800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
24. 11. 2014
Europoslanec Zdechovský: Nekoupím si výrobek od firmy, která neplatí daně [nové okno]

Ekonomika a euro
„Pokud budou lidé vědět, že se nějaká firma chová slušně a platí daně, tak ji podpoří, a naopak nebudou nakupovat u společnosti, která si daně krátí,“ říká český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP). Přispět by k tomu mělo "taxparentní" řešení, které má nadnárodní korporace přesvědčit, aby dobrovolně odkryly své vlastníky a přiznaly, v jakých zemí odvádějí daně.

24. 11. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Korupce na Západním Balkáně, bankovní unie jako lék pro nemocné banky, imigrace ve Velké Británii nebo sankce EU proti Rusku. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Český think-tank Evropské hodnoty připravil pro čtenáře EurActivu anotace těch nejzajímavějších prací.

21. 11. 2014
Bariéry ve světě rostou, varuje Evropská komise [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Mezinárodní obchod se komplikuje. Za poslední rok vlády přijaly 170 nových opatření, které komplikují dovoz a vývoz zboží, varuje zpráva Evropské komise. Od roku 2008 přibylo celkem 858 těchto opatření, která brání volnému obchodu. Za stejnou dobu vlády zrušily jen 119 restrikcí.

21. 11. 2014
Ekonomka: Konflikt na Ukrajině dal ponaučení. Nic není navěky a zisk s sebou nese riziko [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Pro mnohé firmy není Rusko ztraceným trhem, jen nevyzpytatelným státem. Někdo na to má žaludek, jiný raději odejde,“ říká k budoucnosti českého exportu do Ruska hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Jaké dopady dosud měly protiruské sankce a co může stát udělat pro podniky, kterých se sankce dotkly?

20. 11. 2014
Americký vyjednavač: Zatím nevíme, jestli Rusko využije klimatická jednání k vlastní hře [nové okno]

Energetika
Co znamená nedávná dohoda o snižování emisí skleníkových plynů mezi Spojenými státy a Čínou? Jak se USA připravují na globální klimatická jednání, která budou finišovat příští rok? Může Rusko tlačit na zmírnění sankcí výměnou za spolupráci v klimatických otázkách? V rozhovoru na tyto otázky odpovídá hlavní americký vyjednavač pro globální klimatickou dohodu Todd Stern.

20. 11. 2014
ČR chce prodloužit lhůtu na dočerpání evropských dotací [nové okno]

Regionální politika
Česká republika spolu s dalšími zeměmi EU by od Evropské komise ráda získala více času na dočerpání unijních prostředků, které měly být využity v rámci období 2007-2013. Požadavek na prodloužení lhůty o jeden rok (tedy do roku 2016), vznesly státy na včerejším zasedání ministrů EU, kteří mají na starosti kohezní politiku.

19. 11. 2014
Europoslanci chtějí potopit Junckera kvůli LuxLeaks [nové okno]

Ekonomika a euro
Pod předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem se otřásá židle. Skupina krajně pravicových europoslanců chce vyvolat hlasování o nedůvěře jeho Komisi kvůli tzv. aféře LuxLeaks. Odhalení tajných dokumentů ukázalo, že Juncker měl z pozice lucemburského premiéra umožnit, aby se ze země stal daňový ráj.

19. 11. 2014
Václav Bartuška: Nikdo soudný v Rusku nechce vyměnit evropské odběratele za Čínu [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
„Pokud si Rusko myslí, že opustí evropské odběratele ropy a plynu a nastolí lepší vztahy s Čínou, pak mu můžeme jen popřát hodně štěstí,“ říká v rozhovoru zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška. Zbaví Evropu závislosti na Rusku vlastní břidlicový plyn nebo ten dovážený ze Spojených států? A jaké výzvy na evropskou energetiku čekají?

19. 11. 2014
Čekání na evropský investiční balík [nové okno]

Ekonomika a euro
Evropská komise by měla příští týden představit plán jak rozhýbat ekonomiku eurozóny. S tím jak se termín zveřejnění blíží, rostou i hlasy skeptiků. Včera přiznal francouzský ministr hospodářství, že se bojí dalšího zklamání.

19. 11. 2014
Výprava Evropanů na kometu přes potíže splnila účel [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Zmínka o vypuštění nové družice dnes asi stěží vyvolá větší emocionální odezvu. Nedávná výprava na kometu je ovšem trochu jiná káva. Zajímavá je nejen kvůli tomu, že je to poprvé, co na nějaké kometě přistála sonda vyslaná lidmi, ale také proto, že se jedná o projekt Evropské vesmírné agentury (ESA), stojící dosud tak trochu ve stínu NASA. Jejím členem je od roku 2008 i Česká republika.

18. 11. 2014
Bezpečnostní expert: Plánované výdaje na obranu armádě stačí, víc peněz by neuměla ... [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
„Podstatnější než ukazatel 2 % HDP je dosažení potřebné nasaditelnosti, udržitelnosti a interoperability sil. To se při správném řízení rezortu obrany dosáhnout dá,“ říká k české debatě o výdajích na obranu vedoucí Střediska bezpečnostní politiky CESES UK Miloš Balabán. Jak podle něj může posílit česká i evropská zahraniční a bezpečnostní politika?

18. 11. 2014
Státní tajemník Tomáš Prouza: Evropa a její sociální rozměr [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Většina z nás si Evropskou unii asociuje se symboly jako euro, bezpečnost či cestování bez hranic. To, o čem se ale příliš nemluví, je sociální rozměr evropského integračního projektu, píše ve svém komentáři pro EurActiv státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

18. 11. 2014
Podpora projektů z fondů EU začne až na jaře roku 2015 [nové okno]

Regionální politika
Čerpat evropské prostředky z nového období 2014-2020 bude možné nejdříve až v březnu roku 2015. Dnes to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Původně měl rezort v plánu spustit výzvy do konce letošního roku.

18. 11. 2014
4 události minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
LuxLeaks, nový rumunský prezident nebo priority Junckerovy Komise. To byly události minulého týdne, které by čtenářům EurActivu neměly uniknout.

14. 11. 2014
Měli bychom vědět, kdy chceme přijmout euro [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Česká republika by měla znát datum vstupu do eurozóny, byl by to důkaz, že si stojíme za svými závazky, píše pro EurActiv David Král, který pracuje jako ředitel odboru politického plánování Ministerstva zahraničních věcí ČR. Jeho text reaguje na nedávný rozhovor redakce s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, který se zaměřoval na priority České republiky v evropských otázkách.

14. 11. 2014
ČR se zřejmě podaří snížit balík nedočerpaných dotací pod 20 miliard [nové okno]

Regionální politika
Objem prostředků ve fondech EU, na které Česko letos nedosáhne, může skončit pod 20 miliardami korun. Včera to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Důvodem jsou záchranná opatření, díky nimž se některým operačním programům podařilo přidat v čerpání.

14. 11. 2014
Cameron si posvítí na britské džihádisty, nenechá je odjet [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Velká Británie přijme přísnější pravidla, která mají zamezit návratu islamistických radikálů do země. Džihádistům, kteří bojují v konfliktech v Iráku či v Sýrii, odebere britská policie na hranicích cestovní pasy a podrobí je vyšetřování. Dnes to uvedl britský premiér David Cameron.

13. 11. 2014
Sobotka k přijetí eura: Pokud bude ČSSD v příští vládě, budeme chtít určit termín [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Kdyby se sociální demokracie dostala i do příští vlády a našla větší pochopení u koaličních partnerů, je připravena určit datum vstupu do eurozóny, řekl dnes při zahájení činnosti Národního konventu o EU premiér Sobotka. Zatím chce dělat takovou hospodářskou politiku, která vstup do eurozóny umožní. Euro je však pouze jednou ze součástí debaty o EU. Ta bude do budoucna vypadat úplně jinak, přeje si vláda.

13. 11. 2014
O kozlech a zahradnících [nové okno]

Ekonomika a euro
V souvislosti s odhaleními praktik daňové optimalizace, které umožňují velkým evropským firmám vyhýbat se placení daní, čekají nového předsedu Evropské komise J.-C. Junckera horké chvilky. Daňové úniky a boj proti daňovým rájům jsou v současné Evropě velkým tématem. Na jedné straně stojí škrty a strádající veřejné finance a na druhé straně zase obrovské daňové úniky firem tam, kde se daně neplatí, i daňový dumping mezi státy EU.

12. 11. 2014
Hlavní vyjednavač TTIP: Obchodní dohoda maso s hormony do Evropy nepustí [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Nebudeme měnit žádné zákony týkající se bezpečnosti potravin a Spojené státy to dobře vědí,“ říká hlavní evropský vyjednavač k transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) Ignacio Garcia Bercero, který minulý týden navštívil Prahu. „Tento problém je ale citlivý i pro USA,“ dodává. Jak odpovídá na kritiku, že dosavadní vyjednávání o dohodě nebyla dostatečně transparentní?

12. 11. 2014
EU chce americký plyn, neměla by ale příliš tlačit na pilu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Hlavně kvůli krizi na Ukrajině upírá EU své naděje ke Spojeným státům, které se díky břidlicovému boomu staly největším světovým producentem plynu. Cestu Evropě usnadní dojednávaná obchodní dohoda. Záležet ovšem bude také na cenách suroviny. Unie by navíc neměla příliš tlačit na pilu, aby se před Američany nedostala do nevýhodné pozice.

12. 11. 2014
Estonský kulturní expert: Češi mají komplex méněcennosti, ale i obrovský potenciál [nové okno]

Regionální politika
Kultura není jen zábava, ale i důležitá součást ekonomiky, myslí si Estonec Ragnar Siil. Předseda unijních expertů pro kulturu a kreativní průmysl radí mimo jiné i v Plzni, která bude příští rok evropským hlavním městem kultury. Západočeská metropole i celé Česko mají podle něj potenciál, jenž nevyužívá.

12. 11. 2014
Evropská unie si láme hlavu s islámskými bojovníky z Evropy [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Evropská unie řeší různé projevy terorismu a teroristické migrace již delší dobu. Nyní stojí před novou výzvou. Znepokojuje ji vlna Evropanů, kteří se v zahraničí dobrovolně účastní bojů v řadách teroristů. Ti by po návratu do vlasti mohli být bezpečnostní hrozbou.

11. 11. 2014
Cesta k zelené energetice má stát stamiliardy ročně, injekci dá i Junckerův investiční ... [nové okno]

Energetická účinnost
Velká část investic, které nová Evropská komise plánuje pro oživení ekonomiky, by měla směřovat do modernizace energetiky. Prohlásil to dnes evropský komisař Cañete, který se poprvé setkal s europoslanci, aby představil detaily klimaticko-energetického balíčku 2030. Usiluje prý o to, aby Junckerův investiční plán využil příležitosti, které ozeleňování ekonomiky přináší.

11. 11. 2014
Mluvit o obratech, dělat kotrmelce: Zahraniční a evropská politika rok po volbách [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Sociální demokraté sedm let v opozici slibovali změnu zahraniční a především evropské politiky ČR. Vítězství v loňských volbách jim dalo příležitost změny uskutečnit. Šéfem rezortu zahraničních věcí se navíc stal Lubomír Zaorálek, který se po celou dobu na tento post jako stínový ministr připravoval. Jak si vláda vede rok po volbách? Přes velmi dobré předpoklady přetrvává řada neduhů z minulosti, jež se zrcadlí ve dvou důležitých debatách – o pojetí lidských práv a evropské politice.

10. 11. 2014
Mít tah na bránu a umět držet basu – recept na silnou ČR v evropské zahraniční politice [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
EU není jen velký trh, ale také zahraničněpolitický hráč. Jak evropskou zahraniční politiku posílit a prosadit do ní české zájmy? Česko musí umět tvrdě prosazovat své priority, ale také držet s ostatními, když je to třeba, shoduje se řada názorů. Jenže zatím není česká zahraniční politika dost srozumitelná a klíčoví hráči na domácí scéně dostatečně aktivní.

10. 11. 2014
Juncker má průšvih, vybudoval daňový ráj [nové okno]

Ekonomika a euro
Nový ministerský předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker musí vysvětlit, jak je možné, že za jeho vlády vyrostl v Lucembursku daňový ráj. Podle uniklých dokumentů (LuxLeaks) si mělo až 300 nadnárodních firem domluvit s lucemburskými úřady daňové výhody, které jim přinesly miliardové úlevy. Někteří europoslanci požadují, aby šéf Komise Juncker svou funkci složil.

10. 11. 2014
8 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Německo připouští možný odchod Velké Británie z EU, Řecko bude pravděpodobně potřebovat další mezinárodní finanční pomoc a Maďarsko se snaží obejít Evropskou komisi při stavbě South Streamu. To je jen ukázka zajímavých událostí, které přinesl minulý týden.

08. 11. 2014
Němci se o historii NDR příliš nezajímají, ukázal průzkum [nové okno]

Evropa dnes
Německá populace raději vzhlíží do budoucnosti, než aby se otáčela za svou minulostí. Nadpoloviční většina Němců nemá příliš velký zájem dozvědět se více o historii rozdělené země na východní a západní část. Poukázal na to průzkum, který proběhl u příležitosti 25letého výročí pádu Berlínské zdi, která tři desetiletí rozdělovala nynější německé hlavní město.

07. 11. 2014
Další Orbánova daň: místo internetu udeří na obchod [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Po nevydařeném útoku na internetové společenství, kdy vláda musela z parlamentu stáhnout předlohu kritizované daně, se její pozornost přesouvá na velké obchodní řetězce. V nich vidí kabinet nový zdroj příjmů pro stání pokladnu a podle toho upravuje i daňová a další pravidla na příští rok.

07. 11. 2014
Příběhy psané za Železnou oponou [nové okno]

Evropa dnes
O pádu Železné opony toho bylo napsáno mnoho. Avšak příběhů lidí žijících na její východní straně, kteří vsadili vše, co měli, na jednu kartu, zase tolik není. Odvážně se rozhodli jít za svobodou západního světa, přestože věděli, že cesta zpátky už nevede.

06. 11. 2014
ANKETA: Energetiku má v Komisi pod palcem Slovák Šefčovič. Co to znamená pro Česko? [nové okno]

Energetika
EU se na současnou geopolitickou vizi dívá s obavou o svou energetickou bezpečnost. Před sebou má složitá jednání o detailech energeticko-klimatické politiky a příští rok ji čeká globální klimatická konference v Paříži. Úspěchy a neúspěchy ponese i slovenský zástupce v Evropské komisi, místopředseda s odpovědností za energetickou unii Maroš Šefčovič.

06. 11. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Protiruské sankce, nová Evropská komise, izraelsko-palestinský konflikt či aktuální stav irské ekonomiky. To jsou témata, která v minulém týdnu zaměstnávala evropské think-tanky a akademické instituce. Český think-tank Evropské hodnoty přináší souhrn těch nejzajímavějších analýz.

06. 11. 2014
Česká zelená politika v Evropě? Zaklínadlem je konkurenceschopnost [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Evropská klimatická politika se v posledních týdnech díky jednáním o závazných cílech pro rok 2030 dostala do centra zájmu českých médií i politiků. Ukázalo se přitom, že ochrana životního prostředí se v politické debatě stále pokládá za protiklad ke konkurenceschopnosti.

05. 11. 2014
Soud nad Draghiho opcí [nové okno]

Ekonomika a euro
V létě roku 2012 se guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi zavázal, že „udělá všechno, co bude třeba“, aby zachránil euro – včetně nákupu „neomezeného“ množství dluhopisů vydaných vládami zasaženými krizí. Tento tah, jenž vešel ve známost jako „Draghiho put opce“, téměř okamžitě snížil náklady na půjčky pro Španělsko a Itálii a sklidil všeobecné uznání jako krok, který vytáhl eurozónu od okraje propasti – aniž se kdy musely použít takzvané „přímé měnové transakce“ (OMT).

05. 11. 2014
Na dohodě mezi EU a USA by Česko vydělalo [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Z euro-americké dohody o obchodu a investicích, o níž se nyní jedná, se stal strašák, který prý zničí vysoké evropské standardy ochrany spotřebitele, zdraví či životního prostředí. Její zastánci argumentují, že jde o standardní obchodní dohodu, která pomůže nejen velkým korporacím, ale také menším a středním firmám. Česku by umožnila nahradit i zastaralou a nevyváženou dohodu o ochraně investic s USA.

05. 11. 2014
Karel Schwarzenberg: Doufejme, že k další integraci EU nepřispěje Putin [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Státy činily v minulosti důležitá rozhodnutí obyčejně v reakci na krize, kdy již jiné řešení nezbývalo. Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je to i případ EU a její integrace. EU potřebuje efektivní zahraniční politiku, ale má před sebou ještě dlouhou cestu. „K velkým krokům se uchylujeme až poté, co narazíme. Doufejme, že nám k tomu nyní nepomůže Vladimir Putin,“ řekl EurActivu bývalý ministr zahraničí ČR.

04. 11. 2014
ECB na cestě k bankovní unii posiluje pravomoci [nové okno]

Ekonomika a euro
Dneškem počínaje začíná Evropa psát první kapitolu bankovní unie, která má propříště předejít kontinentálním finančním krizím. Evropská centrální banka totiž posiluje své pravomoci a prostřednictvím Jednotného mechanismu dohledu (SSM) oficiálně přebírá dohled nad 120 nejdůležitějšími bankami eurozóny, které dohromady spravují 80 procent majetku finančních institucí v zemích platících eurem.

04. 11. 2014
Zemní plyn v EU ani v Česku nekončí, těší se plynárníci [nové okno]

Energetika
Z českého energetického mixu zemní plyn v budoucnosti nezmizí. Počítá se s ním při výrobě elektřiny a tepla, ale také v dopravě. Plyn ovšem soupeří s dalšími nízkoemisními zdroji, jako jsou OZE a jádro. Jednou z nevýhod plynu je závislost na dovozu. To je problém, který aktuálně řeší i střední Evropa. Bezpečnost dodávek stále čelí různým problémům.

04. 11. 2014
7 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Nová Junckerova Komise, dohoda Ruska o Ukrajiny o dodávkách a ceně plynu nebo cvičný kybernetický útok v EU. To jsou události, které přinesl minulý týden. Spolu s EurActivem se podívejte na ty nejzajímavější z nich.

04. 11. 2014
Čeští politici: Sociální Evropa by se neměla posilovat na úkor států [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Nový předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při svém nástupu slíbil iniciativnější Komisi, která bude vyvažovat vnitřní trh a sociální otázky. Podporu pro takovou politiku zřejmě získá i u představitelů české vládní koalice. Radikální posun k sociálně-demokratické Evropě s integrovanou sociální politikou ale nelze očekávat.

04. 11. 2014
Pomalým tempem k rovnosti pohlaví [nové okno]

Sociální politika
Christine Lagardeová, generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu, nedávno varovala, že světu hrozí nová „nevýrazná norma“ pomalejšího růstu. Ve svých obavách není osamocená.

04. 11. 2014
Globální ekonomika s jediným motorem [nové okno]

Ekonomika a euro
Globální ekonomika je jako proudové letadlo, u něhož musí fungovat všechny motory, aby mohlo odstartovat a vyhnout se mračnům a bouřkám. Bohužel dnes správně funguje pouze jeden ze čtyř motorů: anglosféra (tedy Spojené státy a jejich blízká sestřenice Velká Británie).

03. 11. 2014
Náměstek Drulák: S novým přístupem vlády k Číně nemáme co ztratit [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
EU nemůže jednoduše chodit a říkat ostatním zemím, co mají dělat. Musí je zaujmout a něco nabídnout, říká v rozhovoru pro EurActiv první náměstek ministra zahraničí Petr Drulák. Platí to i pro politiku lidských práv. Jaký je současný stav EU a o jaké místo by v ní měla Česká republika usilovat?

01. 11. 2014
5 úkolů pro novou komisařku pro regionální rozvoj [nové okno]

Regionální politika
Využít prostředky, které jsou stále členským státům k dispozici v evropských fondech, připravit programy pro budoucí čerpání a neustále pracovat na lepším mediálním obrazu unijní kohezní politiky. To jsou jen některé z úkolů, které leží před novou eurokomisařkou pro regionální rozvoj Rumunkou Corinou Cretuovou. Jaké jsou ty další?

31. 10. 2014
Expert na fondy EU: Žadatele o dotace nesmíme mást [nové okno]

Regionální politika
Přílišná byrokracie či neefektivní kontroly, které mohou dospívat k odlišným závěrům, nezlepšují povědomí o evropských fondech mezi českou veřejností a navíc mohou potenciální žadatele od přihlašování projektů odrazovat. V rozhovoru pro EurActiv na to upozorňuje Petr Holan, který pracuje v nové Asociaci pro evropské fondy (APEF).

30. 10. 2014
Zaplaťte za obsah ve vyhledávání, chce Oettinger po Googlu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Americká internetová společnost Google by měla platit za použití cizího duševního vlastnictví ve svých službách, myslí si nastupující komisař pro digitální ekonomiku Günther Oettinger. Chtěl by zavést speciální poplatek, který by měly internetové vyhledávače a agregátory zpráv platit za využití obsahu.

30. 10. 2014
Dražší povolenky přinesou ČR víc peněz, emisní obchodování ale stále nefunguje [nové okno]

Energetická účinnost
Česko souhlasilo s klimatickými cíli EU s podmínkou, že získá dodatečné finanční kompenzace. Množství peněz, které může získat, závisí na ceně emisních povolenek. Systém emisního obchodování zatím funguje špatně. Podle ekologů za tím stojí i nepřehlednost systému a přidělování bezplatných povolenek některým podnikům. I průmysl si ale stěžuje, že mu nízká cena povolenek komplikuje život.

30. 10. 2014
Komisařka Jourová vs. London City [nové okno]

Ekonomika a euro
Věra Jourová úspěšně prošla grilovací procedurou v Evropském parlamentu a stane se komisařkou pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví. Blahopřejeme. Česká vláda byla tímto postem zklamána, ale nenechme se mýlit – jedná se o silný resort.

30. 10. 2014
Státům EU uniklo na DPH skoro dvě stě miliard eur, Itálie by ze ztrát zaplatila deficit [nové okno]

Evropa dnes
Vybírání daně z přidané hodnoty v mnoha členských státech není vůbec efektivní, uvádí studie zveřejněná minulý týden Evropskou komisí. Itálie touto cestou v roce 2012 ztratila 46 miliard eur, Česko téměř 91 miliard korun. Efektivnější vybírání daní je jednou z priorit českého ministerstva financí.

30. 10. 2014
Volby na Ukrajině vzbudily velmi opatrné naděje [nové okno]

Vnější vztahy
Ukrajina má nový parlament, premiérem zřejmě zůstane Arsenij Jaceňuk a běží jednání o nové vládě. Radikální nacionalistické síly ve volbách neuspěly, v čemž například komentátorka německého listu Tageszeitung spatřuje naději. Nicméně úkolů leží před budoucí vládou řada a jejich plnění nebude lehké. Server The Interpreter provozovaný západním neziskovým Institutem pro moderní Rusko upozorňuje také na nebezpečí, že prezident Putin se s výsledkem voleb tak snadno nesmíří.

29. 10. 2014
Nová komisařka pro fondy EU: Plýtvání evropskými penězi si nemůžeme dovolit [nové okno]

Regionální politika
Evropská komise bude bedlivě sledovat, zda členské státy využívají prostředky z evropských fondů na projekty s přidanou hodnotou, které přispějí k hospodářskému růstu a vzniku nových pracovních míst. Výstavba zbytečných turistických atrakcí či třeba fitness center tak dostane stopku. V rozhovoru pro rumunský EurActiv to uvedla nová eurokomisařka pro regionální rozvoj Rumunka Corina Creţuová.

27. 10. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Obchodní spolupráce EU s USA, budoucnost Východního partnerství či regionální bezpečnost Kypru. To v minulém týdnu nejvíce zaujalo akademiky a evropské think-tanky. Český think-tank Evropské hodnoty připravil pro čtenáře EurActivu souhrn těch nejzajímavějších analýz a komentářů.

27. 10. 2014
Testy a volby, aneb co víkend dal? [nové okno]

Ekonomika a euro
Nový týden by měl pro globální trhy začít pečlivou analýzou toho, co se událo o tomto víkendu, neboť šlo o informace zajímavé a důležité.

27. 10. 2014
Ukrajinské hlasování o osudu Ruska [nové okno]

Vnější vztahy
Až se ukrajinští voliči vydají 26. října k volebním urnám, nebude v sázce pouze osud jejich země, ale i budoucnost značné části Evropy. Jednoduše řečeno: budoucnost Ukrajiny rozhodne o budoucnosti Ruska a budoucnost Ruska bude mít významný dopad na budoucnost Evropy.

27. 10. 2014
Evropské fiskální východisko [nové okno]

Ekonomika a euro
Mezinárodní měnový fond aktuálně odhaduje 30% riziko deflace v eurozóně a údaje o růstu zůstávají neuspokojivé. Tvůrci politik však jako by uvízli v zúžení mezi ekonomickými, politickými a právními mantinely, které brání efektivnímu jednání. Dodržet pravidla stanovená v politikách se zdá nemožné bez růstu, avšak růst se zdá nemožný bez porušení těchto pravidel.

27. 10. 2014
Sobotka: Nevyčerpané prostředky z fondů EU se mohou do ČR vrátit jako investice [nové okno]

Regionální politika
Součástí 300miliardového investičního balíčku, který slíbil příští předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na podporu unijní konkurenceschopnosti a růstu, mohou být i nevyužité peníze z evropských fondů. Po skončení summitu Evropské rady to v Bruselu prohlásil český premiér Bohuslav Sobotka.

27. 10. 2014
7 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Volby na Ukrajině, zavedení daně z internetu v Maďarsku, nebo tvrdší sankce vůči Sýrii. To je jen ochutnávka událostí, které se minulý týden odehrály v EU. EurActiv přináší svým čtenářům jejich zajímavé zpracování.

27. 10. 2014
Nechcete raději zaplatit? Google spustil nová opatření proti pirátům [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Největší světový vyhledávač spustil nový algoritmus, který vytlačuje z výsledků odkazy na nelegální obsah. Kromě toho začal ve Spojených státech ve vyhledávání nabízet alternativy, jak si ho pořídit zákonnou cestou. Reaguje tak na stížnosti vlastníků autorských práv.

24. 10. 2014
Kompenzace z volných emisních povolenek se ČR zamlouvají, NGOs vyzývají k opatrnosti [nové okno]

Energetika
V Bruselu se v noci podařilo uzavřít velký kompromis, ze kterého mohou mít větší radost novější členské státy. Klimaticko-energetické cíle by totiž neměly omezovat právo států na vlastní energetický mix. Méně vyspělé země navíc na modernizaci energetiky získávají další finanční prostředky. Nevládní organizace jsou zklamané a upozorňují na špatné zkušenosti ze současného nastavení.

24. 10. 2014
Europoslankyně Dlabajová: Babiš ve střetu zájmu není, neporušuje český zákon [nové okno]

Regionální politika
„Je mi líto, že ze zprávy, která se týká hlavně systémových chyb, se do médií dostala pouze zmínka o možném střetu zájmů pana Babiše,“ uvádí pro EurActiv europoslankyně za hnutí ANO Martina Dlabajová. „Podle žádné české legislativy ve střetu zájmů není,“ vysvětluje. Jak ale podotýká její německá kolegyně, která Česko kritizuje, u sousedních Němců platí přísnější pravidla, a k něčemu takovému by proto nedošlo.

24. 10. 2014
Británie a Nizozemsko mají poslat další peníze do unijního rozpočtu [nové okno]

Evropa dnes
Protievropská britská strana UKIP si pro nadcházející doplňovací volby lepší téma ani nemohla přát. Spojené království má kvůli zlepšeným hospodářským výsledkům a změně ve výpočtu do unijního rozpočtu doplatit více než dvě miliardy eur. Země s klesající ekonomikou naopak dostanou peníze nazpátek.

23. 10. 2014
Přes dvacet tisíc lidí se chystá v Budapešti protestovat proti dani z internetu [nové okno]

Evropa dnes
Zdanění internetu vyvolalo odpor maďarské veřejnosti i telekomunikačních společností. Vládní strana Fidesz následně navrhla omezení daně měsíčním limitem. Spekuluje se i o tom, zda se nejedná o snahu zastřít skandál, ve kterém americká vláda zakázala deseti maďarským představitelům a podnikatelům vstup do Spojených států kvůli korupci.

23. 10. 2014
SLEDUJTE S NÁMI - Summit EU: bitva o klimatický balíček [nové okno]

Evropa dnes
V srdci unijních institucí, Bruselu, startuje dvoudenní summit vrcholných představitelů EU. Hlavním tématem jsou klimaticko-energetické cíle do roku 2030, o které se zatím vedl tuhý boj. Na program se ale dostanou i ekonomické otázky a zahraničně-politická témata, jako je hrozba nákazy virem ebola či aktuální situace na Ukrajině a Blízkém východě.

22. 10. 2014
Úspory zbaví Česko závislosti na ruském plynu jen při chytrém nastavení podmínek [nové okno]

Energetická účinnost
Snižovat závislost na ruském plynu chtějí všechny evropské země. Měly by tedy podpořit klimatické cíle EU, které pomáhají spotřebu plynu snižovat, tvrdí neziskové organizace a firmy, které lobbují za zvyšování energetické účinnosti. Některá opatření pro energetickou účinnost ale mohou závislost na plynu spíše zvyšovat, pokud si stát nepohlídá správné nastavení úspor.

22. 10. 2014
Junckerova Komise potvrzena, ČR má první eurokomisařku [nové okno]

ČR v Evropské unii
Evropský parlament dnes v poledne vystavil zelenou Komisi, kterou v příštích pěti letech povede Lucemburčan Jean-Claude Juncker. I přesto, že se proti její podobě i programu vyslovili někteří europoslanci, jiný výsledek, než potvrzení, se nepředpokládal. Svou vůbec první komisařku tak získala i Česká republika, oficiálně se jí stala bývalá ministryně pro místní rozvoj a místopředsedkyně ANO Věra Jourová.

21. 10. 2014
Zelená ekonomika? Ano, ale potřebujeme peníze, zní od ČR a sousedů před summitem [nové okno]

Energetická účinnost
Kdo zaplatí investice do modernizace ekonomiky, která by spotřebovávala méně energie a vypouštěla méně emisí? Novější členské země by mohly získat speciální podporu, pokud se na tom dohodnou evropští lídři, kteří se tento týden scházejí v Bruselu. Česko se do budoucna bojí o peníze z evropských fondů. Zároveň je musí začít využívat efektivněji.

21. 10. 2014
Euroskeptici krizi ustáli, získali polského radikála a mají frakci [nové okno]

Evropské instituce
Euroskeptici zasedající v Evropském parlamentu o frakci nepřišli. Odcházející poslankyni z Lotyšska nahradili polským kolegou. Okamžitě si ale vysloužili kritiku, Polák Robert Jaroslaw Iwaszkiewicz je známý pro své antisemitské výroky a podporu hrubého zacházení se ženami.

21. 10. 2014
Grilování skončilo, Junckerova Komise si jde pro schválení [nové okno]

Evropské instituce
Dodatečné veřejné slyšení dvojice kandidátů na eurokomisaře, které proběhlo včera ve Štrasburku, skončilo úspěchem. Ostřílený Slovák Maroš Šefčovič i méně zkušená Slovinka Violeta Bulcová dokázali ve svých odpovědích přesvědčit europoslance a ti je do nových funkcí potvrdili. Hlasování o Evropské komisi jako celku je naplánováno na zítřek.

20. 10. 2014
Konec výjimkám, šance na pokutu pro Francii za vysoký dluh rostou [nové okno]

Evropa dnes
Čtvrteční jednání Evropské rady se bude věnovat i ekonomické situaci eurozóny, jejíž motor se stále nedaří nahodit. Probírat se pravděpodobně bude i francouzský rozpočet, u něhož hrozí reálná šance, že ho Evropská komise vrátí do Paříže zpět k přepracování.

20. 10. 2014
8 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Konec solárního projektu Desertec, rozpad euroskeptické frakce v Evropském parlamentu nebo zavádění letištních kontrol kvůli viru ebola - to a mnohem více pro své čtenáře připravila redakce EurActivu v zajímavě zpracovaném přehledu nejzajímavějších událostí minulého týdne.

20. 10. 2014
Analytici: Debata o prolomení uhelných limitů se ještě vrátí [nové okno]

Energetika
„Přes veškerá negativa uhlí zajišťuje jednu z priorit energetické politiky, a to je bezpečnost dodávek. S ohledem na environmentální aspekty ale nejde zrovna o nejlepší řešení,“ zaznívá v dnešním rozhovoru o budoucnosti české energetiky. Jak česká koncepce zapadá do celoevropského vývoje? EurActiv o tom mluvil s Martinem Jiruškem a Tomášem Vlčkem z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

17. 10. 2014
Android ještě pod lupu nepůjde, komisař Almunia nechá vyšetřování Vestagerové [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Joaquin Almunia, odcházející komisař pro hospodářskou soutěž, se už nebude pouštět do vyšetřování týkající se mobilního operačního systému Google Android nebo bank, které jsou podezřelé z devizových manipulací. Rozhodnutí již nechá na svém nástupci, kterým se pravděpodobně stane Margarethe Vestagerová.

17. 10. 2014
Místopředsedkyně Hospodářské komory: Problém Evropy je vzdělávání [nové okno]

ČR v Evropské unii
680 zástupců evropských firem ve čtvrtek zasedlo v bruselském sídle Evropského parlamentu místo europoslanců. Hlasovalo se o tom, jak by mělo vypadat další směřování Evropské unie v podnikatelských otázkách. Hlavní problémy vidí firmy v nedostatku technicky vzdělaných absolventů. Českou delegaci vedla místopředsedkyně Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková.

17. 10. 2014
EU a firmy investují 2,5 miliardy eur do velkých dat [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropská komise chce společně s evropskými zejména technologickými společnostmi během čtyř let investovat 2,5 miliardy eur do rozvoje oblasti kolem velkých dat. Nově ohlášené partnerství veřejného a soukromého sektoru by mělo starý kontinent dostat do hry, ve které prozatím příliš aktivní není. Alespoň ve srovnání například se Spojenými státy.

16. 10. 2014
Slováka Šefčoviče čeká už čtvrté grilování před Evropským parlamentem [nové okno]

Evropské instituce
Maroš Šefčovič bude v Junckerově týmu komisařem pro energetickou unii. V pondělí večer jeho znalosti a kompetence prověří hned tři výbory europoslanců. Pokud Šefčovič projde, bude služebně nejstarším členem Evropské komise. Grilování, tedy veřejné slyšení před Evropským parlamentem, v minulosti absolvoval již třikrát.

16. 10. 2014
Teploměry na letišti? Unijní ministři zdravotnictví se radí, jak zastavit ebolu [nové okno]

Evropa dnes
Jak by měla EU reagovat na nebezpečí nákazy eboly. O této otázce se budou ve čtvrtek radit ministři zdravotnictví jednotlivých členských zemí. Evropská komise se chce zhostit koordinace vojenských misí.

16. 10. 2014
Mach přišel o zázemí v Evropském parlamentu, jeho frakce se rozpadla [nové okno]

ČR v Evropské unii
Frakce Evropa Svobody a Přímé Demokracie, jejímž členem byl i český europoslanec Petr Mach (Svobodní), se dnes (16. října) rozpadla. Stalo se tak poté, co její řady opustila lotyšská europoslankyně Iveta Griguleová. Euroskeptici jsou známi především díky kritickému vystupování Brita Nigela Farage.

15. 10. 2014
Šéf Svazu vapingu: Zakazovat e-cigarety ve vnitřních prostorách nemá smysl [nové okno]

Vnitřní trh
„Běžná cigareta škodí zdraví. Elektronická neškodí, a tak nezvyšuje náklady na zdravotní péči. Klasická cigareta je nebezpečná, protože dochází k pasivnímu kouření. U elektronického inhalátoru tento důvod padá,“ říká předseda Svazu vapingu a mluvčí Komory elektronického kouření Bohdan Resler, podle kterého by se nemělo zakazovat užívat elektronické cigarety tam, kde se nesmí kouřit.

15. 10. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #32 [nové okno]

Evropa dnes
Rozpočet EU, zahraniční politika osmadvacítky či přeshraniční mobilita. To jsou témata, kterým se v uplynulém týdnu věnovaly přední evropské vědecké a akademické instituce. Český think-tank Evropské hodnoty přináší výběr nejzajímavějších textů.

15. 10. 2014
Do Komise míří podnikatelka s černým páskem v taekwondu, zřejmě získá dopravu [nové okno]

Evropské instituce
Novou členkou Komise bude slovinská podnikatelka a politička Violeta Bulcová, která nahradí vyhozenou Alenku Bratušekovou. Včera to po osobním setkání potvrdil šéf Komise Jean-Claude Juncker. Podle informací z Bruselu to vypadá, že by Slovinka mohla získat agendu dopravy. Portfolio Jourové zůstane podle informací EurActivu pravděpodobně nezměněné.

14. 10. 2014
Klimatický balíček nestojí jen na cílech. ... [nové okno]

Energetická účinnost
Je mrtvý a nemá cenu ho oživovat. Je základem evropské klimatické politiky a je třeba ho zachránit. Názory na osud evropského systém emisního obchodování (EU ETS) se liší. Povolenek na vypouštění emisí CO2 je na trhu moc. Evropská komise to chce řešit vytvořením rezervy, do které by se přebytečné povolenky schovaly. O ETS půjde i na summitu EU příští týden.

14. 10. 2014
Špinavé peníze na rozvoj [nové okno]

Evropa dnes
Jedním z největších problémů postihujících chudé lidi na světě je problém, o němž málokdo něco slyšel: nezákonné finanční toky. Ačkoliv tyto toky každoročně připraví lidi v Džibutsku, Kongu a Čadu o více než pětinu příjmů, téměř nikdy neproniknou do titulků. A protože se svět připravuje na stanovení konkrétních cílů, které se v příštích patnácti letech stanou vodítkem snahy o globální rozvoj, nastal čas to změnit.

14. 10. 2014
Věk zranitelnosti [nové okno]

Ekonomika a euro
Dvě nové studie znovu ukazují velikost problému nerovnosti, který zamořuje Spojené státy. První studie, totiž výroční zpráva o příjmech a chudobě Amerického úřadu pro sčítání lidu, dokládá, že ačkoliv se ekonomika údajně zotavila z velké recese, příjmy obyčejných Američanů nadále stagnují. Střední příjem domácností očištěný o inflaci zůstává hluboko pod hranicí dosaženou před čtvrtstoletím.

14. 10. 2014
Podaří se ECB probudit Evropu? [nové okno]

Ekonomika a euro
V říjnové rubrice „Drobnohled“ se zabýváme tématem efektivnosti snížení sazeb Evropskou centrální bankou (ECB). Vývoj evropských ekonomik momentálně ovlivňují dva faktory. Ukrajinská krize je specifický a dočasný faktor z kategorie externích šoků, zatímco činnost ECB je faktor působící trvale. Nejdříve se stručně podíváme na dopady šoku a poté podrobněji na události související s ECB.

14. 10. 2014
Šlechtovou čeká nelehký úkol, musí zajistit včasné čerpání [nové okno]

Regionální politika
Před novou ministryní pro místní rozvoj, kterou je od minulého týdne Karla Šlechtová, stojí řada úkolů, které tu pro ni zanechalo předchozí vedení rezortu. Kromě dočerpání alokace z období 2007-2013 bude podle oslovených odborníků představovat velkou výzvu i včasné zahájení čerpání dotací z příští „sedmiletky“.

13. 10. 2014
7 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Pravděpodobné zpoždění nástupu nové Komise, schválené miliardy pro britskou jadernou elektrárnu či smrtící virus ebola na evropském kontinentě. To jsou hlavní události, které by čtenářům EurActivu neměli uniknout.

13. 10. 2014
Soud EU: Pojišťovna operaci v zahraničí plně proplatí, když ji doma nezvládnou [nové okno]

Sociální politika
Nevěříte svému chirurgovi? Nechali byste se raději operovat v zahraničí? Když náročný zákrok v Česku nikdo nezvládne, ten v zahraničí vám bude muset zdravotní pojišťovna plně proplatit. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

13. 10. 2014
Dohoda o klimatických cílech: uhelné Polsko klade překážky, ČR počítá dopady [nové okno]

Energetická účinnost
Česko ani řada dalších států si nepřejí, aby měla EU tři závazné klimaticko-energetické cíle. Na blízkém summitu EU bude požadovat, aby se státy nemusely zavazovat ke zvyšování podílu OZE v energetice ani ke zvyšování energetické účinnosti. Odpůrci závazných cílů se obávají problémů s dotacemi nebo špatného fungování složitého systému. Podle zastánců ale tyto obavy nedávají smysl.

10. 10. 2014
Cizinci u voleb fronty neudělají, do seznamů se zapsal jen zlomek [nové okno]

ČR v Evropské unii
Občané EU s registrovaným pobytem v Česku se ke komunálním volbám moc nehrnou. V září přitom krajský soud v Brně rozhodl o tom, že se jich můžou zúčastnit i ti, kteří mají v ČR pouze přechodný pobyt.

10. 10. 2014
Junckerova Komise nabírá zpoždění. Termín nástupu zřejmě nestihne [nové okno]

Evropské instituce
Nová Evropská komise pod vedením lucemburského politika Jean-Claude Junckera má oficiálně nastoupit již za tři týdny. Termín 1. listopadu ale pravděpodobně nestihne. Na vině je nejasná situace kolem náhradnice, která by měla v eurokomisi naskočit za slovinskou expremiérku Alenku Bratušekovou.

10. 10. 2014
Senátor Krejča: Brusel není svatoušek, za problémy si ale mnohdy můžeme sami [nové okno]

ČR v Evropské unii
Návrhy, které do Česka přicházejí z EU, nemusí být vždy nejideálnější, ale házet pokaždé špínu pouze na Brusel, není podle senátora a předsedy Výboru pro EU Miroslava Krejči dobré. „Za většinu problémů si díky lidové tvořivosti můžeme sami, a pokud se ukáže, že jsme udělali chybu, měli bychom to přiznat,“ říká v rozhovoru pro EurActiv.

09. 10. 2014
Vadná zbraň ECB [nové okno]

Ekonomika a euro
Inflace v eurozóně se tvrdošíjně drží na sestupné trajektorii a Evropská centrální banka čelí stále silnějšímu tlaku, aby udělala „něco“, co odvrátí otevřenou deflaci. Pod výrazem „něco“ se obvykle rozumějí mohutné nákupy aktiv neboli kvantitativní uvolňování (QE). Bylo by však QE skutečně účinné?

09. 10. 2014
Bouře při grilování má nakonec jedinou oběť. Slovinka Bratušeková jde z kola ven [nové okno]

Evropa dnes
Evropští poslanci ve výborech podrželi jako „rukojmí“ celkem pět kandidátů na nové komisaře, nakonec ale odmítli pouze Slovinku Alenku Bratušekovou. Ve čtvrtek od nominace odstoupila. Kontroverzní Španěl Arias Cañete a Francouz Pierre Moscovici byli naopak schváleni.

08. 10. 2014
Škatulata, škatulata, hýbejte se: Získá Jourová Maďarovo občanství? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Kvůli možnému přeskupení portfolií v nové Komisi Jean-Claudea Junckera by na stole budoucí české eurokomisařky Věry Jourové mohla přistát i agenda občanství, kterou europoslanci odpírají maďarskému kandidátovi Navracsicsovi. Sama Jourová informace označila za „spekulace, o kterých se dozvěděla z médií“.

08. 10. 2014
Jourová: Chci českým občanům skládat účty z práce komisařky [nové okno]

ČR v Evropské unii
Budoucí komisařka Věra Jourová chce zvyšovat povědomí o EU mezi českými občany, a hodlá je proto pravidelně informovat o své práci eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví. „Nízká účast ve volbách do Evropského parlamentu byla pro české politiky výzvou,“ řekla EurActivu.

08. 10. 2014
Náhradní odbytiště za ruský trh najde ČR snadněji pod křídly EU [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Nové trhy pro svůj export kvůli napjatým vztahům s Ruskem musí hledat nejen Česko, ale i další unijní země. Novou obchodní politiku přitom může prosazovat Evropská komise, za kterou stojí celá váha evropské ekonomiky. Jedním z nástrojů jsou i nové dohody o volném obchodu, které mají vedle hospodářského významu i svou geopolitickou stránku.

08. 10. 2014
Jourové zatápěli reformisté a svobodní [nové okno]

ČR v Evropské unii
Nepříjemnosti provázející představení české uchazečky o místo eurokomisařky jsou zažehnány. Věra Jourová získala v příslušných výborech evropského parlamentu podporu, teď bude čekat na verdikt, který musí o složení celé Evropské komise vyslovit plénum Evropského parlamentu. „Jsem potěšena, že jsem dostala příležitost konkrétněji okomentovat své záměry a vize. Byl to demokratický proces, náročný, ale zcela legitimní,“ uvedla Jourová.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 24.11.2014
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,670 = 0,00%
USD 22,265 + 1,07%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster