Většina Čechů je zvyklá při cestách do zahraničí uzavírat cestovní pojištění. To platí zejména pro dlouhodobé pobyty, trvající jeden a více týdnů, kdy pojištění uzavírá 7 z 10 turistů. V případě krátkodobých cest přes hranice, které trvají maximálně několik dní v kuse, nicméně Češi cestovní pojištění podceňují. Podle červnového průzkumu agentury Ipsos pro Českou spořitelnu, kterého se zúčastnilo 840 respondentů, vyplynulo, že na jednodenní či víkendový výlet za hranice vyráží nepojištěná třetina turistů.
„Nejvíce rizikové situace, které mají Češi tendenci podceňovat, jsou krátkodobé cesty přes hranice, třeba neplánované. Aktuální průzkum ukázal, že více než třetina lidí u nás se na krátké cesty do ciziny nepojišťuje. Přitom na víkendové pobyty do Alp nebo eurovíkendy vyráží alespoň jednou za rok se svými blízkými každý druhý Čech,” uvedl Jakub Jírovec, Tribe Lead pro pojištění v České spořitelně a doplňuje: „Z výzkumů vyplývá, že celoroční cestovní pojištění využívá jen XY procent klientů, ačkoliv by je to v mnoha případech vyšlo levněji, nehledě na stoprocentní jistotu pojistného krytí při sebekratší cestě do zahraničí,“ doplnil Jakub Jírovec.
Hlavními požadavky, jež lidé na cestovní pojištění mají, je podle průzkumu pojištění léčebných výloh a úrazové pojištění. Trvá na něm 8 z 10 turistů. Pojištění odpovědnosti za škodu či újmu zajímá méně než polovinu lidí. „Jde přitom o jednu z nejlevnějších pojistek, která navíc ušetří spoustu peněz a starostí. Na cestách totiž můžeme způsobit škodu i někomu jinému a tím pádem za to nést odpovědnost. Někdy mohou být tyto škody opravdu vysoké,“ doplňuje Jakub Jírovec s tím, že na alespoň dvoumilionovém limitu by měl u této pojistky trvat každý, kdo se za hranice vydává.