800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Novinky z Evropské unie
24. 11. 2015
Nová zelená úsporám vyplácí peníze na úspory energie, zpoždění má ČR s čerpáním ... [nové okno]

Energetická účinnost
Ze šestileté kontinuální výzvy programu Nová zelená úsporám budou tento týden vyplaceny první peníze na úspory energie v rodinných domech. Pomalu se rozbíhá také čerpání peněz z evropských fondů, se kterým má Česko dvouleté zpoždění. Hrozí proto, že nesplní evropský cíl pro zvyšování energetické účinnosti.

24. 11. 2015
Jaká je skutečná cena ropy a plynu? [nové okno]

Energetická účinnost
„Trh ani dříve nefungoval a je úkolem státu, aby dokázal nastavit takové podmínky, aby se snižování spotřeby energií stalo skutečně prioritním úkolem energetické politiky,“ píše ve svém komentáři projektant v oblasti energetiky a vedoucí energetické sekce Strany zelených Milan Šimoník. Vysvětluje také, jak úspory energie souvisí s ochranou proti terorismu.

24. 11. 2015
Rozpočet EU pro rok 2016 bude kvůli bezpečnostní krizi historicky nejvyšší [nové okno]

Evropa dnes
Migrační a bezpečnostní krize v Evropě se odrazila i na podobě rozpočtu EU pro nadcházející rok. Ten by měl být v závazcích o deset miliard eur vyšší než v loňském roce. Peníze poputují hlavně do evropských agentur, jako je Frontex, který má na starost ochranu vnějších hranic.

23. 11. 2015
Ochrana EU před teroristickými útoky není jen o tvrdších kontrolách hranic Schengenu [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Posílení kontroly vnějších evropských hranic, zpřísnění držení střelných zbraní, lepší sdílení informací mezi státy nebo omezení přístupu teroristům k financím. To jsou základní mety, kterých se EU snaží docílit, aby se útoky podobné těm z 13. listopadu v Paříži neopakovaly. Jak toho chce ale evropská osmadvacítka vlastně dosáhnout?

23. 11. 2015
Evropské události uplynulého týdne očima ekonoma Petra Zahradníka [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Důsledky pařížské teroristické tragédie se v průběhu minulého týdne velmi rychle přesunuly do Bruselu, kam sahají identifikované nitky zločineckých skupin. Úsilí o jejich zneškodnění se viditelně projevilo v ulicích, když běžný provoz v nich byl přijatými kroky ovlivněn, instituce EU však fungovaly na plný plyn. A v uplynulém týdnu měly ve své agendě až mimořádnou četnost nosných témat, jimž tentokrát jednoznačně dominovala infrastruktura, především ta energetická.

23. 11. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Paříž a Brusel zažily rozsáhlé protiteroristické razie, ministři vnitra EU se shodli na posílení ochrany vnější schengenské hranice a český premiér odjel do Číny vyjednat zapojení Česka do nové hedvábné stezky. Nejen to jsou zprávy, které by čtenářům EurActivu neměly uniknout.

20. 11. 2015
Země střední Evropy láká obchod s Asií. Sobotka vyráží do Číny [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Zítra začíná státní návštěva premiéra Sobotky v Číně. Česko se zapojí do iniciativy Nové hedvábné stezky, která má posílit vazby mezi asijskou velmocí a Evropou. Pro Česko a další země střední Evropy jsou obchodně zajímavé i další státy regionu. Na Asii se zaměřují také obchodní strategie EU a Spojených států. Aktivita Číny pak například nutí k akci i Japonsko.

20. 11. 2015
Oldřich Bureš: S radikalizací muslimů může EU dělat jen málo [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Jak EU zareaguje na teroristické útoky v Paříži, které sledoval celý svět? Dělá v tomto ohledu evropská osmadvacítka dost? A jak porazit Islámský stát a stabilizovat situaci v Sýrii? Nejen o tom EurActiv hovořil s odborníkem na bezpečnost a protiteroristickou politiku EU Oldřichem Burešem.

19. 11. 2015
Ekologická auta: v ČR roste hlavně CNG, podporu má i elektromobilita [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Vláda má zítra na programu jednání Národní akční plán čisté mobility, který má pomoci rozvoji alternativních paliv na českých silnicích. Hlavní důraz klade na stlačený zemní plyn a elektřinu, jejichž využití v Česku postupně roste. Vyrůstat by ale měly i stanice na zkapalněný zemní plyn a do budoucna se počítá s vodíkem.

19. 11. 2015
Evropský rozpočet pro rok 2016 dohodnut [nové okno]

Evropa dnes
Evropský parlament a členské země se předběžně dohodly na podobě rozpočtu EU pro rok 2016. V komentáři pro EurActiv ji hodnotí český europoslanec a místopředseda Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Pavel Poc (ČSSD/S&D).

19. 11. 2015
Býka si v Bruselu neosedláte, další roamingová sláva a co s imigranty udělala zima [nové okno]

Evropa dnes
Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabízíme měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za měsíc říjen.

18. 11. 2015
Vít Hladík: Firmy potřebují jasnou státní strategii pro snižování emisí. V ČR ale chybí [nové okno]

Energetika
„Cíle EU do roku 2030 jsou dané a začínají se rozpracovávat do podrobností. Výhled do roku 2050 s 80% cílem dekarbonizace se už nějakou dobu nemění. Proto bychom s tím měli pracovat i na národní úrovni, což se v České republice zatím neděje,“ říká Vít Hladík z České geologické služby, který koordinoval projekt R&Dialogue zaměřený na debatu o přechodu k nízkouhlíkové ekonomice. Co také v Česku chybí, je společenská podpora pro snižování emisí. Proč?

18. 11. 2015
Průmysl 4.0: Spolupráce ČR a Německa se rozjíždí [nové okno]

Digitální agenda
Digitalizovaný průmysl čtvrté generace, na který se Česko začíná pomalu připravovat, zcela změní dnes zajetý výrobní proces. Samotná výroba totiž začíná sběrem dat od zákazníků, dodavatelů i továren. Tyto informace pak zpracují roboti nebo 3D tiskárny a výrobek je následně bez pomoci člověka doručen i samotnému zákazníkovi. V Německu, se kterým Česko nově spolupracuje, už provozuje na 20 testovacích center, které na takovém principu fungují.

18. 11. 2015
Zpráva o stavu energetické unie: co byste měli vědět [nové okno]

Energetika
Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič dnes představil první zprávu o stavu energetické unie. Co se za uplynulých devět měsíců v evropské energetice událo a co přijde? EurActiv přináší základní přehled toho, co se chystá na příští rok.

17. 11. 2015
Čeští europoslanci k útokům v Paříži: EU se musí lépe chránit [nové okno]

ČR v Evropské unii
EU se musí po pařížských teroristických útocích začít lépe bránit. V první řadě je nutné posílit ochranu vnějších hranic, lépe monitorovat osoby zapojující se do bojů v Sýrii a zlepšit vzájemnou výměnu informací. Bez efektivnější spolupráce mezi členskými státy to ale nepůjde, shoduje se většina českých europoslanců.

17. 11. 2015
Klára Sutlovičová: Peníze na ochranu klimatu svět má, stačí je přesměrovat [nové okno]

Životní prostředí
„Peníze, které lze poslat do klimatických fondů, na světě existují. Jedním z potenciálních řešení je odstranění dotací pro fosilní energetiku, které by zároveň pomáhalo výrazně snížit emise skleníkových plynů,“ říká expertka analytického centra Glopolis Klára Sutlovičová. Kde vzít další peníze? A proč má svět udržet globální oteplování pod dvěma stupni Celsia? Umožní to pařížská dohoda?

16. 11. 2015
Útoky v Paříži mění debatu o přijímání uprchlíků [nové okno]

Evropa dnes
Po tragédii, která se odehrála v pátek večer v pařížských ulicích, se vyostřuje debata o současné migrační krizi. Jedna část evropských politiků požaduje příchod migrantů do zemí EU okamžitě dostat pod kontrolu a přijímání uprchlíků odmítá, druzí se snaží vyhrocenou situaci uklidnit. Na článku se podílely redakce EurActivu napříč Evropou.

16. 11. 2015
Hlavy států se do Paříže sjedou, mají klimatické konferenci udat tón [nové okno]

Evropa dnes
Už za dva týdny se do Paříže sjedou hlavy států a vlád včetně amerického a ruského prezidenta. Mají určit priority nové klimatické dohody, která zatím vázne na otázkách financování nebo mechanismu pro vyhodnocování závazků. I klimatické změny jsou bezpečnostní téma, kvůli pařížským útokům se však zdá, že lídři budou chtít mluvit především o bezprostředním nebezpečí terorismu.

16. 11. 2015
Aktuální dění v EU očima Petra Zahradníka [nové okno]

Evropa dnes
Události právě skončeného týdne byly v jeho samém závěru zcela zahaleny a přehlušeny temnou pařížskou tragédií, jež nepochybně ovlivní řadu již zcela zautomatizovaných projevů evropského integračního procesu a možná povede k přizpůsobení i jeho principiálních pilířů.

16. 11. 2015
„Střet civilizací” dorazil do Francie a místní burza bude mít těžké ráno [nové okno]

Ekonomika a euro
Jaký dopad mohou mít teroristické útoky v Paříži na francouzské hospodářství? Zatím je na tamní burze relativně klid, uvádí v komentáři analytik ČSOB Jan Čermák.

15. 11. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Série teroristických útoků v Paříži, kterým předcházel sebevražedný atentát v Bejrútu, ale také požadavky britského premiéra Davida Camerona na reformu EU - to jsou některé události, které minulý týden hýbaly Evropou. Přehled toho nejdůležitějšího přináší redakce EurActivu.

13. 11. 2015
Zakažte rozšíření Nord Streamu, žádá Komisi nový polský ministr [nové okno]

Energetika
Rozšíření Nord Streamu ohrožuje soutěž na evropském trhu s plynem, jde proti snahám o diverzifikaci dodávek, a Rusko navíc může z plynových zisků financovat vyzbrojování armády. Z těchto důvodů by měla Evropská komise zajistit, že projekt se neuskuteční. Využít k tomu může evropská pravidla pro liberalizaci. Komise tvrdí, že výstavba třetí a čtvrté větve plynovodu není potřebná a že nezíská evropskou podporu.

12. 11. 2015
Cameron si přeje setrvat v EU. U Česka může narazit požadavek na omezení volného pohybu [nové okno]

Evropa dnes
EU má být podle britského premiéra Davida Camerona flexibilnější, aby dokázala řešit složité problémy. Během započatých jednání o reformě Unie by ale se svými požadavky mohl u některých členských zemí narazit. Česku například vadí nápad na omezení volného pohybu v EU. Evropskému parlamentu by se zase nemuselo zamlouvat, kdyby nová pravidla platila v rámci dohody uzavřené pouze mezi členskými státy.

12. 11. 2015
Juncker vyzval státy EU, aby do fondu pro Afriku přispěly víc [nové okno]

Evropa dnes
Na Maltě probíhá dlouho plánovaný summit EU-Afrika, který má řešit příčiny uprchlické krize a omezit proud migrantů z afrického na evropský kontinent. K tomu má přispět i dnes dopoledne založený svěřenecký fond, do kterého peníze poputují z evropských prostředků i jednotlivých členských států. Podle předsedy Komise by státy EU měly přispět víc. Lídři se také dohodli na podobě akčního plánu, jehož 16 iniciativ má být naplněno už do konce roku 2016.

12. 11. 2015
Madrid vystoupil ostře proti separačním snahám Katalánců [nové okno]

Evropa dnes
Španělský premiér se rozhodl rázně vystoupit proti snaze Katalánska odpoutat se od centrální vlády. Trhy zůstávají klidné, důsledky by tento krok ale mohl mít na španělského premiéra samotného.

11. 11. 2015
Směrnice o ženách v dozorčích radách: Jourová získala podporu ČR, vyhráno ale nemá [nové okno]

Evropa dnes
Věra Jourová, která na začátku listopadu přijela českou vládu mimo jiné požádat o podporu pro směrnici o zlepšení gendrové vyváženosti v dozorčích radách velkých firem, ji nakonec získala. Nyní se snaží přesvědčit Německo a další státy EU. Jejich hlasy totiž bude potřebovat už 7. prosince, kdy se bude snažit návrh protlačit přes Radu.

11. 11. 2015
Bývalý velvyslanec: Turecku nejde o peníze, chce se dostat do EU [nové okno]

Evropa dnes
Pro staronového tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jsou uprchlíci „hrací kartou v ruce“, kterou využívá k jednání s Evropou. „Peníze nejsou to nejpodstatnější, co Turecko zajímá. Jde mu především o jeho odvěkou snahu dostat se na Západ,“ řekl v rozhovoru pro EurActiv bývalý český velvyslanec a znalec tamního prostředí Tomáš Laně.

10. 11. 2015
Změna klimatu: jak se s ní vyrovná Praha, Brno nebo Plzeň? [nové okno]

Energetická účinnost
Ochrana proti povodním nebo větší plochy zeleně patří mezi doporučená opatření, která mají českým městům pomoci v přizpůsobení se změnám klimatu. V příštích desetiletích bude v Česku tepleji a hlavně na obyvatele větších sídel by to mohlo mít negativní dopady. Zvyšujícím se teplotám se mohou přizpůsobit i jednotlivé budovy.

10. 11. 2015
Na migrantech umí vydělávat nejen sítě převaděčů [nové okno]

Evropa dnes
Touha statisíců lidí utéct za lepším životem do zemí Evropské unie znamená pro jiné lákavý výdělek. Na snaze migrantů usadit se v bohatší části kontinentu profitují pašeráci a převaděči lidí nejen ve třetích zemích, ale i na takzvané balkánské cestě vedoucí z Řecka do Německa.

09. 11. 2015
Polský terminál je připraven na první dodávky LNG [nové okno]

Energetika
Na polském terminálu ve Svinoústí byly minulý týden dokončeny přípravné práce a čeká se už jen na tankery se zkapalněným plynem. První dodávka dorazí v polovině prosince, další v prvním čtvrtletí příštího roku. Na nich se otestuje funkčnost celého zařízení. Naostro pak terminál začne fungovat v létě. Polsko si od jeho výstavby slibuje zvýšení nezávislosti na Rusku, odkud dováží více než polovinu zemního plynu.

09. 11. 2015
V Chorvatsku těsně vítězí pravice [nové okno]

Evropa dnes
Podle předběžných výsledků, které nejprve naznačovaly patovou situaci, skončily chorvatské parlamentní volby těsným vítězstvím pravicové koalice v čele s HDZ s odhadovaným ziskem 59 křesel oproti vládnoucím koalici sociálních demokratů se ziskem 56 křesel v rámci 151 členného Saboru. Třetí strana Most získá 19 křesel, o zbývající křesla se rozdělí 4 další strany.

09. 11. 2015
Aktuální dění v EU očima Petra Zahradníka [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Předchozí týdny nastavily velmi vysoko laťku významnosti zveřejněných ambiciózních konceptů z dílny Evropské komise, jež svým obsahem oslovují horizont delší než jen pár dnů či týdnů. Po strategických dokumentech, zaměřených na dokončení euro-zóny a EMU, následovaných souhrnem opatření k završení Jednotného vnitřního trhu, přišel v právě ukončeném týdnu na řadu TTIP – tedy Transatlantická dohoda o obchodu a investicích mezi EU a USA.

08. 11. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Chorvaté šli v neděli k volbám, kabinet premiéra Sobotky schválil finanční pomoc uprchlíkům a v Rumunsku padla kvůli požáru v tanečním klubu vláda. Co dalšího zažila Evropa minulý týden, se dočtete v pravidelném přehledu.

06. 11. 2015
Revoluce se v energetice završí do 10 nebo 15 let, říká analytik [nové okno]

Energetika
Slova o přechodu k decentralizované energetice, kde si budou moci spotřebitelé vyrábět energii sami, zaznívají stále častěji. I Česko má potenciál pro rozvoj solární energetiky, vedle obnovitelných zdrojů ale k nezávislosti přispívají i kogenerační jednotky. Skutečnou revoluci však způsobí možnost ukládat větší množství energie na dlouhou dobu, zaznělo na odborné konferenci.

06. 11. 2015
Unijní růst povede střední Evropa [nové okno]

Ekonomika a euro
Země visegrádské čtyřky s Rumunskem se mají napřesrok stát baštou unijního růstu, i tak ekonomiky regionu oproti letošku zpomalí. Tvrdí to Evropská komise.

05. 11. 2015
Česko dohání skluz ve zvyšování energetické účinnosti, má zpoždění dva roky [nové okno]

Energetická účinnost
Česko má dvouleté zpoždění v čerpání evropských peněz na financování energetických úspor a nestíhá plnit cíl, který po něm žádá evropské směrnice o energetické účinnosti. Ministerstvo průmyslu proto nastartovalo proces, který má celý vývoj nahodit zpět do kolejí. Důraz se má přitom klást hlavně na ekonomický smysl úspor energie.

05. 11. 2015
Kauza VW se prohlubuje, jak vážně ji máme brát? [nové okno]

Průmysl, obchod a export
„I když se potíže Volkswagenu prohlubují, přesah do německé a potažmo i české ekonomiky podle nás nemusí být nakonec zdaleka tak vážný. Důležité je, že spotřebitelé v eurozóně v tuto chvíli chtějí auta nakupovat – díky zlepšující se situaci na trhu práce je chuť pořídit si auto jedna z nejvyšších v posledních letech,“ píše ve svém komentáři hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

05. 11. 2015
Co píší evropské think-tanky o TTIP a klimatu? [nové okno]

Evropa dnes
Přehled toho, co zaujalo analytiky Ondřeje Kaletu a Vladimíra Bláhu z evropské sekce na Úřadu vlády. Přečtěte si vybrané články z evropských think-tanků. Třeba o klimatu, TTIP nebo o možných dopadech rozšíření plynovodu Nord Stream na střední Evropu.

04. 11. 2015
Plynovod Eastring si razí cestu mezi evropské prioritní projekty [nové okno]

Energetika
Na seznam projektů společného zájmu EU může za dva týdny přibýt plynovod Eastring, který má propojit střední a jihovýchodní Evropu s Tureckem. Projekt českého Energetického a průmyslového holdingu a slovenské vlády už sháněl podporu u předsedy Evropské komise Junckera a sympatie hledá i u české vlády. Na stole však nejdřív musí být přesná fakta.

03. 11. 2015
Státy balkánské trasy jsou pod tlakem. Jak zvládají migrační proud? [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
Země od Řecka, přes Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko až po cílové Německo si v posledních týdnech lámou hlavu, jak se vypořádat s migračním proudem, který je před příchodem zimy stále silnější. Zpřísňují azylové systémy, hledají pro migranty nová místa a Řecko například řeší, jestli zbourat plot na hranici s Tureckem. Maďarsko, které uzavřením hranic migrační proud odklonilo k sousedům, zase zvažuje, jestli po vzoru Slovenska zažalovat Komisi kvůli kvótám.

03. 11. 2015
Juraj Krivošík: Testování úspornosti spotřebičů by se mělo přiblížit realitě [nové okno]

Energetická účinnost
„Díky standardům máte jistotu, že informace o spotřebě je u dvaceti různých chladniček srovnatelná. Nevýhodou jsou rozdíly oproti reálným podmínkám. Doma nemáte standardizovanou teplotu, chladničku otevíráte a dáváte do ní různé potraviny. To spotřebu ovlivní,“ říká ředitel Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn Juraj Krivošík. Jak testování spotřebičů přiblížit reálným podmínkám? A umí spotřebiče upravit svou spotřebu, když poznají, že prochází testem?

03. 11. 2015
Turecko se po volbách konečně dočká “klidu na práci” a tak lira sílí. Jak dlouho? [nové okno]

Ekonomika a euro
Co Turecku a jeho ekonomice přinese výsledek nedělních voleb, které vyhrála strana AKP, a získala tak nadpoloviční většinu v parlamentu? Stabilitu nebo problémy?

02. 11. 2015
Jourová představí nová pravidla online obchodu 9. prosince [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Jednání vlády dnes navštívila eurokomisařka Věra Jourová, kde představila plán Komise pro rok 2016. Hodně práce jí však čeká ještě do konce toho letošního, a to hlavně v oblasti sjednocování digitálního trhu. Začátkem prosince hodlá představit návrhy směrnic pro harmonizaci pravidel nákupu digitálního obsahu nebo pro sjednocení reklamačních postupů v rámci online obchodu. Vyjednávání o reformě osobních dat, které má být dokončeno také do konce roku, prý probíhá bez větších problémů.

02. 11. 2015
EU potřebuje společnou obranu [nové okno]

Bezpečnost a spravedlnost
EU má sice dostatek finančních prostředků a vojenského personálu, neumí jej však efektivně využít. Obrana proto představuje největší slabinu evropské integrace. Uvádí to zpráva pracovní skupiny bruselského Centra pro výzkum evropské politiky (CEPS) a zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice (FES), kterou do Prahy přijeli prezentovat zahraniční experti.

02. 11. 2015
Evropské události uplynulého týdne očima ekonoma Petra Zahradníka [nové okno]

Digitální agenda
Dění v uplynulém týdnu bylo možné charakterizovat společným jmenovatelem, zvaným odstranění překážek a konečné završení Jednotného vnitřního trhu (JVT) EU. Celá řada aktivit provázejících agendu Evropského parlamentu, Rady EU i Evropské komise se týkala právě tématu praktického zfunkčnění společného trhu bez bariér, jež je mnohými považován za největší ekonomický výdobytek evropské integrace, který však má k ideálu stále daleko.

02. 11. 2015
Vláda schválila finanční injekci na pomoc uprchlíkům [nové okno]

ČR v Evropské unii
Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky na svém dnešním zasedání schválil mimořádný finanční příspěvek na pomoc třetím zemím, ze kterých do Evropy proudí tisíce migrantů. Finanční pomoc obdrží také státy, přes které migranti přecházejí. V letošním roce se bude podle premiéra jednat o 105 milionů korun, v roce 2016 půjde o dalších 68 milionů korun. Vláda o tom bude informovat předsedu Evropské komise Jean-Claudea Junckera.

02. 11. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Parlamentní volby v Turecku jasně vyhrála dosavadní vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), která má dost hlasů na sestavení jednobarevné vlády. Kosovo podepsalo asociační dohodu s EU. Další události přináší přehled připravený redakcí EurActiv.cz.

29. 10. 2015
O volném obchodu Unie jedná i s Novým Zélandem [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Ostrovní země, jejíž ekonomika stojí na zemědělství a cestovním ruchu, se stala dalším ze států Transpacifického partnerství, se kterou Evropská unie zahájila obchodní jednání. Tichý oceán je jednou z oblastí, na které se zaměřuje i nová obchodní strategie EU. Rozhovory o volném obchodu by EU chtěla otevřít i s Austrálií.

29. 10. 2015
Posílení e-Governmentu by ČR mohlo přinést miliony korun [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Česká republika je v oblasti digitalizace veřejné správy na chvostu EU a se státy, jako je Estonsko nebo Velká Británie, se nemůže srovnávat. Právě v ostrovním království vznikla studie, která potvrzuje, že efektivní e-Government by v Česku mohl ušetřit i miliony korun ročně. A jak na tom Česko ve srovnání s Estonskem nebo Británií vlastně je?

29. 10. 2015
6 opatření, kterými chce EU bojovat s migrací [nové okno]

Vnější vztahy
EU se potýká s největší migrační krizí od konce druhé světové války. Redakce EurActivu připravila přehled nejdůležitějších opatření, která mají podle Evropské komise a členských států příchod migrantů do Evropy zmírnit.

28. 10. 2015
Zdeněk Záliš: Člověk by o sobě na internet neměl dávat nic, co by nevylepil na ... [nové okno]

Digitální agenda
Internet se stává součástí každodenního života stále většího počtu lidí, málokdo ale ví, jak se v internetovém prostředí správně chovat. I tady totiž platí pravidla, která by měl člověk dodržovat. Kromě zábavy totiž internet přináší i mnoho nástrah. Nejohroženější skupinou jsou přitom děti, které netuší, co je tu může potkat. „To je důvod, proč by se děti měly o těchto rizicích učit už od prvních ročníků základních škol,“ říká v rozhovoru Zdeněk Záliš z Národního centra bezpečnějšího internetu.

27. 10. 2015
Polsku povládnou konzervativci. Co to znamená pro EU? [nové okno]

Evropa dnes
Oficiální výsledky parlamentních voleb v Polsku potvrdily jednoznačné vítězství konzervativní strany Právo a spravedlnost, která může vytvořit jednobarevnou většinovou vládu. Jak se tím promění kladný vztah Varšavy k EU? A co to bude znamenat pro budoucnost eurozóny?

27. 10. 2015
Za vyšším podílem OZE v energetice stojí úspory energie, říká ministr Mládek [nové okno]

Energetika
Česká republika přesáhne svůj cíl pro podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. Vedle rozvoje OZE za tím stojí i energetická účinnost, řekl ministr průmyslu Mládek. Sektor OZE se podle něj musí v současné době stabilizovat. Pomoci tomu mohou například jednodušší pravidla pro malé solární elektrárny. Na cestě k nové energetice je však potřebná řada dalších kroků. Změny mají i svůj sociální rozměr, dodávají odbory.

27. 10. 2015
Soud EU: Obchod s bitcoinem se neliší od měnového trhu, daň za něj neplaťte [nové okno]

Ekonomika a euro
Soudní dvůr Evropské unie minulý čtvrtek udělal další krok v celosvětové diskuzi o tom, jakým způsobem regulovat bitcoin a další virtuální měny. Podle rozhodnutí soudu jsou transakce s virtuálními měnami osvobozené od placení daně z přidané hodnoty stejně jako obchod s tradičními oběživy.

26. 10. 2015
Jiří Nantl: Nahnat co nejvíc lidí do technických oborů nedává smysl [nové okno]

Věda, výzkum a vzdělávání
„Ani z čistě ekonomického pohledu není zřejmé, proč se při postupu automatizace výroby a zvyšování efektivity práce někdo domnívá, že potřebujeme do průmyslově orientovaných oborů nahnat co nejvíce lidí. Nová řešení s vysokou přidanou hodnotou často vznikají na průsečících oborů,“ říká v rozhovoru o sociálních inovacích a roli společenských a humanitních věd bývalý náměstek ministra školství Jiří Nantl, který působí ve Středoevropském technologickém institutu v Brně.

26. 10. 2015
Rozbřesk - Polští konzervativci zřejmě získali ve volbách většinu, co na to zlotý? [nové okno]

Evropa dnes
Jak budou trhy reagovat na vítězství strany Právo a spravedlnost v polských volbách? „Budoucí premiérka Beata Szydlová vypadá dostatečně pragmaticky a pokud následující týdny ukáží, že Polsko nečeká pod její vládou ‚revoluční obrat‘ v kurzu, mohou se trhy zklidnit. Pokud se ale ukáže, že skutečným hybatelem věcí v pozadí zůstává Jaroslav Kaczynski a PiS bere svůj program smrtelně vážně, může největší tlak na polských trzích ještě přijít,“ tvrdí hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

26. 10. 2015
Aktuální dění v EU očima Petra Zahradníka [nové okno]

Energetika
Tento sloupek je tentokrát především o disciplíně, dodržování daných závazků a odpovědnosti; toto mohou být zřejmě tři společní jmenovatelé příspěvků z různých oblastí evropské integrace: dotkneme se toho, jak členské státy dodržují evropskou legislativu i toho, jaké nelichotivé postavení v tomto konání Česká republika zaujímá; zmíníme nekonečný příběh férového a transparentního daňového uspořádání v Evropě, dotkneme se rizika dopadajícího na nejzákladnější pilíře integračního procesu a neopomeneme zmínit to, co za důležité považují občané prostřednictvím průzkumu Eurobarometr.

26. 10. 2015
Atény zaostávají za reformním plánem, přísun peněz je nejistý [nové okno]

Ekonomika a euro
Premiér Tsipras by rád vytvořil podmínky pro jednání o dluhové úlevě. Zároveň chce ale k nelibosti věřitelů ochraňovat některé skupiny obyvatel před úspornými opatřeními.

25. 10. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
V Bruselu se uskutečnil mini summit k uprchlické krizi, v Polsku se konaly parlamentní volby a česká podnikatelská mise zamířila do Vietnemu. Co dalšího se událo minulý týden, se dozvíte v našem pravidelném přehledu zpráv.

23. 10. 2015
Draghi by mohl ještě letos uvolnit měnovou politiku k podpoře eurozóny [nové okno]

Ekonomika a euro
Šéf Evropské centrální banky připravuje finanční trhy na další uvolnění měnové politiky. Může k němu dojít ještě letos. Okamžité stimuly ekonomiky podle guvernéra Maria Draghiho někteří z vysokých úředníků Evropské centrální banky.

23. 10. 2015
Polská analytička: Z předvolebních debat u nás klimatická politika vymizela [nové okno]

Energetika
Polsko se chystá k parlamentním volbám. Jak se možný vítěz postaví k evropské klimatické politice, kterou Varšava dlouhodobě kritizuje? A jaká je v Polsku situace ohledně těžby břidlicového plynu? EurActiv se ptal polské analytičky Aleksandry Lisové, která mimo jiné spolupracuje s Masarykovou univerzitou v Brně.

22. 10. 2015
Rozhodnutí soudu zkomplikuje Jourové jednání s USA o Safe Harbor [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Dohoda Safe Harbor mezi EU a USA o předávání osobních dat do Spojených států z roku 2000, jejíž novou podobu se Komise snaží s USA už dva roky vyjednat, je kvůli rozsudku Soudního dvora EU ze začátku října neplatná. Eurokomisařka Věra Jourová, která Unii v tomto ohledu zastupuje, může očekávat komplikace a zpoždění. Kvůli zásahu soudu by navíc o připojení se k budoucímu Safe Harboru nemusel být mezi firmami zájem.

22. 10. 2015
Ansip: Jen 2 % firem v EU používají vyspělé technologie [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Místopředseda Evropské komise Andrus Ansip, který je zodpovědný za digitální agendu, navštívil v říjnu Prahu. Rozhovor poskytl webovému portálu Euroskop.

22. 10. 2015
Filmaři a herci podepsali petici na podporu uprchlíků, mezi nimi i Jiří Menzel a Karel Roden [nové okno]

Evropa dnes
Režisér Jiří Menzel, herec Karel Roden, ale i další čeští pracovníci filmařského průmyslu připojili svůj podpis pod petici, která vyzývá vlády a EU, aby urychleně začaly řešit uprchlickou krizi v Evropě. Petici podepsalo více než 5500 evropských umělců včetně představitele Jamese Bonda Daniela Craiga či slavné herečky italského původu Isabelly Rosselliniové.

22. 10. 2015
Otevře Mario Draghi dveře silnější měnové expanzi? [nové okno]

Ekonomika a euro
Rozhodne se Evropská centrální banka dál uvolňovat měnovou politiku? Jasno by mohlo být dnes, kdy ECB zasedá.

21. 10. 2015
Uspěje EU s hotspoty? Bez přispění států to nepůjde [nové okno]

ČR v Evropské unii
Hotspoty, tedy registrační místa v nárazníkových státech, které mají pomáhat zvládat vlny přicházejících běženců, nezafungují, pokud členské země plně nedostojí svým závazkům. V první řadě by měly poskytnout informace o svých přijímacích kapacitách, aby relokace mohly běžet dál. I přesto, že lhůta vyprší až na konci října, dosud tak učinilo jen několik z nich. Českou republiku mezi nimi nenajdeme.

21. 10. 2015
Polsku bude vládnout žena. Právo a spravedlnost vede o deset procent [nové okno]

Evropa dnes
Před nedělními parlamentními volbami sledují Poláci nevídaný souboj. V něm ztrácí současná šéfka kabinetu a liberální Občanské platformy (PO) Ewa Kopaczová na kandidátku konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) Beatu Szydlovou. Šance zvrátit skóre není velká, podle posledních průzkumů obě uskupení dělí přinejmenším deset procent. Partaj Jarosława Kaczyńského tak má šanci získat v parlamentu většinu. Pokud se jí to ale nepodaří, může mít problém sestavit vládu.

21. 10. 2015
Turků se Evropa nemusí bát [nové okno]

Vnější vztahy
Větší zapojení Turecka do řešení evropské migrační krize se jeví jako dobrý nápad. K tanci je ovšem třeba dvou a je jen na Turecku, zda evropské volání vyslyší. Zatím to vypadá nadějně, jak ukázala jednání Angely Merkelové v Istanbulu, kde seznamovala Turky s akčním plánem EU. Větší turecká ochota bránit migrantům v průchodu do Evropy ale bude zcela jistě něco stát. A to nejen ve smyslu finančním, ale také politickém.

21. 10. 2015
Češi se musí připravit na změny klimatu. Pomůžou prý chytré budovy [nové okno]

Energetická účinnost
Kvůli změnám klimatu budou v Česku v příštích desetiletích teplejší léta i zimy. To na jedné straně umožňuje snadnější využití sluneční energie v zimě, v létě to však bude vyžadovat lepší ochranu proti přehřívání. Pomoci tomu mohou nejrůznější prvky v konstrukci nebo okolí budovy. Lépe se bude muset hospodařit nejen s energií, ale také s vodou. Jak se mohou české budovy připravit na měnící se klima, ukazuje nová studie.

20. 10. 2015
Podnikatelská mise míří do Vietnamu, může být klíčem k jihovýchodní Asii [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Česká podnikatelská mise doprovází ministra zahraničí do Vietnamu. S touto zemí EU finálně dojednává dohodu o volném obchodu. Českým firmám nabízí vietnamský trh řadu příležitostí, pozor si ale musí dát například při výběru místního partnera. Je Vietnam klíčem k jihovýchodní Asii? A může být pro české podnikatele slibnější než Čína?

20. 10. 2015
Uprchlická krize může pozici Merkelové oslabit [nové okno]

Evropa dnes
Kritika vůči kancléřce Angele Merkelové kvůli vstřícnému postoji vůči uprchlíkům sílí, a to jak ze strany německých občanů, tak tamních politiků. Pokud kancléřka situaci brzy nevyřeší, může to mít dopad na její doposud úspěšnou politickou dráhu. Silného soupeře ale zatím nemá, tvrdí odborníci, které EurActiv oslovil. A jak hodnotí její postup při řešení uprchlické krize?

20. 10. 2015
Digitální šampioni EU: kdo jsou a co chtějí [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Přivést k počítačům, tabletům a smartphonům co nejvíc lidí a zařídit, že využívání nových technologií povede k rozvoji společnosti i ekonomiky. Tak lze zjednodušeně popsat roli takzvaných digitálních šampionů, kteří mají propagovat digitalizaci v jednotlivých členských zemí EU. Co všechno lze na poli digitalizace, digitálního vzdělávání a rozvoje digitální ekonomiky podniknout?

19. 10. 2015
Potřebuje Česko jednoho digitálního lídra? Firmy a vláda se neshodnou [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Digitální agenda v Česku pokulhává, upozorňují dlouhodobě české IT firmy. Situaci by podle nich mohlo zlepšit jmenování jednoho úřadu nebo lídra, který by digitalizaci v zemi koordinoval a udával jí jasný směr. Vláda si to ale nemyslí. Jedná se totiž o natolik široké téma, že si s ním jeden člověk prý nebude umět poradit.

19. 10. 2015
Aktuální dění v EU očima Petra Zahradníka [nové okno]

Ekonomika a euro
Z aktuálního dění v EU se zdají být klíčové některé ze závěrů Evropské rady, zaměřené vedle řešení migrační krize též na završení Hospodářské a měnové unie (EMU) do roku 2025, či propojování energetické infrastruktury mezi jednotlivými teritorii EU nebo také výzvu komisaře Hilla k tomu, aby finanční trhy byly etičtější. Zaujala též přednáška viceprezidenta ECB na téma rozdílnosti měnových politik v globální ekonomice. Projednávány byly též možnosti účinnějšího využívání evropských fondů.

18. 10. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Dohoda lídrů EU s Tureckem na společném řešení migrační krize, nová obchodní strategie EU či pokračující debata o setrvání Velké Británie v EU. Pokud se chcete dozvědět další zajímavé novinky, přečtěte si pravidelně připravovaný přehled událostí z pera redakce EurActivu.

16. 10. 2015
Výroba proudu z OZE se má řídit trhem. EU řeší, jak na to [nové okno]

Energetika
Plná integrace obnovitelných zdrojů do trhu s elektřinou je jednou z hlavních otázek evropské energetiky. Evropská komise chystá na příští rok návrh, podle kterého má být nový model trhu vytvořen. Před týdnem skončila konzultace, ve které se mohli všichni zainteresovaní hráči vyslovit k tomu, co vlastně fungování OZE v rámci čistého trhu brání.

15. 10. 2015
ŽIVĚ: Lídři EU jednají o migraci, spolupráci s Tureckem a situaci v Sýrii [nové okno]

Evropa dnes
Startuje dvoudenní summit lídrů Evropské unie, jehož hlavním tématem bude řešení uprchlické krize. Hlavy států také zhodnotí, co jim v této otázce doposud podařilo naplnit. Prohlubování hospodářské a měnové unie a požadavky Velké Británie budou pouze okrajovými tématy.

15. 10. 2015
Děti by se měly učit programovat. Pro jejich zaměstnání to bude nezbytné, tvrdí experti [nové okno]

Věda, výzkum a vzdělávání
Pryč jsou doby, kdy programování patřilo pouze mezi znalosti IT odborníků. Učit by se ho nově měl každý, i děti základních škol. Bez těchto dovedností se totiž na pracovním trhu v budoucnu uchytí jen stěží, tvrdí IT experti. V České republice je výuka informatiky na základních školách zatím na bodu mrazu, ke změně by však mohlo dojít díky strategii z dílny ministerstva školství. Programovat se však děti mohou učit již dnes. Umožňují jim to projekty českých IT firem a neziskových organizací.

14. 10. 2015
Summit EU se bude soustředit na řešení migrační krize, kvóty na programu nebudou [nové okno]

Evropa dnes
Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes odletěl do Bruselu na zasedání Evropské rady, které začne zítra odpoledne a potrvá pravděpodobně až do pátečního dopoledne. Hlavním tématem bruselského summitu má být migrační krize. Na jednacím stole ale nebude trvalý relokační mechanismus (tzv. kvóty), ale zejména spolupráce se třetími zeměmi či budoucnost dublinského systému.

14. 10. 2015
EU chce dobýt Asii. Komisařka Malmströmová představuje novou obchodní strategii [nové okno]

Průmysl, obchod a export
EU se rozhlíží po obchodních příležitostech v nových zemích. Největší pozornost upírá na oblast Pacifiku a hlavně jihovýchodní Asii. Zájem má o země, které zaznamenávají hospodářský růst. Vylepšit chce také stávající obchodní dohody. Evropská komise dnes představí novou strategii, která se vedle samotného obchodu zaměří i na obnovení důvěry lidí, kterou otřásají jednání o dohodě se Spojenými státy (TTIP).

13. 10. 2015
Cameron si dává na čas, stále nepředložil požadavky na reformy EU [nové okno]

Evropa dnes
Jednání o reformách EU, které požaduje Velká Británie, nabírají zpoždění. Nebudou se jim věnovat ani lídři EU, kteří se koncem týdne sjedou do Bruselu na pravidelné zasedání Evropské rady. Britský premiér David Cameron totiž zatím nepřišel s konkrétní představou, jak by změny v EU měly vypadat.

13. 10. 2015
Z Junckerova balíčku už se investuje. Třeba v energetice [nové okno]

Ekonomika a euro
Z investičního plánu Evropské komise už v EU získala podporu řada projektů. Ještě před spuštěním investičního fondu si financování zajistily i některé projekty v energetice, které se zaměřují na zvyšování energetické účinnosti, využití obnovitelných zdrojů nebo distribuci plynu. Jak vlastně čerpání z evropského balíčku probíhá? V Praze to vysvětlovali experti Evropské komise i Evropské investiční banky.

12. 10. 2015
Schůzky premiéra s europoslanci: smysluplná setkání, nebo vládní PR? [nové okno]

ČR v Evropské unii
„Zbytečné setkání, na kterém nás nebylo potřeba,“ říkají zástupci ODS k páteční schůzce premiéra Sobotky s europoslanci. „Přínosné setkání, které by se mělo brzy konat zase,“ tvrdí europoslanci jiných stran. Hlavním tématem jednání byla migrace. O čem přesně premiér s českými zástupci v Evropském parlamentu mluvil? K čemu to bylo? A o čem budou jednat příště?

12. 10. 2015
Konec dieselů v EU? Přísné emisní testy je podle automobilek neúměrně zdraží [nové okno]

Evropa dnes
Uspěchaná a zbytečně přísná úprava emisních testů by podle Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) přinesla automobilkám přiliš velké dodatečné náklady. Projevit se mohou zdražením vozů s dieslovými motory, které by se tak staly prakticky neprodejné, varuje ACEA.

12. 10. 2015
Proč se v Evropském parlamentu bučí a v čem je Česko rozvojová země [nové okno]

Evropa dnes
Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabízíme první měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za měsíc září.

11. 10. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
Bombový útok v Ankaře, společný projev francouzského prezidenta a německé kancléřky v Evropském parlamentu a zásadní rozhodnutí Soudního dvora EU o dohodě s USA Safe Harbor. Co dalšího přinesl minulý týden?

09. 10. 2015
Premiér: S europoslanci jsme v odmítání kvót zajedno [nové okno]

ČR v Evropské unii
Česká vláda odmítá zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků a za stěžejní nyní považuje, aby EU získala kontrolu nad tím, kdo do Evropy přichází. K tomu by měly sloužit tzv. hotspoty, které budou zřízeny na území Řecka a Itálie. S pohledem vlády na řešení migrační krize, které zahrnuje i důslednou ochranu vnějších hranic či funkční návratovou politiku, souhlasí i čeští europoslanci. V rozhovoru pro EurActiv to po skončení jejich dnešní společné schůzky řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

09. 10. 2015
Čeští podnikatelé míří do Vietnamu. Co je tam čeká? [nové okno]

Průmysl, obchod a export
EU je u konce jednání o obchodní dohodě s Vietnamem. Slibuje si od ní otevření cesty do jihovýchodní Asie. Co nabídne země českým exportérům? Využít mohou historických vazeb i poptávky po výrobcích a službách, ve kterých se vyznají. Ne všechno je ale na vietnamském trhu růžové. Ještě v říjnu a v listopadu se na průzkum terénu vydají dvě podnikatelské mise.

09. 10. 2015
Plynaři cítí šanci, že prodají až 100 tisíc kotlů díky dotacím [nové okno]

Energetika
Nová vlna dotací na výměnu domácích kotlů by mohla nastartovat větší přechod domácností na topení plynem, věří plynárenské firmy. Při přechodu na plyn mohou domácnosti od letoška z kotlíkových dotací získat peníze i na vybudování přípojky od hlavního uzávěru plynu do kotelny, vyvložkování komína či úpravu kotelny.

08. 10. 2015
Podíl OZE v energetice? Propříště už členské země nemají mít předepsané cíle [nové okno]

Energetika
Po roce 2020 se mají země EU samy rozhodovat o tom, kolik procent energie chtějí vyrábět z obnovitelných zdrojů. V národních plánech pro energetiku a klima mají přijít i s dalšími opatřeními, která povedou k naplnění klimaticko-energetických cílů a vytvoření energetické unie. Takzvaný systém řízení se teprve dojednává, setkává se však už s kritikou, že nebude mít dostatečnou sílu.

08. 10. 2015
Ministři chtějí vracet migranty jdoucí za lepším životem [nové okno]

Evropa dnes
Ministři vnitra zemí EU, kteří se dnes scházejí v Lucemburku, požadují, aby EU nepřijímala migranty, kteří neutíkají před válkou, ale směřují do Evropy za vidinou vyšší životní úrovně. V současnosti se zemím EU daří vracet necelých 40 % migrantů, kteří nemají nárok na získání azylu.

07. 10. 2015
Auta spotřebují víc, než kolik ukazují testy. Pomůže nový systém, věří výrobci [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Nové automobily v EU spotřebovávají více paliva, než kolik tvrdí testy, a rozdíl se navíc zvyšuje. S vyšší spotřebou vypouštějí také více oxidu uhličitého, který škodí klimatu. Lepší čísla nabídne nový systém testování, který má v EU platit od roku 2017, věří automobilky. V konečném důsledku však podle nich závisí spotřeba na mnoha faktorech, včetně chování řidičů.

07. 10. 2015
Pomůže francouzsko-německý motor najít jednotu EU? [nové okno]

Evropa dnes
Dnešní vystoupení německé kancléřky Angely Merkelové a Françoise Hollanda před poslanci v Evropském parlamentu nebude mít pouze symbolický charakter. Oba státníci se budou snažit obnovit jednotu v EU, kterou narušila zejména aktuální uprchlická krize a řešení problémů zadluženého Řecka. Myslí si to někteří odborníci, které EurActiv oslovil.

06. 10. 2015
Zdeněk Kaplan: V nabídce vozů na plyn je prostor pro manažerská auta nebo malá vozidla [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Jedním z faktorů, které ovlivní rozvoj stlačeného zemního plynu v české dopravě, bude i nabídka sériově vyráběných aut, říká v rozhovoru Zdeněk Kaplan, jednatel firmy RWE Energo, která investuje do CNG stanic. Jak se podle něj budou vyvíjet alternativní paliva v České republice?

06. 10. 2015
Ukrajina a zemní plyn: Gazpromu napospas? [nové okno]

Energetika
Postupné zapojování Ukrajiny do evropského trhu s plynem posiluje pozici Kyjeva vůči ruskému Gazpromu. Promítá se to i do ceny suroviny. Rusko chce v budoucnu přepravu přes Ukrajinu zastavit, v současných ekonomických podmínkách to ale může být pro Moskvu velké sousto. Toho může Kyjev využít.

05. 10. 2015
Jourová finišuje přípravu nových pravidel online obchodu [nové okno]

Průmysl, obchod a export
Evropští spotřebitelé i podnikatelé narážejí při elektronickém nákupu a prodeji na řadu překážek, jako jsou nejednotná pravidla ochrany spotřebitele, výběru DPH, označování výrobků či dopravy zboží. To online obchod v rámci EU brzdí, a Evropané tak nemohou využít všech možností, které jim současná internetová doba nabízí. Komise proto plánuje do konce roku vydat návrh na tzv. Digitální kontrakt, který uleví jak e-shopům, tak jejich zákazníkům.

05. 10. 2015
Zpráva pěti předsedů: Plány na další integraci eurozóny jsou známy [nové okno]

Ekonomika a euro
Z konkrétních návrhů lze usuzovat, že se vrcholní představitelé EU smířili s ustavením dvourychlostní Evropy, kdy dělicí linie povede mezi státy eurozóny a státy, které si ponechají svoji vlastní měnu, a celkově tedy budou méně koordinovat své hospodářsko-politické kroky s jádrem EU. Více o budoucí integraci eurozóny si přečtěte v textu z dílny think tanku Evropské hodnoty.

05. 10. 2015
5 událostí minulého týdne, které byste neměli přehlédnout [nové okno]

Evropa dnes
O zemích Visegrádské čtyřky je stále slyšet v souvislosti s migrační krizí. Evropská komise představila návrh unie kapitálových trhů. Co dalšího se dělo minulý týden? EurActiv přináší pravidelný přehled.

02. 10. 2015
Rakušané přijdou o levný německý proud [nové okno]

Energetika
V Rakousku zavládlo zděšení. Tamní firmy a domácnosti nejspíš přijdou o přístup k levné německé elektřině. Jsou v tom přitom nevinně. Doplatí na to, že Němci postavili na severu velké větrné parky, ale ne dost drátů, které by elektřinu dopravily na jih.

02. 10. 2015
Architekt Brotánek: Investice do kvalitní budovy se vyplatí. ... [nové okno]

Energetická účinnost
„Zájem o energeticky efektivní budovy závisí na různých okolnostech. Vysilující však je, když tyto okolnosti kolísají kvůli nekoncepčním zásahům měnících se vlád,“ říká v rozhovoru architekt Aleš Brotánek, který se zabývá hledáním chytrých řešení pro rodinné a bytové domy.

Zdroj: EurActiv.cz [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

Kurzovní lístky

Aktuální k: 25.11.2015
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,030 + 0,04%
USD 25,404 + 0,04%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster