800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
22. 05. 2015
Místní dopad – místní rozhodnutí [nové okno]

Evropa dnes
Pravidla v oblasti státní podpory byla v posledních dvou letech modernizována a mnoho opatření podpory již nadále nevyžaduje posouzení Komisí. V důsledku toho mohou nyní členské státy realizovat více než 80 % opatření slučitelné podpory bez oznamování. Méně kontroly ze strany Komise ale vyžaduje, aby členské státy převzaly více odpovědnosti. Musí občanům ukázat, kam směřují veřejné finance a jaký je jejich dopad. Pomoct jim v tom má Komise, píše v komentáři komisařka EU pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

22. 05. 2015
Komise k ČR: Zřiďte více školek a nechte ženy pracovat [nové okno]

ČR v Evropské unii
ČR se sice může chlubit rostoucí zaměstnaností, a to i v některých znevýhodněných skupinách, určité bariéry pro vstup na trh práce ale stále neodstranila. Evropská komise proto doporučuje, aby se vláda v příštích letech více soustředila na zaměstnávání žen s malými dětmi, které pracovat chtějí, ale mnohdy nemohou. Situaci jim totiž ztěžuje nedostatek míst ve školkách či omezené možnosti nechat se zaměstnat na flexibilní pracovní úvazek.

22. 05. 2015
Je ruská ekonomika z nejhoršího venku? [nové okno]

Evropa dnes
Stav ruské ekonomiky se za poslední dva měsíce posunul kupředu. Zásadním faktorem je stabilizace rublu, které se podařilo zkrotit inflaci. Klidnější jsou proto jak domácnosti, tak ruská centrální banka ale i podniky. Ruskou ekonomiku však ještě čeká mnoho starostí zejména v podobě zvýšených splátek zahraničního dluhu. Rubl by navíc mohl být ohrožen další eskalací konfliktu, píše v komentáři hlavní ekonom Ery Jan Bureš.

22. 05. 2015
Finský model Záruk pro mladé: Mladí lidé musí vědět, že je o ně zájem [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Mladá generace v Evropě, která trpí vysokou nezaměstnanosti, potřebuje v první řadě neztratit víru, že se o ni společnost zajímá a že ji neodepsala. Na takovém principu je i vystavěn skandinávský model Záruk pro mladé, který se osvědčil ve Finsku a sloužil jako inspirace pro podobnou iniciativu na celoevropské úrovni.

21. 05. 2015
Ladí se balíček 300 miliard eur pro investice. Budou v něm peníze na úspory energie? [nové okno]

Energetická účinnost
V Bruselu v těchto dnech probíhají finální jednání o fungování Evropského fondu pro strategické investice. Ten je základem třísetmiliardového investičního balíčku Junckerovy komise. Část vyjednavačů chce vyčlenit speciální částku pro projekty na zvyšování energetické účinnosti. Má něco takového smysl a bylo by to lákavé pro Česko?

20. 05. 2015
EU vrací Rusku úder: V boji s propagandou má pomoct televize i reality show [nové okno]

Evropa dnes
Plány EU pro boj s ruskou propagandou začínají mít díky včera představené studii jasnější obrysy. Pomoct v informační válce má lokální zpravodajství ruskojazyčné televize a šíření televizních dokumentů nebo filmů. EU hodlá podporovat i nezávislá média. Podle analytika z Asociace pro mezinárodní otázky Václava Lídla je důležité, aby se evropské strategie opíraly o trpělivé a důsledné vysvětlování toho, kde je skutečnost, a poukazovaly na reálná fakta.

19. 05. 2015
Ombudsmanka EU: Fondy 2014-2020 mohou podpořit projekty porušující základní práva [nové okno]

Regionální politika
Z prostředků z evropských strukturálních a investičních fondů mohou být v příštích letech financovány projekty, které odporují Listině základních práv a svobod EU. Na toto riziko upozornila Evropskou komisi ombudsmanka EU Emily O´Reillyová. Podobné obavy sdílejí i některé české organizace usilující o sociální inkluzi znevýhodněných lidí v ČR. Na Brusel se obrátily před několika týdny.

19. 05. 2015
Boj s ruskou propagandou: unijní plán se blíží k dokončení [nové okno]

Evropa dnes
Už dnes večer má bruselský think-tank představit očekávanou studii o možnostech unijního boje s ruskou propagandou. EU by měl mimo jiné pomoci čelit současné informační válce spojené s konfliktem na Ukrajině. V Bruselu už vzniká speciální jednotka odborníků, kteří si mají s ruskou propagandou poradit. Podrobnosti přinesl server Hlídací pes.

18. 05. 2015
Vláda odklepla energetickou koncepci. Do ČR míří Šefčovič [nové okno]

Energetika
Česko už nemá energetickou koncepci z roku 2004. Vláda dnes schválila nový dokument. Počítá s dalším rozvojem jaderné energie. Jak česká koncepce zapadne do evropské energetické unie? Vláda o tom bude už příští týden jednat s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem.

18. 05. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

17. 05. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Zavádění povinných kvót pro přijímání uprchlíků, prohraný spor o pomazánkové máslo, TTIP nebo ekonomická doporučení EU členským státům. EurActiv nabízí přehled nejzajímavějších událostí z uplynulého týdne, které by neměly uniknout pozornosti jeho čtenářů.

15. 05. 2015
EU: Za školky a služební zákon Česko chválíme, jinde je ale pokrok stále omezený [nové okno]

Evropa dnes
V Česku stále přetrvávají rozsáhlé daňové úniky a korupce, na trhu práce nejsou dostatečně zastoupeny některé znevýhodněné skupiny obyvatel, jako jsou Romové nebo matky malých dětí. Česko má navíc nízkou úroveň dopravní infrastruktury, nedostatek učitelů a kvalita českého vysokoškolského vzdělávání je pochybná. To jsou hlavní výtky Komise v hodnocení Česka v rámci tzv. evropského semestru. Pokrok vidí v přijetí zákonů o dětských skupinách a státní službě.

14. 05. 2015
Data: Migrační krize na hranicích EU v číslech [nové okno]

Evropa dnes
Jak pomoci lidem umírajícím kousek od břehů Evropy? Jak si poradit s přílivem uprchlíků? Co má EU dělat s imigrační krizí? Na tyto otázky se evropští lídři snaží najít uspokojivou odpověď. Přinášíme data pro základní přehled o situaci.

14. 05. 2015
Snížení výdajů pomohlo řeckému rozpočtu. Ten skončil překvapivě v přebytku [nové okno]

Ekonomika a euro
Primární rozpočet centrální řecké vlády skončil za první čtyři měsíce v přebytku 2,16 miliardy eur (59,3 miliardy korun). Vláda přitom očekávala mírný schodek. Lepší výsledky způsobilo snížení výdajů. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnilo řecké ministerstvo financí. Podle serveru deníku Kathimerini toho kabinet dosáhl tím, že začal zastavovat svoje pravidelné platby.

14. 05. 2015
Obchodní dohoda s EU naráží v americkém Senátu, poslanci svázali Obamovi ruce [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Americký prezident Barack Obama prohrál první dějství zápasu o nové obří obchodní dohody se zeměmi na březích Tichého oceánu a s Evropskou unií. Porážku mu přitom uštědřili senátoři za jeho Demokratickou stranu, kteří zablokovali zákon o podpoře obchodu (TPA). Ten by dal Obamovi pravomoc dojednat tichomořskou a transatlantickou dohodu a následně ji nechat schválit Kongresem, aniž by poslanci mohli do znění dohod zasahovat.

14. 05. 2015
Martin Schulz: Evropské obzory: úžiny, či otevřená moře? [nové okno]

Evropa dnes
„Často je EU v hlavních městech členských států využívána jako obětní beránek, kdy vlády svádějí vinu na Brusel, jelikož je to nejsnadnější řešení, jak problémy vysvětlit,“ píše v komentáři předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, který dnes v Cáchách převezme Cenu Karla Velikého udělovanou za nejhodnotnější příspěvek k západoevropskému porozumění. Laureátem ceny je i Václav Havel.

13. 05. 2015
EU chce zavést kvóty na přerozdělení uprchlíků, Češi jsou rázně proti [nové okno]

Evropa dnes
Stoupající počet tragédií ve Středozemním moři přiměl Evropu jednat o nové migrační strategii. V dnes představeném návrhu agendy pro migraci Komise plánuje přijmout až 20 tisíc nových uprchlíků, kteří budou nově přerozděleni do členských států EU na základě kvót. Nejen Česká republika, ale i státy východní Evropy a Británie jsou rázně proti. Ostrá kritika zaznívá i mezi českými europoslanci.

13. 05. 2015
Britové odmítají kvóty na přerozdělování uprchlíků [nové okno]

Evropa dnes
Velká Británie se nebude podílet na žádném programu, který by pro členské státy EU zaváděl povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků. Včera (12. května) to uvedla nově zvolená vláda Davida Camerona. Britský premiér se místo toho chce zaměřit na boj s pašeráky, kteří uprchlíky do Evropy přivádějí a riskují při cestě přes moře jejich životy.

13. 05. 2015
Zástupci byznysu: Novela vysokoškolského zákona větší profesní zaměření VŠ nepřinese [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Česká republika by měla usilovněji pracovat na propojení vysokého školství s požadavky pracovního trhu. Klíčová je v tomto ohledu spolupráce firem s vysokými školami a také rozšíření možnosti absolvovat odborné stáže pro studenty. Novela zákona o vysokých školách, která se nyní nachází v Parlamentu, je ale podle zástupců českého průmyslu nedostatečná a k většímu profesnímu zaměření vysokých škol nepovede.

13. 05. 2015
Pokročila ČR v integraci romských žáků? Brusel na to nezapomene ani v letošních ... [nové okno]

ČR v Evropské unii
I přístupem k romským žákům v Česku by se mohla zabývat letošní doporučení Evropské komise, která každý rok hodnotí vývoj v hospodářských politikách členských zemí a provedených reformách. Evergreenem doporučení pro Česko bývá daňová politika nebo fungování trhu práce. Doporučení za rok 2015 by měla Komise představit dnes odpoledne. Kvůli romským dětem už proti Česku běží řízení pro porušení povinnosti.

12. 05. 2015
Počet imigrantů v EU roste, azyl loni získalo 185 tisíc lidí [nové okno]

Evropa dnes
Více než 185 tisíc osob loni získalo v zemích Evropské unie ochranu ve formě poskytnutí azylu. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst skoro o polovinu. Od roku 2008 státy EU vyhověly žádosti o azyl už ve více než 750 tisíc případech. Nejvíce úspěšných žadatelů loni pocházelo z válkou zmítané Sýrie. Česká republika udělila azyl 765 osobám, většinou z Ukrajiny.

12. 05. 2015
Lotyšští experti: Na Baltu budou další LNG terminály, pokud se to vyplatí [nové okno]

Energetika
Při budování dalších LNG terminálů musí baltské země zvážit byznysový potenciál. Funguje už terminál v Klajpedě a existují plány na lepší propojení regionu. Hru ale může změnit využití zkapalněného zemního plynu v dopravě, říkají odborníci z lotyšských ministerstev, kteří nedávno navštívili Prahu. EurActiv s nimi mluvil o evropském projektu energetické unie.

11. 05. 2015
Při online nákupu se bude v celé EU reklamovat podle stejných pravidel, plánuje Jourová [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropský trh se má rozhýbat i digitálně. Evropská komise chce sjednotit třeba pravidla pro online nakupování, aby byla pro zákazníky co nejjednodušší a mohli se spolehnout na stejné podmínky v celé Unii. Usnadnit chce Komise také nákup služeb a digitálního obsahu, jako jsou filmy a hudba. Pracovat na tom má i česká eurokomisařka Věra Jourová.

11. 05. 2015
Digitální Česko: Sen nebo skutečnost? [nové okno]

Evropa dnes
Digitální agendu lze chápat jako stavbu na čtyřech pilířích – digitální ekonomice, digitální veřejné správě, digitálních znalostech a digitální infrastruktuře. Pokud jen jeden z těchto pilířů bude zaostávat, celá digitální agenda bude kulhat, tvrdí v komentáři analytik Kryštof Kruliš. Největší českou slabinou je nedostatečná digitalizace veřejné správy zaviněná zpožděními nebo špatným marketingem. Vzorem může být fungující eGovernment ve Velké Británii.

11. 05. 2015
Martina Dlabajová: Politici musí najít odvahu zakročit proti nezaměstnanosti mladých [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Politici řeší velké dilema, zda je větší prioritou mít plné vysoké školy, anebo se soustředit na specializace a podporu technických řemesel. Je velká škoda, že jsme v Evropě ztratili úctu ke klasickým řemeslům,“ říká v rozhovoru pro EurActiv česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE), která se problému nezaměstnaných mladých dlouhodobě věnuje.

11. 05. 2015
Euro se opět se bojí Řecka [nové okno]

Evropa dnes
Hlavním tématem dnešního setkání ministrů financí eurozóny bude podobně jako v posledních několika měsících Řecko. Dohoda s věřiteli se však opět nejeví jako reálná. V úterý má země navíc splatit dluh Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši 750 milionů eur. „Je možné, že Athény ještě na květnovou splátku peníze seženou, ale v červnu budou MMF splácet skoro dvakrát tolik,“ říká v kometáři hlavní ekonom Ery Jan Bureš.

11. 05. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Parlamentní volby v Británii s překvapením a prezidentské volby v Polsku, také s překvapením. K tomu Komise představila obsáhlou strategii pro jednotný digitální trh. Co dalšího se dělo v minulém týdnu? EurActiv přináší pravidelný přehled.

10. 05. 2015
Digitální trh – jedna z priorit Komise [nové okno]

Evropa dnes
Digitální technologie jsou součástí životů většiny obyvatel Evropské unie a jejich vývoj neustále roste. Stále se však rozšiřování digitálních služeb potýká s řadou omezení, proto se vznik jednotného digitálního trhu stal jednou z hlavních priorit současné Komise Jeana-Clauda Junckera. Strategie, která má překážky odstranit, byla Komisí zveřejněna 6. května.

08. 05. 2015
Zdeněk Velíšek: Chybí nám politici, kteří by riskovali pro evropskou myšlenku [nové okno]

ČR v Evropské unii
Ač Česká republika má proevropské politiky, tak kvůli euroskeptickým náladám ve většinové společnosti se nikomu z nich nechce do obhajoby dalšího prohlubování evropské integrace nebo evropské měny. „Přitom více než kdy jindy se právě v těchto dnech dá naše příslušnost k evropskému celku a jeho hodnotám chápat jako předpoklad a záruka klidu a míru v této malé středoevropské zemi,“ říká v rozhovoru pro EurActiv novinář, spisovatel a překladatel Zdeněk Velíšek.

07. 05. 2015
Energetická bezpečnost nezačíná za hranicí, ale doma v EU, zdůrazňují europoslanci [nové okno]

Energetika
Od loňska věnuje EU zvýšenou pozornost energetické bezpečnosti. Chce ji posílit různými cestami. Nejde jen o počet plynovodů, ale také o spolehlivost zdrojů. Bezpečnost však začíná už doma a posílit ji mohou nové technologie, včetně úspor energie nebo obnovitelných zdrojů. V Bruselu dnes o strategii pro energetickou bezpečnost hlasoval europoslanecký výbor pro průmysl, výzkum a energetiku.

07. 05. 2015
Čeští europoslanci: Britové by měli v EU setrvat, je to i v zájmu ČR [nové okno]

Evropa dnes
Velká Británie by měla i nadále zůstat členem EU, na druhou stranu debatu o možném vystoupení by neměla podcenit. Britští občané si nicméně výhody členství v EU uvědomují a podle toho by i v případném referendu hlasovali. Dnes v zemi probíhají důležité volby, které budou mít rozhodně dopad na budoucnost. V anketě to EurActivu řekli čeští europoslanci.

06. 05. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

06. 05. 2015
Komise: jednotný digitální trh může přinést až 415 miliard eur ročně [nové okno]

Evropa dnes
Plány Komise na vytvoření jednotného digitálního trhu jsou dnes, kdy byla strategie představena, konečně jasnější. Návrh se zaměřuje na širokou škálu různých oblastí, především má ale podpořit ekonomiku celé osmadvacítky. Zároveň má usnadnit online obchod napříč evropskými hranicemi jak pro spotřebitele, tak pro firmy. Komise si chce také posvítit na praktiky společností, jako je například Google.

06. 05. 2015
Brexit by mohl Evropu sesadit z ekonomického výsluní [nové okno]

Evropa dnes
Výsledek zítřejších parlamentních voleb ve Velké Británii by mohl ohrozit budoucí setrvání země v EU. Odchodem země z Unie by utrpěla hlavně ekonomika samotné Británie. Dopady by však pocítila celá EU, přišla by totiž o silný liberální hlas, který posiluje konkurenceschopnost celého společenství, tvrdí ekonom Jan Jedlička.

05. 05. 2015
Německé tažení proti uhlí potrápí i české investory [nové okno]

Energetika
Snaha německé vlády přibrzdit výrobu v tamních hnědouhelných elektrárnách dostala po výpadech energetických koncernů a odborářů facku také od právníků. Pokuty za nadměrné emise skleníkového oxidu uhličitého, které by spolková vláda ráda zavedla pro elektrárny starší dvaceti let, totiž mohou odporovat německé ústavě. Navrhovaná norma, podle které by se pokuta odváděla prostřednictvím dodatečných emisních povolenek, navíc podle právních rozborů porušuje také evropské právo.

05. 05. 2015
Z Operačního programu bude čerpat hlavně ten, kdo je připraven [nové okno]

Regionální politika
Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), který byl Evropskou unií minulý týden konečně schválen, je podle europoslankyně Martiny Dlabajové „nejinovativnější z nových programů“. Program podpoří například investice do výzkumu, podnikání malých firem, nebo rozvoj energetiky a digitální hospodářství. Z OP PIK se budou těšit hlavně malé a střední podniky. Na své si však přijde každý, kdo je připraven, píše europoslankyně.

05. 05. 2015
Dita Charanzová: Digitální trh, to nejsou robustní systémy. Hlavní bude odstranit překážky [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Technologický vývoj předběhl legislativu a zpoždění EU v digitalizaci narůstá každý den. Komise přichází s návrhem jak to změnit. Co to je digitální trh? A co má EU dělat, aby nezaspala? „Spíše než budování robustních systémů si představte odstraňování překážek,“ říká v rozhovoru pro EurActiv europoslankyně ANO Dita Charanzová, která je autorkou koncepce pro rozvoj digitálního prostředí z dílny europarlamentní frakce ALDE.

04. 05. 2015
Britské volby: trhy by potěšilo vítězství labouristů [nové okno]

Evropa dnes
Velkou Británii ve čtvrtek (7. května) čekají parlamentní volby a předvolební průzkumy ukazují, že výsledky hlasování budou opravdu velmi těsné. Jako nereálné se podle odborníků jeví sestavení většinové vlády a očekávají se zdlouhavá povolební vyjednávání, což přispívá k současnému slábnutí libry. Přelomové volby jsou jak v hledáčku investorů, tak celé EU. Ve hře je totiž i odchod země z Unie.

04. 05. 2015
Mnohojazyčná EU hledá ideální nástroj k překládání webů [nové okno]

Věda, výzkum a vzdělávání
Evropská komise spouští nástroj pro překládání webových stránek veřejných institucí ve členských zemích EU. Pokud bude mít úspěch, mohl by se rozšířit i mimo veřejnou sféru. EU si totiž musí poradit s tím, že internet je sice pro všechny, ale ne každý rozumí několika jazykům. Už tento týden představí Komise také strategii pro vytváření jednotného digitálního trhu.

03. 05. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Česká republika přijala strategii o působení v EU, europoslanci měli pořádně napilno a Řecko vyměnilo hlavního vyjednavače s věřiteli. To jsou hlavní události minulého týdne, jejichž přehled pro své čtenáře již tradičně zpracovala redakce EurActivu.

30. 04. 2015
Reforma trhu s uhlíkem může odstartovat v roce 2019, konečná dohoda je na spadnutí [nové okno]

Energetická účinnost
Česko ve středu vystoupilo z blokační menšiny, která bránila brzkému spuštění reformy trhu s emisními povolenkami. Otevřelo tak po měsících jednání cestu ke konečné dohodě členských zemí s europoslanci. Ta by mohla padnout už příští týden v úterý, píše Reuters. Rezerva tržní stability, která má skoncovat s přebytkem povolenek na trhu, by mohla začít fungovat od roku 2019.

30. 04. 2015
NGOs se bojí, že peníze z fondů EU půjdou na dostavbu ústavů pro zdravotně postižené [nové okno]

Regionální politika
České organizace usilující o sociální inkluzi znevýhodněných lidí v ČR mají obavy, že země bude prostředky z evropských fondů v příštích letech vydávat na rozvoj ústavní péče místo toho, aby jimi podpořila život zdravotně postižených v komunitě. Neexistence plánu, jak zajistit potřebné změny, prý navíc ohrožuje čerpání peněz z fondů EU. MPSV se vůči tvrzením ohradilo.

29. 04. 2015
Z chyb eurozóny se vláda nepoučila a chce je opakovat [nové okno]

ČR v Evropské unii
Jednou z příčin krize eura byl fakt, že měnová unie byla primárně koncipována jako politický projekt. Vláda hodlá tuto chybu opakovat, když tvrdí, že budeme plnohodnotnými členy EU, jen pokud budeme členy eurozóny. Euro chce přijmout na základě politických argumentů a ne z důvodů ekonomických, které jsou ale pro naše občany mnohem důležitější, komentuje vládní koncepci pro evropskou politiku předseda ODS Petr Fiala v textu pro EurActiv.

29. 04. 2015
Komise chce pro boj s terorismem posílit Europol [nové okno]

Evropa dnes
Tři základní hrozby stanovila Komise ve svém novém Evropském programu pro bezpečnost – terorismus, organizovaný zločin a kyberkriminalitu. Program tak reaguje na tragické události posledního půl roku a zároveň navazuje na bezpečnostní strategii EU, která platila dodnes. Někteří evropští poslanci mají k návrhu výhrady, v některých bodech je podle nich nedostatečný.

29. 04. 2015
Češi s volnějšími pravidly pro dočerpání fondů narážejí u jiných zemí [nové okno]

Regionální politika
Česká republika se spolu s dalšími státy snaží přesvědčit Evropskou komisi, aby jim v rámci stávajících pravidel pro období 2007-2013 pomohla nalézt cestu, jak dočerpat miliardy v evropských fondech, u nichž reálně hrozí, že si na ně tyto země nesáhnou. Ne všichni však souhlasí. Proti těmto snahám se staví země, které do rozpočtu EU více přispívají, než z něj získávají.

29. 04. 2015
ČR má první schválený operační program, miliardy půjdou na podnikání a inovace [nové okno]

Regionální politika
Česká republika se dočkala. Podle informací z Bruselu Evropská komise schválila první operační program se zaměřením na podnikání a inovace. Z operačního programu „Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost“, pro který se používá zkratka OP PIK, bude možné využít téměř 8 miliard eur.

29. 04. 2015
Jasná pozice k Ukrajině ve vládní koncepci pro EU chybí [nové okno]

ČR v Evropské unii
Ve vládní koncepci pro evropskou politiku nejvíce postrádám řádnou reflexi konfliktu na Ukrajině. Budoucnost Ukrajiny a rusko-ukrajinského konfliktu by pro nás měla být více prioritní, protože jediné, co v České republice rezonuje, je zájem o evropské fondy a nesouhlas se sankčními opatřeními, píše ve svém komentáři pro EurActiv o nové koncepci pro působení Česka v EU místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, který zasedá v poslaneckém výboru pro evropské záležitosti.

28. 04. 2015
Rozhodnutí o euru se vláda vyhýbá [nové okno]

ČR v Evropské unii
Vláda v koncepci pro evropskou politiku jasně ukazuje, že nemá odvahu ani politickou vůli zavést v České republice společnou měnu. V úvodu dokumentu se mluví o strategickém zájmu o „plnohodnotné členství České republiky v EU“. Bez naší účasti v rozhodovacích procesech eurozóny však tento cíl zůstává jen zbožným přáním, píše v komentáři pro EurActiv bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.

28. 04. 2015
Vládní evropská koncepce dává smysl [nové okno]

ČR v Evropské unii
Koncepce pro působení v EU se od podobných materiálů vlády liší, protože podrobněji hovoří o způsobu svého naplňování. Vláda si bude již v předlegislativní fázi určovat priority, podrobněji o nich diskutovat, hledat spojence a vypočítávat přínosy a náklady, zdůrazňuje ve svém komentáři ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál.

28. 04. 2015
Příliš levné emise: jednání o reformě trhu s CO2 jde do finále [nové okno]

Energetická účinnost
Členské země EU zítra znovu jednají o reformě systému pro obchodování s emisními povolenkami. Od ní se bude odvíjet cena elektřiny i objem peněz pro modernizaci českého průmyslu. Hraje se o rok spuštění reformy. Nový kompromis by mohl znít: 2019. Podle informací EurActivu by Česko mohlo toto datum podpořit, pokud za dražší uhlík dostane kompenzace. V jednáních by to znamenalo průlom.

28. 04. 2015
Europoslanec Zdechovský: ČR by měla začít brát střet zájmů u politiků vážně [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká republika by měla přestat před problémem střetu zájmů u politiků a úředníků zavírat oči a měla se by mu postavit čelem. Inspirací ji mohou být některé bruselské organizace, ve kterých je laťka pro vnímání i kontrolu střetu zájmů nastavena vysoko. V rozhovoru pro EurActiv na to upozorňuje český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP).

27. 04. 2015
Bez eura není členství v EU plnohodnotné. Rozhodnutí o datu ale vláda odkládá [nové okno]

ČR v Evropské unii
O datu přistoupení do eurozóny má být jasno nejpozději do roku 2020. Zatím vláda rozhodovat nechce, i když je přijetí eura pro členství v EU zásadní. I to se píše v nové koncepci pro působení v Unii, kterou dnes vláda přijala. Sobotkův kabinet chce být aktivnější a jednat srozumitelněji, než to ČR dělala dosud.

27. 04. 2015
Neřešit situaci mladých nezaměstnaných by bylo příliš drahé [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Mladí lidé patří v EU mezi skupiny, které dopady hospodářské krize pocítily nejvíce. K řešení jejich situace chtějí přispět i programy EU, které mají absolventům s minimální praxí zajistit odpovídající pracovní místo či stáž. Aby začaly přinášet plody, je však potřeba „vyladit některé zásadní věci“. „Alternativou je nedělat nic a čekat, až to trh vyřeší. Takové řešení by ale nebylo sociálně únosné, vedlo by k dalšímu zvýšení nezaměstnanosti mladých, jejich frustraci, plýtvání jejich lidským potenciálem a bylo by pěkně drahé,“ píše europoslankyně Martina Dlabajová (ANO).

26. 04. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Co nového přinesl Evropě minulý týden? Ve čtvrtek se v Bruselu sešli lídři EU kvůli současnému obrovskému přílivu migrantů do Evropy. Ministři financí eurozóny v pátek jednali o Řecku. V sobotu vyrazil z Moskvy na cestu do Berlína motorkářský klub Noční vlci podporující ruského prezidenta Vladimira Putina. Redakce EurActivu pro Vás již tradičně zpracovala ty nejzajímavější události, které by Vám neměly uniknout.

26. 04. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

24. 04. 2015
Šéf Amnesty International: Bojím se, že vláda nebere diskriminaci Romů vážně [nové okno]

Sociální politika
Česká vláda sice přijala některá opatření v boji proti diskriminaci Romů, ale je otázka, zda se nejedná o pouhá slova, která jsme v minulosti slyšeli již několikrát. V rozhovoru pro EurActiv na to upozorňuje generální tajemník mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International Salil Shetty, který v minulých dnech navštívil Českou republiku. Představil tu zprávu, která zemi ostře kritizuje za segregaci Romů ve školství.

23. 04. 2015
Dita Charanzová: Geneticky modifikované potraviny jíst kvůli TTIP nebudeme [nové okno]

Průmysl, obchod a export
V New Yorku tento týden běží deváté kolo vyjednávání o transatlantickém obchodním a investičním partnerství mezi EU a USA. Začátek jednání provázela řada protestů, které organizovali odpůrci obchodní dohody. Proč budí TTIP takovou pozornost? Ptali jsme se české europoslankyně Dity Charanzové (ANO), která k TTIP vypracovávala stanovisko výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů.

23. 04. 2015
Helena Langšádlová: Imigrační politika EU se musí změnit [nové okno]

Evropa dnes
Imigrace představuje jednu z hlavních výzev Evropy. To by se mělo promítnout do výdajových priorit. Miliardy eur nyní putují na „měkké“ projekty pochybného přínosu. Nestálo by za to zamyslet se, zda právě nyní raději nevěnovat více prostředků na ostrahu vnějších hranic EU?, ptá se v komentáři pro EurActiv.cz předsedkyně poslaneckého podvýboru pro migraci Helena Langšádlová.

23. 04. 2015
SLEDUJTE S NÁMI - Mimořádný summit EU: Krize ve Středomoří [nové okno]

Evropa dnes
Do Bruselu se dnes sjíždějí prezidenti a premiéři evropských zemí. Budou jednat hlavně o situaci ve Středomoří. Důvodem svolání mimořádného summitu jsou tragické události, během kterých v minulém týdnu zahynuly stovky imigrantů ze severní Afriky.

22. 04. 2015
Řecko se s eurozónou v pátek zřejmě nedohodne [nové okno]

Evropa dnes
Sjednat dohodu mezi Řeckem a jeho věřiteli na pátečním setkání euroskupiny se jeví jako velmi nepravděpodobné. Pokrok řecké vlády v plnění reforem, které mají zemi uvolnit peníze z balíku finanční pomoci, je totiž stále velmi pomalý. Problém s nedostatkem hotovosti se v zemi neustále stupňuje a není jasné, kolik peněz ve státní kase zatím zůstává. V květnu musí řecká vláda navíc MMF zaplatit další splátku.

22. 04. 2015
Ministři mají dnes řešit spor o monitorovací systém dotací EU [nové okno]

Regionální politika
Rezorty financí a pro místní rozvoj mají na dnešním zasedání vlády představit řešení sporu ohledně výsledků auditu monitorovacího systému pro čerpání evropských dotací po roce 2014. Ministry Andreje Babiše a Karlu Šlechtovou (oba ANO) tím na konci týdne pověřil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

21. 04. 2015
Z bank se stávají i poradny pro energetiku. Láká je zvyšování energetické účinnosti [nové okno]

Energetická účinnost
Energetické úspory jsou v Evropě v kurzu, ať už jde o zvyšování účinnosti v budovách nebo v průmyslu. Jak získat dost peněz na investice, které musí v následujících letech přijít? Dotace z veřejných peněz samy nestačí a měly by hlavně lákat soukromý kapitál. Energetická účinnost zajímá i banky, protože projekty jsou výnosné a bez výrazných rizik.

21. 04. 2015
Češi a Poláci chtějí propojovat silnice. Pomoci má Brusel [nové okno]

Regionální politika
Spolupráce ve vodním hospodářství, při řešení stavu ovzduší, energetice a výstavbě páteřních silnic. To jsou hlavní témata dohody mezi Českem a Polskem stvrzená při včerejších mezivládních konzultacích v Praze. „Záleží nám na rozvoji vzájemných vztahů, které jsou důležité pro budování visegrádské skupiny,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání s polskou ministerskou předsedkyní Ewou Kopaczovou.

20. 04. 2015
e-Government: Češi, Slováci a Maďaři se od Poláků můžou učit [nové okno]

Evropa dnes
Státy V4 jsou na tom v oblasti e-Governmentu podobně, alespoň co se Česka, Slovenska a Maďarska týče. V porovnání s ostatními státy EU se jim digitalizace veřejné správy moc nedaří. Podle odborníků se to dá vysvětlit podobnou kulturou státní správy nebo společným rysem nedostatečné koordinace státních aktivit. Od Polska by se ostatní země V4 mohly učit. Napřed je třeba ve tvorbě elektronických formulářů.

20. 04. 2015
9 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Zostření situace na východě Ukrajiny, boj Evropské komise proti praktikám Googlu nebo hlasování o biopalivech. Co se všechno dělo minulý týden? EurActiv přináší pravidelný přehled.

17. 04. 2015
Nová definice osobních údajů přidělá firmám vrásky, počítat musí s vyššími náklady [nové okno]

Evropa dnes
Reformní balíček ochrany osobních údajů, který byl navržen v roce 2012 a který v současnosti schvalují instituce EU, podle Komise reaguje na potřebu dnešního digitálního světa posílit právo na soukromí uživatelů internetu. Změny přinese například nová definice osobního údaje, která je podle podniků potřebná, může ale znamenat další náklady, a proto se některým evropským firmám příliš nezamlouvá. Nejedná se však o všechny podniky, některým totiž vůbec nevadí.

17. 04. 2015
Putin směrem k Rusku: jsme z nejhoršího venku [nové okno]

Ekonomika a euro
Vladimír Putin oznámil včera Rusům, že jsou z nejhoršího venku. V televizním vystoupení samozřejmě nalakoval ruskou ekonomickou situaci na růžovo. Při pohledu na trhy ale Rusko skutečně vypadá o něco lépe. Rubl se stabilizoval a včera poprvé od listopadu 2014 posílil pod hranici 50 rublů za dolar.

16. 04. 2015
Europoslanci chtějí uznat romskou genocidu za druhé světové války [nové okno]

Sociální politika
Europoslanci zasedající ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřních věci Evropského parlamentu včera (15. dubna) přijali rezoluci, ve které odsoudili nesnášenlivost vůči Romům žijícím v Evropě. Chtějí také, aby došlo k uznání romské genocidy za druhé světové války. Měl by ji připomínat Evropský den památky obětí holocaustu Romů.

16. 04. 2015
Bez sladění dovedností s náplní práce se z krize nedostaneme, tvrdí europoslankyně [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Představa konkurenceschopného pracovního trhu EU pro 21. století může vzít za své, pokud členské státy nepřijmou ambiciózní strukturální reformy a nepřizpůsobí dovednosti a kvalifikace požadavkům pracovního trhu. Upozorňuje na to zpráva, kterou se dnes zabýval Evropský parlament.

15. 04. 2015
Evropský parlament drží klíč ke schvalování českých operačních programů [nové okno]

Regionální politika
Europoslanci, kteří se dnes v Bruselu scházejí na plenárním zasedání, budou schvalovat změny ve víceletém rozpočtu EU, jež jsou důležité pro odstartování schvalování operačních programů včetně českých. Podle zjištění EurActivu by se v první fází mohly zelené dočkat nejpřipravenější české operační programy, mezi které patří Zaměstnanost, Životní prostředí, Doprava, Výzkum, vývoj a vzdělávání nebo Rybářství. Další programy by měly následovat.

15. 04. 2015
Příliv uprchlíků do Evropy má být letos rekordní [nové okno]

Evropa dnes
Evropa má letos projít velkou zatěžkávací zkouškou. Odborníci očekávají, že na cestu za lepším životem se vydá rekordní počet uprchlíků. V posledních letech jich stále přibývá a tempo se zrychluje. Především kvůli bojům v Sýrii a Iráku se jich do rozvinutých zemí loni vydalo o 45 procent více než o rok dříve. Jen v Evropské unii požádalo o azyl přes 626 tisíc lidí, celosvětově jich bylo 866 tisíc.

14. 04. 2015
Euro v ČR stále jen s pozitivním výhledem [nové okno]

ČR v Evropské unii
Ke vstupu do eurozóny musí uchazečská země obdržet od evropských institucí pozvánku, jejíž vystavení je podmíněno plněním maastrichtských konvergenčních kritérií. Česká republika neplní pouze jediné kritérium - kurzové. Proč je tedy vstup České republiky do eurozóny prozatím v nedohlednu? Odpověď na tuto otázku naleznete na dalších řádcích.

14. 04. 2015
Falešné zotavení v eurozóně [nové okno]

Ekonomika a euro
Na první pohled se zdá, že ekonomika eurozóny by konečně mohla být na dobré cestě. Akciové trhy se zvedají. Zvýšila se spotřebitelská důvěra. Nižší ceny ropy, levnější euro i kvantitativní uvolňování Evropskou centrální bankou by podle očekávání měly podpořit růst.

14. 04. 2015
Polský aristokrat vyzval Nigela Farrage k souboji na šavle [nové okno]

Evropa dnes
Polákovi Janku Żylińskému, který žije v Londýně, došla trpělivost s výroky lídra protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Byznysmen, který užívá knížecí titul, se rozhodl problém vyřešit aristokratickým způsobem. Vyzval Nigela Farrage na souboj v Hyde Parku.

14. 04. 2015
Komise: Do diskuse o TTIP by se měly zapojit i státy [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropská komise nemá patent na všechno. Pokud se do diskuse o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP), které mezi sebou chce uzavřít EU a USA, plně nezapojí i členské státy, přínosy a rizika dohody se občanům nepodaří správně vysvětlit. EurActivu to řekl hlavní evropský vyjednavač dohody Ignacio Garcia Bercero.

13. 04. 2015
Jourová: Počet Evropanů bojujících v Sýrii se blíží šesti tisícům [nové okno]

Evropa dnes
Česká eurokomisařka pro dnešní vydání francouzkých novin Le Figaro uvedla, že se počet Evropanů bojujících po boku džihádistů v Sýrii pohybuje mezi pěti až šesti tisíci. Číslo však může být mnohem vyšší, protože je velmi těžké tzv. zahraniční bojovníky sledovat, říká komisařka. Šéf Europolu přitom jejich počet v polovině ledna odhadoval na tři až pět tisíc.

13. 04. 2015
Nezaměstnanost mladých: Samotný Brusel problém nevyřeší, přispět musí i státy [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Řešení problému s vysokou nezaměstnaností mladých lidí, který trápí Evropu, nemohou členské státy nechat pouze na EU, ruku k dílu musí přiložit i ony. Bez vzájemné spolupráce to totiž nepůjde, shodují se politici i odborníci, které EurActiv oslovil.

12. 04. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Návštěva řeckého premiéra v Moskvě, schválení "protisovětského" zákona ukrajinským parlamentem nebo odstartování soudního procesu proti sociální síti Facebook. To jsou jedny z hlavních zpráv minulého týdne, které by četnářům EurActivu neměly uniknout.

10. 04. 2015
Řecký taneček s věřiteli nekončí [nové okno]

Evropa dnes
Řecko pokračuje v přesvědčování zahraničních věřitelů, aby zemi poskytli peníze ze záchranného programu. Aby Řecko na peníze dosáhla, musí do příštího týdne předložit nový reformní plán, který má zvýšit příjem do státního rozpočtu. První krok už má za sebou. Řecká vláda oznámila, že bude pokračovat v privatizaci státního majetku. Vše musí stihnout do 24. dubna, kdy se je naplánováno jednání euroskupiny.

10. 04. 2015
Řecko uhradilo obří splátku MMF, potvrdila Lagardeová [nové okno]

Ekonomika a euro
Řecko uhradilo Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) k dnešnímu termínu splatnou částku dluhu ve výši kolem 450 milionů eur (12,3 miliardy korun), potvrdila výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová.

09. 04. 2015
Ministři zahraničí budou jednat o mírové misi na Ukrajině [nové okno]

Vnější vztahy
Příští jednáni o situaci na Ukrajině, která proběhnou příští pondělí v Berlíně, by se podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka měla věnovat možnému vyslání mezinárodní mírové mise do válkou zmítané země. Mohla by se tím zajistit kontrola dodržování příměří i v oblastech, do kterých nemají současní pozorovatelé OBSE přístup. Berlínských jednání se zúčastní ministři zahraničí Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny.

08. 04. 2015
Komise: Na integraci Romů je třeba ještě zapracovat [nové okno]

Evropa dnes
Postavení Romů žijících v EU se příliš nelepší, tvrdí Komise. Nejpočetnější evropská menšina se musí stále potýkat s častou diskriminací a sociálním vyloučením, což kritzuje i česká komisařka Věra Jourová, která se romské problematice věnuje ve svém portfoliu. Řešením je integrace Romů do společnosti, která je však stále na počátku a bude trvat ještě mnoho let.

08. 04. 2015
Energetickou unii EU vítá. Státy i firmy ale zajímá, jak ji chce Komise řídit [nové okno]

Energetika
Už během letoška se má ukázat, jak chce Evropská komise zajistit koordinaci mezi energetickými a klimatickými politikami jednotlivých zemí EU, které mají během příštích let společně vytvořit energetickou unii. Česko i některé další země se obávají, že by se ze systému řízení mohly vyklubat závazky, které by energetickou politiku tlačily vybraným směrem.

08. 04. 2015
Flirtem s řeckou Syrizou to nekončí, Moskva si namlouvá i další antievropské strany [nové okno]

Evropa dnes
Řecký premiér Alexis Tsipras se dnes setkává s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Řecké sbližování s Ruskem ale není výjimečné, Moskva se snaží dění v Evropě ovlivňovat i skrz další evropské extremistické politické strany, které spojují proruské postoje a odpor vůči dalšímu prohlubování evropské integrace.

07. 04. 2015
Blýskání na lepší časy? Kypr ruší omezení na převody peněz [nové okno]

Ekonomika a euro
Kypr, který v roce 2013 postihla finanční krize, dnes (7. dubna) odvolal zbývající restriktivní opatření na převod kapitálu do zahraničí. Jako podmínku pro uvolnění finanční pomoci si to v minulosti vyžádali západní věřitelé země. Omezení spojená s pohybem peněz v rámci státu byla zrušena již v loňském roce.

07. 04. 2015
7 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Německé reparace vůči Řecku, americký konvoj v České republice či odstartování volební kampaně ve Velké Británii. To je jen malá ochutnávka z událostí, které proběhly v minulém týdnu a čtenáři EurActivu by o nich měli mít přehled.

07. 04. 2015
Vliv centrálních bank na finanční trhy dál roste [nové okno]

Ekonomika a euro
Světové centrální banky neměly nikdy takový vliv na dění na finančních trzích jako dnes. Americká, evropská či japonská centrální banka svou politikou nejen ovlivňují, ale přímo předurčují, jakým směrem se vydají akciové trhy a odkud kam se budou přelévat peníze.

03. 04. 2015
Stravovací návyky zhoršují životní prostředí [nové okno]

Evropa dnes
Světový fond pro ochranu zvířat na konci března vydal studii, která zkoumala stravovací návyky a jejich dopady na životní prostředí. Výzkumníci si posvítili pouze na německé obyvatelstvo, jak na tom jsou ostatní národy se tedy bohužel nedovíme. Z výzkumu však vyplývá, že Němci konzumují jídlo v nadměrném množství a to především živočišné produkty. Jinak tomu určitě nebude ani o blížících se Velikonocích.

02. 04. 2015
Nové řecké reformy se opět drží zpátky. Dohoda je v nedohlednu [nové okno]

Evropa dnes
Řecko věřitelům představilo nový plán reforem, které jsou podmínkou pro uvolnění peněz od zahraničních věřitelů. Ti ale předložený dokument okamžitě zkritizovali. Reformy totiž opět obsahují plány na zvýšení minimální mzdy, zvýšení penzí nebo zachování počtu vládních úředníků. Váhavý přístup vůči přijetí ráznějších opatření se Řecku nemusí vyplatit. Věřitelské instituce totiž odhadují, že zemi mohou dojít peníze už za týden.

01. 04. 2015
České podniky o dvourychlostní Evropě: bez jednotnější fiskální politiky to v ... [nové okno]

ČR v Evropské unii
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker nedávno vyzval státy EU, aby se zamyslely nad budoucím prohlubováním spolupráce v rámci eurozóny. Mezi evropskými zeměmi to vzbudilo opětovné obavy z dvourychlostní Evropy a ani ČR, která zatím společnou měnu nepřijala, se to příliš nezamlouvá. Nelíbí se to ani zástupcům českých podniků, kteří však uznávají, že bez hlubší spolupráce to mezi státy eurozóny nikdy nebude fungovat.

01. 04. 2015
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Čemu se v uplynulých dvou týdnech věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce? V pravidelném přehledu ty nejzajímavější analýzy pro čtenáře EurActivu zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

01. 04. 2015
Digitální transformace Evropy [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropa je na počátku bezprecedentní technologické transformace. Říkám jí „internet všeho“: průnik celosvětové sítě do všednodenních aspektů našeho života. Technologie nošená na těle nám poví, jak dobře spíme a jestli potřebujeme tělesný pohyb. Senzory v ulicích nám pomohou vyhnout se dopravním zácpám a najít místo k zaparkování. Telemedicínské aplikace umožní lékařům ošetřit pacienty vzdálené stovky mil.

01. 04. 2015
Zmírňování evropské politiky rozmrzelosti [nové okno]

Ekonomika a euro
Jeden německý televizní komentátor nedávno odvysílal upravené video, na kterém, ještě před mém působení v pozici ministra financí Řecka, pozdravuji Německo zdviženým prostředníčkem. Následek ukázal potenciál dopadu takového domnělého gesta, zejména v těžkých časech. Takové pozdvižení, které vysílání způsobilo, by totiž nenastalo před finanční krizí roku 2008, která odhalila nedostatky měnové unie Evropy a obrátila proti sobě hrdé země.

01. 04. 2015
ČR si na první schválené operační programy počká ještě měsíc, balík může být ... [nové okno]

Regionální politika
První várka českých operačních programů pro programové období 2014-2020 může dostat od Evropské komise zelenou již na přelomu dubna a května. Včera o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka. Podle informací EurActivu se ale nemusí jednat pouze o čtyři nejpřipravenější programy, může jich být více.

31. 03. 2015
Sněmovna lordů: Britská vláda zamlčuje občanům informace o přínosech EU [nové okno]

Evropa dnes
Vláda britského premiéra Davida Camerona si v loňském roce nechala zpracovat studii, která měla zjistit, do jaké míry EU zasahuje do běžného života Britů. Dokument, jehož závěry údajně vyzněly pro EU příznivě, však nikdy nebyl zveřejněn. Cameronův kabinet ze zamlčování informací obvinila horní komora britského parlamentu Sněmovna lordů.

31. 03. 2015
Česko může přijít o desítky miliard z fondů EU. Kvůli změně zákona [nové okno]

Regionální politika
Česku hrozí, že přijde až o 40 miliard korun z prostředků EU, pokud se nepodaří znovu schválit dopravní projekty podle novely zákona o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA), která bude účinná od 1. dubna. Na Žofínském fóru to uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

30. 03. 2015
Náměstek Muřický: Spotřební daň na stlačený zemní plyn by se neměla zvyšovat skokově [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Vyšší počet vozů na CNG povede k většímu výpadku státního rozpočtu. Proto se růstu spotřební daně nebráníme. Byli bychom ale rádi, aby nedošlo ke skokovému zvýšení. V tom je odstrašující příklad Slovenska,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický v rozhovoru o připravovaném Národním akčním plánu čisté mobility. Kdy budou v Česku ve velkém jezdit elektromobily? A jaké další alternativy ke klasickým autům existují?

30. 03. 2015
Další strategii pro digitalizaci ČR nepotřebuje. Jak uvést do života ty, které už vznikly? [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Firmy si stěžují, že česká státní správa zaostává v digitalizaci, což má dopad na konkurenceschopnost celé země. Strategie existují, těžko se ale prosazují. Mělo by vzniknout ministerstvo informatiky, nebo se musí rezorty jednoduše lépe koordinovat? A co je potřeba k zavádění dosavadních koncepcí?

30. 03. 2015
7 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Letecká katastrofa ve francouzských Alpách, ale i šťastný návrat unesených českých žen. A v neděli příjezd amerického konvoje na území Česka. Minulý týden byl plný událostí. Přehled vám tradičně přináší redakce EurActivu.

27. 03. 2015
Francii a Německu se společná armáda EU zamlouvá, pro východ EU je stále priorita NATO [nové okno]

Evropa dnes
Mezi státy Evropské unie převládá názor, že by NATO mělo zůstat hlavním garantem evropské bezpečnosti. Tvrdí to představitelé Polska, Rumunska, Slovenska, ale i České republiky. Vybudování jednotné evropské armády, pro které se počátkem března vyslovil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, naopak podporuje Německo a Francie. Západní země totiž vidí aktuální bezpečnostní rizika jako hnací sílu prohloubení obranné politiky EU, východní spíše jako překážku.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 22.5.2015
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,350 + 0,07%
USD 24,610 - -0,01%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster