800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
31. 03. 2015
Sněmovna lordů: Britská vláda zamlčuje občanům informace o přínosech EU [nové okno]

Evropa dnes
Vláda britského premiéra Davida Camerona si v loňském roce nechala zpracovat studii, která měla zjistit, do jaké míry EU zasahuje do běžného života Britů. Dokument, jehož závěry údajně vyzněly pro EU příznivě, však nikdy nebyl zveřejněn. Cameronův kabinet ze zamlčování informací obvinila horní komora britského parlamentu Sněmovna lordů.

31. 03. 2015
Česko může přijít o desítky miliard z fondů EU. Kvůli změně zákona [nové okno]

Regionální politika
Česku hrozí, že přijde až o 40 miliard korun z prostředků EU, pokud se nepodaří znovu schválit dopravní projekty podle novely zákona o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA), která bude účinná od 1. dubna. Na Žofínském fóru to uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

30. 03. 2015
Náměstek Muřický: Spotřební daň na stlačený zemní plyn by se neměla zvyšovat skokově [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Vyšší počet vozů na CNG povede k většímu výpadku státního rozpočtu. Proto se růstu spotřební daně nebráníme. Byli bychom ale rádi, aby nedošlo ke skokovému zvýšení. V tom je odstrašující příklad Slovenska,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický v rozhovoru o připravovaném Národním akčním plánu čisté mobility. Kdy budou v Česku ve velkém jezdit elektromobily? A jaké další alternativy ke klasickým autům existují?

30. 03. 2015
Další strategii pro digitalizaci ČR nepotřebuje. Jak uvést do života ty, které už vznikly? [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Firmy si stěžují, že česká státní správa zaostává v digitalizaci, což má dopad na konkurenceschopnost celé země. Strategie existují, těžko se ale prosazují. Mělo by vzniknout ministerstvo informatiky, nebo se musí rezorty jednoduše lépe koordinovat? A co je potřeba k zavádění dosavadních koncepcí?

30. 03. 2015
7 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Letecká katastrofa ve francouzských Alpách, ale i šťastný návrat unesených českých žen. A v neděli příjezd amerického konvoje na území Česka. Minulý týden byl plný událostí. Přehled vám tradičně přináší redakce EurActivu.

27. 03. 2015
Francii a Německu se společná armáda EU zamlouvá, pro východ EU je stále priorita NATO [nové okno]

Evropa dnes
Mezi státy Evropské unie převládá názor, že by NATO mělo zůstat hlavním garantem evropské bezpečnosti. Tvrdí to představitelé Polska, Rumunska, Slovenska, ale i České republiky. Vybudování jednotné evropské armády, pro které se počátkem března vyslovil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, naopak podporuje Německo a Francie. Západní země totiž vidí aktuální bezpečnostní rizika jako hnací sílu prohloubení obranné politiky EU, východní spíše jako překážku.

27. 03. 2015
ČR má prvního generálního advokáta Soudního dvora EU, stal se jím Michal Bobek [nové okno]

ČR v Evropské unii
Historicky první český kandidát na generálního advokáta Soudního dvora EU Michal Bobek uspěl při slyšení před unijním Výborem expertů. Své funkce se ujme v říjnu letošního roku a bude v ní působit šest let. Generální advokáti jsou nestranní a nezávislí odborníci, kteří předkládají Soudnímu dvoru EU odůvodněné návrhy rozhodnutí.

27. 03. 2015
Od dubna končí mléčné kvóty. Maďarsko má strach [nové okno]

Zemědělství
Ke konci března Evropská unie ruší kvóty na výrobu, výkup a zpracování mléka. Maďarští farmáři se tak obávají přílivu levného mléka z ostatních zemí. K obavám mají i další důvod. Nedokážou totiž dostatek mléka vyprodukovat sami. V Maďarsku bude zrušena unijní kvóta stanovená na 1,99 milionu tun, což domácí farmáři stihli naplnit jen ze tří čtvrtin. Zemědělská komise problematiku vysvětluje tím, že v Maďarsku není dostatečné množství krav, což ale neplatí o dalších zemích Unie.

26. 03. 2015
Komise chce vnést nový vítr do přípravy strategie pro jednotný digitální trh [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Snadnější doručování přeshraničních zásilek, modernizace autorských práv či zamezení blokování služeb na základě zeměpisné polohy (geo-blocking). To jsou některé z bodů, na které se chce Evropská komise zaměřit v nové strategii pro jednotný digitální trh. Dokument by měl být schvalován v květnu. Na jeho přípravě se podílí i česká eurokomisařka Věra Jourová.

26. 03. 2015
EU pracuje na ochraně osobních údajů. Firmy jsou nervózní [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropská unie pokračuje v přípravě reformního balíčku k ochraně osobních údajů. Ta se stává čím dál důležitějším prvkem současného digitálního světa, kde jsou osobní data uživatelů internetu často zneužívána. Firmy zpracovávající osobní údaje si uvědomují, že je změna potřeba. K evropským návrhům ale mají stále řadu výhrad. Členské státy nedávno nalezly kompromis u jednoho z bodů reformy: principu jednoho kontaktního místa. Ten má ulehčit život jak uživatelům, tak evropským firmám.

25. 03. 2015
České politické strany jsou na tom se zahraniční politikou žalostně, hodnotí analytici [nové okno]

ČR v Evropské unii
Koaliční ani opoziční strany nejsou až na výjimky dostatečně připraveny na vytváření zahraniční politiky. Česká pozice na mezinárodní scéně tím dlouhodobě trpí. Na špatné odborné zázemí politických stran upozorňuje publikace Asociace pro mezinárodní otázky, která hodnotí českou zahraniční politiku v roce 2014.

25. 03. 2015
Ministři Sobotkovy vlády jezdí na Rady EU častěji, na Topolánka ale nemají [nové okno]

ČR v Evropské unii
Ministři vlády Bohuslava Sobotky navštěvují zasedání Rad EU častěji než v minulosti jejich kolegové z kabinetů Petra Nečase či Jiřího Rusnoka. Nejvyšší českou účast ministerská setkání, která se konají převážně v Bruselu, zaznamenala za předsednictví ČR v roce 2009, kdy zemi vedl premiér Mirek Topolánek. Je ale vždy nutné, aby se zasedání účastnil ministr?

25. 03. 2015
Evropský účetní dvůr: Boj s nezaměstnaností mladých nebude zadarmo [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Zavádění unijních iniciativ, které mají přispět ke snížení vysokého počtu mladých lidí bez práce, do praxe bude členské státy EU stát miliardy eur. Ponechání mladých nezaměstnaných jejich osudu by však pokladny členských států pocítily mnohem důrazněji. Včera na to upozornila zpráva Evropského účetního dvora.

24. 03. 2015
Tsipras si usmiřoval Merkelovou, řeckou ekonomiku to ale nezachrání [nové okno]

Ekonomika a euro
Včerejší (23. března) schůzka řeckého premiéra Alexise Tsiprase s německou kancléřkou Angelou Merkelovou sice průlom v jednání o řecké ekonomické situaci nepřinesla, oba politici se ale pokusili najít společnou řeč. Řecká vláda příští pondělí představí seznam reforem, bez nichž na další pomoc od svých věřitelů nedosáhne. Peníze jí dojdou v dubnu.

24. 03. 2015
Proti ruské propagandě tu máme veřejnoprávní média, říká premiér Sobotka [nové okno]

Evropa dnes
V Bruselu se pomalu rodí plán, jak bude EU bojovat s ruskou propagandou. Bohatým ruským médiím a proruským trollům se čelí těžko. EU ale plánuje, že podpoří například média v unijních i mimounijních zemích na východě Evropy, která už v současné době pracují. Přímo v Česku podle premiéra Sobotky proti ruské propagandě působí média veřejné služby.

23. 03. 2015
64 % nebezpečných výrobků přichází do Evropy z Číny [nové okno]

Evropa dnes
Evropská komise dnes zveřejnila údaje o nebezpečných výrobcích, které byly na území Evropy v loňském roce odhaleny. Podle zprávy došlo k 3% nárůstu nahlášených škodlivých produktů oproti roku 2013. 64 % nebezpečných výrobků pocházelo z Číny, z Evropy pouze 14 %. Nejčastěji se jedná o dětské hračky a oblečení.

23. 03. 2015
Europoslanci si chtějí posvítit na střet zájmů v evropských agenturách [nové okno]

Věda, výzkum a vzdělávání
Evropské agentury, které mají institucím EU a vnitrostátním orgánům členských států poskytovat odborné vědecké expertízy, mají problém s nezávislostí a jejich pracovníci se často ocitají ve střetu zájmů. Evropský parlament na problém dlouhodobě upozorňuje a snaží se navrhovat změny.

23. 03. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Co nového přinesl Evropě minulý týden? Ve čtvrtek a v pátek se v Bruselu konal summit EU, kde evropští lídři vyjádřili svou podporu energetické unii. Otevření nového sídla ECB ve Frankfurtu nad Mohanem se neobešlo bez násilných protestů. Ukrajina oznámila, že bude Rusko žalovat za anexi Krymu. Redakce EurActivu pro Vás již tradičně zpracovala ty nejzajímavější události, které by Vám neměly uniknout.

20. 03. 2015
Svoboda internetu v ČR je mezi státy V4 největší [nové okno]

Evropa dnes
Česká republika je v oblasti svobody na internetu první mezi zeměmi Visegrádské čtyřky. Ukázal to průzkum Internet Freedom Report 2014: Visegrad Four. Svoboda projevu je v ČR na nejvyšší úrovni, má ale co dohánět v legislativě regulující pravidla na internetu. Velké nedostatky jsou znatelné i v online přístupu k informacím státní správy. Nejhorší výsledky vykázalo Maďarsko, které má podle výzkumu hlavně problém se svobodou projevu.

20. 03. 2015
Češi patří v EU k méně spokojeným národům [nové okno]

Evropa dnes
V nedávno zveřejněném průzkumu Evropského statistického úřadu Eurostat odpovídali dotázaní na úroveň spokojenosti se svými životy. Nejspokojenějšími národy jsou suverénně seveřané a naopak mezi ty, které pociťují nejméně štěstí, patří Bulhaři a obyvatelé zemí, jako je Řecko či Kypr, které v minulosti silně zasáhla ekonomická krize. Češi ve spokojenosti se svými životy za unijním průměrem zaostávají.

20. 03. 2015
Strach z Grexitu se vrací na scénu, ve hře jsou kapitálové kontroly [nové okno]

Ekonomika a euro
Řekové by si podle Angely Merkelové neměli sáhnout na další peníze, dokud nepřijmou celý balík odsouhlasených reforem. To je názor, který včera na summitu EU jednoznačně převažoval. Řecko tak zůstává dál v relativní izolaci, ve které ho nedrží pouze Berlín, ale řada dalších periferií (od Španělska přes Irsko až po Pobaltí).

19. 03. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Mezibankovní poplatky za transakci platební kartou, vysokoškoláci v EU či spolupráce členských zemí EU v oblasti zdravotnictví. Těmito tématy se v uplynulém týdnu zabývaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Přehled jejich práce čtenářům EurActivu pravidelně zprostředkovává český think-tank Evropské hodnoty.

19. 03. 2015
Od Mnichova ke Kyjevu [nové okno]

Vnější vztahy
Když se na podzim 1938 britský premiér Neville Chamberlain vrátil z Mnichova oznamujíc, že přináší „mír naší době“, odmítl Winston Churchill volbu, kterou právě Británie a Francie učinili, legendárním výrokem: “Měli jste možnost vybrat si mezi válkou a ztrátou cti. Vybrali jste si ztrátu cti a budete mít válku.“ V komentáři pro The Project Syndicate to píše bývalý český velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář a někdejší československý politik Juraj Mesík.

19. 03. 2015
Jak hluboko klesne euro? [nové okno]

Ekonomika a euro
Americký dolar téměř denně překonává dvanáctiletá maxima, zatímco euro jako by se neúprosně propadalo pod úroveň dolarové parity. Měnové pohyby bývají často označovány za nejnevyzpytatelnější ze všech finančních proměnných, avšak zdá se, že pro nedávné události na devizových trzích existuje docela zjevné vysvětlení – vysvětlení, které téměř všichni ekonomové a politici akceptují a schvalují.

19. 03. 2015
Řecko stoplo rozhovory s Trojkou. Chce jednat už jen s politiky [nové okno]

Ekonomika a euro
Vztahy mezi Řeckem a zástupci takzvané Trojky dosáhly nového dna. Atény během jednání se svými věřiteli nepřistoupily na žádné z požadavků institucionálních věřitelů a jednání tak prozatím zkrachovala, píše německý deník Handelsblatt. Řekové už chtějí vyjednávat jen na nejvyšší politické úrovni.

19. 03. 2015
SLEDUJTE S NÁMI - Summit EU: Energetická unie & Ukrajina [nové okno]

Evropa dnes
Premiér Bohuslav Sobotka se dnes v Bruselu schází se svými protějšky z ostatních unijních zemí. Jednat budou o energetické unii, ale také o Ukrajině, Rusku a pokračování programu Východního partnerství. Na okraj summitu proběhne i jednání o řeckém dluhu. EurActiv dění sleduje na místě.

19. 03. 2015
ANKETA: Co přinese energetická unie České republice? [nové okno]

Energetická unie
Co je v projektu evropské energetické unie přínosné pro Českou republiku? A na čem mohou jednání ztroskotat kvůli neshodě členských zemí? EurActiv se ptal českých poslanců a europoslanců.

18. 03. 2015
Petr Holub: Šetrné budovy by mohly dostávat zvýhodněné hypotéky [nové okno]

Energetická účinnost
Než vymýšlet nové zdroje, to radši energie spotřebovávat méně. Kdo ale zaplatí investice do zvyšování energetické účinnosti? Nabízí se finanční nástroje, díky kterým by mohly banky nabízet výhodné úvěry. Pomoci může i Junckerův balíček. Chytré mohou být také hypotéky, říká v rozhovoru Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy, která prosazuje zájmy šetrného stavebnictví.

18. 03. 2015
Komise chce zatočit s krácením daní, vyslala první vlaštovku [nové okno]

Evropa dnes
Evropská komise dnes předložila soubor opatření proti vyhýbání se daňovým povinnostem ze strany podniků, kvůli kterým evropské rozpočty ročně přichází o miliardy eur. Podle návrhu si státy mají začít vyměňovat informace o daňových změnách. Komise si od plánu slibuje zefektivnění výběru daní a spravedlivou hospodářskou soutěž. Zatím se však jedná o pouze první krok na cestě k úspěchu.

18. 03. 2015
Studie: nelegální těžbu dřeva pohání hlad EU po surovinách [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Nelegální těžba dřeva zničí v deštných lesích každé dvě minuty plochu o rozloze fotbalového hřiště. Jedním z hlavních důvodů je poptávka z Evropské unie po zboží, kvůli jehož produkci lesy ustoupily, tvrdí studie bruselské organizace Fern.

18. 03. 2015
Čtyři čeští europoslanci mohou získat evropského „Oscara“ AKTUALIZOVÁNO [nové okno]

ČR v Evropské unii
Čtveřice českých europoslanců se uchází o zisk prestižního ocenění MEP Awards 2015, které každoročně za úspěchy při práci v Evropském parlamentu uděluje bruselský Parlamentní magazín. Evropského „Oscara“, jak se ceny někdy označují, si z dnešního slavnostního ceremoniálu může odnést Martina Dlabajová, Pavel Poc, Pavel Svoboda a Miroslav Poche.

17. 03. 2015
Povinné zavádění obnovitelných zdrojů už nikdy, říká Česko k energetické unii [nové okno]

Energetika
Evropské klimaticko-energetické cíle Česko uznává, nechce se ale zavazovat ke konkrétním číslům pro podíl obnovitelných zdrojů. Také energetickou účinnost si chce zvyšovat po svém. Žádá proto volné nastavení systému pro správu energetické unie, který má sledovat, jak členské státy naplňují evropské strategie. Pokud chce energetiku řídit po svém, potřebuje ale srozumitelné vlastní zákony.

17. 03. 2015
Dvourychlostní EU státy zatím nevzrušuje, ČR si nechce nechat ujet vlak [nové okno]

ČR v Evropské unii
Počínající diskuse o užší spolupráci v rámci eurozóny, které nedávno odstartoval šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, zatím zůstávají bez větší odezvy. Členské státy si chtějí počkat na konkrétnější návrhy, které by měly být představeny v červnu. ČR stabilizaci eurozóny podporuje, nechce ale nové instituce, které by ještě více oddělily eurozónu od zbytku EU.

16. 03. 2015
V energetické unii má místo i jádro, trvá na svém Česko [nové okno]

Energetická unie
Mají evropské státy z veřejných peněz podporovat výstavbu jaderných elektráren, nebo je výroba energie z jádra technologií, která do 21. století nepatří? Na tom se střetli ministři členských zemí, kteří jednali o projektu energetické unie. Jádro je pro Českou republiku priorita. Prosazovat ji bude i na summitu EU, který se v Bruselu koná už tento týden.

16. 03. 2015
Ministr obrany Stropnický: Společná armáda EU je možná až za několik desítek let [nové okno]

Evropa dnes
Ministr obrany Martin Stropnický vznik společné evropské armády nevylučuje, myslí si ale, že se tak může stát až za několik desítek let. Myšlenka Jeana-Clauda Junckera o vytvoření armády EU je podle Stropnického nová v tom, že odkazuje na potřebu odstrašit Rusko. K tomu však Evropě slouží NATO, tvrdí ministr.

15. 03. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Sociální poiltika, úspory v době hospodářské krize či udržení finančních institucí na obou stranách Atlantiku. To je jen malá ochutnávka témat, kterým se v uplynulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Jejich přehledné zpracování na stránkách EurActivu zajišťuje český think-tank Evropské hodnoty.

15. 03. 2015
7 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Co přinesl minulý týden? Předseda Evropské komise Juncker navrhl zřízení společné evropské armády, šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová čelí obvinění, že zpronevěřila miliony eur, a Island už nechce usilovat o členství v EU. O dalších novinkách si můžete přečíst v pravidelném přehledu, který zpracovává redakce EurActivu.

13. 03. 2015
Island stáhl přihlášku do EU, bod zlomu to ale není [nové okno]

Evropa dnes
Island včera stáhl svou žádost o členství v Evropské unii, o které projevil zájem v roce 2009. Země se začala od EU odklánět v roce 2013, kdy se po volbách obměnila vláda. Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů se domnívá, že to na Evropskou unii, ani na samotný Island mít zásadní vliv nebude. Země totiž i nadále zůstává součástí unijního trhu a Schengenského prostoru.

13. 03. 2015
Brusel chce pomoct mladým bez práce, míč je ale na straně členských států [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropská komise nabízí prostředky na podporu mladých lidí, kteří již nechodí do školy a nemohou dlouhodobě najít zaměstnání. Iniciativy na podporu zaměstnanosti v této kategorie se ale ještě nepodařilo plně rozběhnout. Důvodem je nedostatek financí na projekty v rozpočtech členských států.

13. 03. 2015
Posílení obranných složek EU beru všema deseti, ne však jako alternativu k NATO [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Myšlenka vytvoření společné armády EU není nová, snahy Evropské unie o posílení obranné politiky však byly doposud neúspěšné. Poslanec a člen Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09) tvrdí, že by se Unie měla soustředit na posílení již existujících vojenských konceptů, které by ale neměly duplikovat fungování NATO.

12. 03. 2015
Věra Jourová: V Komisi mi jdou nejlépe ženy [nové okno]

ČR v Evropské unii
Jak se sžila se svým portfoliem, které zastává v Evropské komisi Jean-Claude Junckera? S jakými iniciativami letos přijde a jak se těší na spolupráci s bývalou slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou, která jí nabídla své zkušenosti? V exkluzívním rozhovoru pro EurActiv na to odpovídá eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost žen a mužů Věra Jourová.

12. 03. 2015
Bývalá slovinská premiérka mohla vytvářet energetickou unii, teď ji vyšetřuje policie [nové okno]

Evropa dnes
Bývalá ministerská předsedkyně Slovinska Alenka Bratušeková mohla stát v čele evropské energetické unie. Namísto toho jí hrozí rok vězení. Existuje totiž podezření, že zneužila své funkce, když sama sebe nominovala na post evropské komisařky. Na starost měla mít právě energetiku, pohořela ale při grilování v Evropském parlamentu.

11. 03. 2015
Čeští politici váhají, zda vytvářet armádu EU. Stačí jim NATO [nové okno]

Evropa dnes
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker si myslí, že by měla vzniknout jednotná armáda EU, která by čelila současným evropským hrozbám a ukázala Rusku, že to Evropa myslí s ochranou svých hodnot vážně. Juncker má podporu zejména u německých politiků, názory těch českých jsou však různé.

11. 03. 2015
České firmy budou chtít na úsporách energií vydělat [nové okno]

Energetická účinnost
Zástupci českého průmyslu mění názor. Energetické úspory, které si naordinovala Evropská unie, už nevnímají jako hrozbu, ale jako příležitost pro další růst. Investice do efektivnějšího využívání energií zlepší konkurenceschopnost firem a zvednou také výkon ekonomiky. „V příštích pěti až šesti letech bude přínos pro HDP ve výši 110 miliard korun, které vytvoří tržní subjekty,“ odhaduje Vladimír Dlouhý, předseda Hospodářské komory.

10. 03. 2015
Eurozóna ztrácí s Řeckem trpělivost [nové okno]

Ekonomika a euro
Euroskupině zřejmě dochází s řeckou vládou a jejím přístupem k jednáním nervy. Ministři financí eurozóny žádají od svého helénského protějšku mimo jiné důraznější reformy, než jaké tamní vláda navrhuje. Řekové na druhou stranu odmítají jednat s takzvanou Troikou, která je pro ně symbolem útlaku a krize. Času na další jednání již však mnoho nezbývá.

10. 03. 2015
Reforma autorského práva: krok vpřed, nebo noční můra pro evropskou kulturu? [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Chystaná evropská reforma autorského práva vyvolává už ve svých začátcích vášnivou debatu. Jedni se obávají o budoucnost evropského kulturního průmyslu, který podle nich ohrožují velké globální firmy. Druzí upozorňují, že s postupem digitalizace přišel čas na změnu i v pravidlech pro copyright.

09. 03. 2015
Ministři financí dají zelenou Junckerovu balíčku [nové okno]

Evropa dnes
Ministři financí EU právě nyní v Bruselu jednají o Evropském fondu pro strategické investice, který má rozhodovat o financování projektů v rámci Investičního plánu pro Evropu, jež v listopadu představil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ministři zřízení fondu s největší pravděpodobností schválí. Fond by tak mohl začít fungovat již ve druhé polovině roku.

09. 03. 2015
Brusel hodnotí soudnictví v EU, ČR řadí mezi průměr [nové okno]

Evropa dnes
Česká republika patří s efektivitou, rychlostí a nezávislostí svého soudního systému mezi průměr v EU. V Bruselu to krátce před polednem uvedla česká eurokomisařka Věra Jourová, která má v Evropské komisi na starosti oblast spravedlnosti. Se srovnávacím přehledem, který slouží jako podklad pro vytváření doporučení pro jednotlivé země v rámci tzv. evropského semestru, přišel Brusel již potřetí.

09. 03. 2015
Unie kapitálových trhů pomůže českým podnikům [nové okno]

ČR v Evropské unii
Evropská komise zahíjila konzultace o Unii kapitálových trhů, která má do Evropy přilákat investice ze zahraničí a pomoci evropským firmám s financováním jejich podnikání. Z naplánované unie by měly mít největší prospěch země střední a východní Evropy, tedy i ČR. Odborníci se shodují, že se jedná o první krok ke zlepšení, sama o sobě ale problém s financováním evropských firem nevyřeší.

09. 03. 2015
Euro před setkáním o Řecku zůstává pod tlakem [nové okno]

Ekonomika a euro
Další velice dobrá čísla z amerického trhu práce podpořila sázky na první růst úrokových sazeb v USA. To vše ve chvíli, kdy v eurozóně startuje masivní tisk nových eur a Řecko již skoro jednou nohou opustilo euro. Není tedy divu, že dolar na frontě s eurem dobývá nová a nová území – proplul jako po másle pod 1,09 a má zjevně našlápnuto k dalším ziskům.

09. 03. 2015
4 události minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Jednání o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu, první kroky k energetické unii nebo spor europoslanců a členských zemí o rušení roamingu. Co se událo minulý týden? Redakce EurActivu přináší pravidelný přehled.

08. 03. 2015
Rovnost žen a mužů v Evropě: nedokončený příběh [nové okno]

Evropa dnes
Devět z deseti Evropanů považuje rovnost žen a mužů za základní hodnotu spravedlivější společnosti. Téměř dvě třetiny obyvatel ČR se domnívají, že nerovnost mezi muži a ženami je méně rozšířená než před deseti lety. Nerovnosti však přetrvávají, píše v komentáři eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová.

06. 03. 2015
V e-Governmentu je ČR v EU až na 25. místě, může za to nezájem českých vlád [nové okno]

Evropa dnes
Index Evropské komise ukázal, že ČR v oblasti digitalizace veřejných služeb za zbytkem EU výrazně pokulhává. V oblasti tzv. e-Governmentu, který usnadňuje komunikaci mezi veřejností a státní správou, Česko totiž skončilo až na 25. místě. Podle odborníků, které EurActiv oslovil, je hlavním problémem neexistující základní koncepce a dlouhodobý nezájem ze strany českých vlád. Stát by proto měl svůj přístup změnit. Obyvatelům to ušetří čas a státu náklady.

06. 03. 2015
Syriza je pro Evropu šancí, tvrdí francouzský komunista [nové okno]

Evropa dnes
Znamená vítězství radikálně levicové Syrizy v nedávných parlamentních volbách v Řecku šanci na změnu současné podoby Evropské unie? Podle šéfa francouzských komunistů Pierra Laurenta ano. Strana Alexise Tsiprase prý může v Unii znovu otevřít debatu o úsporných opatřeních a také může být příkladem pro jiné, podobně zaměřené strany v členských zemích. Síla radikální levice v Evropě totiž roste. Rozhovor přinesla francouzská redakce EurActivu.

05. 03. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Jak si po 100 dnech v úřadu vede šéfka unijní diplolmacie Federica Mogheriniová? Jak bude vypadat energetická unie a co dál s investiční dohodou mezi EU a Čínou? To se dozvíte v přehledu analýz předních evropských think-tanků a akademických institucí, které pro čtenáře EurActivu každý týden pravidelně zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

05. 03. 2015
Šéf evropských liberálů Verhofstadt: Střet zájmů? To není Babišův případ [nové okno]

ČR v Evropské unii
S bývalým belgickým premiérem a současným lídrem evropských liberálů v Evropském parlamentu (ALDE) Guy Verhofstadtem jsme hovořili o posilování evropských politik a federalizaci. Do Prahy přijel minulý týden na sněm Hnutí ANO. Jeho předsedovi Andreji Babišovi, kterého sněm minulý víkend jednomyslně podpořil ve vedení, prý věří, že v politice není kvůli svým privátním zájmům.

05. 03. 2015
Farage obvinil BBC z propagandy EU [nové okno]

Evropa dnes
Britská televizní stanice BBC má při vysílání svých pořadů používat povinné logo EU. Podle britské euroskeptické strany UKIP totiž slouží k propagandě evropské osmadvacítky, od které na to přijímá finanční prostředky. Britští populisté vedení europoslancem Nigelem Faragem vystoupili proti dokumentu The Great European Disaster Movie, který nastiňuje apokalyptickou budoucnost Evropy, v níž vládnou radikálové.

05. 03. 2015
Škoda JS bude modernizovat maďarskou elektrárnu Paks [nové okno]

Energetika
Plzeňská strojírenská společnost Škoda JS vyhrála tendr na dodávku části bezpečnostních systémů pro maďarskou jadernou elektrárnu Paks. Do roku 2019 dodá elektrárně systémy řízení pohonů řídicích tyčí reaktoru a systémy řízení výkonu celkem za miliardu korun. Pro Škodu JS, která se ucházela v rámci konsorcia MIR1200 v loni zrušeném tendru o dostavbu Temelína, je podepsaný kontrakt významný. Má hodnotu čtvrtiny zakázek, které firma získala za celý minulý rok.

04. 03. 2015
Řecko bude dotovat nejchudší 200 miliardami eur [nové okno]

Evropa dnes
Řecká vláda začíná s přijetím reforem, ke kterým se země zavázala v rámci prodloužení záchranného programu na konci února. První návrh zákona se zaměřuje na nejchudší obyvatele, kteří dostanou dotace na jídlo, bydlení a elektřinu. Celkově by přijatá opatření měla řeckou kasu stát 200 miliard eur. Řecku ale už teď dochází peníze, budoucím řešením by podle EU mohl být třetí záchranný program.

04. 03. 2015
Česko musí energetické úspory podporovat smysluplně, píše znovu Evropská komise [nové okno]

Energetická účinnost
Na uspořené energii má stát projekt evropské energetické unie. Také samotné Česko vidí v energetické účinnosti smysl. Nechce ale, aby mu do nastavení pravidel příliš zasahoval Brusel. Dosavadní podpora energetických úspor ovšem v České republice nebyla moc efektivní, uvádí Evropská komise v každoroční analýze hospodářského vývoje.

04. 03. 2015
Kvalita vzduchu se lepší, i tak znečištění zabije stovky tisíc Evropanů [nové okno]

Životní prostředí
Kvalita evropského životního prostředí se zlepšuje a vydělává na tom i ekonomika. Průmysl životního prostředí, což jsou firmy, které vyrábějí zboží a poskytují služby, které brání zhoršování životního prostředí a zachovávají přírodní zdroje, vyrostl od roku 2000 do roku 2011 o 50 procent.

03. 03. 2015
Berlín má obhájit zákon o minimální mzdě. Týká se i českých řidičů [nové okno]

Vnitřní trh
Zítra má německá vláda předložit Evropské komisi vysvětlení ke svému zákonu o minimální mzdě. Ten má dopad i na české firmy, které přes Německo například převážejí své zboží. S podobným opatřením přichází Francie. Podniky se obávají, že jednotný trh EU se začne pod tíhou různých překážek drolit.

03. 03. 2015
Rozpadu eurozóny v příštím roce se bojí 38 % investorů [nové okno]

Ekonomika a euro
Téměř 40 % dotázaných investorů je přesvědčeno, že se eurozóna do 12 měsíců rozpadne. Její rozklad nezachrání ani nedávno uzavřená dohoda s Řeckem. Kromě Řecka mají podle investorů poměrně vysokou šanci na vystoupení z měnové unie i další státy, především Kypr, Portugalsko a Španělsko.

03. 03. 2015
Růst HDP už nezvedá spotřebu elektřiny [nové okno]

Energetická účinnost
Průmysl a domácnosti šetří elektřinou a vidět je to i v celkových číslech spotřeby. Loni i díky teplé zimě čistá spotřeba elektřiny klesla o 2,5 procenta. „Vývoj roku 2014 jen ukazuje, že trend poklesu energetické náročnosti ekonomiky pokračuje, a dokonce se zrychluje. Ani růst HDP o 1,5 až dvě procenta nemusí vyvolat růst spotřeby elektřiny,“ říká Michal Šnobr, který bance J&T radí v oblasti energetiky.

02. 03. 2015
Jak na hladké fungování vnitřního trhu mezi zeměmi V4? [nové okno]

Vnitřní trh
Vzájemný obchod zemí Visegrádské skupiny je poměrně významný a má smysl pracovat na užších vztazích. Nejde ovšem jen o spolupráci na vládní úrovni, která závisí i na tom, kdo je zrovna u moci. Důležité jsou kontakty občanských organizací, obchodních komor, spotřebitelských sdružení nebo práce médií. Nad potenciálem visegrádské spolupráce v rámci vnitřního trhu se zamýšlí research paper Asociace pro mezinárodní otázky.

02. 03. 2015
Analytik Kruliš: Bránit se polským potravinám na českém trhu nemá smysl [nové okno]

Vnitřní trh
„Kdyby došlo k extrémnějšímu vystupňování sporů a v důsledku toho k rozčlenění vnitřního trhu na národní dvorečky, pak by na to Česko jako exportně orientovaná země doplatilo,“ říká analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Kryštof Kruliš k česko-polským hádkám o kvalitu potravin. Má v rámci vnitřního trhu EU smysl visegrádská spolupráce? A jakou roli hrají na jednotném trhu média?

02. 03. 2015
Ředitelka ROP Moravskoslezsko: Pokud každá kontrola říká něco jiného, příjemce to odradí [nové okno]

Regionální politika
„Kontrol je někdy opravdu až moc a často se stává, že se soustředí na nepodstatné maličkosti a zapomínají na celek a smysl projektu,“ říká v rozhovoru pro EurActiv ředitelka Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko Kateřina Dostálová. Nejistota, která panuje v českém právním prostředí, může mít dokonce za následek to, že potenciální příjemce dotací z EU od podání žádosti odradí.

02. 03. 2015
6 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Jaké události přinesl Evropě minulý týden? V pátek byl v Moskvě zastřelen kritik Putinova režimu Boris Němcov. Německý parlament schválil prodloužení řeckého záchranného programu. EU oficiálně odstartovala strategii pro vytvoření energetické unie. Redakce EurActivu přináší přehled toho nejzajímavějšího, co by Vám v evropském dění nemělo uniknout.

27. 02. 2015
Minimální mzda v Řecku poklesla, i tak je dvojnásobně vyšší než v ČR [nové okno]

Evropa dnes
Česká minimální mzda je v EU čtvrtá nejnižší, přestože na počátku ledna došlo k jejímu zvýšení. ČR tak předběhla pouze Litvu, Rumunsko a Bulharsko. Ukázal to aktuální průzkum Eurostatu, podle kterého je také Řecko jedinou zemí, kde se minimální mzda za posledních sedm let snížila, stále je ale dvakrát vyšší než v ČR.

27. 02. 2015
Dojde Bruselu trpělivost? ČR se opět zaručuje za služební zákon [nové okno]

Regionální politika
Zákonu na odpolitizování české státní správy chybí důležité prováděcí předpisy, bez jejichž existence Evropská komise nesvolí k čerpání z evropských fondů v období 2014-2020. Čeští politici tvrdí, že mají vše pod kontrolou a do Bruselu posílají záruky. Služební zákon není jedinou překážkou, která stojí v cestě schválení českých operačních programů. Tou další je i podle zdrojů redakce jejich nedostatečná připravenost.

27. 02. 2015
Irsko se bojí britského odchodu z EU [nové okno]

Evropa dnes
Irsko znepokojuje vidina možného odchodu Británie z Evropské unie. Expert z dublinské univerzity tvrdí, že by jím ekonomika Spojeného království utrpěla, což by mělo negativní dopad i na hospodářský růst zeleného ostrova. Další odborník varuje, že Londýn by rozhodnutím odstřihnout se od osmadvacítky ohrozil obchodní výměnu mezi zeměmi v hodnotě miliardy eur týdně.

26. 02. 2015
Šéf ukrajinského jaderného dozoru: Ochrana elektráren je silnější. Raketu ale neustojí [nové okno]

Energetika
Jak se zajišťuje bezpečnost jaderných elektráren v době války? A jsou pravdivé historky o rizicích v ukrajinských jaderných elektrárnách? „Může za nimi být i zájem zachovat objem dodávek ruského paliva,“ říká v rozhovoru pro agenturu Unian šéf ukrajinské Státní inspekce pro jaderný dozor Sergej Božko. Ukrajina z jádra vyrábí polovinu své elektřiny a na konci minulého roku se rozhodla diverzifikovat dodávky paliva do svých elektráren.

25. 02. 2015
Prodloužení záchranného programu Řekové vesměs vítají, levice ho kritizuje [nové okno]

Evropa dnes
Ministři financí eurozóny schválili seznam reforem, které jsou Řekové ochotni přijmout výměnou za prodloužení finanční pomoci od evropských věřitelů. Od svých původních požadavků Řecko muselo výrazně ustoupit, kvůli čemuž je nová vláda některými řeckými politiky silně kritizována. Dosažení dohody většina řeckých obyvatel vítá, zároveň ale čeká, jak se situace bude vyvíjet dál. Na lámání chleba totiž dojde až za čtyři měsíce.

25. 02. 2015
Energetická unie: Co přijde ještě letos? Vybíráme 10 bodů [nové okno]

Energetika
V Bruselu dnes Evropská komise oficiálně představila návrh na vytvoření evropské energetické unie. EurActiv prozkoumal její materiály a zjistil, na čem se ještě letos začne pracovat. Redakce pro čtenáře vybrala 10 bodů.

24. 02. 2015
O krok blíž dražším emisím. Europoslanci chtějí brzké spuštění reformy trhu s uhlíkem [nové okno]

Energetická účinnost
Už od poloviny roku 2018 by mohly přebytečné emisní povolenky v EU směřovat do speciální rezervy. Díky tomu se má zvýšit jejich hodnota. Odhlasoval to dnes výbor v Evropském parlamentu. Čeká se ale ještě na schválení všemi europoslanci a na jednání se členskými státy.

23. 02. 2015
Češi se nejvíce bojí terorismu a přistěhovalců [nové okno]

Evropa dnes
Aktuální průzkumy veřejného mínění ukázaly, že za největší hrozbu pro EU Češi považují terorismus a přistěhovalectví. Terorismus je s 32 % na vrcholu žebříčku, imigrace skončila se 17 % druhá. Čeští občané zároveň požadují, aby se Česká republika více zapojila do posílení evropské bezpečnosti. Požadují například větší aktivitu při ochraně hranic EU nebo vytvoření společné evropské armády. Aktivní přístup české veřejnosti vláda chválí.

23. 02. 2015
Vláda chce dostat více Čechů do Bruselu [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká republika vysílá do institucí EU málo lidí a na ty, co tam již působí, tak trochu pozapomíná a nevěnuje jim takovou pozornost, jakou by si zasloužili. Ke zlepšení situace by měla přispět nová strategie, kterou včera projednával kabinet Bohuslava Sobotky.

23. 02. 2015
Podpora podnikání ze strukturálních fondů EU se výrazně opožďuje [nové okno]

Regionální politika
Čerpání z evropských fondů v období 2014-2020 nabírá v České republice značného zpoždění - první výzvy odstartují nejdříve v březnu 2015. Potenciální žadatele to bude "stát" minimálně 15 měsíců, kdy mohli čerpat dotace z EU. O tom, kde vidí příčiny současného stavu, píše v komentáři Petr Holan z Asociace pro evropské fondy .

23. 02. 2015
Reforma emisního obchodování: v Parlamentu i mezi členskými zeměmi se hraje o datum [nové okno]

Energetická účinnost
Europoslanci zítra rozhodují o reformě systému emisního obchodování, která má zvýšit příliš nízkou cenu povolenek. Kvůli levným emisím se nevyplatí investice do čistších výrobních technologií, což vadí například energetickým firmám. Česko by také mohlo zajímat, že díky vyšší ceně povolenek může dostávat více peněz prostřednictvím kompenzací pro chudší členské země, které se s klimaticko-energetickou politikou EU vyrovnávají obtížněji.

22. 02. 2015
LEAK – Návrh energetické unie: Šefčovič plánuje jednotného evropského regulátora [nové okno]

Energetika
Dostávat do EU zemní plyn z více zdrojů a za menší peníze. Napravit nepravosti na trhu s elektřinou. A zavést celoevropský energetický regulační úřad. I to plánuje Evropská komise, která už ve středu představí návrh energetické unie. EurActiv.cz má k dispozici uniklou předběžnou verzi dokumentu a přináší přehled vybraných bodů, které se mohou v návrhu objevit.

22. 02. 2015
4 události minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Co přinesl minulý týden? Evropa s napětím sledovala, zda se země eurozóny dohodnou s Řeckem na prodloužení finanční pomoci. Pokud by k žádné dohodě nedošlo, pro Athény by to znamenalo bankrot a pravděpodobný odchod z eurozóny. EU si také připomněla rok od událostí na ukrajinském Majdanu. Spolu s EurActivem si ty nejzajímavější zprávy můžete prohlédnout ve zpracování Storify.

20. 02. 2015
Orbán: Evropská energetická unie je pro Maďarsko ohrožením [nové okno]

Energetika
Maďarský premiér Viktor Orbán nemá chuť zapojovat se do nově vznikající evropské energetické unie, protože by se tím narušila suverenita jeho země. Tvrdil to alespoň při návštěvě ruského prezidenta Putina v Budapešti. S Ruskem se Maďarsko dohodlo na zvýhodněných dodávkách plynu v příštích letech. Slíbilo také, že nebude posílat levně nakoupený ruský plyn na Ukrajinu.

20. 02. 2015
Radek Špicar: Některé české firmy se bez ruského trhu zkrátka neobejdou [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Skutečně existují podniky, které se na Rusko soustředily, a kdyby tato alternativa zanikla, byl by to pro ně existenční problém,“ říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Na jiných trzích přitom firmy neuspějí do měsíce či do roka. Proč už český export dávno nesměřuje jinam? A proč chtějí podniky, aby stát vývoz do Ruska podporoval?

19. 02. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Poučila se EU z ruské agrese na Ukrajině? Jaké jsou slabiny zahraniční politiky EU? Je demokratický deficit EU skutečným problémem? To jsou témata, kterým se v uplynulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky. Český think-tank Evropské hodnoty přináší čtenářům EurActivu přehled těch nejzajímavějších textů.

19. 02. 2015
Historik Stehlík: Význam humanitních věd se nedá vtěsnat do hospodářských měřítek [nové okno]

Věda, výzkum a vzdělávání
„Svět se nalézá v sociálních, náboženských a národnostních problémech a nejsem si jist, zda nám s tím pomůže produkce nanovláken. Mnohem více nám pomohou humanitní vědy a znalost odlišností kultur,“ říká náměstek ředitele Národního muzea a bývalý děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík.

19. 02. 2015
Kontroly na vnější hranici EU na zahraniční bojovníky nestačí [nové okno]

Evropa dnes
Útok na satirický týdeník Charlie Hebdo přiměl hlavy států EU posílit evropskou bezpečnost. Součástí protiteroristické strategie je i zintenzivnění ochrany vnějších hranic schengenského prostoru, kde se džihádisté mohou volně pohybovat. EU proto zavádí systematické pasové kontroly, kterými si chce posvítit hlavně na takzvané zahraniční bojovníky. Podle odborníků to ale nestačí. Důležité je navíc sestavit celoevropský seznam zahraničních bojovníků a posílit výměnu informací tajných služeb.

18. 02. 2015
Možnosti alternativních dodávek zemního plynu do regionu V4 [nové okno]

Energetika
Země Visegrádské skupiny mají velký potenciál pro využití alternativních dodávek zemního plynu, které by mohly úspěšně konkurovat plynu z Ruska. Pro některé země V4 by to mohlo znamenat vysvobození od vysokých cen suroviny. Co by měly státy střední Evropy dělat? Doporučení přináší nová studie.

18. 02. 2015
Energetická unie: Komise chce kontrolovat smlouvy členských států s dodavateli energie [nové okno]

Energetika
Evropská komise chce kontrolovat, jestli jsou dohody unijních zemí s dalšími státy v energetice v souladu s evropskými pravidly a neohrožují bezpečnost dodávek. Chce se tak vyhnout problémům, které nastaly třeba v případě South Streamu. Dodavatelé energií by měli mít menší prostor pro vytváření nátlaku na členy EU. Vyplývá to z předběžného návrhu energetické unie, který získala bruselská redakce.

18. 02. 2015
Zeman s vládou ladili zahraniční politiku [nové okno]

ČR v Evropské unii
Koordinace zahraniční politiky, to byl hlavní účel včerejší schůzky nejvyšších ústavních činitelů s prezidentem Milošem Zemanem. Je to naléhavé téma, o nesouladu mezi hlavou státu a vládou, bez obalu píše už i zahraniční tisk.

17. 02. 2015
Řešení řecké krize: stačí změnit jedno slovo [nové okno]

Evropa dnes
Řecko na včerejším setkání Eurogroup opět odmítlo prodloužení záchranného programu. Jednání o kompromisu mezi Athénami a jejich věřiteli se tak zdá být nekonečné. Ministři financí proto Řecku dali ultimátum, aby o nový program požádalo do pátku. Podle politiků je to jeho jediná možnost. Někteří ekonomové to však tak černě nevidí, Řecko má podle nich prostor pro vyjednávání ještě minimálně týden. Ustoupit z požadavků by prý měla i druhá strana.

17. 02. 2015
Energetickou unii EU zaplatí soukromé peníze zajištěné veřejnými garancemi [nové okno]

Energetická účinnost
Investice do energetické účinnosti a do ochrany životního prostředí mají financovat dva nové nástroje, které včera představila Evropská komise s Evropskou investiční bankou. Mají otestovat, jestli se v EU uchytí nová filozofie propojování soukromých a veřejných peněz, na které stojí ambiciózní Junckerův balíček. Velká část peněz má směřovat do dalšího velkého projektu nové Komise – energetické unie.

17. 02. 2015
Předlužené Řecko označilo vyjednávání s věřiteli za ztrátu času a prásklo dveřmi… [nové okno]

Ekonomika a euro
Nedohoda mezi Řeky a oficiálními věřiteli tak trochu již včera dopoledne visela ve vzduchu. Mediální dělostřelecká příprava na večerní zasedání skupiny ministrů financí Eurogroup již naznačovala, že dosažení kompromisu bude nereálné. A tak se také stalo - eurozóna vedená Němci nabídla nové řecké vládě prodloužení stávajícího úvěrového programu. Ta označila návrh za absurdní, vyjednávání za ztrátu času a práskla dveřmi.

16. 02. 2015
PNR: na seznam teroristů se člověk může dostat i omylem [nové okno]

Evropa dnes
O jmenné evidenci cestujících (Passanger name records - PNR), která má přispět ke sledování teroristů v rámci EU, se na půdě EU debatuje více než čtyři roky. Na přijetí směrnice o PNR, která je v současnosti blokována Evropským parlamentem, lídři EU tlačí hlavně od útoků na Charlie Hebdo v Paříži. Bezpečnostní analytik ale upozorňuje na komplikace, které s jmenou evidencí souvisí. Na seznam osob podílejících se na terorismu se totiž člověk může dostat i omylem.

16. 02. 2015
6 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Jednání o příměří na Ukrajině, snaha vyřešit otázku řeckého dluhu a boj s terorismem, to byla hlavní témata minulého týdne. Co dalšího se událo v Evropě, se dozvíte v souhrnu zpráv, které vám EurActiv pravidelně přináší.

16. 02. 2015
Německo pootvírá dveře těžbě břidlicového plynu [nové okno]

Energetika
Německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová loni v říjnu přísahala, že v Německu bude těžba zemního plynu z břidlic nebo uhelných slojí zakázaná. Nyní její ministerstvo spolu s rezortem hospodářství předkládá vládě zákon, který nekonvenční těžbu plynu za určitých podmínek umožní. Od roku 2018 bude možné začít s komerční těžbou, když se podaří zajistit dostatek vědeckých informací ze zkušebních vrtů.

13. 02. 2015
Sobotka: ČR nechce, aby Řecko vystoupilo z eurozóny [nové okno]

Ekonomika a euro
Řecko by mělo i nadále zůstat členem eurozóny a čerpat záchranný program, který mu poskytli mezinárodní věřitelé. Bez dodržování daných pravidel, které by měly platit pro všechny stejně, to ale nepůjde. V Bruselu to po skončení neformálního summitu uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Jednání o Řecku budou pokračovat v pondělí.

12. 02. 2015
Každý druhý Němec by si přál odchod Řecka z eurozóny [nové okno]

Ekonomika a euro
Eurozóna bez Řecka. Taková představa není cizí každému druhému Němcovi. Uvedl to průzkum, na který upozornil německý EurActiv. Setrvání země v eurozóně by podpořilo necelých 30 % oslovených.

12. 02. 2015
SLEDUJTE S NÁMI: Neformální summit v Bruselu [nové okno]

Evropa dnes
V Bruselu dnes probíhá neformální zasedání Evropské rady. Lídři budou jednat o aktuální situaci na Ukrajině, o které je přijede informovat ukrajinský prezident Petro Porošenko, a na programu dne bude i původní hlavní téma summitu terorismus. To ale pravděpodobně zastíní Řecko a jeho požadavek na zásadní reformu záchranného programu.

11. 02. 2015
Summit o terorismu zastíní krize v Řecku [nové okno]

Ekonomika a euro
Původně měl neformální summit hlav států a vlád členských států, který proběhne zítra v Bruselu, řešit přednostně boj proti terorismu, téma ale nakonec pravděpodobně ustoupí do pozadí. Bodem číslo jedna bude totiž s největší pravděpodobností Řecko. Nový řecký premiér odmítá pokračovat v úsporných opatřeních a záchranném plánu mezinárodních věřitelů, a jednání proto nebudou vůbec snadná.

11. 02. 2015
Řecko je nejblíže bankrotu od roku 2012 [nové okno]

Ekonomika a euro
Pravděpodobnost řeckého bankrotu včera vystoupala nejvýše od konce roku 2012. Tehdy v Evropě vrcholila dluhová krize a v Řecku naplno propukl sociální odpor k programu rozpočtových škrtů navázaných na mezinárodní záchranný plán. Podle modelu agentury Bloomberg nyní investoři předpokládají, že riziko úpadku Atén během nadcházejících dvanácti měsíců činí bezmála 16 procent. Řecko tak v žebříčku nejrizikovějších zemí světa momentálně drží třetí místo za Ukrajinou a Venezuelou.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 1.4.2015
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,520 + 0,11%
USD 25,613 + 1,12%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster