800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
19. 09. 2014
Vít Dostál: O Jourové, o nás a co dál [nové okno]

ČR v Evropské unii
Zklamání i škodolibost, které vyústily v přesvědčení, že Brusel má Česko za zlobivé puberťáky. Za trest nám nedali žádné silné hospodářské portfolio, ale něco bezvýznamného, co jsme nechtěli. Tak by se daly zhodnotit reakce politiků i komentátorů na přidělení portfolia Věře Jourové. Říkají ledasco i českému přístupu k EU.

19. 09. 2014
Zeman kazí šance Petra Pavla postavit se do čela Vojenského výboru NATO [nové okno]

Evropa dnes
O tom, jak jsou výroky Miloše Zemana o Ukrajině nešťastné, jsem již v nedávné době psal. Jeho poslední slova jsou už však za hranou. Nejenže je k smíchu Carlu Bildtovi. Nepomáhá ani české snaze dostat do čela Vojenského výboru NATO Petra Pavla, náčelníka Generálního štábu ČR, jehož kandidaturu přitom nedávno podpořil.

19. 09. 2014
Spravedlnost pro Jourovou byla ve hře dlouho [nové okno]

ČR v Evropské unii
Pro někoho blesk z čistého nebe, pro českou vládu Bohuslava Sobotky pravděpodobně ne. Portfolio spravedlnosti, které bude v nové Evropské komisi zastávat Češka Věra Jourová (ANO) patřilo dlouho do Junckerova užšího výběru. V materiálech je zmiňováno od začátku léta. EurActivu to potvrdil Sobotkův šéfporadce Vladimír Špidla.

19. 09. 2014
Posílíme pravomoci Skotska, tvrdí Cameron. Skotové pochybují [nové okno]

Evropa dnes
Britský premiér David Cameron dnes ocenil, že Británie po čtvrtečním skotském referendu zůstává jednotná. Během vystoupení na Downing Street v Londýně potvrdil, že Skotsko dostane slíbené nové pravomoci. Návrhy zákonů by měly být hotové už v lednu příštího roku.

18. 09. 2014
Potvrzeno: Věru Jourovou čeká grilování 1. října [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová předstoupí před společné zasedání hned čtyř výborů Evropského parlamentu ve středu 1. října odpoledne. Při tzv. grilování bude čelit tříhodinové salvě otázek europoslanců, kteří budou zkoumat její odbornost a posuzovat způsobilost pro výkon eurokomisařky. Nová Komise by měla začít úřadovat 1. listopadu.

18. 09. 2014
Spory s Googlem zřejmě bude řešit i Jourová [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Jeden z úkolů od předsedy Evropské komise Jean-Clauda Junckera směrem k budoucím dvěma vládcům evropské digitální agendy zní jasně: připravit a doladit pravidla pro zachování soukromí a bezpečnosti dat a osobních údajů na internetu. Na tom by se vedle eurokomisaře pro digitální ekonomiku a místopředsedy pro jednotný digitální trh měla podílet také česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO).

18. 09. 2014
Google musí zveřejnit svůj vyhledávací algoritmus, požaduje Německo [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Pokud chcete přesvědčit Evropu, že nezneužíváte svého monopolního postavení na zdejším trhu, odhalte své vyhledávací algoritmy. Takový vzkaz vyslal americkému vyhledávači Google německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. Není to poprvé, co Google dostává podobné žádosti, prozatím však nikdy nevyhověl.

18. 09. 2014
Spustí Skotsko balkanizaci Evropy? Separatisté mají nový impuls [nové okno]

Evropa dnes
Zástupci separatistických a regionalistických hnutí po celé Evropě fandí skotskému referendu o nezávislosti. Slibují si od něj legitimizaci vlastních snah. Jeho odpůrci se bojí, že by mohlo dojít k balkanizaci Evropy.

17. 09. 2014
Asociační dohoda EU-Ukrajina: 7 čísel pro český export [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Ukrajina byla pro české firmy slibnou zemí, která se navíc díky přibližování k EU měla stát z hlediska exportu ještě přitažlivější. Vývoj spojený s ruskou agresí s touto atraktivitou zamával. Podpis asociační dohody nabízí českému exportu na Ukrajinu pozitivní vyhlídky. Její ekonomická část ale začne být účinná až za rok a čtvrt. A prozatím prý řada firem zemi odepsala.

17. 09. 2014
Pozor na falešné Oettingery a Jourové, nabádají eurokomisaři [nové okno]

Evropské instituce
Zatímco se Junckerův tým komisařů a komisařek učí zacházet se sociálními sítěmi, Twitter zaplavily účty s jejich nepravou identitou. Falešní Oettingerové si na nich utahují ze své minulosti a kompetencí pro výkon přiděleného portfolia a strefují se do jazykových (ne)dovedností, svých či kolegů. Fanoušci se na další tweety těší, samotným členům příští Komise se ale taková praxe nelíbí.

17. 09. 2014
Plynovod sever-jih hledá obchodní model [nové okno]

Energetika
Čím déle budou ohroženy dodávky plynu přes Ukrajinu, tím větší bude tlak na propojení severu a jihu Evropy. Součástí této plynové cesty bude i Česko. „Chceme posílit severojižní propojení. Nicméně pořád je pro nás nejlevnější plyn dopravovaný přes Ukrajinu. Možnost odběru plynu z polského budovaného terminálu pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) bude hlavně pojistka pro případ krize,“ tvrdí český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

16. 09. 2014
Štrasburk a Kyjev schválily asociační dohodu s Ukrajinou [nové okno]

Vnější vztahy
Europoslanci ve Štrasburku a ukrajinský parlament v Kyjevě dnes (16. září) souběžně odhlasovali asociační dohodu s Ukrajinou, která má položit základy pro těsnější spolupráci mezi Ukrajinou a EU. Hlasování proběhlo v poledne.

16. 09. 2014
Horší než Lampedusa: U Malty utonulo 500 lidí. Loď prý potopili převaděči [nové okno]

Evropa dnes
Pokud se potvrdí svědectví dvou zachráněných z potopené lodi, došlo ve vodách Středozemního moře k masové vraždě. Plavidlo měli údajně poslat úmyslně ke dnu převaděči. Důvod vzrůstající imigrace ze Severní Afriky a Blízkého východu do Evropské unie leží především v místní bezpečnostní situaci.

15. 09. 2014
Článek 48, 49, nebo 50? Vstup Skotska do EU by byl v právním vakuu [nové okno]

Evropa dnes
Nezávislost Skotska se zdá být v posledních dnech před referendem reálnou možností. Důležitým argumentem zastánců samostatného státu je automatický vstup do EU. Jenže ten bude závislý na zvoleném výkladu evropského práva.

15. 09. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #29 [nové okno]

Evropa dnes
Skotské referendum o nezávislosti, (ne)reálný "brexit" a ilegální imigrace ve Středomoří. To jsou témata, kterým se v uplynulém týdnu věnovaly známé evropské think-tanky a akademické instituce. Český think-tank Evropské hodnoty přináší přehled toho nejzajímavějšího, co zpracovaly.

15. 09. 2014
Paralely s rokem 1937 [nové okno]

Ekonomika a euro
Deprese propuknuvší po krachu burzy roku 1929 se osm let nato zlomila k horšímu a oživení přinesla až obrovská hospodářská stimulace v důsledku druhé světové války, konfliktu, který si vyžádal přes 60 milionů životů. Než se oživení dostavilo, značná část Evropy a Asie ležela v troskách.

15. 09. 2014
Rusko nespěchá. Na jednání o plynu s Ukrajinou a EU nepřijde [nové okno]

Energetika
Schůzka zástupců Ruska, Ukrajiny a Evropské komise o dodávkách plynu na Ukrajinu se neuskuteční 20. září, jak se původně plánovalo. Oznámila to ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ruské ministerstvo energetiky. Evropská komise nyní čeká, až Moskva nabídne náhradní datum, uvedl podle agentury Reuters nejmenovaný představitel Evropské unie.

14. 09. 2014
10 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Nová Evropská komise, zpřísnění sankcí vůči Rusku, poprava britského humanitárního pracovníky radikálními islamisty. To jen ukázka nejzajímavějších událostí minulého týdne, který pro své čtenáře přehledně zpracovala redakce EurActivu.

12. 09. 2014
EurActiv.de: Digitální ekonomika pro Oettingera, facka kancléřce Merkelové? [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Německo zažívá zklamání. Ostřílený německý a evropský politik, který v posledních pěti letech spravoval v Evropské komisi oblast energetiky, povede v Junckerově týmu portfolio pro digitální ekonomiku a společnost. Mnozí němečtí politici ale čekali více, píše německý EurActiv.

12. 09. 2014
Vyroste v Evropě nový Google? Junckerova Komise sází na digitální ekonomiku [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Unijní úsilí o zavedení jednotného digitálního trhu povede na postu místopředsedy Komise bývalý estonský premiér Andrus Ansip. Sekundovat mu bude současný komisař pro energetiku Günther Oettinger v portfoliu digitální ekonomiky a společnosti. Jeho jmenování ale vyvolalo otázky, jestli je pro tuto pozici kompetentní.

12. 09. 2014
Libor Dupal: Politici smutní, pro spotřebitele naděje? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Jedná se o skutečně velmi silné portfolio, již s ohledem na samotnou oblast ochrany spotřebitele, ale umocněno navíc zahrnutím spravedlnosti. Je ovšem pravdou, že na „síle“ a významu oblasti spotřebitele pod dohledem V. Jourové ubírá skutečnost, že například zdraví obyvatel a bezpečnost potravin byly v novém dělení předsedy Junckera odtrženy do samostatného portfolia, píše v komentáři ředitel Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal.

12. 09. 2014
Nové sankce: Do EU nesmí vůdci separatistů ani nacionalista Žirinovskij [nové okno]

Vnější vztahy
Do Evropské unie nově nesmí cestovat populistický ruský poslanec Vladimir Žirinovskij, "premiér" doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko či další předák proruských separatistů Vladimir Kononov. Jejich jména figurují na novém seznamu 24 osob, kterým dnes Evropská unie v rámci protiruských sankcí zakázala vstup na své území a kterým zmrazila případný zahraniční majetek.

11. 09. 2014
Hlasy z byznysu: Jourová se může v Komisi zviditelnit a její rozhodnutí ovlivní i nás [nové okno]

ČR v Evropské unii
Spravedlnost, ochrana spotřebitelů a rovné příležitosti jsou otázky, které zajímají i nás, ozývají se české podniky v reakci na rozhodnutí Jeana-Clauda Junckera přidělit Věře Jourové právě tato témata. V budoucnosti prý mohou mít v EU stále větší význam. Eurokomisařka by tak mohla přitahovat velkou pozornost a rozhodovat o věcech, které se týkají každodenního života lidí i fungování byznysu. Z pohledu digitální ekonomiky prý jde o jeden z nejdůležitějších rezortů.

11. 09. 2014
Analytik: Jourová může s postojem ke kvótám při grilování narazit [nové okno]

ČR v Evropské unii
Dosavadní spíše odmítavý postoj budoucí české komisařky Věry Jourové k povinnému zavedení kvót pro ženy ji může při grilování před europoslanci „zatopit“. Podle ředitele českého think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovského jde ale zároveň i o příležitost, jak do portfolia vnést nový pohled. Jourová bude v nové Komisi zastávat post komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví.

11. 09. 2014
Jan Bureš: Trhy s napětím sledují skotský thriller [nové okno]

Ekonomika a euro
Trhy si zvykly, že geopolitické napětí má svůj původ buď na rusko-ukrajinských hranicích, nebo na Blízkém východě. V posledním týdnu se ale do popředí dostala překvapivě také otázka Skotska, kde má příští týden (18.9.) proběhnout referendum o nezávislosti.

11. 09. 2014
Obavy o Skotsko dopadly na libru, je nejslabší od začátku roku [nové okno]

Ekonomika a euro
Rostoucí pravděpodobnost výhry skotských separatistů v nadcházejícím referendu má negativní dopad na britskou měnu. Libra v posledních dnech prudce klesá a analytiků, kteří doporučují její prodej a prodej akcií skotských firem, přibývá.

10. 09. 2014
Europoslankyně Sehnalová: Česko může mrzet, že regiony a dopravu brali sociální ... [nové okno]

ČR v Evropské unii
To, že Česká republika nezískala ekonomické portfolio, o které usilovala, je podle sociálnědemokratické europoslankyně Olgy Sehnalové, která působí ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, zklamáním. Na druhou stranu je přesvědčena, že portfolio pro spravedlnost a ochranu spotřebitele může komisařka Jourová rozhodovat o důležitých a citlivých otázkách.

10. 09. 2014
Juncker představil novou Komisi, je plná překvapení [nové okno]

Evropské instituce
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odhalil rozdělení portfolií v příští Evropské komisi. V jeho týmu bude sedm místopředsedů a místopředsedkyň, kteří povedou širší týmy komisařů. V nové Komisi bude i několik zcela nových portfolií, například pro lepší regulaci či pro klimatickou změnu a energetiku.

10. 09. 2014
Zklamání? Jourová dostala spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká kandidátka na eurokomisařku a končící ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) bude v Junckerově Komisi spravovat portfolio pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví. Spekulace o regionálním rozvoji či dopravě a vesmírné politice se tak nepotvrdily. Je to pro Česko prohra?

10. 09. 2014
Juncker odhalí novou Komisi v poledne, získá ČR regiony? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Předseda nové Evropské komise Jean-Claude Juncker představí svůj tým komisařů a komisařek dnes v poledne. Komise se bude skládat z 28 členů a podle posledních informací bude mít sedm místopředsedů. Českou republiku bude v Komisi zastupovat končící ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která usiluje o rezort regionálního rozvoje. Podle některých informací je toto portfolio stále ve hře. Vše ale může být nakonec jinak.

09. 09. 2014
Budoucí komisařka Jourová: Každou volnou chvíli věnuji EU [nové okno]

ČR v Evropské unii
Je pod velkým tlakem a každou volnou minutu věnuje přípravě na svou budoucí roli české eurokomisařky. I přesto Věra Jourová říká, že je ve svém živlu. Stále věří, že v příští Evropské komisi bude zastávat portfolio regionální politiky, protože ze spekulované dopravy a vesmírné politiky má „smíšené pocity“.

09. 09. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #28 [nové okno]

Evropa dnes
Reforma nové Evropské komise, piráti u břehů Somálska či demokratický deficit EU. To a mnohem více zajímalo přední evropské think-tanky a akademické instituce. EurActiv ve spolupráci s českým think-tankem Evropské hodnoty přináší pravidelný souhrn jejich nejzajímavějších výstupů.

09. 09. 2014
EU v příštích dnech přitvrdí sankce vůči Rusku, dál sleduje vývoj [nové okno]

Ekonomika a euro
Evropská unie v příštích několika dnech přitvrdí protiruské sankce způsobem, který byl domluven koncem minulého týdne. Shodli se na tom diplomaté unijní osmadvacítky. EU ale také začne hledat způsob, který umožní v závislosti na vývoji na Ukrajině omezení v budoucnu zmírnit.

09. 09. 2014
Čas na nový atlas? Většina oslovených Skotů by hlasovala pro nezávislost [nové okno]

Evropa dnes
Do hlasování o nezávislosti Skotska už zbývá jen deset dní a její stoupenci získali poprvé v průzkumu většinu. Podle průzkumu agentury YouGov by pro ni hlasovalo 51 % oslovených voličů. Nezávislé Skotsko by pravděpodobně muselo znovu vstoupit do EU i NATO.

08. 09. 2014
Události minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Ostře sledovaný summit NATO, příměří na Ukrajině a další sankce Evropské unie vůči Rusku. Ale také vytváření nové Evropské komise. To jsou události minulého týdne, jejichž přehled přináší redakce EurActivu.

08. 09. 2014
Štafetu po českém komisaři prý převezme Slovák Šefčovič [nové okno]

Evropské instituce
Příštím komisařem pro rozšiřování EU se pravděpodoně stane Slovák Maroš Šefčovič. Vystřídá tak českého eurokomisaře Štefana Füleho, který portfolio spravoval posledních pět let. EurActivu to sdělil vysoce postavený zdroj v Evropské komisi. O Šefčovičovi, který měl v Barrosově týmu na starosti institucionální vztahy EU, se také hovořilo v souvislosti s rozvojovou pomocí.

08. 09. 2014
Bývalý diplomat: Rozmíšky ve státní správě ohrožují českou konkurenceschopnost [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Někdejší politický ředitel ministerstva zahraničí a předseda sdružení českých absolventů ENA (elitní Národní školy administrativy ve Štrasburku) Pavel Fischer vidí v současném návrhu novely služebního zákona mnoho nevyřešených otázek. Hranice mezi politikem a úředníkem by podle něj měla být jasně vymezená.

05. 09. 2014
Jako komisařka pro vesmír může mít Jourová významnou pozici, říká „pan Galileo“ [nové okno]

ČR v Evropské unii
„Vesmírné aktivity a vývoj technologií, to je spojení s budoucností,“ říká náměstek ministra dopravy a vládní zmocněnec pro projekt Galileo Karel Dobeš. Pokud česká kandidátka na eurokomisařku skutečně získá portfolio dopravy a vesmíru, může Česku řada zemí závidět, tvrdí. Nejde podle něj „jen“ o vědu, ale o konkurenceschopnost a byznys.

05. 09. 2014
Výběr Tuska na předsedu Evropské rady mnoho dobrého nepřinese [nové okno]

Evropské volby 2014
„Visegrád prosadil svého kandidáta do klíčové evropské pozice.“ „Nové členské státy mají prezidenta Evropy.“ „Po deseti letech v EU a pětadvaceti ve svobodné části světa slavíme – Západ nás konečně bere vážně.“ Tak nějak vypadaly oslavné ohňostroje po sobotním výběru polského premiéra na předsedu Evropské rady. Sundejme si teď ale růžové brýle.

05. 09. 2014
Lukašenko z diktátora mírotvůrcem? [nové okno]

Vnější vztahy
Po prvotním strachu z rozšíření majdanských protestů na minskou třídu Nezávislosti se běloruský prezident velice rychle zorientoval. Lukašenkovi se dlouhou dobu nenaskýtala příležitost se z nesmírné závislosti na Rusku alespoň trochu vymanit, a dostát tak před občany slovům o nezávislosti a suverenitě Běloruska. Takovou příležitost poskytl tolik nechtěný konflikt na Ukrajině.

05. 09. 2014
ECB podpoří ekonomiku: nečekaně srazila sazby a nakoupí cenné papíry [nové okno]

Ekonomika a euro
Evropská centrální banka nastartovala kroky, které mají podpořit slábnoucí ekonomiku eurozóny a zabránit jejímu sklouznutí do deflace. Nejdřív nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,05 procenta z dosavadních 0,15 procenta a poté oznámila, že začne nakupovat zajištěné cenné papíry (ASB) a dluhopisy od komerčních bank.

04. 09. 2014
Juncker problém s ženami vyřešil, má jich už devět [nové okno]

Evropské instituce
V příští Evropské komisi, kterou povede Lucemburčan Jean-Claude Juncker, zasedne stejný počet žen jako v exekutivě jeho předchůdce Barrosa. Poté, co poslední kandidátku jmenovala Belgie, se počet žen v Junckerově Komisi vyšplhal na devět. Podle informací EurActivu tři z nich získají místopředsednická křesla, česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová mezi nimi není.

04. 09. 2014
Doprava a vesmír pro Jourovou: Výhra, nebo promarněná šance? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Podle neoficiálních bruselských informací by mohla česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová získat v nové Komisi portfolio nazvané „doprava a vesmír“. To může být dokonce silnější pozice než post eurokomisaře pro regionální politiku, o který usilovala. Někteří ale pochybují o tom, že doprava Jourové opravdu „sedne“. Získává tedy Česko možná skvělé křeslo, nebo jde o neúspěch?

04. 09. 2014
Uniklý dokument: Jourová prý dostane dopravu a vesmír [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová nebude v příští Evropské komisi spravovat regionální politiku, ale dopravu a vesmír. Alespoň to tvrdí dokument, který včera zachytila bruselská redakce EurActivu a údajně pochází z kanceláře designovaného předsedy Komise Jean-Claudea Junckera. Evropské fondy by v příštích pěti lety měl mít na starosti Chorvat Mimica.

03. 09. 2014
Polský ministr: Dopady ruského embarga musí nést solidárně celá EU [nové okno]

Vnější vztahy
Jednou ze zemí, které pocítí ruské embargo na dovoz potravin nejvíce, je Polsko. Ruská federace zakázala import tamních potravin ještě před zákazem pro celou Evropskou unii. Podle polského ministra zemědělství Marka Sawického je to odveta za polský postoj k Majdanu. Ruskému embargu však Poláci nečelí poprvé a i proto věří, že situaci zvládnou. „To však nepůjde ze dne na den a návrat k Rusku bude drahý,“ říká Sawicki.

03. 09. 2014
Plzeň může přijít o klíčový projekt hlavního města kultury [nové okno]

ČR v Evropské unii
Nečekaný nález korkodehtu ve zdech bývalého plzeňského pivovaru Světovar ohrožuje jeho přestavbu na kulturní centrum. Kvůli zdržení prací musí Plzeň požádat o výjimku, aby stihla termín pro poskytnutí peněz z evropských fondů. Jinak bude muset projekt doplatit ze svého, nebo se ho vzdát.

03. 09. 2014
Junckerovi chybí ženy, rostou šance Jourové? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová míří dnes (3. září) do Bruselu, aby se sešla se svým budoucím šéfem – předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Přesvědčí ho o svých kvalitách, nebo už jsou karty dávno rozdány? Juncker prý chce kompenzovat zatím nedostatečný počet žen ve svém týmu tím, že jim rozdá „důležitá“ portfolia či dokonce místopředsednické posty. Šance Jourové by tak rázem vzrostly.

02. 09. 2014
Jan Bureš: Evropský pesimismus není dán jen ukrajinskou krizí [nové okno]

Ekonomika a euro
Nálada v evropském průmyslu spadla na nejslabší úrovně za posledních třináct měsíců. Je to další námět k zamyšlení pro ECB – ta bude tento čtvrtek bude zvažovat, zda znovu neuvolnit měnové kohouty. Slabý výkon eurozóny bude také hlodat v hlavách evropským politikům. Ti se dohodli, že přijmou sankce proti Rusku do konce tohoto týdne.

02. 09. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #27 [nové okno]

Evropa dnes
Rusko, Ukrajina, Korea, Zimbabwe. V minulém týdnu se známé evropské think-tanky soustředily především na EU a její vnější vztahy. Přehled toho nejzajímavějšího z jejich akademických výstupů čtenářům EurActivu přináší již tradičně český think-tank Evropské hodnoty.

02. 09. 2014
Igor Záruba: Nový přístup k eurofondům je zdravější [nové okno]

Regionální politika
Je osm ráno, několik hodin před zasedáním vlády, zato těsně před rozdáváním dárků pro prvňáčky z rodin zaměstnanců Ministerstva pro místní rozvoj. A také pár hodin po oznámení z Bruselu, že se Evropská komise dohodla s českými představiteli na scénáři pobírání unijních dotací do roku 2020.

02. 09. 2014
9 důležitých událostí, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Nový skandál v nejvyšších patrech Mezinárodního měnového fondu, služební zákon ve druhém čtení, sankce proti Rusku či obsazování vrcholných pozic v EU. To je jen ukázka těch nejzásadnějších událostí minulého týdne, které pro své čtenáře pravidelně vybírá redakce EurActiv.cz

02. 09. 2014
Skotové si chtějí nechat libru, Londýn to odmítá [nové okno]

Evropa dnes
Jedním z nejsilnějších témat kampaně před referendem se stala otázka budoucí skotské měny. Šéf místní vlády Alex Salmond chce v regionu i v případě osamostatnění zachovat libru a vytvořit se zbytkem Británie měnovou unii.

02. 09. 2014
Generální tajemník Výboru regionů: Starostové můžou obnovit důvěru v politiku [nové okno]

ČR v Evropské unii
Jeden z nejdůležitějších úřednických postů v Bruselu od pondělí zastává Jiří Buriánek. Bude řídit administrativu Výboru regionů, do této pozice přišel z Rady EU. Slibuje, že prostřednictvím českých členů této instituce o ní bude v Česku více slyšet.

31. 08. 2014
Analytik z Oxfordu: Západní firmy se nebudou chtít s ruskou energetikou zaplétat [nové okno]

Energetika
„Západní firmy váhají, pokud se mají zapojit do jakýchkoliv obchodů s Ruskem,“ říká v rozhovoru James Henderson z britského výzkumného centra Oxford Institute for Energy Studies, který se věnuje analýzám ropného a plynárenského sektoru v Rusku. Jaký dopad podle něj budou mít na Rusko západní sankce a jaká budoucnost čeká energetické vztahy s EU?

30. 08. 2014
ŽIVĚ: Mimořádný summit EU - Ukrajina a evropské top posty [nové okno]

Evropa dnes
V Bruselu se dnes (30. srpna) mimořádně scházejí prezidenti a premiéři evropských zemí. Měli by rozhodnout o obsazení postů evropského „prezidenta“ a „ministra zahraničí“. Nemůžou ale zapomenout ani na vyhrocenou situaci za hranicemi Unie. Sledujte summit s redakcí EurActivu.

29. 08. 2014
Unijní diplomacii povede Bulharka Georgieva [nové okno]

Evropa dnes
V sobotu se bude konat summit EU, na kterém nejvyšší představitelé členských států zvolí na následujících 5 let nového Vysokého představitele Unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Kdo ovšem bude nástupce současné Catherine Ashton, není pořád zdaleka jasné. Kandidátů je několik, favorit žádný.

29. 08. 2014
Jak se Miloš Zeman mýlil... v Ukrajině [nové okno]

ČR v Evropské unii
V průběhu úterního setkání s českými diplomaty se prezident Zeman dotkl ve svém projevu i tématu Ukrajiny. Jeho interpretace konfliktu je bohužel nešťastná a prezident se dopustil některých přinejmenším zavádějících tvrzení, která neodpovídají realitě. Přestože Zemanova rétorika není ve světle jeho dřívějších projevů překvapivá, je důležité se vůči ní ohradit.

29. 08. 2014
Ukrajinsko-ruský konflikt zpátky znovu na scéně [nové okno]

Evropa dnes
EU bude muset přitvrdit v sankcích, aby konflikt Rusko opravdu hospodářsky zabolel. V každém případě je však třeba počítat s tím, že vyhrocený diplomaticko-obchodní konflikt mezi Ruskem a EU by zabolel nejen ruskou ekonomiku, ale i tu naši, píše ve své analýze Jan Čermák z ČSOB.

29. 08. 2014
Petráková: Služební zákon je legitimizací stávajícího systému [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Aktuální návrh na novelu zákona o státní službě podle oslovených odborníků depolitizaci nepřinese a zkompolikuje ji. Problematické je zejména zachování politických náměstků na ministerstvech, hlavní slovo ale budou mít politici i při výběru náměstků trvalých.

28. 08. 2014
Čeští velvyslanci v roce 2014 – zástupy politických kandidátů? [nové okno]

Vnější vztahy
Asociace pro mezinárodní otázky publikovala v souvislosti s aktuálně probíhající poradou velvyslanců výsledky analýzy, v níž zhodnotila velvyslance na základě osobních kvalifikačních předpokladů. Analýza ukázala, že mezi českými velvyslanci je minimum bývalých politiků. Tento trend se může změnit, neboť v nejbližší době bude prezidentem Zemanem jmenována řada nových velvyslanců. Dle obvyklé doby vyslání by mandát měli v nejbližší době ukončit například Michael Žantovský v Londýně, Libor Sečka v Pekingu nebo Marie Chatardová v Paříži.

28. 08. 2014
Stížnost na Google Search a Images se asi protáhne, pak přijde pod lupu Android [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Čtyřletý spor mezi skupinou internetových firem a americkou technologickou společností Google si pravděpodobně převezme budoucí komisař pro konkurenceschopnost. Stěžovatelé totiž nechtějí přistoupit na návrh americké společnosti, aby si viditelnější pozice v jejím vyhledávači platily.

27. 08. 2014
Jak bude vypadat „grilování” Věry Jourové v Evropském parlamentu? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Věru Jourovou, českou kandidátku na budoucí komisařku EU, čeká k dosažení portfolia regionálního rozvoje nesnadná cesta. V rámci tzv. grilování evropští poslanci hodnotí nejen způsobilost kandidátů svědomitě spravovat dané portfolio, ale také jejich evropanství, osobní nezávislost a komunikační schopnosti.

27. 08. 2014
Summit EU k obsazení top postů: podpoří Česko Poláka Sikorského? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Před sobotním (30. srpna) summitem EU, který bude projednávat obsazení vysokých evropských postů, se ve Sněmovně narychlo sejde výbor pro evropské záležitosti. Poslanci budou chtít vědět, jestli premiér Sobotka v Bruselu podpoří kandidaturu polského ministra zahraničí Sikorského na post vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Proč se schází na poslední chvíli?

26. 08. 2014
Konec tříletému maratonu: ČR má odklepnutou Dohodu o partnerství [nové okno]

Regionální politika
Evropská komise dnes (26. srpna) uzavřela s Českou republiku tzv. Dohodu o partnerství, která je důležitá pro čerpání evropských peněz v období 2014-2020. Do Česka má přitéct až 22 miliard eur, v přepočtu přibližně 616 miliard korun. Strategický dokument Evropské komisi předložily již všechny státy EU.

26. 08. 2014
Josef Středula: Vláda musí mít odpověď na situaci, kdy vyschnou fondy EU [nové okno]

Regionální politika
„Nesmí nastat situace, že třeba rozestavíme dálnici a pak řekneme, že evropské zdroje vyschly a že na to nejsou prostředky,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v rozhovoru o současném i budoucím nastavení evropských fondů, jejich čerpání a o tom, co v této souvislosti zajímá odbory.

26. 08. 2014
Setkání Putina s Porošenkem: Před schůzkou v Minsku roste napětí [nové okno]

Vnější vztahy
Kyjev obvinil Moskvu, že se na jihovýchodě Ukrajiny pokouší otevřít novou frontu. Eskalace napětí v Donbasu může zkomplikovat summit v Minsku, od něhož se očekává alespoň nepatrný pokrok v řešení krize. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov připustil, že se prezident Vladimir Putin sejde se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem i mimo hlavní několikastranné jednání.

26. 08. 2014
Jaromír Štětina: Válka skončí, když se uzavře hranice mezi Ukrajinou a Ruskem [nové okno]

Vnější vztahy
„Sankce by měly říkat, že Putin musí uzavřít hranici. Ukrajinci na to nemají sílu. Ale těch 40.000 ruských vojáků, kteří u hranice bůhvíproč čekají, ti by tu sílu mít měli,“ říká bývalý válečný zpravodaj, senátor a čerstvý europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) v rozhovoru o informační válce a o tom, jak se může proměnit ukrajinská společnost.

25. 08. 2014
Protiruské sankce české firmy o miliardy nepřipraví [nové okno]

Průmysl, obchod a export
České firmy kvůli evropským sankcím proti Rusku o miliardy korun nepřijdou. Podle předběžných výsledků průzkumu Hospodářské komory ČR počítají exportéři v příštích dvanácti měsících se ztrátami zakázek v celkové hodnotě desítek až stovek milionů korun.

25. 08. 2014
6 důležitých událostí, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Na východní Ukrajině válka horká, mezi Západem a Ruskem válka obchodní. To nejvíce poznamenalo události minulého týdne. Výběr ze zajímavých událostí si můžete přečíst v přehledném zpracování, které pro Vás připravuje redakce EurActivu.

22. 08. 2014
Podniky se snaží přilákat mladé absolventy technických oborů [nové okno]

Regionální politika
Trh práce v Moravskoslezském kraji dlouhodobě volá po odbornících pro technické profese. Jejich nedostatek se snaží řešit široká škála projektů. Mezi ty první patřil projekt TechIN, k jehož realizaci přispěly i evropské fondy.

22. 08. 2014
Expertka z institutu městského plánování: Praha sází na chytrá řešení [nové okno]

Regionální politika
Hlavní město Praha chce využít prostředky z fondů EU na zlepšení kvality života svých obyvatel a přeměnu města na soběstačnou a udržitelnou metropoli. Inspiraci k tomu hledá ve Vídni, Londýnu, ale třeba i v holandských městech. „Nakonec si však stejně budeme muset najít svou cestu,“ říká koordinátorka tvorby klíčové strategické části OP Praha-pól růstu Kristýna Bučková z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

21. 08. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #26 [nové okno]

Evropa dnes
Energetická bezpečnost, francouzsko-německý motor integrace nebo dozvuky eurovoleb a sestavování nové Komise. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovaly přední evropské akademické instituce. Český think-tank Evropské hodnoty přináší pro čtenáře EurActivu jejich přehled.

21. 08. 2014
Jak vznikají peníze [nové okno]

Ekonomika a euro
Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) minulý měsíc oznámily založení vlastní rozvojové banky, která má snížit jejich závislost na Světové bance a Mezinárodním měnovém fondu, jimž dominuje Západ a soustředěnost na dolar. Posílené působení a flexibilita v oblasti měnové politiky těmto ekonomikám prospěje. Neměly by však brát na lehkou váhu cenná ponaučení, jež nabízejí současné měnověpolitické inovace centrálních bank vyspělých zemí.

21. 08. 2014
Islamističtí teroristé jsou hrozbou i v evropských městech [nové okno]

Vnější vztahy
Islamistický terorismus, který dnes oprávněně plní titulky světových médií, není jen problémem Blízkého východu, který se Evropy a Česka vůbec netýká. Dnes v Sýrii podle oficiálních údajů bojuje přes 2000 džihádistů, kteří mají občanství států Evropské unie. I proto britský premiér hovoří o explicitní hrozbě pro Evropu a dnes předčasně ukončil svou dovolenou.

21. 08. 2014
Léčba za časů eboly [nové okno]

Evropa dnes
V subsaharské Africe by každé dítě s horečkou mělo dostat okamžitou lékařskou péči, aby se předešlo jeho úmrtí na malárii nebo zápal plic. V době, kdy panika ze šíření eboly zachvacuje Libérii – a také Sierru Leone, Guineu a Nigérii –, si však tamní lidé stále více spojují odborníky na klinickou medicínu a zdravotnická zařízení s možným vystavením se této nemoci.

21. 08. 2014
Odborníci: Krizi s eurofondy řešíme za pět minut dvanáct [nové okno]

Regionální politika
Česká republika se snaží problém s nedočerpáním prostředků v evropských fondech hasit na poslední chvíli a s nejasným výsledkem. Nic jiného už ale s blížícím se koncem čerpání dělat nejde. Shodují se na tom odborníci, kteří se evropským dotacím věnují profesně.

21. 08. 2014
Na Islandu ožívá další vulkán, experti varují před sopečným prachem [nové okno]

Evropa dnes
Čtyři roky poté, co sopečný prach z islandské sopky na týden ochromil leteckou dopravu v Evropě, hrozí další podobný výbuch. Seizmologové zaznamenali v okolí sopky Bárdarbunga tisíce drobných otřesů a očekávají, že k erupci může dojít každým dnem.

20. 08. 2014
Průlom ve vládní pozici: ČR už nebude proti třem klimatickým cílům EU [nové okno]

Energetická účinnost
Do podzimních jednání o klimaticko-energetickém balíčku pro rok 2030 bude česká vláda vstupovat s novou pozicí. Dosud chtělo Česko pouze jeden závazek, a to pro snižování emisí CO2. Teď už se ale nebude stavět ani proti cíli pro obnovitelné zdroje a energetickou účinnost. Nechce se totiž dostat do politické izolace, a ztratit tak vyjednávací pozici.

20. 08. 2014
Na solární panely se budou stát fronty, poptávka převýší výrobní kapacitu [nové okno]

Energetika
Prudký pád cen fotovoltaických panelů a vlna bankrotů jejich výrobců je zapomenuta. Rostoucí poptávka po solárních elektrárnách letos naplno vytíží kapacitu výrobců. Ti se vrátí k zisku a budou muset přemýšlet o dalším rozšiřování závodů, neboť hlad energetik po sluneční energii bude v příštích letech podle řady odhadů růst.

19. 08. 2014
Ředitelka Svazu průmyslu: Když z exportu vyškrtneme Rusko, můžeme škrtnout půlku světa [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Musíme místo Ruska hledat nové trhy, ale nepůjde to mávnutím proutku,“ říká nastávající generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtová v rozhovoru o postoji firem k obchodní válce s Ruskem, zájmu podniků o Ukrajinu, nové podobě exportní strategie, Číně a politice lidských práv.

19. 08. 2014
Renesance kurzarbeitu? Zkrácené úvazky mají zmírnit dopad sankcí [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Pracovní skupina k sankcím doporučuje vládě, aby urychlila práce na takzvaném kurzarbeitu. Má umožnit rychlejší reakci v podobných situacích. V rámci podpory vývozu ze strany vlády také vznikne pět míst zemědělských diplomatů. Loni dosáhl objem vývozu sankcionovaných komodit v oblasti strojírenství 2,1 miliardy korun.

18. 08. 2014
6 důležitých událostí, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Kontroverzní humanitární konvoj, který Rusko vyslalo na Ukrajinu, obchodní válka Západu s Moskvou a ekonomické výsledky eurozóny. Nejen o tom si můžete přečíst v přehledném zpracování těch nejzajímavějších událostí, které se v minulém týdnu odehrály v Evropě. Připravuje je pro Vás redakce EurActivu.

18. 08. 2014
Ekonomika Francie děsí eurozónu [nové okno]

Ekonomika a euro
Pesimistické údaje o pohybu HDP ve druhém čtvrtletí vyvolaly v eurozóně napětí a snahu najít největší viníky. Podle mnohých názorů ohrožuje křehkou stabilitu skupiny Francie, která není schopna provést potřebné reformy. Brusel navíc vylekalo prohlášení ministra financí Michela Sapina, že země letos nesplní stanovený cíl pro rozpočtový deficit.

15. 08. 2014
Výjimka z evropské stagnace. Britská ekonomika rekordně vzrostla [nové okno]

Ekonomika a euro
Britská ekonomika zrychlila ve druhém čtvrtletí meziroční růst na 3,2 procenta ze tříprocentního tempa v prvním kvartále. Zaznamenala tak nejrychlejší expanzi za šest a půl roku. Britský statistický úřad revidoval údaj o meziročním růstu z původního odhadu 3,1 procenta. Jde o jednou z mála rostoucích evropských ekonomik. Eurozóna stejně jak největší země Evropy stagnují.

15. 08. 2014
Europoslanec Polčák: Evropské fondy přežijí, ale s menším významem [nové okno]

Regionální politika
Kohezní politika tu bude přítomna i po roce 2020, její váha i objem prostředků, které bude přerozdělovat, bude ale nižší. Česká republika by neměla zaspat a měla by se na to začít připravovat. V rozhovoru pro EurActiv to uvedl nově zvolený europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

14. 08. 2014
Sankce Kyjeva proti Rusku definitivně platí [nové okno]

Vnější vztahy
Ukrajinské sankce proti ruským společnostem a představitelům podporujícím proruské separatisty na východě země definitivně platí. Ukrajinský parlament schválil návrh zákona.

14. 08. 2014
Brusel: Čeští zákonodárci aktivně připomínkují legislativu EU [nové okno]

ČR v Evropské unii
Čeští poslanci a senátoři patří v Evropě k nejaktivnějším zákonodárcům, kteří se vyjadřují k návrhům unijní legislativy. Poukázalo na to nejnovější srovnání Evropské komise. Veřejnost ale o tom příliš neví.

13. 08. 2014
Vyšetřování monopolních praktik Gazpromu v EU se zadrhává. I kvůli sankcím [nové okno]

Energetika
Už na konci minulého roku se začaly z Evropské komise ozývat zprávy, že by mohla obvinit ruský Gazprom z porušování pravidel hospodářské soutěže a uvalit na něj pokutu. Případ se ovšem zadrhnul a zdá se, že kvůli napjatým vzájemným vztahům se nějakou chvíli nepohne. Citlivý zemní plyn zatím obě strany v rozbíhající se obchodní válce ponechávaly stranou.

13. 08. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #25 [nové okno]

Evropa dnes
Transatlantické vztahy, budoucnost evropské obrany a dopady prezidentských voleb na vztahy EU a Turecka. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky. Český think-tank Evropské hodnoty připravil pro čtenáře EurActivu jejich přehled.

13. 08. 2014
Sankce a solidarita [nové okno]

Vnější vztahy
Evropská unie se konečně dohodla na „třetí úrovni sankcí“ proti Rusku za jeho akce na Ukrajině. A jak je u EU obvyklé, dospět do tohoto bodu byl dlouhý a složitý proces.

13. 08. 2014
Jak správně reagovat na Ebolu [nové okno]

Evropa dnes
Strašlivá epidemie Eboly nejméně ve čtyřech západoafrických zemích (Guineji, Libérii, Sieře Leone a Nigérii) vyžaduje nejen naléhavou reakci, která ji zastaví, ale zároveň volá i po přehodnocení některých základních předpokladů globálního veřejného zdraví. Žijeme v éře vynořujících se a opětovně se vynořujících infekčních onemocnění, která se mohou rychle šířit globálními sítěmi. Proto potřebujeme globální systém kontroly nemocí, jenž bude této realitě úměrný. Naštěstí je takový systém dosažitelný, pokud do něj budeme odpovídajícím způsobem investovat.

13. 08. 2014
Na „průmyslu“ řešili ruské sankce. Bylo živo [nové okno]

Vnější vztahy
Na ministerstvu průmyslu a obchodu včera (12. srpna) zástupci státu řešili s českými byznysmeny, co si počít s obchodními sankcemi proti Rusku. Dle informací týdeníku Euro a online deníku E15.cz šlo o „velmi živé“ jednání.

12. 08. 2014
Česko je závislé na jaderném palivu z Ruska. Dá se to změnit? [nové okno]

Energetika
Závislost na energii z Ruska řeší Evropská unie nejen ve sféře plynu, ropy a uhlí, ale také jaderné energie. Ruský TVEL sice dodává palivo pouze do několika málo evropských zemí, ty jsou ale na dodávkách paliva z Ruska silně závislé. Evropská komise se to nyní snaží změnit. I v Česku se bude brzy rozhodovat o tom, kdo bude krmit temelínské reaktory.

12. 08. 2014
Ruská ekonomika pod tlakem sankcí [nové okno]

Vnější vztahy
Zatímco ukrajinské jednotky dobývají zpět území obsazená pro-ruskými separatisty, ruská ekonomika pomalu pociťuje efekty sankcí. Růst HDP ve druhém kvartálu v Rusku zpomalil na 0,8 % a asi bude ještě hůře. V třetím kvartále hrozí zesláblé ruské ekonomice záporný růst a za celý rok 2014 kladná nula - tedy nejhorší výsledek od krizového roku 2009.

11. 08. 2014
5 nejzajímavějších událostí, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Prezidentské volby v Turecku, bitva o služební zákon v české Poslanecké sněmovně či odvetná opatření Ruska kvůli sankcím. To a mnohem více si můžete přečíst v přehledném zpracování těch nejzajímavějších událostí, které se v minulém týdnu odehrály v EU. Připravuje je pro Vás redakce EurActivu.

11. 08. 2014
Evropská komise schválila Česku Dohodu o partnerství [nové okno]

Regionální politika
Mezi Českou republikou a Evropskou komisí skončilo několikaleté vyjednávání o podobě tzv. Dohody o partnerství, strategického dokumentu, podle kterého budou v příštích sedmi letech v zemi rozdělovány prostředky z evropských fondů. Oficiálně bude dokument schválen ještě tento měsíc a první výzvy poběží od začátku příštího roku.

08. 08. 2014
Estonský premiér: Sankce nejvíce zasáhnou ruského zákazníka [nové okno]

Evropa dnes
Čtyřiatřicetiletý estonský premiér Taavi Rõivas je jedním z největších zastánců tvrdých sankcí vůči Rusku. Sám případný propad vývozů pokládá za nepodstatný a předvídá, že nejvíce budou zákazem dovozu potravin trpět obyčejní Rusové.

08. 08. 2014
Dienstbier: Služební zákon byl „zprzněn“. Odmítá na něm dál pracovat [nové okno]

Regionální politika
Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) se nebude účastnit dalších prací na služebním zákonu. Kvůli středeční dohodě mezi vládou a opozicí totiž podle něj nebude dostatečně odpolitizována státní správa. Koaliční návrh byl podle něj "zprzněn", za což není ochoten převzít odpovědnost.

08. 08. 2014
Embargo na potraviny: Rusko může zasáhnout citlivý bod EU [nové okno]

Vnější vztahy
Jednota evropských zemí by mohla kvůli ruskému embargu na dovoz západních potravin projít zatěžkávací zkouškou, shodují se odbornci. Zemědělská politika totiž patří mezi citlivá místa EU. Podaří se Unii najít vhodné řešení a zabránit negativním dopadům na zemědělce? A jak si s vlastním zákazem poradí Rusko?

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 19.9.2014
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,520 - -0,15%
USD 21,339 + 0,36%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster