Zpět na tiskové zprávy

Vůbec poprvé získávají sociální podniky v Česku reálnou finanční podporu ze strany EU.

Česká spořitelna podepsala s Evropským Investičním Fondem (EIF) záruční smlouvu pro sociálně prospěšné podnikání, které výrazně zvýší dostupnost financování pro podnikání se sociálním přesahem v České republice.

Evropská komise poprvé podporuje společensky prospěšné podniky až do výše 500 000 EUR. Díky zárukám poskytovaným v rámci programu EaSI (program EU pro zaměstnanost a sociální inovace) mohou získat financování i sociální podnikatelé, kteří by za běžných okolností na financování nedosáhli. Záruku lze použít na provozní i investiční financování.

EIF a Erste group podepsala záruční smlouvu s Českou spořitelnou a dalšími šesti bankami v rámci této nadnárodní bankovní skupiny Erste. Banky tak v příštích pěti letech budou moci na sociální podnikání poskytnout úvěry ve výši 50 mil. EUR více než 500 společensky prospěšným organizacím v Česku, Rakousku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku, Slovensku a Srbsku.

Česká spořitelna má pro podniky se sociálním přesahem v následujících pěti letech k dispozici financování ve výši 12 milionů eur.

Záruky EIF zvýší dostupnost tohoto financování pro sociální podnikatele, a také přispějí ke zlevnění úvěrů,“ uvedl Otto Mach, manažer sociálního bankovnictví v České spořitelně.

Podpisem garanční smlouvy s EIF vztahující se na oblast sociálního podnikání potvrdila Česká spořitelna svoje vedoucí postavení v této oblasti. V rámci sociálního bankovnictví již Česká spořitelna poskytla téměř miliardu korun na zhruba 350 podnikatelských projektů se sociálním přesahem. Kromě samotného financování navíc spořitelna zprostředkovává sociálním podnikatelům klíčové poradenství a vzdělávání, které pomáhají k vybudování dlouhodobě udržitelného modelu fungování.

Pro další informace prosím kontaktujte Tiskové centrum Finanční skupiny České spořitelny:

Filip Hrubý
Tiskový mluvčí ČS
E-mail: tiskove_centrum@csas.cz

Profil České spořitelny

Jsme nejstarší českou bankou, naše kořeny sahají až do roku 1825. Naším cílem je vést jednotlivce, firmy a celou společnost k prosperitě. Jsme největší bankou v České republice s takřka 5 milióny klientů a zároveň bankou nejdostupnější - disponujeme největší sítí poboček a bankomatů. Máme relevantní nabídku pro všechny typy zákazníků od individuálních klientů a malých a středních firem až po velké korporace a veřejný sektor. Hrajeme významnou roli v poskytování služeb v oblasti finančních trhů. Od roku 2000 jsme součástí evropské bankovní skupiny Erste. Naše postavení nám dovoluje udávat trend v technologických a digitálních inovacích a zavádění nových služeb a produktů.

  • Zaujímáme vedoucí tržní pozici v oblasti klientských i firemních úvěrů, hypoték i v celkových vkladech. Našich služeb využívá každá druhá municipalita v České republice.
  • Jsme jedinou bankou na trhu, která umožňuje získat půjčku zcela online, aniž by žadatel musel být naším klientem..
  • Naše internetové a mobilní bankovnictví George je nejvyužívanější bankovní digitální službou na trhu.
  • Nadace České spořitelny je největší bankovní nadací v ČR. Zaměřuje se především na systémové změny ve vzdělávání a v sociálním podnikání. Do podpory projektů v těchto oblastech a dalších obecně prospěšných programů investuje každý rok v průměru 60 miliónů korun.