800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
28. 08. 2015
Klimatická konference je za rohem. Zkraťte projevy a věnujte se práci, vyzývá OSN [nové okno]

Životní prostředí
Ani ne sto dní zbývá do konference v Paříži, kde se má v prosinci podepsat dohoda o boji s klimatickými změnami. Nedořešená zůstává řada otázek, včetně právní povahy dokumentu. V pondělí se v Bonnu schází pracovní skupina, která má dohodu posunout o kus dál. Její předsedové vyzývají země k rychlé práci. Představitelé států se mají vyhnout nicneříkajícím projevům a aktivně se zapojit do vyjednávání.

28. 08. 2015
Chovanec prosazuje státní internetovou agenturu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Ministerstvo vnitra pokračuje v plánu na vybudování neformálního nástupce dříve silného Českého Telecomu. V dokumentu, který má k dispozici deník E15 a který obdrželi členové vlády, vnitro navrhuje vytvoření nového státního podniku s názvem Národní agentura pro komunikační a informační technologie České republiky.

27. 08. 2015
Výplaty v Česku patří mezi nejspravedlivější, tvrdí OECD [nové okno]

Ekonomika a euro
Extrémně nízké mzdy oproti národnímu standardu pobírá v Česku podstatně méně lidí než v jiných zemích. Tvrdí to alespoň studie OECD, podle níž jen necelých pět procent Čechů bere mzdu menší než 10,5 tisíce korun. Částka odpovídá padesáti procentům takzvaného mzdového mediánu, tedy příjmu imaginárního „prostředního“ Čecha. Tuto úroveň příjmu definuje OECD jako relativní hranici chudoby.

27. 08. 2015
Digitální agenda: plány nestačí, klíčová je jejich implementace [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Vláda včera schválila Akční plán pro rozvoj digitálního trhu. Digitální agendu Česká republika zařadila také mezi priority svého předsednictví ve Visegrádské skupině (V4), které začalo v červenci. Tento vývoj vzbuzuje optimismus. Pouhá příprava plánů a strategií však nestačí – klíčová je vždy jejich implementace, píše v komentáři ředitel Aspen Institute Prague a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

26. 08. 2015
Útok ve vlaku Paříž-Amsterdam: Čekají Evropu nová bezpečnostní pravidla? [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Po incidentu z minulého pátku, kdy muž původem z Maroka zranil ve vlaku na cestě do Paříže tři další cestující, vyvstaly otazníky nad bezpečností železniční dopravy v Evropě. V nejbližší době se proto sejdou evropští ministři, aby projednali možné budoucí změny. Ve hře jsou kontroly zavazadel i cestujících. Experti varují před přehnanými reakcemi.

26. 08. 2015
Světové automobilky opouštějí Rusko, prodeje klesly o třetinu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Problémy světových automobilek v krizí zkoušeném Rusku pokračují. A mnohdy mají velmi špatný konec. Nejnověji Toyota vzdala marný boj a ukončila výrobu modelu Land Cruiser v Rusku. Následovala tak krok amerického obra General Motors, který již v březnu oznámil plán uzavřít petrohradský závod do konce letošního roku.

25. 08. 2015
Uprchlická krize: Státy EU kvůli nejednotnosti stále tápou [nové okno]

Evropa dnes
Zatímco imigrační krize Evropu zasahuje se stále větší razancí, mezi členskými státy Unie sílí kvůli odlišným pohledům na věc nejednotnost. Je proto velmi složité dosáhnout společného postupu a situaci účinně řešit. Aby EU jednala jako celek, požaduje i německá kancléřka s francouzským prezidentem, kteří o problematice jednali včera v Berlíně. Podle nich je třeba tlačit na prosazování společného azylového systému, ten však není možný bez kvót, upozorňuje odborník.

25. 08. 2015
Ujíždějící vlak [nové okno]

Energetika
Těžko si představit, co by mohlo zastavit světový rozmach obnovitelných zdrojů energie. Prognózy renomovaných organizací mluví jasně – jejich podíl na výrobě energie stále poroste. Ruku v ruce se vzmáhajícím se trhem se valí nové koncepty, technologie a nápady, jak energii z větru či slunce co nejefektivněji přeměnit na elektřinu.

25. 08. 2015
České firmy startují fotovoltaiku v Chile, obejdou se bez dotací [nové okno]

Energetika
České firmy zlákal rozmach obnovitelných zdrojů energie v Chile. Společnost Solek Holding letos začne ve spolupráci s firmou PV Power stavět první fotovoltaickou elektrárnu s výkonem tři megawatty. V příštích třech letech přidá další, jejichž celkový výkon bude 57 megawattů.

24. 08. 2015
Ukrajina si připomněla výročí nezávislosti, na svém území má ale ruské vojáky [nové okno]

Vnější vztahy
Příměří na východě Ukrajiny je od uzavření mírových dohod narušováno a teď začíná situace znovu vřít. Kyjev i Západ mají podle svých představitelů řadu důkazů o tom, že na území Ukrajiny působí i ruské jednotky. S prezidentem Porošenkem dnes jednala německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Hollande.

24. 08. 2015
Změny klimatu hrozí obrovskou migrační vlnou, varuje šéf francouzské diplomacie [nové okno]

Životní prostředí
Svět se snaží udržet zvyšování průměrné teploty na Zemi pod 2 stupni Celsia. Pokud se to nepodaří, čekají planetu extrémní klimatické jevy, které mohou vyvolat migraci stovek milionů lidí, varoval dnes v Praze francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, který letos předsedá světovým klimatickým jednáním.

23. 08. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Řecký premiér Alexis Tsipras podal demisi, Ukrajina zaznamenala nové případy porušování příměří a český ministr zahraničí se sešel se svým rakouským protějškem, aby projednali uprchlickou krizi. Co víc se událo minulý týden, naleznete v pravidelném přehledu zpráv.

21. 08. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropské instituce
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

21. 08. 2015
Tsiprasova demise záchranný program neohrozí, shodují se ekonomové [nové okno]

Ekonomika a euro
Alexis Tsipras, který před sedmi měsíci stanul v čele řecké vlády, včera podal demisi. Země tak na podzim očekává předčasné volby. Dosavadní premiér, který šel do lednových voleb s jasnou vizí ukončit úsporná opatření, nakonec musel věřitelům ustoupit, což mu způsobilo problémy ve vlastní straně. Ekonomové oslovení EurActivem věří, že se do čela státu vrátí. Má totiž stále silnou podporu Řeků, kteří chtějí zůstat v eurozóně.

20. 08. 2015
Expert: Rusko chce vliv ve střední Evropě, na Slovensku jsou i polovojenské jednotky [nové okno]

Evropa dnes
V Česku i na Slovensku má ruská propaganda své hlasatele mezi vysokými politickými představiteli. Patří mezi ně i český prezident Miloš Zeman. Podle slovenského experta přitom střední Evropa zápasí o budoucnost svých demokracií. Na Slovensku Moskva podporuje neofašistická hnutí i polovojenské jednotky, které se svým napojením na Rusko netají.

20. 08. 2015
Nový přístup k suverénnímu dluhu eurozóny [nové okno]

Ekonomika a euro
Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis se v komentáři zabývá otázkou obrovského dluhu Řecka a možnostmi, jak ho zmírnit. Navrhuje proto řešení v podobě jakéhosi programu konverze dluhu ze strany ECB, která by vydávala dluhopisy na vlastní jméno, plně by je však splácel daný stát. EU by tak zároveň připravila půdu pro debatu o podobě politické unie, tvrdí Varufakis.

20. 08. 2015
Řecký premiér na podzim zažije perné chvíle. Očekávají se předčasné volby [nové okno]

Ekonomika a euro
Schválením třetího záchranného programu Řecko postoupilo o krok vpřed, a může tak ode dneška pomalu ukrajovat z celkových 86 miliard eur finanční pomoci. Kvůli dohodě s věřiteli však řecký premiér Alexis Tsipras ztrácí parlamentní většinu. Na podzim se proto budou s největší pravděpodobností konat předčasné volby. Ty by mohly pozici současného premiéra upevnit.

20. 08. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropské instituce
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

19. 08. 2015
Sami vlnu běženců nezvládáme, vzkazuje Řecko zbytku EU [nové okno]

Evropa dnes
Řecko nezvládá nápor uprchlíků, kteří připlouvají přes moře především ze Sýrie ovládané občanskou válkou. Jen za poslední týden dorazilo do země 21 tisíc běženců. Situaci nelze zvládnout bez ucelené evropské strategie, tvrdí řecké úřady. Atény také vyzvaly ostatní země EU, aby se do řešení krize zapojily.

19. 08. 2015
V Ústí může být logistika Galilea, Češi se hádají o peníze [nové okno]

Evropa dnes
Česká republika je blízko dalšímu vesmírnému úspěchu, zjistil deník E15. Po získání sídla Agentury pro globální navigační systém (GSA) v roce 2012 se nyní dostala do evropského finále o umístění logistického centra systému Galileo.

18. 08. 2015
Evropská reakce na ruské potravinové embargo – 7 doporučení [nové okno]

Zemědělství
Uplynul rok od vyhlášení ruského potravinového embarga. To způsobilo nelehkou situaci i v některých zemích EU. K částečnému oslabení napětí přispěla Unie několika intervenčními programy, které by měly pokračovat i v příštím roce. Jak si může Evropa nejlépe pomoci? Přinášíme sedm doporučení analytika Asociace pro mezinárodní otázky Kryštofa Kruliše.

18. 08. 2015
Švýcarsko omezí lidem z EU vstup na svůj pracovní trh, Němci vyzývají k jednáním [nové okno]

Evropa dnes
Evropská unie a Švýcarsko dosud nezačaly vyjednávat o tom, co bude v praxi znamenat výsledek loňského referenda, ve kterém se Švýcaři rozhodli omezit přístup cizinců na svůj pracovní trh. Týkat se to má i občanů EU. Aby se nezhoršily vztahy důležitých partnerů, je třeba s jednáním začít, vyzval včera německý ministr zahraničí Steinmeier.

18. 08. 2015
Elektřina z moře roste, za pololetí se připojilo na 600 elektráren [nové okno]

Energetika
Mořské větrné elektrárny v Evropě zažívají nebývalý rok. V prvním pololetí se jich připojilo k síti 584 s celkovým výkonem 2,34 gigawattu. To je o polovinu více než za celý loňský rok. Ve výstavbě je dalších patnáct větrných farem, které po dokončení budou mít výkon 4,27 gigawattu, tvrdí v pololetní zprávě Evropská asociace pro větrnou energii.

17. 08. 2015
Europoslanec Ježek: Tlak na kvóty zabil českou debatu o migraci v zárodku [nové okno]

Evropa dnes
„Naše země byly čtyřicet let uzavřeny před světem. V souvislosti se začínající krizí se objevily snahy diskuzi o migraci prohloubit. Komise ovšem jednala v časové tísni a celou situaci podcenila,“ říká k reakci středoevropské společnosti na migraci europoslanec Petr Ježek (ANO). Co má EU s migrační vlnou dělat? A proč jeho stranický šéf nejel na mezinárodní konferenci, která se zabývala daňovými úniky?

17. 08. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Řecko a země eurozóny se dohodly na dalším záchranném programu. Smutné zprávy naopak přicházejí z Ukrajiny, kde sílí boje. Evropa má za sebou suchý a teplý týden. Co dalšího přinesl? EurActiv se hlásí s pravidelným přehledem.

14. 08. 2015
Vedra bude v příštích letech víc, utrpí hlavně zastavěná Praha [nové okno]

Životní prostředí
Kvůli změnám klimatu může i Česko očekávat nárůst průměrných teplot a s nimi ubývání skutečně zimních dní a přibývání těch tropických. Častější budou také vlny veder a období sucha. S nárůstem teploty se budou potýkat hlavně velká města s menším množstvím zeleně a rozsáhlými zastavěnými plochami. I budovy se ale mohou změně klimatu přizpůsobit.

13. 08. 2015
Ekologové: Hrozbu sucha zmírní pestrá krajina. Stát by ji měl podporovat [nové okno]

Životní prostředí
Vlny vedra a sucha podobné té současné budou kvůli globální změně klimatu častější. Více se mohou vyskytovat také záplavy. Nepříznivé dopady výkyvů počasí může zmírňovat vhodná úprava krajiny, která zadržuje vlhkost a chrání půdu a zeleň. Přišla chvíle, kdy by měl stát nápravu krajiny podpořit, tvrdí ekologové. Ministerstvo životního prostředí aktuálně vyčlenilo peníze z evropských fondů na projekty, které pomohou proti ztrátám vláhy.

12. 08. 2015
WikiLeaks nabízí 100 tisíc dolarů za podrobnosti k TTIP. Přispěl i Varufakis [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Organizace WikiLeaks vyhlásila sbírku na odměnu pro toho, kdo přinese podrobnosti k jednáním o obchodní dohodě mezi EU a USA. Do projektu se zapojil i bývalý řecký ministr financí Varufakis. Evropská komise řadu dokumentů k TTIP zveřejnila, veřejnost chce ale podle WikiLeaks všechny informace.

12. 08. 2015
Průzkum: Lídři EU selhali při řešení řecké krize [nové okno]

Ekonomika a euro
Pochvalu za řešení krize zadluženého Řecka si evropští lídři rozhodně nezaslouží. Podle včera zveřejněného průzkumu si to myslí více než dvě třetiny oslovených Evropanů. Nejkritičtěji se na adresu politiků a jejich počínání při řecké krizi vyjadřovali Italové, naopak nejméně černě situaci vidí Nizozemci.

11. 08. 2015
Německo se potýká s imigrací z Balkánu, většině žadatelů o azyl nevyhoví [nové okno]

Evropa dnes
Mezi žadateli o azyl v Německu tvoří výraznou část migranti ze zemí Balkánského poloostrova. Většina z nich ale podle německých úřadů na mezinárodní ochranu nárok nemá. Země se proto chystá vyhostit asi 94 000 neúspěšných žadatelů. V získání azylu brání lidem mimo jiné zařazení jejich domovského státu na seznam „bezpečných zemí původu“. Evropská komise navrhuje, aby země EU takový seznam sdílely.

11. 08. 2015
Zásoby plynu na zimu proti loňskému roku zatím zaostávají [nové okno]

Energetika
Zemního plynu v českých podzemních zásobnících je výrazně méně než loni. Touto dobou byly zásobníky plné z 90 procent. Nyní hlásí největší provozovatel tuzemských zásobníků RWE naplněnost na 66 procent. Zásobník MND v Uhřicích je plný z 39 procent.

10. 08. 2015
O podporu z Junckerova balíčku se hlásí i projekty, které mohou škodit přírodě [nové okno]

Životní prostředí
O záruky z nového investičního plánu Evropské komise se budou ucházet i projekty, které jsou škodlivé pro životní prostředí a nedávají ekonomický smysl, upozorňují ekologové. Sousední Slovensko chce například z Junckerova balíčku podpořit výstavbu kontroverzní přehrady Slatinka, o které se jedná již desítky let a jejíž podporu už Evropská komise jednou zamítla.

07. 08. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Rusko začalo likvidovat evropské potraviny, Polsko má nového prezidenta a ve Středozemním moři se potopila další loď s uprchlíky - to je pouze výběr z těch nejdůležitějších zpráv z minulého týdne, které pravidelně zpracovává redakce EurActivu.

07. 08. 2015
Českem se šíří nenávist k migrantům, i když se mu spíš vyhýbají [nové okno]

Evropa dnes
Na českém internetu se rychle šíří nenávistné projevy vůči migrantům obecně a muslimům, potažmo islámu zvlášť. Navíc podle oficiálních průzkumů přes 70 procent Čechů odmítá přijímat uprchlíky ze Sýrie nebo severní Afriky. Ukrajince toleruje tak polovina. To vše v zemi, která není hranicí EU, a tudíž je náporu uprchlíků ušetřena.

06. 08. 2015
Italský premiér Renzi: Dohoda o volném obchodu EU-Japonsko může být hotová do konce roku [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Již za pár měsíců může být na stole dohoda o volném obchodu mezi EU a Japonskem. Smlouva, která má odbourat cla a usnadnit vzájemný obchod, se vyjednává od roku 2013. Při své návštěvě Tokya to uvedl italský premiér Matteo Renzi.

06. 08. 2015
Juncker: Povinné kvóty na uprchlíky ještě nejsou ze hry [nové okno]

Evropa dnes
Pokud členské státy nevezmou zodpovědnost do svých rukou a nezvládnou si meze sebe rozdělit uprchlíky, kteří se v současné době hromadí v uprchlických táborech ve Středomoří, Evropská komise může oživit své původní plány na zavedení povinných kvót. V rozhovoru pro agenturu AFP to včera (5. srpna) uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

06. 08. 2015
Euromince dostanou modrý kruh z plastu. Numismatici mluví o revoluci [nové okno]

Ekonomika a euro
Jejich autoři o nich mluví jako o „epochální inovaci“, experti oslavují světovou senzaci. Německo příští rok vydá mince v hodnotě pěti eur, opatřené po obou stranách modrým kroužkem z umělé hmoty. Kromě nezvyklé barvy mají přinést i zvýšení bezpečnosti.

05. 08. 2015
Průzkum: Europoslanci častěji využívají sociální sítě, efektivita osobního setkání ... [nové okno]

Evropa dnes
Obliba nových médií kvete na všech frontách, a to i mezi europoslanci, kteří je využívají jako komunikační kanály, ale také jako zdroje informací. Vyplývá to z nového průzkumu, který včera vydala společnost FleishmanHillard. Žebříček vede Facebook a Twitter, které každým rokem využívá čím dál víc europoslanců.

05. 08. 2015
Řecká komplikace [nové okno]

Ekonomika a euro
„Řecko je zpět na úvodních stránkách světových médií. Roztržka mezi řeckou vládou, která má své ‚programové priority‘ a státy eurozóny, která má ‚pro Řeky nezbytné peníze‘ se sice zdá být konečně zažehnána, ale je tomu jen pár dní, kdy se zdálo, že kolaps Řecka a změna kompozice eurozóny jsou na spadnutí. Nebyl jsem a nejsem zastáncem této cesty,“ píše na úvod svého komentáře europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09/EPP).

05. 08. 2015
Proč Řecko odmítlo europrázdniny [nové okno]

Ekonomika a euro
Ředitel Centra pro studium evropské politiky v Bruselu Daniel Gros se v komentáři zamýšlí nad odchodem Řecka z eurozóny, který země nechtěla připustit. „To naznačuje, že se vedoucí představitelé Řecka během jednání neřídili jen ekonomií. Možná je politická přimknutost států k Evropě prostřednictvím eura navzdory populárnímu názoru i nadále velmi silná, a to i v zemích, jako je Řecko, kde obyvatelé zakoušejí od vstupu do měnové unie nevídané těžkosti.“

05. 08. 2015
Migrační krize na hranicích Francie a Británie: Země od EU obdrží stamiliony eur [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Francie a Británie přes veškeré snahy migrační krizi v lamanšském tunelu, přes který se přistěhovalci snaží dostat z francouzské pevniny na britské ostrovy, nezvládají. Pomocnou ruku jim proto nabízí Evropská komise, a to ve formě finančních prostředků nebo pomoci při urychlení azylových řízení.

05. 08. 2015
EU se dohodla s Vietnamem na volném obchodu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Ambiciózní dohoda o volném obchodu, na jejíchž stěžejních bodech se včera (4. srpna) domluvili vyjednavači EU a Vietnamu, má odbourat většinu vzájemných cel, odstranit byrokratické překážky a povzbudit vzájemný obchod. Text dohody, který se nyní ladí z technického a právního hlediska, musí ještě stvrdit Evropský parlament a členské státy EU.

04. 08. 2015
Varufakis: Řecko je jen začátek, Německo chce mít pod kontrolou další státy [nové okno]

Ekonomika a euro
To, co se nyní odehrává v Řecku, je součást dlouhodobého plánu, jehož autorem je německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Řecko v něm vystupuje jako odstrašující příklad toho, když se země nechce podvolit mezinárodním institucím. Berlín má totiž políčeno na mnohem větší koně - Španělsko a zejména Francii. V otevřeném rozhovoru pro španělský deník El País to uvedl bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis.

04. 08. 2015
Co stojí za úspěchem Merkelové? Rozvážná politika a záruka stability [nové okno]

Budoucnost EU
Angela Merkelová, která je dnes považována za faktického lídra EU, se za dva roky roky možná opět stane kancléřkou. Pokud k tomu skutečně dojde, jednalo by se o její čtvrtý mandát. Pomalu se tak dotahuje na bývalého kancléře Helmuta Kohla, který ve funkci setrval 16 let. Proč je vlastně Merkelová tak populární? Podle odborníků, které EurActiv oslovil, za to může její rozvážný a klidný přístup, který voličům poskytuje pocit důvěry. To se projevuje i při řešení současné řecké, ale i uprchlické krize.

04. 08. 2015
Google: Vymazat odkazy pro celý svět? Zapomeňte [nové okno]

Vnitřní trh
Největší světový vyhledávač Google minulý pátek odmítl uposlechnout požadavek francouzského úřadu pro ochranu dat CNIL, aby umožnil vymazání záznamů ve vyhledávání po celém světě.

03. 08. 2015
Osud záchranného programu pro Řecko je v ohrožení [nové okno]

Ekonomika a euro
Události minulého týdne ukázaly, že jednání o podobě třetího záchranného programu mezi Řeckem a jeho věřiteli může nabrat rychlý spád, a země by se tak mohla ocitnout zase na začátku. Rozhovory komplikuje nejen postoj Mezinárodního měnového fondu, ale také rozkol ve straně řeckého premiéra Alexise Tsiprase.

02. 08. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Česká diplomatka Jana Hybášková bude zastupovat EU v Namibii, osud řeckého záchranného programu zažívá silné otřesy a německý ministr financí požaduje reformu Evropské komise. Nejen to jsou hlavní zprávy minulého týdne, které redakce EurActivu přináší v pravidelném přehledu.

01. 08. 2015
Na obranu Varufakise [nové okno]

Evropské instituce
Mohamed El-Erian v analýze obhajuje bývalého řeckého ministra financí Janise Varufakise, který se v posledních měsících stal terčem kritiky napříč Evropou. Tato kritika prý však neodráží podstatu jeho návrhů, ale spíš Varufakisův styl jednání. „Vyhýbal se tradiční dvojakosti otevřených soukromých diskusí a zdrženlivých veřejných komentářů a místo toho prosazoval své argumenty agresivně, otevřeně a přímočaře, přičemž tak činil stále osobnějším způsobem.“

31. 07. 2015
Evropskou komisi čeká zemětřesení, Nizozemci mají téma pro předsednictví [nové okno]

Vnitřní trh
Politický vítěz řeckého dramatu z poloviny července, německý ministr financí Wolfgang Schäuble, si říká o odměnu. Žádá přestavbu Evropské komise, která podle něj neplní svou původní úlohu dohlížitele na pravidla vnitřního trhu. Namísto toho hraje stále více roli „evropské vlády“.

30. 07. 2015
Zrušení kapitálových kontrol v Řecku je v nedohlednu [nové okno]

Ekonomika a euro
Kapitálové kontroly v Řecku trvají už měsíc a výhled na jejich odstranění není příznivý, tvrdí ekonomové. Na tamní hospodářství přitom mají velmi negativní dopady, proto se je snaží řecká vláda pomalu uvolňovat. Bez nich by ale země už dávno „finančně vykrvácela“.

30. 07. 2015
Bod pro českou diplomacii: Hybášková povede velvyslanectví EU v Namibii [nové okno]

ČR v Evropské unii
Velvyslanectví v africké Namibii nově povede česká diplomatka Jana Hybášková, která od roku 2011 zastupovala EU v Iráku. Změny na vysokých diplomatických postech oznámila šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. Česká republika patří v obsazování velvyslaneckých míst ve srovnání s novými členskými státy mezi nejúspěšnější.

30. 07. 2015
Rudolf Chmel: Politici přispívají k uprchlické hysterii [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
„Migranti jsou zvláštnost, kterou neznáme, proto je zjevně podle některých ‚terapeutů‘ nejlepším lékem strach,“ říká v rozhovoru pro EurActiv.sk člen slovenské Národní rady Rudolf Chmel. Někteří politici tak podle něj otevřeli dokořán brány neonacistům, kteří mají rasismus v popisu práce.

29. 07. 2015
Opustit eurozónu by mělo být možné, tvrdí němečtí experti [nové okno]

Ekonomika a euro
Státy by měly mít v krajním případě možnost opustit jednotnou evropskou měnu. Navrhuje to v úterý zveřejněná zpráva německých ekonomických expertů, která tak navazuje na myšlenku německého ministra financí, který považuje odchod Řecka z eurozóny za nejvhodnější řešení jeho dlouhodobé krize.

29. 07. 2015
Senátor Hampl: EU není vytesaná do mramoru, změny ji mohou prospět [nové okno]

ČR v Evropské unii
EU je lidský výtvor, který prochází vývojem a nemusí nutně zůstat pořád stejný. Diskuse spojené s možným odchodem některého ze členských států mohou naopak Unii posunout dál a postarat se o změny k lepšímu. V rozhovoru pro EurActiv to uvedl český senátor a předseda senátního Výboru pro záležitosti EU Václav Hampl (zvolen za KDU-ČSL).

29. 07. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropské instituce
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

28. 07. 2015
Přehled: K čemu se Česku hodí emisní povolenky a reforma ETS [nové okno]

Energetika
Průmysl se obává růstu cen kvůli zdražování povolenek na vypouštění CO2. Pečlivě bude sledovat proměnu systému emisního obchodování, která v EU startuje. Ekologové naopak upozorňují, že průmysl si už dokázal zajistit řadu ústupků. Zároveň budou mít podniky k dispozici mechanismy, díky kterým mohou peníze z povolenek využit k modernizaci. I Česko patří mezi chudší země, které by mohly mít z povolenek větší prospěch než ostatní.

28. 07. 2015
Aténská burza může po měsíci otevřít, získala souhlas ECB [nové okno]

Ekonomika a euro
Evropská centrální banka schválila plán na znovuotevření aténské akciové burzy po měsíční uzavírce, počítá ale s omezeními pro místními investory, uvedla agentura Reuters. Obchodování bude obnoveno, jakmile řecké ministerstvo financí vydá ministerský výnos. Burza by tak mohla potenciálně otevřít už ve středu.

28. 07. 2015
Mladí lidé musí najít zodpovědnost za svůj profesní život [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Jedním z receptů, jak bojovat s vysokou nezaměstnaností mladých lidí, která již několikátým rokem trápí většinu států evropské osmadvacítky, je snaha maximálně podporovat jejich motivaci. Mladí lidé musí začít věřit, že pokud o něco opravdu usilují, dokáží to. Na tomto závěru se shodli účastnici nedávného semináře, který probíhal v Evropském parlamentu v Bruselu.

27. 07. 2015
Odpoutejme se od eura [nové okno]

Ekonomika a euro
Profesor hospodářské historie z oxfordské univerzity Kevin Hjortshøj O’Rourke v komentáři píše, že se Evropská měnová unie již několik let jeví jako nákladný neúspěch, a to jak ekonomicky tak politicky. Důvěra v evropské instituce se propadla, posílily naopak strany skeptické nejen vůči euru, ale vůči celé EU. Bylo by proto lepší opustit euro dřív, než vzniknou další škody. „Budou-li se proti EMU stavět jen antievropané, mohli bychom nakonec s eurovaničkou vylít i dítě EU.“

27. 07. 2015
EU chce rozbít ruský monopol na dodávky jaderného paliva do střední Evropy [nové okno]

Energetika
Japonsko-americká společnost Westinghouse získala 2 miliony eur na projekt, který má usnadnit licencování alternativního paliva pro ruské reaktory typu VVER. Ty jsou i v obou českých jaderných elektrárnách. EU chce prostřednictvím této podpory zvýšit diverzifikaci dodávek do zemí střední Evropy. Do projektu se zapojil i Ústav jaderného výzkumu Řež.

27. 07. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
I minulý týden prožila Evropa s řeckou krizí a snahou o zvládnutí imigrační vlny. Stále větší pozornost začíná ale získávat také budoucí velký problém, a to globální oteplování. EurActiv přináší pravidelný přehled událostí uplynulého týdne.

24. 07. 2015
„Slovenský“ plynovod Eastring by měl mít podporu Komise, říká šéf plynárenského svazu [nové okno]

Energetika
Rusko do konce desetiletí plánuje ukončit dodávky zemního plynu přes území Ukrajiny. Nahradit je má nový plynovod vedoucí přes Turecko. K hranicím Slovenska by mohl vést plynovod Eastring, jehož výstavbu plánuje Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského. Projekt by měl získat i podporu Evropské komise, říká v rozhovoru pro slovenský EurActiv šéf slovenského plynárenského svazu Ján Klepáč. Komise ovšem doporučuje, aby se jihovýchodní Evropa závislosti na ruském plynu zbavila.

24. 07. 2015
Sankce a cena ropy pomohly milionům Rusů k chudobě [nové okno]

Vnější vztahy
Chudoba je relativní pojem, který je vyjadřován přesnými čísly. Někdy až podivně přesnými – to ruské činí 9662 rublů za měsíc. Pro první čtvrtletí letošního roku bylo záměrně zvýšeno o 17 procent, zatímco mzdy rostly jen o 11 procent a ceny o 16 procent. I tak však Ruský statistický úřad (Rosstat) zaznamenal, že pod oficiální hranicí chudoby se v prvním čtvrtletí nacházelo 23 milionů občanů Ruské federace, tedy o tři miliony více, než v prvním čtvrtletí roku 2014.

23. 07. 2015
Odejít od jádra znamená změnit celou společnost. Možné to je, vzkazují NGOs z Francie [nové okno]

Energetika
Francouzský parlament schválil rozsáhlý energetický zákon, který zavádí přísnou uhlíkovou daň a počítá s výrazným snížením spotřeby energie. Snížit se má i podíl jaderné energie na výrobě elektřiny. Podle francouzských nevládek by měla země opustit jádro úplně, i když zatím na atomovou elektřinu spoléhá nejvíc ze všech zemí na světě. Je ale potřeba změnit myšlení celé společnosti.

23. 07. 2015
Berlín a Brusel chtějí v Evropě vybudovat nadnárodní trh s elektřinou [nové okno]

Energetika
Německo se chystá přepsat pravidla, podle nichž se řídí evropská energetika. Zdatně mu sekunduje Evropská komise. Konzultační dokument k novému modelu trhu s elektřinou, který vydala dva týdny po zveřejnění německé koncepce, přebírá německé nápady.

22. 07. 2015
Boj se změnami klimatu: závazek ke snižování emisí už předložilo téměř pět ... [nové okno]

Životní prostředí
V Paříži proběhla na začátku týdne neformální jednání ministrů v rámci příprav na očekávanou klimatickou konferenci, během které má na konci roku dojít k podpisu nové globální dohody pro boj se změnami klimatu. Aktuálně se k závazku snížit emise CO2 přihlásily Marshallovy ostrovy a Kolumbie. EU svůj závazek předložila už na jaře. Na seznamu „přihlášených“ je necelých pět desítek zemí. Signatářů dohody mají být ale téměř dvě stovky.

22. 07. 2015
Komise: Do Junckerova investičního balíčku chceme i peníze členských zemí [nové okno]

Ekonomika a euro
Na podzim začne fungovat Evropský fond pro strategické investice, pomocí kterého chce Junckerova komise nakopnout hospodářský růst v EU. Přes léto se ještě ladí detaily. Dnes Komise mimo jiné představila návod, jak se investičního plánu mohou účastnit státní rozvojové banky. Devět zemí včetně Slovenska a Polska už se rozhodlo peníze do fondu poslat. Česko se k tomu zatím nechystá.

22. 07. 2015
Euromýty: Boj s větrnými mlýny? [nové okno]

Evropa dnes
Vznikají z neopatrnosti, neznalosti a možná i úmyslu. Média je s oblibou přebírají, protože šokují a baví zároveň. Unavené a informacemi přesycené publikum si vždy rádo zanadává na „onen zlý Brusel“. Jak s těmito nepravdami bojovat? A lze to vůbec?

21. 07. 2015
Fyzické přesuny azylantů z Řecka a Itálie začnou v říjnu [nové okno]

Evropa dnes
Evropští ministři odpovídající za migraci včera měli vyložit karty na stůl a říct, kolik uprchlíků hodlá jejich země od Řecka a Itálie převzít. Státy si měly podle plánu přerozdělit 40.000 běženců, to se však nepodařilo. Jednání proto budou se státy, jejichž nabídka nebyla dle očekávání, pokračovat. První azylanti budou z jihu Evropy přesídleni na podzim, určování adeptů však začíná už dnes.

21. 07. 2015
Europoslanec Svoboda: Euromýty musíme vysvětlovat do omrzení [nové okno]

ČR v Evropské unii
Zprávy z EU musí být věcně správné a zároveň musí nést emoci. Na tzv. euromýty pak platí jediné: vysvětlovat, vysvětlovat a vysvětlovat. „Když jsou lidé dlouholetým brainwashingem připraveni něčemu věřit, tedy tomu, že EU je zlá a byrokratická, nemůžete jim to rozmluvit za týden,“ říká v rozhovoru pro EurActiv český europoslanec Pavel Svoboda (KDU/ČSL,EPP).

20. 07. 2015
O peníze z Junckerova balíčku mohou firmy žádat samy, vláda má dát administrativní podporu [nové okno]

Ekonomika a euro
Vláda už nevytváří seznam projektů pro financování projektů z Junckerova balíčku, který vznikal na začátku roku. Firmy mohou o podporu žádat samy, stát by jim v tom měl pomáhat. V některých zemích už EIB rozhodla o předfinancování vybraných projektů. Stále více zemí také do investičního balíčku vkládá vlastní peníze. Nejnověji to udělala Velká Británie.

20. 07. 2015
Zvýšení sazby DPH v Řecku povede k prohloubení recese, tvrdí ekonom [nové okno]

Ekonomika a euro
Dnešek pro Řecko znamená další významný den. Ne jen, že má poslat splátku Evropské centrální bance (ECB) a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), konečně se také otevřely řecké banky a začala platit zvýšená sazba DPH na některé druhy zboží a služeb. Zemi to však může přinést víc problémů, než užitku.

20. 07. 2015
Monika Laušmanová k evropské regulaci bank: Chceme větší flexibilitu [nové okno]

Ekonomika a euro
České banky jsou znepokojené chystanými evropskými pravidly, která mají zajistit, že se na záchraně bank do budoucna nebudou podílet daňoví poplatníci, ale jejich akcionáři a věřitelé. Zatímco evropským bankám, které během finanční krize musel zachraňovat stát, může nová regulace pomoci, český bankovní sektor při nevhodném nastavení spíše destabilizuje. Možné dopady chystaných změn vysvětluje v rozhovoru s EurActivem Monika Laušmanová, předsedkyně komise pro bankovní regulaci České bankovní asociace.

20. 07. 2015
Bankovní regulace: České banky varují před nezamýšlenými důsledky [nové okno]

Ekonomika a euro
Pravidla, která mají umožnit účast věřitelů na záchraně krachujících bank, znervózňují české bankéře. Česká bankovní asociace varuje, že pokud národní regulátoři nebudou moci ve svých požadavcích zohlednit specifika národních trhů a skutečná rizika, může tím dojít k destabilizaci některých bankovních sektorů a zvýšení systémového rizika na úrovni EU.

20. 07. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropské instituce
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

20. 07. 2015
Je Tsipras nový Lula? [nové okno]

Ekonomika a euro
Profesor Kennedyho školy státní správy při Harvardově univerzitě Jeffrey Frankel ve svém komentáři srovnává řeckého premiéra Alexise Tsiprase s jihokorejským prezidentem Kimem Te-džungou a brazilským prezident Luizem Ináciem Lula da Silvou. „Dokáže-li dnes Tsipras držet stejný kurz, jaký před ním zvolili Kim a Lula, pak své zemi dobře poslouží,“ říká Frankel. Řecko by si podle něj mělo vzít ponaučení z krizí na rozvíjejících se trzích.

20. 07. 2015
Obchodní dohody mají prospívat občanům, ne nadnárodním korporacím [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Proč jsem k TTIP kritická? Stručně řečeno: protože to prozatím působí jako vylepšování obchodních pravidel ve prospěch nejsilnějších hráčů, tedy nadnárodních korporací. Poražení by byli pracující, spotřebitelé, občané,“ píše ve svém komentáři pro EurActiv komunistická europoslankyně Kateřina Konečná.

20. 07. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Po celý týden zaměstnávalo evropskou pozornost Řecko. Podařilo se však také dosáhnout významné dohody o íránském jaderném programu. Svět si navíc připomněl výročí tragédie malajsijského letadla, které s největší pravděpodobností sestřelili Ruskem podporovaní ozbrojenci na východní Ukrajině. EurActiv přináší tradiční přehled.

17. 07. 2015
Šéf Euroskupiny Dijsselbloem: Od veřejně neznámého muže po „pana Euro“ [nové okno]

Ekonomika a euro
Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který byl na začátku týdne potvrzen ve funkci šéfa Euroskupiny, ušel během posledních dvou let obrovský kus cesty. Původně veřejnosti naprosto neznámý politik se díky své píli a ochotě poučit se z vlastních chyb proměnil v respektovaného a rozvážného vyjednavače, který provedl Evropu skrz nejhorší hodiny řecké dluhové krize.

17. 07. 2015
Chudé země tratí obrovské částky na daňových únicích, OSN s jasným řešením nepřišla [nové okno]

Vnější vztahy
Jak zajistit chudým zemím Afriky nebo Jižní Ameriky dostatek peněz pro vlastní rozvoj? Vypořádat se s daňovými úniky ze strany nadnárodních firem. To byla jedna z hlavních otázek, o které se tento týden jednalo na konferenci OSN v Addis Abebě. Schůzka v Etiopii byla první ze série tří velkých setkání zaměřených na řešení globálních problémů. Lídři OSN se znovu sejdou v září v New Yorku, aby se dohodli na nových cílech pro udržitelný rozvoj.

16. 07. 2015
Pravidla pro bezplatné přidělování emisních povolenek budou přísnější [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Po roce 2020 se zkrátí seznam průmyslových odvětví, která budou dostávat bezplatné emisní povolenky. Sníží se i množství povolenek a Evropská komise bude pozorněji sledovat, jestli se přidělují těm správným podnikům. Ochranu před dopady evropské klimatické politiky by měla mít jen nejnáročnější odvětví. Přednost navíc mají mít podniky, které zvyšují svou účinnost.

16. 07. 2015
Řecký parlament schválil podmínky věřitelů. Cesta za 86 miliardami eur je ještě dlouhá [nové okno]

Evropa dnes
Schválení reforem rozhodně neznamená, že je řecká sága u konce. Aktuálně se hraje o poskytnutí půjčky z EFSM, především však o čerpání desítek miliard eur z třetího záchranného programu. Na cestě k němu však číhá řada úskalí. Jedním z nich je i postoj německého ministra financí Wolfgang Schäubleho, který stále považuje grexit za nejschůdnější řešení.

15. 07. 2015
EU má mít trh s energií, který nezničí spotřebitele. Komise přišla s nápady, jak na to [nové okno]

Energetika
Nová pravidla trhu s elektřinou, vylepšený trh s uhlíkem, pravidla vyhovující spotřebitelům a přehlednější energetické štítky. Evropská komise dnes představila „letní balíček“ čtyř návrhů, které mají být prvními konkrétními kroky k energetické unii.

15. 07. 2015
Řecká krize v obrázcích [nové okno]

Evropa dnes
Sociální sítě jsou Řecka plné, zejména na Twitteru se v posledních dvou týdnech s vtipnými obrázky zachycujícími jednání Řeků s věřiteli roztrhl pytel. EurActiv vybral ty nejzajímavější.

15. 07. 2015
Řecká politoložka: Naděje už Řecko opustila [nové okno]

Ekonomika a euro
Řecké veřejné mínění je rozpolcené, někteří jsou přesvědčeni, že pondělní dohoda s věřiteli uvrhne zemi ještě do větších ekonomických problémů, než ve kterých se nachází nyní, jiní tvrdí, že jiná možnost neexistuje. Co je ale podstatnější, Řekové ztrácejí víru a optimismus. O nejistém osudu země, která balancuje nad propastí, si EurActiv povídal s řeckou novinářkou a politoložkou Dimitrou Demetiovou.

14. 07. 2015
Energetická unie: Komise přichází s prvními návrhy. Co bude zajímat ČR a sousedy? [nové okno]

Energetika
Co v energetice trápí ČR, Polsko, Slovensko a Maďarsko, a jak si s tím poradí v rámci energetické unie? Česko předsedá Visegrádské skupině, která tyto čtyři země sdružuje, a dnes v Evropském parlamentu pořádala konferenci věnovanou právě energetice. Zeptali jsme se „visegrádských europoslanců“, co má V4 od energetické unie čekat. Už zítra Evropská komise představí první konkrétní návrhy.

14. 07. 2015
Grexit by EU poškodil, shodují se čeští politici. Má smysl euro v Řecku udržet? [nové okno]

Ekonomika a euro
S těžce dojednanou dohodou mezi řeckou vládou a dalšími zeměmi eurozóny se riziko takzvaného Grexitu snížilo. Jednání však probíhají dál. Řekové musí reformovat, jedná se také o překlenovacím mechanismu. Má smysl Řecko v eurozóně držet? ptal se EurActiv českých politiků.

14. 07. 2015
Ekonomové k dohodě o Řecku: Na čem se může zaseknout? [nové okno]

Ekonomika a euro
Půl roku se Řecku a jeho věřitelům nedařilo najít společnou řeč. V pondělí se ale ukázalo, že když jde do tuhého, stačí k tomu „pouhý jeden víkend“. Zažehnání řeckého bankrotu, či dokonce odchodu země z eurozóny, oceňuje téměř celá Evropa. I čeští ekonomové dohodu vnímají pozitivně, upozorňují ale na některé zádrhely, které mohou nastat. V Česku se problém se rýsuje už dnes kvůli zárukám za řecké půjčky. Ne všichni na to ale hledí tak černě.

13. 07. 2015
Čína chce vložit peníze do Junckerova balíčku pro investice, ČR zatím nemá zájem [nové okno]

Ekonomika a euro
EU a Čína se mají do podzimu dohodnout, za jakých podmínek vloží Peking peníze do investičního plánu Evropské komise, informuje Reuters. Nový investiční fond bude v EU fungovat od září. Česko se o něj zatím příliš nezajímá a nehodlá do něj přispívat vlastními penězi. I pro české investory ale může být Junckerův balíček zajímavý. Pomoci může například velkým podnikům, říká Komise.

12. 07. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Řecký premiér pod palbou v Evropském parlamentu, reforma trhu s emisními povolenkami či potvrzení, že český služební zákon platí. To je jen malá ochutnávka zajímavých témat, která hýbala evropskou scénou. Ty další najdete v pravidelně zpracovávaném přehledu.

12. 07. 2015
Eurosummit skončil: Dohoda mezi eurozónou a Řeckem je na světě. ŽIVĚ [nové okno]

Evropa dnes
Náročný víkend plný jednání euroskupiny i lídrů eurozóny skončil úspěšně. Evropská unie se dokázala s Řeckem dohodnout na dalších krocích, které mají věst k čerpání finanční pomoci ze strany Řecka. Není to však zadarmo. Řeckým parlamentem budou muset do středy projít tvrdé podmínky, které eurozóna nastaolila.

10. 07. 2015
ANKETA: Na čem se může v EU zadrhnout jednání o TTIP? [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Europoslanci v tomto týdnu schválili zprávu k ostře sledované dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Jednání nějakou dobu blokovala otázka řešení sporů mezi investory a státy. Jaká další konfliktní témata se mohou objevit, jsme se ptali českých europoslanců.

10. 07. 2015
Řecko kývlo na to, co v referendu odmítlo [nové okno]

Ekonomika a euro
Nový návrh reforem, které Řecko předložilo dvě hodiny před půlnocí, kopíruje kompromis navrhovaný původně věřiteli. Ten však Řekové odmítli v referendu. „Ironií osudu je, že tento návrh nakonec nemusí stačit. Především proto, že čtrnáct dní zavřených bank, výrazně zhoršilo vyhlídky řeckého hospodářství,“ říká v komentáři hlavní ekonom Ery Jan Bureš.

10. 07. 2015
Projev Verhofstadta: Skoro jako reklama na Parlament [nové okno]

Evropa dnes
Peprný projev šéfa liberální frakce v Evropském parlamentu Guye Verhofstadta nenechala chladným nejen řeckého premiéra, na kterého byl projev směřován, ale i sociální sítě. Vystoupení zaujalo i řadu analytiků a komentátorů. Podle Kryštofa Kruliše (AMO) lze Verhofstadtův projev považovat nejen za skvělou reklamu pro liberální frakci, ale i pro celý Evropský parlament. Nastavení zrcadla by prý mohlo být přínosné i pro Řeky samotné.

10. 07. 2015
Průmysl 4.0: Chytré továrny? Vláda nesmí zaspat [nové okno]

Průmysl, obchod a export
V horizontu následujících 10 až 15 let se očekává příchod tzv. čtvrté průmyslové revoluce neboli Průmyslu 4.0. Znamená to, že se bude digitalizovat průmyslová výroba a vzniknou „chytré“ továrny, ve kterých budou digitálně propojené všechny úrovně výrobního řetězce. Pro ČR jako zemi s velkým podílem průmyslu na HDP je Průmysl 4.0 velkou příležitostí. Lze však také očekávat celou řadu překážek, na které je potřeba rychle a adekvátně reagovat.

09. 07. 2015
Josef Šíma: Klíčová místa TTIP nemají se svobodným obchodem nic společného [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Z velké části jde o dojednávání nejrůznějších ústupků velkým firmám například v oblasti zemědělské výroby, za které je jim nabízena nějaká protihodnota,“ říká k jednáním o transatlantické obchodní dohodě rektor vysoké školy CEVRO Institut Josef Šíma. Jaký je podle něj recept na rozvoj volného obchodu?

08. 07. 2015
Babišův postoj k Řecku je v rozporu s mateřskou ALDE [nové okno]

Ekonomika a euro
V názorech na případný bankrot Řecka se český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš dostal do rozporu s vedením Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). K tomuto uskupení se přitom Babišovo hnutí v Evropském parlamentu už delší dobu hlásí. Jeho oficiálním členem se stalo minulý rok v listopadu.

08. 07. 2015
Obchodní dohoda mezi EU a USA. Co by mohla přinést ČR? [nové okno]

Evropské instituce
Obchodní dohoda mezi USA a EU TTIP zlepší dostupnost řady produktů v Evropě a naopak. Česko bude z nové dohody čerpat mnohé výhody. Výrobky, jako například potraviny či textil, budou na americkém trhu víc konkurenceschopné. „TTIP má potenciál také ve zvýšení atraktivity ČR jako investiční příležitosti,“ píše v komentáři ředitel Centra evropských studií při VŠE v Praze Jarolím Antal.

08. 07. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropské instituce
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

08. 07. 2015
Konec soukromých arbitráží mezi investory a státy? Parlament se schází k TTIP [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Spory mezi zahraničními firmami a státy už nemají řešit soukromí arbitři, ale profesionální a nezávislí soudci, píše se ve zprávě k jednání o TTIP, kterou dnes ve Štrasburku schvalují europoslanci. Debata o takzvaném systému ISDS může zamíchat kartami také u obchodní dohody s Kanadou (CETA).

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 28.8.2015
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,070 - -0,11%
USD 24,091 + 0,29%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster