800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
19. 12. 2014
Seznam projektů pro Junckerův balíček vláda má, teď ho bude proškrtávat [nové okno]

Energetika
Na začátku příštího roku už mají být známa přesná pravidla, podle kterých se budou vybírat projekty do investičního plánu Evropské komise. Česká vláda má zatím předběžný seznam, teď bude muset vybrat priority. Například v energetice chce ale zatím podpořit řadu investic, které by do Junckerova plánu patřit neměly, upozorňuje nevládní organizace.

19. 12. 2014
Sobotka: ČR se pootevřela vrátka k dočerpání fondů EU [nové okno]

Regionální politika
České republice se spolu se Slovenskem podařilo na Evropské radě otevřít téma možného dočerpání finančních prostředků z období 2007-2013, které po skončení tohoto období zůstanou ležet nevyužité v evropských fondech. Evropská komise přislíbila, že bude hledat možnosti, jak situaci vyřešit, řekl na včerejším summitu v Bruselu premiér Bohuslav Sobotka.

18. 12. 2014
Prezident EU – a co pak? Van Rompuy chce učit budoucí evropské elity [nové okno]

Evropa dnes
Aktuální summit EU je prvním, který probíhá pod vedením nového stálého předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Jeho předchůdce Herman Van Rompuy teď bude vyučovat na „evropské škole“ College of Europe, která má připravovat budoucí evropské politiky, úředníky a diplomaty. Studují tam i Češi.

18. 12. 2014
Slabá ruská ekonomika: crashtest putinovské stability [nové okno]

Vnější vztahy
Prezident Vladimir Putin se od propuknutí ukrajinské krize těší nadstandardní přízni Rusů, kterou vydatně živí nacionalistickou rétorikou. Mnoho lidí ho však má v úctě hlavně díky tomu, že dokázal zem stabilizovat po divokých devadesátých letech a zlepšit jejich životy. Aktuální dramatické výkyvy kurzu rublu a další ekonomické trable však do Ruska vracejí nejistotu. Bude-li dlouhá, mohla by podkopat i dosud neochvějné postavení prezidenta.

18. 12. 2014
Jan Stuchlík: Ropná hysterie [nové okno]

Ekonomika a euro
Už pár týdnů se o ničem jiném nemluví. Cena ropy strmě padá. Oči finančníků, průmyslníků, politiků, médií sledují, kde se hodnoty ropných indexů zastaví. Jako by se kvůli levnější ropě měl zhroutit svět. Ropný pád prý uvrhne rozvinutý svět do deflace. Některé ropné státy zase upadnou do ničivé recese. Ropný kartel OPEC prý zlikviduje břidlicovou těžbu v USA.

18. 12. 2014
Rublu se sice dýchá trochu lépe, ale v centru pozornosti jsou nyní ruské banky [nové okno]

Vnější vztahy
Včerejší stabilizace rublu může být pouze dočasná a především na začátku roku 2015, kdy je splatná větší část ruského zahraničního dluhu, může rubl zůstat pod tlakem. Ve hře tak nadále zůstává možnost zavedení kapitálových kontrol a omezení směnitelnosti rublu, píší ve svém komentáři analytici ČSOB.

18. 12. 2014
SLEDUJTE S NÁMI - Summit EU: Investiční balíček a Ukrajina [nové okno]

Evropa dnes
Brusel dnes a zítra hostí summit lídrů EU. Hlavním tématem pracovní večeře bude investiční plán šéfa Komise Junckera a také aktuální situace na Ukrajině. Za Českou republiku se jednání zúčastní premiér Bohuslav Sobotka. Ještě před odpoledním zasedáním Evropské rady proběhne koordinační schůzka ministerských předsedů Visegrádské čtyřky.

17. 12. 2014
Juncker: Do investičního balíčku by měly přispět i členské státy [nové okno]

Ekonomika a euro
Tématem číslo jedna zítra začínajícího summitu Evropské rady budou investice, které mají během období 2015-2016 povzbudit unijní hospodářství. Evropská komise chce detailnější plán včetně nového investičního fondu představit v průběhu ledna. Podle šéfa Komise Jean-Claude Junckera by do něj měly přispět i členské státy. Unijní lídři se budou věnovat i aktuální situaci na Ukrajině.

17. 12. 2014
S českou firmou proti teroristům [nové okno]

Regionální politika
Vyrábět bezpečnostní systémy, které by pomáhaly ochránit klíčové objekty proti teroristům. To bylo jedním z cílů projektu zlínské společnosti Cominfo, která jej uskutečnila i za pomoci evropských strukturálních fondů. Firma se v soutěži Podnikatelský projekt roku 2013 s tímto projektem umístila na druhém místě v kategorii Potenciál.

16. 12. 2014
Brusel plánuje misi do Česka. Chce hledat investory do fondu EU [nové okno]

Ekonomika a euro
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce pro investiční fond EU hledat investory také v Česku. V rámci kampaně, která má nalákat soukromé peníze do evropských projektů, přijede příští rok v únoru do Prahy Junckerův zvláštní emisar, místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen. Ten je v Junckerově týmu zodpovědný za pracovní místa, hospodářský růst a investice.

16. 12. 2014
Klimatická jednání: EU by příští rok ještě mohla přijmout vyšší závazek, tvrdí ... [nové okno]

Životní prostředí
V příštím roce čeká svět horečná příprava globální klimatické dohody. Do března mají země nahlásit, o kolik a dokdy chtějí snižovat emise skleníkových plynů. Podle nevládních organizací to bude zmatek. Pokud ale ostatní státy přijmou dostatečně výrazné závazky, země EU by ještě do příštího prosince mohly přehodnotit svou klimatickou politiku a nastavit ji přísněji, tvrdí nevládky.

16. 12. 2014
Komisařka Jourová: Investiční balíček je šance [nové okno]

Regionální politika
Z investičního plánu šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera půjde podpořit i takové projekty, které by kvůli zvýšenému riziku nešlo financovat z „klasických“ evropských fondů. Podle evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnosti pohlaví Věry Jourové v tom spočívá hlavní vtip celé iniciativy. Investičním balíčkem se bude zabývat i blížící se summit Evropské rady.

16. 12. 2014
S Oscarem se domluví i senioři [nové okno]

Regionální politika
Náročnost na ovládání a nedostatečná přehlednost prostředí nových mobilních telefonů či tabletů. To jsou časté důvody, proč staří lidé podobná zařízení nechtějí používat. Aplikace Oscar, která získala ocenění Podnikatelský projekt roku 2013, má ambice negativní postoj seniorů změnit. S její pomocí má být ovládání tabletů snazší a přívětivější.

15. 12. 2014
10 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Demonstrace proti islamizaci v Drážďanech, klimatická jednání v Limě či stížnosti na diskriminaci polských potravin v Česku. To je jen zlomek těch nejzajímavějších událostí uplynulého týdne, o nichž by čtenáři EurActivu měli vědět.

15. 12. 2014
Daniel Kunštát: Dění mimo českou kotlinu je u nás na okraji zájmu, platí to i pro EU [nové okno]

ČR v Evropské unii
„O politické dění v EU se podle našich výzkumů dlouhodobě zajímá jen třetina českých občanů,“ říká v rozhovoru politolog Daniel Kunštát z Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Češi podle něj chápou Evropskou unii jako „něco vzdáleného“. Jak se pohled české společnosti na EU proměňoval v posledních deseti letech?

14. 12. 2014
Studie ze SRN: Muslimové si nemohou vyskakovat [nové okno]

Evropa dnes
Mezi německou populací se objevují názory, že muslimové, kteří žijí ve Spolkové republice, nejsou „Němci“, a nemají proto právo vznášet požadavky. Poukazuje na to studie, kterou zveřejnila berlínská Humboldtova univerzita. Jiný výzkum přišel se závěrem, že německá vláda kancléřky Angely Merkelové nevěnuje azylové a přistěhovalecké politice dostatečnou pozornost.

12. 12. 2014
Náměstkyně Valachová: Služební zákon může změnit ještě současná vláda [nové okno]

Regionální politika
Vláda bude muset Evropské komisi ve služebním zákonu mnohé vysvětlovat, myslí si náměstkyně ministra pro legislativu Kateřina Valachová. Základní principy, který Komise požadovala, ale podle ní jsou naplněny.

12. 12. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Euroskepticismus až eurofóbie, Junckerův investiční balíček nebo jednotný patent EU. Přečtěte si přehled těch nejzajímavějších analýz, které v uplynulém týdnu zpracovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Pro čtenáře EurActivu je pravidelně zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

11. 12. 2014
Plynové propojení ČR a sousedů je v seznamu Junckerových investic. Dostane peníze? [nové okno]

Energetika
Propojení české plynárenské soustavy s Polskem a Rakouskem, ale i další energetické projekty jsou na seznamu investic, které může Evropská komise podpořit z nového balíku. Investice mají plynout také do dopravy a digitální ekonomiky. Visegrádské země chtějí o část peněz usilovat společně. Česko ale vidí prioritu hlavně v evropských fondech.

11. 12. 2014
ČR nemůže před imigrací zavírat oči, tvrdí europoslanci [nové okno]

ČR v Evropské unii
České republiky se masivní příchod migrantů z politicky nestabilních oblastí zatím přímo nedotýká, i tak ale nemůže od problému, který trápí zejména západoevropské země, dávat ruce pryč. Zavazují jí k tomu povinnosti vyplývající ze členství v EU a hlavně v Schengenu. Nelze pouze brát a ničím nepřispívat, shodují se čeští i zahraniční europoslanci.

10. 12. 2014
Zrušení projektu South Stream je logickým krokem Gazpromu, budoucnost vidí spíše v Asii [nové okno]

Energetika
1. prosince na tiskové konferenci v turecké Ankaře Vladimir Putin oznámil, že Rusko nebude pokračovat ve výstavbě ambiciózního projektu v ceně 40 miliard dolarů - plynovodu South Stream - s tím, že Moskva není s to realizovat výstavbu bez souhlasu Bulharska. Konec projektu vzápětí potvrdil i šéf plynárenského koncernu Alexej Miller. Nad souvislostmi tohoto kroku se zamýšlí Hedvika Koďousková a Martin Jirušek.

10. 12. 2014
Parlament je základním kamenem pro aktivní politiku vlády v EU [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Tvrzení, že se český parlament nevěnuje evropské agendě, je hodně zavádějící. Možná toto téma neplní první stránky novin, ale „odborníci“ by to snad vědět mohli, píše ve svém komentáři pro EurActiv státní tajemník pro evropské záležitosti.

10. 12. 2014
Státní tajemník Prouza: Problém migrace se týká i ČR [nové okno]

ČR v Evropské unii
Není pravda, že by se migrace, která aktuálně trápí především státy Západní Evropy, České republiky netýkala. Naopak. Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy je potřeba jí věnovat patřičnou pozornost. „Musíme přiznat, že se migrace týká i nás, protože neřešení tohoto problému může rozbít základy, na kterých je EU postavena,“ říká v rozhovoru pro EurActiv.

10. 12. 2014
Cizinci nás mohou obohatit [nové okno]

ČR v Evropské unii
Nepovažujeme za správné, aby neregulérní migrace do EU byla považována za problém. Vůbec debata o neregulérní migraci jako problému se nám zdá nesprávná. To, o čem se často mluví jako o neregulérní migraci, je bohužel jen důsledek restriktivních migračních politik EU – a všech jejích členských zemí včetně České republiky.

10. 12. 2014
EU se shodla na novém rozpočtu pro rok 2015 [nové okno]

Ekonomika a euro
V EU se rýsuje nový rozpočet pro rok 2015. Shodly se na něm instituce EU, Rada a Parlament poté, co se jejich vyjednavačům na začátku týdne podařilo rozhýbat zamrzlé rozhovory. Dohodu musí ještě posvětit členské státy i europoslanci.

09. 12. 2014
Eurokomisař Hahn: Vyhlídky na vstup do EU jsou motorem pro reformy [nové okno]

Rozšíření
EU zůstane minimálně během příštích pěti let v současných hranicích. Podle nového komisaře pro sousedskou politiku a vyjednávání o rozšíření Rakušana Johannese Hahna je to logické, protože žádná kandidátská země navzdory reformám, které přijímá, nebude na vstup do EU připravena. EU ale nesmí zaspat a musí vytrvale tyto země v jejich snažení povzbuzovat. „Nesmíme upřednostnit rychlost nad kvalitou,“ říká k tomu v rozhovoru pro EurActiv nový komisař.

09. 12. 2014
Fondy EU pomohly opravit kavárnu na břehu Otavy. Teď zaměstnává zdravotně postižené [nové okno]

Regionální politika
Kavárna Pontes pomáhá zdravotně postiženým lidem s jejich integrací do společnosti. V současné době zaměstnává šest zdravotně postižených, kteří zde rozvíjejí své profesní a lidské dovednosti. Kavárna také slouží jako místo, kde se setkávají dva světy – svět nehendikepovaných a svět zdravotně postižených. Byla vybudována i za pomoci z evropských fondů.

09. 12. 2014
Česko se sousedy plánuje nájezd na Junckerův balíček, kvůli energetické bezpečnosti [nové okno]

Energetika
Posílit energetickou nezávislost vůči Rusku a využít k tomu evropské peníze? Visegrádským zemím takovou příležitost dává Junckerův investiční balíček. Česko a sousedé prý chtějí spolupracovat, aby získali co nejvíce prostředků na propojování energetických soustav, budování zásobníků nebo LNG terminálů. Píší o tom Financial Times.

08. 12. 2014
Evropské peníze pomáhají zpestřit výuku soudobých českých dějin [nové okno]

Regionální politika
Aktivní zapojení studentů do výuky moderní české historie, schopnost propojit si souvislosti či rozvíjet svou osobnost byly hlavními cíli projektu Stopy totality, který byl spolufinancovaný z evropských fondů. Díky projektu měli žáci možnost setkat se s pamětníky, kteří jim zprostředkovali zážitky z období komunistických represí.

08. 12. 2014
Čas na únik před klimatickou změnou se krátí, jednání v Limě nabírají spád [nové okno]

Životní prostředí
Až do páteční noci budou nejspíš světoví politici jednat o základech budoucí klimatické dohody, která má pomoci zabránit nejhorším dopadům globálního oteplování. Evropská unie chce, aby cíle jednotlivých zemí byly závazné. Rozvojové země zase žádají peníze ze zeleného fondu, který se ale zatím potýká s nedostatkem prostředků.

08. 12. 2014
Eurokomisařka pro vnitřní trh: EU se musí umět stáhnout [nové okno]

Vnitřní trh
EU si musí být vědoma, kde může zasáhnout a kde je výhodnější přenechat iniciativu členským státům. Podobně je potřeba přistupovat i k integrované průmyslové politice EU. V rozhovoru pro EurActiv to uvedla nová polská eurokomisařka Elżbieta Bieńkowska. V Junckerově Komisi je zodpovědná za široké portfolio pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky.

07. 12. 2014
6 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
EU má nového "prezidenta", Moskva vystavila stopku plynovodu South Stream a Ukrajina má novou vládu. Přečtěte si na stránkách EurActivu, co zajímavého přinesl uplynulý týden.

07. 12. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Potřeba investic v EU, demokratický deficit unijních institucí, zahraniční politika EU - to jsou témata, kterým se v uplynulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Český think-tank Evropské hodnoty připravil pro čtenáře EurActiv přehled těch nejzajímavějších prací.

05. 12. 2014
Na veřejné zdravotní pojištění nedosáhne v ČR až sto tisíc cizinců [nové okno]

ČR v Evropské unii
Až třetina cizinců, kteří v ČR legálně pobývají, je vyloučena z veřejného zdravotního pojištění. Neziskové organizace i někteří lékaři poukazují na to, že se jedná o diskriminaci a vyzývají k tomu, aby problém urychleně řešil.

05. 12. 2014
Pardubičtí hasiči: CNG auta nám sedí, garážování je ale problém [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Pokud bude v budoucnu více plnicích stanic na stlačený zemní plyn, pořídíme si také více aut na tento pohon, říká v rozhovoru mluvčí hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Pardubičtí hasiči začali jako první v Česku využívat vozidla na CNG. Slouží prý dobře, garážování plynových aut se ale požárníci nadále obávají.

05. 12. 2014
Ruský South Stream ještě není mrtvý, EU ale hledá nové zdroje [nové okno]

Energetika
Rusko by nemělo zneužívat závislosti balkánských zemí na svém zemním plynu, prohlásil předseda Komise Juncker v reakci na rozhodnutí Moskvy ukončit výstavbu plynovodu South Stream. Problémy spojené s projektem lze podle Junckera vyřešit. Evropa ale zároveň hledá náhradní cesty pro dopravu plynu.

04. 12. 2014
Belgický expert: Nečekali jsme, kolik energetických výzev nám pomůže vyřešit sektor budov [nové okno]

Energetická účinnost
„Postavili jsme spotřebitele i stavební firmy před výzvu, aby se zaměřili na budovy, které dávají na budoucí problémy odpověď. Hlavní překážkou byly neznalost a strach,“ říká v rozhovoru ředitel pro energie regionální bruselské vlády Grégoire Clerfayt. Ten v Česku nedávno představil strategii pro rozvoj pasivních domů, díky níž v belgickém hlavním městě výrazně snížili energetickou náročnost budov.

04. 12. 2014
Pasivní domy: zkušenosti z Bruselu mohou inspirovat i ČR [nové okno]

Energetická účinnost
Brno na podzim navštívil zástupce regionální vlády v Bruselu, který představil úspěšnou strategii, jež pomohla výrazně snížit energetickou náročnost budov v belgickém hlavním městě. Může být inspirací i pro Česko?

04. 12. 2014
Komisař Avramopoulos: Potřebujeme soudržnější azylovou politiku [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Evropská unie potřebuje efektivnější azylovou politiku a členské státy musí k přijímání uprchlíků přistupovat s větší solidaritou. V Německu, kam z celé evropské osmadvacítky míří nejvíce migrantů, to uvedl nový evropský komisař pro migraci, vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopoulos.

03. 12. 2014
Prezident HK ČR: Projekty Junckerova balíčku povzbudí náladu spotřebitelů [nové okno]

Regionální politika
Investice do infrastruktury s multiplikačním potenciálem, které zároveň zlepšují podnikatelské prostředí, jsou podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého tou „nejlepší volbou“. Ekonomika EU potřebuje impuls, který by se vymykal dosavadní rétorice Komise, a zahájil tak novou etapu.

03. 12. 2014
Junckerův investiční balíček padá s kvalitou projektů [nové okno]

Regionální politika
Úspěch nového investičního plánu pro Evropu šéfa Komise Jean-Claudea Junckera, který má rozhýbat unijní ekonomiku, bude záviset na kvalitě a smysluplnosti předložených projektů. Evropská komise v současnosti připravuje jejich seznam.

03. 12. 2014
Jak pražské tramvaje a ruský rubl potkaly černou labuť [nové okno]

Ekonomika a euro
Co mají společného pražská tramvajová doprava a ruský rubl? Jen pár dní před Mikulášem je potkala černá labuť. V obou případech došlo k něčemu extrémnímu - k totálnímu kolapsu, ke kterému jak by dodal doktor Chocholoušek, dochází nejvýš jednou za desítky let.

03. 12. 2014
Singer: Euro před rokem 2020 mít nebudeme, Zemanova kritika nesedí [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká republika určitě nepřijme euro před rokem 2020. Guvernér České národní banky Miroslav Singer to řekl na akci, kterou dnes uspořádal týdeník Euro. Podle něj je rozhodnutí o vstupu do eurozóny nutné přijmout tři roky předem, přičemž současná vláda tak neučiní. V úvahu tak připadá až kabinet následující, který tak může učinit nejdříve v roce 2017.

02. 12. 2014
Německo je přistěhovalecký ráj, tvrdí OECD [nové okno]

Vnější vztahy
Spolková republika přistěhovalce láká, v roce 2013 byla hned po USA druhou zemí, kam většina z nich zamířila. Německo tím vybočuje ze současného trendu, kdy počet imigrantů v zemích EU spíše klesá. Uvádí to studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), na kterou upozornil německý EurActiv.

02. 12. 2014
Vláda chce podpořit ekonomiku, pomoct mají i fondy EU [nové okno]

Regionální politika
Kabinet Bohuslava Sobotky včera schválil plán na podporu domácí ekonomiky a zaměstnanosti. Opatření mají začít platit ještě letos a v průběhu dalších dvou let. Investice do infrastruktury, bytového fondu či projektů na sladění rodinného a profesního života mají z velké míry zajistit evropské strukturální fondy.

01. 12. 2014
Obsazování výborů Evropského parlamentu: Česko jako vítěz? [nové okno]

Evropské instituce
Přes nízkou volební účast byly volby do Evropského parlamentu v ČR konané ve dnech 23. a 24. května 2014 různými analytiky a komentátory vnímány jako odklon euroskeptického kurzu.1 Ve volbách totiž zvítězily politické strany řadící se do tří největších a zároveň mainstreamových prointegračních evropských politických stran. Právě díky slušnému zastoupení v největších politických skupinách v Evropském parlamentu bylo možné předpokládat i větší příležitosti pro prosazování priorit českých europoslanců v rámci celého Evropského parlamentu.

01. 12. 2014
6 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Návštěva papeže v Evropském parlamentu, hlasování o vyslovení nedůvěry Junckerově Komisi, přísnější pravidla pro imigranty z EU přicházející do Velké Británie či omezení spotřeby igelitových tašek. To je jen ochutnávka ze zpráv uplynulého týdne, které by čtenáře EurActivu neměli minout.

01. 12. 2014
EU ve zlých časech: Van Rompuy připravil nástupci Tuskovi půdu pro silovější hru [nové okno]

Evropa dnes
Šedá myš, nenápadný úředník. Takové přezdívky dostával předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, který dnes předal funkci Poláku Donaldu Tuskovi. Povede si bývalý polský premiér jinak? Pro silovější pojetí funkce může mít od diplomatického Rompuye dobře připravenou půdu. Poradit si ale bude muset s bouřemi, které v Evropě i mimo ni čekají.

01. 12. 2014
Vláda: Junckerův balíček nesmí konkurovat kohezním fondům [nové okno]

Regionální politika
Kabinet Bohuslava Sobotky podporuje nový investiční plán předsedy Evropské komise Jean-Claudea Junckera. Podle premiéra je „účelný a potřebný“. Balíček, který zamýšlí povzbudit investice do unijní infrastruktury, musí plně využít potenciálu kohezní politiky, ale nesmí ji konkurovat, sdělil redakci premiér Sobotka.

01. 12. 2014
Brusel schválil pětinu operačních programů, Česku zatím žádný [nové okno]

Regionální politika
Spuštění čerpání evropských fondů v EU nabírá znatelné zpoždění. Z více než 530 operačních programů, jejichž prostřednictvím má do členských států EU přitéct až 350 miliard eur, se dosud podařil schválit pouze zlomek. Jednání o zaměření jednotlivých operačních programů stále probíhá i mezi Českou republikou a Evropskou komisí, konečnou zelenou od Bruselu zatím nedostal žádný z nich.

28. 11. 2014
Praktické informace o bydlení v pasivních domech mají svou cenu [nové okno]

Energetická účinnost
Jak se vyhnout možným potížím při stavbě a využívání pasivního domu? Nejlépe mohou zájemcům o bydlení v pasivní budově poradit samotní majitelé takových domů, kteří si dobře pamatují, jak pro ně byly praktické informace a rady zpočátku důležité.

28. 11. 2014
Pokusů o sesazení Komise bude přibývat, míní europoslanci [nové okno]

Evropské instituce
Snahy o odvolání Evropské komise budou v budoucnu četnější. Podle českých europoslanců to ale není nic překvapivého, běžným výjevem z dění v Evropském parlamentu se stanou i obstrukce extremistických stran.

28. 11. 2014
Německo chce ženy ve vedení firem, zavede kvótu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Na vedení velkých německých firem se bude od roku 2016 podílet více žen. Německá vláda kancléřky Angely Merkelové plánuje zavedení kvóty, která se má postarat o to, aby ve správních a výkonných radách sedělo minimálně 30 % žen. Kabinet věří, že opatření inspiruje i malé a střední podniky.

27. 11. 2014
Grigorij Mesežnikov: Integrační pojistka slovenské demokracie [nové okno]

Evropa dnes
Při hodnocení dopadů desetiletého členství Slovenska v Evropské unii by neměla chybět úvaha o významu našeho vstupu do EU v kontextu celkové demokratizace společnosti.

27. 11. 2014
Místopředsedkyně odborových svazů: Musíme zabránit využívání migrantů ze třetích zemí [nové okno]

ČR v Evropské unii
Nelegální formy zaměstnávání, neadekvátní a často zanedbatelné odměny za práci nebo špatné pracovní podmínky. To jsou problémy, na které v souvislosti si příchodem pracovníků ze třetích zemí upozorňují české odbory. „Je nepřijatelné, aby byly tolerovány podnikatelské subjekty, které zejména migranty ze třetích zemí využívají ke snižování svých nákladů,“ uvedla k tomu v rozhovoru pro EurActiv místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová.

27. 11. 2014
Čeští europoslanci: Hlasování o nedůvěře Junckerovi je mnoho povyku pro nic [nové okno]

Evropa dnes
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker si může být poměrně jistý, že při dnešním hlasováním o vyslovení nedůvěry jeho týmu komisařů a komisařek zvedne ruku dostatečný počet europoslanců. Podle většiny českých zástupců v Evropském parlamentu se totiž jedná pouze o „divadlo“, které samo o sobě k ničemu nepovede. Důležitější je skutečný boj proti daňovým únikům a daňovým rájům.

26. 11. 2014
Čtyři postřehy k pokusu o odvolání Junckerovy komise [nové okno]

Evropské instituce
Ve čtvrtek v poledne se euroskeptici pokusí sesadit Junckerovu Evropskou komisi. Neuspějí. K jejich kroku máme čtyři postřehy. Pokus o odvolání Junckerovy Komise na základě odhalení kauzy LuxLeaks nám ukazuje několik věcí.

26. 11. 2014
Vladimir Bartovic: České desetiletí v EU [nové okno]

ČR v Evropské unii
Deset let členství České republiky v EU lze ohodnotit jako vcelku úspěšné. Země se plně integrovala do vnitřního trhu EU, postupně se naučila, jak fungují rozhodovací procesy v EU a úspěšně zvládla své první předsednictví v Radě EU. Posledním krokem před plnou integrací do EU zůstává přijetí společné evropské měny – eura, stejně jak učinily jiné země, které do Unie vstoupily spolu s Českou republikou.

26. 11. 2014
Ekonom: Junckerův balíček je potřeba nastartovat rychle [nové okno]

Ekonomika a euro
EU potřebuje nový růstový impuls a investiční balíček, který dnes europoslancům představil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, může být správnou volbou. „Musí být ale nastartován dostatečně rychle,“ řekl EurActivu hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

26. 11. 2014
Jan Mládek: Vědě a výzkumu by pomohlo „malé“ ministerstvo. Chybí politická vůle [nové okno]

Věda, výzkum a vzdělávání
„Jeden tlak společnosti působí na lepší aplikaci vědy a výzkumu, druhý na omezování byrokracie.“ Koordinace ze strany státu se pak řeší těžko, říká v rozhovoru ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Jak výzkum a vývoj podpořit? Jak si vede vicepremiér Bělobrádek? Kam směřuje české školství? A proč má Česko „ideální“ podmínky pro rozvoj elektromobility?

25. 11. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Zdraví evropských bank, obchodní smlouva EU a USA tzv. TTIP nebo vztahy EU s Asií. To jsou témata, kterým se minulý týden věnovaly přední evropské think-tanky. Český think-tank Evropské hodnoty přináší shrnutí těch nejzajímavějších prací.

25. 11. 2014
Europoslanci budou hlasovat o rozdělení Googlu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Poslanci v Evropském parlamentu budou ve čtvrtek hlasovat o rozdělení Googlu a dalších firem, které, mimo jiné, vlastní internetové vyhledávače. Právě oddělení vyhledávacích služeb od ostatních by podle některých europoslanců mělo zajistit větší konkurenceschopnost v evropském internetovém průmyslu. Evropská komise však k výsledku hlasování přihlížet nemusí.

25. 11. 2014
Pět změn v čerpání evropských fondů pro období 2014-2020 [nové okno]

Regionální politika
Česká veřejnost netrpělivě čeká na zelenou od Evropské komise ke spuštění čerpání finančních prostředků nového programového období 2014-2020. Česká republika nyní dolaďuje změny v zákonech, kterými Evropská unie podmínila spuštění fondů a jedná o finální podobě operačních programů. Vyjednáváni s Evropskou komisí k programovému období 2014-2020 se tím chýlí po čtyřech letech ke konci.

25. 11. 2014
Juncker se nemusí obávat, o důvěru pravděpodobně nepřijde [nové okno]

Ekonomika a euro
Hlasování o vyslovení nedůvěry předsedovi Evropské komise Jean-Claudeu Junckerovi, který je v úřadu necelý měsíc, zřejmě nemá šanci na úspěch. Za Junckerem stojí nejsilnější strany v Evropském parlamentu, které jeho „politickou popravu“ nedovolí.

25. 11. 2014
Krisztian Szabados: Co se v Maďarsku pokazilo? [nové okno]

Evropa dnes
„Možná by stálo za to opatrně vycouvat z EU.“ Tento překvapivý komentář přišel před pár dny od Lászlo Kövéra, jedné z nejdůležitějších postav ve vládní straně Fidesz. Avšak v roce 2004 bylo Maďarsko jednou z nejodhodlanějších zemí, pokud jde o snahu vstoupit do EU.

25. 11. 2014
Maria Majkowska: V4 v polské evropské politice [nové okno]

Evropa dnes
Od roku 2004 urazily všechny země Visegrádské čtyřky dlouhou cestu. Před deseti lety nové členské země EU ze středovýchodní Evropy (SVE) víceméně pouze přijímaly acquis communautaire (právní řád Evropské unie) tak, jak bylo dohodnuto v přístupovém procesu.

25. 11. 2014
V Evropském parlamentu vystoupí papež, poprvé po téměř 30 letech [nové okno]

Evropa dnes
Po 26 letech přijíždí do Evropského parlamentu hlava katolické církve papež František. Během své oficiální návštěvy, která nepřesáhne čtyři hodiny, se sejde s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a poté přednese před europoslanci projev. Pravděpodobně se bude věnovat chudobě, imigraci a aktuální situaci na Ukrajině.

24. 11. 2014
Plyn z Ruska může EU kupovat společně, jen když se některé země vzdají výhodnější ceny [nové okno]

Energetika
Když bude EU s Ruskem a dalšími dodavateli jednat jako celek, může pro všechny své země vyjednat nižší cenu za plyn, než jakou mají dnes. Státy, které teď za plyn platí méně, by se ale musely vzdát konkurenční výhody vůči ostatním unijním zemím. Může nápad v Evropské unii zabrat?

24. 11. 2014
Jak na daňové ráje? Odkryjte vlastníky, žádají experti z ČR [nové okno]

Ekonomika a euro
Pokud by se nadnárodní společnosti chovaly odpovědně, řádně platily daně a nevyváděly zisky do daňových rájů, EU by ročně nepřicházela o miliardy eur. Recept, jak přesvědčit firmy, aby přestaly s agresivním daňovým plánováním, nabízí skupinka českých právníků a ekonomů. Korporace, které by plnily daňové povinnosti a odkryly své vlastnické struktury, by získaly označení Taxparent. To by jim přineslo větší prestiž v očích zákazníků a obchodních partnerů.

24. 11. 2014
Europoslanec Zdechovský: Nekoupím si výrobek od firmy, která neplatí daně [nové okno]

Ekonomika a euro
„Pokud budou lidé vědět, že se nějaká firma chová slušně a platí daně, tak ji podpoří, a naopak nebudou nakupovat u společnosti, která si daně krátí,“ říká český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP). Přispět by k tomu mělo "taxparentní" řešení, které má nadnárodní korporace přesvědčit, aby dobrovolně odkryly své vlastníky a přiznaly, v jakých zemí odvádějí daně.

24. 11. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy [nové okno]

Evropa dnes
Korupce na Západním Balkáně, bankovní unie jako lék pro nemocné banky, imigrace ve Velké Británii nebo sankce EU proti Rusku. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Český think-tank Evropské hodnoty připravil pro čtenáře EurActivu anotace těch nejzajímavějších prací.

21. 11. 2014
Bariéry ve světě rostou, varuje Evropská komise [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Mezinárodní obchod se komplikuje. Za poslední rok vlády přijaly 170 nových opatření, které komplikují dovoz a vývoz zboží, varuje zpráva Evropské komise. Od roku 2008 přibylo celkem 858 těchto opatření, která brání volnému obchodu. Za stejnou dobu vlády zrušily jen 119 restrikcí.

21. 11. 2014
Ekonomka: Konflikt na Ukrajině dal ponaučení. Nic není navěky a zisk s sebou nese riziko [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Pro mnohé firmy není Rusko ztraceným trhem, jen nevyzpytatelným státem. Někdo na to má žaludek, jiný raději odejde,“ říká k budoucnosti českého exportu do Ruska hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Jaké dopady dosud měly protiruské sankce a co může stát udělat pro podniky, kterých se sankce dotkly?

20. 11. 2014
Americký vyjednavač: Zatím nevíme, jestli Rusko využije klimatická jednání k vlastní hře [nové okno]

Energetika
Co znamená nedávná dohoda o snižování emisí skleníkových plynů mezi Spojenými státy a Čínou? Jak se USA připravují na globální klimatická jednání, která budou finišovat příští rok? Může Rusko tlačit na zmírnění sankcí výměnou za spolupráci v klimatických otázkách? V rozhovoru na tyto otázky odpovídá hlavní americký vyjednavač pro globální klimatickou dohodu Todd Stern.

20. 11. 2014
ČR chce prodloužit lhůtu na dočerpání evropských dotací [nové okno]

Regionální politika
Česká republika spolu s dalšími zeměmi EU by od Evropské komise ráda získala více času na dočerpání unijních prostředků, které měly být využity v rámci období 2007-2013. Požadavek na prodloužení lhůty o jeden rok (tedy do roku 2016), vznesly státy na včerejším zasedání ministrů EU, kteří mají na starosti kohezní politiku.

19. 11. 2014
Europoslanci chtějí potopit Junckera kvůli LuxLeaks [nové okno]

Ekonomika a euro
Pod předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem se otřásá židle. Skupina krajně pravicových europoslanců chce vyvolat hlasování o nedůvěře jeho Komisi kvůli tzv. aféře LuxLeaks. Odhalení tajných dokumentů ukázalo, že Juncker měl z pozice lucemburského premiéra umožnit, aby se ze země stal daňový ráj.

19. 11. 2014
Václav Bartuška: Nikdo soudný v Rusku nechce vyměnit evropské odběratele za Čínu [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
„Pokud si Rusko myslí, že opustí evropské odběratele ropy a plynu a nastolí lepší vztahy s Čínou, pak mu můžeme jen popřát hodně štěstí,“ říká v rozhovoru zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška. Zbaví Evropu závislosti na Rusku vlastní břidlicový plyn nebo ten dovážený ze Spojených států? A jaké výzvy na evropskou energetiku čekají?

19. 11. 2014
Čekání na evropský investiční balík [nové okno]

Ekonomika a euro
Evropská komise by měla příští týden představit plán jak rozhýbat ekonomiku eurozóny. S tím jak se termín zveřejnění blíží, rostou i hlasy skeptiků. Včera přiznal francouzský ministr hospodářství, že se bojí dalšího zklamání.

19. 11. 2014
Výprava Evropanů na kometu přes potíže splnila účel [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Zmínka o vypuštění nové družice dnes asi stěží vyvolá větší emocionální odezvu. Nedávná výprava na kometu je ovšem trochu jiná káva. Zajímavá je nejen kvůli tomu, že je to poprvé, co na nějaké kometě přistála sonda vyslaná lidmi, ale také proto, že se jedná o projekt Evropské vesmírné agentury (ESA), stojící dosud tak trochu ve stínu NASA. Jejím členem je od roku 2008 i Česká republika.

18. 11. 2014
Bezpečnostní expert: Plánované výdaje na obranu armádě stačí, víc peněz by neuměla ... [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
„Podstatnější než ukazatel 2 % HDP je dosažení potřebné nasaditelnosti, udržitelnosti a interoperability sil. To se při správném řízení rezortu obrany dosáhnout dá,“ říká k české debatě o výdajích na obranu vedoucí Střediska bezpečnostní politiky CESES UK Miloš Balabán. Jak podle něj může posílit česká i evropská zahraniční a bezpečnostní politika?

18. 11. 2014
Státní tajemník Tomáš Prouza: Evropa a její sociální rozměr [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Většina z nás si Evropskou unii asociuje se symboly jako euro, bezpečnost či cestování bez hranic. To, o čem se ale příliš nemluví, je sociální rozměr evropského integračního projektu, píše ve svém komentáři pro EurActiv státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

18. 11. 2014
Podpora projektů z fondů EU začne až na jaře roku 2015 [nové okno]

Regionální politika
Čerpat evropské prostředky z nového období 2014-2020 bude možné nejdříve až v březnu roku 2015. Dnes to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Původně měl rezort v plánu spustit výzvy do konce letošního roku.

18. 11. 2014
4 události minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
LuxLeaks, nový rumunský prezident nebo priority Junckerovy Komise. To byly události minulého týdne, které by čtenářům EurActivu neměly uniknout.

14. 11. 2014
Měli bychom vědět, kdy chceme přijmout euro [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Česká republika by měla znát datum vstupu do eurozóny, byl by to důkaz, že si stojíme za svými závazky, píše pro EurActiv David Král, který pracuje jako ředitel odboru politického plánování Ministerstva zahraničních věcí ČR. Jeho text reaguje na nedávný rozhovor redakce s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, který se zaměřoval na priority České republiky v evropských otázkách.

14. 11. 2014
ČR se zřejmě podaří snížit balík nedočerpaných dotací pod 20 miliard [nové okno]

Regionální politika
Objem prostředků ve fondech EU, na které Česko letos nedosáhne, může skončit pod 20 miliardami korun. Včera to uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Důvodem jsou záchranná opatření, díky nimž se některým operačním programům podařilo přidat v čerpání.

14. 11. 2014
Cameron si posvítí na britské džihádisty, nenechá je odjet [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Velká Británie přijme přísnější pravidla, která mají zamezit návratu islamistických radikálů do země. Džihádistům, kteří bojují v konfliktech v Iráku či v Sýrii, odebere britská policie na hranicích cestovní pasy a podrobí je vyšetřování. Dnes to uvedl britský premiér David Cameron.

13. 11. 2014
Sobotka k přijetí eura: Pokud bude ČSSD v příští vládě, budeme chtít určit termín [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Kdyby se sociální demokracie dostala i do příští vlády a našla větší pochopení u koaličních partnerů, je připravena určit datum vstupu do eurozóny, řekl dnes při zahájení činnosti Národního konventu o EU premiér Sobotka. Zatím chce dělat takovou hospodářskou politiku, která vstup do eurozóny umožní. Euro je však pouze jednou ze součástí debaty o EU. Ta bude do budoucna vypadat úplně jinak, přeje si vláda.

13. 11. 2014
O kozlech a zahradnících [nové okno]

Ekonomika a euro
V souvislosti s odhaleními praktik daňové optimalizace, které umožňují velkým evropským firmám vyhýbat se placení daní, čekají nového předsedu Evropské komise J.-C. Junckera horké chvilky. Daňové úniky a boj proti daňovým rájům jsou v současné Evropě velkým tématem. Na jedné straně stojí škrty a strádající veřejné finance a na druhé straně zase obrovské daňové úniky firem tam, kde se daně neplatí, i daňový dumping mezi státy EU.

12. 11. 2014
Hlavní vyjednavač TTIP: Obchodní dohoda maso s hormony do Evropy nepustí [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„Nebudeme měnit žádné zákony týkající se bezpečnosti potravin a Spojené státy to dobře vědí,“ říká hlavní evropský vyjednavač k transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) Ignacio Garcia Bercero, který minulý týden navštívil Prahu. „Tento problém je ale citlivý i pro USA,“ dodává. Jak odpovídá na kritiku, že dosavadní vyjednávání o dohodě nebyla dostatečně transparentní?

12. 11. 2014
EU chce americký plyn, neměla by ale příliš tlačit na pilu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Hlavně kvůli krizi na Ukrajině upírá EU své naděje ke Spojeným státům, které se díky břidlicovému boomu staly největším světovým producentem plynu. Cestu Evropě usnadní dojednávaná obchodní dohoda. Záležet ovšem bude také na cenách suroviny. Unie by navíc neměla příliš tlačit na pilu, aby se před Američany nedostala do nevýhodné pozice.

12. 11. 2014
Estonský kulturní expert: Češi mají komplex méněcennosti, ale i obrovský potenciál [nové okno]

Regionální politika
Kultura není jen zábava, ale i důležitá součást ekonomiky, myslí si Estonec Ragnar Siil. Předseda unijních expertů pro kulturu a kreativní průmysl radí mimo jiné i v Plzni, která bude příští rok evropským hlavním městem kultury. Západočeská metropole i celé Česko mají podle něj potenciál, jenž nevyužívá.

12. 11. 2014
Evropská unie si láme hlavu s islámskými bojovníky z Evropy [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Evropská unie řeší různé projevy terorismu a teroristické migrace již delší dobu. Nyní stojí před novou výzvou. Znepokojuje ji vlna Evropanů, kteří se v zahraničí dobrovolně účastní bojů v řadách teroristů. Ti by po návratu do vlasti mohli být bezpečnostní hrozbou.

11. 11. 2014
Cesta k zelené energetice má stát stamiliardy ročně, injekci dá i Junckerův investiční ... [nové okno]

Energetická účinnost
Velká část investic, které nová Evropská komise plánuje pro oživení ekonomiky, by měla směřovat do modernizace energetiky. Prohlásil to dnes evropský komisař Cañete, který se poprvé setkal s europoslanci, aby představil detaily klimaticko-energetického balíčku 2030. Usiluje prý o to, aby Junckerův investiční plán využil příležitosti, které ozeleňování ekonomiky přináší.

11. 11. 2014
Mluvit o obratech, dělat kotrmelce: Zahraniční a evropská politika rok po volbách [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
Sociální demokraté sedm let v opozici slibovali změnu zahraniční a především evropské politiky ČR. Vítězství v loňských volbách jim dalo příležitost změny uskutečnit. Šéfem rezortu zahraničních věcí se navíc stal Lubomír Zaorálek, který se po celou dobu na tento post jako stínový ministr připravoval. Jak si vláda vede rok po volbách? Přes velmi dobré předpoklady přetrvává řada neduhů z minulosti, jež se zrcadlí ve dvou důležitých debatách – o pojetí lidských práv a evropské politice.

10. 11. 2014
Mít tah na bránu a umět držet basu – recept na silnou ČR v evropské zahraniční politice [nové okno]

Nové priority evropské politiky ČR
EU není jen velký trh, ale také zahraničněpolitický hráč. Jak evropskou zahraniční politiku posílit a prosadit do ní české zájmy? Česko musí umět tvrdě prosazovat své priority, ale také držet s ostatními, když je to třeba, shoduje se řada názorů. Jenže zatím není česká zahraniční politika dost srozumitelná a klíčoví hráči na domácí scéně dostatečně aktivní.

10. 11. 2014
Juncker má průšvih, vybudoval daňový ráj [nové okno]

Ekonomika a euro
Nový ministerský předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker musí vysvětlit, jak je možné, že za jeho vlády vyrostl v Lucembursku daňový ráj. Podle uniklých dokumentů (LuxLeaks) si mělo až 300 nadnárodních firem domluvit s lucemburskými úřady daňové výhody, které jim přinesly miliardové úlevy. Někteří europoslanci požadují, aby šéf Komise Juncker svou funkci složil.

10. 11. 2014
8 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Německo připouští možný odchod Velké Británie z EU, Řecko bude pravděpodobně potřebovat další mezinárodní finanční pomoc a Maďarsko se snaží obejít Evropskou komisi při stavbě South Streamu. To je jen ukázka zajímavých událostí, které přinesl minulý týden.

08. 11. 2014
Němci se o historii NDR příliš nezajímají, ukázal průzkum [nové okno]

Evropa dnes
Německá populace raději vzhlíží do budoucnosti, než aby se otáčela za svou minulostí. Nadpoloviční většina Němců nemá příliš velký zájem dozvědět se více o historii rozdělené země na východní a západní část. Poukázal na to průzkum, který proběhl u příležitosti 25letého výročí pádu Berlínské zdi, která tři desetiletí rozdělovala nynější německé hlavní město.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 19.12.2014
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,610 = 0,00%
USD 22,479 + 1,45%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster