800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
24. 06. 2016
Unie by měla děkovat Británii za hrozbu „brexitu“ [nové okno]

Budoucnost EU
Evropská unie musí během velmi krátké době čelit další velké hrozbě. Na seznamu strašáků jí přibyl „brexit.“ EU tak může ve velmi brzké době přijít o Spojené království, jednu z trojice největších členských zemí. Tato hrozba navíc začíná mít čím dál reálnější obrysy za situace, kdy se na stranu příznivců odchodu přidali i někteří vrcholní britští politici jako je svérázný a zároveň velmi populární londýnský starosta Boris Johnson či frontman kapely Rolling Stones Mick Jagger.

24. 06. 2016
Budovy mohou chránit lidské zdraví a pomoci přežít změny klimatu [nové okno]

Energetická účinnost
Chystá se přepracování evropských pravidel pro energetickou náročnost budov. Podle Komise by měly domy pomáhat i s lepším využíváním obnovitelných zdrojů. Zaznívají také požadavky, aby se nová směrnice věnovala i vnitřnímu prostředí budov, které ovlivňuje zdraví lidí. Pohodlnější domy mohou také zmírňovat dopady klimatické změny na lidská sídla.

24. 06. 2016
Evropa před brexitem, aneb EU-28 minus 1 [nové okno]

Budoucnost EU
„Možná si ještě pamatujeme sedm let staré heslo českého předsednictví v EU, které si nadto každý vykládal po svém a které bylo o tom, jak to Evropě osladíme. Skutečné ‚oslazení‘ Evropě však nastává až teď po rozhodnutí britských občanů,“ píše na úvod komentáře poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV) Petr Zahradník.

24. 06. 2016
Brexit je tu. A co bude dál? [nové okno]

Evropa dnes
Velká Británie se jako první země v historii rozhodla odejít z Evropské unie. Nad procesem vystoupení či navázání nových vztahů s Unií však visí celá řada otazníků. EurActiv proto přináší odpovědi na některé palčivé otázky, které s brexitem souvisí.

24. 06. 2016
Brexit unii nezničí [nové okno]

Evropa dnes
„Je možné, že příkladu Velké Británie budou chtít následovat další země. To by bylo pro Českou republiku mnohem horší než samotný Brexit. Naším životním zájmem je fungující, bezpečná, silná a prosperující Evropská unie,“ píše ve svém komentáři europoslanec Pavel Telička (ANO/ALDE).

24. 06. 2016
Brexit se stal realitou: Co na to Česko a zbytek EU? [nové okno]

Evropa dnes
Velká Británie vystoupí z Evropské unie. Takový je výsledek dlouho očekávaného referenda, ve kterém se víc než polovina Britů vyslovila pro odchod z evropského integračního projektu. Jaké jsou první reakce českých i zahraničních politiků?

23. 06. 2016
Pro větší úspory energie je potřeba vyřešit financování, shodují se experti [nové okno]

Energetická účinnost
Do energetické efektivity směřuje v EU méně investic, než by bylo potřeba. Komise chce problém vyřešit lepším uspořádáním nástrojů pro jejich financování. Pomoci by mohlo propojování veřejných a soukromých peněz. Podle odborníků je ale také potřeba odbourat bariéry v hlavách lidí, kterým se do energetické účinnosti často nechce peníze nasměrovat.

23. 06. 2016
Jak (ne)jsou trhy připravené na Brexit - co čekat v den D? [nové okno]

Ekonomika a euro
„Z prvotního šoku se trhy zpravidla poměrně rychle dostanou. To, zda by Brexit vyvolal trvalejší napětí, záleží primárně na tom, zda by celkově oslabil důvěru v projekt EU a eura před blížícími se volbami v Nizozemí, Německu a Francii (vše v roce 2017),“ komentuje dnešní hlasování Británie o vystoupení z EU hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

23. 06. 2016
Pavel Svoboda k brexitu: Britská vláda se výsledky referenda řídit nemusí [nové okno]

Budoucnost EU
„Referendum má podle britského práva pouze poradní povahu, takže čistě teoreticky by se jím britská vláda nemusela řídit,“ uvedl v rozhovoru pro EurActiv český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který v Evropském parlamentu vede výbor pro právní záležitosti JURI. V interview jsme hovořili o tom, co EU a Velkou Británii čeká v případě tzv. brexitu a také tehdy, pokud by Britové v dnešním hlasování členství země v EU podpořili.

22. 06. 2016
Jak ovlivní výsledek britského referenda evropskou integraci? [nové okno]

Budoucnost EU
Referendum o vystoupení Velké Británie z EU je za dveřmi. Zda se Britové rozhodnou v evropském projektu setrvat, nebo zvolí druhou možnost, se Evropa dozví už v pátek ráno. Jaký by měl podle evropských politiků případný odchod země z EU vliv na prohlubování evropské integrace?

22. 06. 2016
Fawkes: Úspory energie musí opustit svět dotací, soukromým investicím ale brání bariéry [nové okno]

Energetická účinnost
„V současné době bychom našli spoustu investorů a poskytovatelů půjček, kteří by rádi nasměrovali kapitál do energetické účinnosti, ale bariérou je nedostatečná standardizace, která vytváří nejistotu,“ říká Steven Fawkes. Na tento problém se zaměřuje iniciativa Investor Confidence Project.

22. 06. 2016
Životnost výrobků – lepší informovanost spotřebitelů [nové okno]

Ekonomika a euro
Podle nedávného průzkumu jsou spotřebitelé ochotni si za výrobek připlatit, pokud budou mít jistotu, že jim vydrží a nebudou se za pár let muset poohlížet po novém. „Téměř všichni evropští občané se s problémem plánovaného zastarávání již někdy setkali, přičemž jim bylo sděleno, že se tyto výrobky nedají opravit nebo že by to stálo hodně peněz,“ říká v komentáři Thierry Libaert. EU by podle něj měla ukázat, že její úloha spočívá především v řešení každodenních problémů Evropanů.

22. 06. 2016
Jan Zahradil: „Referendum o brexitu je příležitost, aby si ČR řekla o výjimky“ [nové okno]

Budoucnost EU
Česká vláda nesmí zaspat a měla by se na případný brexit, tedy odchod Velké Británie z EU, připravit. Podle českého europoslance Jana Zahradila (ODS) je to příležitost, jak si říct například o výjimku ze společné měny euro nebo azylové a migrační politiky EU. „Pokud by se k tomu přidaly i další země visegrádské čtyřky, tak by se šance na úspěch zvedly,“ uvedl v rozhovoru pro EurActiv.

21. 06. 2016
Daň za Brexit: Hrozba pro menší e-shopy [nové okno]

Digitální agenda
Výsledek referenda je zatím velmi nejistý, pravda je však taková, že tzv. brexit by měl rozsáhlé politické, sociální a ekonomické dopady na EU i Velkou Británii. Jedním z ekonomických důsledků by byl i vliv na online podnikání a e-commerce sféru, píše ve svém komentáři pro EurActiv.cz Michaela Guldanová ze společnosti Visual Meta GmbH, která provozuje ShopAlike.cz.

21. 06. 2016
Vít: Omezení dotací pro velké firmy brzdí úspory energie, průmysl vhodné projekty má [nové okno]

ČR a Evropský semestr 2016
V českém průmyslu jsou odvětví, která ještě mají potenciál v úsporách energie. Mohla by nahradit celou výrobní kapacitu novou technologií a vyrábět produkty s vyšší přidanou hodnotou a úsporou energií. Proto je škoda, že jsou v operačním programu ministerstva průmyslu omezeny dotace pro velké firmy, říká ředitel Národního centra energetických úspor Jakub Vít. Česko by podle něj jinak mohlo snadněji splnit evropský cíl pro energetickou účinnost, se kterým má jako řada dalších zemí problém.

21. 06. 2016
Kvalita dopravní infrastruktury je v Česku nízká, na vině jsou průtahy v povolování [nové okno]

ČR a Evropský semestr 2016
Jestli chce Česko dohánět bohatší země EU, bude muset mimo jiné zapracovat na své dopravní infrastruktuře a dalších oblastech pro investice. Těm v současné době brání například složitá povolovací řízení. Přijetí novely stavebního zákona, která by to mohla zajistit, se přitom oddaluje. Výjimečné jsou i české problémy s procesem posuzování vlivů na životní prostředí EIA.

20. 06. 2016
Brexit jako startér evropské nákazy? [nové okno]

Ekonomika a euro
Začíná týden, ve kterém je na stole řada důležitých událostí, ale lví díl pozornosti přitáhne pouze jedna - čtvrteční britské referendum o setrvání v Unii.

20. 06. 2016
Bude letošek nejteplejším rokem? [nové okno]

Životní prostředí
Unijní cíle na období 2030–2050 nejsou dost ambiciózní, aby členské země EU dostály závazkům z pařížské klimatické konference, ukazuje nová studie. Globální teplota přitom roste a letošek by mohl být nejteplejším rokem v historii měření. Kam by se měla evropská klimatická politika dále posouvat?

20. 06. 2016
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
V Británii zavraždili poslankyni Jo Coxovou, což šokovalo celou Evropu a pozastavilo kampaň před referendem o setrvání Spojeného království v EU. V Chorvatsku padla vláda. Předseda Evropské komise navštívil Rusko a jednal s Vladimirem Putinem. Podívejte se, co dalšího se dělo minulý týden.

17. 06. 2016
Britské referendum: jak to dopadne s klimaticko-energetickou politikou? [nové okno]

Energetika
Pokud Británie vystoupí z Evropské unie, jaký vliv to bude mít na její klimaticko-energetickou politiku? V evropské energetické unii by mělo Spojené království pravděpodobně zájem setrvat, ztratilo by ale možnost ovlivňovat vytváření pravidel, píší zahraniční autoři.

16. 06. 2016
Ředitelka CEBRE: Novou směrnici o vysílání pracovníků vnímám jako protekcionistickou [nové okno]

Ekonomika a euro
Evropská komise zveřejnila nový návrh směrnice o vysílání pracovníků v EU, který vyvolal v České republice silnou kritiku, pod tlakem některých členských zemí. „Přestože je iniciátorkou legislativy, řada impulsů vychází od členských států. Komise si obvykle před přijetím návrhu členské státy testuje a v tomto případě si musí být jistá, že pro návrh bude dostatečná podpora v Radě,“ uvedla v rozhovoru pro EurActiv ředitelka CEBRE – České podnikatelské reprezentace při EU Alena Mastantuono.

16. 06. 2016
Žlutá karta vysílání pracovníků v EU: Komise odpoví do poloviny července [nové okno]

Ekonomika a euro
Třetina národních parlamentů v EU vystavila v polovině května návrhu směrnice o vysílání pracovníků v EU tzv. žlutou kartu. Evropská komise, která se musí ke stanovisku legislativců vyjádřit, to má v plánu udělat ještě před tím, než se instituce EU uzavřou kvůli letním prázdninám. Podle evropské komisařky pro zaměstnanost a pohyb pracovních sil Marianne Thyssenové je vůle to stihnout ještě v první polovině července.

16. 06. 2016
Plán na reformu modré karty pro pracovníky konečně na stole [nové okno]

Ekonomika a euro
Systém modrých karet byl v EU přijat již v roce 2009, ale brzy se ukázalo, že nefunguje. Statistiky hovoří o tom, že využívání systému je nedostatečné – pouze 31 % vysoce kvalifikovaných migrantů do států OECD si jako destinaci zvolilo EU, což znamená, že kvalifikovaní pracovníci volí jiné destinace, které s EU hospodářsky soutěží, píše v komentář česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE).

16. 06. 2016
Debata EurActivu: Brexit připraví střední Evropu o silného spojence [nové okno]

Evropa dnes
Pokud Britové rozhodnou příští týden, že už nadále nechtějí být členy EU a následně z ní vystoupí, obávat by se neměla Velká Británie, ale spíše EU, zejména pak státy ležící ve střední Evropě. Shodli se na tom panelisté, kteří se účastnili diskuse pořádané EurActivem.

15. 06. 2016
Za energeticky úsporné renovace by mohli Evropané dostávat levnější hypotéky [nové okno]

Energetická účinnost
Investice do energetické účinnosti v budovách zvyšují hodnotu nemovitostí a pomáhají snižovat riziko nesplácení. Evropská hypoteční federace proto přichází s nápadem na zvýhodněné hypotéky pro ty, kdo chtějí energeticky úsporně renovovat. Díky nižšímu riziku totiž mohou banky uvolnit více peněz.

14. 06. 2016
Stane se Visegrád rájem pro sdílenou ekonomiku? [nové okno]

Digitální agenda
Na začátku června vydala Evropská komise doporučení pro přístup členských zemí k platformám sdílené ekonomiky, jako je Uber nebo Airbnb. Je možné vytvořit jednotnou definici tohoto fenoménu? V jakých ohledech se regulatorní přístup zemí V4 odlišuje od ostatních států EU? Jaká jsou daňová rizika spojená se sdílenou ekonomikou? Výzvy tzv. sharing economy zkoumá analytik AMO Kryštof Kruliš.

14. 06. 2016
Pod členstvím Británie v EU a librou se kývá židle: vlivný The Sun nabádá k Brexitu [nové okno]

Ekonomika a euro
Blížící se hlasování o Brexitu a španělské mimořádné volby hrají investorům na nervy. Znepokojující je rostoucí podpora odchodu z EU v britských průzkumech veřejného mínění. Čtyři poslední průzkumy včera potvrdily, že odpůrci Unie mají momentálně navrch.

13. 06. 2016
Kryštof Kruliš: EU a USA se liší, úplného sjednocení standardů by v TTIP nešlo dosáhnout [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Může se zdát, že americké standardy pro bezpečnost potravin jsou nastaveny nízko, ale v případě újmy dopadne na výrobce tvrdá sankce. Tamní firmy to tlačí k seberegulaci. Systémy EU a USA je velmi těžké porovnávat,“ říká analytik Kryštof Kruliš z Asociace pro mezinárodní otázky, se kterým EurActiv mluvil o dohodě TTIP. Hovořili jsme také o postavení zemí V4 na jednotném evropském trhu.

13. 06. 2016
Donald Tusk: Brexit by mohl být začátek zničení EU i celé politické civilizace Západu [nové okno]

Budoucnost EU
Nervozita kolem britského referenda v Evropě roste. Britové o setrvání v EU rozhodnou už za deset dní a průzkumy naznačují těsný výsledek. S blížícím se dnem D se politici a odborníci předhánějí v prognózách, co by případné vystoupení země z evropského integračního projektu znamenalo. Názory se různí, obavy z nejistoty, jak by Británie i celá Evropa v případě brexitu vypadala, jsou však patrné téměř z každého vyjádření.

11. 06. 2016
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
O čem v Praze jednali premiéři V4, jak se evropští ministři vnitra postavili ke směrnici o zbraních a který členský stát nejčastěji překračuje limity pro škodlivé emise? Dozvíte se v našem pravidelném přehledu.

10. 06. 2016
Tomáš Zdechovský: Japonci vnímají migrační krizi v EU s obavami, bojí se nestability [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Po USA je EU pro Japonsko druhým největším a nejstabilnějším partnerem. Proto si Japonci přejí zachování celistvosti Evropské unie a další posílení obchodních vztahů,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/EPP), který se zúčastnil nedávné parlamentní mise v Japonsku. Jednalo se například o obchodní dohodě, kterou by EU chtěla se zemí vycházejícího slunce uzavřít.

10. 06. 2016
Petr Ježek: Dohoda s Japonskem může být pro evropský HDP přínosnější než TTIP [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Posílení vztahů Evropy se Spojenými státy a Japonskem je potřeba vnímat také jako spojení tří významných partnerů, kteří kladou důraz na demokracii, sdílejí obavy o budoucnost tohoto světa a spatřují řešení v dodržování mezinárodního práva a multilateralismu,“ říká europoslanec Petr Ježek (ANO/ALDE), který vedl nedávnou parlamentní misi do země vycházejícího slunce.

09. 06. 2016
Jak v ČR zlepšit e-Government? Opisovat ze zahraničí a rozšířit elektronickou identifikaci [nové okno]

ČR a Evropský semestr 2016
V hodnocení digitalizace veřejných služeb Česko patří mezi státy EU k posledním. Výdobytky českého e-Governmentu, jako je Czech POINT či datové schránky, v dnešní době nestačí a potřebují další rozvoj. K tomu jsou však zapotřebí experti, kteří by vládě radili, jak na to. Co všechno českému e-Governmentu chybí a jak zajistit, aby se Česko posunulo v evropském srovnání nahoru?

09. 06. 2016
Ivan Pilný: Některé země EU patří v e-Governmentu ke světové špičce. ČR rozhodně ne [nové okno]

ČR a Evropský semestr 2016
„Jeden fakt je, že jsme na dně Evropy, a druhý, že se v této oblasti nic zvláštního neděje. Popsala se spousta papírů, které plánují e-Government zlepšit, ve skutečnosti to ale nefunguje,“ říká v rozhovoru pro EurActiv předseda poslaneckého hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO). Vláda si prý musí nejprve uvědomit, že je e-Government důležitý. Za nedostatečné elektronické služby veřejné správy podle něj může i zaostalá digitální infrastruktura.

08. 06. 2016
Proti čínskému dumpingu by EU mohla mít nové nástroje, státy se ale neshodnou [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Čeští senátoři ve výboru pro záležitosti EU podpořili návrhy Komise na posílení evropského ocelářství, které se potýká s nadprodukcí na světovém trhu. Modernizovat by se mimo jiné měly nástroje pro ochranu obchodu, což Komise navrhla už v roce 2013. Členské země se ale na balíčku neshodnou.

07. 06. 2016
Zelená energie a energetické úspory potřebují stabilní prostředí víc než dotace [nové okno]

Energetická účinnost
Aby se v Česku a EU investovalo do zelených zdrojů energie a energetických úspor, musí být nastaveno především stabilní investiční prostředí. Řada projektů se totiž vyplatí i bez dotace. Aby však investoři mohli získávat potřebné úvěry, přijdou vhod například záruky, které mimo jiné poskytuje Evropský fond pro strategické investice. Tématem se zabývalo nedávné debatní setkání, které pořádal EurActiv.

07. 06. 2016
Jak využíváme Fond pro strategické investice a jak jsme připraveni na ekonomiku sdílení? [nové okno]

Ekonomika a euro
„V minulém týdnu zazněly v agendě EU mnohé podněty, reflektující jak nedávnou minulost, tak též určující směr a obsah některých budoucích vývojových trendů,“ píše na úvod komentáře poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru Petr Zahradník.

07. 06. 2016
Olga Sehnalová: Návrh Komise o sjednocení pravidel pro online nákupy je problematický [nové okno]

Digitální agenda
„To, co Komise navrhuje, může vést k absurdní situaci, že při nákupu domácího spotřebiče přes internet bude mít spotřebitel například jinou délku záruky než v kamenném obchodě,“ říká česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD/S&D) o návrhu na sjednocení pravidel pro nákup zboží online, který Komise představila v prosinci. EurActiv s europoslankyní hovořil o jednotném digitálním trhu a jeho přínosech pro spotřebitele

07. 06. 2016
POZVÁNKA na veřejnou diskusi: Překreslí britské referendum mapu Evropské unie? [nové okno]

Tiskové zprávy
Zpravodajský portál EurActiv.cz ve spolupráci se Skupinou Evropských konzervativců a reformistů (ECR) zve na diskusní setkání na téma „Překreslí britské referendum mapu Evropské unie?

06. 06. 2016
Průzkum: Firmy v EU už mají oběhové hospodářství ve svých strategiích [nové okno]

Životní prostředí
Většina podniků v EU ve svých strategiích počítá s přechodem na oběhové hospodářství, které spočívá v minimalizaci odpadů a efektivním využíváním zdrojů. Podle průzkumu sítě TNS takové strategie zavádí 70 % evropských podniků. Balíček k oběhovému hospodářství se už projednává v Parlamentu a europoslanci žádají vyšší cíle, než jaké navrhla Komise.

06. 06. 2016
Zbrklý spěch Německa za ruským plynem [nové okno]

Energetika
„Nord Stream 2 je protikladem všeho, čeho si německá vláda podle svých slov nejvíc cení: přežití EU, míru v Evropě a životního prostředí,“ píše ve svém komentáři poradce pro energetiku a klima Slovenské společnosti pro zahraniční politiku (SFPA) Juraj Mesík, podle kterého by Německo mělo od projektu Nord Stream 2 upustit. Jediný, kdo by z něj těžil, je totiž Rusko, které by si tak zajistilo více evropských peněz na rozšiřování vojenského potenciálu.

06. 06. 2016
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Komise zesílila kritiku vůči Polsku, německo-turecké vztahy dostaly kvůli uznání arménské genocidy studenou sprchu a britský premiér Cameron přesvědčoval lid, aby v referendu zvolil setrvání země v EU. Na jaké další události minulého týdne se čtenáři EurActivu mohou těšit?

04. 06. 2016
Společné vzdělávání na českých školách nebude katastrofa, nesmí ale dojít peníze [nové okno]

ČR a Evropský semestr 2016
Od září mají být základní školy otevřené dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Pomoci to má různým skupinám znevýhodněných žáků. Změna nemusí být radikální, protože řada takových dětí se už na základkách vzdělává. Školy by spíše měly získat prostředky, které pro práci s nimi potřebují. Jenže finanční a personální zajištění reformy budí pochybnosti.

03. 06. 2016
Jak si poradit s Uber a Airbnb? Komise dala státům EU návod. Firmy pokyny chválí [nové okno]

Digitální agenda
Díky sdílené ekonomice lze prostřednictvím internetu lidem na cestách snadno a rychle pronajmout prázdný pokoj či byt nebo si díky ní po práci přivydělat přepravováním osob po velkých městech. Platformy jako Airbnb a Uber však od počátku přidělávají vrásky hoteliérům a taxikářům po celém světě a rady si s nimi neví ani samotné státy. Komise proto zveřejnila „kuchařku“, ve které zemím EU radí, jak nastavit pravidla pro udělování licencí nebo placení daní. Konkrétní kroky však zůstávají na členských státech. Jak se k tomu postaví Česko?

03. 06. 2016
Bob Kartous: Desetiprocentní zvýšení platů kvalitní učitele do škol nepřiláká [nové okno]

ČR a Evropský semestr 2016
„Navýšení učitelských platů by mohlo být klidně stoprocentní. Může to znít bláznivě, ale pokud chceme, aby do škol směřovali kvalitní lidé, je potřeba zpřísnit kritéria a zároveň výrazně navýšit platy,“ říká Bohumil Kartous z nevládní organizace EDUin, která se zaměřuje na otázky vzdělávání. Jak udělat z učitelství atraktivní povolání? A je český vzdělávací systém připraven na inkluzi?

02. 06. 2016
Komise chce prodloužit fungování Junckerova balíčku [nové okno]

Ekonomika a euro
Investiční plán Evropské komise má za sebou první rok a podle místopředsedy Katainena to byl rok úspěšný. Tzv. Junckerův balíček by mohl existovat déle než do roku 2018, jak se plánovalo. Komise by navíc chtěla podobný model využít pro rozvojové země. Podle bruselského think tanku ale není investiční balíček žádná velká sláva.

01. 06. 2016
Fungování ETS mohou narušovat i klimatická opatření, upozorňuje zpravodaj Parlamentu [nové okno]

Životní prostředí
Z emisního trhu by se mohly stahovat povolenky odpovídající emisím ušetřeným například díky odklonu od uhlí. Navrhuje to parlamentní zpravodaj Ian Duncan, který včera představil svou pozici k revizi ETS. Podporuje také vícestupňový přístup k bezplatnému přidělování povolenek, který by lépe odpovídal tomu, jak jsou jednotlivá průmyslová odvětví ohrožena tzv. únikem uhlíku.

01. 06. 2016
Internetoví giganti v čele s Facebookem chtějí s EU bojovat proti nenávisti online [nové okno]

Digitální agenda
Americké společnosti, které patří k velkým hráčům ve světě internetu a sociálních sítí, uzavřely s Evropskou komisí dohodu o vzniku kodexu. Ten má do budoucna zabránit šíření nenávistných projevů a podněcovat k násilí na internetu.

31. 05. 2016
Jourová o předávání dat do USA: Termín držím. Privacy Shield spustíme do července [nové okno]

Digitální agenda
Evropský parlament minulý týden přijal rezoluci, ve které vyzývá Komisi k pokračování v dialogu s USA tak, aby se odstranily nedostatky, které dohodě o předávání osobních dat Evropanů do USA už v dubnu vytkly národní úřady na ochranu osobních dat. Jak řekla EurActivu česká eurokomisařka Věra Jourová, oficiální dialog s vládou USA otevírat nebude a věří, že dohoda vstoupí v platnost nejpozději začátkem července.

31. 05. 2016
Česká nezaměstnanost zůstává nejnižší v celé Evropě [nové okno]

Ekonomika a euro
Česko zůstává s nejnižší nezaměstnaností evropským premiantem. Hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš proto očekává rychlejší mzdovou dynamiku. Na opačném konci žebříčku setrvává Řecko a Španělsko s nezaměstnaností přes 20 %.

31. 05. 2016
ČR: Pas pro poskytovatele služeb by měl platit pro všechny sektory [nové okno]

ČR v Evropské unii
Podnikatelé se při přeshraničním poskytování služeb i nadále setkávají s nejrůznějšími překážkami. V jejich překonávání by jim měl pomoct tzv. Pas pro poskytovatele služeb, který slibuje jednodušší postupy a snazší notifikaci. Evropská komise plánuje, že bude platit nejprve v sektoru podnikatelských služeb a stavebnictví, avšak Česká republika by naopak chtěla, aby pas zahrnoval všechny sektory.

31. 05. 2016
O tržním statusu pro Čínu zatím v EU není jasno [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Udělit Číně status tržní ekonomiky kvůli dobrým obchodním vztahům, nebo neudělit kvůli obavám z přílivu levné oceli a dalších výrobků a jejich vlivu na evropský průmysl? Otázce se v EU věnuje stále více politické pozornosti. Zatím ale není jasné, zda a kdy Komise navrhne příslušný legislativní návrh, jehož projednávání pak může trvat měsíce. Výjimka v přístupovém protokolu Číny do WTO vyprší v prosinci.

30. 05. 2016
Slovenské předsednictví čeká zatěžkávací zkouška: migrace a rozpočet EU [nové okno]

Budoucnost EU
Poprvé od svého vstupu do EU bude Slovensko předsednickou zemí evropské osmadvacítky – současné nizozemské předsednictví vystřídá už za měsíc. Konkrétní priority, kterých bude chtít během půlročního období dosáhnut, zatím známé nejsou. Slováci je představí až 30. června, chtějí si totiž počkat na výsledky britského referenda o vystoupení z Unie. Dá se však očekávat, že budou mít nelehký úkol například při řešení migrační krize či vyjednávání o rozpočtu pro rok 2017.

30. 05. 2016
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Řecko dostane další peníze ze záchranného programu. V Rakousku vyhrál prezidentské volby kandidát strany Zelených. Další události minulého týdne najdete v našem přehledu.

27. 05. 2016
Minimální cenu uhlíku v ETS Komise nepodporuje [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Proti návrhu Francie na zavedení minimální ceny emisní povolenky se staví nejen Evropská komise, ale i Německo nebo Nizozemsko. S intenzivnějšími jednáními o revizi systému obchodování čekají členské země ještě na návrh ke snižování emisí mimo ETS. V Parlamentu bylo odloženo jednání výboru pro průmysl a protahuje se příprava hlavní zprávy ve výboru pro životní prostředí.

27. 05. 2016
Jak by měla vypadat nová architektura azylové a migrační politiky EU? [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Úkolem států EU v dalším roce bude nalézt shodu na reformě dosavadní migrační a azylové politiky a dát vzniknout systému, který bude spravedlivý a především udržitelný, píší ve svém briefing paperu Zora Hesová a Tomáš Jungwirth z Asociace pro mezinárodní otázky. Jak by měl tento systém vypadat? AMO čeká i na vaše odpovědi a vyhlašuje soutěž o nejlepší policy papery.

26. 05. 2016
Pohledy na zvyšování cíle pro energetickou účinnost se liší, ukázaly neshody v Parlamentu [nové okno]

Energetika
Měla by si EU předepsat výraznější zvyšování energetické efektivity? Ano, odhlasovali europoslanci ve výboru pro průmysl, vývoj a energetiku. Ne všichni s tím ale souhlasí. EU by podle nich měla být více realistická. O zprávě, která hodnotí plnění směrnice o energetické účinnosti, bude plenární zasedání hlasovat v červenci.

25. 05. 2016
Bude doručování balíků v EU levnější? Komise chce tlačit na dopravce, aby snížili ceny [nové okno]

Digitální agenda
Dnešní návrhy Evropské komise potěší především ty, kteří rádi nakupují na internetu, a nabídka českých e-shopů jim už nestačí. Nová opatření totiž mají vést ke snížení cen dopravy při nákupu online z jiných států EU a zabránit takzvanému geoblockingu, který vytváří rozdílné podmínky pro nákup zboží a služeb podle toho, z jaké země je produkt objednáván. Součástí dnešních plánů jsou také opatření, která posílí práva a důvěru spotřebitelů, kteří by si sice rádi v ostatních státech EU objednali, mají ale obavy z případných komplikací, pokud budou chtít zboží vrátit.

25. 05. 2016
Tomáš Prouza o digitálním rozvoji v Česku: Vláda a byznys se musí lépe koordinovat [nové okno]

Digitální agenda
„Existuje řada dobrých aplikací na úrovni státu i měst, ale občas o nich nikdo neví,“ říká o stavu českého e-Governmentu státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který se minulý týden stal také koordinátorem české digitální agendy. Ke zlepšení digitalizace veřejných služeb je podle něj potřeba najít využití pro čipy v občankách a přesouvat e-governmentové aplikace do mobilních telefonů. S EurActivem hovořil také o zlepšení komunikace mezi státem a IT firmami nebo tom, zda regulovat fenomény, jako je Uber a Airbnb.

24. 05. 2016
Tržní status Číny? V Česku ohrožení až pro 94 tisíc pracovních míst, tvrdí odpůrci [nové okno]

Průmysl, obchod a export
V červenci má Komise představit výsledky hloubkové studie zkoumající dopady, jaké by na evropský průmysl mělo udělení tržního statusu komunistické Číně. S podniky a odbory konzultuje možný vliv na Českou republiku i ministerstvo průmyslu. Některé firmy otevřenost vůči Číně podporují, řada odvětví před ním ale varuje. Neblahé dopady by prý byly silnější než potenciální přínosy.

24. 05. 2016
Poslední na nohou [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Mark Leonard, ředitel think tanku Evropská rada pro mezinárodní vztahy, ve svém komentáři píše o těžkých časech, které zažívá Evropa i celý svět. Pro EU představuje velké riziko Rusko v čele s prezidentem Vladimirem Putinem. „Putin je přesvědčen, že EU trpí týmiž nedostatky jako bývalý Sovětský svaz, a považuje ji za utopický mnohonárodnostní projekt, který se bude pod tíhou svých rozporů drolit. I tady se Kreml snaží, seč může, aby takovému směřování pomohl, a proto podporuje krajně pravicové strany napříč EU,“ uvádí Leonard.

23. 05. 2016
Týden ve znamení digitální agendy. Co si EU přichystala? [nové okno]

Digitální agenda
Digitální agenda patří mezi klíčová témata, kterým se EU v dnešní době věnuje. Neděje se však často, aby byla v jednom týdnu na programu téměř všech evropských institucí. Tento týden tomu však bude. Jaké důležité „digitální“ události následujících dnů by čtenářům EurActivu neměly uniknout?

22. 05. 2016
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Jaké události minulého týdne by čtenářům EurActivu neměly uniknout? Ministři vnitra se dohodli na snazším pozastavení bezvízového styku se třetími zeměmi a Komise přitvrdila při řešení ústavní krize v Polsku. V přehledu zpráv se také dočtete, jak Španělsko a Portugalsko utekly hrobníkovi z lopaty.

20. 05. 2016
Kontrola rozpočtu EU nesmí být jen formální, instituce se mají poučit z chyb [nové okno]

Ekonomika a euro
Proces discharge, tedy schvalování účetní závěrky unijních institucí, by neměl být omezen jedním rokem, ale měl by představovat běh na dlouhou trať. Instituce, jejichž hospodaření prochází kontrolou, by se měly z chyb poučit a do budoucna zlepšit svůj přístup k vynakládání peněz z rozpočtu EU. I na to upozorňuje zpráva o hospodaření Evropské komise, kterou nedávno schválili europoslanci.

19. 05. 2016
Europoslanec Poche: V Česku končí na skládkách příliš mnoho odpadu [nové okno]

Životní prostředí
Oběhové hospodářství zajišťuje, že se neplýtvá omezenými zdroji naší planety. Skládkování v něm nemá co dělat, říká v rozhovoru europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), který ve výboru pro průmysl pracuje na návrhu nové směrnice o odpadech. Jak předcházet vzniku odpadů a zabránit například plýtvání s potravinami?

18. 05. 2016
Tomáš Prouza je digitálním koordinátorem. Chce zlepšit e-Government [nové okno]

Digitální agenda
Česko má ode dneška vládního koordinátora pro digitální agendu. Je jím státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Splnilo se tak přání českých firem sdružených ve svazu průmyslu a dopravy, který po vytvoření této funkce volá už delší dobu. A na jaké oblasti se chce novopečený koordinátor zaměřit? Například na online obchod nebo e-Government. Jeho agendě neuniknou ani nové fenomény, jako je Uber nebo Airbnb. Redakci EurActivu také sdělil, jaké jsou jeho cíle a čeho se chce při plnění nové funkce naopak vyvarovat.

18. 05. 2016
Doporučení: ČR musí přidat ve vzdělávání a investicích do dopravy a energetiky [nové okno]

ČR a Evropský semestr 2016
Dlouhodobá udržitelnost veřejných financí, lepší investiční prostředí, inkluze romské populace či zatraktivnění učitelského povolání. To jsou oblasti, které si v případě České republiky zasluhují v nejbližší době největší reformy. V dnes zveřejněné sadě několika doporučení, která bývají pravidelně publikovány v rámci tzv. Evropského semestru, to uvedla Evropská komise.

18. 05. 2016
Generální ředitelství Komise pro digitální agendu čekají od července velké změny [nové okno]

Digitální agenda
Rok po zveřejnění Strategie pro jednotný digitální trh Komise plánuje přeorganizovat jednotlivá oddělení v rámci generálního ředitelství Evropské Komise, které má na starost digitální politiku (DG CONNECT). Vyplývá to z uniklého dokumentu, podle kterého by se změny měly udát 1. července.

17. 05. 2016
Aktuální dění v EU: Potřeba čelit rizikům a prosadit si svůj zájem [nové okno]

Ekonomika a euro
O udělení tržního statusu Číně nebo o nové směrnici o vysílání pracovníků se ve svém komentáři píše poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru Petr Zahradník. „Rizikem je pokus o ustavení společné minimální mzdy v EU, což by byla destrukce konkurenceschopnosti v méně rozvinutých zemích Unie,“ říká o navrhované směrnici.

17. 05. 2016
Rozvoj hospodářské politiky: Jaké vysvědčení zítra Komise Česku vystaví? [nové okno]

ČR a Evropský semestr 2016
Evropská komise má zítra zveřejnit doporučení, která každý rok hodnotí hospodářský vývoj a reformy provedené v jednotlivých členských státech. Česku bylo v minulosti vyčítán například nedostatek jeslí a školek nebo mezery v oblasti vyběru daní a rozpočtové politice. Jaká doporučení může česká vláda čekat letos?

17. 05. 2016
Komise chce podpořit jádro, němečtí Zelení protestují [nové okno]

Energetika
Evropská komise má zítra projednávat materiál, ve kterém může podpořit rozvoj jaderné energetiky v EU. Informuje o tom německý Spiegel. Nová strategie má Unii pomoci udržet se na špičce jaderného výzkumu, prospět má energetické bezpečnosti i klimatu. V Německu se už ale ozvala kritika Zelených.

16. 05. 2016
Vízová liberalizace pro Turecko: Vše, co jste potřebovali vědět [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Zrušení vízové povinnosti pro turecké občany se v posledních týdnech stalo klíčovým tématem debat politiků a odborníků nejen v Česku, ale v celé Evropě. EurActiv svým čtenářům nyní nabízí podrobný přehled, který objasní například to, co Turecku na cestě za bezvízovým stykem ještě chybí nebo odpoví na otázku, zda lze vízovou liberalizaci považovat za bezpečnostní hrozbu pro Evropu.

16. 05. 2016
Kozel zahradníkem v Bruselu a kovářova kobyla v New Yorku [nové okno]

Evropa dnes
Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabízíme měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za čtvrtý měsíc letošního roku.

16. 05. 2016
V4 na řešení migrační krize nestačí, zapojit se musí celá EU [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Země Visegrádské čtyřky, k nimž patří i Česká republika, odmítají návrhy na zvládnutí migrační a uprchlické krize z dílny Evropské komise. Podle některých odborníků by ale měly kritický postoj opustit a raději se soustředit na hledání celoevropského řešení.

16. 05. 2016
5 zpráv minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Europoslanci se postavili proti brzkému zrušení víz pro Turky, i proti udělení statusu tržní ekonomiky Číně. Národní parlamenty zase poslaly žlutou kartu směrnici o vysílání pracovníků. Co dalšího se dělo minulý týden? Podívejte se na náš pravidelný přehled.

13. 05. 2016
Obranu proti levným dovozům z Číny má EU vymyslet do léta. Čas letí, varují europoslanci [nové okno]

Průmysl, obchod a export
EU se nabízejí tři možnosti, jak postupovat vůči Číně, která má být od konce roku považována za tržní ekonomiku. Protože evropská kritéria pro získání takového postavení Čína nesplňuje, mohla by na ni dál uplatňovat antidumpingová opatření. To by ale hrozilo právním sporem. Proti udělení tržního statusu ovšem brojí některá průmyslová odvětví. Zlatou střední cestu Komise teprve zkoumá. Čas se ale krátí a podle europoslanců si to musí uvědomit i česká vláda.

12. 05. 2016
Kritika západních států za nesolidaritu v ČR naráží [nové okno]

Ekonomika a euro
Nové členské země EU včetně ČR se ostře vymezily vůči kritice, které se jim za odmítavý postoj vůči migrační politice evropské osmadvacítky dostalo od špiček EU a představitelů některých západních států. Nepřijímají ani výhružky, které se týkají čerpání z evropských strukturálních fondů. Na případném krácení příspěvků z fondů by totiž tratily i bohaté západní země.

12. 05. 2016
Nevidomí v EU mají mít lepší přístup na weby veřejné správy. Česka se problém netýká [nové okno]

Digitální agenda
Podle nové unijní směrnice by měly být internetové stránky a aplikace veřejných institucí zpřístupněny všem bez rozdílu, tedy i nevidomým nebo neslyšícím. Jak tvrdí česká organizace pro nevidomé a slabozraké, v Česku je komunikace s veřejnou správou na vysoké úrovni. Situace je však horší v dostupnosti výukových materiálů škol a univerzit. Ani to však není neřešitelné.

11. 05. 2016
Oprava vlajkové lodi: jak v ETS zvýšit cenu uhlíku, ale ochránit průmysl? [nové okno]

Životní prostředí
Francie navrhuje zavést minimální cenu uhlíku, která by vyřešila dlouhou krizi systému emisního obchodování. Při revizi EU ETS jsou ale na stole i další zásadní otázky. Jak ochránit evropský průmysl před náklady klimatické politiky, ale nerozdávat povolenky bezhlavě? Začínají se scházet konkrétní návrhy. EurActiv poskytuje základní přehled.

10. 05. 2016
10 kroků proti plýtvání surovinami podle ekologů [nové okno]

Životní prostředí
Přechod k oběhovému hospodářství má v EU zajistit co nejúčinnější využívání všech surovin. Členské státy a europoslanci projednávají balíček návrhů, který k němu směřuje. Co balíčku podle ekologických organizací chybí a na co by se měla zaměřit Česká republika?

10. 05. 2016
Parlamenty vystavily „žlutou kartu“ vysílání pracovníků v EU [nové okno]

Ekonomika a euro
Deseti národním parlamentům se nelíbí nová pravidla na vysílání pracovníků, se kterými nedávno přišla Evropská komise. Vystavily jí proto tzv. žlutou kartu, kterou zavedla Lisabonská smlouva. Poslanci ji mohou využít, pokud se obávají, že návrh porušuje pravidla subsidiarity.

09. 05. 2016
Kam zmizelo Řecko? PŘEHLED dění o řeckém dluhu od léta [nové okno]

Ekonomika a euro
Po schválení třetího záchranného programu loni v létě jako by se po tématu řecké ekonomické krize v médiích slehla zem. V našem přehledu událostí se přesvědčíte, že se ale stále něco dělo.

09. 05. 2016
Milan Chromík: Využití odpadu? Energetici budou rádi „paběrkovat“ za recyklací [nové okno]

Životní prostředí
„Zrecyklováno by mělo být co největší množství odpadu a teprve materiál, pro který se nenajde další využití nebo nebude technicky zpracovatelný, by měl být využit jako zdroj energie,“ říká v rozhovoru Milan Chromík ze společnosti Veolia Vedlejší produkty ČR, který jako nový člen představenstva Svazu průmyslu zodpovídá za téma oběhového hospodářství.

09. 05. 2016
Aktuální dění v EU: Priority optikou Dne Evropy – Je společná Evropa stále ctěnou ... [nové okno]

Ekonomika a euro
„V čase, kdy si připomínáme Den Evropy, vztahující se k mementu, kdy před 66 lety Robert Schuman ve své deklaraci prezentoval vizi evropského – tehdy poválečného – uspořádání, existuje velmi silný důvod se nad obsahem a způsobem naplňování této vize zamyslet. Zvláště nyní, kdy se její základní kostra buď ocitá pod tlakem, či je zpochybňována,“ píše na úvod komentáře poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru Petr Zahradník.

09. 05. 2016
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Komise navrhla změnu azylového systému a doporučila zrušit vízovou povinnost pro turecké občany. V Praze zase vyvolal pozdvižení průjezd Nočních vlků. Jaké další události minulého týdne by čtenářum EurActivu neměli uniknout?

06. 05. 2016
Českou podporu OZE by měla Komise schválit stejně jako tu německou, říkají odborníci [nové okno]

Energetika
Česká republika stále čeká na schválení podpory pro obnovitelné zdroje instalované před rokem 2013. Evropská komise by měla notifikaci udělit, protože český systém se podobá tomu německému, který Brusel považuje za slučitelný s pravidly státní pomoci. O českém případu by se mohlo rozhodnout v řádu týdnů, zaznělo na nedávné konferenci.

06. 05. 2016
Tábor příznivců TTIP je větší než tábor odpůrců [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Načasování jistě není náhodné, jdeme v řadě oblastí do finále, je jasná snaha na poslední chvíli jednání narušit, změnit veřejné mínění,“ komentuje europoslankyně ANO Dita Charanzová odhalení Greenpeace týkající se transatlantické obchodní a investiční dohody. „Jak ukazují průzkumy, tábor příznivců TTIP je v naprosté většině zemí mnohem silnější než tábor odpůrců,“ dodává politička, která se mezinárodním obchodem dlouhodobě zabývá.

05. 05. 2016
Zákaz ochucených cigaret a větší varování na krabičkách platí, rozhodl soud [nové okno]

Evropa dnes
Už od letoška má ve členských zemích EU platit nová tabáková směrnice, která zavádí zákaz prodeje ochucených cigaret, větší zdravotní varování na krabičkách doplněná obrázky nebo nová pravidla pro elektronické cigarety. Soudní dvůr EU včera o směrnici rozhodoval na základě žaloby Polska a také dotazů tabákových firem. Legislativa je podle něj v souladu s evropským právem.

05. 05. 2016
Komisařka k platům vyslaných pracovníků: Současný stav zabíjí důvěru Západoevropanů [nové okno]

Ekonomika a euro
Současná pravidla pro vysílání pracovníků jsou zastaralá a je potřeba je modernizovat. Evropa si nemůže dovolit, aby občané přestali projektu věřit. „Podporu občanů potřebujeme,“ říká v rozhovoru pro EurActiv komisařka pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a pohyb pracovních sil Marianne Thyssenová, která koncem minulého týdne navštívila Českou republiku.

04. 05. 2016
PŘEHLED: Jak má vypadat nový azylový systém EU? [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Od počátku dubna, kdy Komise nastínila plány na reformu azylového systému, Evropa netrpělivě očekávala, jakou ze dvou předložených možností nakonec zvolí. Po dnešku je jasné, že se rozhodla pro „mírnější“ variantu. Ještě než o jejím osudu rozhodnou členské státy a Parlament, přinášíme čtenářům podrobný přehled toho, jak má nový systém podle Komise vypadat.

04. 05. 2016
Cíl pro obnovitelné zdroje v dopravě už Komise nenavrhne [nové okno]

Životní prostředí
Komise v zimě navrhne novou směrnici pro obnovitelné zdroje. Na rozdíl od té stávající už nemá obsahovat cíl pro využívání obnovitelné energie v dopravě. Ekologové se ale obávají nápadu na povinné přimíchávání biopaliv, který se naopak zamlouvá výrobcům těchto produktů. Problém způsobují biopaliva první generace, která ohrožují potravinovou bezpečnost a neprospívají klimatu.

03. 05. 2016
OP PIK: O úspory energie je zájem, MPO chce navýšit podíl peněz pro velké firmy [nové okno]

Energetická účinnost
V sobotu doběhla první výzva Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost zaměřená na úspory energie. Navzdory prvotnímu nezájmu nakonec přišlo žádostí dost. O dotace se hlásí i velké firmy, které ale mají k dispozici omezenou částku. Ministerstvo průmyslu to chce změnit. Zapracovat chce i na kritériích pro čerpání. Firmy z oblasti šetrného stavebnictví si například žádají příznivější podmínky pro investice do firemních budov.

03. 05. 2016
Dětští migranti bez rodičů v EU čelí vážným hrozbám. Jejich počet navíc stále roste [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Do EU přichází stále větší počet nezletilých migrantů bez doprovodu dospělé osoby. Potvrzuje to včerejší statistika Eurostatu, podle které jich loni v EU požádalo o azyl téměř 90 tisíc. Děti a mladiství přicházející do Evropy bez doprovodu představují velký problém, často totiž končí v rukou zločineckých gangů a jsou využíváni k prostituci. Než se navíc do EU vůbec dostanou, musí překonat strastiplnou cestu na vlastní pěst. „Sama jsem potkala chlapce z Afghánistánu, teď přesvědčuje svoji matku, aby nebezpečnou cestu do Evropy nepodnikala,“ říká eurokomisařka Věra Jourová.

02. 05. 2016
Komise má navrhnout zrušení víz pro turecké občany. V EU však stále panují obavy [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Ve středu má Komise rozhodnout o zrušení vízového režimu pro Turky cestující do EU a podle prvních informací eurokomisaři dají Ankaře zelenou. Někteří poslanci Evropského parlamentu jsou však vůči tomuto kroku opatrní a tvrdí, že budou splnění potřebných 72 podmínek ze strany Turecka posuzovat velmi přísně.

02. 05. 2016
Aktuální dění v EU: Priority a pohled vpřed, nikoliv stereotypní ulpívání na ... [nové okno]

Energetika
„V minulém komentáři byla na tomto místě zdůrazněna důležitost autentického osobního prožitku. Pokračujme v tomto duchu i tentokrát, kdy se jeho autor přesunul z Řecka zpět do Bruselu a horké migrační téma vystřídala dvě témata, jež jsou mimořádně aktuální dnes, ale jež o to důležitěji předurčí podobu EU v budoucnu,“ píše na úvod komentáře poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV) Petr Zahradník.

02. 05. 2016
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
V New Yorku doběhlo další vyjednávácí kolo o dohodě TTIP. Česko chce kvůli OKD požádat o peníze z Globalizačního fondu EU. Co dalšího se dělo minulý týden? Podívejte se na náš pravidelný přehled.

29. 04. 2016
EU může Pařížskou dohodu ratifikovat během jednoho nebo dvou let, říká Šefčovič [nové okno]

Životní prostředí
Evropská komise má zájem, aby EU ratifikovala novou globální klimatickou dohodu v první vlně zemí, které to učiní, řekl dnes místopředseda Maroš Šefčovič. Stihnout by se to prý mohlo během jednoho nebo dvou let. Členské státy si ale mezi sebe ještě musí rozdělit evropský cíl pro snižování emisí dojednaný v roce 2014 a ratifikační proces se kvůli tomu může protáhnout do roku 2019 nebo dál, tvrdí například nevládní organizace.

28. 04. 2016
Zachycování a ukládání uhlíku se v EU nevyplatí. Může najít využití? [nové okno]

Životní prostředí
Separovat oxid uhličitý při výrobě elektřiny nebo průmyslové produkci a ukládat ho pod zem může podle některých názorů přispět ke splnění dekarbonizačních cílů potřebných pro zmírnění globálního oteplování. Zatím však technologie CCS nenachází masivnější uplatnění a v EU nefunguje ani jeden velký projekt. Podle nevládních organizací už není na rozvoj čas. Omezené uplatnění by ale CCS mohlo najít v průmyslu.

28. 04. 2016
Dobojováno: Účty Komise prošly přes europoslance [nové okno]

Ekonomika a euro
Evropští poslanci dnes kolem poledne schválili udělení rozpočtového absolutoria Evropské komisi. Přihlásili se tak k novému přístupu k rozpočtu EU, který se opírá o flexibilitu, lepší zaměření na výsledky a v neposlední řadě i na lepší kontrolu a nižší počet priorit.

27. 04. 2016
Fondy EU: Z neznalosti těží podvodníci [nové okno]

ČR v Evropské unii
V České republice se množí podvody s evropskými dotacemi. Podle odborníků by pomohlo, kdyby lidé měli více informací a věděli, jak na čerpání z evropských fondů. Podvodníkům by pak tak snadno nenalítávali.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

Kurzovní lístky

Aktuální k: 24.6.2016
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,110 - -0,04%
USD 24,353 - -0,87%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster