800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
09. 02. 2016
Rozdělování uprchlíků podle kvót nefunguje, ukazuje praxe [nové okno]

Evropa dnes
Podle zdrojů agentury AFP roste mezi diplomaty a odborníky v Bruselu přesvědčení, že relokační plán pro rozdělování uprchlíků z území Řecka a Itálie nefunguje. Řada zemí nechce přijímat muslimy nebo velké rodiny a země východního křídla se znepokojením sledují zprávy ze států, ve kterých se nachází velké množství migrantů. Komise ale nechce od dosavadní politiky ustupovat.

09. 02. 2016
Přísnější pravidla pro držení zbraní Česko odmítá. Má podporu Německa i Rakouska [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Listopadový návrh Komise na přísnější kontrolu držení a nabývání zbraní se v řadě států EU nesetkal s velkou podporou, kritika Česka však patří mezi ty nejhlasitější. Plán se prý potýká s řadou nedostatků, jako jsou nejasné definice či nerealistické termíny. Podle českých představitelů by se EU měla místo přísnějšími pravidly pro legální zbraně spíš zabývat těmi nelegálními. Největší problém prý ale představuje to, že návrh může do jisté míry znamenat spíš bezpečnostní riziko, než zlepšení boje proti terorismu.

08. 02. 2016
Britové mohou spustit lavinu dalších požadavků, myslí si politolog [nové okno]

Evropa dnes
Ať už britské referendum o setrvání v EU dopadne jakkoliv, Unie může narazit na nesoulad mezi pravomocemi unijních institucí a zodpovědností za důsledky evropské politiky, myslí si americký politolog George Friedman. Už příští týden by se mohli evropští lídři dohodnout na kompromisu, který pak britský premiér Cameron předloží voličům. Na konci týdne jednal v Polsku a Dánsku.

08. 02. 2016
Čína loni vsadila na vítr a sluneční energii, spotřeba uhlí klesla [nové okno]

Energetika
Obnovitelné zdroje energie dostávají v Číně stále větší slovo. V roce 2015 padly další rekordy v podpoře „zelené“ energie: země za jediný rok zvýšila kapacitu větrných elektráren o 30,5 gigawattu a solárních elektráren o 16,5 gigawattu. Spotřeba uhlí loni naopak klesala. Za rok 2015 se globálně zvýšila kapacita obnovitelných zdrojů o 117 gigawattů.

07. 02. 2016
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Předseda Evropské rady Tusk se s britským premiérem Cameronem dohodl na návrzích pro reformu EU, v Londýně proběhla dárcovská konference pro Sýrii a Jourová s USA vyjednala nové podmínky pro předávání osobních dat Evropanů. Praha žila demonstracemi. Co dalšího zažila evropská osmadvacítka minulý týden, se dočtete v našem přehledu zpráv.

05. 02. 2016
Co píší evropské think-tanky o migraci nebo globální strategii EU? [nové okno]

Evropa dnes
Přehled analýz, které v lednu zaujaly analytiky z evropské sekce na Úřadu vlády. Například o pracovní migraci, Schengenu nebo připravované Globální strategii zahraniční a bezpečnostní politiky EU (EGS).

05. 02. 2016
Sdružení spotřebitelů chce lidi přimět ke změnám dodavatele energie [nové okno]

Energetika
Lidé často neznají podmínky své smlouvy s dodavatelem energie, ukázal průzkum spotřebitelského sdružení dTest. Neinformovanost může být bariérou pro změnu dodavatele, a tedy větší aktivitu zákazníka, který by hledal nejlepší nabídku. Roli spotřebitelů chce přitom na trhu s energií posílit například Evropská komise. Jednou z cest prý mohou být hromadné změny dodavatele.

05. 02. 2016
Deseti milionům pracovníků v EU nestačí částečný úvazek, chtějí více hodin [nové okno]

Ekonomika a euro
Více než čtyři procenta zaměstnanců pocházejících ze zemí Evropské unie pracují na částečný úvazek. Přitom by si tito lidé přáli více pracovních hodin. V roce 2014 se tak jednalo celkově o více než 10 milionů lidí. Ještě v roce 2008 přitom dosahovala takzvaná podzaměstnanost z celkové pracovní síly hodnoty 3,1 procenta, ukazují aktuálně zveřejněné statistiky Eurostatu.

04. 02. 2016
Jednání s Cameronem jsou jen začátkem cesty k proměně EU, myslí si politici [nové okno]

Evropa dnes
Britský premiér David Cameron se blíží do finále jednání o svých požadavcích na reformu EU. Přinesou ale únorové rozhovory do Unie skutečnou změnu, nebo jde jen o uspokojení britských voličů? Podle českých politiků, které EurActiv oslovil, EU na hlubší debatu o svém budoucím fungování teprve čeká.

03. 02. 2016
Grexit z Schengenu by nedával smysl. Řecku je třeba pomoci, tvrdí Juncker [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Hodnotící zpráva, která ukázala nedostatky v ochraně schengenské hranice na území Řecka, nemá za úkol izolovat zemi od zbytku Schengenu. Cílem je správné dodržování všech předpisů, řekl dnes v Evropském parlamentu předseda Komise Juncker. Vláda v Aténách si naopak myslí, že hodnocení je zpolitizované a že chce EU udělat z Řecka obětního beránka.

03. 02. 2016
EU se připravuje na rychlý 5G internet. Komise navrhla rozdělení spektra [nové okno]

Digitální agenda
Část spektra 700 MHz, které dnes slouží hlavně pro digitální vysílání, by mělo být v nejbližších letech uvolněno pro mobilní služby, navrhla včera Komise. Reaguje tak na vývoj posledních let, kdy se lidé stále častěji připojují na internet přes mobil, ať už ve městě, na venkově či na dálnici, a poptávka po mobilních datech roste. Zároveň Komise připravuje půdu pro vysokorychlostní 5G internet, který se má v EU zavádět za čtyři roky.

02. 02. 2016
Konec Safe Harboru: EU a USA se dohodly na přísnějším předávání osobních dat [nové okno]

Digitální agenda
České eurokomisařce Věře Jourové se dnes podařilo dojednat nový systém předávání osobních údajů mezi EU a USA v obchodních vztazích s názvem Privacy Shield, který má nahradit dohodu Safe Harbor z roku 2000. Osobní data Evropanů by tak měla být předávána do USA za jasně stanovených podmínek s novými omezeními a za přísnějšího dohledu. Stížnosti Evropanů na zneužití dat bude nově vyřizovat americký ombudsman.

01. 02. 2016
O přijetí eura rozhodnou politici, ne odborníci, říká guvernér [nové okno]

ČR v Evropské unii
Vláda chce Česko hospodářsky připravovat na přijetí společné měny, důležitou roli však na cestě do eurozóny hraje i veřejná debata. Konečné rozhodnutí nebude ležet na odbornících, ale politicích, zaznělo na odborné konferenci věnované euru. Té se zúčastnil i ministr financí Slovenska, které má se společnou měnou zkušenost. Češi by se podle něj neměli v debatě zaměřovat na obecné pravdy, ale podívat se na to, jak bude eurozóna vypadat za pár let.

01. 02. 2016
Komentář k dění v EU: Ve jménu daní, eura a dodržování automobilových standardů [nové okno]

Ekonomika a euro
„Dominantním ekonomickým tématem právě uplynulého týdne v dění EU se bezpochyby staly daně, a to především zásluhou návrhu opatření Evropské komise, zaměřeného na nástroje k postupu proti vyhýbání se daňovým povinnostem,“ říká na úvod poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV) Petr Zahradník.

01. 02. 2016
Čas odplaty v Schengenlandu [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
„Přišel čas odplaty. Sdílení zátěže – tedy „spravedlivé“ rozmístění uprchlíků po celé EU (které by se mělo politicky projednat) – se jeví jako bláhový sen,“ říká v komentáři profesor ekonomie z Harvardské univerzity Hans-Helmut Kotz s tím, že Schengen je kvůli absenci celounijní reakce odsouzen k zániku.

31. 01. 2016
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Dánsko s Německem zpřísnily azylové podmínky, začalo fungovat protiteroristické centrum EU a na pražské konferenci o přijetí eura vystoupil místopředseda Komise Valdis Dombrovskis. Jaké další zprávy minulého týdne by čtenářům EurActivu neměly uniknout?

29. 01. 2016
Ženám s dětmi je třeba usnadnit návrat do práce, upozorňuje ČR znovu Komise [nové okno]

Sociální politika
Postavení žen s dětmi na trhu práce by se mělo zlepšit, doporučuje Česku dlouhodobě Evropská komise. Podle premiéra Sobotky se vláda na tento problém zaměřila. Komise však letos v pravidelných doporučeních pro strukturální reformy Česku nejspíš znovu napíše, aby ženám návrat do práce usnadnilo.

28. 01. 2016
Podpora podnikání z EU: rozdíly mezi kraji jsou propastné [nové okno]

Regionální politika
Za sedm let získali čeští podnikatelé z Operačního programu podnikání a inovace (OPPI) 84 miliard korun. Mezi kraji přitom v čerpání dotací panují významné rozdíly, vyplývá z údajů projektu Česko v datech. Většina finanční podpory OPPI pochází z EU, částečně se na ní podílí i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

28. 01. 2016
Premiér: Eurozóna je dnes stabilnější, než jsme si před třemi lety dovedli představit [nové okno]

ČR v Evropské unii
„Práce na zlepšení institucí eurozóny pokračuje a my se jí chceme aktivně účastnit,“ říká v rozhovoru premiér Bohuslav Sobotka. Vedle jiných příprav na budoucí přijetí eura chce prý vláda také vyvracet mýty, které o společné měně panují mezi lidmi.

27. 01. 2016
Reakce na Dieselgate: na přísnosti emisních limitů se EU zatím neshodne [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Komise navrhuje přísnější dohled nad zkušebnami, které testují nové typy automobilů, i nad vozidly, která se už prodávají. Mezitím se v Parlamentu chystá hlasování o novém způsobu testování škodlivých emisí NOx. Podle některých europoslanců se členským státům povedlo potopit snahy o kontrolu těchto emisí, když se dohodly na zmírnění podmínek na několik let dopředu. Jiní volají po tom, aby se nové testování bez průtahů zavedlo, protože i tak představuje změnu k lepšímu.

27. 01. 2016
Komentář k dění v EU: hledání a naplňování nových trendů [nové okno]

Ekonomika a euro
Poslední, především ekonomické, dění v evropských institucí komentuje poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV) Petr Zahradník.

27. 01. 2016
Odebírání cenností azylantům v Dánsku: Co na to EU? [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Na nový dánský zákon o odebírání cenností a finančních prostředků žadatelům o azyl se evropští politici dívají rozpačitě. Důležité podle nich je, aby se země řídila svými mezinárodními závazky, na druhé straně prý postoj Dánska chápou. Šestimilionová země je totiž kvůli migrační vlně pod obrovským tlakem – v přepočtu na obyvatele patří mezi evropské státy s největším počtem žádostí o azyl. V minulém roce mělo čtrnáctkrát víc žádostí než desetimilionové Česko.

26. 01. 2016
Komise propočítá, co by znamenalo zvýšení cíle EU pro energetickou účinnost [nové okno]

Energetická účinnost
Evropská komise by měla brzy zahájit práci na dopadové studií k nové směrnici pro energetickou účinnost, kterou představí ve třetím čtvrtletí letošního roku. Bude v ní počítat i s možností, že by se cíl zvýšil na 40 %. Zatím platí dohoda členských zemí, že cíl bude nezávazný a ve výši 27 %. To se zdá ale například europoslancům málo. Vyšší energetická účinnost má prý řadu přínosů pro ekonomiku i bezpečnost EU.

26. 01. 2016
Hrozba terorismu v EU roste. Státy musí lépe sdílet údaje [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Hrozba terorismu je podle Europolu největší za posledních deset let. Zhoršující se bezpečnostní situaci má pomoci nové protiteroristické centrum, které bylo otevřeno u příležitosti dvoudenního jednání ministrů vnitra EU v Amsterdamu. Ti dnes také projednají další opatření v boji proti terorismu – společný systém sdílení údajů z rejstříků trestů lidí ze třetích zemí.

25. 01. 2016
Emisní povolenky zažívají volný pád [nové okno]

Energetika
Brutální propad v prvních týdnech roku se netýká pouze akcií nebo ropy, ale rovněž emisních povolenek. Jejich cena zažívá doslova volný pád. „Emisní povolenka se pohybuje na ceně 6,35 eura za tunu, přitom ještě před měsícem stála více než 8,5 eura za tunu, takže se bavíme o měsíčním poklesu o téměř třicet procent,“ upozorňuje Anatoly Stolbov, hlavní analytik obchodníka s povolenkami Virtuse Energy. V minulém týdnu se cena povolenky dostala dokonce pod šest eur za tunu.

25. 01. 2016
Odvraťme Evropu od propasti [nové okno]

Ekonomika a euro
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se ve svém komentáři zamýšlí nad krizí, kterou EU prochází. Evropa podle něj potřebuje „nový impulz, který bude odrážet výzvy a příležitosti 21. století“, a je proto zapotřebí, aby si nejprve „zametla před vlastním ekonomickým prahem“. „Je načase, aby se evropští představitelé zbavili desítky let trvajícího návyku prosazovat nedomyšlené projekty, které jen zastírají příznaky krize, a zaváděli skutečné reformy řešící prvotní příčiny."

25. 01. 2016
Jak zvládnout čtvrtou průmyslovou revoluci [nové okno]

Digitální agenda
Hlavním tématem lednové konference v Davosu je čtvrtá průmyslová revoluce, tedy hlavně to, jak ji zvládnout. Jak totiž ve svém komentáři píše hlavní ekonom nezávislé skupiny pro správu aktiv GAM Holding Larry Hatheway, „nové způsoby produkce často zabíjejí staré průmyslové obory a pracovní místa dříve, než se podaří plně realizovat výhody spojené s nastupující metodou“. Je proto potřeba počítat s tím, že tzv. Průmysl 4.0 přinese i jistá rizika.

25. 01. 2016
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
V pátek navštívil Prahu kvůli požadavkům na reformu EU britský premiér David Cameron, v úterý zde jednali i ministři vnitra V4 o migraci a ve Štrasburku proběhlo první letošní plenární zasedání Evropského parlamentu a témat měli europoslanci opravdu hodně. Co dalšího se událo v Evropě minulý týden, se dozvíte v pravidelném přehledu zpráv.

23. 01. 2016
Zahradil: EU se musí smířit s tím, že na všechny problémy nenajde jednotné řešení [nové okno]

Evropa dnes
Paradigma jednotné evropské politiky ve všech oblastech dostalo nejprve s krizí eurozóny a nyní s migrační krizí tvrdé údery. Požadavky premiéra Camerona otevírají cestu k efektivnější architektuře Unie, říká v rozhovoru europoslanec ODS Jan Zahradil. Podaří se Britům prosadit své reformní návrhy včas? A jak by se měly nastavit vztahy mezi eurozónou a státy, které eurem neplatí?

22. 01. 2016
Německo vpustilo dvakrát více uprchlíků než V4 a další východní sousedi [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Země Visegrádské skupiny a dalších sedm východních států EU povolily vstup polovičnímu počtu uprchlíků, než jaký přijalo na své území Německo. A to navzdory faktu, že v součtu tyto země Německo populačně zastíní. Východní křídlo EU patří mezi kritiky plánu na automatickou relokaci běženců. EU se podle nich musí primárně zaměřit na ochranu vnějších hranic.

21. 01. 2016
PŘEHLED: Jak ovlivní dohoda z Paříže klimatickou politiku EU [nové okno]

Životní prostředí
Na jaře se v EU očekává debata o důsledcích nové klimatické dohody z Paříže pro evropskou legislativu. Unii letos čeká smršť návrhů, do kterých se může promítnout snaha některých zemí a organizací zvýšit evropské klimatické ambice. Co se bude dít?

20. 01. 2016
Premiérka Szydłová: Experiment s dozorem nad Polskem je nespravedlivý [nové okno]

Evropa dnes
Je nespravedlivé, že je to právě Polsko, které musí jako první země EU procházet procedurou pro ochranu právního státu, řekla včera ve Štrasburku polská premiérka Beata Szydłová. Kvůli změnám okolo ústavního soudu a mediálního zákona debatovala s europoslanci. Našla mezi nimi kritiky i silné spojence. O rezoluci k Polsku bude Parlament hlasovat příští měsíc.

20. 01. 2016
Rozpočet EU zaměřený na výsledky a výkonnost [nové okno]

Ekonomika a euro
„Za klíčovou událost těchto dnů si tentokrát dovolím označit diskusi o novém pojetí, vnímání a nakládání s Rozpočtem EU. Je to vnímání zatím příliš neakcentované, dle mého názoru však o to důležitější z pohledu dlouhodobé perspektivy a rychle uvědomované,“ říká na úvod svého komentáře poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV) Petr Zahradník.

20. 01. 2016
Soukromí v elektronické komunikaci: směrnice má platit pro všechny, tvrdí operátoři [nové okno]

Digitální agenda
V polovině roku 2017 Evropská komise navrhne revizi směrnice, která zajišťuje ochranu osobních údajů a soukromí v oblasti elektronických komunikací. Mobilní operátoři, kterých se změna dotkne nejvíc, Komisi vyčítají, že s návrhem nepřišla už v době přípravy nařízení o ochraně osobních údajů, na kterém se EU shodla v prosinci. Mezi oběma legislativami může prý v praxi docházet ke střetům.

19. 01. 2016
Oběhové hospodářství: místo spalování odpadů by měla dát ČR přednost třídění [nové okno]

Životní prostředí
Vládě by se měl na stůl dostat návrh nového zákona o odpadech, který připravuje ministerstvo životního prostředí. Podle odborníků se v něm málo reflektují předpokládané evropské cíle, které Komise představila v balíčku o oběhovém hospodářství. Namísto spalování odpadů by prý mělo Česko preferovat recyklaci. Jinak může za pár let připravovat další novelu.

19. 01. 2016
Migrace zaměstnává EU i v zimě. Hlavním tématem je pobřežní stráž [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Vznik pohraniční a pobřežní stráže EU, který včera odsouhlasila česká vláda, je hlavním tématem i dnešní schůzky ministrů vnitra V4. Ti jsou však v této otázce nejednotní – Maďarsku a Polsku se nezamlouvá, že by stráž mohla zasahovat na území státu i bez jeho souhlasu. Společná stráž vnějších hranic je přitom jen kapkou v moři řešení uprchlické krize. Unii v následujících měsících čeká dohánění restů z loňska, ale i nové úkoly.

18. 01. 2016
Imperativ technické vzdělanosti [nové okno]

Digitální agenda
Výkonný ředitel celosvětové IT společnosti BT Gavin Patterson v komentáři píše, že přestože dnešní děti digitální technologie hojně využívají, nedá se říct, že by jim příliš rozuměly. Technická vzdělanost mladých lidí je přitom klíčová pro přicházející čtvrtou průmyslovou revoluci. Podle něj je zapotřebí děti k technologiím přivést a zajistit, aby je učení se o IT bavilo. Zároveň by také měli být podpořeni učitelé a školy, které dnes nemají dostatečné vybavení.

18. 01. 2016
Analytik Kaczyński: Mluvit o fašismu v Polsku je omyl [nové okno]

Evropa dnes
„Ke krokům polské vlády lze přistupovat kriticky. Ale je něco úplně jiného, když je nazýváme nedemokratickými,“ říká polský analytik Piotr M. Kazcyński, který působí ve výzkumném centru European Institute of Public Administration v Maastrichtu a jako poradce polské delegace v europarlamentní frakci Evropské lidové strany.

18. 01. 2016
Polský zlotý a jeho černý pátek [nové okno]

Ekonomika a euro
Polská vláda musí řešit nejen dialog s Evropskou komisí kvůli hrozbě omezování právního státu, ale i ekonomické problémy. Minulý pátek byl totiž černým nejen pro akciové trhy, ale také pro zlotý, píše v komentáři analytik ČSOB Jan Čermák .

17. 01. 2016
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Prahu navštívila šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová, Komise zahájila dialog s Polskem kvůli podezření na porušování principů právního státu a Česko možná bude přerozdělovat humanitární pomoc EU v Sýrii. Co dalšího Evropě přinesl minulý týden, se dočtete v pravidelném přehledu zpráv.

15. 01. 2016
Kolínské útoky: Politici chtějí uprchlíky vyhostit. Je to možné? [nové okno]

Evropa dnes
Zprávy o hromadném obtěžování a okrádání žen v několika německých městech, především pak v Kolíně nad Rýnem, zasáhly celou Evropu. Podle informací policie je totiž mají na svědomí z velké části migranti, mezi kterými byli i žadatelé o azyl ze Sýrie. Může za situaci politika otevřených dveří německé kancléřky Angely Merkelové? Jak by se evropské státy měly k viníkům zachovat?

15. 01. 2016
Bělobrádek: Nejlepší obranou proti útokům, jako byl v německém Kolíně, je prevence [nové okno]

Evropa dnes
„Policie v Kolíně nad Rýnem zřejmě selhala, ale hlavní vina je na politicích, kteří jí k její práci nevytvořili podmínky. Několikadenní utajování excesů ze strany policie, politiků a mainstreamových médií je pak skandální,“ říká k silvestrovským útokům v Německu místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

14. 01. 2016
Klimatické cíle – slabé, nebo příliš vysoké? EU se chystá na další vyjednávání [nové okno]

Energetika
Evropský komisař pro klima a energetiku Cañete je dnes a zítra na návštěvě v uhelném Polsku. Z Varšavy zní názor, že klimaticko-energetické cíle EU jsou příliš vysoké. Ukázala to prý klimatická konference v Paříži. Jiné země jsou naopak pro zpřísnění evropské politiky. Své názory by si měly státy vyjasnit do března.

14. 01. 2016
Evropský průmysl roste díky autům [nové okno]

Ekonomika a euro
Největším tahounem průmyslu v zemích eurozóny zůstávají automobilky – jejich produkce meziročně roste o 7,2%. Aféra „dieselgate“ tak, zdá se, zatím nemá v eurozóně prakticky žádný výraznější dopad do výroby, píše ve své analýze hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

13. 01. 2016
Komise zjišťuje, zda se v Polsku hroutí právní stát. Nakročila k formálnímu mechanismu [nové okno]

Evropa dnes
Evropská komise žádá po polské vládě, aby vysvětlila změny okolo ústavního soudu a mediálního zákona. Chce zjistit, jestli v zemi nedochází k porušování zásad právního státu. Brusel tak zahajuje předběžnou fázi formálního mechanismu, který má případné problémy odstranit dříve, než by zemi hrozily sankce. Po Varšavě chce v této chvíli především informace.

12. 01. 2016
K pozastavení hlasovacích práv Polska v EU by vedla dlouhá cesta [nové okno]

Evropa dnes
Evropská komise se má zítra zabývat aktuálním děním v Polsku. Mohla by rozhodnout, jestli v zemi dochází k porušování zásad právního státu. Nastartovala by tak proces, který by nakonec mohl skončit omezením hlasovacích práv v evropských institucích. Varšava vzkazuje, že se v Polsku neděje nic mimořádného. Pozornost se upírá například ke změnám v mediálním zákoně. „Napravujeme mediální systém, který byl pokažený,“ řekl včera v Praze polský ministr zahraničí.

12. 01. 2016
Krize nutí EU k vypracování nové globální strategie [nové okno]

Vnější vztahy
Včera se se zástupci české vlády v Praze sešla šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová, aby s nimi projednala nově vznikající globální strategii EU, která má nahradit její zastaralou verzi z roku 2003. Kromě toho českou vládu v souvislosti s migrační krizí pochválila za konstruktivní přístup při vyjednávání vlastní pozice. Podle části opozice má ale pochvala „hořkou pachuť“.

12. 01. 2016
Aktuální dění v EU očima Petra Zahradníka [nové okno]

Evropa dnes
„S nástupem nového roku se dění v evropském integračním procesu rozjíždělo spíše pozvolna,“ píše na úvod svého komentáře poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV) Petr Zahradník.

11. 01. 2016
Komisařka Vestagerová: Do ochrany hospodářské soutěže politiku nemícháme [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Můžete být státní společnost nebo soukromá firma, ale pokud chcete působit na evropském trhu, musíte se řídit evropskými pravidly. Nejde o politiku,“ říká evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, která vede formální šetření vůči několika nadnárodním firmám. Jak si stojí případ Googlu nebo Gazpromu?

11. 01. 2016
Řešit spory při obchodu online bude pro spotřebitele levnější. K soudu už nemusí [nové okno]

Digitální agenda
Mnozí Evropané už to zažili. Z internetového obchodu přišlo vadné, nebo úplně jiné zboží, než si spotřebitel objednal. S online prodejcem se ale ne a ne dohodnout a do zdlouhavého a drahého soudního sporu se spotřebiteli nechce. Raději nad tím tedy mávne rukou. Pomoci má nová online platforma pro řešení spotřebitelských sporů.

11. 01. 2016
Přísný Brusel, zlobivé Polsko a trable s roztrženým tričkem [nové okno]

Evropa dnes
Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabízíme měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za měsíc prosinec.

11. 01. 2016
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Minulý týden bylo oficiálně zahájeno nizozemské předsednictví v Radě EU. Jinak se ale v našem tradičním přehledu událostí věnujeme hlavně střední a východní Evropě. Podívejte se, co se v posledních sedmi dnech dělo.

08. 01. 2016
Britské referendum o setrvání v EU by se mohlo konat v září [nové okno]

Evropa dnes
Nejpravděpodobnějším termínem pro britské hlasování o setrvání v EU je letošní září, píše deník Guardian. Shodují se na tom příznivci takzvaného Brexitu i zastánci členství v Unii. Očekává se, že s ostatními evropskými lídry se premiér Cameron dohodne na summitu v březnu. Největší práce bude s dosažením kompromisu se střední Evropou v otázce výhod britského pracovního trhu pro občany ostatních členských zemí. Včera Cameron jednal s maďarským premiérem Orbánem.

07. 01. 2016
Mládek: Nord Stream by se mohl rozšířit, kdyby padla dohoda o zachování ukrajinské cesty [nové okno]

Energetika
Česká republika podporuje kompromisní řešení sporu o rozšiřování Nord Streamu. Pokud by se projekt realizoval, měla by zároveň existovat dohoda o zachování tranzitní cesty přes ukrajinské území, myslí si ministr průmyslu Mládek. Proti výstavbě další dvou větví plynovodu vystupuje především Slovensko, které by mohlo přijít o tranzitní poplatky. Spekuluje se o možném podání žaloby, podle premiéra Fica však o dalším postupu není rozhodnuto.

07. 01. 2016
Nebezpečí slabé Evropy [nové okno]

Vnější vztahy
„Pro americké diplomaty však nebezpečí nespočívá v tom, že se Evropa stane příliš silnou, nýbrž že bude příliš slabá,“ tvrdí známý americký politolog a teoretik mezinárodních vztahů Joseph Nye. V čem spočívá slabost Evropy, se dočtete v jeho komentáři.

07. 01. 2016
Může Francie zbavovat teroristy občanství? Názory se různí [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Teroristické útoky, které ochromily Francouze i celou Evropu v minulém roce, přiměly tamní vládu přistoupit k doposud velmi kontroverznímu kroku – chce odebírat občanství radikálům obviněným z terorismu, kteří mají dvojí státní příslušnost. Část vládních socialistů ale požaduje, aby byly pasy odebírány všem, tedy i těm, kteří mají pas pouze jeden. Mezi tamními politiky a odborníky rezonuje otázka, zda je to vůbec právně proveditelné.

06. 01. 2016
Komise: Obchodní dohoda EU s Ukrajinou Rusko neohrožuje, máme důkazy [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Rusko od 1. ledna zastavilo volný obchod s Ukrajinou. Je to kvůli obchodní dohodě mezi Kyjevem a Bruselem, která začala také platit od začátku roku. Rusko se nemá čeho bát, tvrdí Evropská komise, která od listopadu 2013 vede s oběma zeměmi jednání kvůli vyjasnění sporných otázek. Schůzky prý mohou pokračovat, nejprve ale musí Moskva podle EU volný obchod s Ukrajinou obnovit.

06. 01. 2016
Nizozemsko pod tlakem: Má najít řešení migrační krize [nové okno]

Evropa dnes
1. ledna se rotačního předsednictví v Radě EU ujalo Nizozemsko. Na delší dobu tak bude podobu agendy EU udávat země, která stála již na počátku evropské integrace a díky svým zkušenostem a stabilním vládám ji lze považovat za ostříleného matadora bruselských jednání. Mezi největší výzvy, kterým bude nizozemské předsednictví čelit, patří migrační krize.

06. 01. 2016
Přerody roku 2016 [nové okno]

Evropa dnes
Co od následujících 12 měsíců očekává šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová? „Ano, v roce 2016 čekají svět obrovské úkoly. Při správné politice, vedení a spolupráci je však dokážeme zvládnout ku prospěchu nás všech,“ říká ve svém kometáři. Přečtěte si, jaké úkoly to budou.

06. 01. 2016
Řecko schválilo další reformy - Je krize v eurozóně vyřešena? [nové okno]

Ekonomika a euro
Problematika migrace a terorismu zcela zastínila ještě před půl rokem ostře sledovanou krizi v Řecku. Připomeňme si, jak více než pět let dlouhá řecká krize probíhala. A je eurozóna z problémů venku? Nad tím se v komentáři zamýšlí ředitel Institutu evropské integrace z NEWTON College Jiří Malý.

05. 01. 2016
Rok 2016: Co může EU očekávat? [nové okno]

Evropa dnes
Rok 2015, kdy EU řešila hlavně migraci, terorismus nebo řeckou krizi, byl pro úředníky Evropské komise opravdu pestrý. Jaké „jobovky“ mohou čekat v právě začínajícím roce 2016, zatím není zcela jasné, migrace však s největší pravděpodobností zůstane stálicí evropského politického nebe. Prozatím se můžete s redakcí EurActivu podívat, co má Komise na dalších dvanáct měsíců naplánováno už dnes.

05. 01. 2016
Redakce vybírá: 7 nejlepších rozhovorů roku 2015 [nové okno]

Evropa dnes
V uplynulém roce jste si mohli na stránkách EurActivu přečíst více jak šest desítek rozhovorů s nejrůznějšími osobnostmi nejen z politiky. Ze všech interview jsme vybrali sedm interview, které nás zaujali nebo je z nějakého důvodu považujeme za obzvlášť přínosné.

04. 01. 2016
6 událostí, které hýbaly Evropou v roce 2015 [nové okno]

Evropa dnes
Ještě než se naplno rozběhne rok 2016, podívejte se na hlavní události, které nedaly Evropě v minulém roce spát.

04. 01. 2016
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Co zažila Evropa během vánočních svátků? Polsko se stalo kvůli novele zákona o veřejnoprávních médiích terčem kritiky Bruselu, Německo a Norsko ohlásily změnu azylového systému a začala platit dohoda o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou.

28. 12. 2015
Buďte v obraze: Znáte základní pojmy k terorismu? [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Kdo jsou to vlastně ti takzvaní zahraniční bojovníci? Co nalezneme pod zkratkou PNR nebo IRU? A co dělá protiteroristický koordinátor EU? To všechno a mnohem víc se dozvíte v našem glosáři základních pojmů k terorismu.

28. 12. 2015
Terorismus - historický přehled [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Terorismus představuje jednu z nejzávažnějších hrozeb, které musí Evropa i celý svět v současné době čelit. V souvislosti s událostmi v Paříži je dnes boj proti terorismu prioritou číslo jedna a vzhledem ke zvyšujícímu se číslu tzv. zahraničích bojovníků bude tento trend zřejmě pokračovat. Důležitým bezpečnostním tématem se však terorismus stal už po 11. září 2001. Přečtěte si, jaká opatření EU za oněch patnáct let zavedla, aby Evropany před terorismem ochránila.

28. 12. 2015
Buďte v obraze: Znáte základní pojmy k migraci? [nové okno]

Evropa dnes
Co jsou readmisní dohody a jaký je rozdíl mezi přesídlením a přemístěním? A co se skrývá pod zkratkami EASO či EURODAC? To a mnohem více najdete v našem přehledném glosáři základních pojmů k migraci.

28. 12. 2015
Migrace do EU - historický přehled [nové okno]

Evropa dnes
Migrační krize se v uplynulém roce stala hlavním tématem politických debat a veřejnost, politici i média jí věnují značnou pozornost. Podívejme se, jaká byla historie migrace do EU a jak na ni reagovaly unijní instituce.

21. 12. 2015
Aktuální dění v EU: Tentokrát ve znamení dopadů fondů EU [nové okno]

Ekonomika a euro
Po úspěšném završení pařížského klimatického summitu zaměřme komentář k aktuálnímu dění v EU v právě uplynulém týdnu na oblast, kterou vnímáme zvláště silně a mnohdy ji interpretujeme pod vlivem značných emocí – na výsledky a dopady, které očekáváme od využívání fondů EU v nadcházejícím období.

21. 12. 2015
Silná Evropa potřebuje Velkou Británii [nové okno]

Evropa dnes
EU má před sebou v současné době mnoho velkých překážek. Ve chvíli, kdy je za námi ekonomická a fiskální krize, kdy zůstáváme jednotní vůči Rusku a kdy jsme dokázali udržet Řecko v eurozóně, se pozornost Evropy a jejích obyvatel zaměřila na další velký problém – na migrační krizi. Krizi, kterou provází zvýšené nacionalistické a xenofobní tendence v mnoha členských státech.

21. 12. 2015
Rozdrobené povolební Španělsko [nové okno]

Evropské volby
Vítězem včerejších parlamentních voleb se stali vládnoucí lidovci. Problém však je, že nemají s kým vládnout. Ultralevicová strana Podemos se navíc stala třetí nejsilnější stranou parlamentu. Co tedy volby ukazují a na co se mají Španělé i celá Evropa připravit?

20. 12. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
V Bruselu se naposledy v tomto roce sešli lídři EU, Španělé si v neděli zvolili novou vládu a Komise přišla s návrhem na vznik nové pohraniční a pobřežní stráže. Co dalšího zažila Evropa minulý týden, si připomeňte v našem přehledu nejzajímavějších zpráv.

19. 12. 2015
Daniel Beneš: Uhelné elektrárny budou hrát v Německu ještě dlouho podstatnou roli [nové okno]

Energetika
„Aktiva Vatenfallu, o která máme zájem, jsou moderní uhelné elektrárny s životností až 40 let,“ říká generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš, který věří, že uhelná energetika bude v Německu ještě dlouhou dobu potřebná. Společnost má v Německu zájem také o investice do obnovitelných zdrojů.

18. 12. 2015
Oběhové hospodářství nemá šanci na úspěch, pokud se nezmění myšlení [nové okno]

Životní prostředí
Přechod k takzvanému oběhovému hospodářství, v němž se lépe zachází se zdroji, nebude v Evropě možný, dokud se nezmění přístup a uvažování spotřebitelů, výrobců a politické reprezentace. Myslí si to někteří čeští europoslanci, kteří zkoumají aktuální návrh z dílny Evropské komise.

17. 12. 2015
Zvýšení klimatických závazků EU po Paříži na stole není [nové okno]

Energetika
Nová klimatická dohoda z Paříže podle některých názorů znamená, že EU není se svou klimatickou politikou osamocena, a mohla by tak přijmout vyšší cíle pro snižování emisí, rozvoj obnovitelných zdrojů nebo zvyšování energetické účinnosti. Odpovídalo by to prý i snaze o udržení globálního oteplování na 1,5 stupni Celsia. Evropská komise však takový krok neplánuje a podle některých politiků by to ani nebylo rozumné.

17. 12. 2015
ŽIVĚ: Prosincový summit EU – migrace, Británie a energetika [nové okno]

Evropa dnes
Hlavy států a předsedové vlád zemí EU budou ve čtvrtek diskutovat o migrační krizi a reformních návrzích Velké Británie. Páteční jednání se bude věnovat boji s terorismem, prohlubování hospodářské a měnové unie a projektu energetické unie. Sledujte summit EU s redakcí EurActivu.

16. 12. 2015
Dohoda z Paříže je pro EU úspěch, má však svá „ale“ [nové okno]

Energetika
Nová klimatická dohoda, kterou se podařilo uzavřít v Paříži, je dobrou zprávou pro EU a její snahu o ochranu klimatu. K dohodě se totiž připojili i ostatní významní znečišťovatelé. Záležet však bude na tom, jestli státy začnou své cíle pro snižování emisí naplňovat, protože v rámci mezinárodního práva nejsou závazné.

16. 12. 2015
Reforma ochrany dat EU: Lidé se mají cítit bezpečněji, firmy nadšení nesdílejí [nové okno]

Digitální agenda
Rodiče budou muset dát souhlas se zpracováním osobních dat, pokud jejich dítě neoslavilo 13 let. Na porušení pravidel ochrany dat ze strany Facebooku si Čech bude moci stěžovat v Česku, a ne v zemi, kde má sociální síť sídlo. Pokud chce uživatel informace o sobě smazat z online vyhledavače, společnost to musí udělat. To je jen část toho, co Evropané mohou za dva roky čekat. Ne vždy to však přinese výhody i firmám, pro ně budou platit přísnější pravidla. Jaká?

15. 12. 2015
Obchodní strategie má prý řešit obchod a investice, společenská odpovědnost je věc firem [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Hospodářský růst EU bude stále více záviset na obchodu se třetími zeměmi a zahraničních investicích. Evropská komise přišla s novou obchodní a investiční strategií, se kterou chce otevírat nové trhy. Posilovat chce transparentnost jednání a do dohod prosazovat i kapitoly o udržitelném rozvoji nebo boji proti korupci. Podle firem by se však měla více zaměřovat na samotný obchod.

15. 12. 2015
Suverenita nebo bezpečnost? Pohraniční stráž EU by mohla zasahovat i bez souhlasu států [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
V posledních měsících může EU sledovat, jak některé státy v důsledku migrační krize znovuzavádí kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru. Zachování volného pohybu osob přitom většina států EU, včetně ČR, považuje za klíčové. Komise proto dnes odpoledne představí plán, jak Schengen udržet. Má vzniknout nová agentura, která bude moci zasáhnout a rozmístit své síly na vnějších hranicích, a to i bez souhlasu dotčené země. Už teď se však ozývá kritika, že by to narušilo suverenitu členských států.

15. 12. 2015
Vláda má plán B pro obnovitelné zdroje, Dienstbier z něho ale couvá [nové okno]

Energetika
Poté, co vláda neuspěla s usnesením, že Energetický regulační úřad může vypsat podporu na příští rok, chce teď vydat nařízení. V něm uvede, že podporu nevyplatí, když jí to zakáže Brusel.

14. 12. 2015
Britská velvyslankyně: Lidé k nám mají jezdit za prací, ne kvůli dávkám [nové okno]

Evropa dnes
Velká Británie se nechce před pracovníky z jiných zemí EU uzavírat, hodlá však zpřísnit pravidla pro jejich nárok na sociální dávky. „Volný pohyb ctíme. Nechceme zavádět kvóty, nebo bránit lidem v tom, aby k nám přicházeli,“ říká k tomu britská velvyslankyně v České republice Jan Thompson. Požadavkům britského premiéra Camerona na reformu EU se bude věnovat Evropská rada, která se sejde koncem tohoto týdne.

14. 12. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Francouzská krajní pravice neuspěla v regionálních volbách, v Paříži byla schválena nová dohoda o ochraně klimatu a Komise představila plány, jak zjednodušit online obchod v EU. Co dalšího se událo v Evropě minulý týden, se dočtete v pravidelném přehledu zpráv.

11. 12. 2015
Emise z aut: EU chce čisté ovzduší i ochranu klimatu. Obě snahy se však nemusí doplňovat [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Od začátku aféry automobilky Volkswagen v USA uplynuly více než dva měsíce a škodlivým emisím z aut se věnuje i EU. Pozornost se zaměřila i na jiné výrobce dieselů. Členské státy ale zmírnily podmínky nového testovacího systému, který se má zavádět už od příštího roku. Zároveň chce EU snižovat emise CO2, který neprospívá klimatu. Obě snahy však mohou podle některých názorů působit proti sobě.

11. 12. 2015
Schengen a evropská bezpečnost [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Obnovení kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru komentuje ředitel bruselského Centra pro evropská politická studia (CEPS) Daniel Gros, který jej označuje za „bezpečnostní divadlo“, které má u veřejnosti vyvolat dojem, že se něco dělá. Zajištění bezpečnosti to však podle jeho slov nepřinese.

11. 12. 2015
Sledujte s námi: Pařížská klimatická konference COP21 [nové okno]

Životní prostředí
Klimatická konference v Paříži je jednou z nejsledovanějších událostí roku. Jak by ne, když může podle mnohých ovlivnit budoucnost lidstva. Sílí totiž přesvědčení, že klimatické změny jsou největší výzvou, jaká svět čeká. Sledujte proto s námi průběh takzvané COP21.

11. 12. 2015
Historie: Přehled mezinárodních klimatických jednání [nové okno]

Životní prostředí
V Paříži se pomalu chýlí ke konci konference OSN, na které má vzniknout nová globální smlouva o ochraně klimatu. Dohoda by mohla podle posledních informací padnout v sobotu, jednání se však nakonec mohou ještě protáhnout. Co všechno pařížské konferenci předcházelo? Podívejte se na stručný historický přehled.

11. 12. 2015
Buďte v obraze: Znáte základní pojmy klimatických jednání? [nové okno]

Životní prostředí
V Paříži se pomalu chýlí ke konci konference OSN, na které má vzniknout nová globální smlouva o ochraně klimatu. Dohoda by mohla podle posledních informací padnout v sobotu, jednání se však nakonec mohou ještě protáhnout. Víte, o čem je v Paříži vlastně řeč? Podívejte se na glosář základních pojmů.

10. 12. 2015
Sledování předplacených seriálů online po celé EU? Možná už od roku 2017 [nové okno]

Digitální agenda
Podívat se na fotbalový zápas nebo oblíbený film, jehož sledování si Evropan ve své zemi zaplatil, by mělo být možné i v ostatních státech Evropské unie. S tím počítá včera zveřejněný návrh Evropské komise, která chce v následujícím půl roce představit i konkrétní kroky k reformě autorského práva EU. Zabývat se bude třeba svobodou panoramatu, která v Česku vyvolala poprask už před půl rokem.

10. 12. 2015
Jourová: Nová pravidla online obchodu pomohou v nákupu za hranicemi [nové okno]

Digitální agenda
Česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová včera představila návrhy nových směrnic, které mají harmonizovat podmínky pro internetový nákup a prodej ve všech členských státech EU. Jaké výhody plynou z nových pravidel pro zákazníky, jaké pro obchodníky a mají návrhy podporu v Parlamentu a jednotlivých členských státech?

09. 12. 2015
Europoslanec Poche: Paříží klimatická politika nekončí, EU musí závazky uvést v život [nové okno]

Energetika
„Důležitou otázkou bude naplňování případné dohody. Velmi důležité bude zavést účinné kontrolní mechanismy, které by zajistily plnění závazků ze strany jednotlivých zemí,“ říká k probíhající klimatické konferenci v Paříži europoslanec Miroslav Poche (ČSSD/S&D). Co může dělat EU a co Česká republika? A jak vnímá rozhodnutí vlády prolomit limity na těžbu uhlí, když chce Česko snižovat emise?

09. 12. 2015
Reklamovat zboží zakoupené online v jiné zemi EU má být snazší, navrhuje Jourová [nové okno]

Digitální agenda
Reklamovat zboží zakoupené v jiné zemi EU podle stejných pravidel jako doma je hlavní ideou dnes zveřejněného návrhu Komise, která tak chce zvýšit důvěru Evropanů v online nákup po celé Unii. Zároveň má nový plán ulevit firmám, které nejednotná pravidla na evropském trhu od rozšíření svého podnikání za hranice odrazovala. Reklamace a vrácení zboží zakoupeného například v Německu tak bude pro Čechy v mnoha ohledech jednodušší.

09. 12. 2015
Brusel pro kočku, zhmožděný ministr a co se proslýchá [nové okno]

Evropa dnes
Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabízíme další měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za měsíc listopad.

09. 12. 2015
Polským trhům se nedaří - je viníkem nová vláda? [nové okno]

Ekonomika a euro
Zlotý se v poslední době propadá, a ani polská akciová burza na tom není dobře. Proč tomu tak je, komentuje analytik ČSOB Jan Čermák.

08. 12. 2015
Europoslanci: Klimatická dohoda musí být závazná, problém ale bude s USA [nové okno]

Energetika
Aby byla klimatická dohoda z probíhající pařížské konference dostatečně silná, musí být podle europoslanců Miroslava Pocheho (ČSSD) a Stanislava Polčáka (TOP 09 a Starostové) závazná. Brání se tomu ale USA. Zásadní ovšem je, že své závazky předložila většina zemí světa a řada z nich je hodlá plnit nezávisle na závaznosti dohody, podotknul na debatě věnované klimatu analytik Glopolisu Vojtěch Kotecký.

08. 12. 2015
Vnitřní trh nebude fungovat bez dodržování stávajících pravidel [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Úspěch nové strategie pro vnitřní trh, kterou Evropská komise představila v říjnu letošního roku, bude záviset na tom, s jakými dalšími konkrétními návrhy Brusel přijde. Důležité bude i to, jak se členské státy postaví k jejich implementaci a zda budou dodržovat již dohodnutá pravidla

08. 12. 2015
Aktuální dění v EU: Klima, klima, klima [nové okno]

Životní prostředí
Událostem minulého týdne zcela jednoznačně dominovala akce, která daleko přesahuje akční radius EU – Konference OSN o klimatických změnách COP21 v Paříži, kde EU zanechává velmi viditelnou stopu, nicméně ambiciózních účastníků na ní lze registrovat nespočet. Nelze pochybovat o tom, že právě tato akce zůstane na čele pozornosti i v týdnu právě započatém, pokud se – nedej bože – nestane něco nepředvídaného.

07. 12. 2015
Podpora OZE: čekat na notifikaci je zbytečné, tvrdí oborové asociace [nové okno]

Energetika
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu trvá na tom, že státní pomoc pro podporované zdroje energie nevypíše, dokud Evropská komise nepotvrdí její oprávněnost. Na ERÚ se kvůli tomu snáší kritika ze všech stran. Jak tvrdí asociace zastupující výrobce obnovitelných zdrojů, úřad podle evropských pravidel s vypsáním podpory čekat nemusí.

07. 12. 2015
Kdy se poučíme z Luxleaks? [nové okno]

Ekonomika a euro
Evropský parlament schválil zprávu o daňových rozhodnutích, podle které se mají daně odvádět v té členské zemi, kde jsou vytvářeny hodnoty. Problematiku „více či méně legálních daňových praktik“ u nadnárodních korporací komentuje europoslanec Pavel Poc (ČSSD/S&D).

06. 12. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
V Paříži byla zahájena klimatická konference OSN, Komise a Rada přijaly opatření v boji proti terorismu a premiéři V4 se v Praze vyjádřili pro zachování Schengenu. Co dalšího Evropa zažila minulý týden?

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

Kurzovní lístky

Aktuální k: 10.2.2016
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,030 - -0,11%
USD 23,932 - -1,64%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster