800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
31. 10. 2014
Expert na fondy EU: Žadatele o dotace nesmíme mást [nové okno]

Regionální politika
Přílišná byrokracie či neefektivní kontroly, které mohou dospívat k odlišným závěrům, nezlepšují povědomí o evropských fondech mezi českou veřejností a navíc mohou potenciální žadatele od přihlašování projektů odrazovat. V rozhovoru pro EurActiv na to upozorňuje Petr Holan, který pracuje v nové Asociaci pro evropské fondy (APEF).

30. 10. 2014
Zaplaťte za obsah ve vyhledávání, chce Oettinger po Googlu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Americká internetová společnost Google by měla platit za použití cizího duševního vlastnictví ve svých službách, myslí si nastupující komisař pro digitální ekonomiku Günther Oettinger. Chtěl by zavést speciální poplatek, který by měly internetové vyhledávače a agregátory zpráv platit za využití obsahu.

30. 10. 2014
Dražší povolenky přinesou ČR víc peněz, emisní obchodování ale stále nefunguje [nové okno]

Energetická účinnost
Česko souhlasilo s klimatickými cíli EU s podmínkou, že získá dodatečné finanční kompenzace. Množství peněz, které může získat, závisí na ceně emisních povolenek. Systém emisního obchodování zatím funguje špatně. Podle ekologů za tím stojí i nepřehlednost systému a přidělování bezplatných povolenek některým podnikům. I průmysl si ale stěžuje, že mu nízká cena povolenek komplikuje život.

30. 10. 2014
Komisařka Jourová vs. London City [nové okno]

Ekonomika a euro
Věra Jourová úspěšně prošla grilovací procedurou v Evropském parlamentu a stane se komisařkou pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví. Blahopřejeme. Česká vláda byla tímto postem zklamána, ale nenechme se mýlit – jedná se o silný resort.

30. 10. 2014
Státům EU uniklo na DPH skoro dvě stě miliard eur, Itálie by ze ztrát zaplatila deficit [nové okno]

Evropa dnes
Vybírání daně z přidané hodnoty v mnoha členských státech není vůbec efektivní, uvádí studie zveřejněná minulý týden Evropskou komisí. Itálie touto cestou v roce 2012 ztratila 46 miliard eur, Česko téměř 91 miliard korun. Efektivnější vybírání daní je jednou z priorit českého ministerstva financí.

30. 10. 2014
Volby na Ukrajině vzbudily velmi opatrné naděje [nové okno]

Vnější vztahy
Ukrajina má nový parlament, premiérem zřejmě zůstane Arsenij Jaceňuk a běží jednání o nové vládě. Radikální nacionalistické síly ve volbách neuspěly, v čemž například komentátorka německého listu Tageszeitung spatřuje naději. Nicméně úkolů leží před budoucí vládou řada a jejich plnění nebude lehké. Server The Interpreter provozovaný západním neziskovým Institutem pro moderní Rusko upozorňuje také na nebezpečí, že prezident Putin se s výsledkem voleb tak snadno nesmíří.

29. 10. 2014
Nová komisařka pro fondy EU: Plýtvání evropskými penězi si nemůžeme dovolit [nové okno]

Regionální politika
Evropská komise bude bedlivě sledovat, zda členské státy využívají prostředky z evropských fondů na projekty s přidanou hodnotou, které přispějí k hospodářskému růstu a vzniku nových pracovních míst. Výstavba zbytečných turistických atrakcí či třeba fitness center tak dostane stopku. V rozhovoru pro rumunský EurActiv to uvedla nová eurokomisařka pro regionální rozvoj Rumunka Corina Creţuová.

27. 10. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Obchodní spolupráce EU s USA, budoucnost Východního partnerství či regionální bezpečnost Kypru. To v minulém týdnu nejvíce zaujalo akademiky a evropské think-tanky. Český think-tank Evropské hodnoty připravil pro čtenáře EurActivu souhrn těch nejzajímavějších analýz a komentářů.

27. 10. 2014
Testy a volby, aneb co víkend dal? [nové okno]

Ekonomika a euro
Nový týden by měl pro globální trhy začít pečlivou analýzou toho, co se událo o tomto víkendu, neboť šlo o informace zajímavé a důležité.

27. 10. 2014
Ukrajinské hlasování o osudu Ruska [nové okno]

Vnější vztahy
Až se ukrajinští voliči vydají 26. října k volebním urnám, nebude v sázce pouze osud jejich země, ale i budoucnost značné části Evropy. Jednoduše řečeno: budoucnost Ukrajiny rozhodne o budoucnosti Ruska a budoucnost Ruska bude mít významný dopad na budoucnost Evropy.

27. 10. 2014
Evropské fiskální východisko [nové okno]

Ekonomika a euro
Mezinárodní měnový fond aktuálně odhaduje 30% riziko deflace v eurozóně a údaje o růstu zůstávají neuspokojivé. Tvůrci politik však jako by uvízli v zúžení mezi ekonomickými, politickými a právními mantinely, které brání efektivnímu jednání. Dodržet pravidla stanovená v politikách se zdá nemožné bez růstu, avšak růst se zdá nemožný bez porušení těchto pravidel.

27. 10. 2014
Sobotka: Nevyčerpané prostředky z fondů EU se mohou do ČR vrátit jako investice [nové okno]

Regionální politika
Součástí 300miliardového investičního balíčku, který slíbil příští předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na podporu unijní konkurenceschopnosti a růstu, mohou být i nevyužité peníze z evropských fondů. Po skončení summitu Evropské rady to v Bruselu prohlásil český premiér Bohuslav Sobotka.

27. 10. 2014
7 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Volby na Ukrajině, zavedení daně z internetu v Maďarsku, nebo tvrdší sankce vůči Sýrii. To je jen ochutnávka událostí, které se minulý týden odehrály v EU. EurActiv přináší svým čtenářům jejich zajímavé zpracování.

27. 10. 2014
Nechcete raději zaplatit? Google spustil nová opatření proti pirátům [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Největší světový vyhledávač spustil nový algoritmus, který vytlačuje z výsledků odkazy na nelegální obsah. Kromě toho začal ve Spojených státech ve vyhledávání nabízet alternativy, jak si ho pořídit zákonnou cestou. Reaguje tak na stížnosti vlastníků autorských práv.

24. 10. 2014
Kompenzace z volných emisních povolenek se ČR zamlouvají, NGOs vyzývají k opatrnosti [nové okno]

Energetika
V Bruselu se v noci podařilo uzavřít velký kompromis, ze kterého mohou mít větší radost novější členské státy. Klimaticko-energetické cíle by totiž neměly omezovat právo států na vlastní energetický mix. Méně vyspělé země navíc na modernizaci energetiky získávají další finanční prostředky. Nevládní organizace jsou zklamané a upozorňují na špatné zkušenosti ze současného nastavení.

24. 10. 2014
Europoslankyně Dlabajová: Babiš ve střetu zájmu není, neporušuje český zákon [nové okno]

Regionální politika
„Je mi líto, že ze zprávy, která se týká hlavně systémových chyb, se do médií dostala pouze zmínka o možném střetu zájmů pana Babiše,“ uvádí pro EurActiv europoslankyně za hnutí ANO Martina Dlabajová. „Podle žádné české legislativy ve střetu zájmů není,“ vysvětluje. Jak ale podotýká její německá kolegyně, která Česko kritizuje, u sousedních Němců platí přísnější pravidla, a k něčemu takovému by proto nedošlo.

24. 10. 2014
Británie a Nizozemsko mají poslat další peníze do unijního rozpočtu [nové okno]

Evropa dnes
Protievropská britská strana UKIP si pro nadcházející doplňovací volby lepší téma ani nemohla přát. Spojené království má kvůli zlepšeným hospodářským výsledkům a změně ve výpočtu do unijního rozpočtu doplatit více než dvě miliardy eur. Země s klesající ekonomikou naopak dostanou peníze nazpátek.

23. 10. 2014
Přes dvacet tisíc lidí se chystá v Budapešti protestovat proti dani z internetu [nové okno]

Evropa dnes
Zdanění internetu vyvolalo odpor maďarské veřejnosti i telekomunikačních společností. Vládní strana Fidesz následně navrhla omezení daně měsíčním limitem. Spekuluje se i o tom, zda se nejedná o snahu zastřít skandál, ve kterém americká vláda zakázala deseti maďarským představitelům a podnikatelům vstup do Spojených států kvůli korupci.

23. 10. 2014
SLEDUJTE S NÁMI - Summit EU: bitva o klimatický balíček [nové okno]

Evropa dnes
V srdci unijních institucí, Bruselu, startuje dvoudenní summit vrcholných představitelů EU. Hlavním tématem jsou klimaticko-energetické cíle do roku 2030, o které se zatím vedl tuhý boj. Na program se ale dostanou i ekonomické otázky a zahraničně-politická témata, jako je hrozba nákazy virem ebola či aktuální situace na Ukrajině a Blízkém východě.

22. 10. 2014
Úspory zbaví Česko závislosti na ruském plynu jen při chytrém nastavení podmínek [nové okno]

Energetická účinnost
Snižovat závislost na ruském plynu chtějí všechny evropské země. Měly by tedy podpořit klimatické cíle EU, které pomáhají spotřebu plynu snižovat, tvrdí neziskové organizace a firmy, které lobbují za zvyšování energetické účinnosti. Některá opatření pro energetickou účinnost ale mohou závislost na plynu spíše zvyšovat, pokud si stát nepohlídá správné nastavení úspor.

22. 10. 2014
Junckerova Komise potvrzena, ČR má první eurokomisařku [nové okno]

ČR v Evropské unii
Evropský parlament dnes v poledne vystavil zelenou Komisi, kterou v příštích pěti letech povede Lucemburčan Jean-Claude Juncker. I přesto, že se proti její podobě i programu vyslovili někteří europoslanci, jiný výsledek, než potvrzení, se nepředpokládal. Svou vůbec první komisařku tak získala i Česká republika, oficiálně se jí stala bývalá ministryně pro místní rozvoj a místopředsedkyně ANO Věra Jourová.

21. 10. 2014
Zelená ekonomika? Ano, ale potřebujeme peníze, zní od ČR a sousedů před summitem [nové okno]

Energetická účinnost
Kdo zaplatí investice do modernizace ekonomiky, která by spotřebovávala méně energie a vypouštěla méně emisí? Novější členské země by mohly získat speciální podporu, pokud se na tom dohodnou evropští lídři, kteří se tento týden scházejí v Bruselu. Česko se do budoucna bojí o peníze z evropských fondů. Zároveň je musí začít využívat efektivněji.

21. 10. 2014
Euroskeptici krizi ustáli, získali polského radikála a mají frakci [nové okno]

Evropské instituce
Euroskeptici zasedající v Evropském parlamentu o frakci nepřišli. Odcházející poslankyni z Lotyšska nahradili polským kolegou. Okamžitě si ale vysloužili kritiku, Polák Robert Jaroslaw Iwaszkiewicz je známý pro své antisemitské výroky a podporu hrubého zacházení se ženami.

21. 10. 2014
Grilování skončilo, Junckerova Komise si jde pro schválení [nové okno]

Evropské instituce
Dodatečné veřejné slyšení dvojice kandidátů na eurokomisaře, které proběhlo včera ve Štrasburku, skončilo úspěchem. Ostřílený Slovák Maroš Šefčovič i méně zkušená Slovinka Violeta Bulcová dokázali ve svých odpovědích přesvědčit europoslance a ti je do nových funkcí potvrdili. Hlasování o Evropské komisi jako celku je naplánováno na zítřek.

20. 10. 2014
Konec výjimkám, šance na pokutu pro Francii za vysoký dluh rostou [nové okno]

Evropa dnes
Čtvrteční jednání Evropské rady se bude věnovat i ekonomické situaci eurozóny, jejíž motor se stále nedaří nahodit. Probírat se pravděpodobně bude i francouzský rozpočet, u něhož hrozí reálná šance, že ho Evropská komise vrátí do Paříže zpět k přepracování.

20. 10. 2014
8 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Konec solárního projektu Desertec, rozpad euroskeptické frakce v Evropském parlamentu nebo zavádění letištních kontrol kvůli viru ebola - to a mnohem více pro své čtenáře připravila redakce EurActivu v zajímavě zpracovaném přehledu nejzajímavějších událostí minulého týdne.

20. 10. 2014
Analytici: Debata o prolomení uhelných limitů se ještě vrátí [nové okno]

Energetika
„Přes veškerá negativa uhlí zajišťuje jednu z priorit energetické politiky, a to je bezpečnost dodávek. S ohledem na environmentální aspekty ale nejde zrovna o nejlepší řešení,“ zaznívá v dnešním rozhovoru o budoucnosti české energetiky. Jak česká koncepce zapadá do celoevropského vývoje? EurActiv o tom mluvil s Martinem Jiruškem a Tomášem Vlčkem z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

17. 10. 2014
Android ještě pod lupu nepůjde, komisař Almunia nechá vyšetřování Vestagerové [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Joaquin Almunia, odcházející komisař pro hospodářskou soutěž, se už nebude pouštět do vyšetřování týkající se mobilního operačního systému Google Android nebo bank, které jsou podezřelé z devizových manipulací. Rozhodnutí již nechá na svém nástupci, kterým se pravděpodobně stane Margarethe Vestagerová.

17. 10. 2014
Místopředsedkyně Hospodářské komory: Problém Evropy je vzdělávání [nové okno]

ČR v Evropské unii
680 zástupců evropských firem ve čtvrtek zasedlo v bruselském sídle Evropského parlamentu místo europoslanců. Hlasovalo se o tom, jak by mělo vypadat další směřování Evropské unie v podnikatelských otázkách. Hlavní problémy vidí firmy v nedostatku technicky vzdělaných absolventů. Českou delegaci vedla místopředsedkyně Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.

17. 10. 2014
EU a firmy investují 2,5 miliardy eur do velkých dat [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropská komise chce společně s evropskými zejména technologickými společnostmi během čtyř let investovat 2,5 miliardy eur do rozvoje oblasti kolem velkých dat. Nově ohlášené partnerství veřejného a soukromého sektoru by mělo starý kontinent dostat do hry, ve které prozatím příliš aktivní není. Alespoň ve srovnání například se Spojenými státy.

16. 10. 2014
Slováka Šefčoviče čeká už čtvrté grilování před Evropským parlamentem [nové okno]

Evropské instituce
Maroš Šefčovič bude v Junckerově týmu komisařem pro energetickou unii. V pondělí večer jeho znalosti a kompetence prověří hned tři výbory europoslanců. Pokud Šefčovič projde, bude služebně nejstarším členem Evropské komise. Grilování, tedy veřejné slyšení před Evropským parlamentem, v minulosti absolvoval již třikrát.

16. 10. 2014
Teploměry na letišti? Unijní ministři zdravotnictví se radí, jak zastavit ebolu [nové okno]

Evropa dnes
Jak by měla EU reagovat na nebezpečí nákazy eboly. O této otázce se budou ve čtvrtek radit ministři zdravotnictví jednotlivých členských zemí. Evropská komise se chce zhostit koordinace vojenských misí.

16. 10. 2014
Mach přišel o zázemí v Evropském parlamentu, jeho frakce se rozpadla [nové okno]

ČR v Evropské unii
Frakce Evropa Svobody a Přímé Demokracie, jejímž členem byl i český europoslanec Petr Mach (Svobodní), se dnes (16. října) rozpadla. Stalo se tak poté, co její řady opustila lotyšská europoslankyně Iveta Griguleová. Euroskeptici jsou známi především díky kritickému vystupování Brita Nigela Farage.

15. 10. 2014
Šéf Svazu vapingu: Zakazovat e-cigarety ve vnitřních prostorách nemá smysl [nové okno]

Vnitřní trh
„Běžná cigareta škodí zdraví. Elektronická neškodí, a tak nezvyšuje náklady na zdravotní péči. Klasická cigareta je nebezpečná, protože dochází k pasivnímu kouření. U elektronického inhalátoru tento důvod padá,“ říká předseda Svazu vapingu a mluvčí Komory elektronického kouření Bohdan Resler, podle kterého by se nemělo zakazovat užívat elektronické cigarety tam, kde se nesmí kouřit.

15. 10. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #32 [nové okno]

Evropa dnes
Rozpočet EU, zahraniční politika osmadvacítky či přeshraniční mobilita. To jsou témata, kterým se v uplynulém týdnu věnovaly přední evropské vědecké a akademické instituce. Český think-tank Evropské hodnoty přináší výběr nejzajímavějších textů.

15. 10. 2014
Do Komise míří podnikatelka s černým páskem v taekwondu, zřejmě získá dopravu [nové okno]

Evropské instituce
Novou členkou Komise bude slovinská podnikatelka a politička Violeta Bulcová, která nahradí vyhozenou Alenku Bratušekovou. Včera to po osobním setkání potvrdil šéf Komise Jean-Claude Juncker. Podle informací z Bruselu to vypadá, že by Slovinka mohla získat agendu dopravy. Portfolio Jourové zůstane podle informací EurActivu pravděpodobně nezměněné.

14. 10. 2014
Klimatický balíček nestojí jen na cílech. ... [nové okno]

Energetická účinnost
Je mrtvý a nemá cenu ho oživovat. Je základem evropské klimatické politiky a je třeba ho zachránit. Názory na osud evropského systém emisního obchodování (EU ETS) se liší. Povolenek na vypouštění emisí CO2 je na trhu moc. Evropská komise to chce řešit vytvořením rezervy, do které by se přebytečné povolenky schovaly. O ETS půjde i na summitu EU příští týden.

14. 10. 2014
Špinavé peníze na rozvoj [nové okno]

Evropa dnes
Jedním z největších problémů postihujících chudé lidi na světě je problém, o němž málokdo něco slyšel: nezákonné finanční toky. Ačkoliv tyto toky každoročně připraví lidi v Džibutsku, Kongu a Čadu o více než pětinu příjmů, téměř nikdy neproniknou do titulků. A protože se svět připravuje na stanovení konkrétních cílů, které se v příštích patnácti letech stanou vodítkem snahy o globální rozvoj, nastal čas to změnit.

14. 10. 2014
Věk zranitelnosti [nové okno]

Ekonomika a euro
Dvě nové studie znovu ukazují velikost problému nerovnosti, který zamořuje Spojené státy. První studie, totiž výroční zpráva o příjmech a chudobě Amerického úřadu pro sčítání lidu, dokládá, že ačkoliv se ekonomika údajně zotavila z velké recese, příjmy obyčejných Američanů nadále stagnují. Střední příjem domácností očištěný o inflaci zůstává hluboko pod hranicí dosaženou před čtvrtstoletím.

14. 10. 2014
Podaří se ECB probudit Evropu? [nové okno]

Ekonomika a euro
V říjnové rubrice „Drobnohled“ se zabýváme tématem efektivnosti snížení sazeb Evropskou centrální bankou (ECB). Vývoj evropských ekonomik momentálně ovlivňují dva faktory. Ukrajinská krize je specifický a dočasný faktor z kategorie externích šoků, zatímco činnost ECB je faktor působící trvale. Nejdříve se stručně podíváme na dopady šoku a poté podrobněji na události související s ECB.

14. 10. 2014
Šlechtovou čeká nelehký úkol, musí zajistit včasné čerpání [nové okno]

Regionální politika
Před novou ministryní pro místní rozvoj, kterou je od minulého týdne Karla Šlechtová, stojí řada úkolů, které tu pro ni zanechalo předchozí vedení rezortu. Kromě dočerpání alokace z období 2007-2013 bude podle oslovených odborníků představovat velkou výzvu i včasné zahájení čerpání dotací z příští „sedmiletky“.

13. 10. 2014
7 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Pravděpodobné zpoždění nástupu nové Komise, schválené miliardy pro britskou jadernou elektrárnu či smrtící virus ebola na evropském kontinentě. To jsou hlavní události, které by čtenářům EurActivu neměli uniknout.

13. 10. 2014
Soud EU: Pojišťovna operaci v zahraničí plně proplatí, když ji doma nezvládnou [nové okno]

Sociální politika
Nevěříte svému chirurgovi? Nechali byste se raději operovat v zahraničí? Když náročný zákrok v Česku nikdo nezvládne, ten v zahraničí vám bude muset zdravotní pojišťovna plně proplatit. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

13. 10. 2014
Dohoda o klimatických cílech: uhelné Polsko klade překážky, ČR počítá dopady [nové okno]

Energetická účinnost
Česko ani řada dalších států si nepřejí, aby měla EU tři závazné klimaticko-energetické cíle. Na blízkém summitu EU bude požadovat, aby se státy nemusely zavazovat ke zvyšování podílu OZE v energetice ani ke zvyšování energetické účinnosti. Odpůrci závazných cílů se obávají problémů s dotacemi nebo špatného fungování složitého systému. Podle zastánců ale tyto obavy nedávají smysl.

10. 10. 2014
Cizinci u voleb fronty neudělají, do seznamů se zapsal jen zlomek [nové okno]

ČR v Evropské unii
Občané EU s registrovaným pobytem v Česku se ke komunálním volbám moc nehrnou. V září přitom krajský soud v Brně rozhodl o tom, že se jich můžou zúčastnit i ti, kteří mají v ČR pouze přechodný pobyt.

10. 10. 2014
Junckerova Komise nabírá zpoždění. Termín nástupu zřejmě nestihne [nové okno]

Evropské instituce
Nová Evropská komise pod vedením lucemburského politika Jean-Claude Junckera má oficiálně nastoupit již za tři týdny. Termín 1. listopadu ale pravděpodobně nestihne. Na vině je nejasná situace kolem náhradnice, která by měla v eurokomisi naskočit za slovinskou expremiérku Alenku Bratušekovou.

10. 10. 2014
Senátor Krejča: Brusel není svatoušek, za problémy si ale mnohdy můžeme sami [nové okno]

ČR v Evropské unii
Návrhy, které do Česka přicházejí z EU, nemusí být vždy nejideálnější, ale házet pokaždé špínu pouze na Brusel, není podle senátora a předsedy Výboru pro EU Miroslava Krejči dobré. „Za většinu problémů si díky lidové tvořivosti můžeme sami, a pokud se ukáže, že jsme udělali chybu, měli bychom to přiznat,“ říká v rozhovoru pro EurActiv.

09. 10. 2014
Vadná zbraň ECB [nové okno]

Ekonomika a euro
Inflace v eurozóně se tvrdošíjně drží na sestupné trajektorii a Evropská centrální banka čelí stále silnějšímu tlaku, aby udělala „něco“, co odvrátí otevřenou deflaci. Pod výrazem „něco“ se obvykle rozumějí mohutné nákupy aktiv neboli kvantitativní uvolňování (QE). Bylo by však QE skutečně účinné?

09. 10. 2014
Bouře při grilování má nakonec jedinou oběť. Slovinka Bratušeková jde z kola ven [nové okno]

Evropa dnes
Evropští poslanci ve výborech podrželi jako „rukojmí“ celkem pět kandidátů na nové komisaře, nakonec ale odmítli pouze Slovinku Alenku Bratušekovou. Ve čtvrtek od nominace odstoupila. Kontroverzní Španěl Arias Cañete a Francouz Pierre Moscovici byli naopak schváleni.

08. 10. 2014
Škatulata, škatulata, hýbejte se: Získá Jourová Maďarovo občanství? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Kvůli možnému přeskupení portfolií v nové Komisi Jean-Claudea Junckera by na stole budoucí české eurokomisařky Věry Jourové mohla přistát i agenda občanství, kterou europoslanci odpírají maďarskému kandidátovi Navracsicsovi. Sama Jourová informace označila za „spekulace, o kterých se dozvěděla z médií“.

08. 10. 2014
Jourová: Chci českým občanům skládat účty z práce komisařky [nové okno]

ČR v Evropské unii
Budoucí komisařka Věra Jourová chce zvyšovat povědomí o EU mezi českými občany, a hodlá je proto pravidelně informovat o své práci eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví. „Nízká účast ve volbách do Evropského parlamentu byla pro české politiky výzvou,“ řekla EurActivu.

08. 10. 2014
Náhradní odbytiště za ruský trh najde ČR snadněji pod křídly EU [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Nové trhy pro svůj export kvůli napjatým vztahům s Ruskem musí hledat nejen Česko, ale i další unijní země. Novou obchodní politiku přitom může prosazovat Evropská komise, za kterou stojí celá váha evropské ekonomiky. Jedním z nástrojů jsou i nové dohody o volném obchodu, které mají vedle hospodářského významu i svou geopolitickou stránku.

08. 10. 2014
Jourové zatápěli reformisté a svobodní [nové okno]

ČR v Evropské unii
Nepříjemnosti provázející představení české uchazečky o místo eurokomisařky jsou zažehnány. Věra Jourová získala v příslušných výborech evropského parlamentu podporu, teď bude čekat na verdikt, který musí o složení celé Evropské komise vyslovit plénum Evropského parlamentu. „Jsem potěšena, že jsem dostala příležitost konkrétněji okomentovat své záměry a vize. Byl to demokratický proces, náročný, ale zcela legitimní,“ uvedla Jourová.

07. 10. 2014
Česko má první komisařku, Jourovou podpořily výbory europarlamentu [nové okno]

ČR v Evropské unii
Za Věru Jourovou (ANO) se dnes odpoledne postavily všechny čtyři relevantní výbory Evropského parlamentu a doporučily ji na místo eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví. Konečné schválení celé Junckerovy Komise ale závisí na výsledku hlasování pléna europoslanců, které proběhne na konci řijna. Je možné, že do té doby se portfolia ještě přeskupí.

06. 10. 2014
Jourová chce zavést kvóty nejpozději do roku 2015 [nové okno]

ČR v Evropské unii
Věra Jourová chce coby příští komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví, aby směrnice, která zavádí vyšší podíl žen ve vedení firem, začala platit nejpozději v roce 2015. Uvedla to v odpovědích na otázky, které ji po grilování v minulém týdnu položily výbory Evropského parlamentu.

06. 10. 2014
Facebook může koupit WhatsApp, povolila to Evropská komise [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropská komise v pátek schválila akvizici komunikační aplikace WhatsApp společností Facebook. Proti tomuto kroku se postavila řada telekomunikačních firem a ochránců práva na soukromí. Podle komisaře pro hospodářskou soutěž Joaquína Almunii to ale nebude znamenat monopol na data, protože ve stejném odvětví působí i americký technologický gigant Google.

06. 10. 2014
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Grilování Evropské komise, nová česká ministryně pro místní rozvoj, nebo parlamentní volby v Lotyšsku - to jsou události, které přinesl minulý týden. Redakce EurActivu vybírá ty nejdůležitější, které by jeho čtenáři neměli přehlédnout.

06. 10. 2014
PŘEHLED POZIC – ČR a Střední Evropa: energetickou politiku si chceme vybrat sami [nové okno]

Energetická účinnost
Než nastoupí nová Evropská komise a nový „evropský prezident“ Donald Tusk, chtějí se členské země dohodnout na pokračování klimatické a energetické politiky po roce 2020. Summit se sejde na konci října, ale v postojích států zatím není jasno. S napětím se proto očekávají výsledky dnešního neformálního jednání ministrů v Miláně. Česko ladilo pozice s Visegrádskou čtyřkou, Rumunskem a Bulharskem.

03. 10. 2014
Co přinese Komisi její nové uspořádání? Ptali jsme se poslanců a senátorů [nové okno]

ČR v Evropské unii
Nová Junckerova Komise s sebou přináší zásadní změnu v organizačním uspořádání této instituce. Její členové totiž budou uspořádáni do týmů pod vedením sedmi místopředsedů. Ptali jsme se českých poslanců a senátorů z evropských výborů a jednoho europoslance, co tato změna v Komisi přinese.

02. 10. 2014
Čeští europoslanci: Jourová může být rukojmím politických her [nové okno]

ČR v Evropské unii
Boj mezi frakcemi i český původ. To jsou podle českých europoslanců důvody, proč výbory Evropského parlamentu odložily rozhodnutí o schválení Věry Jourové na pondělí.

02. 10. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #30 [nové okno]

Evropa dnes
Rovné zastoupení mužů a žen z pohledu EU, portfolio Věry Jourové nebo průmyslová politika EU. To a mnohem více zajímalo přední evropské think-tanky a akademické instituce. EurActiv ve spolupráci s českým think-tankem Evropské hodnoty přináší pravidelný souhrn jejich nejzajímavějších výstupů.

30. 09. 2014
Vladimír Špidla: Při grilování mi nikdo klacky pod nohy neházel [nové okno]

ČR v Evropské unii
I přesto, že si bývalý český eurokomisař Vladimír Špidla po veřejném slyšení před Evropským parlamentem vyslechl kritiku z řad českých europoslanců, při samotném grilování se prý mohl spolehnout na jejich podporu. Jak na tu tuto zkušenost vzpomíná a co by poradil Věře Jourové, kterou grilování čeká dnes odpoledne, si můžete přečíst v rozhovoru s EurActivem.

30. 09. 2014
Grilování Věry Jourové: Na čem si smlsnou europoslanci? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Českou kandidátku na eurokomisařku Věru Jourovou (ANO) čeká dnes odpoledne slyšení hned před čtyřmi výbory Evropského parlamentu. Jaké otázky může s jistotou očekávat? Co bude poslance nejvíce zajímat? Ptali jsme se českých europoslanců.

30. 09. 2014
Jourová skončí na ministerstvu 3. října. Babiš zatím nepředstavil nástupce [nové okno]

Regionální politika
Věra Jourová (ANO) skončí ve funkci ministryně pro místní rozvoj v pátek 3. října. Prezident Miloš Zeman už přijal její demisi. S Jourovou má ale v plánu se ještě setkat. Jourová je kandidátkou na členku Evropské komise, ve středu ji čeká slyšení v Evropském parlamentu. Jméno jejího nástupce v čele ministerstva oznámí předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš premiérovi Bohuslavu Sobotkovi(ČSSD) ve středu.

30. 09. 2014
Grilování nových komisařů: kdo z nich půjde z kola ven? [nové okno]

Evropa dnes
Jeden nebo dva z navržených evropských komisařů by slyšení v Evropském parlamentu nemuseli ustát. Nejpravděpodobnějšími kandidáty na „ugrilování“ jsou Španěl Miguel Arias Cañete a Slovinka Alenka Bratušeková. U prvního problém spočívá ve střetu zájmů, u druhé už ve způsobu, jakým se mezi kandidáty dostala. Horké chvilky mohou zažít také Maďar a Brit.

29. 09. 2014
Projde přes Komisi služební zákon? Problémy se prý nečekají [nové okno]

Regionální politika
I když podle neziskových organizací služební zákon v novele schválené poslanci k depolitizaci nepovede, podle českých zástupců v Bruselu by se současná podoba zákona neměla potkat u Evropské komise s problémy. Pokud by tomu bylo naopak, mohlo by to ohrozit čerpání fondů.

29. 09. 2014
Pavel Telička: Na grilování jsem se připravoval jak študák na přijímačky [nové okno]

ČR v Evropské unii
„Na přípravu jsem si vzal krátkou dovolenou. Všude jsem nosil desky se stovkami stran a neustále je studoval a přemýšlel o nich,“ vzpomíná na grilování v Evropském parlamentu první český eurokomisař Pavel Telička. Od května do listopadu 2004 působil v Evropské komisi Romana Prodiho a měl na starosti portfolio zdraví a ochrany spotřebitele.

29. 09. 2014
5 zpráv z minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Ministr Zaorálek v USA, obchodní dohoda EU-Kanada nebo lobbistický boj o bezplatné emisní povolenky. To jsou některé zprávy z minulého týdne, které EurActiv zahrnul do svého pravidelného přehledu důležitých událostí.

29. 09. 2014
Připraví „neznámá“ Jourová londýnské finančníky o tučné odměny? [nové okno]

Ekonomika a euro
Česká kandidátka na evropskou komisařku Věra Jourová v případě schválení do svého portfolia dostane i dohled nad odměnami v evropských bankách a spořitelnách. Tuto pravomoc měl podle původních očekávání získat potenciální britský komisař Jonathan Hill. Snahy Londýna o ochranu zájmů svého finančního centra ve čtvrti City tak můžou přijít vniveč.

29. 09. 2014
SLEDUJTE S NÁMI: Grilování Junckerovy Komise [nové okno]

Evropské instituce
Před tím, než bude Evropská komise schválena, musí každý z jejích členů projít tříhodinovou palbou otázek v Evropském parlamentu. Grilování před europoslanci, jak se veřejné slyšení nazývá, začalo minulý týden a potrvá až do úterý 7. října. EurActiv bude po celou dobu při tom.

29. 09. 2014
Štefan Füle: Komisař si při grilování musí sáhnout na dno [nové okno]

ČR v Evropské unii
Grilování budoucích členů Evropské komise je zážitek na celý život. „Není pravda, že stačí, aby člověk prošel. Jaké jméno si udělá na začátku, takové mu do značné míry zůstane po celou dobu,“ vzpomíná v rozhovoru pro EurActiv na svou zkušenost odcházející komisař pro rozšíření Štefan Füle.

26. 09. 2014
Jak bude vypadat "grilování" Věry Jourové v Evropském parlamentu? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Co při grilování v Evropském parlamentu čeká českou kandidátku na eurokomisařku Věru Jourovou? Jaké otázky mohou během tohoto veřejného slyšení zaznít? Na co by se měla budoucí evropská komisařka připravit? Rozbor možných dotazů přináší odborný podklad českého think-tanku Evropské hodnoty.

26. 09. 2014
Studujte energetiku, o analytiky je v Česku zájem [nové okno]

Energetika
Firmy čím dál více hledají absolventy, kteří se orientují v energetické politice, ekonomii i technice. Často je ovšem musí samy doučovat, protože jim po opuštění vysokých škol propojení těchto tří aspektů chybí. Kde se vlastně v Česku dá něco takového vystudovat?

26. 09. 2014
Evropská komise vyhrála boj o povolenky, seznam odvětví se krátit nebude [nové okno]

Energetika
Miliardové škody mohla českému průmyslu napáchat bitva, jež se odehrála v temných zákoutích bruselských institucí. Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu jen těsnou většinou čtyř hlasů odmítl návrh části europoslanců vrátit Evropské komisi ke zkrácení seznam průmyslových odvětví, jež mají v letech 2015 až 2019 nárok na bezplatné emisní povolenky. Komise tak měla dostat za vyučenou.

25. 09. 2014
Křest ohněm pro Jourovou může být reforma ochrany dat [nové okno]

ČR v Evropské unii
Českou kandidátku na evropskou komisařku Věru Jourovou by po grilování pravděpodobně čekal rychlý náskok do nového portfolia. Pokud by ji Evropský parlament do funkce potvrdil, hned v prosinci by musela vyjednat co nejrychlejší schválení nové reformy ochrany osobních dat.

25. 09. 2014
Prezident ICT unie: Stát neumí vysvětlit přínosy eGovernmentu [nové okno]

ČR v Evropské unii
Elektronizace české veřejné správy je podle prezidenta ICT Unie Svatoslava Nováka roztříštěná a měla by se spojit pod jednoho centrálního koordinátora. Další rozvoj eGovernmentu by podle jeho názoru nepřinesl České republice jen přímé úspory, ale i zvýšenou konkurenceschopnost.

24. 09. 2014
MMR zůstane bez ministra až do října, premiér se bojí o čerpání [nové okno]

Regionální politika
Rezort pro místní rozvoj, který v České republice dohlíží na čerpání peněz z evropských fondů, se nového ministra či ministryně nedočká dříve než v říjnu. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš přijde se jménem nástupce Věry Jourové až po volbách. Médiím to prozradila náměstkyně rezortu Klára Dostálová.

24. 09. 2014
Další hlasy pro omezení volného pohybu: Bavorsko chce kontroly na hranicích [nové okno]

Evropa dnes
Křesťansko-demokratická bavorská strana CSU by na přechodech do Rakouska ráda znovu viděla hraniční kontroly. Vadí ji přistěhovalci z Afriky a Blízkého východu, kteří do Německa přes alpskou zemi přijíždějí z Itálie.

23. 09. 2014
Jourovou prý můžou „ugrilovat“ kvůli Babišovi [nové okno]

ČR v Evropské unii
Kandidátka na českou eurokomisařku Věra Jourová se při veřejném slyšení v Evropském parlamentu zřejmě nevyhne odpovědím na vazby na současného ministra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Poukazuje na to nevládní organizace Corporate Europe Observatory. Spolu s Jourovou jsou zmiňována i další jména budoucích členů Komise, kteří budou muset při grilování vysvětlovat možné střety zájmů.

23. 09. 2014
EU před bitvou o snižování emisí: „prezident“ z uhelného Polska a komisař z ropného ... [nové okno]

Energetika
V říjnu se má EU rozhodnout, jaké si předepíše cíle pro snižování emisí CO2. Některé země údajně tlačí na to, aby se dohoda uzavřela ještě před nástupem Poláka Tuska do čela Evropské rady. Se svým návrhem pak EU vstoupí do jednání o globální klimatické smlouvě. Z nové Evropské komise přitom mizí speciální portfolio pro ochranu klimatu. Energeticko-klimatickou politiku má mít nově na starost Španěl Cañete, na kterém si mohou europoslanci při grilování ještě smlsnout.

23. 09. 2014
Ministryně Jourová: Lidé mi odchod z ministerstva vyčítají [nové okno]

Regionální politika
Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která odchází do Bruselu pracovat v Evropské komisi Jean-Claudea Junckera, zatím jméno svého příštího nástupce či nástupkyně v čele rezortu nezná. Přiznává, že kvůli odchodu od rozdělané práci na ministerstvu mnoho lidí zklamala. „Nastartováno je to dobře, pokud se vydrží, pojede to i beze mě,“ říká přesvědčeně v rozhovoru pro EurActiv.

23. 09. 2014
Europoslanci budou řešit střet zájmů ministra Babiše [nové okno]

Regionální politika
Chyby v projektech, možný střet zájmů českého ministra financí Andreje Babiše nebo snaha nechat si proplatit náklady, které nelze uznat. Výbor Evropského parlamentu, který má na starosti kontrolu rozpočtu EU, se bude dnes věnovat českým potížím při čerpání prostředků z evropských fondů. Na stole má zprávu mise, která letos v březnu kontrolovala stav eurodotací v České republice.

22. 09. 2014
Planeta se otepluje. Do horké fáze vstupují i jednání o snižování emisí [nové okno]

Životní prostředí
V New Yorku se včera sešla historicky největší demonstrace na podporu boje proti změnám klimatu. A zítra tam začíná globální klimatický summit, který svolal šéf OSN Pan Ki-mun. Pozornost se směřuje k prosinci příštího roku, kdy se má v Paříži podepisovat nová klimatická dohoda. Evropská unie zatím není na jednání stoprocentně nachystaná.

22. 09. 2014
9 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Skotské referendum, český generál v čele Vojenského výboru NATO, podpis asociační dohody mezi EU a Ukrajinou nebo nová polská vláda. Minulý týden přinesl řadu důležitých událostí. Redakce EurActivu vybírá ty, které byste neměli přehlédnout.

19. 09. 2014
Vít Dostál: O Jourové, o nás a co dál [nové okno]

ČR v Evropské unii
Zklamání i škodolibost, které vyústily v přesvědčení, že Brusel má Česko za zlobivé puberťáky. Za trest nám nedali žádné silné hospodářské portfolio, ale něco bezvýznamného, co jsme nechtěli. Tak by se daly zhodnotit reakce politiků i komentátorů na přidělení portfolia Věře Jourové. Říkají ledasco i českému přístupu k EU.

19. 09. 2014
Zeman kazí šance Petra Pavla postavit se do čela Vojenského výboru NATO [nové okno]

Evropa dnes
O tom, jak jsou výroky Miloše Zemana o Ukrajině nešťastné, jsem již v nedávné době psal. Jeho poslední slova jsou už však za hranou. Nejenže je k smíchu Carlu Bildtovi. Nepomáhá ani české snaze dostat do čela Vojenského výboru NATO Petra Pavla, náčelníka Generálního štábu ČR, jehož kandidaturu přitom nedávno podpořil.

19. 09. 2014
Spravedlnost pro Jourovou byla ve hře dlouho [nové okno]

ČR v Evropské unii
Pro někoho blesk z čistého nebe, pro českou vládu Bohuslava Sobotky pravděpodobně ne. Portfolio spravedlnosti, které bude v nové Evropské komisi zastávat Češka Věra Jourová (ANO) patřilo dlouho do Junckerova užšího výběru. V materiálech je zmiňováno od začátku léta. EurActivu to potvrdil Sobotkův šéfporadce Vladimír Špidla.

19. 09. 2014
Posílíme pravomoci Skotska, tvrdí Cameron. Skotové pochybují [nové okno]

Evropa dnes
Britský premiér David Cameron dnes ocenil, že Británie po čtvrtečním skotském referendu zůstává jednotná. Během vystoupení na Downing Street v Londýně potvrdil, že Skotsko dostane slíbené nové pravomoci. Návrhy zákonů by měly být hotové už v lednu příštího roku.

18. 09. 2014
Potvrzeno: Věru Jourovou čeká grilování 1. října [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová předstoupí před společné zasedání hned čtyř výborů Evropského parlamentu ve středu 1. října odpoledne. Při tzv. grilování bude čelit tříhodinové salvě otázek europoslanců, kteří budou zkoumat její odbornost a posuzovat způsobilost pro výkon eurokomisařky. Nová Komise by měla začít úřadovat 1. listopadu.

18. 09. 2014
Spory s Googlem zřejmě bude řešit i Jourová [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Jeden z úkolů od předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera směrem k budoucím dvěma vládcům evropské digitální agendy zní jasně: připravit a doladit pravidla pro zachování soukromí a bezpečnosti dat a osobních údajů na internetu. Na tom by se vedle eurokomisaře pro digitální ekonomiku a místopředsedy pro jednotný digitální trh měla podílet také česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO).

18. 09. 2014
Google musí zveřejnit svůj vyhledávací algoritmus, požaduje Německo [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Pokud chcete přesvědčit Evropu, že nezneužíváte svého monopolního postavení na zdejším trhu, odhalte své vyhledávací algoritmy. Takový vzkaz vyslal americkému vyhledávači Google německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. Není to poprvé, co Google dostává podobné žádosti, prozatím však nikdy nevyhověl.

18. 09. 2014
Spustí Skotsko balkanizaci Evropy? Separatisté mají nový impuls [nové okno]

Evropa dnes
Zástupci separatistických a regionalistických hnutí po celé Evropě fandí skotskému referendu o nezávislosti. Slibují si od něj legitimizaci vlastních snah. Jeho odpůrci se bojí, že by mohlo dojít k balkanizaci Evropy.

17. 09. 2014
Asociační dohoda EU-Ukrajina: 7 čísel pro český export [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Ukrajina byla pro české firmy slibnou zemí, která se navíc díky přibližování k EU měla stát z hlediska exportu ještě přitažlivější. Vývoj spojený s ruskou agresí s touto atraktivitou zamával. Podpis asociační dohody nabízí českému exportu na Ukrajinu pozitivní vyhlídky. Její ekonomická část ale začne být účinná až za rok a čtvrt. A prozatím prý řada firem zemi odepsala.

17. 09. 2014
Pozor na falešné Oettingery a Jourové, nabádají eurokomisaři [nové okno]

Evropské instituce
Zatímco se Junckerův tým komisařů a komisařek učí zacházet se sociálními sítěmi, Twitter zaplavily účty s jejich nepravou identitou. Falešní Oettingerové si na nich utahují ze své minulosti a kompetencí pro výkon přiděleného portfolia a strefují se do jazykových (ne)dovedností, svých či kolegů. Fanoušci se na další tweety těší, samotným členům příští Komise se ale taková praxe nelíbí.

17. 09. 2014
Plynovod sever-jih hledá obchodní model [nové okno]

Energetika
Čím déle budou ohroženy dodávky plynu přes Ukrajinu, tím větší bude tlak na propojení severu a jihu Evropy. Součástí této plynové cesty bude i Česko. „Chceme posílit severojižní propojení. Nicméně pořád je pro nás nejlevnější plyn dopravovaný přes Ukrajinu. Možnost odběru plynu z polského budovaného terminálu pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) bude hlavně pojistka pro případ krize,“ tvrdí český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

16. 09. 2014
Štrasburk a Kyjev schválily asociační dohodu s Ukrajinou [nové okno]

Vnější vztahy
Europoslanci ve Štrasburku a ukrajinský parlament v Kyjevě dnes (16. září) souběžně odhlasovali asociační dohodu s Ukrajinou, která má položit základy pro těsnější spolupráci mezi Ukrajinou a EU. Hlasování proběhlo v poledne.

16. 09. 2014
Horší než Lampedusa: U Malty utonulo 500 lidí. Loď prý potopili převaděči [nové okno]

Evropa dnes
Pokud se potvrdí svědectví dvou zachráněných z potopené lodi, došlo ve vodách Středozemního moře k masové vraždě. Plavidlo měli údajně poslat úmyslně ke dnu převaděči. Důvod vzrůstající imigrace ze Severní Afriky a Blízkého východu do Evropské unie leží především v místní bezpečnostní situaci.

15. 09. 2014
Článek 48, 49, nebo 50? Vstup Skotska do EU by byl v právním vakuu [nové okno]

Evropa dnes
Nezávislost Skotska se zdá být v posledních dnech před referendem reálnou možností. Důležitým argumentem zastánců samostatného státu je automatický vstup do EU. Jenže ten bude závislý na zvoleném výkladu evropského práva.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 31.10.2014
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,750 - -0,07%
USD 21,986 + 1,01%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster