800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
02. 07. 2015
Energetická bezpečnost zemí střední a východní Evropy a role ruských státních ... [nové okno]

Energetika
Jakou pozici a jaké cíle mají ve střední a východní Evropě ruské státní energetické firmy Gazprom a Rosatom? Podle jakých vzorců chování se řídí? Na tyto otázky odpovídá nová studie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Pražského institutu bezpečnostních studií (PSSI)

02. 07. 2015
Skloubení rodiny s profesí naráží v evropských zemích na stereotypy [nové okno]

Sociální politika
Evropská komise stáhne návrh směrnice o mateřské dovolené, který si za několik let nezvládl získat podporu členských států a Evropského parlamentu, a nahradí jej chytřejším a komplexnějším přístupem. Dá se však předpokládat, že při tom bude narážet na zažité stereotypy o skloubení profesního a rodinného života, které jsou typické pro některé evropské země.

02. 07. 2015
Zrušení roamingu se bez nové regulace EU v telekomunikacích neobejde, tvrdí operátoři [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Zatímco evropské instituce a uživatelé mobilních telefonů neformální zrušení roamingových poplatků oslavují, operátoři nadšeni nejsou. V EU má totiž každý trh jiné podmínky, kvůli kterým operátorům vznikají další náklady. Na bezplatný roaming by tak musely doplácet, ceny se proto pravděpodobně zvýší za ostatní služby. Situace by se mohla zlepšit díky revizi současné regulace EU v oblasti telekomunikací.

02. 07. 2015
Německo chce snížit emise, zavře několik elektráren na uhlí [nové okno]

Energetika
Německá vláda rozhodla o útlumu výroby elektřiny z hnědého uhlí. Několik hnědouhelných elektráren má v příštích letech plnit úlohu rezervy pro vykrývání výpadků ve výrobě. Pak budou uzavřeny. Ministr hospodářství původně navrhoval uvalit na nejvíce znečisťující elektrárny uhlíkovou daň, plán ale musel stáhnout.

01. 07. 2015
Sobotka: V uprchlické krizi se spolupráce V4 osvědčila. Předsednictví skupiny přebírá ČR [nové okno]

Evropa dnes
Visegrádská skupina znásobuje vliv Česka v EU, prohlásil dnes premiér Sobotka při zahajování českého předsednictví této regionální skupiny. Ukázalo se to podle něj při debatách o uprchlické krizi nebo projednávání klimaticko-energetické politiky. Česko chce v roli předsedy posilovat soudržnost a důvěru, mezi konkrétní priority patří energetika, inovace nebo obranná politika.

30. 06. 2015
V ČR chybí politická poptávka po digitální ekonomice, probudit se prý musí vláda [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Stírání hranic mezi digitálními světy unijních zemí je jedním z často skloňovaných hesel i v neklidné době, kterou EU prochází. Česko se k myšlence jednotného digitálního trhu hlásí, bude to ovšem muset dokázat i činy, ozývají se kritici. Pro začátek prý potřebuje člověka, který by ze své funkce koordinoval snahy všech rezortů a komunikoval s byznysem i dalšími hráči.

30. 06. 2015
Big Data a Cloud Computing – Česku chybí osvěta a EU je plná omezení [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Velkoobjemová data přináší obrovské příležitosti pro firmy i spotřebitele, a to hlavně tím, že umožňují poskytovat zboží a služby zákazníkům přesně na míru. Výhody však plynou především pro malé a střední podniky, které mohou těm velkým lépe konkurovat. EU je však dnes plná omezení, která volný tok dat brzdí. Pomoci má v květnu vydaná digitální strategie

30. 06. 2015
Summit EU uzavřel evropský semestr [nové okno]

ČR v Evropské unii
Prezidenti a premiéři členských zemí EU minulý týden v Bruselu potvrdili ekonomická doporučení pro jednotlivé členské země a v závěrečném dokumentu vyzvali, aby se začalo s jejich naplňováním. Uzavřel se tak letošní evropský semestr, který má sloužit ke koordinaci hospodářských a fiskálních politik v rámci EU.

30. 06. 2015
Řecko nezaplatí MMF a premiér Tsipras dál sází na strach věřitelů z Grexitu [nové okno]

Ekonomika a euro
Je jasné, že Řecko dnes 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu nezaplatí a premiér Alexis Tsipras se bude snažit přesvědčit občany, aby v nedělním referendu hlasovali proti návrhům věřitelů. „Tsipras možná sází na strach z toho, že kromě negativních politických konsekvencí by se odchod Řecka z eurozóny mohl stát jakýmsi lehmanovským momentem, který vyvolá finanční kolaps a následnou recesi tak, jako když americká administrativa odmítla v září 2008 zachránit banku Lehman Brothers,“ tvrdí analytik ČSOB Jan Čemák. Případ Řecka je ale jiný.

30. 06. 2015
Evropský útok na řeckou demokracii [nové okno]

Ekonomika a euro
Bývalý viceprezident Světové banky Joseph E. Stiglitz komentuje krizi v Řecku a plánované referendum o návrzích věřitelů. „Je těžké radit Řekům, jak mají 5. července hlasovat. Žádná alternativa nebude snadná a obě s sebou nesou obrovská rizika,“ píše držitel Nobelovy ceny za ekonomii. Hlasovat pro by podle něj znamenalo nekonečnou depresi země, naopak hlasováním proti by Řekové prý vzali osud do vlastních ruku. Ve sporu s EU o peníze nejde, tvrdí Stiglitz. „Jde o to, aby se Řecko pomocí „lhůt“ přinutilo k poslušnosti a aby přijalo nepřijatelné.“

30. 06. 2015
Komise bude po výrobcích žádat ještě úspornější auta. Snažit se musí i řidiči a stát [nové okno]

Průmysl, obchod a export
V Bruselu už se chystá bitva o další snižování emisí CO2 z osobních aut. Výrobci se toho nelekají, znovu však varují před zdražováním. Evropa si prý musí pomoci také lepší infrastrukturou, chytřejšími dopravními systémy a výchovou řidičů. Ochránci klimatu souhlasí, neznamená to ale podle nich, že automobilky nemusí dělat nic.

29. 06. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

29. 06. 2015
Horké chvilky pro Řecko: euro, nebo drachma? ŽIVĚ [nové okno]

Evropa dnes
Řecko nemůže se svými věřiteli najít společnou řeč. Země tak balancuje na okraji defaultu a případného vystoupení z eurozóny (Grexit). Koncem června vyprší poslední den, kdy bude možné uzavřít dohodu a co bude pak, nikdo netuší. Sledujte proto EurActiv.

29. 06. 2015
Bez silné politické podpory euro nezavedeme [nové okno]

ČR v Evropské unii
Proti opevněným pozicím nelze útočit individuálními a občas i amatérskými výpady, nýbrž jen soustředěnou a promyšlenou ofenzivou. Vláda by si proto měla nechat zpracovat kvalifikovanou sociologickou studii, která by zmapovala kořeny české euroskepse a navrhla efektivní komunikační prostředky. Jak veřejné mínění přesvědčit o přínosech členství v eurozóně? Ve svém komentáři pro EurActiv se nad tím zamýšlí národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek.

29. 06. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Pravidelně každé pondělí ráno redakce EurActivu přináší přehled nejzásadnějších zpráv z minulého týdne. Tentokrát nabízíme zkrachovalá jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli nebo podrobnosti ohledně summitu Evropské rady v Bruselu, jehož konec poznamenaly teroristické útoky v Tunisku a Francii.

28. 06. 2015
Komise chce rozšířit vysokorychlostní připojení v EU, dají se čekat komplikace [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Vysokorychlostní širokopásmové připojení zvyšuje růst ekonomiky i příjem domácností. To tvrdí nejen odborníci, které EurActiv oslovil, ale také Komise. EU proto chce výstavbu nových sítí v zemích EU podpořit. V Česku půjde o 14 miliard korun, které má získat z nedávno schváleného operačního programu. Situace se může zlepšit také díky Národnímu plánu rozvoje sítí nové generace, který měl být vládě předložen do konce června, a včasnou implementací směrnice o výstavbě broadbandu.

26. 06. 2015
Michaela Šojdrová: Společnost by si měla maminek více vážit [nové okno]

Sociální politika
Česká společnost si dostatečně neváží matek, které zůstávají s dětmi doma. „Hodnota mateřství a rodičovství není v České republice doceněná,“ říká v rozhovoru pro EurActiv europoslanykně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL/EPP). ČR by proto neměla zahálet a měla by začít pracovat na změnách, například pomoct matkám s opětovným návratem do práce. Inspiraci, jak to nejlépe provést, lze podle Šojdrové najít v jiných státech v Evropě.

25. 06. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

25. 06. 2015
Budou osobní data na síti v bezpečí? EU chce mít jasno do října [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Včera v Bruselu odstartovala finální fáze jednání o evropské reformě ochrany osobních dat. Vyjednavači Komise, Parlamentu a členských zemí se do října sejdou ještě osmkrát. Na konci roku má být legislativa hotová. Data budou novým základem ekonomiky, upozorňuje před dnešním summitem EU také osmička unijních premiérů.

25. 06. 2015
Sledujte s námi SUMMIT EU: Migrace, Brexit, digitální agenda i Řecko [nové okno]

Evropa dnes
Unijní prezidenti a premiéři včetně Bohuslava Sobotky se sjíždějí do Bruselu na dvoudenní summit EU. Program budou mít nabitý. Hlavní náplní bude migrace, podmínky britského členství v EU, bezpečnostní výzvy a prohlubování hospodářské a měnové unie. Jen málokdo ale pochybuje o tom, že se na program dostane také aktuální situace v Řecku.

24. 06. 2015
Poštovní balíček ze sousední země je příliš drahý? Řešit to může evropská regulace [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Za doručení zásilky z jiného členského státu EU dnes zákazník zaplatí dvakrát až pětkrát víc než v rámci domovské země. Poštovné je tak dražší, i když se třeba jedná o kratší vzdálenost. Strategie pro jednotný digitální trh, kterou Komise v květnu představila, hodlá s tímto trendem zatočit. Konkrétní opatření však zatím stanovena nejsou. Řešením může být samoregulace, posílení konkurence v EU nebo v krajním případě i regulace cenová.

23. 06. 2015
Českým maminkám ztěžují návrat do práce i předsudky [nové okno]

Sociální politika
Nedostatek jeslí, málo míst ve školkách a minimum nabízených flexibilních úvazků. To jsou nejčastější vysvětlení, proč se českým matkám s malými dětmi nedaří ve srovnání s jinými zeměmi EU úspěšně vracet na trh práce. Svou roli však do jisté míry sehrávají i hluboce zakořeněné předsudky v české společnosti, které říkají, že se o dítě musí starat pouze žena.

23. 06. 2015
Evropský dohled na plynovými kontrakty: firmy se budou bránit, tvrdí analytici [nové okno]

Energetika
Na podzim by mělo být jasno v představách Evropské komise, která chce posílit unijní dohled nad mezivládními dohodami i komerčními smlouvami s dodavateli zemního plynu ze zemí mimo EU. Firmy se tomu budou bránit, očekávají analytici, kteří vystoupili na včerejší energetické konferenci v Praze. Hlavní komplikace prý spočívá v rozdílných vlastnických strukturách a postavení jednotlivých společností.

23. 06. 2015
Řecký porod s kleštěmi dává naději na happy-end a euroskeptici si mnou ruce [nové okno]

Ekonomika a euro
Lepší antireklamu na euro, než tu, co psal včera život, by euroskeptici nedokázali natočit a hlavně ani zaplatit. Posuďte sami, vybízí ve svém komentáři analytik ČSOB Jan Čermák.

22. 06. 2015
EU završuje obchodní jednání s Vietnamem, zajímat to bude i české firmy [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Vietnam se může stát další zemí, se kterou EU uzavře dohodu o volném obchodu. Jednání by se mohla uzavřít ještě v létě. Unie chce vyrovnat zápornou obchodní bilanci, kterou s asijskou zemí má. Vietnam může být lákavý i pro české firmy. Podnikání v zemi však není bez rizik a podniky se musí připravit třeba na silnou byrokracii.

22. 06. 2015
Řekové se snaží za 5 minut dvanáct odvrátit krizi [nové okno]

Evropa dnes
O řecké krizi dnes jednají lídři zemí eurozóny. Pokud dnešní jednání nebude úspěšné, bude pravděpodobně docházet k dalším odlivu peněz z řeckých bank. Ve výsledku by banky nemusely být schopné vyplácet hotovost svým klientům a země by měla problém se splátkami věřitelským institucím. Záležet bude především na rozhodnutí Evropské centrální banky, která prozatím Řecko od přísunu eur neodstřihla.

22. 06. 2015
UBS: Česko, Maďarsko a Polsko doplatí na odchod Řecka z eurozóny [nové okno]

Ekonomika a euro
Zatímco je většina investorů zaneprázdněná odhadováním dopadu případného řeckého odchodu z eurozóny na další periferní země eura, analytici švýcarské banky UBS se podívali na možný dopad na geograficky bližší země ve střední a východní Evropě. A pro Česko to není pěkné čtení.

22. 06. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Papež se vyslovil ke globálnímu oteplování a vlivu člověka na životní prostředí. EU pravděpodobně prodlouží sankce vůči Rusku. V Dánsku proběhly volby s překvapením. Přehled těchto a dalších evropských událostí přináší redakce EurActivu.

19. 06. 2015
Zamrzlá směrnice o mateřské dovolené skončí v koši, Jourová chystá nový návrh [nové okno]

Sociální politika
Směrnice o mateřské dovolené se kvůli neochotě unijních institucí najít společný kompromis ocitla v patové situaci. Je proto vysoce pravděpodobně, že bude její návrh, který Komise představila již před sedmi lety, modernizován. S novou energií se do toho chce pustit i česká eurokomisařka Věra Jourová.

19. 06. 2015
EU dala Řecku další šanci. V pondělí se uskuteční summit lídrů eurozóny [nové okno]

Evropa dnes
Očekávané jednání ministrů financí eurozóny, které se konalo včera v Lucemburku, žádné řešení řecké krize opět nepřineslo. Předseda Evropské rady Donald Tusk proto na pondělí svolal mimořádný summit států eurozóny. Řecku zbývají pouhé dva týdny na vyčerpání peněz ze záchranného programu. Tato možnost se však stává čím dál méně pravděpodobnou a bankrot země čeká za rohem.

18. 06. 2015
Pavel Svoboda: Piráti žerou děti [nové okno]

Průmysl, obchod a export
"Nevěříte tomu? Chápu. Ale že zlý Brusel zakáže fotografovat Karlův most, tomu byste uvěřili. Vždyť to psali na internetu! Psali to černé na bílém!" Tak začíná komentář českého europoslance Pavla Svobody, který předsedá výboru pro právní záležitosti (JURI). Ten nedávno schválil nezávaznou zprávu vyzývající instituce EU k omezení komerčního využití fotografií veřejných budov.

18. 06. 2015
Z dopravy má jít méně emisí, vláda chystá plán pro čistou mobilitu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropská komise brzy přijde s novými cíli pro snižování emisí CO2 z automobilů, potvrdil dnes opět evropský komisař pro klima Miguel Arias Cañete. V EU se mimo jiné očekává nárůst počtu vozů na alternativní pohony. Kvůli tomu vláda finišuje s přípravou akčního plánu, který v příštích letech počítá hlavně s auty na stlačený zemní plyn a elektřinu.

18. 06. 2015
Zákaz fotografování na ulici? Je to nesmysl, říkají europoslanci [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Za mnoho povyku pro nic označili čeští europoslanci nedávné informace, které se objevily na českém internetu. Evropský parlament měl podle nich připravit zákon, který zakáže pořizování fotografií či videí na veřejných prostranstvích. Zpráva, kterou europoslanci v úterý schválili, je nezávazná a věnuje se pouze komerčnímu využívání takto pořízených fotografií.

17. 06. 2015
Čeští europoslanci: Vznik nové frakce v Evropském parlamentu může ztížit jednání [nové okno]

Evropa dnes
V Parlamentu vznikla nová nacionalistická frakce, jejíž základ tvoří zejména krajně pravicová strana Marine Le Penové z Francie. Čeští europoslanci, které redakce EurActivu oslovila, to nepřijali s velkým nadšením. Antievropští a často radikální europoslanci totiž komplikují jednání v Parlamentu již dnes a vznik frakce může situaci ještě zhoršit.

17. 06. 2015
Řecká centrální banka: Bez dohody nejspíš opustíme eurozónu i EU [nové okno]

Ekonomika a euro
Pokud se Řecko nedohodne s věřiteli na řešení dluhové krize, země nejspíš opustí eurozónu i Evropskou unii. V pravidelné zprávě o stavu domácí ekonomiky to dnes uvedla řecká centrální banka. Případný odchod z evropského společenství by prý vedl k bankrotu Řecka a hluboké recesi.

16. 06. 2015
Tomáš Prouza: Vládní koncepce pro EU vzbudila zájem, podporujme další diskusi [nové okno]

ČR v Evropské unii
Vláda před měsícem schválila konečnou verzi Koncepce působení ČR v EU, ve které shrnula svoji vizi členství v osmadvacítce. EurActiv dokument nejen analyzoval, ale také se mu podařilo rozvířit diskusi sérií článků, ve kterých svůj názor na Koncepci publikovali politici i analytici. A rád bych v této diskusi pokračoval, píše v exkluzivním komentáři státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

16. 06. 2015
Nové jaderné bloky vyjdou na miliardy, ještě než se začne stavět. Kolik to bude stát? [nové okno]

Energetika
Vláda zatím neví, kdo postaví nové jaderné bloky, a jestli k tomu bude potřebovat státní garance. S přípravou na výstavbu se má přesto začít. To může vyjít na několik desítek miliard korun. Přípravné práce má zahájit společnost ČEZ, za několik let se prý ukáže, jestli do projektu vstoupí stát. Jak vysoké náklady příprava vyžaduje?

16. 06. 2015
Expert Chrenko k EET: Inspirace Chorvatskem je výborná, záleží ale na implementaci [nové okno]

Evropa dnes
Česká republika by měla pro zlepšení výběru daní efektivněji pracovat s informacemi, které již má. Místo toho se ale neustále soustředí na vytváření nových zákonů, říká v rozhovoru vedoucí partner daňových a právních služeb společnosti PwC a bývalý náměstek ministerstva financí Peter Chrenko. EurActiv s ním také hovořil o vysokém zdanění práce nebo o třetí sazbě DPH, tedy o problémech, které Česku vyčítá Komise v letošních doporučeních.

15. 06. 2015
Rada EU se shodla na nařízení o ochraně osobních údajů. Trialog může začít [nové okno]

Evropa dnes
Ministři spravedlnosti EU dnes v Lucemburku schválili tzv. obecný přístup k nařízení o ochraně osobních dat, čímž zpečetili tříleté vyjednávání o prioritách jednotlivých zemí souvisejících s novou reformou. Státy se shodly například na podobě sankcí. Podle nich mají být stanoveny ve výši jednoho milionu eur nebo 2 % ročního obratu firmy.

15. 06. 2015
Josef Prokeš: Ochrana osobních dat musí reagovat na nástup internetové doby [nové okno]

Průmysl, obchod a export
V Bruselu dnes jednají ministři spravedlnosti o reformě ochrany osobních dat v podobě nového evropského nařízení, které se ladí již několik let. Nové předpisy mají pravidla pro ochranu dat přizpůsobit digitální době, vzbuzují však naději i obavy. EurActiv o projednávaném návrhu hovořil s předsedou Spolku pro ochranu osobních údajů Josefem Prokešem.

14. 06. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Evropský parlament odložil hlasování o obchodní dohodě mezi EU a Spojenými státy TTIP. Rakousko odmítlo dál udělovat azyl imigrantům. Byl ukončen schvalovací proces operačních programů, Česko je tak o krok blíž k čerpání 660 miliard korun. Nejen to jsou hlavní události, které Evropa zažívala minulý týden.

11. 06. 2015
Nový věk mezinárodního obchodu: kam se vydá EU? [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Do debat o evropské politice se stále více tlačí transatlantická dohoda TTIP. EU ovšem dokončuje nebo rozjíždí jednání o volném obchodu na všech stranách. Po zamrznutí jednání ve Světové obchodní organizaci přichází desetiletí modernizovaných dohod, které mohou určit budoucí podobu globálního obchodu. Jak si v těchto změnách stojí EU? EurActiv přibližuje situaci v pět bodech.

11. 06. 2015
Studenti se zájmem o studium v zahraničí si mohou na Erasmus půjčit [nové okno]

Věda, výzkum a vzdělávání
Vysokoškolští studenti, kteří chtějí v rámci programu Erasmus+ absolvovat magisterské studium ve Španělsku, si na to mohou vzít půjčku. Finanční podporu v celkové výši až 30 milionů eur, kterou garantuje Evropská komise, poskytne banka MicroBank spolu s Evropským investičním fondem. Další země by měly následovat.

11. 06. 2015
Europoslanec Poche: Proti těžbě plynu z břidlic mluví řada rizik [nové okno]

Energetika
„Zkušenost USA ukazuje, že ani nejmodernější technologie nedokážou eliminovat dopad těžby na kvalitu životního prostředí a zdraví obyvatel,“ říká europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) k možné těžbě břidlicového plynu v EU. I o ní včera ve Štrasburku hlasovalo plénum Evropského parlamentu. Na zprávě k energetické bezpečnosti se poslanci neshodli.

11. 06. 2015
Sobotka podepíše operační programy, Brusel schválil další [nové okno]

Regionální politika
Český premiér Bohuslav Sobotka dnes na slavnostním ceremoniálu v Bruselu připojí spolu s eurokomisařkou pro regionální rozvoj Corinou Cretuovou svůj podpis pod české operační programy. Jejich další balík schválila Evropská komise dnes. Česká republika tak bude moct zahájit čerpání národní obálky pro 2014-2020, která v jejím případě obsahuje 660 miliard korun.

11. 06. 2015
Jak na nezaměstnanost mladých: Dánové vsadili na aktivní politiku a záruky [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Dánsko patří v Evropě k zemím, které se také vzpamatovávají z hospodářské recese, krize tu ale po sobě nezanechala tak velké zástupy mladých bez práce jako jinde na kontinentě. Co za tím hledat a jak se z dánského receptu co nejlépe poučit?

10. 06. 2015
V OP PIK je i pět miliard na úspory energie [nové okno]

Energetická účinnost
Ministerstvo průmyslu a obchodu už rozjelo svůj operační program, který umožňuje podporu českých podniků z evropských peněz. Mezi prvními výzvami je nejvíce peněz alokováno na úspory energie v podnicích, ať už v provozech nebo v budovách. Důraz klade program hlavně na malé a střední firmy.

10. 06. 2015
Krize v Řecku: EU je z Tsiprasova kličkování unavená [nové okno]

Evropa dnes
Řecko dostalo již po několikáté za úkol vypracovat nový reformní plán, který je klíčem k vyplacení více než sedmi miliard eur ze záchranného programu. Peníze země nutně potřebuje, do konce června totiž musí zaplatit splátku ve výši 1,6 miliard eur. Tzv. Grexit je proto opět jednou z často skloňovaných možností. Podle některých českých europoslanců je Grexit jedinou možností, jiní si ho nepřejí a tvrdí, že EU má zůstat vůči Řecku důsledná.

09. 06. 2015
Koncepce působení ČR v EU a legislativní plány Evropské komise [nové okno]

ČR v Evropské unii
Jak se změní přístup české vlády k evropské legislativě podle nové koncepce pro politiku ČR v EU? A jak spolu souzní priority Sobotkova kabinetu s pracovním plánem Evropské komise? Ve svém briefing paperu se tím zabývá Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky.

09. 06. 2015
Brusel chce pomoct státům s čerpáním strukturálních fondů [nové okno]

Regionální politika
Evropská komise se rozhodla podat pomocnou ruku státům, kterým se nedaří čerpat prostředky z evropských strukturálních fondů. Brusel chce osmi zemím, mezi něž patří i Česká republika, poradit, jak zachránit co nejvíce peněz v dobíhajícím období, a zároveň nedopustit, aby se situace opakovala i v novém programovém období 2014-2020.

09. 06. 2015
Kypr je blízko těžbě plynu za 30 miliard eur. Obejde se Balkán bez Ruska? [nové okno]

Energetika
Naděje Kypru, že se z něj stane středomořská plynová velmoc, zase ožily. Konsorcium americké společnosti Nobel Energy a izraelských firem Delek Drilling a Avner Oil oznámilo, že zásoby v části ložiska Aphrodite jsou komerčně využitelné. Pod mořským dnem se skrývá 127 miliard metrů krychlových plynu, která mají podle cen plynu na spotových trzích hodnotu 30 miliard eur. To je skoro dvojnásobek HDP Kypru, na který tvrdě dopadla finanční krize.

09. 06. 2015
Reforma ochrany dat: sankce mohou být pro firmy likvidační, tvrdí právníci [nové okno]

Průmysl, obchod a export
O reformním balíčku ochrany osobních dat členské státy jednají už od roku 2012. Za tu dobu prošel původní návrh řadou změn a příští týden mají státy konečně rozhodnout o společném postoji. Své si k dokumentu řeklo i Česko, kterému se nelíbil například způsob zavedení sankcí při porušení povinnosti, které z legislativy vyplývají. Navrhovanou podobu sankcí kritizují i právníci oslovení EurActivem. Pokuty totiž podle nich budou pro firmy likvidační. Rozpaky vyvolává i zavedení funkce inspektora osobních dat.

08. 06. 2015
Vládní koncepce pro politiku v EU: na první místo patří konkurenceschopnost [nové okno]

ČR v Evropské unii
„Náš cíl a první priorita by beze sporu měla být konkurenceschopná, inteligentně regulovaná, energeticky a znalostně zabezpečená Evropa. A česká ekonomika jako její součást směřující k eurozóně a naplňující závazky společných paktů,“ píše v komentáři pro EurActiv o vládní koncepci pro působení v EU Vladimíra Drbalová ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

08. 06. 2015
Europoslanci hlasují o TTIP. Komise věří v nový globální systém pro obchod a investice [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropská komise doufá, že v obchodní a investiční dohodě se Spojenými státy položí základ k novému systému pro vyrovnávání sporů mezi investory a státy. Zároveň by podle ní mohli transatlantičtí partneři udávat tón v regulačních opatřeních. O zprávě k obchodní smlouvě TTIP ve středu hlasují europoslanci. V pátek dohodu v Česku představovala evropská komisařka Malmströmová.

08. 06. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

07. 06. 2015
4 události minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Co zajímavého přinesl minulý týden? Plán Bruselu na přerozdělení uprchlíků ze Sýrie a Eritrey se komplikuje poté, co jej zpochybnily státy, jako je Francie či Německo, a tým EU pro boj s ruskou propagandou posílí i český novinář Kalenský. O dalších novinkách si můžete přečíst přehledu, který pravidelně připravuje redakce EurActivu.

05. 06. 2015
Česko patří mezi 7 zemí, které mají linku EU pro oběti kriminality [nové okno]

Evropa dnes
Problematika obětí trestných činů se v poslední době dostává čím dál víc pod ochranná křídla Evropské unie, která se jim snaží zajistit minimální standardy pro ochranu a práva. Od počátku roku mohou oběti kriminality v Česku například volat na bezplatnou linku 116 006, kterou EU pro členské státy zřídila. Česko patří mezi pouhých sedm zemí EU, které této příležitosti zatím využily. Zprovoznění linky se setkává s úspěchem.

04. 06. 2015
ČR má schváleno šest operačních programů, první projekty mohou předkládat podnikatelé [nové okno]

Regionální politika
Evropská komise schválila České republice prvních šest operačních programů pro období 2014-2020, další by podle Ministerstva pro místní rozvoj měly následovat v červnu. Mezi prvními, kdo již může žádat o dotace, jsou podnikatelé. OP Podnikání, inovace a konkurenceschopnost (OP PIK) vyhlašuje své výzvy od začátku tohoto měsíce.

04. 06. 2015
Řecko se blíží příznivé dohodě, značí trh. Zlevňuje držba dluhu [nové okno]

Ekonomika a euro
Zatímco mediální politické výměny mezi řeckými a evropskými politiky nabírají spolu s blížící se první splátkou Atén na síle, investoři věci vnímají klidněji. V předvečer platby 300 milionů eur, kterou má Řecko v pátek poslat svým mezinárodním věřitelům, totiž důvěryhodnost Atén v očích velkých hráčů roste. Za držbu řeckého dluhu požadují stále nižší úrok, dvouletá půjčka například vyjde Řeky nejlevněji za více než poslední dva týdny.

04. 06. 2015
Snowden má podle americké vlády pravdu, ale špionáž pokračuje [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Kongres se nažral a Patriot Act zůstal celý. Tak by se dala popsat revoluce ve sběru „metadat“ o telefonních hovorech Američanů, která budou pro tajné služby od příštího roku k mání jen na základě individuálních soudních příkazů. Přesně dva roky po útěku administrátora Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena z USA tak Kongres i Bílý dům daly uprchlému špionovi nepřímo za pravdu, že tajný program „Stellar Wind“ poškozuje ústavou zaručená práva na soukromí.

04. 06. 2015
Jiří Feist: Pokud bude EU řídit energetiku shora, odpovědnost nemohou nést státy [nové okno]

Energetika
„Když vám doma přestane fungovat elektřina a vyteče mrazák, komu budete dávat odpovědnost? Místním lokálním operátorům sítí. Nezodpovídá za to Brusel, ale členské země. Proto se možná budeme muset vrátit k základním principům,“ říká k projektu energetické unie ředitel pro strategii skupiny EP Energy Jiří Feist. EurActiv s ním mluvil také o obchodování s emisemi a státní podpoře v energetice.

03. 06. 2015
Britské požadavky musí být únosné pro všechny státy EU, tvrdí europoslanci [nové okno]

Evropa dnes
Znovuzvolený britský premiér David Cameron započal slíbené vyjednávání s evropskými lídry o nových podmínkách setrvání země v EU. Hlavy států EU jsou ochotny se s Cameronem o jeho požadavcích bavit, upozorňují ale, že existují hranice, za které nepůjdou. I čeští europoslanci jsou diskusi o nových britských podmínkách otevřeni, musí však být alespoň částečně přínosné i pro ostatní členské země.

03. 06. 2015
Ondřej Benešík: Kampaně proti euru tu měly být dávno před vstupem do EU [nové okno]

ČR v Evropské unii
Debata o přijetí eura měla v České republice proběhnout dávno před tím, než země vstoupila do EU. „Referendum o vstupu do eurozóny jsme tu již měli, a nerozumím proto iniciativám, které chtějí nyní vést kampaň proti společné měně,“ říká na adresu českého závazku přijmout euro předseda poslaneckého Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Kromě vstupu do eurozóny s ním EurActiv hovořil o budoucnosti EU a také aktuální situaci na jejích vnějších hranicích.

02. 06. 2015
Komise: Český systém pro výběr daní je složitý, zjednodušení nepřichází [nové okno]

ČR v Evropské unii
Mezi každoročními doporučeními Evropské komise pro Českou republiku se objevují také postřehy k českému daňovému systému. Česko se sice snaží zabrat v boji s daňovými úniky. Jak bude úspěšné, to se ale teprve uvidí. Další problém daňového systému je složitost, konstatuje Komise. Žádné výrazné zlepšení se přitom neblíží.

02. 06. 2015
Na periferii eurozóny se zvolna nasouvá nákaza z Řecka [nové okno]

Ekonomika a euro
První várku důležitých amerických čísel z tohoto týdne máme za sebou, a ačkoliv makroekonomické výstupy jsou stále smíšené, tak převažující dojem byl kladný zejména pak díky vylepšené náladě v americkém průmyslu, píše v komentáři analytik ČSOB Jan Čermák.

02. 06. 2015
Ministryně Marksová: Situace matek vracejících se do práce není ideální [nové okno]

ČR v Evropské unii
Matky s malými dětmi, které se chtějí vrátit na pracovní trh, to nemají v České republice lehké, říká v rozhovoru pro EurActiv ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Co říká na nejnovější doporučení Evropské komise, která na problém nízké účasti určitých skupin na trhu práce také upozorňuje, a co nového v této oblasti chystá?

01. 06. 2015
Dělat práci, pro kterou mám vlohy a která mě baví [nové okno]

Evropa dnes
Ideálně by každý měl vykonávat takovou práci, která je v souladu s jeho přirozenými předpoklady. Z 80 % však pracovní trhy nejsou schopné tento lidský potenciál naplno využít. „Řešení tohoto problému, který v EU nabyl masových rozměrů, má napomoci iniciativa Matching Skills and Jobs, tedy zajištění odpovídajícího souladu mezi schopnostmi a pracovním místem,“ říká v komentáři europolankyně Martina Dlabajová (ALDE), která projekt považuje za záslužnou aktivitu.

01. 06. 2015
Pavel Šolc: Na rozhodnutí o garanci pro jaderné bloky máme čas [nové okno]

Energetika
„Neříkám, že česká vláda garance nikdy neposkytne. Pokud budou do energetiky intervenovat všechny státy, nemine to ani nás,“ říká o přístupu Sobotkova kabinetu k výstavbě nových jaderných bloků náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc. EurActiv s ním mluvil o závodě na výrobu jaderného paliva, využití zemního plynu, ale také o budoucnosti evropské energetiky. Kdy se členské země vzdají práva na vlastní volbu energetického mixu?

31. 05. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Cameronova tour kvůli reformě EU, Šefčovičova tour kvůli evropské energetické unii, návrh na rozdělení žadatelů o azyl mezi členské státy nebo ruský sankční seznam, který zahrnuje i čtyři Čechy. EurActiv přináší souhrn událostí minulého týdne.

29. 05. 2015
Komise: ČR trápí nedostatek učitelů a nízká školní docházka u znevýhodněných dětí [nové okno]

ČR v Evropské unii
Vedle doporučení v oblasti vysokoškolského vzdělávání si Evropská komise v rámci letošního Evropského semestru v případě ČR všimla i povinného vzdělávání. Vzkaz, který do Prahy vyslala, je jasný: v českém základním školství nepracuje dostatek učitelů a země by měla lépe zajišťovat inkluzivnější vzdělávání. Mladí lidé se slabým socioekonomickým zázemím, včetně Romů, totiž vykazují nižší úspěšnost ve vzdělávání i na trhu práce.

29. 05. 2015
Země EU finišují s přípravou pravidel pro ochranu údajů ve světě internetu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
O reformě ochrany osobních dat jednají členské země už tři roky. Návrh z dílny Evropské komise sklidil vlnu kritiky, hlavně ze strany firem. I některé z nich ovšem žádají, aby už pravidla v EU začala platit. Členské státy by se mohly dohodnout během 14 dnů.

29. 05. 2015
Zahradil: Je chyba, že vláda nemá pro Brity pochopení [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká vláda by ze strategických důvodů měla mít větší pochopení pro Velkou Británii, která si chce s EU vyjednat nové podmínky svého členství. Opačné chování je třeba považovat za chybu. Rozvolnění vztahů mezi EU a Velkou Británií by totiž mohlo vést k prohloubení integrace zejména mezi zeměmi eurozóny, a to podle českého europoslance a místopředsedy ODS Jana Zahradila není v našem zájmu.

28. 05. 2015
Guvernér Singer: Nechápu, proč se pořád bavíme o Řecku [nové okno]

Ekonomika a euro
Pokud má odchod Řecka z eurozóny podobná rizika jako jeho setrvání v ní, pak podle guvernéra České národní banky platí rčení, podle kterého je hrůzné řešení lepší, než hrůza bez konce. EurActiv s Miroslavem Singerem krátce před nedělní schůzkou u prezidenta Miloše Zemana v Lánech hovořil o smysluplnosti vládního záměru zahájit debatu o přijetí eura i o současné politice ČNB a Evropské centrální banky.

28. 05. 2015
Komise: České vysoké školství nesmí zaspat, potřebuje změny [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká republika má větší počet vysokoškoláků, kvalita jejich dovedností a znalostí se ale dlouhodobě snižuje. V doporučeních, které Evropská komise každoročně zasílá členským státům, proto zemi vzkazuje, že s tím musí něco udělat. Kýžené změny by v tomto ohledu mohla podle Bruselu přinést reforma vysokého školství, jejíž přijetí se plánuje na rok 2015. Podle oslovených rektorů se však jedná o kompromis, který není všelékem.

27. 05. 2015
Podniky bijí na poplach kvůli úsporám energie. Bojí se zdražování [nové okno]

Energetická účinnost
Česko je pozadu s čerpáním evropských fondů, ze kterých lze financovat třeba úspory energie. Ani národní programy nepřispějí ke snižování spotřeby tak, jak by měly, stěžují si podniky ve výzvě směřované vládě. Bojí se, že pokud Česko nebude efektivně zvyšovat energetickou účinnost, padnou na něj přísnější opatření, kvůli kterým prý může energie zdražit.

27. 05. 2015
Prostředky EU pro mladé bez práce: Státy zatím využily jen 70 milionů eur [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Regiony s vysokým počtem nezaměstnaných mladých lidí zvládly využít zatím jen nepatrné procento prostředků, které jim v rámci podpůrných programů nabízí Evropská komise. Brusel nicméně věří, že se situace zlepší poté, co unijní institucemi minulý týden prošel návrh na posílání vyšších záloh na projekty spadající do tzv. Iniciativy na podporu zaměstnanosti. Česká republika může peníze využít v Ústeckém a Karlovarském kraji.

27. 05. 2015
Strýček Sam si vyšlápl na fotbalové Ivánky z FIFA [nové okno]

Evropa dnes
"Kdyby snad někdo pochyboval o tom, že korupce nemá dopad na ekonomiku a trhy aktiv, nechť si vzpomene na řeckou ságu, se kterou jsme nuceni žít poslední měsíce a roky," píše k dnešnímu zatčení několika vysoce postavených funkcionářů FIFA analytik ČSOB Jan Čermák.

27. 05. 2015
Úsporná opatření jsou jediným kamenem úrazu [nové okno]

Ekonomika a euro
"Naše vláda dychtivě touží realizovat agendu zahrnující všechny hospodářské reformy, na které kladou důraz evropské ekonomické mozkové trusty. Navíc jsme v jedinečné situaci, kdy dokážeme udržet podporu řecké veřejnosti pro zdravý hospodářský program," píše v komentáři řecký ministr financí Janis Varufakis.

26. 05. 2015
Miloslav Zaur: České energetické politice chybí kus odvahy a inovace [nové okno]

Energetika
„Chtě nechtě nejsme tak silná ekonomika jako Německo, které tlačí vývoj určitým směrem a bude ovlivňovat i koncepci sousedních zemí. Kus osobní odvahy politiků a snahy o inovaci energetiky by Česku při definování energetické koncepce prospěl,“ říká v rozhovoru předseda Rady Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur. EurActiv s ním mluvil také o evropském projektu energetické unie.

25. 05. 2015
Maroš Šefčovič: Jaderná elektrárna nemá být závislá na jednom dodavateli [nové okno]

Energetika
„Je v zájmu každého členského státu a provozovatele jaderných elektráren, aby si zachovali možnost získávat palivo z více zdrojů. Ať už kvůli ceně nebo z jiných důvodů,“ říká v rozhovoru pro EurActiv.cz místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. V Praze se dnes účastní Evropského jaderného fóra. Chce také představit analýzu české energetiky šitou na míru energetické unii.

25. 05. 2015
Pokud by se do Evropského parlamentu volilo dnes, účast by byla stejná jako loni [nové okno]

Evropa dnes
Zájem o dění v Evropském parlamentu i v celé EU je mezi Čechy dlouhodobě na bodu mrazu. Češi totiž evropské politice příliš nerozumí. Prostředníky mezi občany a EU by měli být europoslanci, kteří mají evropské procesy srozumitelně vysvětlovat, tvrdí politolog. Odborník na politický marketing však tvrdí, že současné marketingové strategie europoslanců v dané situaci nepomůžou. Češi o politiku prostě nemají zájem.

25. 05. 2015
Vlády špatně plánují úspory energie ve státní správě, tvrdí studie. ... [nové okno]

Energetická účinnost
Jen menší část států EU dobře vypracovala plány pro energetické úspory ve vládních budovách, tvrdí nová studie. Země mají za úkol postupně renovovat budovy, které využívají státní instituce. Případně mohou zvolit jiné řešení, které by ušetřilo stejné množství prostředků na jejich vytápění nebo chlazení. Výpočty jsou ale v řadě případů neúplné, říká analýza. Kritika směřuje i na Česko.

25. 05. 2015
Britská centrální banka musí vysvětlit tiché přípravy na Brexit [nové okno]

Evropa dnes
Důvěrný e-mail, který měl obsahovat detaily studie Bank of England o dopadu možného vystoupení Velké Británie z EU, se omylem dostal do rukou novinářům britského deníku Guardian. Text obsahoval i zákaz jakékoli e-mailové komunikace uvnitř banky o projektu s názvem „Bookend“.

25. 05. 2015
Čeští europoslanci: Vnímání EU se v ČR mění, už v ní nevidíme jen zlo [nové okno]

ČR v Evropské unii
Rok od voleb do Evropského parlamentu, které byly v případě České republiky poznamenány jednou z nejnižších účastí voličů, se celkové vnímání „Bruselu“ v ČR postupně mění. Podle českých europoslanců za tím stojí i to, že EU stále častěji řeší témata, která jsou pro českého občana důležitá a vyvolávají v něm emoce. V neposlední řadě k tomu přispěl i proevropský postoj české vlády a osobnost české komisařky Věry Jourové.

24. 05. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Co Evropě přinesl minulý týden? V lotyšské Rize se konal summit Východního partnerství, Polsko si zvolilo nového prezidenta a ministři zahraničí EU se dohodli na vzniku mise proti pašerákům lidí. Nejen o tom se dočtete v přehledu zpráv, který vám redakce EurActivu pravidelně přináší.

22. 05. 2015
Místní dopad – místní rozhodnutí [nové okno]

Evropa dnes
Pravidla v oblasti státní podpory byla v posledních dvou letech modernizována a mnoho opatření podpory již nadále nevyžaduje posouzení Komisí. V důsledku toho mohou nyní členské státy realizovat více než 80 % opatření slučitelné podpory bez oznamování. Méně kontroly ze strany Komise ale vyžaduje, aby členské státy převzaly více odpovědnosti. Musí občanům ukázat, kam směřují veřejné finance a jaký je jejich dopad. Pomoct jim v tom má Komise, píše v komentáři komisařka EU pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

22. 05. 2015
Komise k ČR: Zřiďte více školek a nechte ženy pracovat [nové okno]

ČR v Evropské unii
ČR se sice může chlubit rostoucí zaměstnaností, a to i v některých znevýhodněných skupinách, určité bariéry pro vstup na trh práce ale stále neodstranila. Evropská komise proto doporučuje, aby se vláda v příštích letech více soustředila na zaměstnávání žen s malými dětmi, které pracovat chtějí, ale mnohdy nemohou. Situaci jim totiž ztěžuje nedostatek míst ve školkách či omezené možnosti nechat se zaměstnat na flexibilní pracovní úvazek.

22. 05. 2015
Je ruská ekonomika z nejhoršího venku? [nové okno]

Evropa dnes
Stav ruské ekonomiky se za poslední dva měsíce posunul kupředu. Zásadním faktorem je stabilizace rublu, které se podařilo zkrotit inflaci. Klidnější jsou proto jak domácnosti, tak ruská centrální banka ale i podniky. Ruskou ekonomiku však ještě čeká mnoho starostí zejména v podobě zvýšených splátek zahraničního dluhu. Rubl by navíc mohl být ohrožen další eskalací konfliktu, píše v komentáři hlavní ekonom Ery Jan Bureš.

22. 05. 2015
Finský model Záruk pro mladé: Mladí lidé musí vědět, že je o ně zájem [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Mladá generace v Evropě, která trpí vysokou nezaměstnanosti, potřebuje v první řadě neztratit víru, že se o ni společnost zajímá a že ji neodepsala. Na takovém principu je i vystavěn skandinávský model Záruk pro mladé, který se osvědčil ve Finsku a sloužil jako inspirace pro podobnou iniciativu na celoevropské úrovni.

21. 05. 2015
Ladí se balíček 300 miliard eur pro investice. Budou v něm peníze na úspory energie? [nové okno]

Energetická účinnost
V Bruselu v těchto dnech probíhají finální jednání o fungování Evropského fondu pro strategické investice. Ten je základem třísetmiliardového investičního balíčku Junckerovy komise. Část vyjednavačů chce vyčlenit speciální částku pro projekty na zvyšování energetické účinnosti. Má něco takového smysl a bylo by to lákavé pro Česko?

20. 05. 2015
EU vrací Rusku úder: V boji s propagandou má pomoct televize i reality show [nové okno]

Evropa dnes
Plány EU pro boj s ruskou propagandou začínají mít díky včera představené studii jasnější obrysy. Pomoct v informační válce má lokální zpravodajství ruskojazyčné televize a šíření televizních dokumentů nebo filmů. EU hodlá podporovat i nezávislá média. Podle analytika z Asociace pro mezinárodní otázky Václava Lídla je důležité, aby se evropské strategie opíraly o trpělivé a důsledné vysvětlování toho, kde je skutečnost, a poukazovaly na reálná fakta.

19. 05. 2015
Ombudsmanka EU: Fondy 2014-2020 mohou podpořit projekty porušující základní práva [nové okno]

Regionální politika
Z prostředků z evropských strukturálních a investičních fondů mohou být v příštích letech financovány projekty, které odporují Listině základních práv a svobod EU. Na toto riziko upozornila Evropskou komisi ombudsmanka EU Emily O´Reillyová. Podobné obavy sdílejí i některé české organizace usilující o sociální inkluzi znevýhodněných lidí v ČR. Na Brusel se obrátily před několika týdny.

19. 05. 2015
Boj s ruskou propagandou: unijní plán se blíží k dokončení [nové okno]

Evropa dnes
Už dnes večer má bruselský think-tank představit očekávanou studii o možnostech unijního boje s ruskou propagandou. EU by měl mimo jiné pomoci čelit současné informační válce spojené s konfliktem na Ukrajině. V Bruselu už vzniká speciální jednotka odborníků, kteří si mají s ruskou propagandou poradit. Podrobnosti přinesl server Hlídací pes.

18. 05. 2015
Vláda odklepla energetickou koncepci. Do ČR míří Šefčovič [nové okno]

Energetika
Česko už nemá energetickou koncepci z roku 2004. Vláda dnes schválila nový dokument. Počítá s dalším rozvojem jaderné energie. Jak česká koncepce zapadne do evropské energetické unie? Vláda o tom bude už příští týden jednat s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem.

18. 05. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

17. 05. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Zavádění povinných kvót pro přijímání uprchlíků, prohraný spor o pomazánkové máslo, TTIP nebo ekonomická doporučení EU členským státům. EurActiv nabízí přehled nejzajímavějších událostí z uplynulého týdne, které by neměly uniknout pozornosti jeho čtenářů.

15. 05. 2015
EU: Za školky a služební zákon Česko chválíme, jinde je ale pokrok stále omezený [nové okno]

Evropa dnes
V Česku stále přetrvávají rozsáhlé daňové úniky a korupce, na trhu práce nejsou dostatečně zastoupeny některé znevýhodněné skupiny obyvatel, jako jsou Romové nebo matky malých dětí. Česko má navíc nízkou úroveň dopravní infrastruktury, nedostatek učitelů a kvalita českého vysokoškolského vzdělávání je pochybná. To jsou hlavní výtky Komise v hodnocení Česka v rámci tzv. evropského semestru. Pokrok vidí v přijetí zákonů o dětských skupinách a státní službě.

14. 05. 2015
Data: Migrační krize na hranicích EU v číslech [nové okno]

Evropa dnes
Jak pomoci lidem umírajícím kousek od břehů Evropy? Jak si poradit s přílivem uprchlíků? Co má EU dělat s imigrační krizí? Na tyto otázky se evropští lídři snaží najít uspokojivou odpověď. Přinášíme data pro základní přehled o situaci.

14. 05. 2015
Snížení výdajů pomohlo řeckému rozpočtu. Ten skončil překvapivě v přebytku [nové okno]

Ekonomika a euro
Primární rozpočet centrální řecké vlády skončil za první čtyři měsíce v přebytku 2,16 miliardy eur (59,3 miliardy korun). Vláda přitom očekávala mírný schodek. Lepší výsledky způsobilo snížení výdajů. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnilo řecké ministerstvo financí. Podle serveru deníku Kathimerini toho kabinet dosáhl tím, že začal zastavovat svoje pravidelné platby.

14. 05. 2015
Obchodní dohoda s EU naráží v americkém Senátu, poslanci svázali Obamovi ruce [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Americký prezident Barack Obama prohrál první dějství zápasu o nové obří obchodní dohody se zeměmi na březích Tichého oceánu a s Evropskou unií. Porážku mu přitom uštědřili senátoři za jeho Demokratickou stranu, kteří zablokovali zákon o podpoře obchodu (TPA). Ten by dal Obamovi pravomoc dojednat tichomořskou a transatlantickou dohodu a následně ji nechat schválit Kongresem, aniž by poslanci mohli do znění dohod zasahovat.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 3.7.2015
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,240 = 0,00%
USD 24,568 - -0,07%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster