800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
30. 01. 2015
Poskytnutí finanční pomoci Řecku by Rusko zvážilo. Nejsme ruští koně, tvrdí Řekové [nové okno]

Vnější vztahy
Pokud by Řecko požádalo Moskvu o finanční pomoc, vláda podporu zváží, prohlásil ruský ministr financí. EU se přitom obává, že Řecko bude bránit ruské zájmy. Napětí se poprvé projevilo před Radou ministrů zahraničí, kde ale Řekové společnou evropskou pozici podpořili. Řecko není ruská loutka, řekl údajně šéf řecké diplomacie.

29. 01. 2015
Po útoku na Charlie Hebdo bude Evropa bezpečnější, státy přijímají protiteroristická ... [nové okno]

Evropa dnes
Útok na pařížskou redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo ze 7. ledna přinutil evropské státy reagovat na stále silnější bezpečnostní hrozby Evropy. Nejpřísnější bezpečnostní opatření zavedly západní země EU, kde je riziko teroristických útoků nejsilnější. Pozadu však nezůstává ani ČR, která hodlá investovat víc peněz například do tajných služeb. K článku přispěly redakce EurActivů v Evropě.

29. 01. 2015
Ondřej Neumajer: Musíme změnit představu o tom, kdo je „ajťák“ [nové okno]

Věda, výzkum a vzdělávání
Nedostatečný zájem o povolání v IT sektoru nespočívá v tom, že by nebyla lákavá, ale v nedostatečné prestiži. Na ní je potřeba pracovat, a to i tím, že se budou lidem vyvracet zažité představy o tom, kdo je „ajťák“, říká odborník na vzdělávání Ondřej Neumajer, který vedl pracovní skupinu pro tvorbu Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020 na MŠMT.

29. 01. 2015
ČR by měla být v přijímání migrantů zdrženlivější, shodují se poslanci [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česko by se nemělo před příchodem cizinců ze třetích zemí uzavírat, ale mělo by začít aktivně přemýšlet nad tím, na které migranty se bude soustředit. Vyhne se tak možným problémům spojeným s jejich integrací do většinové společnosti, kterými prošly některé západoevropské země. EurActivu to řekli čeští poslanci.

29. 01. 2015
Sobotkova vláda láká bohaté Rakušany do střední Evropy [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká vláda dává další injekci vztahům s Rakouskem. Podpořit je má trojstranná spolupráce doplněná Slovenskem, která dnes odstartuje na schůzce ve Slavkově u Brna. Země mají v první řadě budovat společnou infrastrukturu. Do budoucna může být pro Česko výhodné přiblížit Vídeň Visegrádské čtyřce. Hodily by se rakouské zkušenosti i peníze do regionálních projektů.

28. 01. 2015
Helena Langšádlová: Uzavírání hranic před migrací je cesta do pekel [nové okno]

ČR v Evropské unii
Vláda by neměla před aktuální migrační krizí strkat hlavu do písku a situaci podceňovat, říká v rozhovoru pro EurActiv poslankyně a místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti Helena Langšádlová (TOP 09). Netají se ambicemi vést v Poslanecké sněmovně podvýbor pro migraci, kde chce problém diskutovat se všemi relevantními partnery.

28. 01. 2015
Komisařka Věra Jourová: Nové předpisy o ochraně osobních údajů: je nejvyšší čas! [nové okno]

Evropa dnes
Po celém světě se neustále rychlým tempem vyvíjejí nové technologie. Pojmy jako big data, cloud computing a internet of things (tzv. internet věcí) se staly skutečností. Jsme na to připraveni?

28. 01. 2015
Česko by odchod Řecka z eurozóny příliš nepocítilo [nové okno]

Ekonomika a euro
Vítězství levicového hnutí Syriza v nedělních parlamentních volbách v Řecku prohloubilo v Evropě obavy o možném odchodu země z eurozóny. Případný „grexit“ by pocítili hlavně zahraniční věřitelé a zranitelné jižní křídlo eurozóny. Dopady na Českou republiku by však byly minimální. Problémy by ČR mohla mít pouze v rámci prvotního šoku v souvislosti s hospodářským propadem našich sousedů, shodují se ekonomové.

28. 01. 2015
Řecko bude splácet dluhy, tvrdí Tsipras. Chce ale jednat s věřiteli [nové okno]

Ekonomika a euro
Nový řecký premiér Alexis Tsipras na prvním jednání své vlády prohlásil, že země bude splácet dluhy. O závazcích ve výši skoro 320 miliard eur (8,9 bilionu Kč) chce ale jednat s mezinárodními věřiteli, tedy Evropskou unií či Mezinárodním měnovým fondem. Prý s nimi nechce mít nepřátelský vztah.

27. 01. 2015
Německo trvá na svém: Řecko musí pokračovat v reformách [nové okno]

Evropa dnes
Německá vláda trvá na tom, aby Řecko po volbách dále pracovalo na reformách, které jsou podmínkou záchranného balíčku. Německé podniky varovaly nového premiéra Alexise Tsiprase, aby reformní kurz neměnil, protože by to vedlo ke katastrofě. Podle kolínského institutu pro ekonomický výzkum by se měla eurozóna připravit na případný řecký odchod. Informace přináší německá redakce EurActivu.

27. 01. 2015
Česko zachraňuje nevyčerpané miliardy z fondů EU [nové okno]

Regionální politika
Česká republika se snaží vyčerpat maximum z evropských kohezních a strukturálních fondů v období 2007-2013. Včera čeští zástupci jednali o případných možnostech s Evropskou komisí. V letošním roce hrozí, že české rizikové operační programy nemusí zvládnout vyčerpat přibližně 9 miliard korun.

27. 01. 2015
Tsipras vyjednal protiúspornou vládu, chce odpustit část dluhu [nové okno]

Evropa dnes
Šéf vítězné strany Syriza Alexis Tsipras den po volbách složil přísahu řeckého premiéra. Koalice radikální levice se rychle dokázala dohodnout s Nezávislými Řeky, kteří leží na opačné straně politického spektra. Partaje, jež svorně vystupují proti úsporným opatřením, budou v novém 300členném parlamentu mít 162 křesel. Složení kabinetu by mělo být oznámeno dnes.

26. 01. 2015
Ekonomové: Vstup Řecka do eurozóny byla chyba [nové okno]

Ekonomika a euro
Podle některých českých ekonomů Řecko do eurozóny v roce 2001 vůbec vstupovat nemělo. Jeho ekonomika byla pro členství v eurozóně příliš slabá, vlády se chovaly nezodpovědně, a krize se proto dala očekávat. Pro přijetí Řecka do eurozóny nakonec převážily politické důvody.

26. 01. 2015
6 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Evropa má za sebou dramatický týden. Ruská agrese na Ukrajině nabrala nové obrátky. V Řecku se konaly předčasné parlamentní volby. Co dalšího se dělo, si můžete přečíst v pravidelném přehledu, který připravuje redakce EurActivu.

26. 01. 2015
Řecký volič poslal marxisty do vedení země, věřitelé vyčkávají, s čím vyrukují [nové okno]

Ekonomika a euro
Alexis Tsipras, šéf radikálně levicové řecké strany Syriza, řekl ve víkendovém rozhovoru, že v jeho rukou bude řecká ekonomika v bezpečí. Budeme mít šanci se rychle přesvědčit, píše v komentáři ekonomi Jan Bureš.

23. 01. 2015
Vystoupení Řecka z eurozóny by nebyla žádná tragédie, tvrdí ekonom [nové okno]

Ekonomika a euro
Pokud by Řecko v budoucnosti opustilo eurozónu a začalo opětovně používat drachmu, nic dramatického by se nestalo. Trhy, které by se sice počáteční negativní reakci neubránily, už s podobnou variantou možná počítají a jsou na ni částečně připraveny. Pravděpodobnost scénáře, že se něco takového odehraje, je podle ekonoma České spořitelny Jana Jedličky více než padesátiprocentní.

23. 01. 2015
Ivo Šlosarčík: Odchod Řecka z eurozóny může přijít nečekaně jako rozpad Československa [nové okno]

Ekonomika a euro
Na počátku devadesátých let to vypadalo, že Češi a Slováci budou bez problému žít v jednom státě. Politici ale postupně zjistili, že se jejich představy o podobě společného státu liší, a Československo se rozpadlo. Podobně tomu může být i v případě Řecka a jeho členstvím v eurozóně. V rozhovoru pro EurActiv to uvedl právník a docent evropských studií Ivo Šlosarčík.

23. 01. 2015
Europoslanci: Odchod Řecka z eurozóny není na pořadu dne [nové okno]

Ekonomika a euro
O vítězství radikální levice v předčasných parlamentních volbách v Řecku již téměř nikdo nepochybuje, na výsledky jednání mezi příští vládou v Athénách a mezinárodními věřiteli o splácení řeckého dluhu si ale už vsadí málokdo. Vystoupení Řecka z eurozóny je však podle většiny českých europoslanců nepravděpodobné. Pokud by k němu mělo dojít, tak pouze na základě výsostného přání Řecka.

22. 01. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Euroskeptici v Evropském parlamentu půl roku po volbách, Úřad evropského veřejného žalobce, nebo zahraniční bojovníci - to jsou témata, kterým se v uplynulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky. Český think-tank Evropské hodnoty přináší čtenářům EurActivu přehled těch nejzajímavějších textů.

22. 01. 2015
„Plán Merkelová“ pro Evropu [nové okno]

Ekonomika a euro
Už od vypuknutí evropské hospodářské krize před více než čtyřmi lety se politici a experti halasně dožadují nějakého velkého řešení, přičemž se často odvolávají na příklad poválečného amerického Marshallova plánu, který od roku 1948 pomáhal obnovit západoevropské ekonomiky, rozbité a zatížené dluhy. Pro takové řešení však nikdy nedozrál správný politický okamžik. Nyní by se to mohlo změnit.

22. 01. 2015
Žádoucí pracovní místa v Evropě [nové okno]

Ekonomika a euro
Když Evropská unie v roce 1997 pořádala svůj první summit o růstu a pracovních místech, nezaměstnanost dosahovala 11 %. Když loni na podzim probíhal další takový summit, jako by se mnoho nezměnilo. Nezaměstnanost v eurozóně dosahovala 11,5 % – na tuto hladinu vystoupala z minima dosaženého v prvním čtvrtletí roku 2008.

22. 01. 2015
Řecká časovaná bomba [nové okno]

Ekonomika a euro
nadcházejících řeckých volbách je v sázce hodně. Vždyť výsledek by mohl rozhodnout, zda země zůstane v eurozóně, s dalekosáhlými důsledky pro zbytek měnové unie, píše v komentáři bývalý řecký ministr hospodářství a financí Yannos Papantoniou.

22. 01. 2015
Volby v Řecku: Je Syriza strašák, nebo šance na změnu? [nové okno]

Ekonomika a euro
Poprvé v historii má v řeckých parlamentních volbách, které proběhnou tuto neděli, na dosah vítězství strana, která kritizuje přísná úsporná opatření a nebrání se myšlence případného odchodu Řecka z eurozóny. Má se EU vlády radikálně levicové opoziční strany Syriza bát? Jsou její sliby reálné?

22. 01. 2015
Ruskojazyčná TV nebo podpora svobodných médií v Rusku. EU proti kremelské propagandě [nové okno]

Vnější vztahy
Ruská vláda chce ze státního rozpočtu více podporovat propagandu směřující do zahraničí. Evropská unie naproti tomu plánuje, jak ruskojazyčnému publiku přinášet informace, které by nebyly zkreslené ve prospěch Kremlu. Členské státy i bruselské instituce pracují na konkrétnějších návrzích, které by mohly představit během několik týdnů.

22. 01. 2015
Analytička Karasová: Řekové se eura vzdát nechtějí [nové okno]

Ekonomika a euro
Většina řecké společnosti nechce vystoupit z eurozóny, v živé paměti má dobu před krizi, kdy se řecké ekonomice díky společné měně dařilo. Podle odbornice na řeckou politiku Nikoly Karasové si to nepřeje ani favorit nedělních parlamentních voleb, kterým je radikálně levicová strana Syriza. Strana, která kritizuje dohodnuté podmínky mezinárodní pomoci Řecku a požaduje odepsání řeckých dluhů, si prý důsledky odchodu z eurozóny uvědomuje.

21. 01. 2015
Komisař Ansip: Strategie pro jednotný digitální trh vznikne na jaře [nové okno]

Ekonomika a euro
Evropská komise pracuje na nové strategii pro vytvoření jednotného digitálního trhu, její návrh bude představen na jaře. V rozhovoru pro EurActiv to uvedl eurokomisař pro jednotný digitální trh Andrus Ansip.

20. 01. 2015
Moskva jako partner, nebo potížista? Kvůli ISIS si EU musí vyřešit vztah k Rusku [nové okno]

Vnější vztahy
Na Ukrajině nechce EU Moskvě ustupovat, dokud nesplní mírové podmínky dohodnuté v Minsku. Členské země ale načaly debatu o strategických vztazích s Ruskem do budoucna. Může Rusko pomoci i v palčivých otázkách, jako je boj s Islámským státem? Bez pomoci Moskvy se Blízký východ stabilizovat nepodaří, tvrdí někteří. Ani tam se zatím Rusko nechová jako spojenec, namítají jiní.

20. 01. 2015
Guardian: Tisíce Britů využívají sociální systém jiných zemí EU [nové okno]

Evropa dnes
Nezaměstnaní Britové žijící v jiném členském státu EU si přijdou na vyšší podporu v nezaměstnanosti, než o kterou žádají občané těchto států ve Velké Británii. Uvádí to průzkum, který zpracoval britský deník Guardian. Britský premiér David Cameron v minulosti několikrát zopakoval, že cizinci britský sociální systém neúměrně zatěžují, a přístup k němu by se jim měl proto omezit.

19. 01. 2015
Břidlicový boom se v Polsku zadrhává, zkušenosti sousedů se ale můžou hodit i Česku [nové okno]

Energetika
Česko má k břidlicovému plynu opatrnější přístup než sousední Polsko, které se ale na nekonvenční těžbu také dívá střízlivěji než dřív. Průzkum se totiž setkává s řadou problémů. Jestli má ovšem Evropa jednou plyn z břidlic těžit, budou se hodit právě informace ze zemí, které už zásoby prozkoumávají.

18. 01. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Junckerův investiční balíček, Federica Mogheriniová v čele evropské diplomacie či imigrace v EU - to jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Český think-tank Evropské hodnoty přináší zpracování těch nejzajímavějších prací.

18. 01. 2015
7 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Protiteroristické razie v Belgii, přijetí syrských uprchlíků českou vládou či možnost pro členské státy omezit či zakázat pěstování geneticky modifikovaných plodin - to byly hlavní události minulého týdne, které pro své čtenáře pravidelně zpracovává redakce EurActivu.

16. 01. 2015
Málo lidí pro průmysl: Česko znovu hledá, jak z toho ven [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Kterým studijním oborům dá vláda více peněz, a které už Česko nepotřebuje? Jak přimět české podniky k lepší spolupráci, která by usnadnila zavádění prvků duálního systému vzdělávání? Jak přilákat mladé lidi k technickým oborům? Průmyslníci s podporou vlády rozjíždějí celoroční kampaň, která by mohla na některé otázky odpovědět.

15. 01. 2015
Šéfka diplomacie EU Mogheriniová nabádá ke společné řeči s Moskvou [nové okno]

Vnější vztahy
EU by mohla s Ruskem znovu navázat intenzivnější obchodní vztahy a spolupracovat s ním na poli mezinárodní diplomacie výměnou za kroky vedoucí k postupnému uvolnění napětí na Ukrajině. Píše se to v dokumentu, který evropským ministrům zahraničí rozeslala šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

15. 01. 2015
Útok na Charlie Hebdo přiměje Dány zrušit opt-out z policejní spolupráce v EU [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Dánsko přemýšlí ve světle nedávného teroristického útoku na francouzský týdeník Charlie Hebdo o posílení policejní spolupráce v rámci EU. Dánská premiérka Helle Thorning-Schimdtová znovu zpochybnila existenci trvalé výjimky (opt-outu), kterou si země vyjednala s EU. O jejím zrušení mohou Dánové rozhodnout v referendu. Hlasování by mělo proběhnout v první polovině příštího roku.

15. 01. 2015
Ondřej Benešík: Naším úkolem je zvýšit bezpečnost a zachovat svobodu [nové okno]

Evropa dnes
Útok na redakci časopisu Charlie Hebdo v Paříži je barbarský teroristický čin, který je v příkrém rozporu s hodnotami naší západní civilizace. Tato bezprecedentní událost musí vést k posílení bezpečnosti a k posílení spolupráce demokratických států v obraně hodnot, na kterých stojí naše západní civilizace, píše v exkluzivní komentáři pro EurActiv předseda Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

14. 01. 2015
Evropské předpisy jako terč arbitráží? V TTIP si svá práva pohlídáme, slibuje Komise [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Jedním z nejspornějších bodů dojednávané transatlantické obchodní dohody je ochrana investic a urovnávání sporů mezi investorem a státem. Evropská komise zveřejnila výsledky veřejné konzultace, které ukazují, že téma bude v EU potřeba důkladně promyslet. Jestli se problematická klauzule v dohodě objeví a jak bude vypadat, se rozhodne až ve finální fázi vyjednávání.

14. 01. 2015
Brusel smetl Česku operační programy 2014-2020 [nové okno]

Regionální politika
Evropská komise odmítla schválit trojici operačních programů, které mu ke schválení předložila česká vláda. Podle serveru HlídacíPes.org má Brusel otazníky především v souvislosti se služebním zákonem. Další kolo schvalování proběhne v červnu.

14. 01. 2015
Nic není jisté: Vláda může syrské uprchlíky opět odmítnout [nové okno]

ČR v Evropské unii
Kabinet Bohuslava Sobotky bude dnes rozhodovat o osudu zhruba 70 syrských běženců pocházejících z jordánského uprchlického tábora. Celkově se jedná o 15 rodin především s malými dětmi, kterým by český stát mohl poskytnout azyl. Podle ředitelky Sdružení pro integraci a migraci Magdy Faltové ale není nikde psáno, že vláda uprchlíky skutečně přijme. Rozhodnutí může ještě odložit.

13. 01. 2015
Oběti domácího násilí se už nemusí bát cestovat po EU [nové okno]

Evropa dnes
V EU platí od neděle nová pravidla, která mají obětem trestných činů, například domácího násilí či stalkingu, pomoct se začleněním do běžného života. Ochrany se jim bez zbytečných průtahů dostane i za hranicemi domovské země.

13. 01. 2015
Větrníky mají díky orkánům rekord. Energetici se ale neradují [nové okno]

Energetika
Orkány, které se o uplynulém víkendu prohnaly Německem, roztočily tamní větrné elektrárny k rekordnímu výkonu. Zatímco majitelé větrníků mohou mít radost, provozovatelé energetických sítí musí řešit výkyvy, které nečekaná nadprodukce vyvolala.

13. 01. 2015
Sobotka chce lépe spolupracovat s europoslanci, inspiraci hledá v západní Evropě [nové okno]

ČR v Evropské unii
Lepší komunikace, pravidelná výměna názorů a dostatečný přísun aktuálních informací. Vláda Bohuslava Sobotky chce ovlivňovat legislativní proces v EU a pomocnou ruku by ji v tom měli podat i čeští zástupci v Evropském parlamentu. EurActiv má k dispozici dokument, který popisuje strategii, jak toho dosáhnout.

12. 01. 2015
Ministři chtějí bojovat s teroristickou propagandou na internetu [nové okno]

Evropa dnes
K více než milionovému davu se v neděli přidali i významní evropští politici, aby vyjádřili svůj soucit s rodinami obětí teroristických útoků v Paříži. Ještě před zahájením masivního průvodu se sešli ministři vnitra jedenácti zemí Evropské unie, aby projednali prohloubení spolupráce v boji proti terorismu. Chtějí tak zabránit teroristické propagandě a lépe sledovat pohyb radikálů.

12. 01. 2015
Kdo zásobí Temelín? Bitva se vede i o jaderné palivo [nové okno]

Energetika
Ruská agrese na Ukrajině vzbudila otázky ohledně energetické bezpečnosti. Nejde jen o plyn. Ve hře jsou také dodávky jaderného paliva, o kterých může brzy rozhodovat i ČR. Americká společnost Westinghouse uzavřela smlouvu na dodávky paliva pro ukrajinské elektrárny a ráda by zásobovala i Temelín. To se ale ruské konkurenci nezamlouvá. Palivo Westinghousu není pro ruské jaderné reaktory bezpečné, tvrdí. Americká firma to označuje za propagandu.

12. 01. 2015
6 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Od poloviny minulého týdne plnil stránky evropských médií teroristický útok na redakci francouzského magazínu Charlie Hebdo, při kterém zemřelo více než deset lidí. Čas se ale nezastavil. Co dalšího se v EU událo, si můžete přečíst v pravidelném přehledu, který zpracovává redakce EurActivu.

10. 01. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Teroristi v EU, stav bankovního trhu v evropské osmdvacítce nebo evropsko-africké vztahy. To jsou témata, kterým se v prvních lednových dnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Český think-tank Evropského hodnoty připravuje pro čtenáře EurActivu pravidelný přehled těch nejzajímavějších z nich.

09. 01. 2015
Analytik Kaczyński: Střelba v Charlie Hebdo byla útokem na Evropany [nové okno]

Evropa dnes
Teroristický útok na redakci magazínu Charlie Hebdo, při němž ve středu zemřelo 12 lidí, nebyl útokem na Francii, ale především na společné evropské hodnoty. Unijní politici v reakci na vraždění propásli příležitost, jak posílit jednotu EU, když se soustředili především na národní úhel pohledu. V rozhovoru pro EurActiv.cz to uvedl polský analytik European Institute of Public Administration (EIPA) v Maastrichtu Piotr Maciej Kaczyński.

09. 01. 2015
Europoslanci: Pařížský útok EU sjednotil. ... [nové okno]

Evropa dnes
Pro budoucnost Evropy není otázkou, zda bude na své území přijímat muslimy, ale jak se vypořádá s radikály a teroristy. Šok z pařížského útoku Evropany sjednotil v přesvědčení, že musí bránit své hodnoty. Přitvrdit bude muset také v boji s Islámským státem. EurActiv se ptal českých europoslanců, jak tragédie rezonovala v Bruselu.

09. 01. 2015
Michaela Šojdrová: Co dál po útocích v Paříži? Populismus není řešení, strkání ... [nové okno]

Evropa dnes
Poprava redaktorů satirického týdeníku Charlie Hebdo vyvolala oprávněnou vlnu rozhořčení a semkla Francouze i ostatní Evropany. Na mnoha místech zaplály svíčky, symbolická minuta ticha se rozhostila na mnoha místech, včetně sídla Evropského parlamentu. Zatím, co civilizovaný svět se po prvotním šoku odhodlává k prvnímu nádechu, političtí populisté mají ve věci od počátku jasno a volají po radikální odvetě, píše exkluzívně pro EurActiv europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

08. 01. 2015
Marek Ženíšek: Jsem Charlie/Je suis Charlie [nové okno]

Evropa dnes
Včerejší útok na francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo byl ve své podstatě útok na svobodu slova a vyjadřování. Evropská unie by měla daleko více přemýšlet o tom, jak lépe zajistit, nebo mít větší kontrolu nad svými občany, kteří například v současné chvíli bojují na území Islámského státu, píše v exkluzívním komentáři pro EurActiv poslanec Parlamentu ČR Marek Ženíšek (TOP 09).

08. 01. 2015
Brusel slíbil krachující Ukrajině další půjčku, k pomoci vyzval i Soros [nové okno]

Vnější vztahy
Evropská komise navrhla další finanční pomoc Ukrajině, jejíž ekonomika je na pokraji bankrotu. Země má dostat střednědobou půjčku 1,8 miliardy eur. Návrh komise musí ještě schválit vlády zemí EU a Evropský parlament. Ke zvýšení pomoci Ukrajině vybídl Západ i známý americký investor George Soros. Je to podle něj způsob, jak se bránit stále agresivnějšímu Rusku.

08. 01. 2015
Dánsko dosáhlo světového rekordu ve využívání větrné energie [nové okno]

Energetika
Dánsko je v rámci EU jednou z nejaktivnější zemí prosazujících obnovitelné zdroje energie. V uplynulém roce tam více než dvojnásobně vzrostl podíl větrné energie na spotřebě elektřiny a Dánsko se tak reálně přiblížilo ke svým cílům pro rok 2020, kdy by obnovitelné zdroje měly tvořit 50 % veškeré elektrické spotřeby. Prudký nárůst výroby větrné energie však může přinést nestabilitu na trh s elektřinou, tvrdí energetické firmy.

08. 01. 2015
Útok na Charlie Hebdo je vodou na mlýn německých radikálů [nové okno]

Evropa dnes
Mnozí vyjádřili lítost a odsoudili včerejší smrtící útok na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Někteří se na druhé straně snaží využít tragédie k podpoře svých cílů. Příkladem jsou i v Německu působící strana AfD a radikální hnutí PEGIDA. Ačkoli vláda kancléřky Merkelové jeho postup odsuzuje, protesty organizované protiislámským hnutím mají stále desetitisícovou podporu.

08. 01. 2015
Pařížský masakr: Pět věcí, na které v panice nezapomenout [nové okno]

Evropa dnes
„Musí být evidentní, že evropští politici umírněného středu berou téma radikalizace v rámci muslimských komunit vážně a mají rozvážná a hlavně funkční řešení, jak jim předcházet. Od slušných politiků se očekává, že jednoznačně řeknou, že podporují umírněné muslimy a dělají jasnou linku mezi nimi a islamisty,“ píší v komentáři analytici think tanku Evropské hodnoty. Na co je podle nich třeba nezapomínat?

07. 01. 2015
Evropa je v šoku: 12 mrtvých při teroristickém útoku v Paříži [nové okno]

Evropa dnes
Dvojice ozbrojených střelců, která vtrhla do redakce magazínu Charlie Hebdo sídlícím v centru Paříže, připravila o život 12 lidí a desítku dalších zranila. Podle francouzského prezidenta Hollanda se jednalo o teroristický útok. Na stránkách týdeníku se v minulosti objevovala satira extremismu.

07. 01. 2015
Co nás (ne)čeká v oblasti daní? [nové okno]

Ekonomika a euro
Po schválení Evropským parlamentem začala od 1. 1. 2014 oficiálně pracovat nová Komise sestavená pro období 2014-2019. Těžko říct, zda i v EU platí obyčej „sta dnů hájení“, nicméně už ve chvíli, kdy listujete tímto číslem Měsíčníku EU aktualit, by mohlo být zřejmé, jaké plány ten či onen komisař považuje za prioritní a v čem se chce hlavně angažovat. Příspěvek je zaměřen na oblast daňovou, která spadá pod Francouze Pierra Moscoviciho.

07. 01. 2015
Priority Evropské komise pro rok 2015 [nové okno]

Evropské instituce
Společným jmenovatelem všech návrhů je vytváření pracovních příležitostí, růst a podpora investic. Klíčovými tématy budou energetická unie, investiční plán, digitální ekonomika a společnost či boj s daňovými úniky.

07. 01. 2015
Řecké volby prověří sílu eurozóny [nové okno]

Ekonomika a euro
Obava, že Řecko odejde z eurozóny, je zpět. Země stojí před klíčovými parlamentními volbami. V průzkumech vede levicová strana Syriza, známá odporem k podmínkám mezinárodní půjčky Aténám. Obavy investorů z takzvaného Grexitu mají negativní dopad na řecké dluhopisy, akcie i euro. Experti však vesměs míní, že nebezpečí návratu Atén k drachmě je nižší než v roce 2012.

06. 01. 2015
Řecko mimo eurozónu? Pro některé politiky nesmysl [nové okno]

Ekonomika a euro
Názory na vystoupení Řecka z eurozóny se velmi liší. Jedni se ho obávají, druzí jej téměř vítají. Podle německého deníku Der Spiegel by řeckému odchodu nebránila ani německá vláda, přesněji její část. Ačkoli mohou spory o řecké opuštění měnové unie předznamenávat trhliny uvnitř německé vládní koalice, podle některých předních evropských politiků je „Grexit“ nesmysl.

06. 01. 2015
Pavel Páral: Slabé euro a slabé naděje [nové okno]

Ekonomika a euro
Pokud by začátek letošního roku signalizoval, jak bude vypadat celý rok, čekalo by eurozónu hezky rušných dvanáct měsíců. Rozpad řeckého parlamentu a předčasné volby, v nichž jsou jasným favoritem komunisté ze Syrizy se svým odmítáním rozpočtové kázně, v kombinaci s vývojem na eurodolarovém trhu kupodivu skýtají docela příjemnou příležitost pro evropskou ekonomiku.

06. 01. 2015
Komise si brousí zuby na „lodě duchů“ [nové okno]

Evropa dnes
Zabránit brutálním praktikám, které v poslední době využívají pašeráci lidí, aby do Evropy dostali co nejvíce uprchlíků, bude představovat nejvyšší prioritu v připravovaném plánu EU, jak čelit migraci z válkou postižených zemí. Novinářům to sdělil eurokomisař pro migraci, vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopoulos.

05. 01. 2015
15 událostí minulých týdnů, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Možný odchod Řecka z eurozóny, propad společné měny či odložená státní energetická koncepce České republiky. To jsou události minulých svátečních týdnů, které pro své čtenáře v zajímavém přehledu pravidelně zpracovává redakce EurActivu.

22. 12. 2014
Státní energetická koncepce: po letech hotovo? Podívejte se, jak se připravovala [nové okno]

Energetika
Sobotkova vláda má dnes na stole Státní energetickou koncepci, která se v Česku neúspěšně aktualizuje už několik let. Řada hráčů na energetickém trhu si především přeje, aby už vláda nějaký dokument schválila. Na dokončení ale ještě čeká Surovinová politika ČR a není přesně rozhodnuto o financování výstavby nových jaderných reaktorů. Jakou historii má koncepce za sebou?

21. 12. 2014
Analytik Eberle: Přístup SRN k protestům extrémní pravice je chůzí na laně [nové okno]

Evropa dnes
Německá kancléřka Merkelová dala od nedávných demonstrací proti islamizaci Západu ruce pryč, jiní politici zdůrazňují nutnost vést s extrémní pravicí dialog. Podle analytika AMO Jakuba Eberleho připomíná tento přístup „chůzi na laně“ a je otázkou, kam povede. „Existuje riziko, že se argumenty, které dnes vnímáme jako okrajové a nepatřičné, dostanou do hlavního politického proudu – podobně jako třeba ve Velké Británii.“

20. 12. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Český think-tank Evropské hodnoty přináší přehled nejzajímavějších analýz, které v uplynulém týdnu zpracovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Mezi témata patřila třeba ukrajinská krize, rovnost pohlaví či problém uprchlíků v Evropě.

20. 12. 2014
Scestná investiční mánie Evropy [nové okno]

Ekonomika a euro
Současnou mantrou v Bruselu a napříč Evropou je, že klíč k hospodářskému oživení je v investicích. Nosníkem nové ekonomické strategie Evropské komise je její nedávno odhalený plán posílit investice během příštích tří let o 315 miliard eur. Návrh Komise se ale zakládá na omylu, jak co se týče důrazu na investice, tak s ohledem na navrženou strukturu financování.

19. 12. 2014
Seznam projektů pro Junckerův balíček vláda má, teď ho bude proškrtávat [nové okno]

Energetika
Na začátku příštího roku už mají být známa přesná pravidla, podle kterých se budou vybírat projekty do investičního plánu Evropské komise. Česká vláda má zatím předběžný seznam, teď bude muset vybrat priority. Například v energetice chce ale zatím podpořit řadu investic, které by do Junckerova plánu patřit neměly, upozorňuje nevládní organizace.

19. 12. 2014
Sobotka: ČR se pootevřela vrátka k dočerpání fondů EU [nové okno]

Regionální politika
České republice se spolu se Slovenskem podařilo na Evropské radě otevřít téma možného dočerpání finančních prostředků z období 2007-2013, které po skončení tohoto období zůstanou ležet nevyužité v evropských fondech. Evropská komise přislíbila, že bude hledat možnosti, jak situaci vyřešit, řekl na včerejším summitu v Bruselu premiér Bohuslav Sobotka.

18. 12. 2014
Prezident EU – a co pak? Van Rompuy chce učit budoucí evropské elity [nové okno]

Evropa dnes
Aktuální summit EU je prvním, který probíhá pod vedením nového stálého předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Jeho předchůdce Herman Van Rompuy teď bude vyučovat na „evropské škole“ College of Europe, která má připravovat budoucí evropské politiky, úředníky a diplomaty. Studují tam i Češi.

18. 12. 2014
Slabá ruská ekonomika: crashtest putinovské stability [nové okno]

Vnější vztahy
Prezident Vladimir Putin se od propuknutí ukrajinské krize těší nadstandardní přízni Rusů, kterou vydatně živí nacionalistickou rétorikou. Mnoho lidí ho však má v úctě hlavně díky tomu, že dokázal zem stabilizovat po divokých devadesátých letech a zlepšit jejich životy. Aktuální dramatické výkyvy kurzu rublu a další ekonomické trable však do Ruska vracejí nejistotu. Bude-li dlouhá, mohla by podkopat i dosud neochvějné postavení prezidenta.

18. 12. 2014
Jan Stuchlík: Ropná hysterie [nové okno]

Ekonomika a euro
Už pár týdnů se o ničem jiném nemluví. Cena ropy strmě padá. Oči finančníků, průmyslníků, politiků, médií sledují, kde se hodnoty ropných indexů zastaví. Jako by se kvůli levnější ropě měl zhroutit svět. Ropný pád prý uvrhne rozvinutý svět do deflace. Některé ropné státy zase upadnou do ničivé recese. Ropný kartel OPEC prý zlikviduje břidlicovou těžbu v USA.

18. 12. 2014
Rublu se sice dýchá trochu lépe, ale v centru pozornosti jsou nyní ruské banky [nové okno]

Vnější vztahy
Včerejší stabilizace rublu může být pouze dočasná a především na začátku roku 2015, kdy je splatná větší část ruského zahraničního dluhu, může rubl zůstat pod tlakem. Ve hře tak nadále zůstává možnost zavedení kapitálových kontrol a omezení směnitelnosti rublu, píší ve svém komentáři analytici ČSOB.

18. 12. 2014
SLEDUJTE S NÁMI - Summit EU: Investiční balíček a Ukrajina [nové okno]

Evropa dnes
Brusel dnes a zítra hostí summit lídrů EU. Hlavním tématem pracovní večeře bude investiční plán šéfa Komise Junckera a také aktuální situace na Ukrajině. Za Českou republiku se jednání zúčastní premiér Bohuslav Sobotka. Ještě před odpoledním zasedáním Evropské rady proběhne koordinační schůzka ministerských předsedů Visegrádské čtyřky.

17. 12. 2014
Juncker: Do investičního balíčku by měly přispět i členské státy [nové okno]

Ekonomika a euro
Tématem číslo jedna zítra začínajícího summitu Evropské rady budou investice, které mají během období 2015-2016 povzbudit unijní hospodářství. Evropská komise chce detailnější plán včetně nového investičního fondu představit v průběhu ledna. Podle šéfa Komise Jean-Claude Junckera by do něj měly přispět i členské státy. Unijní lídři se budou věnovat i aktuální situaci na Ukrajině.

17. 12. 2014
S českou firmou proti teroristům [nové okno]

Regionální politika
Vyrábět bezpečnostní systémy, které by pomáhaly ochránit klíčové objekty proti teroristům. To bylo jedním z cílů projektu zlínské společnosti Cominfo, která jej uskutečnila i za pomoci evropských strukturálních fondů. Firma se v soutěži Podnikatelský projekt roku 2013 s tímto projektem umístila na druhém místě v kategorii Potenciál.

16. 12. 2014
Brusel plánuje misi do Česka. Chce hledat investory do fondu EU [nové okno]

Ekonomika a euro
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce pro investiční fond EU hledat investory také v Česku. V rámci kampaně, která má nalákat soukromé peníze do evropských projektů, přijede příští rok v únoru do Prahy Junckerův zvláštní emisar, místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen. Ten je v Junckerově týmu zodpovědný za pracovní místa, hospodářský růst a investice.

16. 12. 2014
Klimatická jednání: EU by příští rok ještě mohla přijmout vyšší závazek, tvrdí ... [nové okno]

Životní prostředí
V příštím roce čeká svět horečná příprava globální klimatické dohody. Do března mají země nahlásit, o kolik a dokdy chtějí snižovat emise skleníkových plynů. Podle nevládních organizací to bude zmatek. Pokud ale ostatní státy přijmou dostatečně výrazné závazky, země EU by ještě do příštího prosince mohly přehodnotit svou klimatickou politiku a nastavit ji přísněji, tvrdí nevládky.

16. 12. 2014
Komisařka Jourová: Investiční balíček je šance [nové okno]

Regionální politika
Z investičního plánu šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera půjde podpořit i takové projekty, které by kvůli zvýšenému riziku nešlo financovat z „klasických“ evropských fondů. Podle evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnosti pohlaví Věry Jourové v tom spočívá hlavní vtip celé iniciativy. Investičním balíčkem se bude zabývat i blížící se summit Evropské rady.

16. 12. 2014
S Oscarem se domluví i senioři [nové okno]

Regionální politika
Náročnost na ovládání a nedostatečná přehlednost prostředí nových mobilních telefonů či tabletů. To jsou časté důvody, proč staří lidé podobná zařízení nechtějí používat. Aplikace Oscar, která získala ocenění Podnikatelský projekt roku 2013, má ambice negativní postoj seniorů změnit. S její pomocí má být ovládání tabletů snazší a přívětivější.

15. 12. 2014
10 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Demonstrace proti islamizaci v Drážďanech, klimatická jednání v Limě či stížnosti na diskriminaci polských potravin v Česku. To je jen zlomek těch nejzajímavějších událostí uplynulého týdne, o nichž by čtenáři EurActivu měli vědět.

15. 12. 2014
Daniel Kunštát: Dění mimo českou kotlinu je u nás na okraji zájmu, platí to i pro EU [nové okno]

ČR v Evropské unii
„O politické dění v EU se podle našich výzkumů dlouhodobě zajímá jen třetina českých občanů,“ říká v rozhovoru politolog Daniel Kunštát z Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Češi podle něj chápou Evropskou unii jako „něco vzdáleného“. Jak se pohled české společnosti na EU proměňoval v posledních deseti letech?

14. 12. 2014
Studie ze SRN: Muslimové si nemohou vyskakovat [nové okno]

Evropa dnes
Mezi německou populací se objevují názory, že muslimové, kteří žijí ve Spolkové republice, nejsou „Němci“, a nemají proto právo vznášet požadavky. Poukazuje na to studie, kterou zveřejnila berlínská Humboldtova univerzita. Jiný výzkum přišel se závěrem, že německá vláda kancléřky Angely Merkelové nevěnuje azylové a přistěhovalecké politice dostatečnou pozornost.

12. 12. 2014
Náměstkyně Valachová: Služební zákon může změnit ještě současná vláda [nové okno]

Regionální politika
Vláda bude muset Evropské komisi ve služebním zákonu mnohé vysvětlovat, myslí si náměstkyně ministra pro legislativu Kateřina Valachová. Základní principy, který Komise požadovala, ale podle ní jsou naplněny.

12. 12. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Euroskepticismus až eurofóbie, Junckerův investiční balíček nebo jednotný patent EU. Přečtěte si přehled těch nejzajímavějších analýz, které v uplynulém týdnu zpracovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Pro čtenáře EurActivu je pravidelně zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

11. 12. 2014
Plynové propojení ČR a sousedů je v seznamu Junckerových investic. Dostane peníze? [nové okno]

Energetika
Propojení české plynárenské soustavy s Polskem a Rakouskem, ale i další energetické projekty jsou na seznamu investic, které může Evropská komise podpořit z nového balíku. Investice mají plynout také do dopravy a digitální ekonomiky. Visegrádské země chtějí o část peněz usilovat společně. Česko ale vidí prioritu hlavně v evropských fondech.

11. 12. 2014
ČR nemůže před imigrací zavírat oči, tvrdí europoslanci [nové okno]

ČR v Evropské unii
České republiky se masivní příchod migrantů z politicky nestabilních oblastí zatím přímo nedotýká, i tak ale nemůže od problému, který trápí zejména západoevropské země, dávat ruce pryč. Zavazují jí k tomu povinnosti vyplývající ze členství v EU a hlavně v Schengenu. Nelze pouze brát a ničím nepřispívat, shodují se čeští i zahraniční europoslanci.

10. 12. 2014
Zrušení projektu South Stream je logickým krokem Gazpromu, budoucnost vidí spíše v Asii [nové okno]

Energetika
1. prosince na tiskové konferenci v turecké Ankaře Vladimir Putin oznámil, že Rusko nebude pokračovat ve výstavbě ambiciózního projektu v ceně 40 miliard dolarů - plynovodu South Stream - s tím, že Moskva není s to realizovat výstavbu bez souhlasu Bulharska. Konec projektu vzápětí potvrdil i šéf plynárenského koncernu Alexej Miller. Nad souvislostmi tohoto kroku se zamýšlí Hedvika Koďousková a Martin Jirušek.

10. 12. 2014
Parlament je základním kamenem pro aktivní politiku vlády v EU [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Tvrzení, že se český parlament nevěnuje evropské agendě, je hodně zavádějící. Možná toto téma neplní první stránky novin, ale „odborníci“ by to snad vědět mohli, píše ve svém komentáři pro EurActiv státní tajemník pro evropské záležitosti.

10. 12. 2014
Státní tajemník Prouza: Problém migrace se týká i ČR [nové okno]

ČR v Evropské unii
Není pravda, že by se migrace, která aktuálně trápí především státy Západní Evropy, České republiky netýkala. Naopak. Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy je potřeba jí věnovat patřičnou pozornost. „Musíme přiznat, že se migrace týká i nás, protože neřešení tohoto problému může rozbít základy, na kterých je EU postavena,“ říká v rozhovoru pro EurActiv.

10. 12. 2014
Cizinci nás mohou obohatit [nové okno]

ČR v Evropské unii
Nepovažujeme za správné, aby neregulérní migrace do EU byla považována za problém. Vůbec debata o neregulérní migraci jako problému se nám zdá nesprávná. To, o čem se často mluví jako o neregulérní migraci, je bohužel jen důsledek restriktivních migračních politik EU – a všech jejích členských zemí včetně České republiky.

10. 12. 2014
EU se shodla na novém rozpočtu pro rok 2015 [nové okno]

Ekonomika a euro
V EU se rýsuje nový rozpočet pro rok 2015. Shodly se na něm instituce EU, Rada a Parlament poté, co se jejich vyjednavačům na začátku týdne podařilo rozhýbat zamrzlé rozhovory. Dohodu musí ještě posvětit členské státy i europoslanci.

09. 12. 2014
Eurokomisař Hahn: Vyhlídky na vstup do EU jsou motorem pro reformy [nové okno]

Rozšíření
EU zůstane minimálně během příštích pěti let v současných hranicích. Podle nového komisaře pro sousedskou politiku a vyjednávání o rozšíření Rakušana Johannese Hahna je to logické, protože žádná kandidátská země navzdory reformám, které přijímá, nebude na vstup do EU připravena. EU ale nesmí zaspat a musí vytrvale tyto země v jejich snažení povzbuzovat. „Nesmíme upřednostnit rychlost nad kvalitou,“ říká k tomu v rozhovoru pro EurActiv nový komisař.

09. 12. 2014
Fondy EU pomohly opravit kavárnu na břehu Otavy. Teď zaměstnává zdravotně postižené [nové okno]

Regionální politika
Kavárna Pontes pomáhá zdravotně postiženým lidem s jejich integrací do společnosti. V současné době zaměstnává šest zdravotně postižených, kteří zde rozvíjejí své profesní a lidské dovednosti. Kavárna také slouží jako místo, kde se setkávají dva světy – svět nehendikepovaných a svět zdravotně postižených. Byla vybudována i za pomoci z evropských fondů.

09. 12. 2014
Česko se sousedy plánuje nájezd na Junckerův balíček, kvůli energetické bezpečnosti [nové okno]

Energetika
Posílit energetickou nezávislost vůči Rusku a využít k tomu evropské peníze? Visegrádským zemím takovou příležitost dává Junckerův investiční balíček. Česko a sousedé prý chtějí spolupracovat, aby získali co nejvíce prostředků na propojování energetických soustav, budování zásobníků nebo LNG terminálů. Píší o tom Financial Times.

08. 12. 2014
Evropské peníze pomáhají zpestřit výuku soudobých českých dějin [nové okno]

Regionální politika
Aktivní zapojení studentů do výuky moderní české historie, schopnost propojit si souvislosti či rozvíjet svou osobnost byly hlavními cíli projektu Stopy totality, který byl spolufinancovaný z evropských fondů. Díky projektu měli žáci možnost setkat se s pamětníky, kteří jim zprostředkovali zážitky z období komunistických represí.

08. 12. 2014
Čas na únik před klimatickou změnou se krátí, jednání v Limě nabírají spád [nové okno]

Životní prostředí
Až do páteční noci budou nejspíš světoví politici jednat o základech budoucí klimatické dohody, která má pomoci zabránit nejhorším dopadům globálního oteplování. Evropská unie chce, aby cíle jednotlivých zemí byly závazné. Rozvojové země zase žádají peníze ze zeleného fondu, který se ale zatím potýká s nedostatkem prostředků.

08. 12. 2014
Eurokomisařka pro vnitřní trh: EU se musí umět stáhnout [nové okno]

Vnitřní trh
EU si musí být vědoma, kde může zasáhnout a kde je výhodnější přenechat iniciativu členským státům. Podobně je potřeba přistupovat i k integrované průmyslové politice EU. V rozhovoru pro EurActiv to uvedla nová polská eurokomisařka Elżbieta Bieńkowska. V Junckerově Komisi je zodpovědná za široké portfolio pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky.

07. 12. 2014
6 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
EU má nového "prezidenta", Moskva vystavila stopku plynovodu South Stream a Ukrajina má novou vládu. Přečtěte si na stránkách EurActivu, co zajímavého přinesl uplynulý týden.

07. 12. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Potřeba investic v EU, demokratický deficit unijních institucí, zahraniční politika EU - to jsou témata, kterým se v uplynulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Český think-tank Evropské hodnoty připravil pro čtenáře EurActiv přehled těch nejzajímavějších prací.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 30.1.2015
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,820 - -0,04%
USD 24,559 + 0,09%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster