800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
29. 08. 2014
Unijní diplomacii povede Bulharka Georgieva [nové okno]

Evropa dnes
V sobotu se bude konat summit EU, na kterém nejvyšší představitelé členských států zvolí na následujících 5 let nového Vysokého představitele Unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Kdo ovšem bude nástupce současné Catherine Ashton, není pořád zdaleka jasné. Kandidátů je několik, favorit žádný.

29. 08. 2014
Jak se Miloš Zeman mýlil... v Ukrajině [nové okno]

ČR v Evropské unii
V průběhu úterního setkání s českými diplomaty se prezident Zeman dotkl ve svém projevu i tématu Ukrajiny. Jeho interpretace konfliktu je bohužel nešťastná a prezident se dopustil některých přinejmenším zavádějících tvrzení, která neodpovídají realitě. Přestože Zemanova rétorika není ve světle jeho dřívějších projevů překvapivá, je důležité se vůči ní ohradit.

29. 08. 2014
Ukrajinsko-ruský konflikt zpátky znovu na scéně [nové okno]

Evropa dnes
EU bude muset přitvrdit v sankcích, aby konflikt Rusko opravdu hospodářsky zabolel. V každém případě je však třeba počítat s tím, že vyhrocený diplomaticko-obchodní konflikt mezi Ruskem a EU by zabolel nejen ruskou ekonomiku, ale i tu naši, píše ve své analýze Jan Čermák z ČSOB.

29. 08. 2014
Petráková: Služební zákon je legitimizací stávajícího systému [nové okno]

ČR v Evropské unii
Aktuální návrh na novelu zákona o státní službě podle oslovených odborníků depolitizaci nepřinese a zkompolikuje ji. Problematické je zejména zachování politických náměstků na ministerstvech, hlavní slovo ale budou mít politici i při výběru náměstků trvalých.

28. 08. 2014
Čeští velvyslanci v roce 2014 – zástupy politických kandidátů? [nové okno]

Vnější vztahy
Asociace pro mezinárodní otázky publikovala v souvislosti s aktuálně probíhající poradou velvyslanců výsledky analýzy, v níž zhodnotila velvyslance na základě osobních kvalifikačních předpokladů. Analýza ukázala, že mezi českými velvyslanci je minimum bývalých politiků. Tento trend se může změnit, neboť v nejbližší době bude prezidentem Zemanem jmenována řada nových velvyslanců. Dle obvyklé doby vyslání by mandát měli v nejbližší době ukončit například Michael Žantovský v Londýně, Libor Sečka v Pekingu nebo Marie Chatardová v Paříži.

28. 08. 2014
Stížnost na Google Search a Images se asi protáhne, pak přijde pod lupu Android [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Čtyřletý spor mezi skupinou internetových firem a americkou technologickou společností Google si pravděpodobně převezme budoucí komisař pro konkurenceschopnost. Stěžovatelé totiž nechtějí přistoupit na návrh americké společnosti, aby si viditelnější pozice v jejím vyhledávači platily.

27. 08. 2014
Jak bude vypadat „grilování” Věry Jourové v Evropském parlamentu? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Věru Jourovou, českou kandidátku na budoucí komisařku EU, čeká k dosažení portfolia regionálního rozvoje nesnadná cesta. V rámci tzv. grilování evropští poslanci hodnotí nejen způsobilost kandidátů svědomitě spravovat dané portfolio, ale také jejich evropanství, osobní nezávislost a komunikační schopnosti.

27. 08. 2014
Summit EU k obsazení top postů: podpoří Česko Poláka Sikorského? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Před sobotním (30. srpna) summitem EU, který bude projednávat obsazení vysokých evropských postů, se ve Sněmovně narychlo sejde výbor pro evropské záležitosti. Poslanci budou chtít vědět, jestli premiér Sobotka v Bruselu podpoří kandidaturu polského ministra zahraničí Sikorského na post vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku. Proč se schází na poslední chvíli?

26. 08. 2014
Konec tříletému maratonu: ČR má odklepnutou Dohodu o partnerství [nové okno]

Regionální politika
Evropská komise dnes (26. srpna) uzavřela s Českou republiku tzv. Dohodu o partnerství, která je důležitá pro čerpání evropských peněz v období 2014-2020. Do Česka má přitéct až 22 miliard eur, v přepočtu přibližně 616 miliard korun. Strategický dokument Evropské komisi předložily již všechny státy EU.

26. 08. 2014
Josef Středula: Vláda musí mít odpověď na situaci, kdy vyschnou fondy EU [nové okno]

Regionální politika
„Nesmí nastat situace, že třeba rozestavíme dálnici a pak řekneme, že evropské zdroje vyschly a že na to nejsou prostředky,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v rozhovoru o současném i budoucím nastavení evropských fondů, jejich čerpání a o tom, co v této souvislosti zajímá odbory.

26. 08. 2014
Setkání Putina s Porošenkem: Před schůzkou v Minsku roste napětí [nové okno]

Vnější vztahy
Kyjev obvinil Moskvu, že se na jihovýchodě Ukrajiny pokouší otevřít novou frontu. Eskalace napětí v Donbasu může zkomplikovat summit v Minsku, od něhož se očekává alespoň nepatrný pokrok v řešení krize. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov připustil, že se prezident Vladimir Putin sejde se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem i mimo hlavní několikastranné jednání.

26. 08. 2014
Jaromír Štětina: Válka skončí, když se uzavře hranice mezi Ukrajinou a Ruskem [nové okno]

Vnější vztahy
„Sankce by měly říkat, že Putin musí uzavřít hranici. Ukrajinci na to nemají sílu. Ale těch 40.000 ruských vojáků, kteří u hranice bůhvíproč čekají, ti by tu sílu mít měli,“ říká bývalý válečný zpravodaj, senátor a čerstvý europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) v rozhovoru o informační válce a o tom, jak se může proměnit ukrajinská společnost.

25. 08. 2014
Protiruské sankce české firmy o miliardy nepřipraví [nové okno]

Průmysl, obchod a export
České firmy kvůli evropským sankcím proti Rusku o miliardy korun nepřijdou. Podle předběžných výsledků průzkumu Hospodářské komory ČR počítají exportéři v příštích dvanácti měsících se ztrátami zakázek v celkové hodnotě desítek až stovek milionů korun.

25. 08. 2014
6 důležitých událostí, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Na východní Ukrajině válka horká, mezi Západem a Ruskem válka obchodní. To nejvíce poznamenalo události minulého týdne. Výběr ze zajímavých událostí si můžete přečíst v přehledném zpracování, které pro Vás připravuje redakce EurActivu.

22. 08. 2014
Podniky se snaží přilákat mladé absolventy technických oborů [nové okno]

Regionální politika
Trh práce v Moravskoslezském kraji dlouhodobě volá po odbornících pro technické profese. Jejich nedostatek se snaží řešit široká škála projektů. Mezi ty první patřil projekt TechIN, k jehož realizaci přispěly i evropské fondy.

22. 08. 2014
Expertka z institutu městského plánování: Praha sází na chytrá řešení [nové okno]

Regionální politika
Hlavní město Praha chce využít prostředky z fondů EU na zlepšení kvality života svých obyvatel a přeměnu města na soběstačnou a udržitelnou metropoli. Inspiraci k tomu hledá ve Vídni, Londýnu, ale třeba i v holandských městech. „Nakonec si však stejně budeme muset najít svou cestu,“ říká koordinátorka tvorby klíčové strategické části OP Praha-pól růstu Kristýna Bučková z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

21. 08. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #26 [nové okno]

Evropa dnes
Energetická bezpečnost, francouzsko-německý motor integrace nebo dozvuky eurovoleb a sestavování nové Komise. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovaly přední evropské akademické instituce. Český think-tank Evropské hodnoty přináší pro čtenáře EurActivu jejich přehled.

21. 08. 2014
Jak vznikají peníze [nové okno]

Ekonomika a euro
Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) minulý měsíc oznámily založení vlastní rozvojové banky, která má snížit jejich závislost na Světové bance a Mezinárodním měnovém fondu, jimž dominuje Západ a soustředěnost na dolar. Posílené působení a flexibilita v oblasti měnové politiky těmto ekonomikám prospěje. Neměly by však brát na lehkou váhu cenná ponaučení, jež nabízejí současné měnověpolitické inovace centrálních bank vyspělých zemí.

21. 08. 2014
Islamističtí teroristé jsou hrozbou i v evropských městech [nové okno]

Vnější vztahy
Islamistický terorismus, který dnes oprávněně plní titulky světových médií, není jen problémem Blízkého východu, který se Evropy a Česka vůbec netýká. Dnes v Sýrii podle oficiálních údajů bojuje přes 2000 džihádistů, kteří mají občanství států Evropské unie. I proto britský premiér hovoří o explicitní hrozbě pro Evropu a dnes předčasně ukončil svou dovolenou.

21. 08. 2014
Léčba za časů eboly [nové okno]

Evropa dnes
V subsaharské Africe by každé dítě s horečkou mělo dostat okamžitou lékařskou péči, aby se předešlo jeho úmrtí na malárii nebo zápal plic. V době, kdy panika ze šíření eboly zachvacuje Libérii – a také Sierru Leone, Guineu a Nigérii –, si však tamní lidé stále více spojují odborníky na klinickou medicínu a zdravotnická zařízení s možným vystavením se této nemoci.

21. 08. 2014
Odborníci: Krizi s eurofondy řešíme za pět minut dvanáct [nové okno]

Regionální politika
Česká republika se snaží problém s nedočerpáním prostředků v evropských fondech hasit na poslední chvíli a s nejasným výsledkem. Nic jiného už ale s blížícím se koncem čerpání dělat nejde. Shodují se na tom odborníci, kteří se evropským dotacím věnují profesně.

21. 08. 2014
Na Islandu ožívá další vulkán, experti varují před sopečným prachem [nové okno]

Evropa dnes
Čtyři roky poté, co sopečný prach z islandské sopky na týden ochromil leteckou dopravu v Evropě, hrozí další podobný výbuch. Seizmologové zaznamenali v okolí sopky Bárdarbunga tisíce drobných otřesů a očekávají, že k erupci může dojít každým dnem.

20. 08. 2014
Průlom ve vládní pozici: ČR už nebude proti třem klimatickým cílům EU [nové okno]

Energetická účinnost
Do podzimních jednání o klimaticko-energetickém balíčku pro rok 2030 bude česká vláda vstupovat s novou pozicí. Dosud chtělo Česko pouze jeden závazek, a to pro snižování emisí CO2. Teď už se ale nebude stavět ani proti cíli pro obnovitelné zdroje a energetickou účinnost. Nechce se totiž dostat do politické izolace, a ztratit tak vyjednávací pozici.

20. 08. 2014
Na solární panely se budou stát fronty, poptávka převýší výrobní kapacitu [nové okno]

Energetika
Prudký pád cen fotovoltaických panelů a vlna bankrotů jejich výrobců je zapomenuta. Rostoucí poptávka po solárních elektrárnách letos naplno vytíží kapacitu výrobců. Ti se vrátí k zisku a budou muset přemýšlet o dalším rozšiřování závodů, neboť hlad energetik po sluneční energii bude v příštích letech podle řady odhadů růst.

19. 08. 2014
Ředitelka Svazu průmyslu: Když z exportu vyškrtneme Rusko, můžeme škrtnout půlku světa [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Musíme místo Ruska hledat nové trhy, ale nepůjde to mávnutím proutku,“ říká nastávající generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtová v rozhovoru o postoji firem k obchodní válce s Ruskem, zájmu podniků o Ukrajinu, nové podobě exportní strategie, Číně a politice lidských práv.

19. 08. 2014
Renesance kurzarbeitu? Zkrácené úvazky mají zmírnit dopad sankcí [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Pracovní skupina k sankcím doporučuje vládě, aby urychlila práce na takzvaném kurzarbeitu. Má umožnit rychlejší reakci v podobných situacích. V rámci podpory vývozu ze strany vlády také vznikne pět míst zemědělských diplomatů. Loni dosáhl objem vývozu sankcionovaných komodit v oblasti strojírenství 2,1 miliardy korun.

18. 08. 2014
6 důležitých událostí, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Kontroverzní humanitární konvoj, který Rusko vyslalo na Ukrajinu, obchodní válka Západu s Moskvou a ekonomické výsledky eurozóny. Nejen o tom si můžete přečíst v přehledném zpracování těch nejzajímavějších událostí, které se v minulém týdnu odehrály v Evropě. Připravuje je pro Vás redakce EurActivu.

18. 08. 2014
Ekonomika Francie děsí eurozónu [nové okno]

Ekonomika a euro
Pesimistické údaje o pohybu HDP ve druhém čtvrtletí vyvolaly v eurozóně napětí a snahu najít největší viníky. Podle mnohých názorů ohrožuje křehkou stabilitu skupiny Francie, která není schopna provést potřebné reformy. Brusel navíc vylekalo prohlášení ministra financí Michela Sapina, že země letos nesplní stanovený cíl pro rozpočtový deficit.

15. 08. 2014
Výjimka z evropské stagnace. Britská ekonomika rekordně vzrostla [nové okno]

Ekonomika a euro
Britská ekonomika zrychlila ve druhém čtvrtletí meziroční růst na 3,2 procenta ze tříprocentního tempa v prvním kvartále. Zaznamenala tak nejrychlejší expanzi za šest a půl roku. Britský statistický úřad revidoval údaj o meziročním růstu z původního odhadu 3,1 procenta. Jde o jednou z mála rostoucích evropských ekonomik. Eurozóna stejně jak největší země Evropy stagnují.

15. 08. 2014
Europoslanec Polčák: Evropské fondy přežijí, ale s menším významem [nové okno]

Regionální politika
Kohezní politika tu bude přítomna i po roce 2020, její váha i objem prostředků, které bude přerozdělovat, bude ale nižší. Česká republika by neměla zaspat a měla by se na to začít připravovat. V rozhovoru pro EurActiv to uvedl nově zvolený europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

14. 08. 2014
Sankce Kyjeva proti Rusku definitivně platí [nové okno]

Vnější vztahy
Ukrajinské sankce proti ruským společnostem a představitelům podporujícím proruské separatisty na východě země definitivně platí. Ukrajinský parlament schválil návrh zákona.

14. 08. 2014
Brusel: Čeští zákonodárci aktivně připomínkují legislativu EU [nové okno]

ČR v Evropské unii
Čeští poslanci a senátoři patří v Evropě k nejaktivnějším zákonodárcům, kteří se vyjadřují k návrhům unijní legislativy. Poukázalo na to nejnovější srovnání Evropské komise. Veřejnost ale o tom příliš neví.

13. 08. 2014
Vyšetřování monopolních praktik Gazpromu v EU se zadrhává. I kvůli sankcím [nové okno]

Energetika
Už na konci minulého roku se začaly z Evropské komise ozývat zprávy, že by mohla obvinit ruský Gazprom z porušování pravidel hospodářské soutěže a uvalit na něj pokutu. Případ se ovšem zadrhnul a zdá se, že kvůli napjatým vzájemným vztahům se nějakou chvíli nepohne. Citlivý zemní plyn zatím obě strany v rozbíhající se obchodní válce ponechávaly stranou.

13. 08. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #25 [nové okno]

Evropa dnes
Transatlantické vztahy, budoucnost evropské obrany a dopady prezidentských voleb na vztahy EU a Turecka. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky. Český think-tank Evropské hodnoty připravil pro čtenáře EurActivu jejich přehled.

13. 08. 2014
Sankce a solidarita [nové okno]

Vnější vztahy
Evropská unie se konečně dohodla na „třetí úrovni sankcí“ proti Rusku za jeho akce na Ukrajině. A jak je u EU obvyklé, dospět do tohoto bodu byl dlouhý a složitý proces.

13. 08. 2014
Jak správně reagovat na Ebolu [nové okno]

Evropa dnes
Strašlivá epidemie Eboly nejméně ve čtyřech západoafrických zemích (Guineji, Libérii, Sieře Leone a Nigérii) vyžaduje nejen naléhavou reakci, která ji zastaví, ale zároveň volá i po přehodnocení některých základních předpokladů globálního veřejného zdraví. Žijeme v éře vynořujících se a opětovně se vynořujících infekčních onemocnění, která se mohou rychle šířit globálními sítěmi. Proto potřebujeme globální systém kontroly nemocí, jenž bude této realitě úměrný. Naštěstí je takový systém dosažitelný, pokud do něj budeme odpovídajícím způsobem investovat.

13. 08. 2014
Na „průmyslu“ řešili ruské sankce. Bylo živo [nové okno]

Vnější vztahy
Na ministerstvu průmyslu a obchodu včera (12. srpna) zástupci státu řešili s českými byznysmeny, co si počít s obchodními sankcemi proti Rusku. Dle informací týdeníku Euro a online deníku E15.cz šlo o „velmi živé“ jednání.

12. 08. 2014
Česko je závislé na jaderném palivu z Ruska. Dá se to změnit? [nové okno]

Energetika
Závislost na energii z Ruska řeší Evropská unie nejen ve sféře plynu, ropy a uhlí, ale také jaderné energie. Ruský TVEL sice dodává palivo pouze do několika málo evropských zemí, ty jsou ale na dodávkách paliva z Ruska silně závislé. Evropská komise se to nyní snaží změnit. I v Česku se bude brzy rozhodovat o tom, kdo bude krmit temelínské reaktory.

12. 08. 2014
Ruská ekonomika pod tlakem sankcí [nové okno]

Vnější vztahy
Zatímco ukrajinské jednotky dobývají zpět území obsazená pro-ruskými separatisty, ruská ekonomika pomalu pociťuje efekty sankcí. Růst HDP ve druhém kvartálu v Rusku zpomalil na 0,8 % a asi bude ještě hůře. V třetím kvartále hrozí zesláblé ruské ekonomice záporný růst a za celý rok 2014 kladná nula - tedy nejhorší výsledek od krizového roku 2009.

11. 08. 2014
5 nejzajímavějších událostí, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Prezidentské volby v Turecku, bitva o služební zákon v české Poslanecké sněmovně či odvetná opatření Ruska kvůli sankcím. To a mnohem více si můžete přečíst v přehledném zpracování těch nejzajímavějších událostí, které se v minulém týdnu odehrály v EU. Připravuje je pro Vás redakce EurActivu.

11. 08. 2014
Evropská komise schválila Česku Dohodu o partnerství [nové okno]

Regionální politika
Mezi Českou republikou a Evropskou komisí skončilo několikaleté vyjednávání o podobě tzv. Dohody o partnerství, strategického dokumentu, podle kterého budou v příštích sedmi letech v zemi rozdělovány prostředky z evropských fondů. Oficiálně bude dokument schválen ještě tento měsíc a první výzvy poběží od začátku příštího roku.

08. 08. 2014
Estonský premiér: Sankce nejvíce zasáhnou ruského zákazníka [nové okno]

Evropa dnes
Čtyřiatřicetiletý estonský premiér Taavi Rõivas je jedním z největších zastánců tvrdých sankcí vůči Rusku. Sám případný propad vývozů pokládá za nepodstatný a předvídá, že nejvíce budou zákazem dovozu potravin trpět obyčejní Rusové.

08. 08. 2014
Dienstbier: Služební zákon byl „zprzněn“. Odmítá na něm dál pracovat [nové okno]

Regionální politika
Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) se nebude účastnit dalších prací na služebním zákonu. Kvůli středeční dohodě mezi vládou a opozicí totiž podle něj nebude dostatečně odpolitizována státní správa. Koaliční návrh byl podle něj "zprzněn", za což není ochoten převzít odpovědnost.

08. 08. 2014
Embargo na potraviny: Rusko může zasáhnout citlivý bod EU [nové okno]

Vnější vztahy
Jednota evropských zemí by mohla kvůli ruskému embargu na dovoz západních potravin projít zatěžkávací zkouškou, shodují se odbornci. Zemědělská politika totiž patří mezi citlivá místa EU. Podaří se Unii najít vhodné řešení a zabránit negativním dopadům na zemědělce? A jak si s vlastním zákazem poradí Rusko?

07. 08. 2014
Černé na bílém: Eurovolby tolik netáhly [nové okno]

Evropské volby 2014
Účast v květnových volbách do Evropského parlamentu nebyla ve skutečnosti tak vysoká, jak ukazovala původní oficiální čísla. Naopak, podle posledních informací, které se objevily na webu europarlamentu, byla nejnižší od konání prvních voleb v roce 1979. Za své tak vzal argument, že letošní volební klání zastavilo dlouhotrvající trend poklesu zájmu voličů o dění v institucích EU.

06. 08. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #24 [nové okno]

Evropa dnes
Občanská společnost na Ukrajině, energetická bezpečnost EU, Pakt stability a růstu a sport v EU - těmto tématům se v minulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky. Přehled toho nejzajímavějšího pro čtenáře EurActivu pravidelně zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

06. 08. 2014
Jourová míří do Bruselu, s Junckerem se ale potká až na konci prázdnin [nové okno]

ČR v Evropské unii
Ministryni pro místní rozvoj a příští českou eurokomisařku Věru Jourovou (ANO) čeká zítra cesta do Bruselu. Původně se na ní měla setkat s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem, schůzka se ale odložila pravděpodobně až na konec srpna. Jourová by v Evropské komisi nejraději zastávala portfolio regionální politiky.

06. 08. 2014
Černý scénář: ČR nemusí vyčerpat až 24,4 miliard [nové okno]

Regionální politika
Krizové plány na dočerpání prostředků v evropských fondech, které připravila ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, zatím neplní veškerá očekávání. Nejčernější scénáře proto hovoří o tom, že Česká republika nezvládne do konce roku vyčerpat více než 24 miliard korun. Operační programy ale ručník do ringu neházejí, na vládu putuje nová strategie, jak evropské prostředky zachránit.

05. 08. 2014
Příliv jablek z Polska kvůli ruskému embargu mohou Češi čekat na podzim [nové okno]

Vnější vztahy
Až Polsko sklidí na podzim jablka, ukáže se, jaký bude skutečný dopad ruského embarga na dovoz tohoto ovoce, které vzbudilo asi největší pozornost mezi dosavadními zákazy na dovoz potravin z různých zemí Evropy. Jaký vliv to bude mít na český trh a co bude dělat bez evropského ovoce Rusko?

05. 08. 2014
Bankovní duch svatý odešel s elegancí, oběti však zůstávají [nové okno]

Ekonomika a euro
Finanční trhy včera ocenily eleganci, se kterou nás opustil “Duch svatý”, aneb v portugalském překladu banka Espirito Santo. Jak portugalské akcie, tak například vládní dluhopisy, zpevnily, neboť nalití nového kapitálu do zdravé části rozdělené banky bude financováno ze záchranného fondu vytvořeného k těmto účelům během krize Evropskou unií.

05. 08. 2014
Bitva o služební zákon se může protáhnout [nové okno]

Regionální politika
Smírčí debata zástupců vládní koalice a opozice o novele zákona o státní službě odstartovala. Odhadovat výsledek, tedy kdy a jak jednání skončí, by bylo ošidné.

04. 08. 2014
Hospody bez kouře: Každý pokus má cenu, říká bývalý ministr Heger [nové okno]

Vnitřní trh
Poslanci hnutí ANO navrhují zákaz kouření ve všech prostorách společného stravování. Může dlouhodobě diskutovaná otázka ve Sněmovně bez problémů projít? Nebylo by moudřejší počkat na rozsáhlejší novelu protikuřáckého zákona, kterou chystá ministerstvo zdravotnictví? Boj s kouřením je běh na dlouhou trať a čím více pokusů, tím větší šance na úspěch, myslí si bývalý ministr z TOP 09 Leoš Heger.

04. 08. 2014
7 nejzajímavějších událostí, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Sankce proti Rusku kvůli situaci na Ukrajině, dražší krabička cigaret či snaha britského premiéra Camerona o snížení imigrace do Velké Británie. To je jen ukázka toho nejzajímavějšího, co se v minulém týdnu událo v EU. Přehled událostí, které byste neměli přehlédnout, pro své čtenáře pravidelně zpracovává redakce EurActivu.

01. 08. 2014
Mládek: Sankce mohou ohrozit až tisíc pracovních míst v Česku [nové okno]

Vnější vztahy
V České republice by mohlo být v souvislosti s hospodářskými sankcemi proti Rusku ohroženo 700 až 1000 pracovních míst. Prohlásil to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Už proto dnes jednal se Svazem strojírenské technologie o tom, jak dopady minimalizovat.

31. 07. 2014
Jsou pasivní domy drahé? Záleží na zkušenostech i „zdravém rozumu“ [nové okno]

Energetická účinnost
Výstavba energeticky účinných domů je podle některých developerů moc drahá, a zvyšuje tak cenu bytů. Jiné firmy ale tvrdí, že se zkušenostmi je možné stavět levně i pasivní domy, ve kterých navíc lidé ušetří za energie. Podle odborníků leží klíč v dobře rozmyšleném projektu a kvalitním provedení stavby.

31. 07. 2014
Od pátku se zvedá minimální mzda, podle odbornice to moc nezmění [nové okno]

ČR v Evropské unii
Po sedmi letech se v České republice zvyšuje platové minimum o 700 korun a zaměstnavatelé se bouří. Vadí jim zejména, že se částka navýšila o 200 korun proti původní dohodě na tripartitě. Výzkumnice zkoumající pracovní trh ale tvrdí, že to žádné velké změny nepřinese.

31. 07. 2014
Google vyhověl většině žádostí o vymazání, výsledky jsou rozpačité [nové okno]

Evropa dnes
Výsledky rozhodnutí Soudního dvoru EU o právu na vymazání z vyhledávačů zatím neuspokojily nikoho – ani ochránce soukromí, ani obránce svobody slova. Mažou se totiž i zpravodajské články a následný rozruch kolem nich naopak na staré případy upozorňuje.

31. 07. 2014
Jourové se pootevřela vrátka k fondům [nové okno]

ČR v Evropské unii
Šance úřadující ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové na post eurokomisařky pro regionální politiku stoupají. Dosavadní komisař pro přidělování unijních dotací, opět nominovaný Rakušan Johannes Hahn, vyjádřil na pondělní schůzce s designovaným šéfem komise Jeanem-Claudem Junckerem zájem o politiku soudržnosti, hospodářskou soutěž a dopravu. Podle zdrojů E15 by nicméně dal přednost dopravě, již má v rukou místopředseda komise, Estonec Siim Kallas.

30. 07. 2014
Smlouvy by se měly zveřejňovat dobrovolně, myslí si právník státní firmy [nové okno]

ČR v Evropské unii
Každou smlouvu zveřejnit, jinak bude neplatná. Tak by měly podle návrhu zákona o veřejném registru smluv postupovat stát, samosprávy a jejich firmy. Bude to velká administrativní zátěž navíc? A jak zajistit, aby soukromé firmy nezískaly nad státními v obchodní soutěži výhodu?

30. 07. 2014
Smiggels Kavková: Příběh Jourové svědčí o nedospělosti české politické kultury [nové okno]

ČR v Evropské unii
„Ženy do politiky patří. Jsou stejně kvalifikované jako muži a jejich absencí na rozhodování zbytečně přicházíme o jejich životní zkušenosti,“ myslí si ředitelka neziskové organizace, politoložka a feministka Jana Smiggels Kavková. EurActiv si s ní povídal o budoucím složení Evropské komise, v níž má podle jejího předsedy Jean-Claudea Junckera zasednout alespoň třetina žen.

30. 07. 2014
Vláda chce do přípravy strategie ČR v EU zapojit i poslance [nové okno]

ČR v Evropské unii
Do připravované strategie působení České republiky v EU, která vzniká na Úřadu vlády, mohou mluvit i poslanci. Na dnešním zasedání výboru pro evropské záležitosti je k tomu vyzval státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Strategický dokument by měl hotov ještě tento rok.

30. 07. 2014
EU: Sankce proti Rusku zasáhnou ropný i zbrojní průmysl [nové okno]

Vnější vztahy
Nové sankce proti Rusku by měly týkat ropného průmyslu, obchodu se zbraněmi nebo dodávek vyspělých technologií. Shodli se na tom diplomaté Evropské unie. Zasáhnout mají i obchod se zbožím dvojího určení pro civilní i vojenský sektor. Po třech měsících má EU dopad sankcí vyhodnotit.

30. 07. 2014
Brabec: Ztráta v dotačním programu Životní prostředí klesne o deset miliard [nové okno]

Regionální politika
Očekávaná ztráta peněz z Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP) by se měla snížit o deset miliard korun. Letos by měla klesnout ze zhruba 14 miliard korun na méně než devět miliard a příští rok z pěti miliard na nulu, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

29. 07. 2014
Junckerovo přání vybrat do Komise více žen vyslyšelo zatím pouze Česko [nové okno]

Evropské instituce
Na oficiální jmenování svého kandidáta do příští Evropské komise zbývají už jen dva dny, „uzávěrka na podání přihlášek“ vyprší 31. srpna. Podle dostupných informací se zdá, že přání jejího předsedy Jean-Claudea Junckera, aby v jeho exekutivě zasedlo minimálně devět žen, zůstane bez odezvy. Zatím na něj slyšela pouze Česká republika, která se rozhodla do Bruselu vyslat ministryni Jourovou.

29. 07. 2014
3 faktory, které mohou zklidnit politickou scénu Ukrajiny [nové okno]

Vnější vztahy
Na východě Ukrajiny pokračují boje se „separatisty“ podporovanými Ruskem. Země má za sebou divoký půlrok. Když v takové situaci rezignuje premiér, nevypadá to jako důvod k radosti. Podle odborníků ale může politickou scénu Ukrajiny čekat spíš pozitivní vývoj.

28. 07. 2014
Pro koho pracují evropští komisaři? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Jaká je působnost evropských komisařů? Dostávají silná portfolia vždy jen velké státy? A mohou komisaři pomáhat domovským státům? K čemu by vlastně Česku bylo silné portfolio?

28. 07. 2014
Olga Sehnalová: Tohle se nám povedlo [nové okno]

ČR v Evropské unii
Dlouhé koaliční dohadování nad nominací české zástupkyně v Evropské komisi se stalo mediálně vděčným letním tématem. Dlouhé týdny plnilo stránky hlavních českých tištěných i netištěných médií, což ale přineslo i jeden spíše nezamýšlený efekt. Osvětu.

28. 07. 2014
Tomáš Zdechovský: Habeamus commissarius! Ale co dál… [nové okno]

ČR v Evropské unii
Habeamus commissarius! Prohlásil minulý týden státní tajemník pro evropské záležitosti. Na české politické scéně se po shodě na kandidátovi do Evropské komise rozhostil vedle úlevy i pocit falešného sebeuspokojení, že teď „už to máme v kapse.“ Že Česká republika dostane post komisaře pro regionální politiku, přes jehož portfolio protéká skoro třetina evropského rozpočtu, a že se tedy díky tomu mohou všichni těšit na zvýšený příliv dotací, který oživí českou ekonomiku.

28. 07. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #23 [nové okno]

Evropa dnes
Společná zahraniční a obranná politika, vztahy s Jižní Afrikou, reforma eurozóny či obchodní dohoda EU a USA - to je jen malá ukázka témat, kterým se v uplynulém týdnu věnovaly renomovované evropské think-tanky. Jejich přehledný souhrn pro čtenáře EurActivu pravidelně zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

28. 07. 2014
9 nejzajímavějších událostí, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Energetické úspory do roku 2030, nová česká eurokomisařka, pád ukrajinské vlády či rozšíření sankčního seznamu vůči Rusku. To a mnohem více si můžete přečíst v zajímavě zpracovaném přehledu nejzásadnějších událostí, které pro své čtenáře pravidelně připravuje redakce EurActivu.

28. 07. 2014
Souboj s časem: Některé země svého komisaře stále neznají [nové okno]

Evropské instituce
Zatímco česká vláda už svou kandidátku do Evropské komise má, mnohé členské státy EU stále přešlapují na místě a s nominací váhají. Na předložení jména už ale mnoho času nezbývá, podle dohody z posledního summitu Evropské rady by se tak mělo stát nejpozději do konce tohoto měsíce.

25. 07. 2014
Regiony pro Jourovou Česko bez boje nedostane [nové okno]

Regionální politika
Získat agendu regionálního rozvoje v příští Evropské komisi pro současnou ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou nebude jednoduché. Ambice země, která má dlouhodobé problémy s čerpáním unijních prostředků, může narazit nejen u šéfa Komise Junckera, ale i v Evropském parlamentu. Vlivní europoslanci totiž signalizují, že by se Česko mohlo pořádně zapotit při podzimním grilování kvůli možnému střetu zájmů.

24. 07. 2014
Fiskální pakt: Kalouskova páka na vládu není silná [nové okno]

ČR v Evropské unii
TOP 09 po vládě chce, aby na sebe uplatnila přísnější rozpočtová pravidla fiskálního paktu a snižovala schodek státního rozpočtu. Jinak prý pakt, utahující fiskální pravidla zemí Evropské unie, nepodpoří. Vláda ale má vícero důvodů Kalouskovu nabídku odmítnout.

24. 07. 2014
SOUHRN: Unijní „posedlost“ úsporami energie: kde pramení? [nové okno]

Energetická účinnost
Podle představy Evropské komise má Unie do roku 2030 zvýšit účinnost ve své energetice o 30 %. Oznámila to tento týden. Co to znamená, jak nový klimaticko-energetický cíl vznikal, kdo ho schválí a co na to říká Česká republika? To se dozvíte v materiálech EurActivu.

24. 07. 2014
EU před rozhodným krokem: budou sankce k Rusku tvrdé? [nové okno]

Vnější vztahy
EU zvažuje, zda překročí pomyslnou čáru a uvalí tvrdší ekonomické sankce na Rusko, které bylo až donedávna důležitým partnerem. Uzavřít může třeba své kapitálové trhy. To je směr, který by se mohl zamlouvat ČR. Zatím ale nechce vláda nic hodnotit. Ve hře je i zbrojní embargo nebo přístup k technologiím, které chce Rusko využít při těžbě ropy v Arktidě. Mají taková opatření smysl?

23. 07. 2014
Spotřeba energií v EU by měla do roku 2030 klesnout o třetinu, tvrdí Evropská komise [nové okno]

Energetika
Evropská unie by měla do roku 2030 dosáhnout třicetiprocentních úspor energie. S návrhem přišla Evropská komise, konečně slovo však budou mít členské země. Ty by se měly k návrhu vyjádřit na říjnovém summitu energetické a klimatické politiky. Česko o podobný závazek nestojí.

22. 07. 2014
Podvody s nezdaněným tabákem: ve Sněmovně leží návrh na změnu zákona [nové okno]

Vnitřní trh
Poslanecká sněmovna má dnes (23. července) rozhodovat o výši spotřební daně na tabákové výrobky. Kromě toho by ale mohla v novele zákona schválit nové vymezení toho, jaký tabák vlastně dani podléhá. Podle celníků by to pomohlo vyřešit problém s prodejem nezdaněného tabáku, který oficiálně není určen ke kouření, ale lidé si ho kvůli kouření kupují.

22. 07. 2014
Bývalá eurokomisařka pro fondy EU: V případě ČR jsem optimistkou [nové okno]

Regionální politika
V České republice je hlad po investicích a také schopní lidé, kteří zajistí, že čerpání prostředků z evropských fondů půjde hladčeji než v současné „sedmiletce“. Alespoň v to věří bývalá eurokomisařka pro regionální rozvoj a současná europoslankyně Polka Danuta Hübnerová.

22. 07. 2014
Účetní dvůr: Zrušení „létajícího cirkusu“ by ušetřilo 114 milionů eur [nové okno]

Evropa dnes
Studie případného opuštění štrasburského sídla evropského zákonodárného sboru se na stránkách Evropského účetního dvoru objevila bez jakéhokoliv předchozí oznámení. Přitom se jedná o důležitý materiál. Podle něj by se sloučením dvou sídel Evropského parlamentu ušetřilo v přepočtu více než dvě a půl miliardy korun.

22. 07. 2014
Vláda posvětila Dohodu o partnerství, ta nyní poputuje do Bruselu [nové okno]

Regionální politika
Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky na svém včerejším (21. července) zasedání projednal finální verzi Dohody o partnerství, která je základem pro čerpání prostředků z evropských fondů v období 2014-2020. Dokument bude nyní odeslán Evropské komisi ke schválení.

22. 07. 2014
Rozšíří ministři zahraničí sankce proti Rusku? [nové okno]

Vnější vztahy
Před dnešní schůzkou ministrů zahraničních věcí roste tlak na další rozšíření sankcí vůči Rusku. Ten nastartovaly jednak Spojené státy posledním rozšířením sankcí, jednak sestřelení malajsijského dopravního letadla nad územím ovládaným pro-ruskými separatisty. Ruské akcie včera proto odepsaly další 2,7 % a jsou nejníže od května tohoto roku.

22. 07. 2014
České chemičky a hutě dostanou povolenky zdarma. Emisní politika EU jim ale vadí [nové okno]

Energetická účinnost
Evropská komise zveřejnila nový seznam ohrožených průmyslových odvětví. Je na něm hutnický i chemický průmysl. Pro české společnosti, které v těcho oborech podnikají, to znamená dobrou zprávu. Dostanou výjimku z emisního systému. Přesto mají k emisní politice EU výhrady.

21. 07. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #22 [nové okno]

Evropa dnes
Rozšíření EU, reformy unijních institucí, vztahy evropské osmdvacítky s Ruskem či obchodní dohoda mezi EU a USA. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovaly evropské think-tanky a akademické instituce a která pro čtenáře EurActivu zpracoval český think-tank Evropské hodnoty.

21. 07. 2014
Nová třicetiletá válka [nové okno]

Vnější vztahy
Je to region ničený náboženským bojem mezi soupeřícími tradicemi víry. Konflikt však probíhá i mezi radikály a umírněnci a přiživují ho sousední vládci snažící se bránit vlastní zájmy a zvyšovat svůj vliv. Konflikty se odehrávají uvnitř států i mezi nimi; občanské války už nelze odlišit od válek v zastoupení. Vlády často ztrácejí kontrolu nad menšími skupinami – milicemi a podobně – působícími uvnitř hranic i mimo ně. Ztráty životů jsou ničivé a miliony lidí zůstávají bez domova.

21. 07. 2014
Transatlantická propast růstu [nové okno]

Vnější vztahy
Globální finanční krize, která naplno vypukla v roce 2008, zasáhla Evropu a Spojené státy velmi podobně – přinejmenším zpočátku. Na obou stranách Atlantiku se ekonomická výkonnost v roce 2009 propadla a v roce 2010 se začala zotavovat.

21. 07. 2014
Už víme kdo, teď ještě co [nové okno]

ČR v Evropské unii
Vláda se dohodla na jménu ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové jako kandidátky na post eurokomisařky za Českou republiku. Do sboru vedeného představitelem evropských lidovců J.-C. Junckerem vysíláme zástupkyni evropských liberálů a ženu, kterých se mezi nominovanými nedostává.

21. 07. 2014
9 událostí, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Zřícení dopravního letadla nad východní Ukrajinou, nový šéf Evropské komise či služební zákon v Poslanecké sněmovně. To a mnohem více přináší redakce EurActivu v přehledném zpracování událostí, které by jeho čtenáři neměli v minulém týdnu přehlédnout.

21. 07. 2014
Tahanice o komisaře končí, do Bruselu pojede Jourová. Získá regiony? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Dlouhý vládní boj o pozici českého kandidáta do Evropské komise končí. Stane se jím ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Sociální demokraté stáhli svého kandidáta, bývalého ministra financí Pavla Mertlíka. Jourová by nejraději získala post pro komisaře pro regionální rozvoj, konkurovat ji ale bude dosavadní rakouský komisař Johannes Hahn.

21. 07. 2014
Chystají snad socialisté a lidovci past na Babiše? [nové okno]

ČR v Evropské unii
V dolní komoře parlamentu se odehrává velké divadlo kolem služebního zákona a v zákulisí se jedná o stejně významné, možná i významnější záležitosti. Minulý čtvrtek se bez větší pozornosti sešli premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Pavel Bělobrádek s místopředsedou TOP 09, exministrem financí Miroslavem Kalouskem kvůli fiskálnímu paktu. Zní to nezáživně, ale chyba lávky.

18. 07. 2014
Prezident Porošenko k malajsijskému letadlu: válka překročila hranice Ukrajiny [nové okno]

Vnější vztahy
Nad východní Ukrajinou se včera (17. července) zřítilo malajsijské civilní letadlo se třemi stovkami lidí na palubě. Pravděpodobně bylo sestřeleno protiletadlovou raketou. Dostupné informace zatím ukazují na to, že letadlo omylem sestřelili proruští ozbrojenci. Tragédie se bude prošetřovat.

18. 07. 2014
Časová osa: Odysseova cesta k českému eurokomisaři [nové okno]

ČR v Evropské unii
Ze všech jmen, které se v České republice zmínily při hledání kandidáta na eurokomisaře, by se dal sestavit fotbalový tým i se čtyřmi nahrádníky. Prošli jsme mediální archiv a pokusili se zmapovat výběr českého jména do Komise.

16. 07. 2014
ANKETA: Hledá se eurokomisař, co s tím? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká republika nemůže předsedovi Evropské komise Jean-Claudeu Junckerovi nabídnout konkrétní jméno, které by ráda viděla na pozici českého eurokomisaře. Jednání, které vede koaliční vláda, zatím pokaždé skončila patem. Může to Česko v očích partnerů poškodit? Bude nás přešlapování na místě a nerozhodnost stát zajímavé portfolio? EurActiv se na to ve Štrasburku zeptal některých českých europoslanců, kteří se chtěli podělit o své názory.

16. 07. 2014
ŽIVĚ - Mimořádný summit EU: obsazení top funkcí a Ukrajina [nové okno]

ČR v Evropské unii
V Bruselu dnes (16. července) večer probíhá mimořádný summit EU. Sledujte s námi jednání o obsazení nejvyšších postů v Evropské unii a reakci EU na poslední vývoj na Ukrajině. Na pořadu dne je také otázka, kdo bude nový český eurokomisař. Premiér Sobotka o tom jednal s Jean-Claudem Junckerem. S budoucím šéfem Komise se sešli i další politici.

16. 07. 2014
Telička: Snad premiér hraje hru a jméno komisaře už má [nové okno]

ČR v Evropské unii
Premiér Bohuslav Sobotka podle bývalého kandidáta ANO na českého komisaře Pavla Teličky nemluví pravdu, když tvrdí, že na nominaci je ještě čas. Doufá, že koalice po včerejším jednání už konkrétní jméno má a premiér ho nechce zveřejnit kvůli vnitrostranickým důvodům. Telička prý už nějaký čas nepočítal s tím, že by se českým kandidátem nakonec stal.

16. 07. 2014
Telička: Snad premiér hraje hru a jméno komisaře už má [nové okno]

ČR v Evropské unii
Premiér Bohuslav Sobotka podle bývalého kandidáta ANO na českého komisaře Pavla Teličky nemluví pravdu, když tvrdí, že na nominaci je ještě čas. Doufá, že koalice po včerejším jednání už konkrétní jméno má a premiér ho nechce zveřejnit kvůli vnitrostranickým důvodům. Telička prý už nějaký čas nepočítal s tím, že by se českým kandidátem nakonec stal.

15. 07. 2014
Celní plukovník: Nelegálnímu tabáku se v ČR daří kvůli nepřesnému zákonu [nové okno]

Vnitřní trh
„Na Slovensku a v Polsku zatížili spotřební daní tabák jako surovinu. Podle českého zákona podléhá dani ‚tabák ke kouření‘, což je vágní formulace. Není tajemství, že osoby, které se nelegálním zpracováním a distribucí zabývaly v Polsku a na Slovensku, přesunuly své aktivity do ČR,“ říká v rozhovoru plk. Aleš Hrubý z generálního ředitelství cel. Jak nelegální obchod s tabákem probíhá a jak s ním bojovat?

15. 07. 2014
Europoslanec Ježek: Někteří kandidáti na eurokomisaře patřili do vědeckého ústavu [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká republika stále váhá, koho předloží jako svého kandidáta na eurokomisaře. Mezi jména, která zaznívají nejčastěji, patří ekonom Pavel Mertlík, současná ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová či vysoký úředník Petr Blížkovský. Podle europoslance Petra Ježka (ANO) by se vláda měla poohlížet především po dobrém komunikátorovi, a nesahat po příliš úzkém specialistovi nebo někom, kdo takříkajíc spadl z Marsu.

15. 07. 2014
PROFIL: Jean-Claude Juncker, politický veterán šéfem Komise [nové okno]

Evropské instituce
Evropský parlament potvrdil, že příštím předsedou Evropské komise bude Lucemburčan Jean-Claude Juncker. V domácí i bruselské politice se Juncker pohybuje tři desítky let.

15. 07. 2014
Šéf Visa Europe: Budoucnost je digitální [nové okno]

Ekonomika a euro
Karetní společnosti se stále snaží vytlačit hotovostní platby a tím získat větší příjem z provizí za zprostředkování bezhotovostních transakcí. Tento hon vede k vývoji stále nových produktů. Bezkontaktní platební karty se rychle zabydlely v peněženkách. „Co vidíme na druhé straně je, že bezkontakt expanduje rychle,“ říká Nicolas Huss, generální ředitel Visa Europe. Nyní už se karetní firmy ale více dívají na digitální peněženky a platby za použití mobilních telefonů.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 29.8.2014
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,810 + 0,43%
USD 21,124 + 0,50%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster