800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
29. 07. 2014
Junckerovo přání vybrat do Komise více žen vyslyšelo zatím pouze Česko [nové okno]

Evropské instituce
Na oficiální jmenování svého kandidáta do příští Evropské komise zbývají už jen dva dny, „uzávěrka na podání přihlášek“ vyprší 31. srpna. Podle dostupných informací se zdá, že přání jejího předsedy Jean-Claudea Junckera, aby v jeho exekutivě zasedlo minimálně devět žen, zůstane bez odezvy. Zatím na něj slyšela pouze Česká republika, která se rozhodla do Bruselu vyslat ministryni Jourovou.

29. 07. 2014
3 faktory, které mohou zklidnit politickou scénu Ukrajiny [nové okno]

Vnější vztahy
Na východě Ukrajiny pokračují boje se „separatisty“ podporovanými Ruskem. Země má za sebou divoký půlrok. Když v takové situaci rezignuje premiér, nevypadá to jako důvod k radosti. Podle odborníků ale může politickou scénu Ukrajiny čekat spíš pozitivní vývoj.

28. 07. 2014
Pro koho pracují evropští komisaři? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Jaká je působnost evropských komisařů? Dostávají silná portfolia vždy jen velké státy? A mohou komisaři pomáhat domovským státům? K čemu by vlastně Česku bylo silné portfolio?

28. 07. 2014
Olga Sehnalová: Tohle se nám povedlo [nové okno]

ČR v Evropské unii
Dlouhé koaliční dohadování nad nominací české zástupkyně v Evropské komisi se stalo mediálně vděčným letním tématem. Dlouhé týdny plnilo stránky hlavních českých tištěných i netištěných médií, což ale přineslo i jeden spíše nezamýšlený efekt. Osvětu.

28. 07. 2014
Tomáš Zdechovský: Habeamus commissarius! Ale co dál… [nové okno]

ČR v Evropské unii
Habeamus commissarius! Prohlásil minulý týden státní tajemník pro evropské záležitosti. Na české politické scéně se po shodě na kandidátovi do Evropské komise rozhostil vedle úlevy i pocit falešného sebeuspokojení, že teď „už to máme v kapse.“ Že Česká republika dostane post komisaře pro regionální politiku, přes jehož portfolio protéká skoro třetina evropského rozpočtu, a že se tedy díky tomu mohou všichni těšit na zvýšený příliv dotací, který oživí českou ekonomiku.

28. 07. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #23 [nové okno]

Evropa dnes
Společná zahraniční a obranná politika, vztahy s Jižní Afrikou, reforma eurozóny či obchodní dohoda EU a USA - to je jen malá ukázka témat, kterým se v uplynulém týdnu věnovaly renomovované evropské think-tanky. Jejich přehledný souhrn pro čtenáře EurActivu pravidelně zpracovává český think-tank Evropské hodnoty.

28. 07. 2014
9 nejzajímavějších událostí, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Energetické úspory do roku 2030, nová česká eurokomisařka, pád ukrajinské vlády či rozšíření sankčního seznamu vůči Rusku. To a mnohem více si můžete přečíst v zajímavě zpracovaném přehledu nejzásadnějších událostí, které pro své čtenáře pravidelně připravuje redakce EurActivu.

28. 07. 2014
Souboj s časem: Některé země svého komisaře stále neznají [nové okno]

Evropské instituce
Zatímco česká vláda už svou kandidátku do Evropské komise má, mnohé členské státy EU stále přešlapují na místě a s nominací váhají. Na předložení jména už ale mnoho času nezbývá, podle dohody z posledního summitu Evropské rady by se tak mělo stát nejpozději do konce tohoto měsíce.

25. 07. 2014
Regiony pro Jourovou Česko bez boje nedostane [nové okno]

Regionální politika
Získat agendu regionálního rozvoje v příští Evropské komisi pro současnou ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou nebude jednoduché. Ambice země, která má dlouhodobé problémy s čerpáním unijních prostředků, může narazit nejen u šéfa Komise Junckera, ale i v Evropském parlamentu. Vlivní europoslanci totiž signalizují, že by se Česko mohlo pořádně zapotit při podzimním grilování kvůli možnému střetu zájmů.

24. 07. 2014
Fiskální pakt: Kalouskova páka na vládu není silná [nové okno]

ČR v Evropské unii
TOP 09 po vládě chce, aby na sebe uplatnila přísnější rozpočtová pravidla fiskálního paktu a snižovala schodek státního rozpočtu. Jinak prý pakt, utahující fiskální pravidla zemí Evropské unie, nepodpoří. Vláda ale má vícero důvodů Kalouskovu nabídku odmítnout.

24. 07. 2014
SOUHRN: Unijní „posedlost“ úsporami energie: kde pramení? [nové okno]

Energetická účinnost
Podle představy Evropské komise má Unie do roku 2030 zvýšit účinnost ve své energetice o 30 %. Oznámila to tento týden. Co to znamená, jak nový klimaticko-energetický cíl vznikal, kdo ho schválí a co na to říká Česká republika? To se dozvíte v materiálech EurActivu.

24. 07. 2014
EU před rozhodným krokem: budou sankce k Rusku tvrdé? [nové okno]

Vnější vztahy
EU zvažuje, zda překročí pomyslnou čáru a uvalí tvrdší ekonomické sankce na Rusko, které bylo až donedávna důležitým partnerem. Uzavřít může třeba své kapitálové trhy. To je směr, který by se mohl zamlouvat ČR. Zatím ale nechce vláda nic hodnotit. Ve hře je i zbrojní embargo nebo přístup k technologiím, které chce Rusko využít při těžbě ropy v Arktidě. Mají taková opatření smysl?

23. 07. 2014
Spotřeba energií v EU by měla do roku 2030 klesnout o třetinu, tvrdí Evropská komise [nové okno]

Energetika
Evropská unie by měla do roku 2030 dosáhnout třicetiprocentních úspor energie. S návrhem přišla Evropská komise, konečně slovo však budou mít členské země. Ty by se měly k návrhu vyjádřit na říjnovém summitu energetické a klimatické politiky. Česko o podobný závazek nestojí.

22. 07. 2014
Podvody s nezdaněným tabákem: ve Sněmovně leží návrh na změnu zákona [nové okno]

Vnitřní trh
Poslanecká sněmovna má dnes (23. července) rozhodovat o výši spotřební daně na tabákové výrobky. Kromě toho by ale mohla v novele zákona schválit nové vymezení toho, jaký tabák vlastně dani podléhá. Podle celníků by to pomohlo vyřešit problém s prodejem nezdaněného tabáku, který oficiálně není určen ke kouření, ale lidé si ho kvůli kouření kupují.

22. 07. 2014
Bývalá eurokomisařka pro fondy EU: V případě ČR jsem optimistkou [nové okno]

Regionální politika
V České republice je hlad po investicích a také schopní lidé, kteří zajistí, že čerpání prostředků z evropských fondů půjde hladčeji než v současné „sedmiletce“. Alespoň v to věří bývalá eurokomisařka pro regionální rozvoj a současná europoslankyně Polka Danuta Hübnerová.

22. 07. 2014
Účetní dvůr: Zrušení „létajícího cirkusu“ by ušetřilo 114 milionů eur [nové okno]

Evropa dnes
Studie případného opuštění štrasburského sídla evropského zákonodárného sboru se na stránkách Evropského účetního dvoru objevila bez jakéhokoliv předchozí oznámení. Přitom se jedná o důležitý materiál. Podle něj by se sloučením dvou sídel Evropského parlamentu ušetřilo v přepočtu více než dvě a půl miliardy korun.

22. 07. 2014
Vláda posvětila Dohodu o partnerství, ta nyní poputuje do Bruselu [nové okno]

Regionální politika
Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky na svém včerejším (21. července) zasedání projednal finální verzi Dohody o partnerství, která je základem pro čerpání prostředků z evropských fondů v období 2014-2020. Dokument bude nyní odeslán Evropské komisi ke schválení.

22. 07. 2014
Rozšíří ministři zahraničí sankce proti Rusku? [nové okno]

Vnější vztahy
Před dnešní schůzkou ministrů zahraničních věcí roste tlak na další rozšíření sankcí vůči Rusku. Ten nastartovaly jednak Spojené státy posledním rozšířením sankcí, jednak sestřelení malajsijského dopravního letadla nad územím ovládaným pro-ruskými separatisty. Ruské akcie včera proto odepsaly další 2,7 % a jsou nejníže od května tohoto roku.

22. 07. 2014
České chemičky a hutě dostanou povolenky zdarma. Emisní politika EU jim ale vadí [nové okno]

Energetická účinnost
Evropská komise zveřejnila nový seznam ohrožených průmyslových odvětví. Je na něm hutnický i chemický průmysl. Pro české společnosti, které v těcho oborech podnikají, to znamená dobrou zprávu. Dostanou výjimku z emisního systému. Přesto mají k emisní politice EU výhrady.

21. 07. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #22 [nové okno]

Evropa dnes
Rozšíření EU, reformy unijních institucí, vztahy evropské osmdvacítky s Ruskem či obchodní dohoda mezi EU a USA. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovaly evropské think-tanky a akademické instituce a která pro čtenáře EurActivu zpracoval český think-tank Evropské hodnoty.

21. 07. 2014
Nová třicetiletá válka [nové okno]

Vnější vztahy
Je to region ničený náboženským bojem mezi soupeřícími tradicemi víry. Konflikt však probíhá i mezi radikály a umírněnci a přiživují ho sousední vládci snažící se bránit vlastní zájmy a zvyšovat svůj vliv. Konflikty se odehrávají uvnitř států i mezi nimi; občanské války už nelze odlišit od válek v zastoupení. Vlády často ztrácejí kontrolu nad menšími skupinami – milicemi a podobně – působícími uvnitř hranic i mimo ně. Ztráty životů jsou ničivé a miliony lidí zůstávají bez domova.

21. 07. 2014
Transatlantická propast růstu [nové okno]

Vnější vztahy
Globální finanční krize, která naplno vypukla v roce 2008, zasáhla Evropu a Spojené státy velmi podobně – přinejmenším zpočátku. Na obou stranách Atlantiku se ekonomická výkonnost v roce 2009 propadla a v roce 2010 se začala zotavovat.

21. 07. 2014
Už víme kdo, teď ještě co [nové okno]

ČR v Evropské unii
Vláda se dohodla na jménu ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové jako kandidátky na post eurokomisařky za Českou republiku. Do sboru vedeného představitelem evropských lidovců J.-C. Junckerem vysíláme zástupkyni evropských liberálů a ženu, kterých se mezi nominovanými nedostává.

21. 07. 2014
9 událostí, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Zřícení dopravního letadla nad východní Ukrajinou, nový šéf Evropské komise či služební zákon v Poslanecké sněmovně. To a mnohem více přináší redakce EurActivu v přehledném zpracování událostí, které by jeho čtenáři neměli v minulém týdnu přehlédnout.

21. 07. 2014
Tahanice o komisaře končí, do Bruselu pojede Jourová. Získá regiony? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Dlouhý vládní boj o pozici českého kandidáta do Evropské komise končí. Stane se jím ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Sociální demokraté stáhli svého kandidáta, bývalého ministra financí Pavla Mertlíka. Jourová by nejraději získala post pro komisaře pro regionální rozvoj, konkurovat ji ale bude dosavadní rakouský komisař Johannes Hahn.

21. 07. 2014
Chystají snad socialisté a lidovci past na Babiše? [nové okno]

ČR v Evropské unii
V dolní komoře parlamentu se odehrává velké divadlo kolem služebního zákona a v zákulisí se jedná o stejně významné, možná i významnější záležitosti. Minulý čtvrtek se bez větší pozornosti sešli premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Pavel Bělobrádek s místopředsedou TOP 09, exministrem financí Miroslavem Kalouskem kvůli fiskálnímu paktu. Zní to nezáživně, ale chyba lávky.

18. 07. 2014
Prezident Porošenko k malajsijskému letadlu: válka překročila hranice Ukrajiny [nové okno]

Vnější vztahy
Nad východní Ukrajinou se včera (17. července) zřítilo malajsijské civilní letadlo se třemi stovkami lidí na palubě. Pravděpodobně bylo sestřeleno protiletadlovou raketou. Dostupné informace zatím ukazují na to, že letadlo omylem sestřelili proruští ozbrojenci. Tragédie se bude prošetřovat.

18. 07. 2014
Časová osa: Odysseova cesta k českému eurokomisaři [nové okno]

ČR v Evropské unii
Ze všech jmen, které se v České republice zmínily při hledání kandidáta na eurokomisaře, by se dal sestavit fotbalový tým i se čtyřmi nahrádníky. Prošli jsme mediální archiv a pokusili se zmapovat výběr českého jména do Komise.

16. 07. 2014
ANKETA: Hledá se eurokomisař, co s tím? [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká republika nemůže předsedovi Evropské komise Jean-Claudeu Junckerovi nabídnout konkrétní jméno, které by ráda viděla na pozici českého eurokomisaře. Jednání, které vede koaliční vláda, zatím pokaždé skončila patem. Může to Česko v očích partnerů poškodit? Bude nás přešlapování na místě a nerozhodnost stát zajímavé portfolio? EurActiv se na to ve Štrasburku zeptal některých českých europoslanců, kteří se chtěli podělit o své názory.

16. 07. 2014
ŽIVĚ - Mimořádný summit EU: obsazení top funkcí a Ukrajina [nové okno]

ČR v Evropské unii
V Bruselu dnes (16. července) večer probíhá mimořádný summit EU. Sledujte s námi jednání o obsazení nejvyšších postů v Evropské unii a reakci EU na poslední vývoj na Ukrajině. Na pořadu dne je také otázka, kdo bude nový český eurokomisař. Premiér Sobotka o tom jednal s Jean-Claudem Junckerem. S budoucím šéfem Komise se sešli i další politici.

16. 07. 2014
Telička: Snad premiér hraje hru a jméno komisaře už má [nové okno]

ČR v Evropské unii
Premiér Bohuslav Sobotka podle bývalého kandidáta ANO na českého komisaře Pavla Teličky nemluví pravdu, když tvrdí, že na nominaci je ještě čas. Doufá, že koalice po včerejším jednání už konkrétní jméno má a premiér ho nechce zveřejnit kvůli vnitrostranickým důvodům. Telička prý už nějaký čas nepočítal s tím, že by se českým kandidátem nakonec stal.

16. 07. 2014
Telička: Snad premiér hraje hru a jméno komisaře už má [nové okno]

ČR v Evropské unii
Premiér Bohuslav Sobotka podle bývalého kandidáta ANO na českého komisaře Pavla Teličky nemluví pravdu, když tvrdí, že na nominaci je ještě čas. Doufá, že koalice po včerejším jednání už konkrétní jméno má a premiér ho nechce zveřejnit kvůli vnitrostranickým důvodům. Telička prý už nějaký čas nepočítal s tím, že by se českým kandidátem nakonec stal.

15. 07. 2014
Celní plukovník: Nelegálnímu tabáku se v ČR daří kvůli nepřesnému zákonu [nové okno]

Vnitřní trh
„Na Slovensku a v Polsku zatížili spotřební daní tabák jako surovinu. Podle českého zákona podléhá dani ‚tabák ke kouření‘, což je vágní formulace. Není tajemství, že osoby, které se nelegálním zpracováním a distribucí zabývaly v Polsku a na Slovensku, přesunuly své aktivity do ČR,“ říká v rozhovoru plk. Aleš Hrubý z generálního ředitelství cel. Jak nelegální obchod s tabákem probíhá a jak s ním bojovat?

15. 07. 2014
Europoslanec Ježek: Někteří kandidáti na eurokomisaře patřili do vědeckého ústavu [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká republika stále váhá, koho předloží jako svého kandidáta na eurokomisaře. Mezi jména, která zaznívají nejčastěji, patří ekonom Pavel Mertlík, současná ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová či vysoký úředník Petr Blížkovský. Podle europoslance Petra Ježka (ANO) by se vláda měla poohlížet především po dobrém komunikátorovi, a nesahat po příliš úzkém specialistovi nebo někom, kdo takříkajíc spadl z Marsu.

15. 07. 2014
PROFIL: Jean-Claude Juncker, politický veterán šéfem Komise [nové okno]

Evropské instituce
Evropský parlament potvrdil, že příštím předsedou Evropské komise bude Lucemburčan Jean-Claude Juncker. V domácí i bruselské politice se Juncker pohybuje tři desítky let.

15. 07. 2014
Šéf Visa Europe: Budoucnost je digitální [nové okno]

Ekonomika a euro
Karetní společnosti se stále snaží vytlačit hotovostní platby a tím získat větší příjem z provizí za zprostředkování bezhotovostních transakcí. Tento hon vede k vývoji stále nových produktů. Bezkontaktní platební karty se rychle zabydlely v peněženkách. „Co vidíme na druhé straně je, že bezkontakt expanduje rychle,“ říká Nicolas Huss, generální ředitel Visa Europe. Nyní už se karetní firmy ale více dívají na digitální peněženky a platby za použití mobilních telefonů.

15. 07. 2014
Novým šéfem Evropské komise bude Juncker [nové okno]

Evropské instituce
Europoslanci na svém již druhém plenárním zasedání potvrdili bývalého lucemburského premiéra a někdejšího šéfa Eurogroup novým předsedou Evropské komise. Hlasovalo pro něj 422 poslanců.

14. 07. 2014
Stát pustí mezi podnikatele miliardy korun. Mají posunout technologické hranice [nové okno]

Regionální politika
Technologický rozvoj, podpora podnikání malých a středních firem či energetické úspory, do těchto oblastí poplynou evropské miliardy. Česko poskytne na podporu podnikání do roku 2020 z evropských fondů na 116 miliard korun. Vyplývá to z návrhu nového Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014 až 2020, který schválila vláda.

14. 07. 2014
EU chce ropu a plyn z USA. Na Američany bude tlačit tento týden v Bruselu [nové okno]

Energetika
Dnes (14. července) startuje další kolo rozhovorů o euro-americké dohodě o volném obchodu. Kvůli energetické závislosti na Rusku chtějí Evropané Američany mimo jiné tlačit k tomu, aby usnadnili vývozy ropy a plynu do EU. Mohlo by to ovšem zahýbat s cenami surovin na obou stranách, upozorňují čeští europoslanci. Česko prý navíc musí zvažovat, jaké dopady by to mělo na výrobu energie z jádra.

14. 07. 2014
O českém komisařovi rozhodne vláda v úterý v noci [nové okno]

ČR v Evropské unii
Dlouhý souboj o kandidáta na budoucího českého komisaře po pondělním jednání koaliční rady ve Strakově akademii neskončilo. Premiér Bohuslav Sobotka ovšem bez konkrétního jména do Bruselu jet nehodlá, a proto chce rozhodnutí na jednání vlády v úterý v noci. Největší šance mají straničtí kandidáti ANO a ČSSD Věra Jourová a Pavel Mertlík.

14. 07. 2014
8 události, které byste neměli v minulém týdnu přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Tahanice kolem příštího českého eurokomisaře, špionážní aféra narušující německo-americké vztahy či nejnovější vývoj kolem odposlechů v Polsku. EurActiv pravidelně přináší výběr těch nejzajímavějších zpráv, které by jeho čtenáře neměly minout.

11. 07. 2014
ČR se dohodla s Bruselem na novém čerpání z fondů EU [nové okno]

Regionální politika
Česká republika našla společnou řeč s Evropskou komisí a zvládla se vypořádat s připomínkami ze strany Bruselu k české představě čerpání evropských prostředků v období 2014-2020. Po včerejším jednání zástupců ČR s Evropskou komisí to uvedlo Ministerstvo pro místní rozvoj. Dohoda o partnerství by tak měla být schválena nejpozději v září.

10. 07. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #21 [nové okno]

Evropa dnes
Transatlantická obchodní dohoda, nové pohledy na Ukrajinu, dozvuky voleb do Evropského parlamentu či pohled na ochranu námořních hranic EU. A to není zdaleka vše. Přehled zajímavých studií od evropských think-tanků pro Vás ve spolupráci s EurActivem připravuje český think-tank Evropské hodnoty.

10. 07. 2014
Evropská dluhová přání [nové okno]

Ekonomika a euro
Vedoucí představitelé eurozóny dál debatují o tom, jak nejlépe oživit hospodářský růst, přičemž lídři Francie a Itálie nyní tvrdí, že sešněrovaný „fiskální kompakt“ eurozóny by se měl uvolnit. Představitelé severních členských států eurozóny zatím nadále prosazují serióznější implementaci strukturální reformy.

10. 07. 2014
Čísla z Erasmu: Univerzita Karlova je 7. škola v EU, která nejčastěji přijímá Erasmáky [nové okno]

Věda, výzkum a vzdělávání
Do programu Erasmus se každý rok zapojuje více vysokoškolských studentů i pracovníků a také odborníků z firem, kteří mají zájem předávat zkušenosti na vysokých školách. Evropská komise dnes (10. července) představila čísla, která ukazují výsledky Erasmu za minulý školní rok. Letos startuje nová podoba programu. Erasmus+ má zastřešovat řadu dalších aktivit zaměřených na mládež v EU.

10. 07. 2014
Premiér Sobotka: Vláda schválila sedm nových operačních programů [nové okno]

Regionální politika
Kabinet Bohuslava Sobotky dal na svém středečním (9. července) zasedání zelenou sedmi operačním programům, jejichž prostřednictvím přitečou do České republiky v příštích sedmi letech evropské miliardy. Další dva operační programy se na program dne dostanou v pondělí. První výzvy budou podle premiéra vypisovány začátkem příštího roku.

10. 07. 2014
ČR jedná s Bruselem o fondech, problémy může dělat služební zákon a školky [nové okno]

Regionální politika
Česká republika již vypořádala drtivou většinu připomínek Bruselu k české představě o tom, kam v příštích sedmi letech poputují prostředky z evropských fondů, některé sporné body v tzv. Dohodě o partnerství ale i nadále přetrvávají. Největším z nich je zákon o státní službě. Kompromisy se budou hledat na dnešním (10. července) jednání, které probíhá v Praze.

09. 07. 2014
Tance kolem eurokomisaře můžou ČR připravit o dobrý post [nové okno]

ČR v Evropské unii
Sobotkova vláda si možná zadělává na první velké selhání v evropské politice. Její neschopnost se shodnout na českém kandidátovi do Evropské komise totiž může přinést fatální důsledky pro výběr jeho působnosti. Vláda chce konečné jméno najít do 11. srpna, v tu ale chvíli už ale můžou být všechny lepší posty rozebrané.

09. 07. 2014
Česko hledá peníze, které pomohou snížit spotřebu energie podle požadavků EU [nové okno]

Energetická účinnost
Asi 60 miliard korun by mohla Česká republika získat z evropských fondů na to, aby v příštích letech ušetřila více energie v budovách. Další peníze mohou směřovat do průmyslu. Bude ale financí dost? Záleží to také na výnosech z prodeje emisních povolenek. Pokud budou nízké, bude muset vláda hledat peníze jinde.

09. 07. 2014
Analytik Hokovský: Dobrou startovní pozici v Evropském parlamentu musíme využít, ne ji ... [nové okno]

ČR v Evropské unii
Mezi místopředsedy výborů Evropského parlamentu bude celkem sedm Čechů a do čela výboru pro právní záležitosti usedne český lidovecký europoslanec Pavel Svoboda. Jak tento „český“ úspěch hodnotí analytik Radko Hokovský z think-tanku Evropské hodnoty? A proč je získání postů ve výborech vlastně tak důležité?

08. 07. 2014
Zrušení roamingu se může zaseknout v Radě, výhrady má i Česko [nové okno]

Evropa dnes
Ministerstvo průmyslu má výhrady ke zrušení roamingu, které je podle něj politicky motivované. Další členské státy mají strach, že by mohlo ohrozit výstavbu vysokorychlostních sítí, kterou financují mobilní operátoři. Roaming přitom třeba u českého O2 tvoří zanedbatelné příjmy. Jestli se roaming opravdu stihne zrušit do prosince 2015, napoví až listopadová Rada EU.

08. 07. 2014
Europoslanec Svoboda: Můj výbor je šedá eminence [nové okno]

ČR v Evropské unii
Výbor pro právní záležitosti považuje jeho nový předseda Čech Pavel Svoboda (KDU-ČSL) za „šedou eminencí“ mezi výbory Evropského parlamentu. „Výbor JURI je nenápadný, ale o to vlivnější,“ říká Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EurActiv. Úspěch svého zvolení si prý zatím neuvědomuje, to prý přijde až časem.

07. 07. 2014
ČR boduje: Lidovec Svoboda povede v europarlamentu výbor pro právní záležitosti [nové okno]

Evropské volby 2014
Europoslanec zvolený za KDU-ČSL Pavel Svoboda bude v Evropském parlamentu předsedat výboru pro Právní záležitosti (JURI). Úspěch zaznamenali i další čeští poslanci.

07. 07. 2014
Uvolněnější pravidla pro rozpočty? ČR zatím Italy nepodpoří [nové okno]

ČR v Evropské unii
Podle informací EurActivu se česká vláda zatím nepřipojí k tažení italského premiéra Mattea Renziho za benevolentnější fiskální pravidla. Přitom s plánovaným rozpočtem limity s jistotou překročí. Pokud bude vláda chtít fiskální pakt přijmout a zároveň jeho pravidla bez následků porušovat, bude muset najít podporu u komunistických poslanců.

07. 07. 2014
Města v ČR si užijí méně výfuků z autobusů. Díky fondům EU [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Autobusy na stlačený zemní plyn pomáhají snižovat emise CO2 i množství prachových částic v ovzduší. Navíc se dopravním podnikům ekonomicky vyplatí. Potřebují ale finanční injekci na jejich pořízení, protože CNG busy jsou o něco dražší než klasické. V novém programovém období by města mohla podporu pro alternativní dopravu získávat z Integrovaného regionálního operačního programu. Třeba i na elektrobusy.

04. 07. 2014
Charizmatický Renzi hodlá měnit EU. Zaorálek chce pomoci [nové okno]

Evropa dnes
Premiér Matteo Renzi při úvodním projevu italského předsednictví v Evropském parlamentu rozhodně zaujal. I když podle kritiků nebyl příliš věcný, disponoval energickou rétorikou. „Svět rychle postupuje kupředu, pokud neučiníme správná rozhodnutí, skončíme jako malý bod na Google mapách,“ řekl o vyhlídkách Evropy v parlamentu. Hlavní body jeho předsednictví se velmi zamlouvají české vládě.

04. 07. 2014
8 událostí, které byste neměli v tomto týdnu přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Zrušení datového roamingu v EU, nové italské předsednictví či neustále probíhající diskuse, kdo bude zastupovat Českou republiku v Evropské komise. To a mnohem více pro Vás redakce EurActivu připravila v pravidelném přehledu nejzajímavějších událostí v EU.

03. 07. 2014
Výběr komisaře: doposud největší selhání kabinetu v evropských otázkách [nové okno]

ČR v Evropské unii
Jednání o jméně českého komisaře mělo být prvním větším testem, jak vážně vládní koalice myslí své proklamace o aktivní a iniciativní politice, kterými se vymezovala zejména vůči Nečasově vládě, píše v komentáři výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský.

03. 07. 2014
Doporučení Evropské komise [nové okno]

Ekonomika a euro
Začátkem června vydala Evropská komise ekonomická doporučení pro jednotlivé státy Evropské unie, jež jim mají pomoci posílit tak dlouho očekávané hospodářské oživení.

03. 07. 2014
Dohoda o partnerství má vše potřebné, ďábel se však může skrývat v detailu [nové okno]

Regionální politika
Strategický dokument pro čerpání evropských prostředků v období 2014-2020, který se označuje jako Dohoda o partnerství, je podle partnerů na národní úrovni, jež se zapojili do jeho přípravy, úplný a nic podstatného mu nechybí. Otázkou ale zůstává, jak se jej podaří uvést do praxe a promítnout do operačních programů.

03. 07. 2014
Ombudsmanka si vyšlápla na Komisi kvůli tajným schůzkám s tabákovými lobbisty [nové okno]

Evropa dnes
Zapsat si čas a délku schůzky v minutách. Pak vše publikovat na veřejný internetový seznam včetně jména lobbisty – tak by měla podle pravidel Světové zdravotnické organizace (WHO) probíhat jednání s lidmi prosazujícími zájmy tabákových firem. Jenže pracovníci Evropské komise měli tato pravidla porušovat.

03. 07. 2014
Čeští europoslanci už znají své výbory [nové okno]

ČR v Evropské unii
Noví europoslanci již vědí, v jakém výboru v Evropském parlamentu, budou příštích pět let zasedat. Rozdělení schválili na prvním plenárním zasedání, které dnes (3. července) končí ve Štrasburku. EurActiv připravil pro své čtenáře přehlednou tabulku.

03. 07. 2014
Roithová nechce být eurokomisařkou. Navrhla Blížkovského [nové okno]

ČR v Evropské unii
Bývalá europoslankyně a místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová nechce kandidovat na eurokomisařku. Odmítla nabídku své strany a místo sebe navrhla zkušeného bruselského úředníka Petra Blížkovského, který podle ní zhruba deset let působí na ředitelství Evropské rady.

02. 07. 2014
Tabáková směrnice EU půjde k soudu. Kvůli mentolové příchuti a označování krabiček [nové okno]

Vnitřní trh
Společnost Philip Morris chce nechat přezkoumat evropskou tabákovou směrnici, která podle ní není v souladu se základními předpisy EU. Na směrnici má políčeno také Polsko, které patří mezi největší exportéry tabákových výrobků a má zvláštní vztah k mentolovým cigaretám. Ty jsou jedním z kamenů úrazu celé legislativy.

02. 07. 2014
ANKETA - Europoslanci za ČR: Nechceme se zašít, čeká nás energetika i proměna EU [nové okno]

Evropské volby 2014
Včera (1. července) někteří z nich poprvé zasedli v křeslech Evropského parlamentu. Jiní se do funkce vracejí. Co noví a staronoví čeští europoslanci plánují pro příštích pět let strávených mezi Českem, Bruselem a Štrasburkem? Přinášíme odpovědi těch, kdo se s námi podělili o své představy.

01. 07. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #20 [nové okno]

Evropa dnes
Rozšíření EU, migrační politika EU, další osud obchodního partnerství EU-USA či problematika eurozóny a Evropské centrální banky. To a ještě mnohem více přináší think-tank Evropské hodnoty ve svém pravidelném přehledu zajímavých textů, které za minulý týden vyprodukovali evropské výzkumné instituce.

01. 07. 2014
Limity jednání o klimatu [nové okno]

Životní prostředí
Má-li svět vyřešit krizi kolem klimatických změn, potřebuje nový přístup. Hlavní mocnosti dnes vnímají klimatické změny jako jednání o to, kdo sníží své emise CO2 (zejména ze spalování uhlí, ropy a plynu). Všichni souhlasí s malými „příspěvky“ ke snížení emisí a snaží se ponoukat ostatní země, aby přispěly více. Například Spojené státy „připustí“ malé snížení CO2, pokud se Čína zachová stejně.

01. 07. 2014
Evropa by měla hledat víc než jen kosmetická řešení naší energetické závislosti [nové okno]

Energetika
Rusko-ukrajinské spory o platbách za zemní plyn a ohlas, který způsobily, jsou jen další epizodou v širším příběhu naší závislosti na fosilním uhlíku. Pokud nejsou evropské environmentální a klimatické ambice pouhou hrou na dospělé, ruský plyn či ropa by měly být v osvícené Evropě postupně nahrazovány vlastními, nejlépe obnovitelnými, zdroji.

01. 07. 2014
10 události, které byste neměli v minulém týdnu přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Skandál s polskými odposlechy, které vláda premiéra Tuska ustála, ukončení sporu mezi ČEZ a Albánií či dohady ohledně pětiprocentní hranice pro vstup do Evropského parlamentu. To a mnohem více si můžete přečíst v přehledném zpracování těch nejzajímavějších událostí z minulého týdne.

01. 07. 2014
Ukrajina: EU jedná o sankcích. Třetí fáze se řada zemí bojí [nové okno]

Vnější vztahy
Unijní země se mají během dneška (1. července) poradit, jak dál postupovat vůči Rusku. Včera vypršelo ultimátum pro splnění požadavků, které měla EU na Ukrajině. Zatím se nezdá, že by byla Unie ochotná posunout se ke třetí fázi sankcí, tedy plošným ekonomickým opatřením. Některé země se obávají o své obchodní zájmy.

01. 07. 2014
Italové přebírají předsednictví EU, chtějí volnější fiskální pravidla [nové okno]

Evropské instituce
Italové dnes od Řeků přebírají předsednictví Evropské unie. Premiér Matteo Renzi se netají tím, že bude prosazovat myšlenku Spojených států evropských. Dá se tak očekávat další růst napětí mezi členskými zeměmi, záměr se zcela jistě nebude líbit Londýnu. Řím se chce zaměřit také na hospodářský růst a téma nelegální imigrace, které se jí mezi členskými zeměmi EU obzvlášť dotýká.

01. 07. 2014
Europarlament má staronového předsedu Schulze, začíná boj o výbory [nové okno]

Evropské volby 2014
Europoslanci v prvním kole zvolili nového předsedu Evropského parlamentu, kterým se stal německý sociální demokrat Martin Schulz. Po volbě dalšího vedení europarlamentu přijde na řadu rozdělování výborů. Čeští zástupci v Evropském parlamentu netají své ambice.

30. 06. 2014
Evropské fondy podpořily v ČR řadu projektů, které by jinak nevznikly [nové okno]

Regionální politika
Jedním z největších přínosů evropských strukturálních fondů v České republice je to, že v zemi byly realizovány projekty, k nimž by se bez spolufinancování z EU třeba vůbec nepřistoupilo. Poukazuje na to studie, kterou si v nedávné době nechalo zpracovat Ministerstvo pro místní rozvoj.

30. 06. 2014
Pokračujte ve snižování dluhů, vzkazuje Evropská rada [nové okno]

Ekonomika a euro
Členské státy by měly nadále pokračovat ve fiskální konsolidaci. Vyplývá to ze závěrů summitu Evropské rady, který se konal na konci minulého týdne. Způsoby, jak toho mají členské dosáhnout, má být nižší zdanění práce, reformy vzdělávání nebo posilování síťových odvětví. Podle dokumentu se Evropské komisi podařilo snížit regulační zátěž vnitřního trhu.

30. 06. 2014
Východní partnerství zvenku: Nikdo si nevšímal ruského slona v obýváku [nové okno]

Evropa dnes
Mapa Východního partnerství vždycky připomínala nedokončenou skládačku s chybějícím dílkem. „Projekt nikdy nebral v úvahu slona v obýváku a tím je samozřejmě Rusko,“ myslí si programová ředitelka moldavské Asociace pro zahraniční politiku Victoria Bucataru. Na začátku června mluvila na debatě s názvem Východní partnerství po ukrajinské krizi, kterou pořádala pražská Asociace pro mezinárodní otázky.

27. 06. 2014
Jan Rafaj: Úspory energie jsou ideální zadání pro český aplikovaný výzkum [nové okno]

ČR v Evropské unii
Stát by se měl postarat o to, aby se výzkumné instituce zaměřily na výzkum možností, jak snižovat energetickou náročnost českého hospodářství. „To je podstata aplikovaného výzkumu, který se má zaměřovat na to, co je pro danou ekonomiku důležité,“ říká v rozhovoru člen představenstva ArcelorMittal Ostrava Jan Rafaj. Kde má český průmysl příležitosti pro snižování spotřeby energie?

27. 06. 2014
Ekonomické dopady Asociační dohody EU s Ukrajinou [nové okno]

Vnější vztahy
V rámci jednání červnové Evropské rady dojde k podpisu asociačních dohod včetně dohod o volném obchodu (DCFTA) mezi EU a Moldavskem, Gruzií a Ukrajinou. Svůj podpis pod dohody připojí i český premiér Bohuslav Sobotka. Jaký bude praktický dopad dohod na evropskou a českou ekonomiku?

26. 06. 2014
ŽIVĚ: Sledujte s námi aktuální zasedání Evropské rady [nové okno]

Evropa dnes
EurActiv sleduje aktuální průběh summitu EU, který se dnes (26. června) sešel v belgických Yprách a zítra pokračuje v Bruselu. Evropské lídry čeká debata o hlavních prioritách Unie do příštích let. Chystá se i podpis asociační dohody s Ukrajinou, Gruzií a Moldavskem.

26. 06. 2014
Úspory energie v podnicích: odpadní teplo i žárovky pro zaměstnance [nové okno]

ČR v Evropské unii
V Česku funguje řada programů, které podporují energetickou účinnost v budovách. Průmysl ale doufá, že se peníze ve státním rozpočtu i evropských fondech najdou také na podporu úspor v podnicích. Budoucnost má například kombinovaná výroba elektřiny a tepla. Firmy ale mohou hledat i jiné cesty, jak uspořit energii.

26. 06. 2014
Česko chce mít Dohodu o partnerství hotovou do konce léta [nové okno]

Regionální politika
Do České republiky dorazily připomínky Evropské komise ke strategickému dokumentu, který je známý pod označením Dohoda o partnerství. Pokud se povede všechny výtky Bruselu vypořádat, dokument by mohl být finálně schválen do konce léta. EurActivu to potvrdil náměstek ministryně pro místní rozvoj Daniel Braun.

26. 06. 2014
Státy neberou strategii Evropa 2020 vážně, myslí si zástupce průmyslu [nové okno]

ČR v Evropské unii
Větší důraz na konkurenceschopnost a změny v procesu hodnocení. Takové kroky by pro hospodářskou strategii Evropa 2020 doporučoval zástupce českého průmyslu Tomáš Pirkl. Největším problémem je podle něj nízká kredibilita u vlád členských zemí. Strategie v současné době prochází revizí, která začíná veřejnou konzultací.

26. 06. 2014
Co přinesou asociační dohody EU s Ukrajinou, Gruzií a Moldavskem? [nové okno]

Evropa dnes
Zítra (27. června) podepíší evropští lídři na summitu v Bruselu asociační dohody se třemi zeměmi Východního partnerství. Díky tomu se vzájemně otevřou trhy EU a partnerských zemí. Od dohod se očekává také modernizace a demokratizace ve východních státech. Budoucí členství ale dokumenty východním partnerům nezajistí.

26. 06. 2014
Petr Patočka: Přeměna energetiky bude nákladná, ať se vydáme jakoukoliv cestou [nové okno]

ČR v Evropské unii
Ve svých letošních hospodářských doporučeních nabádá Evropská komise Českou republiku, aby se více snažila zvyšovat energetickou efektivitu své ekonomiky. Jak na to? Podle vedoucího programu Energetika a změna klimatu think tanku Glopolis Petra Patočky bude jakákoliv transformace energetiky nákladná. Rozhodnutí o ní ale musí přijít.

26. 06. 2014
Čeští europoslanci: V boji o Junckera jde o to kdo z koho [nové okno]

Evropské volby 2014
Dnes začínající dvoudenní summit Evropské rady v Bruselu a Yprech má bohatou agendu, na níž figuruje i jednání o možném předsedovi Evropské komise. Horkým kandidátem je veterán lucemburské a evropské politiky Jean-Claude Juncker. Čerstvě zvolení čeští europoslanci vidí za tahanicemi o jeho osobu především mocenský střet mezi unijními institucemi.

25. 06. 2014
Think-tank Evropské hodnoty vybírá nejzajímavější evropské analýzy #19 [nové okno]

Evropa dnes
Evropské volby, evropské volby a do třetice evropské volby. Téma, které neustále rezonuje v celé Evropě, a stejně tak i ve výběru nejzajímavějších analýz z pera evropských think-tanků, které pravidelně přináší EurActiv ve spolupráci s českým think-tankem Evropské hodnoty.

25. 06. 2014
Kdo vyhrál Evropu? [nové okno]

Evropské volby 2014
Boj o to, kde se stane příštím předsedou Evropské komise, se vyostřuje. Nedávno bylo několik lídrů Evropské unie spatřeno v malé pramici na švédském jezeře, kde údajně kuli pikle proti favoritovi, a britský ministerský předseda David Cameron spustil veřejnou kampaň za obnovení práva vlád členských států EU rozhodnout, kdo výkonnou paži EU obsadí.

25. 06. 2014
Analýza evropského summitu - co znamená volba Junckera [nové okno]

Evropské volby 2014
Měl to být posun v široké nedůvěře lidí vůči evropské integraci, ze které těží zejména ti, kteří chtějí EU rozbořit. Evropské politické rodiny, jako jsou lidovci, socialisté, liberálové či zelení, se dohodly, že každá představí jednoho kandidáta, jenž bude v eurovolbách bojovat o post šéfa Komise, který je evropsky mocnou postavou – určuje agendu silného výkonného orgánu a připravuje spolu s komisaři z členských států konkrétní legislativu, o níž pak hlasují europoslanci a ministři. Lidé tak měli mít možnost zvolit si šéfa evropské exekutivy podle svého vkusu.

25. 06. 2014
Limity jednání o klimatu [nové okno]

Energetika
Má-li svět vyřešit krizi kolem klimatických změn, potřebuje nový přístup. Hlavní mocnosti dnes vnímají klimatické změny jako jednání o to, kdo sníží své emise CO2 (zejména ze spalování uhlí, ropy a plynu). Všichni souhlasí s malými „příspěvky“ ke snížení emisí a snaží se ponoukat ostatní země, aby přispěly více. Například Spojené státy „připustí“ malé snížení CO2, pokud se Čína zachová stejně.

25. 06. 2014
Komisař Füle o Ukrajině: EU není tím, kdo zklamal [nové okno]

Vnější vztahy
Při ukrajinské krizi nemohla Evropská unie udělat moc věcí lépe, myslí si komisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle. Kritici se podle něj mýlí, když tvrdí, že Evropská unie vyvolala v Ukrajincích falešné vyhlídky na členství. Optimisticky vidí dohodu o ceně plynu mezi Kyjevem a Moskvou, kde prý existuje větší prostor pro kompromis, než se na první pohled zdá.

25. 06. 2014
Tomáš Prouza: Sankce mají trestat Rusko, ne poškodit EU [nové okno]

ČR v Evropské unii
„V ruských médiích se zveličují jakékoliv skutečné i umělé rozpory v rámci EU,“ říká v rozhovoru státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Ohrožuje Česko evropskou jednotu tím, že odmítá ekonomické sankce vůči Rusku? Jak bude EU jednotná v prosazování energetické bezpečnosti? Ukáže to blížící se evropský summit.

24. 06. 2014
Krajně pravicové strany neuspěly, v Evropském parlamentu budou bez vlivu i peněz [nové okno]

Evropské volby 2014
Evropské extrémně pravicové strany svůj úspěch ve volbách do Evropského parlamentu nevyužijí. Nepodařilo se jim totiž přesvědčit dostatečný počet europoslanců, aby v nově zvoleném shromáždění ustavili poslanecký klub. Pro nejvýraznější osobnosti krajní pravice Francouzsku Marine Le Penovou a Nizozemce Geerta Wilderse to znamená velké zklamání.

24. 06. 2014
Hřbitov ve Středozemním moři: Pomůžeme s imigranty? [nové okno]

Evropa dnes
Rostoucí počet imigrantů do Evropské unie nutí členské státy se tématem přistěhovalectví zabývat na celoevropské úrovni. Od roku 2000 zemřelo při pokusech dostat se do Unie 23 tisíc lidí. Středomořské státy, přes které se ilegální imigranti snaží do schengenského prostoru dostat nejčastěji, žádají o finanční pomoc a posílání zadržených přistěhovalců do všech členských států.

24. 06. 2014
Komisař Füle: S Albánií není co zdržovat [nové okno]

Rozšíření
Řady kandidátských zemí se pravděpodobně brzy rozšíří. Nadcházející summit totiž udělí statut v poslední době často diskutované Albánii. Země, kterou trápí korupce a organizovaný zločin, vede spor s českou polostátní firmou ČEZ, a česká vláda proto chtěla její ambice brzdit. To se s největší pravděpodobností nakonec nestane. I přesto, že Komise bere připomínky členských zemí vážně, podle eurokomisaře Štefana Füleho je nutné ocenit pokrok, který Tirana na cestě k EU dosáhla.

24. 06. 2014
ČEZ se dohodl s Albánií. Získá zpět 2,7 miliard korun [nové okno]

Energetika
Energetická společnost ČEZ se dohodla s Albánií. ČEZ získá zpět do roku 2018 v ročních splátkách 100 milionů eur, asi 2,7 miliardy korun, tedy částku zhruba odpovídající počáteční investici do nákupu albánské distribuční společnosti CEZ Shpërndarje. Albánie firmě v loňském roce odebrala licenci.

24. 06. 2014
Komise nenaslouchá našim argumentům, stěžuje si vláda [nové okno]

ČR v Evropské unii
Ekonomická doporučení Evropské komise se do velké míry překrývají s programovým prohlášením české vlády. Jediným sporným bodem jsou pozdější odchody do důchodu. O doporučeních Komise pro Českou republiku minulý týden na debatě CEBRE v Evropském domě v Praze diskutovali zástupci vlády, Evropské komise, podnikatelů a finančního sektoru.

23. 06. 2014
Komisi se nelíbí český vědecký „kafemlejnek“ [nové okno]

ČR v Evropské unii
Financování české vědy a výzkumu potřebuje modernizaci a vyšší transparentnost. Nová metodika pro hodnocení vědecké činnosti v ČR je nedostatečná a dochází k ní ke zbytečným prodlevám. Ve specifických doporučeních v rámci tzv. evropského semestru na to českou vládu upozorňuje i Evropská komise.

23. 06. 2014
Průmyslová ČR chce vyrábět víc, ale s menší spotřebou energie [nové okno]

Energetická účinnost
Světová konkurence i evropské předpisy tlačí na Českou republiku, aby snižovala svou energetickou náročnost. Jak složité to pro českou ekonomiku je? Jaký potenciál má pro zvyšování energetické účinnosti průmysl? Daří se zvyšovat hodnotu výrobků, aniž by to mělo dopad na spotřebu energie?

23. 06. 2014
Evropská levice podpoří Junckera. Výměnou za významné posty [nové okno]

Evropské volby 2014
Levicoví šéfové vlád zemí EU slíbili svou podporu kandidatuře lucemburského expremiéra Jeana-Claudea Junckera z Evropské lidové strany na nového předsedu Evropské komise. Výměnou za to budou požadovat funkci předsedy Evropského parlamentu a výraznější zastoupení levice v Komisi. Pokud lidovci na návrh přistoupí, má Juncker své zvolení prakticky jisté. Dvě největší frakce totiž v Evropské parlamentu snadno vytvoří většinu.

20. 06. 2014
Kateřina Hrubešová: Když zvítězí Google, za tři roky je vymalováno [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Google se nemusí zastavit jen u využití obrázků v rámci služby Google Images. Podle výkonné ředitelky Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) Kateřiny Hrubešové může největší vyhledávač světa začít zpracovávat podobně i texty web stránek. To by mohlo českým i celosvětovým médiím přinést velké problémy. SPIR, který mimo jiné obhajuje zájmy českých internetových firem v Bruselu, se loni připojilo ke stížnosti na Google Images u Evropské komise. Protože dosavadní návrhy Googlu stěžovatelům nevyhovují, začali se intenzivně bránit.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Kurzovní lístky

Aktuální k: 30.7.2014
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,500 + 0,04%
USD 20,490 + 0,16%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster