800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
27. 07. 2015
Odpoutejme se od eura [nové okno]

Ekonomika a euro
Profesor hospodářské historie z oxfordské univerzity Kevin Hjortshøj O’Rourke v komentáři píše, že se Evropská měnová unie již několik let jeví jako nákladný neúspěch, a to jak ekonomicky tak politicky. Důvěra v evropské instituce se propadla, posílily naopak strany skeptické nejen vůči euru, ale vůči celé EU. Bylo by proto lepší opustit euro dřív, než vzniknou další škody. „Budou-li se proti EMU stavět jen antievropané, mohli bychom nakonec s eurovaničkou vylít i dítě EU.“

27. 07. 2015
EU chce rozbít ruský monopol na dodávky jaderného paliva do střední Evropy [nové okno]

Energetika
Japonsko-americká společnost Westinghouse získala 2 miliony eur na projekt, který má usnadnit licencování alternativního paliva pro ruské reaktory typu VVER. Ty jsou i v obou českých jaderných elektrárnách. EU chce prostřednictvím této podpory zvýšit diverzifikaci dodávek do zemí střední Evropy. Do projektu se zapojil i Ústav jaderného výzkumu Řež.

27. 07. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
I minulý týden prožila Evropa s řeckou krizí a snahou o zvládnutí imigrační vlny. Stále větší pozornost začíná ale získávat také budoucí velký problém, a to globální oteplování. EurActiv přináší pravidelný přehled událostí uplynulého týdne.

24. 07. 2015
„Slovenský“ plynovod Eastring by měl mít podporu Komise, říká šéf plynárenského svazu [nové okno]

Energetika
Rusko do konce desetiletí plánuje ukončit dodávky zemního plynu přes území Ukrajiny. Nahradit je má nový plynovod vedoucí přes Turecko. K hranicím Slovenska by mohl vést plynovod Eastring, jehož výstavbu plánuje Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského. Projekt by měl získat i podporu Evropské komise, říká v rozhovoru pro slovenský EurActiv šéf slovenského plynárenského svazu Ján Klepáč. Komise ovšem doporučuje, aby se jihovýchodní Evropa závislosti na ruském plynu zbavila.

24. 07. 2015
Sankce a cena ropy pomohly milionům Rusů k chudobě [nové okno]

Vnější vztahy
Chudoba je relativní pojem, který je vyjadřován přesnými čísly. Někdy až podivně přesnými – to ruské činí 9662 rublů za měsíc. Pro první čtvrtletí letošního roku bylo záměrně zvýšeno o 17 procent, zatímco mzdy rostly jen o 11 procent a ceny o 16 procent. I tak však Ruský statistický úřad (Rosstat) zaznamenal, že pod oficiální hranicí chudoby se v prvním čtvrtletí nacházelo 23 milionů občanů Ruské federace, tedy o tři miliony více, než v prvním čtvrtletí roku 2014.

23. 07. 2015
Odejít od jádra znamená změnit celou společnost. Možné to je, vzkazují NGOs z Francie [nové okno]

Energetika
Francouzský parlament schválil rozsáhlý energetický zákon, který zavádí přísnou uhlíkovou daň a počítá s výrazným snížením spotřeby energie. Snížit se má i podíl jaderné energie na výrobě elektřiny. Podle francouzských nevládek by měla země opustit jádro úplně, i když zatím na atomovou elektřinu spoléhá nejvíc ze všech zemí na světě. Je ale potřeba změnit myšlení celé společnosti.

23. 07. 2015
Berlín a Brusel chtějí v Evropě vybudovat nadnárodní trh s elektřinou [nové okno]

Energetika
Německo se chystá přepsat pravidla, podle nichž se řídí evropská energetika. Zdatně mu sekunduje Evropská komise. Konzultační dokument k novému modelu trhu s elektřinou, který vydala dva týdny po zveřejnění německé koncepce, přebírá německé nápady.

22. 07. 2015
Boj se změnami klimatu: závazek ke snižování emisí už předložilo téměř pět ... [nové okno]

Životní prostředí
V Paříži proběhla na začátku týdne neformální jednání ministrů v rámci příprav na očekávanou klimatickou konferenci, během které má na konci roku dojít k podpisu nové globální dohody pro boj se změnami klimatu. Aktuálně se k závazku snížit emise CO2 přihlásily Marshallovy ostrovy a Kolumbie. EU svůj závazek předložila už na jaře. Na seznamu „přihlášených“ je necelých pět desítek zemí. Signatářů dohody mají být ale téměř dvě stovky.

22. 07. 2015
Komise: Do Junckerova investičního balíčku chceme i peníze členských zemí [nové okno]

Ekonomika a euro
Na podzim začne fungovat Evropský fond pro strategické investice, pomocí kterého chce Junckerova komise nakopnout hospodářský růst v EU. Přes léto se ještě ladí detaily. Dnes Komise mimo jiné představila návod, jak se investičního plánu mohou účastnit státní rozvojové banky. Devět zemí včetně Slovenska a Polska už se rozhodlo peníze do fondu poslat. Česko se k tomu zatím nechystá.

22. 07. 2015
Euromýty: Boj s větrnými mlýny? [nové okno]

Evropa dnes
Vznikají z neopatrnosti, neznalosti a možná i úmyslu. Média je s oblibou přebírají, protože šokují a baví zároveň. Unavené a informacemi přesycené publikum si vždy rádo zanadává na „onen zlý Brusel“. Jak s těmito nepravdami bojovat? A lze to vůbec?

21. 07. 2015
Fyzické přesuny azylantů z Řecka a Itálie začnou v říjnu [nové okno]

Evropa dnes
Evropští ministři odpovídající za migraci včera měli vyložit karty na stůl a říct, kolik uprchlíků hodlá jejich země od Řecka a Itálie převzít. Státy si měly podle plánu přerozdělit 40.000 běženců, to se však nepodařilo. Jednání proto budou se státy, jejichž nabídka nebyla dle očekávání, pokračovat. První azylanti budou z jihu Evropy přesídleni na podzim, určování adeptů však začíná už dnes.

21. 07. 2015
Europoslanec Svoboda: Euromýty musíme vysvětlovat do omrzení [nové okno]

ČR v Evropské unii
Zprávy z EU musí být věcně správné a zároveň musí nést emoci. Na tzv. euromýty pak platí jediné: vysvětlovat, vysvětlovat a vysvětlovat. „Když jsou lidé dlouholetým brainwashingem připraveni něčemu věřit, tedy tomu, že EU je zlá a byrokratická, nemůžete jim to rozmluvit za týden,“ říká v rozhovoru pro EurActiv český europoslanec Pavel Svoboda (KDU/ČSL,EPP).

20. 07. 2015
O peníze z Junckerova balíčku mohou firmy žádat samy, vláda má dát administrativní podporu [nové okno]

Ekonomika a euro
Vláda už nevytváří seznam projektů pro financování projektů z Junckerova balíčku, který vznikal na začátku roku. Firmy mohou o podporu žádat samy, stát by jim v tom měl pomáhat. V některých zemích už EIB rozhodla o předfinancování vybraných projektů. Stále více zemí také do investičního balíčku vkládá vlastní peníze. Nejnověji to udělala Velká Británie.

20. 07. 2015
Zvýšení sazby DPH v Řecku povede k prohloubení recese, tvrdí ekonom [nové okno]

Ekonomika a euro
Dnešek pro Řecko znamená další významný den. Ne jen, že má poslat splátku Evropské centrální bance (ECB) a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), konečně se také otevřely řecké banky a začala platit zvýšená sazba DPH na některé druhy zboží a služeb. Zemi to však může přinést víc problémů, než užitku.

20. 07. 2015
Monika Laušmanová k evropské regulaci bank: Chceme větší flexibilitu [nové okno]

Ekonomika a euro
České banky jsou znepokojené chystanými evropskými pravidly, která mají zajistit, že se na záchraně bank do budoucna nebudou podílet daňoví poplatníci, ale jejich akcionáři a věřitelé. Zatímco evropským bankám, které během finanční krize musel zachraňovat stát, může nová regulace pomoci, český bankovní sektor při nevhodném nastavení spíše destabilizuje. Možné dopady chystaných změn vysvětluje v rozhovoru s EurActivem Monika Laušmanová, předsedkyně komise pro bankovní regulaci České bankovní asociace.

20. 07. 2015
Bankovní regulace: České banky varují před nezamýšlenými důsledky [nové okno]

Ekonomika a euro
Pravidla, která mají umožnit účast věřitelů na záchraně krachujících bank, znervózňují české bankéře. Česká bankovní asociace varuje, že pokud národní regulátoři nebudou moci ve svých požadavcích zohlednit specifika národních trhů a skutečná rizika, může tím dojít k destabilizaci některých bankovních sektorů a zvýšení systémového rizika na úrovni EU.

20. 07. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropské instituce
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

20. 07. 2015
Je Tsipras nový Lula? [nové okno]

Ekonomika a euro
Profesor Kennedyho školy státní správy při Harvardově univerzitě Jeffrey Frankel ve svém komentáři srovnává řeckého premiéra Alexise Tsiprase s jihokorejským prezidentem Kimem Te-džungou a brazilským prezident Luizem Ináciem Lula da Silvou. „Dokáže-li dnes Tsipras držet stejný kurz, jaký před ním zvolili Kim a Lula, pak své zemi dobře poslouží,“ říká Frankel. Řecko by si podle něj mělo vzít ponaučení z krizí na rozvíjejících se trzích.

20. 07. 2015
Obchodní dohody mají prospívat občanům, ne nadnárodním korporacím [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Proč jsem k TTIP kritická? Stručně řečeno: protože to prozatím působí jako vylepšování obchodních pravidel ve prospěch nejsilnějších hráčů, tedy nadnárodních korporací. Poražení by byli pracující, spotřebitelé, občané,“ píše ve svém komentáři pro EurActiv komunistická europoslankyně Kateřina Konečná.

20. 07. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Po celý týden zaměstnávalo evropskou pozornost Řecko. Podařilo se však také dosáhnout významné dohody o íránském jaderném programu. Svět si navíc připomněl výročí tragédie malajsijského letadla, které s největší pravděpodobností sestřelili Ruskem podporovaní ozbrojenci na východní Ukrajině. EurActiv přináší tradiční přehled.

17. 07. 2015
Šéf Euroskupiny Dijsselbloem: Od veřejně neznámého muže po „pana Euro“ [nové okno]

Ekonomika a euro
Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který byl na začátku týdne potvrzen ve funkci šéfa Euroskupiny, ušel během posledních dvou let obrovský kus cesty. Původně veřejnosti naprosto neznámý politik se díky své píli a ochotě poučit se z vlastních chyb proměnil v respektovaného a rozvážného vyjednavače, který provedl Evropu skrz nejhorší hodiny řecké dluhové krize.

17. 07. 2015
Chudé země tratí obrovské částky na daňových únicích, OSN s jasným řešením nepřišla [nové okno]

Vnější vztahy
Jak zajistit chudým zemím Afriky nebo Jižní Ameriky dostatek peněz pro vlastní rozvoj? Vypořádat se s daňovými úniky ze strany nadnárodních firem. To byla jedna z hlavních otázek, o které se tento týden jednalo na konferenci OSN v Addis Abebě. Schůzka v Etiopii byla první ze série tří velkých setkání zaměřených na řešení globálních problémů. Lídři OSN se znovu sejdou v září v New Yorku, aby se dohodli na nových cílech pro udržitelný rozvoj.

16. 07. 2015
Pravidla pro bezplatné přidělování emisních povolenek budou přísnější [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Po roce 2020 se zkrátí seznam průmyslových odvětví, která budou dostávat bezplatné emisní povolenky. Sníží se i množství povolenek a Evropská komise bude pozorněji sledovat, jestli se přidělují těm správným podnikům. Ochranu před dopady evropské klimatické politiky by měla mít jen nejnáročnější odvětví. Přednost navíc mají mít podniky, které zvyšují svou účinnost.

16. 07. 2015
Řecký parlament schválil podmínky věřitelů. Cesta za 86 miliardami eur je ještě dlouhá [nové okno]

Evropa dnes
Schválení reforem rozhodně neznamená, že je řecká sága u konce. Aktuálně se hraje o poskytnutí půjčky z EFSM, především však o čerpání desítek miliard eur z třetího záchranného programu. Na cestě k němu však číhá řada úskalí. Jedním z nich je i postoj německého ministra financí Wolfgang Schäubleho, který stále považuje grexit za nejschůdnější řešení.

15. 07. 2015
EU má mít trh s energií, který nezničí spotřebitele. Komise přišla s nápady, jak na to [nové okno]

Energetika
Nová pravidla trhu s elektřinou, vylepšený trh s uhlíkem, pravidla vyhovující spotřebitelům a přehlednější energetické štítky. Evropská komise dnes představila „letní balíček“ čtyř návrhů, které mají být prvními konkrétními kroky k energetické unii.

15. 07. 2015
Řecká krize v obrázcích [nové okno]

Evropa dnes
Sociální sítě jsou Řecka plné, zejména na Twitteru se v posledních dvou týdnech s vtipnými obrázky zachycujícími jednání Řeků s věřiteli roztrhl pytel. EurActiv vybral ty nejzajímavější.

15. 07. 2015
Řecká politoložka: Naděje už Řecko opustila [nové okno]

Ekonomika a euro
Řecké veřejné mínění je rozpolcené, někteří jsou přesvědčeni, že pondělní dohoda s věřiteli uvrhne zemi ještě do větších ekonomických problémů, než ve kterých se nachází nyní, jiní tvrdí, že jiná možnost neexistuje. Co je ale podstatnější, Řekové ztrácejí víru a optimismus. O nejistém osudu země, která balancuje nad propastí, si EurActiv povídal s řeckou novinářkou a politoložkou Dimitrou Demetiovou.

14. 07. 2015
Energetická unie: Komise přichází s prvními návrhy. Co bude zajímat ČR a sousedy? [nové okno]

Energetika
Co v energetice trápí ČR, Polsko, Slovensko a Maďarsko, a jak si s tím poradí v rámci energetické unie? Česko předsedá Visegrádské skupině, která tyto čtyři země sdružuje, a dnes v Evropském parlamentu pořádala konferenci věnovanou právě energetice. Zeptali jsme se „visegrádských europoslanců“, co má V4 od energetické unie čekat. Už zítra Evropská komise představí první konkrétní návrhy.

14. 07. 2015
Grexit by EU poškodil, shodují se čeští politici. Má smysl euro v Řecku udržet? [nové okno]

Ekonomika a euro
S těžce dojednanou dohodou mezi řeckou vládou a dalšími zeměmi eurozóny se riziko takzvaného Grexitu snížilo. Jednání však probíhají dál. Řekové musí reformovat, jedná se také o překlenovacím mechanismu. Má smysl Řecko v eurozóně držet? ptal se EurActiv českých politiků.

14. 07. 2015
Ekonomové k dohodě o Řecku: Na čem se může zaseknout? [nové okno]

Ekonomika a euro
Půl roku se Řecku a jeho věřitelům nedařilo najít společnou řeč. V pondělí se ale ukázalo, že když jde do tuhého, stačí k tomu „pouhý jeden víkend“. Zažehnání řeckého bankrotu, či dokonce odchodu země z eurozóny, oceňuje téměř celá Evropa. I čeští ekonomové dohodu vnímají pozitivně, upozorňují ale na některé zádrhely, které mohou nastat. V Česku se problém se rýsuje už dnes kvůli zárukám za řecké půjčky. Ne všichni na to ale hledí tak černě.

13. 07. 2015
Čína chce vložit peníze do Junckerova balíčku pro investice, ČR zatím nemá zájem [nové okno]

Ekonomika a euro
EU a Čína se mají do podzimu dohodnout, za jakých podmínek vloží Peking peníze do investičního plánu Evropské komise, informuje Reuters. Nový investiční fond bude v EU fungovat od září. Česko se o něj zatím příliš nezajímá a nehodlá do něj přispívat vlastními penězi. I pro české investory ale může být Junckerův balíček zajímavý. Pomoci může například velkým podnikům, říká Komise.

12. 07. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Řecký premiér pod palbou v Evropském parlamentu, reforma trhu s emisními povolenkami či potvrzení, že český služební zákon platí. To je jen malá ochutnávka zajímavých témat, která hýbala evropskou scénou. Ty další najdete v pravidelně zpracovávaném přehledu.

12. 07. 2015
Eurosummit skončil: Dohoda mezi eurozónou a Řeckem je na světě. ŽIVĚ [nové okno]

Evropa dnes
Náročný víkend plný jednání euroskupiny i lídrů eurozóny skončil úspěšně. Evropská unie se dokázala s Řeckem dohodnout na dalších krocích, které mají věst k čerpání finanční pomoci ze strany Řecka. Není to však zadarmo. Řeckým parlamentem budou muset do středy projít tvrdé podmínky, které eurozóna nastaolila.

10. 07. 2015
ANKETA: Na čem se může v EU zadrhnout jednání o TTIP? [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Europoslanci v tomto týdnu schválili zprávu k ostře sledované dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Jednání nějakou dobu blokovala otázka řešení sporů mezi investory a státy. Jaká další konfliktní témata se mohou objevit, jsme se ptali českých europoslanců.

10. 07. 2015
Řecko kývlo na to, co v referendu odmítlo [nové okno]

Ekonomika a euro
Nový návrh reforem, které Řecko předložilo dvě hodiny před půlnocí, kopíruje kompromis navrhovaný původně věřiteli. Ten však Řekové odmítli v referendu. „Ironií osudu je, že tento návrh nakonec nemusí stačit. Především proto, že čtrnáct dní zavřených bank, výrazně zhoršilo vyhlídky řeckého hospodářství,“ říká v komentáři hlavní ekonom Ery Jan Bureš.

10. 07. 2015
Projev Verhofstadta: Skoro jako reklama na Parlament [nové okno]

Evropa dnes
Peprný projev šéfa liberální frakce v Evropském parlamentu Guye Verhofstadta nenechala chladným nejen řeckého premiéra, na kterého byl projev směřován, ale i sociální sítě. Vystoupení zaujalo i řadu analytiků a komentátorů. Podle Kryštofa Kruliše (AMO) lze Verhofstadtův projev považovat nejen za skvělou reklamu pro liberální frakci, ale i pro celý Evropský parlament. Nastavení zrcadla by prý mohlo být přínosné i pro Řeky samotné.

10. 07. 2015
Průmysl 4.0: Chytré továrny? Vláda nesmí zaspat [nové okno]

Průmysl, obchod a export
V horizontu následujících 10 až 15 let se očekává příchod tzv. čtvrté průmyslové revoluce neboli Průmyslu 4.0. Znamená to, že se bude digitalizovat průmyslová výroba a vzniknou „chytré“ továrny, ve kterých budou digitálně propojené všechny úrovně výrobního řetězce. Pro ČR jako zemi s velkým podílem průmyslu na HDP je Průmysl 4.0 velkou příležitostí. Lze však také očekávat celou řadu překážek, na které je potřeba rychle a adekvátně reagovat.

09. 07. 2015
Josef Šíma: Klíčová místa TTIP nemají se svobodným obchodem nic společného [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Z velké části jde o dojednávání nejrůznějších ústupků velkým firmám například v oblasti zemědělské výroby, za které je jim nabízena nějaká protihodnota,“ říká k jednáním o transatlantické obchodní dohodě rektor vysoké školy CEVRO Institut Josef Šíma. Jaký je podle něj recept na rozvoj volného obchodu?

08. 07. 2015
Babišův postoj k Řecku je v rozporu s mateřskou ALDE [nové okno]

Ekonomika a euro
V názorech na případný bankrot Řecka se český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš dostal do rozporu s vedením Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). K tomuto uskupení se přitom Babišovo hnutí v Evropském parlamentu už delší dobu hlásí. Jeho oficiálním členem se stalo minulý rok v listopadu.

08. 07. 2015
Obchodní dohoda mezi EU a USA. Co by mohla přinést ČR? [nové okno]

Evropské instituce
Obchodní dohoda mezi USA a EU TTIP zlepší dostupnost řady produktů v Evropě a naopak. Česko bude z nové dohody čerpat mnohé výhody. Výrobky, jako například potraviny či textil, budou na americkém trhu víc konkurenceschopné. „TTIP má potenciál také ve zvýšení atraktivity ČR jako investiční příležitosti,“ píše v komentáři ředitel Centra evropských studií při VŠE v Praze Jarolím Antal.

08. 07. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropské instituce
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

08. 07. 2015
Konec soukromých arbitráží mezi investory a státy? Parlament se schází k TTIP [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Spory mezi zahraničními firmami a státy už nemají řešit soukromí arbitři, ale profesionální a nezávislí soudci, píše se ve zprávě k jednání o TTIP, kterou dnes ve Štrasburku schvalují europoslanci. Debata o takzvaném systému ISDS může zamíchat kartami také u obchodní dohody s Kanadou (CETA).

07. 07. 2015
Rodina a práce ve firmách: Když se chce, tak to jde [nové okno]

Sociální politika
Čeští zaměstnavatelé nejsou motivováni k tomu, aby svým zaměstnancům umožňovali lépe sladit jejich pracovní život s rodinným. Flexibilních pracovních úvazků, které jsou běžnou praxí v zahraničí, využívá jen minimum z nich. I přesto se ale mezi firmami v ČR najdou výjimky, které umějí vyjít vstříc. „Firmy tím mohou získat mnoho,“ říkají.

07. 07. 2015
Řecké drama pokračuje: Atény odevzdaly návrh reforem ŽIVĚ [nové okno]

Ekonomika a euro
V nedělním referendu řekli obyvatelé Řecka návrhům mezinárodních věřitelů jasné ne. Evropa to přijala s rozpaky, zatímco levicová řecká vláda slaví. Jaké další kroky ale obě strany zvolí?

07. 07. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Řecké drama dospělo k vrcholu. Ukrajina a Rusko se nedohodly na dalších dodávkách plynu. V EU a jejím okolí se toho ale dělo víc. Pravidelný přehled přináší redakce EurActivu.

03. 07. 2015
TTIP jde znovu na plénum Parlamentu, kamenem úrazu zůstává ochrana investic [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Ve středu budou europoslanci znovu hlasovat o doporučeních pro Evropskou komisi, která za EU vyjednává významnou obchodní dohodu TTIP. Socialisté se shodli na novém pozměňovacím návrhu, který by podle nich mohl vyřešit jednu z hlavních bolestí ve vyjednávání – ochranu investorů. Chtěli by vytvořit nový systém, kterým by se řídily i další obchodní smlouvy.

02. 07. 2015
Energetická bezpečnost zemí střední a východní Evropy a role ruských státních ... [nové okno]

Energetika
Jakou pozici a jaké cíle mají ve střední a východní Evropě ruské státní energetické firmy Gazprom a Rosatom? Podle jakých vzorců chování se řídí? Na tyto otázky odpovídá nová studie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Pražského institutu bezpečnostních studií (PSSI)

02. 07. 2015
Skloubení rodiny s profesí naráží v Evropě na stereotypy [nové okno]

Sociální politika
Evropská komise stáhne návrh směrnice o mateřské dovolené, který si za několik let nezvládl získat podporu členských států a Evropského parlamentu, a nahradí jej chytřejším a komplexnějším přístupem. Dá se však předpokládat, že při tom bude narážet na zažité stereotypy o skloubení profesního a rodinného života, které jsou typické pro některé evropské země.

02. 07. 2015
Zrušení roamingu se bez nové regulace EU v telekomunikacích neobejde, tvrdí operátoři [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Zatímco evropské instituce a uživatelé mobilních telefonů neformální zrušení roamingových poplatků oslavují, operátoři nadšeni nejsou. V EU má totiž každý trh jiné podmínky, kvůli kterým operátorům vznikají další náklady. Na bezplatný roaming by tak musely doplácet, ceny se proto pravděpodobně zvýší za ostatní služby. Situace by se mohla zlepšit díky revizi současné regulace EU v oblasti telekomunikací.

02. 07. 2015
Německo chce snížit emise, zavře několik elektráren na uhlí [nové okno]

Energetika
Německá vláda rozhodla o útlumu výroby elektřiny z hnědého uhlí. Několik hnědouhelných elektráren má v příštích letech plnit úlohu rezervy pro vykrývání výpadků ve výrobě. Pak budou uzavřeny. Ministr hospodářství původně navrhoval uvalit na nejvíce znečisťující elektrárny uhlíkovou daň, plán ale musel stáhnout.

01. 07. 2015
Sobotka: V uprchlické krizi se spolupráce V4 osvědčila. Předsednictví skupiny přebírá ČR [nové okno]

Evropa dnes
Visegrádská skupina znásobuje vliv Česka v EU, prohlásil dnes premiér Sobotka při zahajování českého předsednictví této regionální skupiny. Ukázalo se to podle něj při debatách o uprchlické krizi nebo projednávání klimaticko-energetické politiky. Česko chce v roli předsedy posilovat soudržnost a důvěru, mezi konkrétní priority patří energetika, inovace nebo obranná politika.

30. 06. 2015
V ČR chybí politická poptávka po digitální ekonomice, probudit se prý musí vláda [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Stírání hranic mezi digitálními světy unijních zemí je jedním z často skloňovaných hesel i v neklidné době, kterou EU prochází. Česko se k myšlence jednotného digitálního trhu hlásí, bude to ovšem muset dokázat i činy, ozývají se kritici. Pro začátek prý potřebuje člověka, který by ze své funkce koordinoval snahy všech rezortů a komunikoval s byznysem i dalšími hráči.

30. 06. 2015
Big Data a Cloud Computing – Česku chybí osvěta a EU je plná omezení [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Velkoobjemová data přináší obrovské příležitosti pro firmy i spotřebitele, a to hlavně tím, že umožňují poskytovat zboží a služby zákazníkům přesně na míru. Výhody však plynou především pro malé a střední podniky, které mohou těm velkým lépe konkurovat. EU je však dnes plná omezení, která volný tok dat brzdí. Pomoci má v květnu vydaná digitální strategie

30. 06. 2015
Summit EU uzavřel evropský semestr [nové okno]

ČR v Evropské unii
Prezidenti a premiéři členských zemí EU minulý týden v Bruselu potvrdili ekonomická doporučení pro jednotlivé členské země a v závěrečném dokumentu vyzvali, aby se začalo s jejich naplňováním. Uzavřel se tak letošní evropský semestr, který má sloužit ke koordinaci hospodářských a fiskálních politik v rámci EU.

30. 06. 2015
Řecko nezaplatí MMF a premiér Tsipras dál sází na strach věřitelů z Grexitu [nové okno]

Ekonomika a euro
Je jasné, že Řecko dnes 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu nezaplatí a premiér Alexis Tsipras se bude snažit přesvědčit občany, aby v nedělním referendu hlasovali proti návrhům věřitelů. „Tsipras možná sází na strach z toho, že kromě negativních politických konsekvencí by se odchod Řecka z eurozóny mohl stát jakýmsi lehmanovským momentem, který vyvolá finanční kolaps a následnou recesi tak, jako když americká administrativa odmítla v září 2008 zachránit banku Lehman Brothers,“ tvrdí analytik ČSOB Jan Čemák. Případ Řecka je ale jiný.

30. 06. 2015
Evropský útok na řeckou demokracii [nové okno]

Ekonomika a euro
Bývalý viceprezident Světové banky Joseph E. Stiglitz komentuje krizi v Řecku a plánované referendum o návrzích věřitelů. „Je těžké radit Řekům, jak mají 5. července hlasovat. Žádná alternativa nebude snadná a obě s sebou nesou obrovská rizika,“ píše držitel Nobelovy ceny za ekonomii. Hlasovat pro by podle něj znamenalo nekonečnou depresi země, naopak hlasováním proti by Řekové prý vzali osud do vlastních ruku. Ve sporu s EU o peníze nejde, tvrdí Stiglitz. „Jde o to, aby se Řecko pomocí „lhůt“ přinutilo k poslušnosti a aby přijalo nepřijatelné.“

30. 06. 2015
Komise bude po výrobcích žádat ještě úspornější auta. Snažit se musí i řidiči a stát [nové okno]

Průmysl, obchod a export
V Bruselu už se chystá bitva o další snižování emisí CO2 z osobních aut. Výrobci se toho nelekají, znovu však varují před zdražováním. Evropa si prý musí pomoci také lepší infrastrukturou, chytřejšími dopravními systémy a výchovou řidičů. Ochránci klimatu souhlasí, neznamená to ale podle nich, že automobilky nemusí dělat nic.

29. 06. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

29. 06. 2015
Horké chvilky pro Řecko: euro, nebo drachma? ŽIVĚ [nové okno]

Evropa dnes
Řecko nemůže se svými věřiteli najít společnou řeč. Země tak balancuje na okraji defaultu a případného vystoupení z eurozóny (Grexit). Koncem června vyprší poslední den, kdy bude možné uzavřít dohodu a co bude pak, nikdo netuší. Sledujte proto EurActiv.

29. 06. 2015
Bez silné politické podpory euro nezavedeme [nové okno]

ČR v Evropské unii
Proti opevněným pozicím nelze útočit individuálními a občas i amatérskými výpady, nýbrž jen soustředěnou a promyšlenou ofenzivou. Vláda by si proto měla nechat zpracovat kvalifikovanou sociologickou studii, která by zmapovala kořeny české euroskepse a navrhla efektivní komunikační prostředky. Jak veřejné mínění přesvědčit o přínosech členství v eurozóně? Ve svém komentáři pro EurActiv se nad tím zamýšlí národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek.

29. 06. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Pravidelně každé pondělí ráno redakce EurActivu přináší přehled nejzásadnějších zpráv z minulého týdne. Tentokrát nabízíme zkrachovalá jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli nebo podrobnosti ohledně summitu Evropské rady v Bruselu, jehož konec poznamenaly teroristické útoky v Tunisku a Francii.

28. 06. 2015
Komise chce rozšířit vysokorychlostní připojení v EU, dají se čekat komplikace [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Vysokorychlostní širokopásmové připojení zvyšuje růst ekonomiky i příjem domácností. To tvrdí nejen odborníci, které EurActiv oslovil, ale také Komise. EU proto chce výstavbu nových sítí v zemích EU podpořit. V Česku půjde o 14 miliard korun, které má získat z nedávno schváleného operačního programu. Situace se může zlepšit také díky Národnímu plánu rozvoje sítí nové generace, který měl být vládě předložen do konce června, a včasnou implementací směrnice o výstavbě broadbandu.

26. 06. 2015
Michaela Šojdrová: Společnost by si měla maminek více vážit [nové okno]

Sociální politika
Česká společnost si dostatečně neváží matek, které zůstávají s dětmi doma. „Hodnota mateřství a rodičovství není v České republice doceněná,“ říká v rozhovoru pro EurActiv europoslanykně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL/EPP). ČR by proto neměla zahálet a měla by začít pracovat na změnách, například pomoct matkám s opětovným návratem do práce. Inspiraci, jak to nejlépe provést, lze podle Šojdrové najít v jiných státech v Evropě.

25. 06. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

25. 06. 2015
Budou osobní data na síti v bezpečí? EU chce mít jasno do října [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Včera v Bruselu odstartovala finální fáze jednání o evropské reformě ochrany osobních dat. Vyjednavači Komise, Parlamentu a členských zemí se do října sejdou ještě osmkrát. Na konci roku má být legislativa hotová. Data budou novým základem ekonomiky, upozorňuje před dnešním summitem EU také osmička unijních premiérů.

25. 06. 2015
Sledujte s námi SUMMIT EU: Migrace, Brexit, digitální agenda i Řecko [nové okno]

Evropa dnes
Unijní prezidenti a premiéři včetně Bohuslava Sobotky se sjíždějí do Bruselu na dvoudenní summit EU. Program budou mít nabitý. Hlavní náplní bude migrace, podmínky britského členství v EU, bezpečnostní výzvy a prohlubování hospodářské a měnové unie. Jen málokdo ale pochybuje o tom, že se na program dostane také aktuální situace v Řecku.

24. 06. 2015
Poštovní balíček ze sousední země je příliš drahý? Řešit to může evropská regulace [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Za doručení zásilky z jiného členského státu EU dnes zákazník zaplatí dvakrát až pětkrát víc než v rámci domovské země. Poštovné je tak dražší, i když se třeba jedná o kratší vzdálenost. Strategie pro jednotný digitální trh, kterou Komise v květnu představila, hodlá s tímto trendem zatočit. Konkrétní opatření však zatím stanovena nejsou. Řešením může být samoregulace, posílení konkurence v EU nebo v krajním případě i regulace cenová.

23. 06. 2015
Českým maminkám ztěžují návrat do práce i předsudky [nové okno]

Sociální politika
Nedostatek jeslí, málo míst ve školkách a minimum nabízených flexibilních úvazků. To jsou nejčastější vysvětlení, proč se českým matkám s malými dětmi nedaří ve srovnání s jinými zeměmi EU úspěšně vracet na trh práce. Svou roli však do jisté míry sehrávají i hluboce zakořeněné předsudky v české společnosti, které říkají, že se o dítě musí starat pouze žena.

23. 06. 2015
Evropský dohled na plynovými kontrakty: firmy se budou bránit, tvrdí analytici [nové okno]

Energetika
Na podzim by mělo být jasno v představách Evropské komise, která chce posílit unijní dohled nad mezivládními dohodami i komerčními smlouvami s dodavateli zemního plynu ze zemí mimo EU. Firmy se tomu budou bránit, očekávají analytici, kteří vystoupili na včerejší energetické konferenci v Praze. Hlavní komplikace prý spočívá v rozdílných vlastnických strukturách a postavení jednotlivých společností.

23. 06. 2015
Řecký porod s kleštěmi dává naději na happy-end a euroskeptici si mnou ruce [nové okno]

Ekonomika a euro
Lepší antireklamu na euro, než tu, co psal včera život, by euroskeptici nedokázali natočit a hlavně ani zaplatit. Posuďte sami, vybízí ve svém komentáři analytik ČSOB Jan Čermák.

22. 06. 2015
EU završuje obchodní jednání s Vietnamem, zajímat to bude i české firmy [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Vietnam se může stát další zemí, se kterou EU uzavře dohodu o volném obchodu. Jednání by se mohla uzavřít ještě v létě. Unie chce vyrovnat zápornou obchodní bilanci, kterou s asijskou zemí má. Vietnam může být lákavý i pro české firmy. Podnikání v zemi však není bez rizik a podniky se musí připravit třeba na silnou byrokracii.

22. 06. 2015
Řekové se snaží za 5 minut dvanáct odvrátit krizi [nové okno]

Evropa dnes
O řecké krizi dnes jednají lídři zemí eurozóny. Pokud dnešní jednání nebude úspěšné, bude pravděpodobně docházet k dalším odlivu peněz z řeckých bank. Ve výsledku by banky nemusely být schopné vyplácet hotovost svým klientům a země by měla problém se splátkami věřitelským institucím. Záležet bude především na rozhodnutí Evropské centrální banky, která prozatím Řecko od přísunu eur neodstřihla.

22. 06. 2015
UBS: Česko, Maďarsko a Polsko doplatí na odchod Řecka z eurozóny [nové okno]

Ekonomika a euro
Zatímco je většina investorů zaneprázdněná odhadováním dopadu případného řeckého odchodu z eurozóny na další periferní země eura, analytici švýcarské banky UBS se podívali na možný dopad na geograficky bližší země ve střední a východní Evropě. A pro Česko to není pěkné čtení.

22. 06. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Papež se vyslovil ke globálnímu oteplování a vlivu člověka na životní prostředí. EU pravděpodobně prodlouží sankce vůči Rusku. V Dánsku proběhly volby s překvapením. Přehled těchto a dalších evropských událostí přináší redakce EurActivu.

19. 06. 2015
Zamrzlá směrnice o mateřské dovolené skončí v koši, Jourová chystá nový návrh [nové okno]

Sociální politika
Směrnice o mateřské dovolené se kvůli neochotě unijních institucí najít společný kompromis ocitla v patové situaci. Je proto vysoce pravděpodobně, že bude její návrh, který Komise představila již před sedmi lety, modernizován. S novou energií se do toho chce pustit i česká eurokomisařka Věra Jourová.

19. 06. 2015
EU dala Řecku další šanci. V pondělí se uskuteční summit lídrů eurozóny [nové okno]

Evropa dnes
Očekávané jednání ministrů financí eurozóny, které se konalo včera v Lucemburku, žádné řešení řecké krize opět nepřineslo. Předseda Evropské rady Donald Tusk proto na pondělí svolal mimořádný summit států eurozóny. Řecku zbývají pouhé dva týdny na vyčerpání peněz ze záchranného programu. Tato možnost se však stává čím dál méně pravděpodobnou a bankrot země čeká za rohem.

18. 06. 2015
Pavel Svoboda: Piráti žerou děti [nové okno]

Průmysl, obchod a export
"Nevěříte tomu? Chápu. Ale že zlý Brusel zakáže fotografovat Karlův most, tomu byste uvěřili. Vždyť to psali na internetu! Psali to černé na bílém!" Tak začíná komentář českého europoslance Pavla Svobody, který předsedá výboru pro právní záležitosti (JURI). Ten nedávno schválil nezávaznou zprávu vyzývající instituce EU k omezení komerčního využití fotografií veřejných budov.

18. 06. 2015
Z dopravy má jít méně emisí, vláda chystá plán pro čistou mobilitu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropská komise brzy přijde s novými cíli pro snižování emisí CO2 z automobilů, potvrdil dnes opět evropský komisař pro klima Miguel Arias Cañete. V EU se mimo jiné očekává nárůst počtu vozů na alternativní pohony. Kvůli tomu vláda finišuje s přípravou akčního plánu, který v příštích letech počítá hlavně s auty na stlačený zemní plyn a elektřinu.

18. 06. 2015
Zákaz fotografování na ulici? Je to nesmysl, říkají europoslanci [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Za mnoho povyku pro nic označili čeští europoslanci nedávné informace, které se objevily na českém internetu. Evropský parlament měl podle nich připravit zákon, který zakáže pořizování fotografií či videí na veřejných prostranstvích. Zpráva, kterou europoslanci v úterý schválili, je nezávazná a věnuje se pouze komerčnímu využívání takto pořízených fotografií.

17. 06. 2015
Čeští europoslanci: Vznik nové frakce v Evropském parlamentu může ztížit jednání [nové okno]

Evropa dnes
V Parlamentu vznikla nová nacionalistická frakce, jejíž základ tvoří zejména krajně pravicová strana Marine Le Penové z Francie. Čeští europoslanci, které redakce EurActivu oslovila, to nepřijali s velkým nadšením. Antievropští a často radikální europoslanci totiž komplikují jednání v Parlamentu již dnes a vznik frakce může situaci ještě zhoršit.

17. 06. 2015
Řecká centrální banka: Bez dohody nejspíš opustíme eurozónu i EU [nové okno]

Ekonomika a euro
Pokud se Řecko nedohodne s věřiteli na řešení dluhové krize, země nejspíš opustí eurozónu i Evropskou unii. V pravidelné zprávě o stavu domácí ekonomiky to dnes uvedla řecká centrální banka. Případný odchod z evropského společenství by prý vedl k bankrotu Řecka a hluboké recesi.

16. 06. 2015
Tomáš Prouza: Vládní koncepce pro EU vzbudila zájem, podporujme další diskusi [nové okno]

ČR v Evropské unii
Vláda před měsícem schválila konečnou verzi Koncepce působení ČR v EU, ve které shrnula svoji vizi členství v osmadvacítce. EurActiv dokument nejen analyzoval, ale také se mu podařilo rozvířit diskusi sérií článků, ve kterých svůj názor na Koncepci publikovali politici i analytici. A rád bych v této diskusi pokračoval, píše v exkluzivním komentáři státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

16. 06. 2015
Nové jaderné bloky vyjdou na miliardy, ještě než se začne stavět. Kolik to bude stát? [nové okno]

Energetika
Vláda zatím neví, kdo postaví nové jaderné bloky, a jestli k tomu bude potřebovat státní garance. S přípravou na výstavbu se má přesto začít. To může vyjít na několik desítek miliard korun. Přípravné práce má zahájit společnost ČEZ, za několik let se prý ukáže, jestli do projektu vstoupí stát. Jak vysoké náklady příprava vyžaduje?

16. 06. 2015
Expert Chrenko k EET: Inspirace Chorvatskem je výborná, záleží ale na implementaci [nové okno]

Evropa dnes
Česká republika by měla pro zlepšení výběru daní efektivněji pracovat s informacemi, které již má. Místo toho se ale neustále soustředí na vytváření nových zákonů, říká v rozhovoru vedoucí partner daňových a právních služeb společnosti PwC a bývalý náměstek ministerstva financí Peter Chrenko. EurActiv s ním také hovořil o vysokém zdanění práce nebo o třetí sazbě DPH, tedy o problémech, které Česku vyčítá Komise v letošních doporučeních.

15. 06. 2015
Rada EU se shodla na nařízení o ochraně osobních údajů. Trialog může začít [nové okno]

Evropa dnes
Ministři spravedlnosti EU dnes v Lucemburku schválili tzv. obecný přístup k nařízení o ochraně osobních dat, čímž zpečetili tříleté vyjednávání o prioritách jednotlivých zemí souvisejících s novou reformou. Státy se shodly například na podobě sankcí. Podle nich mají být stanoveny ve výši jednoho milionu eur nebo 2 % ročního obratu firmy.

15. 06. 2015
Josef Prokeš: Ochrana osobních dat musí reagovat na nástup internetové doby [nové okno]

Průmysl, obchod a export
V Bruselu dnes jednají ministři spravedlnosti o reformě ochrany osobních dat v podobě nového evropského nařízení, které se ladí již několik let. Nové předpisy mají pravidla pro ochranu dat přizpůsobit digitální době, vzbuzují však naději i obavy. EurActiv o projednávaném návrhu hovořil s předsedou Spolku pro ochranu osobních údajů Josefem Prokešem.

14. 06. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Evropský parlament odložil hlasování o obchodní dohodě mezi EU a Spojenými státy TTIP. Rakousko odmítlo dál udělovat azyl imigrantům. Byl ukončen schvalovací proces operačních programů, Česko je tak o krok blíž k čerpání 660 miliard korun. Nejen to jsou hlavní události, které Evropa zažívala minulý týden.

11. 06. 2015
Nový věk mezinárodního obchodu: kam se vydá EU? [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Do debat o evropské politice se stále více tlačí transatlantická dohoda TTIP. EU ovšem dokončuje nebo rozjíždí jednání o volném obchodu na všech stranách. Po zamrznutí jednání ve Světové obchodní organizaci přichází desetiletí modernizovaných dohod, které mohou určit budoucí podobu globálního obchodu. Jak si v těchto změnách stojí EU? EurActiv přibližuje situaci v pět bodech.

11. 06. 2015
Studenti se zájmem o studium v zahraničí si mohou na Erasmus půjčit [nové okno]

Věda, výzkum a vzdělávání
Vysokoškolští studenti, kteří chtějí v rámci programu Erasmus+ absolvovat magisterské studium ve Španělsku, si na to mohou vzít půjčku. Finanční podporu v celkové výši až 30 milionů eur, kterou garantuje Evropská komise, poskytne banka MicroBank spolu s Evropským investičním fondem. Další země by měly následovat.

11. 06. 2015
Europoslanec Poche: Proti těžbě plynu z břidlic mluví řada rizik [nové okno]

Energetika
„Zkušenost USA ukazuje, že ani nejmodernější technologie nedokážou eliminovat dopad těžby na kvalitu životního prostředí a zdraví obyvatel,“ říká europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) k možné těžbě břidlicového plynu v EU. I o ní včera ve Štrasburku hlasovalo plénum Evropského parlamentu. Na zprávě k energetické bezpečnosti se poslanci neshodli.

11. 06. 2015
Sobotka podepíše operační programy, Brusel schválil další [nové okno]

Regionální politika
Český premiér Bohuslav Sobotka dnes na slavnostním ceremoniálu v Bruselu připojí spolu s eurokomisařkou pro regionální rozvoj Corinou Cretuovou svůj podpis pod české operační programy. Jejich další balík schválila Evropská komise dnes. Česká republika tak bude moct zahájit čerpání národní obálky pro 2014-2020, která v jejím případě obsahuje 660 miliard korun.

11. 06. 2015
Jak na nezaměstnanost mladých: Dánové vsadili na aktivní politiku a záruky [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Dánsko patří v Evropě k zemím, které se také vzpamatovávají z hospodářské recese, krize tu ale po sobě nezanechala tak velké zástupy mladých bez práce jako jinde na kontinentě. Co za tím hledat a jak se z dánského receptu co nejlépe poučit?

10. 06. 2015
V OP PIK je i pět miliard na úspory energie [nové okno]

Energetická účinnost
Ministerstvo průmyslu a obchodu už rozjelo svůj operační program, který umožňuje podporu českých podniků z evropských peněz. Mezi prvními výzvami je nejvíce peněz alokováno na úspory energie v podnicích, ať už v provozech nebo v budovách. Důraz klade program hlavně na malé a střední firmy.

10. 06. 2015
Krize v Řecku: EU je z Tsiprasova kličkování unavená [nové okno]

Evropa dnes
Řecko dostalo již po několikáté za úkol vypracovat nový reformní plán, který je klíčem k vyplacení více než sedmi miliard eur ze záchranného programu. Peníze země nutně potřebuje, do konce června totiž musí zaplatit splátku ve výši 1,6 miliard eur. Tzv. Grexit je proto opět jednou z často skloňovaných možností. Podle některých českých europoslanců je Grexit jedinou možností, jiní si ho nepřejí a tvrdí, že EU má zůstat vůči Řecku důsledná.

09. 06. 2015
Koncepce působení ČR v EU a legislativní plány Evropské komise [nové okno]

ČR v Evropské unii
Jak se změní přístup české vlády k evropské legislativě podle nové koncepce pro politiku ČR v EU? A jak spolu souzní priority Sobotkova kabinetu s pracovním plánem Evropské komise? Ve svém briefing paperu se tím zabývá Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky.

09. 06. 2015
Brusel chce pomoct státům s čerpáním strukturálních fondů [nové okno]

Regionální politika
Evropská komise se rozhodla podat pomocnou ruku státům, kterým se nedaří čerpat prostředky z evropských strukturálních fondů. Brusel chce osmi zemím, mezi něž patří i Česká republika, poradit, jak zachránit co nejvíce peněz v dobíhajícím období, a zároveň nedopustit, aby se situace opakovala i v novém programovém období 2014-2020.

09. 06. 2015
Kypr je blízko těžbě plynu za 30 miliard eur. Obejde se Balkán bez Ruska? [nové okno]

Energetika
Naděje Kypru, že se z něj stane středomořská plynová velmoc, zase ožily. Konsorcium americké společnosti Nobel Energy a izraelských firem Delek Drilling a Avner Oil oznámilo, že zásoby v části ložiska Aphrodite jsou komerčně využitelné. Pod mořským dnem se skrývá 127 miliard metrů krychlových plynu, která mají podle cen plynu na spotových trzích hodnotu 30 miliard eur. To je skoro dvojnásobek HDP Kypru, na který tvrdě dopadla finanční krize.

09. 06. 2015
Reforma ochrany dat: sankce mohou být pro firmy likvidační, tvrdí právníci [nové okno]

Průmysl, obchod a export
O reformním balíčku ochrany osobních dat členské státy jednají už od roku 2012. Za tu dobu prošel původní návrh řadou změn a příští týden mají státy konečně rozhodnout o společném postoji. Své si k dokumentu řeklo i Česko, kterému se nelíbil například způsob zavedení sankcí při porušení povinnosti, které z legislativy vyplývají. Navrhovanou podobu sankcí kritizují i právníci oslovení EurActivem. Pokuty totiž podle nich budou pro firmy likvidační. Rozpaky vyvolává i zavedení funkce inspektora osobních dat.

08. 06. 2015
Vládní koncepce pro politiku v EU: na první místo patří konkurenceschopnost [nové okno]

ČR v Evropské unii
„Náš cíl a první priorita by beze sporu měla být konkurenceschopná, inteligentně regulovaná, energeticky a znalostně zabezpečená Evropa. A česká ekonomika jako její součást směřující k eurozóně a naplňující závazky společných paktů,“ píše v komentáři pro EurActiv o vládní koncepci pro působení v EU Vladimíra Drbalová ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

08. 06. 2015
Europoslanci hlasují o TTIP. Komise věří v nový globální systém pro obchod a investice [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropská komise doufá, že v obchodní a investiční dohodě se Spojenými státy položí základ k novému systému pro vyrovnávání sporů mezi investory a státy. Zároveň by podle ní mohli transatlantičtí partneři udávat tón v regulačních opatřeních. O zprávě k obchodní smlouvě TTIP ve středu hlasují europoslanci. V pátek dohodu v Česku představovala evropská komisařka Malmströmová.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 28.7.2015
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,040 + 0,04%
USD 24,389 - -1,12%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster