie, Itálie, Kanady a Japonska, se dnes (24. března) sjeli do Haagu. U příležitosti světového summitu o jaderné bezpečnosti má skupina jednat o dalším postupu vůči Rusku. To by mohlo zahrnovat mimo jiné rozšíření sankcí vůči Moskvě, zrušení červnového summit skupiny G8 v Soči či vyloučení Ruska z G8.

24. 03. 2014
Stavitelé: Ministryně Jourová musí vylepšit nastavení fondů pro zateplování bytovek [nové okno]

Energetická účinnost
Úsporné renovace budov má v České republice financovat několik operačních programů evropských fondů. Ministerstvo průmyslu i životního prostředí si podle aliance firem z oboru šetrného stavebnictví vedou se svými programy dobře. Vylepšení ale potřebuje program, který má na starosti ministerstvo pro místní rozvoj a který má poskytovat peníze na renovace bytových domů.

21. 03. 2014
Zájem o eurovolby nezvýší nová vláda ani prezident, shodují se politici [nové okno]

Evropské volby 2014
Volby do Evropského parlamentu provází tradičně nízká volební účast a ani ty letošní by neměly být výjimkou. Na důvody nízké účasti jsme se ptali českých politiků. Ti se shodli, že by ochotu voličů neměl zvýšit ani více proevropský postoj nové vlády a prezidenta Miloše Zemana. Problém vidí na straně politických stran i médií.

21. 03. 2014
Ukrajinský premiér dnes podepsal s lídry EU část asociační dohody [nové okno]

Vnější vztahy
Druhý den bruselského summitu lídrů EU začal podpisem části asociační dohody s Ukrajinou týkající se politického dialogu, spolupráce v obranné a bezpečnostní politice nebo podpory při reformách. Odložení jejího podpisu v listopadu loňského roku bylo rozbuškou ukrajinského konfliktu.

20. 03. 2014
3 mýty o situaci na Ukrajině, kterým věří Západ [nové okno]

Vnější vztahy
Ruská propaganda využívá pro ospravedlnění intervence na Krymu a jeho připojení řadu nepravdivých tvrzení. Jenže i na Západě se objevují polopravdy a mýty, které obraz celé krize zkreslují. Je situace narýsována tak jasně, jak se někdy z veřejného povědomí zdá?

20. 03. 2014
Expertka na podnikání: Čeští manažeři mají tendenci sami sebe shazovat [nové okno]

Věda, výzkum a vzdělávání
Čeští manažeři v rozhovorech pro žebříčky konkurenceschopnosti postrádají sebevědomí a často sami sebe shazují. I přesto, že je Česká republika konkurenceschopná země schopná inovací, stojí si tím trochu v cestě. V rozhovoru pro EurActiv to uvedla podnikatelka a expertka na transfer technologií a inovační prostředí Martina Jakl.

20. 03. 2014
Do Česka zavítá komisař pro zaměstnanost Andor, přijede i kvůli fondům EU [nové okno]

Regionální politika
Českou republiku zítra (21. března) navštíví komisař pro zaměstnanost, sociální věci a začlenění Lászlo Andor. Setká se s několika ministry. Na jednání se dostane i čerpání prostředků z evropských fondů a příprava příštího programového období 2014-2020.

20. 03. 2014
Úsvit představil eurokandidátku i program, chce referendum o euru a zpřísnění imigrace [nové okno]

Evropské volby 2014
Hnutí Úsvit přímé demokracie představilo program pro květnové evropské volby. Prosazuje v něm například referendum o přijetí eura, společnou obrannou politiku či zpřísnění imigrační politiky. Hnutí do voleb povede advokátka Klára Samková, dvojkou je prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek.

20. 03. 2014
Rozhodnutí o klimatických cílech jde do dalšího kola, summit vypíchne Ukrajinu [nové okno]

Evropa dnes
Na aktuálním bruselském summitu EU mají evropští politici podepsat politické části asociační dohody s Ukrajinou. Rozhodovat budou také o sankcích vůči Rusku. Původně se měla schůzka věnovat hlavně klimaticko-energetické politice. Státy se ale zatím na ničem konkrétním nedohodnou.

19. 03. 2014
Bruselský analytik: Poučení z Krymu? Nikdy nevěřte spícímu medvědovi [nové okno]

Vnější vztahy
„Dokud bude Rusko přetrvávat ve stavu autokracie, bude pro sousední země a zbytek Evropy hrozbou,“ říká zástupce ředitele bruselského think tanku Centre for European Studies Roland Freudenstein. Západ by měl podle něj proti ruské agresi postupovat jednotně a pamatovat na své základní hodnoty.

19. 03. 2014
Summit EU zastíní Ukrajina, Sobotka nevyloučil další sankce vůči Rusku [nové okno]

Vnější vztahy
Mezi hlavní body dvoudenního zasedání Evropské rady v Bruselu, které začne zítra (20. března), bude patřit evropská ekonomická situace a konkurenceschopnost průmyslu. Další diskuse o klimatu, energetice a přípravách na summit EU-Afrika zřejmě zastíní aktuální dění na Ukrajině. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky není vyloučeno, že EU přejde k dalším sankcím vůči Rusku.

19. 03. 2014
Kvůli OZE odchází podniky z Evropy, tvrdí čeští průmyslníci [nové okno]

Energetika
V Bruselu se zítra (19. března) schází summit EU, který bude kromě Ukrajiny jednat o budoucnosti evropské energetiky. Čekat lze třeba dohadování o osudu obnovitelných zdrojů v evropské legislativě. Česko patří mezi státy, které závazek pro OZE nechtějí. Poškozuje prý evropský průmysl.

19. 03. 2014
Do ČR míří kontrola, na mušce má eurodotace [nové okno]

Regionální politika
Do České republiky má v příštím týdnu namířeno kontrola z Evropského parlamentu. Mise europoslanců se má zaměřit na čerpání evropských dotací. Kvůli chybám byly úřady nuceny přijmout záchranná opatření. Jejich fungování v praxi mají europoslanci nyní ověřit.

18. 03. 2014
Roamingu v Evropě už pomalu zvoní umíráček [nové okno]

Vnitřní trh
Volání v rámci EU bude levnější. Výbor Evropského parlamentu totiž dnes (18. března) schválil zrušení poplatků za volání do a ze zahraničí. Pokud opatření posvětí i plénum europarlamentu a následně i členské státy, zrušení tzv. roamingu se dočkáme již ke konci příštího roku.

18. 03. 2014
Berlín může i nadále pomáhat zadluženým zemím eurozóny, rozhodl ústavní soud [nové okno]

Ekonomika a euro
Evropský stabilizační mechanismus, který pomáhá zemím eurozóny vypořádat se s následky hospodářské krize, neodporuje německé ústavě. Dnes o tom rozhodl německý ústavní soud. Berlín přispívá do takzvaného eurovalu více než čtvrtinu prostředků. Ústavní soud se navíc postavil i za fiskální pakt, jenž by měl vést k větší rozpočtové zodpovědnosti.

18. 03. 2014
Do roku 2020 Česko investuje až 240 miliard, aby ušetřilo na energiích [nové okno]

Energetická účinnost
Česko má do roku 2020 ušetřit přibližně tolik energie, kolik ročně vyrobí Temelín. Zavazuje ho k tomu evropská směrnice, kterou letos musí implementovat. Nemělo by to zatím vyžadovat příliš velké změny.

18. 03. 2014
Politolog Romancov: Čísla krymského referenda jsou buď zázrak, nebo manipulace [nové okno]

Vnější vztahy
Čísla krymského referenda nedávají smysl, neboť zhruba 20 procent Tatarů a Ukrajinců překvapivě změnilo názor a touží po připojení k Rusku. Vladimir Putin je vůdce smečky - aby mohl vyjednávat, nejdříve demonstruje svou sílu. A Janukovyče nerespektuje už vůbec nikdo, říká v rozhovoru politolog Michael Romancov, který přednáší na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzitě Praha.

18. 03. 2014
V evropských volbách se v Česku utká 39 stran a hnutí [nové okno]

Evropské volby 2014
Celkem 39 politických uskupení vyjádřilo touhu zúčastnit se květnových voleb do Evropského parlamentu. Dnešek byl posledním dnem, kdy mohly v Česku politické strany a hnutí oficiálně nahlásit své kandidátní listiny. Strany tak konaly na poslední chvíli, do včerejška tak učinilo pouze 16 uskupení.

17. 03. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #6 [nové okno]

Evropa dnes
V našem pravidelném souhrnu se tentokrát dozvíte, jak bude od listopadu letošního roku fungovat Evropská komise nebo jaké jsou pravomoci Evropského parlamentu vůči Evropské centrální bance. Měly by existovat kvóty na zastoupení žen v evropské politice? A jaké mohou být důsledky poklesu výdajů na zbrojení v rozpočtech členských států NATO?

17. 03. 2014
Mezibankovní poplatky: Členské státy ještě neřekly poslední slovo [nové okno]

Ekonomika a euro
Zatímco Evropský parlament má o navrhovaném zastropování mezibankovních poplatků, které si mezi sebou při každé transakci platební kartou účtují banky, poměrně jasno, členské státy ještě zdaleka ne. Vyjednávání mezi institucemi tak s největší pravděpodobností odstartuje až po volbách do Evropského parlamentu, které proběhnou letos v květnu.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 18.4.2014
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,500 + 0,11%
USD 19,856 - -0,08%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster