Jak platit kartou

20.9. 2017 Facebook Twitter Google+

Češi mají placení kartou stále raději

Už 72 % obyvatel České republiky dává přednost platbě kartou před hotovostí. Od roku 2015 je to nárůst o čtyři procentní body. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisenbank.

Lovení mincí a bankovek v peněžence a po kapsách je u zákazníků českých obchodů stále řidší jev. Platební kartu totiž má už 96 % nakupujících. Rozšiřuje se i počet míst, kde karty akceptují. A nástup bezkontaktní technologie v posledních pěti letech jejich používání ještě víc zjednodušil. U nákupů do pěti set korun stačí prostě přiložit k platebnímu terminálu a není potřeba vyťukávat PIN. Téměř 39 % dotazovaných proto považuje platbu kartou za rychlejší než platbu hotovostí, polovina lidí pak za minimálně stejně rychlou. Spokojenost s tímto způsobem nakupování roste.

  • 72 % nakupujících už platí raději bezhotovostně
  • 96 % dotazovaných má platební kartu
  • 39 % Čechů považuje platbu kartou za jednoznačně rychlejší než platbu hotovostí; ve srovnání s rokem 2015 je to nárůst o více než čtvrtinu
  • Alespoň jednou týdně platí kartou 73 % žen a 71 % mužů

O něco málo využívají bezhotovostní platby více ženy než muži. 59 % dotazovaných má jednu kartu, tři a více používá každý desátý. Počet se zvyšuje s příjmem. Zatímco výhody spojené s bezhotovostními platbami objevuje stále více lidí, polovina z nich má stále zmatek v typech karet a plete si debetní s kreditními. Třetina si mylně myslí, že u debetních využívá zdroje banky a u kreditních svoje. 13 % dotazovaných mezi nimi kromě názvu nevidí vůbec žádný rozdíl.

Zpět

Zpět nahoru
Zavřít

Rádi vám poradíme

Zanechte nám své telefonní číslo nebo e-mail
a my se vám ozveme zpět co nejdříve!

Zadejte prosím telefonní číslo nebo váš e-mail.
Zadejte prosím telefonní číslo (alespoň 9 číslic).
Zadejte prosím e-mail ve správném formátu.
NEBO

Zadejte prosím text vašeho vzkazu (alespoň 10 znaků).

Omlouváme se, formulář se nepodařilo odeslat, zkuste to prosím později.